Рет қаралды 537
Piątek, piąteczek, piątunio, czas na ZFunio! 😝
Legnicę miałem w głowie już długi czas, aż w końcu udało mi się do niej zawitać 🙂. Głównym, wręcz priorytetowym celem były 15-metrowe Neoplany N4020td - ostatnie takie jeżdżące w Polsce. Pięć sztuk (poza #111, który był wtedy na warsztacie) udało mi się złapać, z czego jestem bardzo zadowolony 😉. Uwieczniłem także jedynego krótkiego Neośka w Legnicy (#222), czyli model K4016td. Pod względem brzmienia jest absulotnie rewelacyjny, po prostu nie ma sobie równych :) Generalnie wszystkie Neoplany we flocie wyposażone są w ZFy.
Na pierwszy ogień uznałem, że pójdzie nieco inna marka, lecz mająca nieco wspólnego z Neoplanem, bowiem to firma Solaris była następcą spółki Neoplan Polska; ot taka ciekawostka 😉. Dzisiejszym bohaterem jest Solaris Urbino 12 I generacji, który debiutuje na kanale. Do mojej kolekcji brakowało właśnie "jedynki", a to od niej się przecież wszystko zaczęło...
Swoją premierę miała w 1999 roku, z kolei w 2002 doczekała się następcy, czyli II generacji. Moim skromnym zdaniem pojazdy z Bolechowa (nawet te najstarsze) w ogóle się nie starzeją i trudno je uznać za klasyki xD. Ogólnie pierwszym wyprodukowanym Solarisem był Urbino 12 I #09 od ForBusa z Bydgoszczy - egzemplarz prototypowy. Później zaczęto wytwarzać "deskorolki" (jako pierwsze trafiły do MZA Warszawa) i przeguby, a pierwszym 18-metrowym wozem spod znaku "Jamnika" okazał się być #5448 z PKA Gdynia ;) Różnice pomiędzy I gen. a II nie były znaczące. Zmieniono nieco wnętrze, kształt reflektorów oraz umiejscowienie zbiornika paliwa, który w "dwójkach" usytuowano nad prawym przednim nadkolem. Zdaje się, że poziome wycieraczki stały się także pionowe.
Początkowo gdy zajechałem na miejsce w oko wpadały mi same Soląże, pechowo jednak wiekowe "Dziadki" co chwilę mi odjeżdżały. To znaczy gdy byłem na jednym stanowisku, tamte stawały na drugim, i tak w te i we wte 🙈. Taka zabawa w kotka i myszkę :DDD.
MPK Legnica eksploatuje obecnie już zaledwie 5 tego typu autobusów, co i tak jak na skalę kraju nie jest złym wynikiem. Wozy mieszczą się w zakresie #226-230. Do 2018 r. jeździły jeszcze #223-225 (rocznik 1999).
Tytułowy "Dziadziuś" o numerze #229 bardzo spodobał mi się jeśli chodzi o dźwięki. Skrzynia miauczy mega ładnie i głośno. O ile przejście 1-2 jakoś mocno się nie wyróżnia, o tyle pozostałe przełożenia słychać świetnie. Auto cechuje się dobrym stanem technicznym. Materiał nagrałem na linii 8, relacji Miłogostowice - Iwaszkiewicza.
Autobus został stworzony w 2001 roku, tak jak z resztą pozostałe z tej serii. Do tej pory kursuje u obecnego właściciela, czyli w MPK Legnica.