Bardzo dobry film , przedewszystkim merytoryczny bez wodolejstwa - brawo. Prosimy o więcej .
@adamjakubowski85799 ай бұрын
Dziękuję. Jeszcze będę nagrywać testy spalania, ale proszę uzbroić się w cierpliwość.
@mariuszmaracz5339 ай бұрын
Bardzo fajny film, pokazujący pracę przepustnicy według wskazań sondy lambda. Sam posiadam w kotle takie sterowanie i teraz już nie wyobrażam sobie spalania bez automatu utrzymującego zadaną wartość tlenu. Mam co prawda inny kocioł, ale najbardziej gorący płomień mam przy wartości około 3% tlenu. U mnie podczas spalania drewna wartość tlenu skacze o wiele bardziej niż na powyższym filmiku, więc serwo pracuje niemal bez przerwy. Podsumowując sterowanie powietrzem według sondy bardzo pomaga w optymalnym spalaniu opału, bo przez cały okres spalania wsadu drewna zapotrzebowanie na tlen jest bardzo zmienne i nie da się tego ustawić ręcznie. Możesz pokazać jak wygląda wymiennik po spaleniu wsadu drewna?
@Tomekgbw9 ай бұрын
Jaki masz kocioł ?
@adamjakubowski85799 ай бұрын
Będę nagrywać jeszcze testy spalania, to pokaże ilość popiołu po każdym paleniu, wagę spalanego drewna i tego jak wygląda wymiennik. Proszę uzbroić się w cierpliwość i czekać na wideo realizację.
@andrzej_replay9 ай бұрын
@@Tomekgbw bodajże MPM z przedpaleniskiem, pieruński kombajn xD
@zbigniewyczkowski61676 ай бұрын
Mam podobny metraż domu.Srednio ocieplony.Ogrzewa łem dom kopciuchem i spalałem średnio 20m3..Zainstalowałem kocioł Błaze hormany 18 kv z sandą lamda 3 sezony temu.Šrednio teraz spalam 8m3 na sezon.Oszczednosci są widoczne.Kocioł sprawuje się swietnie.
@adamjakubowski85796 ай бұрын
Kto by pomyślał, że oszczędności na opale będą aż tak znaczące. Przy takiej dużej różnicy spalonego drewna na sezon to chyba każdy przyzna rację, że warto wymienić kocioł choćby z tego powodu, wszak każdy m3 drewna sam się nie przyniesie do kotłowni, sam się nie ułoży czy też połupie. Dziękuję za wypowiedź, bo nie wiele osób się wypowiada czy istotnie zmieniło się spalanie po wymianie kotła, a każdego kto chce zmienić piec myślę, że to przede wszystkim to ciekawi.
@sztajmes109514 күн бұрын
Jesli o mnie chodzi to Blaze Natural Plus 40 , tam nie ma elektroniki z 2 letnia gwarancja co sie spierdzielic moze. Jak bym mial nielimitowany budget to windhagera bym se sprawil :D
@takija70799 ай бұрын
Witam , mam pytanie do komentujących jak i oglądający ten fajny film czy są użytkownikami kotła Blazy Harmony Green kombi lub w ogóle jakiegoś kombi.Film zrobiony z pasją a nie dla sztuki, szacun dla Pana Adama
@adamjakubowski85799 ай бұрын
Niech Pan popyta na grupach z kotłami zgazowującymi na Facebooku, na pewno znajdzie się ktoś kto użytkuje taki kocioł: facebook.com/groups/1154919138441626/?ref=share facebook.com/groups/193947543329332/?ref=share
@agaqw9 ай бұрын
👍👍👍
@jarekj27288 ай бұрын
Też fajny kociołek, miałem go na uwadze ale padło na inny.
@adamjakubowski85798 ай бұрын
Cena jest trochę przesadzona, ale im więcej dopłat do wymiany kotłów tym drożej niestety. Można wiedzieć na co się Pan zdecydował i dlaczego?
@jarekj27288 ай бұрын
@@adamjakubowski8579 Heiztechnik smart htv 20kw, taki zaproponowała mi firma zakładająca instalację i spełniał mój warunek aby kocioł miał sondę lambda
@adamjakubowski85798 ай бұрын
@@jarekj2728 Gratuluję wyboru, niech się spisuje. Sposób pracy tych piecu jest taki sam, sprawność porównywalna trzeba tylko się sugerować ceną i tym jaki sposób obsługi jest wymagany. BlazeHarmony trochę za bardzo się cenią, ale w gruncie rzeczy wyróżniają długim podtrzymaniem żaru, regulacją mocy i wygodnym sposobem załadunku. Choć obiektywnie patrząc to gdybym miał miejsce w kotłowni wolałbym kupić coś możliwe tańszego, równie wygodnego w obsłudze i zapodać bufor 2-3tyś litrów, a komfort obsługi będzie bardzo duży.
@lukaszkinal89769 ай бұрын
Przeglądając parametry tego typu piecy przy którymś z nich było napisane, sonda lambda oszczedność paliwa 1,5% , bardzo mnie to zdziwiło że tak mało, tylko nie pamiętam czy to byl attack czy jakiś inny.
@adamjakubowski85799 ай бұрын
Myślę, że przy dobrym sezonowanym i jednorodnym drewnem oszczędności będą znikome, ale jeśli ktoś wrzuca co popadnie tj. drewno miękkie, twarde różnej wilgotności, frakcji i gatunków co przykłada się na całkiem inne zapotrzebowanie na powietrze to ta oszczędność może być większa niż te 1.5%.
@lukaszkinal8976Ай бұрын
@@aldente_Im czystsze będzie spalanie jak to napisałeś tym, bardziej będzie efektywne , wydajne i oszczędne niezależnie od rodzaju paliwa, czyli powiedzmy 1,5%od tony dębu i analogicznie 1,5% od 1,5 tony sosny.
@lukaszkinal8976Ай бұрын
@@aldente_ A tak po za tym to w samochodzie objawem zepsutej sondy jest zwiększenie zużycia paliwa.
@lukaszkinal8976Ай бұрын
@@aldente_Skoro w kotle nie ma możliwości dawkowania paliwa jak w aucie to ilość dostarczanego powietrza ma jeszcze większe znaczenie bo tylko nim możemy dawkować ilość paliwa czyli tu w kotle płomieniem. Czyli gdy nie ma sondy otwieramy ręcznie dopływ powietrza i gdy już się rozpali a my nie odetniemy jego dopływu część ciepła pójdzie w komin, a gdy jest sonda to wtedy jej wskazania dadzą sygnał do zamknięcia ilosci powietrza i dzięki temu spalimy mniej paliwa.
@lukaszkinal8976Ай бұрын
@@aldente_Nie zależnie jakie podzespoły pracują na odczytach sondy, optymalizuje ona ich pracę a za tym proces przetwarzania paliwa w energię cieplną i to prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa.
@Arek.Wladyko9 ай бұрын
Witam. Dobry, merytoryczny materiał. Wprawdzie urzytkuję Atmosa DC50GD ale z Twojego filmu wyniosłem doświadczenie podnoszące sprawność spalania w moim kotle. Posiadam sondę lamda na czopuchu ale w dalszym ciągu mam problem z wyregulowaniem kotła w zakresie PW. Przedstawiłeś trafne spostrzeżenie, żw w trakcie rozpalania kocioł nie pobiera PW. Wypróbowałem na swoim i stwierdzam, że poprawiłem o ok. 5% sprawność spalania. Czy mógłbyś określić po jakim czasie od rozpalenia serwonapęd w Twoim Blaze otwiera PW i na jak dłógo? Czy w dalszym ciągu po odgazowaniu drewna do węgla drzewnego PW jest otwarte? Czy po doładowaniu drewna PW zostaje zamknięte czy pozostaje otwarte? Rozumiem, że różnica w kotłach jest znaczna ale proces zgazowania w obu przebiega raczej podobnie. Pozdrawiam.
@adamjakubowski85799 ай бұрын
Ktoś jeszcze pytał jak zmienia się położenie przesłony podczas spalania całego załadunku to nagram jeszcze jeden film z regulacji powietrza. Na pewno się jeszcze komuś może przydać. Bliżej weekendu będę miał więcej czasu to postaram się sprawdzić to o co Pan pyta i wstawić relację wideo.
@tomaszbrodzic83818 ай бұрын
A mogę Pana prosić o kilka danych, jak Pan dobrał wielkość kotła - ile powierzchni użytkowej ma dom, jak jest ocieplony, jaka moc kotła i jaki bufor? Waham się pomiędzy 17 a 24kW do średnioocieplonego domu 200 m. Instalator też się zastanawia. W tym sezonie spaliłem 2 tony węgla i 8 m3 odpadów bukowych ze stolarni w zwykłym kotle dolnego spalania. Jednak momentami było trochę zimno w domu, bo rozpalałem dopiero po powrocie z pracy.
@adamjakubowski85798 ай бұрын
Dom parterowy 180m2, ściany z h+h 24cm, ocieplenie ścian 20cm biały styropian, pod wylewkami 18cm styropianu, na stropie żelbetowym 20cm styropianu białego. Kocioł 25kw bufor 1000litrow + CWU 200 litrów, w domu tylko podłogówka. Wg mnie powinien Pan bez wahania wziąć te 24kW i bufor minimum 1000litrow a jeśli jest miejsce w kotłowni to najlepiej 2000l i będzie super.
@tomaszbrodzic83818 ай бұрын
@@adamjakubowski8579 Dziękuję bardzo za info! Proszę jeszcze dać znać ile Pan zużywa drewna na sezon, pozwoli mi to znaleźć punkt odniesienia do mojej sytuacji.
@adamjakubowski85798 ай бұрын
@tomaszbrodzic8381 kocioł używam nie całą zimę i ciężko mi powiedzieć ile opału potrzeba na sezon. W przyszłym roku dopiero będę mógł się obiektywnie wypowiedzieć na ten temat, tym bardziej, że dom jest jeszcze nie zamieszkany.
@wiesaw5649 ай бұрын
Wg. mnie w tego typu kotłach gdzie do procesu spalania zastosowane są dwa różne (dosuszające to też pierwotne) niezależne rodzaje powietrza sonda lambda analizuje tylko i wyłącznie ilość tlenu resztkowego ale nie rozróżnia które to powietrze wtórne a które pierwotne dlatego nie jest to optymalne spalanie, jedyny plus zastosowania tej sondy i tego serwo to taki, że kocioł nie kopci natomiast żeby spalanie było prawidłowe, ekonomiczne i optymalne powinien być zastosowany czujnik temperatury spalin i na podstawie jego odczytu ustawiane powietrze pierwotne i wtórne, być może genialni konstruktorzy o tym wiedzą ale gdy zastosują to już będzie następna dużo droższa opatentowana generacja kotłów. Pozdrawiam.
@wiesaw5649 ай бұрын
Hm, z tego co widzę na tym filmiku to aby zmniejszyć ilość powietrza resztkowego tak aby kocioł nie kopcił bo tak się dzieje powyżej 12 siłownik przymyka powietrze dosuszające czyli część pierwotnego wtórne jest cały czas takie samo zakładamy, że wentylator chodzi cały czas na tych samych obrotach skąd sonda ma wiedzieć którego powietrza przymknąć więcej a którego mniej myślę, że jest to jedynie tak wypośrodkowane na tyle aby się paliło i nie kopciło. Nie chcę się tu wymądrzać ale jak dla mnie to nie optymalne spalanie o czym świadczy choćby kolor płomienia, czerwono - żółto - pomarańczowy a tak naprawdę powinien być błękitny tak jak przy spalaniu gazu z butli ale żeby to osiągnąć trzeba precyzyjnie ustawić stosunek powietrza pierwotnego do wtórnego a sąda tego nie zrobi. Zgadzam się aby automatyka to zrobiła kociołek kosztowałby grubą kasę dlatego ja to robię ręcznie kzbin.info/www/bejne/o3u2fmeLp8RpZ6c
@wiesaw5649 ай бұрын
Mogę zrozumieć kompromisy ale ku......źwa tyle kasy za kilkaset kilo blachy i trochę zbędnej elektroniki? podobnie zresztą jak ze wszystkim gdzie jest dofinansowanie, ceny produktów kosmos a producenci na tym żerują o chorej deweloperce nie wspomnę.
@wiesaw5649 ай бұрын
Podejrzewam, że gdyby nie dofinansowania lub praca za granicą nie wielu byłoby stać na zakup tych kotłów i w sumie nie znam ani jednego kotła, który byłby wart swojej ceny i nie dało się go usprawnić.
@wiesaw5649 ай бұрын
Dlatego na pohybel oszołomom z lewicy i pseudo certyfikatom robię piec na opony i idę o każdy zakład, iż będzie on bardziej eko niż te 5 klasy z ecodesigne cokolwiek to znaczy.
@adamjakubowski85799 ай бұрын
Trochę się Pan myli.. Tak w dużym skrócie : 1. jeśli ilość tlenu resztkowego jest dużo większa niż zadane 8% to sterownik otwiera całkowicie dopływ powietrza pierwotnego i dosuszającego, w wtórne jest zamknięte całkowicie żeby wartość tlenu zaczęła maleć 2. Jeśli mamy bardzo małą ilość tlenu resztkowego to sterownik zamyka dopływ powietrza dosuszającego i zmniejsza ilość PP na korzyść PW żeby ilość tlenu resztkowego zaczęła rosnąć Jest to oczywiście duże przybliżenie, ponieważ jakiej ilości PW i PP potrzebuje kocioł zależy od rodzaju opału. Nagram jeszcze jeden film w uzupełnieniu jak sterownik reguluje dopływ PW i PP podczas wypalania całego załadunku. Mam pytanie do Pana czy istnieje jakaś zależność między ilością tlenu resztkowego w spalinach a kolorem płomienia? Czy jedynie osiągał Pan płomień barw fioletowo błękitnych poprzez ustawienie PW i PP na oko/słuch ?
@wojtek68889 ай бұрын
Super 👍, ale mogłeś kontynuować co pół godzinki do końca palenia.
@adamjakubowski85798 ай бұрын
Dodatkowy film z regulacji powietrza wtórnego i pierwotnego już jest dostępny. kzbin.info/www/bejne/hoTZnWmvnM1porMfeature=shared
@Mr_T0astАй бұрын
Można jakiś kontakt mailowy do pana
@Mr_T0astАй бұрын
Mam taki tylko blaze komfort 25kw i bufor 1000l
@sawomirlebiecki94559 ай бұрын
3tys)) pomnóż sobie przez 3)w stosunku do podstawowego modelu Blaze Natural)
@adamjakubowski85799 ай бұрын
Jak kupowałem kocioł to kojarzy mi się, że różnica w cenie była około 3 tyś. Przy Naturalu jest aż taka różnica w cenie?
@sawomirlebiecki94559 ай бұрын
Przykladowe ceny jakie udało mi się znaleźć na necie to Blaze Natural 25kW 22761zl Blaze Praktik 33345zl na Fugeo Pewnie można gdziec kupić oba kotły taniej ale zapewne proporcja cen będzie zachowana.Wiadomo BN to golas,nie ma nawet sterownika no ale...