Рет қаралды 25,447
*Езикът на дедите ни, които влизат в историята под името траки се изучава от много време. Вилхелм Томашек е считан за първия лингвист, който събира и анализира остатъците от речта на траките. Интерес проявяват също Паул Кречмер, Август Фик и др. Всички те ползват старобългарски, старославянски думи при своя анализ на тракийските глоси. Така правят и работилите в по-ново време Димитър Дечев, Владимир Георгиев, Иван Дуриданов, Владимир Орел, Владимир Нерознак, Ото Хаас и др.
*До 1912 г. в научните среди властва виждането, че траките нямат своя писменост и нямат свои епиграфски паметници. С намирането на златния пръстен от Езерово става ясно, че превърналото се в догма вярване не почива на факти.
*Пръстенът е открит при разкопки на тракийска погребална могила в местността Пърженака край с. Езерово. Освен тази забележителна находка са открити и редица други древни артефакти: златна диадема, малка златна лъжичка, бронзово огледало и т.н. Пръстенът е с тежест около 30 гр. а повърхността, върху която са гравирани буквите има елипсовидна форма с размери 1,7x2 см. Датировката на намерените в тракийската могила обекти е V в. пр. Хр.
*Правени са много опити за разчитане, у нас основните учени са Димитър Дечев, Владимир Георгиев и Иван Дуриданов. Съдейки по характера на артефактите изследователите заключават, че пръстенът е направен специално за тридневния тракийски погребален ритуал, който гърците наричат протезис. Текстът се състои от осем реда, като няма разстояние между отделните думи. Последната дума е гравирана върху ръба на елипсата, поради липса на място. Буквите са 61 на брой и са сравнително ясни.
Това е текстът в разгънат вид:
ΡΟΛΙΣΤΕΝΕΑΣΝΕΡΕΝΕΑΤΙΛΤΕΑΝHΣΚΟΑΡΑΖΕΑΔΟΜΕΑΝΤΙΛΕΖΥΠΤΑΜΙΗΕΡΑΖΗΛΤΑ
Аз правя следното разделение на отделните думи:
РОЛИСТЕНЕ, АЗ НЕРЕНЕА ТИЛТЕАНИС КОА РАЗЕА, ДО МЕАН ТИ ЛЕЗИ ПТА МИЙ, РАЗИЛ ТА.
РОЛИСТЕНЕ е лично име в звателен падеж, както отбеляза Вл. Георгиев. Окончанието Е срещаме в звателен падеж на български имена като Виден (Видене!), Пламен и др.
АЗ - отговаря перфектно на българското лично местоимение АЗ. Това бе отбелязано и от Вл. Георгиев.
НЕРЕНЕА ТИЛТЕАНИС- е име и фамилия на съпругата на починалия тракийски благородник. Тук няма да се спирам върху тълкуването на името.
КОА - отговаря прекрасно на българското местоимение коя-то. Трябва да се отбележи, че задпоставения определителен член то, се появява в езика ни едва в Средновековието. Днес казваме КОЯ, вместо КОА, но в нашите стари диалекти има честа замяна на А с Я - абалка-ябълка, авор-явор, агне-ягне, агода-ягода. От това става ясно, че варианта КОА-коя е типичен за българския език.
РАЗЕА - отговаря на минало свършено време 3-то л.ед.ч. на глагола режа, т.е ряза. Тук е употребено в смисъл пиша ( писа), т.е Аз бях тази, която ряза ( изряза, написа). Ранният смисъл на нашите думи ряз, рез е знак, буква. Да не забравяме, че в съчинението За Буквите древната ни писменост е наречена черти и резки.
ДО - отговаря на българския предлог до. Георгиев също отбелязва това.
МЕАН - е древен вариант на българското мeстоимение мен, мене.
ТИ - отговаря на българското местоимение ти.
ЛЕЗИ, ЛЕЖИ - е заповедна форма на българския глагол лежа, т.е. лежи!
ПTA- означава съпруг, господар. На пръв поглед в българския език няма такава дума, това обаче не е така. Ехо на ПТА намираме в Гос-под, диал. Гос-пот, а също така и в стблг. поть-пѣга, където *поть означава съпруг, мъж, господар.
МИЙ - е древна диалектна форма на българското притежателно местоимение мой. В наши родопски диалекти О понякога бива заменяно с И (бозка = бизка).
РАЗИЛ - означава заминал, отишъл, тук в смисъл на починал, почиващ в гроба. Все още съществува израза: Отиде си човека ( почина човека). РАЗИЛ е свързано със старобългарския глагол разити се-изчезвам, изгубвам се. Окончанието ИЛ е типично за българските минали причастия носил, водил.
ТА - означава тук, на това място.
Със съвременен словоред текстът може да се представи по следния начин:
РОЛИСТЕНЕ, АЗ НЕРЕНЕА ТИЛТЕАНИС (СЪМ ТАЗИ), КОЯТО НАПИСА: ДО МЕН ЛЕЖИ ТИ СЪПРУЖЕ МОЙ, ПОЧИНАЛ (ПОЧИВАЩ, ЗАМИНАЛ СИ) В ТОЗИ ГРОБ!
Алтернативно четене: Н. Тодоров, Български надпис от 5в пр. Хр. на пръстена от Езерово • Български надпис от 5в...
Thumbnail/икона на видеoто, изображения във видеото:
Archaeology Bulgaria
www.facebook.c...
#thrace
#thracians
#thracianlanguage
#thracianinscription
#bulgarian
#ezerovo
#sparotok
#sparotoc
#serafimov
#orpheus
#alphabet
#тракия
#тракийскиезик
#тракийскиречник
#надпис
#античност
#златенпръстен
#анализ
#тълкуване
#древност
#история
#античност
#павелсерафимов
#спароток
#местоимение
#падеж
#окончание
#граматика
#орфей
#азбука
#музи
#мистерии
#зевс
#херакъл
#евмолп
#лин
#кадъм
#трояни
#лин
#дионис
#паламед
#платон
#атина
#аполодор
#одисей
#еврипид
#диомед
#герой
#фригийскаписменост