SPEND THE WEEKEND AT HOME WITH US IN LAS VEGAS! PLUS A HUGE SMITH’S GROCERY HAUL!

  Рет қаралды 388

Logues Life

Logues Life

Күн бұрын

Пікірлер: 11
@galecopp6835
@galecopp6835 3 күн бұрын
Love the home vlogs! ❤❤❤
@dalemcdowall2711
@dalemcdowall2711 6 күн бұрын
Happy birthday, Carson!🎈🎂🥳
@kkvegas
@kkvegas 6 күн бұрын
I'm one of the ones who said I like your vlogs at home best; so this one was right up my alley. Back in May, we decided to eat out less often. We were eating out or bringing in four times a week, and now we do it twice a week. I stock up on proteins at Costco (beef, chicken breasts, halibut, shrimp) and freeze everything in meal-sized portions. On one shopping trip when we were out of everything, I spent almost $500 just on food! It seemed like so much money, but it's enough protein to last about two months, and the rest of our meals -- fresh vegetables, salad ingredients, and a starch (either rice, potatoes, or pasta) -- are all pretty inexpensive. I buy most of that stuff at Trader Joe's. So don't fret the $188; it's a big expense up front, but spread out over the week, it's not that much. Happy birthday to Carson!!!
@minaking9400
@minaking9400 5 күн бұрын
Keaton is such a good helper ❤
@losgarzyasfoodadventures
@losgarzyasfoodadventures 6 күн бұрын
Happy Birthday Carson 🎊 🎉 !!!
@cherylmcconnell3167
@cherylmcconnell3167 6 күн бұрын
Groceries are expensive but it’s still cheaper to cook meals & eat at home 😊 ( I find eating out is very expensive 😬 so we only go out for special occasions like a birthday 🎂 ). Your glasses look so good on you, Krista 😍
@kristinesharp6286
@kristinesharp6286 6 күн бұрын
I noticed you have 3 types of shells for burrito/tacos. You could save $5-$8 just settling in one kind of shell. One flour tortilla in the pan with cheese folded over would probably suit the kids or be an addition to something else for parents or breakfast burrito with an egg inside. Those easier to use up. I just found I hate buying a whole Pack of shells only to use 3. Then it’s not 10 for $4 it is 3 for $4. Still cheaper than eating out and you can control some butter and salt. Love seeing you have chicken breast and other proteins in your week. Our best meal is to have frozen or fresh already trimmed fish fillets salmon or orange roughey, defrost in the fridge outside the package but inside a zip lock. Pat dry when thawed and stick on a baking sheet lined with foil on for 12 minutes and it’s done. No breading. No seasoning. You could add lemon or orange at the end. I put the wrappers in a zip lock so the trash does not stink. I use my rice cooker to make plain sticky rice. That takes about 27 minutes to cook and set when the light goes out. It’s the sushi rice. Just water and rice and push a button. Then add cucumbers cut up. It seems expensive. But less than eating out. Rice also great to extend chili, pot roast, beef stew. Put over rice and the juices just get absorbed by the stew. So good. Rice has to be eaten within a couple days after it’s cooked in fridge. I only have to throw away the foil. Unless it didn’t cover right. And wash the rice cooker insert. And the cutting board for the cucumber. Cause it’s a quick cook does not get the house too hot. And fish is on all the lists for health. Everyone is encouraged to have 1x or 2x a week if not allergic. If you want a hot side the broccoli would work or frozen peas and you could just microwave how much you would eat. I often stick some leftover rice in a container, cut off part of my fillet to save for lunch the next day. 1 - 5 piece tenders at Popeyes is $15.22. 2 is over $30. How to eat out? A ready cooked chicken is under $10. Add a bagged salad and well under $30.
@colleenward1899
@colleenward1899 5 күн бұрын
Wow I can’t believe how expensive Disney is now. Hope Carson had a great birthday
@dalemcdowall2711
@dalemcdowall2711 6 күн бұрын
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤😊
@chrmng1
@chrmng1 6 күн бұрын
Dinner looked good! I spend $250 a week on groceries but we dont hardly eat out. We eat left overs for lunches and i make dinner every day. I never know what to make anymore kids are so picky. This week it was pulled pork sandwiches, roasted chicken, brocoli cheddar soup, cod, tacos, bacon wraped pork loin, blt. Mostly because i had to do an aip diet and now i have to eat gluten free, sugar free, caffiene free and no night shades right now. I was diagnosed with hashimotos hypothyroidism.
@debragamble6124
@debragamble6124 5 күн бұрын
Everything is crazy expensive. How much would you have spent eating out 3-5 times? For us $30ish dollars for a family of 3 for just fast food 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ unless we use the app, sometimes there are some good deals
WE WENT TO THE BEST GHOST TOWN IN NEVADA! NELSON GHOST TOWN!
15:55
tataVlog lima is live! updates my wh
2:41:13
tataVlog lima
Рет қаралды 85
A Week In Our Life || What We Do As A Retired Empty Nest Couple
49:46
Our Empty Nest Life
Рет қаралды 219
Private Chef Life in Las Vegas: It’s Not What You Expect!
23:09
Culinary Misfits
Рет қаралды 211 М.
Sister’s USA Home Tour😍 Explore New York Downtown 🇺🇸
13:08