Spotkanie 008. Membrana dachowa. Zastosowanie w dachu. Funkcja membrany.

  Рет қаралды 5,402

ANATOMIA DACHU

ANATOMIA DACHU

Күн бұрын

Пікірлер: 29
@ukasztokarski2833
@ukasztokarski2833 4 ай бұрын
Dziękuję za wykłady i kolejne porcje wiedzy.
@bialymis1985
@bialymis1985 Жыл бұрын
Dziękuję za film
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 10 ай бұрын
Dzięki
@DarekNowicki-f7s
@DarekNowicki-f7s Жыл бұрын
Cześć Przemo, kamyczek to filmu ;) z życia, prawie, przykładowy dach. Kąt dachu 35stopni Warstwy od strony ciepłej : Boazeria, folia paroszczelna alu zbrojona, płyta z wełny drzewnej Steico - 5cm, słoma - 50cm, membrana dachowa, kontr łata - szczelina wentylacyjna - 5cm, deskowanie - 2,5cm, papa, kontr łata - szczelina wentylacyjna 2,5cm, łata - 4cm i pokrycie - 100-letnia dachówka z odzysku, no taki "typowy daszek" lub kąt dachu 35stopni - połać zachodnia - dachówka ceramiczna a połać wschodnia .... zieleń .... i teraz zaczyna się dyskusja KTO dobiera warstwy lub je PROJEKTUJE.
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 Жыл бұрын
Darek. Jak zwykle dziekuję za wpis. Pamiętam ten Twój dach z ceramiką na jednej połaci i "trawą" na drugiej. Fajnie byłoby jakby przy nietypowych projektach czy rozwiązaniach do jednego stołu usiedli wszyscy zainteresowania z ołówkami i papierem. Ważne aby to było przed faktem a nie po fakcie ;-)
@sebastianwu8717
@sebastianwu8717 Жыл бұрын
Przemo! Dwie uwagi mam;) Jedna dotyczy filmu cz1. Wilgotność powietrza jest pojęciem względnym tzn. zmienia się zdolność powietrza do "gromadzenia" wilgoci w zależności od temperatury. I tak np przy wilgotności 80% (w obu przypadkach), w temperaturze 25oC może powietrze zgromadzić 18,4 g/m³ pary wodnej ale już przy temperaturze 5oC tylko 5,4 g/m³. Jeżeli powietrze traci zdolność do "gromadzenia" wilgoci następuje zjawisko punktu rosy i wkraplania się pary wodnej. Druga uwaga dotyczy jednej i drugiej części. Żadna nawet najlepsza i najdroższa membrana nie zadba o optymalną wilgotność w przegrodzie gdy nie zapewnimy nawiewu powietrza w okapie i wywiewu w kalenicy, oraz pełnej drożności szczeliny wentylacyjnej na całej jej długości. Przemo trzymam kciuki za kolejne tak dobre filmy i kibicuję!
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 Жыл бұрын
Seba dziekuję za oglądanie. Dziękuję też za trafne uwagi. Ja mam też dwie uwagi do Twoichjego wpisu. Pierwsza jest taka, że mam nadzieję, że komentarze bywają czytane przez oglądających bo często są ważne, trafne i rozszerzające informacje. Myślę, że w jakiejś przyszłości przygotuję materiał o punkcie rosy, o wilgotności i wykresie Molliera. Nawet już byłem u siebie na poddaszu i coś przygotowałem na następne materiały. Ale nie będę ujawniał jeszcze detali... Przyczyniłeś się więc do pomysłu. Dzięki. Druga jest taka, że publiczność nasza wspólna powinna poznać Twoją osobę i posłuchać co masz do powiedzenia na temat membran (i szerzej folii dachowych). A masz wiele ważnych rzeczy do powiedzenia. Bardzo ceniłem sobie nasze dyskusje na temat przegrody dachowej. To teraz pytanie do osób czytających komentarze. A wiecie kto to jest Sebastian Wu?
@maryomaryo6472
@maryomaryo6472 Жыл бұрын
Jeszcze nie, ale po takiej reklamie, chętnie Sebastiana Wu poznamy. Piszę również za tych, którym odpowiedzieć chęci zabrakło😉
@mateuszsamborski393
@mateuszsamborski393 9 ай бұрын
​@@anatomiadachu1966nie znam i nie wiem kto to jest Sebastian Wu.
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 9 ай бұрын
@@mateuszsamborski393 No to musze z Sebastianem pogadać... Może uda się go namówić na rozmowę.
@dawidgogolin3902
@dawidgogolin3902 11 ай бұрын
Dziękuję za film .jestem samoukiem i będę budował garaż
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 11 ай бұрын
Dzień dobry. Brawo. Ciut odwagi, trochę podpatrywania, kilka zadanych pytań tu i tam oraz dwie prawe ręce. Wystarczy. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
@piotrwachnik2030
@piotrwachnik2030 5 ай бұрын
Witam Pana i dziękuję za wykłady. Buduję dom szkiletowy o dachu dwuspadowym z kątem pochylenia 20 stopni. Na wiązarach położę płytę OSB 3 18 mm. Zamierzam pokryć dach blachą płaską łączoną na tzw rąbek. Bardzo proszę o doradztwo w sprawie rodzaju membrany ( gruba i wytrzymała na rozrywanie ) oraz parametrów kontrłat i łat. Wiem, że producenci blach na rąbek dają zalecenia w tej kwestii a nawet filmy instrukażowe. Ocieplenie dachu w postaci wełny skalnej 25 cm.będzie położone na suficie z deski zabezpieczonej obustronnie membraną. Pozdrawiam. Piotr
@maksymczyzewski6122
@maksymczyzewski6122 Жыл бұрын
Świetny kanał - bardzo przyjemnie się słucha takiej porcji wiedzy w temacie ☺ Pytanie odnośnie wersji z membraną, szczeliną went. i papą na deskowaniu: czy można zastąpić papę drugą membraną (konkretnie membraną z matą strukturalną pod rąbek na felc), jeżeli producent blachy nie zaleca łączenia jej z materiałami bitumicznymi?
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 Жыл бұрын
Dziękuję za zainteresowanie kanałem i miłe słowa. Tak. Rzeczywiście pod "rąbek" stosuje się specjalne produkty. A pod deskami szczelina i membrana do której od spodu dotyka ocieplenie (wełna).
@mikhailmorfikov4400
@mikhailmorfikov4400 3 ай бұрын
cześć, a czy klejenie zakładów po łaceniu dachu (przed położeniem blachy) to normalna praktyka? Bo u nas właśnie kładą membrane i na zapytanie czemu nie skleili zakładów odpowiedzieli, że skleją później.
@sebastianpater1029
@sebastianpater1029 8 ай бұрын
Witam, bardzo wartościowe treści dotyczące dachu oraz funkcji poszczególnych jego elementów, oby tak dalej :) mam pytanie odnośnie membrany na papę - dom parterowy z deskowaniem i papą wierzchniego krycia mocowaną mechanicznie papiakami. Biorąc pod uwagę ogólny koszt dachu i chęć uzyskania maksymalnej szczelności na lata chce na papę położyć dodatkowo membranę i dopiero na to kontrlata, łata i dachówka - wychodzę z założenia że w skali dachu to mały dodatkowy koszt a ryzyko rozszczelnienia obu warstw w tym samym miejscu jest stosunkowo małe. Czy papę muszę dobrać w jakiś szczególny sposób? Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Oczywiście membrana ma zapewnić tylko wodoszczelność, pod deskami będzie wykonana szczelina wentylacyjna zgodnie z innymi materiałami na kanale, pozdrawiam
@mikefreiz9889
@mikefreiz9889 7 ай бұрын
Dzień dobry. Na dachu mam starą papę i chce dac blachodachówke, czy mogę położyć na papę mębrane dla pewniejszej izolacji czy musze zrywac papę? Dziękuję i pozdrawiam
@PrzemekPozioma
@PrzemekPozioma 3 ай бұрын
Witam jestem przed montażem dachu.Pokrycie dachowe dachówka ceramiczna oraz membrana dachowa o sd 0.08 czy taki dach można ocieplić pianą pur lub wełną nie stosując szczeliny wentylacyjnej? Dziękuję
@Merkury1978
@Merkury1978 Жыл бұрын
No kapitalne to wyjaśnienie desek i membrany. Jeszcze nie widzialem w okolicy takich rozwiazań a po obejrzeniu poprzedniego odcinka miałem zapytać o takie rozwiazanie. Jestem właśnie w momencie przed zakupem domu do totalnego remontu i rozwazam za i przeciw ten zakup (inaczej sam grunt jest w przystępnej cenie a nieruchomość jako dodatek traktuję). Przypadkiem tu trafilem. Te kontrłaty jakiej powinny być grubości 2; 3 cm?
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 Жыл бұрын
Dzień dobry i dziękuję za oglądanie i zainteresowanie. Cieszę się, że pomagam rozjaśnić to i owo. A jam mam kontrłaty takie jak łaty. 4x6. I jakbym budował dom jeszcze raz to zrobiłbym tak samo. A może nawet postawiłbym je na sztorc - czyli 6x4. Omówię to w jakimś kolejnym materiale. Minimalna wysokość kontrłaty przy krokwiach do 10 metrów to 2,5 cm. Wynika to z normy, o której wspominam w materiale o wentylacji (spotkanie 10). Ale pamiętać należy, ze jest to "minimum", więcej można, a nawet warto.
@tomaszciupka4144
@tomaszciupka4144 11 ай бұрын
@@anatomiadachu1966 Chciałbym jedynie uściślić powyższą wypowiedź, że wysokość kontrłat uzależniona jest nie tylko od długości krokwi ale również od kąta nachylenia połaci dachowej, zachodzi zależność wzajemna. Ogólnie - im dach bardziej “płaski” i krokwie dłuższe - tym kontrłaty o wyższym profilu poprzecznym. Przy montażu membran dyfuzyjnie otwartych dobranie odpowiedniego profilu kontrłaty ma znaczenie fundamentalne. Przykładowo tylko - krokiew o długości 10m - nachylenie dachu 40 stopni I więcej - kontrłata powinna mieć wg mojej skromnej wiedzy 36mm wysokości, ale przy nachyleniu 15-20 stopni kontrłata już powinna mieć 72 mm. Zalecenia mogą się delikatnie różnić od producenta membrany (przynajmniej tak zakładam, bo nie sprawdzałem dogłębnie, bazuję akurat na Icopalu I blachodachówce jako materiale wierzchniego krycia, na rynek norweski). Zdroworozsądkowo, (choć to kiepska miara czasami i może zawieść) pozostałbym przy dachówce ceramicznej płaskiej - przy takich samych wartościach miar kontrłaty, i delikatnie zmniejszyłbym wysokość przy dachówce falistej. Pozdrawiam serdecznie Gospodarza kanału, życząc zasięgów, przed wiedzą chyląc czoło, słuchając z przyjemnością kolejnych wystąpień :)
@piotrc4701
@piotrc4701 Жыл бұрын
Mam pytanie odnosnie robienia zakładów membrany na welnie (szczelina wentylacyjna), wspomniałeś o podwiewaniu powietrza pod membranę... Czy takie zaklady z membrany nie powinny być robione w odwrotnym kierunku, by zminimalizować podwiewanie wiatru do welny?!
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 Жыл бұрын
Jeszcze raz dziękuję za oglądanie i to uważne. (Dla czytających komentarze: mówimy tu o szczelinie wentylacyjnej pod deskami a nad wełną i przy założeniu, że nad wełną jest zamocowana membrana będąca turaj wiatroizolacją a nie warstwą wstępnego krycia.) Tak właśnie zrobiłem na swoim dachu.
@raboszczakk
@raboszczakk 6 ай бұрын
@@anatomiadachu1966 Jakie parametry membrany są w takim konkretnym przypadku najważniejsze(jaką membrane wybrać)?
@kapitankapitan4425
@kapitankapitan4425 9 ай бұрын
A jak to wszystko sie ma do ocieplenia pianą pur czy jest to taka sama zasada bo czesto jest tak ze jest pelne deskowanie z papa a od strony wewnetrznej budynku odrazu do desek jest pryskana piana czy to jest prawidłowe rozwiazanie? Pozdrawiam
@anatomiadachu1966
@anatomiadachu1966 9 ай бұрын
No cóż. Nie wiem czy to rozwiązanie jest dobre obiektywnie. Ja pod pełne deskowanie zastosowałbym jednak szczelinę osłonięta od wewnątrz membraną. Ale zapraszam na najbliższe Q&A. Tam to i owo o tymże.
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL 9 ай бұрын
Deski muszą mieć max 10% wilgotności , najlepiej od środka dać laty i nabić membranę(zrobić szczelinę 2.5-4cm) i na nią pianę
@chilidgt
@chilidgt 9 ай бұрын
Pracował ktoś membrana Turbo maximum
Spotkanie 009. Jak porównywać membrany. Współczynnik sd.
4:08
ANATOMIA DACHU
Рет қаралды 3 М.
Szkoła budowania. Prawidłowa izolacja dachu
14:11
Murator tv
Рет қаралды 7 М.
Гениальное изобретение из обычного стаканчика!
00:31
Лютая физика | Олимпиадная физика
Рет қаралды 4,8 МЛН
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН
Арыстанның айқасы, Тәуіржанның шайқасы!
25:51
QosLike / ҚосЛайк / Косылайық
Рет қаралды 700 М.
SPOTKANIE 030. Czy wełną można dotknąć desek od spodu?
18:29
ANATOMIA DACHU
Рет қаралды 7 М.
Spotkanie 007. Membrana dachowa - co trzeba o tym wiedzieć.
18:27
ANATOMIA DACHU
Рет қаралды 16 М.
SPOTKANIE 031. Membrana? Papa? Jest trzecia możliwość.
20:21
ANATOMIA DACHU
Рет қаралды 11 М.
zabudowa poddasza, po co szczelina wentylacyjna... remont4you
12:50
remont4you.pl
Рет қаралды 1,2 МЛН
Membrana w koszu # jak zacząć łacenie dachu
41:28
EM-BUD 1
Рет қаралды 6 М.
Roof14. Highly vapour-permeable roof membrane Delta Maxx PLUS
27:57
Pokrycie Dachu - Kontrłaty Membrana Łaty
22:27
Michał Buduje
Рет қаралды 26 М.
Spotkanie 020. Dachówki płaskie. Na mijankę czy na wprost.
12:32
ANATOMIA DACHU
Рет қаралды 9 М.
Гениальное изобретение из обычного стаканчика!
00:31
Лютая физика | Олимпиадная физика
Рет қаралды 4,8 МЛН