"Sprawa Chrystusa" - Zwiastun - Najważniejsze śledztwo dziennikarskie w dziejach

  Рет қаралды 1,533

Jw Ex (Jw Exit)

6 жыл бұрын

Szanowany dziennikarz śledczy „Chicago Tribune” rozpoczyna historyczne śledztwo - będzie musiał zmierzyć się dowodami w sprawie zmartwychwstania Chrystusa. Zapis dochodzenia, jakiego reporter podjął się na początku lat osiemdziesiątych, odbił się szerokich echem na całym świecie - „Sprawa Chrystusa” Lee Strobela, książka, którą przetłumaczono na 20 języków obcych, przez ostatnie dwadzieścia lat rozeszła się w prawie 10 milionach egzemplarzy!
Cała historia zaczęła się od tego, że żona Strobela nawróciła się chrześcijaństwo - nowa droga życiowa Leslie nie spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony jej męża, wojującego ateisty. Lee Strobel, jako zawodowy dziennikarz śledczy „Chicago Tribune”, postanowił podejść do chrześcijaństwa tak, jak zabiera się do każdego dziennikarskiego śledztwa - profesjonalnie i bez uprzedzeń. Przeczytał książki sceptyków, wypisał ich zarzuty dotyczące wiary, a także przygotował swoją własną, osobistą listę pytań i wątpliwości. O opinię zapytał również uczonych - ekspertów światowej klasy, często wykładający na prestiżowych uczelniach wyższych jak Princeton i Cambridge, którzy badaniem chrześcijaństwa i Pisma Świętego zajmowali się od lat i napisali na ten temat liczne prace naukowe. Następnie reporter zabrał się pracy, który trwała prawie dwa lata - swoje śledztwo opisał ponad 10 lat później w „Sprawie Chrystusa”.
Lee Strobel podzielił „Sprawę Chrystusa” na trzy części. W pierwszej bada materiał dowodowy dotyczący samego Jezusa Chrystusa. Jest to również część, w której znajdują się odpowiedzi na wiele rzeczowych pytań - Strobel zbadał między innymi, czy biografie Jezusa są wiarygodnym źródłem wiedzy, czy potwierdzają je badania archeologiczne oraz czy historia potwierdza to, co zostało w nich przekazane. Część druga zajmuje się osobą Jezusa - jego tożsamością i psychiką. Zawiera też rozważania na temat tego, czy Jezus był jedynym „kandydatem” do roli Mesjasza. Finalna część „Sprawy Chrystusa” skupia się na samym zmartwychwstaniu - Lee Strobel postanowił sprawdzić, czy powstanie z martwych nie zostało w żaden sposób spreparowane i czy istnieje jakiekolwiek wiarygodne potwierdzenie zmartwychwstania oraz świadkowe, którzy faktycznie spotkali Jezusa żywego po jego śmierci. W trzeciej części znajduje się również werdykt - sam Lee Strobel po przeprowadzeniu śledztwa, analizując zebrane przez siebie informacje i dowody, doszedł do wniosku, że potrzebuje więcej wiary, aby zostać przy ateizmie, niż do przyjęcia chrześcijaństwa. Oczywiście ostatecznie każdy czytelnik musi zdecydować sam, czy jest gotów również w to uwierzyć.
„Sprawę Chrystusa” przeczytało już blisko 10 milionów czytelników z różnych zakątków świata. Książka została równie ciepło przyjęta przez krytyków literackich - przeczytali ją z entuzjazmem ludzie różnych wyznań i kultur, w różnym wieku, z różnych krajów. Lee Stobel jest dzisiaj cenionym i szanowanym mówcą oraz pastorem, często zabiera głos w dyskusjach na temat wiary, szczególnie dotyczących apologetyki chrześcijaństwa.
POLECANA KSIĄŻKA:
"Więcej niż cieśla" (Josh McDowell)
Autor, niegdyś sceptyk, napisał książkę o Jezusie z
Nazaretu. Nie jest to jedna z wielu pozycji, które odrzucają po kilku zdaniach.
Josh McDowell zastanawia się w niej czy Jezusa można nazwać mądrym człowiekiem, czy lepiej pasuje określenie kłamca, oszust czy szaleniec? A może Syn Boży? Autor dotyka problemu wiarygodności Jezusa jako Boga. W książce zawiera też kwestię świadectw apostołów oraz zastanawia się krótko, czy zmartwychwstanie faktycznie miało miejsce.
Na koniec książki możemy przeczytać świadectwo samego Josha i poznać jego punkt widzenia.

Пікірлер