Sprawdzam długość korzenia paulowni.

  Рет қаралды 5,708

Paulownia w Polsce

Paulownia w Polsce

Күн бұрын

Przerwa w ulewach pozwoliła na kolejny drobny eksperyment. Dziś odkopuję najmniejszą 3-letnią paulownie aby sprawdzić jakiej długości ma korzeń i co może być przyczyną tak słabego wzrostu.
Najważniejsze informacje jakie chciałem przekazać zaczynają się po ósmej minucie filmu. Zapraszam

Пікірлер: 29
@ziemowitrudy8919
@ziemowitrudy8919 Жыл бұрын
Fajny materiał ciekawie przekazany i do tego elegancką polszczyzną, dzięki!
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 Жыл бұрын
Miły komplemencik, dziękuję.
@k.d.2323
@k.d.2323 2 жыл бұрын
Piesek to gwiazda
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 2 жыл бұрын
No tak, ma parcie na szkło 🙂
@nacalosc
@nacalosc 3 жыл бұрын
Mysle ze dwa powody ze tak a nie inaczej sie formuja korzenie to poszukiwanie oparcia i poszukiwanie wody. 1. korzen drzewka ktore jest narazone na silne czeste wiatry bedzie szukal oparcia po bokach. 2 . Inna potrzeba to gdy podlewanie (deszcze ) sa rzedkie a obfite , bedzie logicznie prowokować szukanie gleboko ucirekajacej wody w glebie a nie od np pobliskiej cieknacej rury czy kanalizacji powierzchniowej .j. Czyli moze podlac raz na (...) ale obficie by drzewo stalo sie samodzielne rozwijajac taki gleboki korzen . Nie uzaleznione od podlewania powierzchniowego - powierzchownego ?? To co Pan widzi , my troche gorzej , to nie plesn a prawdopodobnie te jakze wazny (jak to po polsku?) system grzybni ktore wchodza w symbioze z korzeniami. Biorą cukier od rosliny w zamian za to odzywiaja ja w mineraly . Caly ten podziemny mikrokosmos i mikroorganizmy przetwarzaja dla korzeni mineraly . Dlatego chronic glebe od toksyn , od zracych sztucznych nawozow pomaga rozbudowac ta symbioze. Moze na chrzaszcze przydaly by sie takie naturalne insektycides jak ;) ptaki , jeze , krety ? Moze by troche pogrzebac pograbic pod zeby zainteresowac ptaki takim zerowiskiem ? Dla jezy pozostawic by pasy miedzy z obfita trawa , lub jakis zywoplot , jakis stos starych galezi na kryjowki i legi. Krotka trawa wysusza glebe, odslania na slonce (sucha), na przemarzanie , maly mikrobiot ziemia jalowieje , zbija sie z braku robakow , zubaza sie , brak BOGATEJ FLORY ... wymiany chemicznrj . Obecniue w kuturach biodynamicznych nier odslania sie ziemi , pracuje jak najmniej by nie przerywac perturbiwac jej regeneracji . Rok po roku tej ziemi zyznej przybywa.. Gdy poprzednie strategie ja (na zachodzie bardziej ) zniszczyly . Stad tez powodzie gdzie ziemia zabita staje sie zbita pol-martwabi nie wchlaniala calej wody , woda splywala lub sie gromadzila z obnizeniach . Czyli nie bylo tych zapasow na czas suchy. .... itd itd. Zas ja ...... mam inne problemy . ale to osobno ...
@nacalosc
@nacalosc 3 жыл бұрын
Cenna by byla inforrmacja : Jak dlugo trzeba trzymac wychodowane z ziarenek paulownie ? Zasialam na 2 sposoby w lutym pod lampa. maciupenkie listeczki wyskoczyly szybko , po czym cisza i sie nie ruszaja , rozsadzilam te micro sadzoneczki , jedne zaczely rosnac inne stagnacja lib przyrost minimalny . najszabszy nr 1 zostal przegoniony przez nr 2 , potem ten stagnowal i przegonil go nr 3 . Nr dwa mial troche inne liscie i podnosil je w gore przed zmrokiem . Obecnie traci liscie , przesadzony eksperymentalnie do ziemi prawie nie ma tych lisci (cos malego jeszcze obwisa. Na pozostale 5 dwa maja jeszcze powolny przyrost i peczek wzrostu gdy 3 inne ten czubek maja zasuszony . przesadzilam do sporych doniczek dlugich i wezszych i powiedzalabym ze korzenie rosna energicznie . Problem : dlaczego male liscie i dolne zolkna , schna i opadaja . Maja te najwieksze juz tylko po 5 lisci , te nizsze ciensze do 8-u . Korzenie : moze maja jakies ziemiorki ??? Nic nie widze jak jedynie rzadkie male podluzne muszki na lisciach i troche wyssanych miejsc . Troche opryskuje rozwodnionym szarym mydlem z odrobina alkoholu. To nie powinna byc az taki tragedia te muszki 2-3 na 5 roslinek . - Pociesza mnie ze i Pan stwiardza ze nie rosna regularnie . Przedziwne ze nagle startuja potem stagnuja , i to w roznym rytmie . Nawoze domowym kompostem (city lombri kompost z dżdżownicami) - woda wyplywa az brazowa . Puki mialam podlewalam deszczowka - Teraz ta z kanalizacji jest zasolona i chlorowana . Normalnie mam system balkonowe kroplowy . ??? Czy to normalne ze od wysiania w 7 miesiecy maja tylko 13-18 cm ? Sadzic toto male w glebe przed jesienia ? scinac ? Kompletnie nie wiem .
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tak głęboką i interesującą analizę. Dziś nie pozwoli mi czas aby się do tego ustosunkować, ale najpóźniej jutro to zrobię.
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 3 жыл бұрын
W całym powyższym opisie brakuje informacji o rodzaju światła i temperaturze, które są kluczowe w hodowli paulowni. Wszystko to co Pani opisała jest niestety typowe dla sadzonek produkowanych w warunkach domowych. Siewki kiełkujące w lutym powinny znaleźć się w gruncie najpóźniej w końcówce lipca (najlepszy jest początek czerwca). Trzeba też pamiętać, że paulownia w pierwszej kolejności rozwija korzeń i nie można liczyć na jakieś spektakularne wzrosty części nadziemnej. Bezpośrednio z tym związane jest dalsze postępowanie zwane cięciem technicznym. W Pani przypadku proponuję trzymać rośliny na zewnątrz i hartować do przymrozków. Potem gdy opadną liście osłonić doniczki (zabezpieczyć przed dostępem słońca i mrozami) i czekać do wiosny, pilnując wilgotności gleby. Nie wolno doprowadzić do przelania roślin, paulownia lubi tylko lekko wilgotny grunt (zwłaszcza na zimę). Można też zwyczajnie zadołować rośliny na głębokości ok. 15cm. - nie trzeba wówczas pilnować wilgotności. Jesiennego sadzenia nie polecam bo przynosi słabe efekty ze względu na nierozwinięty system korzeniowy. Nie ma też sensu nawożenie w doniczkach - wystarczy odpowiednio przygotowana ziemia (ogrodnicza zmieszana z piaskiem lub drobnym żwirem np 3/1). No i ostatnia sprawa. Temperatura w zakresie 24-30 st.C to optimum. Światło bardzo intensywne w kolorze neutralnym lub typowe "szklarniowe" czerwono- niebieskie. Do tego odrobina wiatru do pobudzenia przepływu soków w roślinie (to takie sztuczne warunki naturalne). Powodzenia.
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 3 жыл бұрын
nacalosc Niezmiernie rzadko zdarza się by korzeń ukształtowany był warunkami pogodowymi czy rodzajem gleby. Moje obserwacje i wiedza zdobyta nie tylko u siebie na plantacji, jasno wskazują na to, że kształt korzenia większości roślin i drzew wynika z genetyki. Paulownia nie jest tu wyjątkiem. Nie przeczę jednak, że występują u niej różne formy korzeni - to kwestia odmiany. Podobnie jest z innymi różnicami, choćby liśćmi. Jedne odmiany mają je zakończone na ostro a w innych są zaokrąglone - różne odmiany ale gatunek ten sam. Również sposób podlewania nie będzie miał wpływu na zmianę kształtu systemu korzeniowego. Roślina, która nie potrafi tworzyć głębokiego korzenia po prostu uschnie z powodu niedoboru wody i nic tego nie zmieni.
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 3 жыл бұрын
nacalosc Teraz odpowiem na drugą, przyrodniczą część komentarza. Najprawdopodobniej ma Pani rację, że nie była to zwykła, szkodliwa pleśń. Gdyby nie marny wzrost tej konkretnej paulowni to zapewne wspomniał bym o mikoryzie. Szukałem jednak potencjalnego wroga tego drzewka. Na temat nawozów, ich ogólnego, powszechnego stosowania powiem tylko, że jestem przeciwnikiem. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w uprawach przemysłowych dotyczących takich roślin jak paulownia. Mówimy tu o produkcji drewna i pochodnych, nie bawimy się w ozdobne ogrody, kwiatki, motyle itp. Część Pani komentarza zaczynająca się od grzybni i chrząszczy bardzo mnie zainspirowała. Wszystko to co Pani napisała nie jest mi obce i tak właśnie u mnie wygląda. Może nawet bardziej naturalnie. Biegają u mnie jeże, jest mnóstwo ptaków bo drzewa są już duże, są budki lęgowe. Kilka lat temu zasadziłem zagajnik brzozowy, który często pokazuję na filmach. Jest również mnóstwo miejsc z wysoką trawą i całą masą owadów. Mam własne grzyby, warzywa, różne owoce a niedługo również własne drewno opałowe. Nie lubię też nadmiaru betonu, więc nie mam wielu ścieżek a tylko podjazd i parking dla samochodów jest utwardzony kostką. Reasumując: naturalna przyroda to same zalety dla życia każdego człowieka, dlatego współczuję każdemu kto nie ma własnego, choćby skromnego kawałka ziemi.
@ddddd103
@ddddd103 3 жыл бұрын
U mnie głównie na boki ale zależy od tego gdzie bardziej miękko :)
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 3 жыл бұрын
To trochę dziwne bo paulownia zwykle ma konstrukcję korzenia podobną do polskiego świerka, ale u Niemców również często pionowego korzenia brakuje.
@ddddd103
@ddddd103 3 жыл бұрын
Pewno Zależy jeszcze jaka odmiana bo ja przy fte i zauważyłem zupełnie inny system korzeniowy chyba ze to zbieg okoliczności i myśle ze ma znaczenie jeszcze poza miękkością woda na bardziej podmokłym może takze isc w boki bo główny gnije :)
@TestNick__0000
@TestNick__0000 2 жыл бұрын
Czym Pan nagrywa ?
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 2 жыл бұрын
Redmi Note 10 Pro i zewnętrzy mikrofon.
@adrianoadriano8460
@adrianoadriano8460 3 жыл бұрын
To są oxytree z firmy z Wrocławia?
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 3 жыл бұрын
Oxy mam kilkadziesiąt a reszta to 9503
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 3 жыл бұрын
Oxy sprzedaje w Polsce tylko jedna firma.
@adrianoadriano8460
@adrianoadriano8460 3 жыл бұрын
To współczuję kosztów, 50 zł za sztukę, gdzie ja testuje zwykłą tomentose wyhodowaną z nasion i osiągi te same, koszt praktycznie zerowy
@adrianoadriano8460
@adrianoadriano8460 3 жыл бұрын
Poza tym z nasion mam pewność że wykształcą korzeń palowy, mrozoodporność ta sama zresztą, siejesz do doniczek wczesną wiosną, sadzisz latem do gruntu, po zrzuceniu liści obsypujesz kopczykami z ziemi na zimę, testowałem też nasiona z "polskiej" dużej paulowni, większość wschodzi bardzo szybko
@paulowniawpolsce2978
@paulowniawpolsce2978 3 жыл бұрын
Moje oxy kosztowały chyba 20-29,- bo to było w 2017 lub 18 roku.
@cddvd0
@cddvd0 Жыл бұрын
w rosji, na ukrainie typ nie wiedział co mówi 🤣🤣🤣🤣
Zmierzamy do upadku  - czy my Polacy jak te gęsi i barany ???
22:04
Kobieta z zachodu
Рет қаралды 268 М.
SUSZA | WRZESIEŃ 2024
7:37
Ogrodnik
Рет қаралды 62
The Joker kisses Harley Quinn underwater!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 44 МЛН
Sigma Girl Pizza #funny #memes #comedy
00:14
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 1,7 МЛН
Paulownia wycięta po 5 latach wzrostu.
18:24
Paulownia w Polsce
Рет қаралды 55 М.
Sadzonki paulowni cz. 2  Ceny.
8:03
Paulownia w Polsce
Рет қаралды 7 М.
Jak uśmiercić paulownię.
11:47
Paulownia w Polsce
Рет қаралды 1,9 М.
Sarny w paulowni - jak szarańcza
7:33
Paulownia w Polsce
Рет қаралды 2,6 М.
Fakt czy mit? #20
12:32
TlenowaKraina Paulownia
Рет қаралды 14 М.
Korzeń 2, paulownia
13:20
Paulownia w Polsce
Рет қаралды 1,7 М.
Majowy mróz w paulowni
11:57
Paulownia w Polsce
Рет қаралды 5 М.
Podsumowanie lata w Paulowni 15 08 2022r
16:30
Paulownia w Polsce
Рет қаралды 7 М.
Jak szybko może rosnąć drzewo? Cz. 2
13:21
Paulownia w Polsce
Рет қаралды 2,2 М.