Рет қаралды 150
W piątek, 15 marca 2024 r., w porze „Teleexpressu” Maciej Orłoś otworzył… Galę XXV-lecia Powiatu Oświęcimskiego! W gościnnych progach Oświęcimskiego Centrum Kultury zebrało się liczne grono osób związanych zarówno w przeszłości, jak i obecnie z powiatowym samorządem. Podczas uroczystości głos zabrali starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz i wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela, wdowa po śp. staroście Marcinie Niedzieli.
Licznie przybyli na 25. urodziny Powiatu Oświęcimskiego goście obejrzeli kilkuminutowy film prezentujący najważniejsze powiatowe inwestycje, które udało się zrealizować w tej kadencji. Po emisji głos zabrali wspomniani na wstępie decydenci.
Potem nastąpiło uhonorowanie byłych sterników Powiatu, włodarzy gmin i sołectwa, byłych i obecnych radnych, emerytowanych i obecnych pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych. Z rąk obecnych sterników Powiatu odebrali statuetki i medale przygotowane z okazji jubileuszu Powiatu Oświęcimskiego.
25 lat to szmat czasu. Na naszych oczach zmieniał się Powiat, także naszymi rękami: radnych powiatowych, działaczy społecznych, strażaków OSP i PSP, policjantów, lekarzy, pielęgniarek, kół gospodyń wiejskich i wielu innych zawodów. Rękami wszystkich, którzy tworzyli historię tego powiatu. Za to, że jesteście częścią tego powiatu chciałbym wam z tego miejsca podziękować - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
To niezwykły honor, że przypadło mi dziś przemawiać na gali XXV-lecia. Pracuję w samorządzie prawie tyle samo, ile lat ma nasz Powiat. Przez ten czas zaszły wielkie zmiany w edukacji, zdrowiu, pomocy społecznej, infrastrukturze drogowej - obszarach, którymi zajmuje się Powiat. Te zmiany, o których już zdążyliśmy zapomnieć, są bardzo widoczne. Kluczowym momentem było przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Od 2004 roku rozwój nabrał tempa - przypomniał starosta.
Włodarz powiedział, że od początku istnienia Powiatu na wspomniane obszary wydatkowano 3,5 miliarda złotych, w tym w ostatnich latach aż 1,5 mld zł.
I za to jestem wdzięczny każdemu z was, poprzednim starostom i członkom, zarządu powiatu, każdemu, kto pracując na terenie Powiatu Oświęcimskiego się do tego przyłożył. Mam tremę występując przed radnymi sześciu rad powiatu jednocześnie (uśmiech). Jest mi bardzo miło móc widzieć, wszystkich poprzednich starostów, którzy mogli przyjść: Adama Bilskiego, Józefa Kałę, Zbigniewa Starca. Niestety nie już wśród nas dwóch moich poprzedników, śp. Józefa Krawczyka i Marcina Niedzieli. Oni też tworzyli ten Powiat i również im należą się gorące brawa - dodał starosta Andrzej Skrzypiński.
Wicestarosta Paweł Kobielusz podkreśli, że ostatnie 5,5 roku, czyli ta wydłużona kadencja, obfitowała w wielu trudnych momentów.
Obejmując rządy wydawało nam się na początku, że największym wyzwaniem będzie podwójny rocznik w oświacie. Rok później nastała pandemia koronawirusa. Czas bardzo trudny. Decyzje trzeba było podejmować kierując się przede wszystkim logiką, bo przepisy były niespójne, nie czuliśmy wsparcia ze strony ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego - wyznał wicestarosta.
Myślę jednak, że w obszarze prowadzenia szpitala powiatowego, funkcjonowania starostwa, szkół ponadpodstawowych i zdalnego nauczania, zdaliśmy ten egzamin. Chciałem serdecznie podziękować wszystkim pracownikom urzędu, dyrektorom placówek oświatowych, no i przede wszystkim dyrektorowi naszej powiatowej lecznicy - dodał Paweł Kobielusz, wspominając w dalszej części przemówienia kolejną trudną sytuację związaną z koniecznością natychmiastowej pomocy uchodźcom z napadniętej przez putinowską Rosję Ukrainy.
Mimo tych nieoczekiwanych zdarzeń udało nam się, co widzieliście państwo na filmie, tak wiele zrobić. Szczególnie jestem dumny z inwestycji kubaturowych, o których mówiło się od końca ubiegłego wieku. A więc z nowoczesnej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu, skomunikowania przewiązkami szpitalnych budynków czy budowy nowoczesnego obiektu lekkoatletycznego wraz z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim przy powiatowym „Chemiku” - wyliczał wicestarosta.