Рет қаралды 1,071
‼️ Na Svjetski dan životne sredine govorimo o jednoj od najvažnijih tema u Bosni i Hercegovini trenutno, a to je rudarenje.
🌏🌍🌎 Svjetski dan životne sredine proglasila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1973. godine i od tada se obilježava svake godine 5. juna sa fokusom na različite teme.
➡️ Ove godine tema je „Naša zemlja, naša budućnost. Mi smo #GeneracijaObnove“.
· Čija je zemlja u Bosni i Hercegovini?
· Kome pripada naša budućnost?
· Da li u Bosni i Hercegovini govorimo o obnovi ili revoluciji za opstanak?
✅ O ovim temama razgovarali smo upravo na Svjetski dan životne sredine u našem podkastu "Srijedom u Centar" sa Hajrijom Čobo, svima već dobro poznatom društveno odgovornom građankom Kaknja, predstavnicom neformalne grupe građana „Park prirode Trstionica i Boriva“.
📌 Ona je profesorica engleskog jezika i književnosti koja je katedru zamijenila borbom za prirodu, borbom protiv otimanja zemlje, borbom protiv rudarenja koje se maskira u epitete „zeleno“.
➡️ Hajrija je uložila žalbu Bernskom Sekretarijatu pri Vijeću Evrope protiv države Bosne i Hercegovine, nakon čega je Sekretarijat preporučio Bosni i Hercegovini da se šteta po životnu sredinu na području rudnika u Varešu ne bi smjela uvećavati dok traje postupak. Pomenutim rudnikom upravlja britanska kompanija „Adriatic Metals“. Iz ove kompanije nisu ostali dužni i uzvratili su tužbom protiv Hajrije Čobo zbog navodne povrede ugleda ovog koncesionara. Advokat ove kompanije je nedavno dao prijedlog o povlačenju ove tužbe, ali Hajrija nije prihvatila njihov prijedlog.
⚠️ Zašto nije prihvatila povlačenje tužbe, koji su naredni koraci koje planira poduzeti, kako voditi borbu Davida i Golijata, saznajte u našem podcastu, i pridružite nam se u borbi: dignite glas protiv otimanja vode i šume, dignite glas za očuvanje naše zemlje, jer „naša zemlja naša je budućnost“!🍃🌊