„Старата България“ - концерт-спектакъл на община Струмяни и фондация „Старата България“; Зала 1, НДК

  Рет қаралды 1,769

OLD BG

OLD BG

4 жыл бұрын

На 27 септември 2007 г. в Зала 1 на НДК в София се осъществи единствен по рода си концерт-спектакъл, наречен „Старата България”. Самото заглавие насочва към идеята за пресъздаване на традиционния български фолклор и опита за връщане към неговите корени. Мащабното събитие беше промоция на международния фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува”, провеждан в село Микрево, чрез представяне на фолклора на Югозападна България.
Организатори на спектакъла са фондация „Старата България” и община Струмяни със съдействието на общините Разлог, Петрич и Гърмен. Участваха 650 изпълнители от самодейни състави, студенти от Югозападния университет „Неофит Рилски”, ансамбъл „Гайтан“, с. Първомай и ансамбъл „Веселие, гр. Симитли, солисти от ансамбъл „Българе” и гости от Гърция и Македония.
Мащабният замисъл на спектакъла предложи визия за българското минало в багри и звуци, разгърната постепенно между отделните картини. В първата от тях зазвуча песента „Зажени се кралче Манаилче” под съпровод на дрънка. На този фон премина и едно от ревютата, които направиха възможна разходката из различните български епохи. Като на лента се представиха „исторически” костюми от филмови продукции и в своите одежди оживяха царе и боляри, военни и обикновени хора. Колорита допълниха и неповторими автентични носии от различни краища на България.
Последователно се включиха самодейните групи от Малешевието - от селата Микрево, Струмяни, Яково, Игралище, Никудин и град Петрич. Със завладяваща естественост те демонстрираха фолклорното богатство на своя край - песни, танци, игри, традиционно облекло... Така спектакълът смислово се завъртя около основното си събитие - СВАТБАТА - със своите предсватбени и сватбени моменти, с богатите внушения на инициационните обреди. Гостите на сценичното събитие имаха невероятната възможност в една вечер да бъдат свидетели на възстановяване на образци от миналото, а именно - правенето на „фуруглица” (сватбеното знаме), обявяване „честността” на булката и черпене с „блага ракия”, както и сватбените хорà.
Второто ревю продължи основната тема и показа едни от най-пищните сватбени облекла от четири краища на България (Разлог, Кюстендил, Пазарджик и Средните Родопи). В прибулването на невестата беше заложена идеята за кореспонденцията с главите на средновековните царици, а именно чрез образа на една от най-известните личности от този период на нашата история - Севастократорица Десислава, изографисана в Боянската църква.
Публиката, завладяна от богатството на видяното, беше въведена в обичаите на прощаване с моминството и с близките според различни етнически и религиозни общности от групите на община Гърмен. Особено екзотично прозвуча „къносването” на булката, представено от турците в Дъбница, и „лепенето на гелината”, представено от българите мюсюлмани в Скребатно.
Гостите от Македония и от Харопо, Гърция поставиха акцент в програмата с танцовите изпълнения на групите си.
Третото ревю на женски градски облекла от Възраждането контрастираше на разложките „чауше” с характерните маски, кози кожи и десетките звънци. Световноизвестното село Добърско се представи именно чрез „водичарките“, а Разлог ги последва със своите „бабинчета“.
Концерт-спектакълът завърши с мащабна танцова композиция от различните състави и формации. Многообразието на багри, форми и ритми завладяха публиката, която се включи във въодушевяващо общо хоро, съпреживявайки с изпълнителите магията на българския фолклор.
Допълнително послание от авторите на концерта беше и това за плодотворния „диалог” между професионалисти и самодейци в мисията им да опазят и предадат на поколенията неподправената обаятелност на българските традиции.
Концертът-спектакъл „Старата България” подчерта продължаващата жизненост и въздействие на българския фолклор, а допълнителен щрих към престижния имидж на концерта добави неговата благотворителна цел да подкрепи и популяризира кампанията на УНИЦЕФ за превенция на насилието в училище и подпомагане на даровитите деца в областта на културата.
Концертът беше излъчен по Канал 1 на БНТ.
Текст: Албена Георгиева, Евгения Грънчарова
Адаптация на текст: Адриана Атанасова
„Старата България“ се осъществи със съдействието на:
Община Петрич
Община Гърмен
Национален исторически музей
Филмов център „Ню Бояна“
Исторически музей при гр. Разлог, гр. Смолян, гр. Кюстендил, гр. Пазарджик, гр. Пловдив, с. Струмяни
Частни лица от Благоевградска област
НФА „Българе“
Идея и сценарий:
Николай Цветков
Георги Гаров
Петьо Кръстев
Композитор:
Петьо Кръстев
Хореография и режисура:
Николай Цветков
Георги Гаров
Продуценти:
Валентин Чиликов
Николай Божков
Фондация „Старата България“ 2007

Пікірлер
🍕Пиццерия FNAF в реальной жизни #shorts
00:41
3 wheeler new bike fitting
00:19
Ruhul Shorts
Рет қаралды 45 МЛН
ТАМАЕВ vs ВЕНГАЛБИ. Самая Быстрая BMW M5 vs CLS 63
1:15:39
Асхаб Тамаев
Рет қаралды 4,7 МЛН
Магията “Копаница”-годишен концерт НУТИ 01.06.2024 г.
4:58
Станислава Маринова
Рет қаралды 744
Хераклея Синтика и Русалии Петрич
7:16
Празничен концерт на ЧСУ,,Аз съм българче" - ,,Мистичната сила на българския дух"
1:40:36
Частно средно училище "Аз съм българче"
Рет қаралды 926
🍕Пиццерия FNAF в реальной жизни #shorts
00:41