Chyba najważniesze słowa Jacka Bartosiaka (od 15 do 18 minuty rozmowy), jakie padły w tej rozmowie to, że jak nie mamy realnych dźwigni politycznych i militarnych, a używamy w polityce tylko argumentów moralnych to budzi to tylko pogardę wśród naszych sojuszników.
@koscrobert26514 жыл бұрын
Widać, że podstawowa kategoria polska w polityce międzynarodowej to słuszność jest absolutnie niedorzeczna i niczego pozytywnego nie przynosi.
@tominnenPL4 жыл бұрын
Nieco się wygadał, mówiąc że widział to na własne oczy, a ludzie piszą, że J.B. to agent USA.
@alphacentauri23594 жыл бұрын
@@tominnenPL Nie trzeba być agentem żeby to zobaczyć na własne oczy.
@mikymike18204 жыл бұрын
Kasa, Misiu, kasa. Jak bedzie kiedys kasa, to bedzie mozna miec dzwignie. Na razie 'diengi niet' to i nie ma dzwigni...
@conradsz4 жыл бұрын
Miky Mike nie same diengi - można handlować a potem grozić wstrzymaniem handlu, można za kimś lobbować w Brukseli a potem grozić cofnięciem poparcia itp itd. To tez są lewary
@Robert-ze1vw4 жыл бұрын
Jak że smutny był to odcinek. I jak wielką cenę przyjdzie nam zapłacić z niekompetencje naszych "wybrańców narodu".
@alepsky4 жыл бұрын
Obawiam się, że winy trzeba szukać w nas samych, w sensie, że w narodzie. Politycy to tylko niewolnicy sondaży. Mówią to co chcą słyszeć Polacy. Problemem ogromnym jest to, że przecietny obywatel RP nie ma zielonego pojęcia o polityce. Tej prawdziwej opartej na lewarach. Nie interesune się gospodarką, bo uważa, że to obowiązek klasy politycznej. Ankietowani na ulicy odpowiadają, że największą zaletą Polaków jest to, że potrafimy się zjednoczyć w trudnych chwilach. Ale to tylko pokazuje dwie nasze wady: nie potrafimy się zjednoczyć i zorganizować póki jeszcze jest czas na zmianę i nie widzimy takiej potrzeby nawet.
@miecz234 жыл бұрын
@@alepsky przez wiele lat brakowało nam świadomości tego jak świat jest zbudowany.
@krzysztofstrzegomski56624 жыл бұрын
oj tam, wazne ze na babelki dali :)
@krzysztofstrzegomski56624 жыл бұрын
@@alepsky "Obawiam się, że winy trzeba szukać w nas samych, w sensie, że w narodzie" Glownie tak, ale dlaczego politycy nie puszcza Jacka w TVP?
@kamil1be14 жыл бұрын
Szersze spójrzenie na sprawę Białorusi przeraża. Przeraża pod względem braku polityki wschodniej w ostatnich 30 latach, braku incicjatwywy, ciaglą ucieczką przed samodzielnością/podmiotowością. Piekielnie pesemistyczne, ale niestety prawdziwe postawienie sprawy w tym odcinku. Dziękuję Panowie.
@gruchapawe81124 жыл бұрын
@Kryz o czym ty bredzisz
@maReK.OczOplAs4 жыл бұрын
Przeraża to ich paniczny nastrój. Ci giście robią w portki ze strschu. Teierdzą że pozjadalibwszystkie rozumy a nie potrafią przedstawić jakiejkolwiek alternatywy. Ci goście aspirują do elity. Niech nas Bóg broni przed takimi przywódcami.
@aniaw.69574 жыл бұрын
maRek OczOplĄs A może oni zdają sobie sprawę z realiów ,Ty byś się nie bal ?Tylko głupcy się nie boja .Jeśli widza co się dzieje i jaki mamy realny wpływ na wydarzenia ,maja prawo się bać .Bartosiak był przecież krótko odpowiedzialny za projekt PCK .Szybko zrezygnował ,czemu ?Może wie coś więcej o możliwościach niż my . Chce wierzyć ze Panowie to tylko „ strachajło”.
@r.f.26154 жыл бұрын
@Kryz Z Białorusią masz rację, ale o Rosji co to rzekomo nigdy nas nie napadła już przestań się wypowiadać
@maReK.OczOplAs4 жыл бұрын
@@aniaw.6957 Nie mam wiedzy ale obserwuję i słucham. Wyleciał z CPK bo nie jest organizatorem. Ładnie opowiada, systematyzuje wiedzę, celnie generalizuje, potrafi przewidzieć kolejność działań na podstawie hierarch celów ale jest kiepski w pracy organizacyjnej i zarządzaniu wielkimi projektami. Jest myślicielem - reszta nie jest jego powołaniem. Nie uwzględnia w swoich analizach czynnika ludzkiego - mam podejrzenia, że unika nawet z powodów oportunistycznych. W sposób nieuprawniony generaluzuje umieszczając w jednej kategorii wszystkich polityków - PiSowcy nie mają nic wspólnego z całą resztą - to co on mówi PiSowcy mają we krwi w połączeniu z odwagą. Powiedziałbym że PiSowcy to mentalnie rycerstwo kresowe. Bartosiak jest słaby psychicznie co wszyscy w tej analizie odczuli- komentarze słuchaczy nacechowane są bezsilnością i bezradnością. Jego analiza nawet jak trafna to nieuprawniona do bieżącej polityki i ekipy. Obecna ekipa przy stole gry zastąpiła poprzednią. Na rodzanie kart nie mieliśmy wpływu. Nasz poprzednik miał atuty ale ich dię wyzbył bo nie umisł grać. Zostały nam po nim same blotki. Stosując dozwolony przy stole bluff poeoli odrabiamy pozycję. Nie jest łatwo bo inni grają znaczonymi kartami. Dodatkowo nasi " partnerzy" stoją za naszymi plecami i przeciwnikom podpowiadają jakie mamy karty. Wszyscy rżną głupa udając wielką grę ale śmieją nam się w twarz / o czym wspominał Bartosisk/.włącznie z naszymi "partnerami" którzy krytykują naszą "słabą" grę.. Bartosisk i Radziejewski są sfrustrowani bo nie są dopuszczeni do stolika a mają się za wielkich graczy. Otórz Bartosiak miał swoją wielką szansę- nie skorzystał/ nawet Redziejewski mógłby przy nim komś zostać. Okazało się jednsk że to słabi gracze którzy poddają się presji bluffu. Bartosisk ma świiadomość osłabiających zagrań ale im się poddaje.. Teraz polityką zagraniczną będzie kierować Łódź- zwróć ueagę na ten krąg - to są ostrzy gracze którzy / co smutne/ nie lubią Bartosiska / ja lubię/
@Matthew_II4 жыл бұрын
"Jeżeli za argumentami moralnymi nie stoją realne dźwignie polityki, to budzi to tylko pogardę."
@rustymail20104 жыл бұрын
No tak fajnie byłoby mieć silną armię, niezależną i wydajną gospodarkę i skuteczny soft power, ale nie mamy. Lepiej p. Bartosiak wchodząc w alians z CPK wspiera Polskę gdzie urzędujący minister przewalił 300 mln zł i włos mu za to z głowy nie spadnie. Polskę gdzie przetarg na śmigłowce transportowe dalej jest nie rozstrzygnięty, a władza polityczna robi wszystko by pognębić polskich przedsiębiorców nowymi podatkami. Polski soft power w Europie to 27:1 i nobel dla Olgi Tokarczuk, której nie po drodze z władzą i vice versa. Dream on mr Bartosiak.
@adamdalidowicz23504 жыл бұрын
Nasi przywódcy nie wiedza co myślą dopóki Amerykanie im nie powiedzą
@xys0074 жыл бұрын
Polscy politycy nie znoszą ciężaru rządzenia. Jak tylko zdobędą władzę, zaraz patrzą komu by tu przekazać ster. A to Niemcom, a to Amerykanom, byle by od siebie ...
@leszekwegrzyn22974 жыл бұрын
niepodległość jak gorący kartofel....
@romanjastrzebski55134 жыл бұрын
co ty bredzisz 🙄
@andrzejbo14 жыл бұрын
Wielu ludzi argumentuje, że Rosja jest słaba, a my mamy NATO i USA. Nie chcą zrozumieć, że to polityka długoterminowa. Za 50 czy 100 lat Rosja może być silna, a USA i NATO mogą nie istnieć. To nie oznacza, że ja ich nie lubię, i tak wróżę. Po prostu 100 lat temu - w roku 1920 NATO nie było, a USA było w sumie mało znaczącym krajem. Nie traktujmy układów sił jako coś stałego. Białoruś w rękach Rosji to sztylet na gardle Polski. Niestety nasza polityka jest jednotorowa i Niemcy wiedzą, że damy się tym sztyletem przebić i pokroić. Gdyby w naszej wizji była możliwość odwrócenia sojuszy i np. sojusz z Rosją, to Niemcy nie byli by już tak pewni siebie, bo sztylet mogli by mieć wymierzony w Berlin. Tylko, że takiej sytuacji nikt Pani Merkel nie przedstawi. Sytuacja powinna być jasna - albo twardo bronią naszych interesów albo nie będziemy potykaczem. Koniec taniej siły roboczej i naszej żywności. Koniec "zielonego ładu" i "Mitteleurope". Dlatego w polityce nigdy nie należy stawać tak jednoznacznie jak my, bo Polska nawet nie może sugerować zmiany wizji świata. Wiadomo co zrobimy i nie ma sensu pytać. Tak się kończy jednowymiarowa polityka. Nasz cel to nie jest wygrana tej czy tamtej strony tylko zajęcie lepszej pozycji przez nas. Tymczasem nasza polityka jest jak ostatnie wybory. Zagłosuję na każdego, nawet na kamień, byle to nie był Duda. To jest postawa głupca. Głosuje się na najlepszego nawet jeśli to jest kamień albo Duda. W polskiej polityce mamy postawę każdy tylko nie Putin. Rozwinęło się to już bardziej i mamy niePutin, nieChiny, pewnie też nieTurcja.. Co zrobić jak Białoruś wpadnie w ręce Rosji? Wybudować "Linię Maginota" i rozbudować armię w nieskończoność?
@jakublaw4 жыл бұрын
Zielony lad to pomysł na niezależność energetyczną dla Europy, co nie jest głupie. I wbrew pozorom długoterminowo jest przeciw Rosji (która stoi paliwami kopalnymi). Sojusz Polski z Rosją jest niemożliwy, bo te dwa państwa w przeciwieństwie do Francji i Niemiec zbyt się różnią żeby stworzyć unię gospodarczą, a bez tego są jedynie konkurentami do terenów Europy wschodniej o bardzo odmiennej kulturze z dużą liczbą prawdziwych i urojonych zadr.
@r.b.97254 жыл бұрын
Nie oszukasz Niemców oni wiedzą że polska jest zagrożeniem dla Rosji i na odwrót.
@aniaw.69574 жыл бұрын
Tak pełna zgoda tylko czy sojusz z Rosja nie oznacza kolejnej wasalizacji Polski ,przerabialiśmy to .Powinnismy prowadzić politykę tak aby być atrakcyjnym partnerem dla Ameryki .Nie wierze w pomoc Europy ,Niemiec oni maja interes aby nas podporządkowywać dla .własnych interesów gospodarczych .Aktywne zwiększanie strefy trojmorza i zacieśnianie tego gospodarczo oraz obronnie to moim zdaniem lepsza opcja niż sojusz z Rosja .Oczywiscie polityka wobec niej musi być oparta na silnym sojuszu z NATO .Jesli NATO przestanie istnieć w obecnej formie ,będzie to oznaczalo ze dokonały się fundamentalne zmiany w podziale dil na świecie ,czego oczywiscie nie sposób będzie nie widzieć .Przy tym scenariuszu miej nas Opatrzności w opiece .Wytedy będziemy mieć już inne problemy 😢.Sytuacja jest bardzo dynamiczna i sadze ze bardzo wiele pokażą wybory w Ameryce.Niestety musimy trzymać rękę na pulsie na wielu frontach ( jak zawsze zreszta ) .Czy potrafimy i mamy do tego mądre elity przy władze to bardzo trudne pytanie .Napewno mamy elity przy mikrofonach jak wyżej ,tylko czy ktoś ich słucha
@andrzejbo14 жыл бұрын
@@aniaw.6957 Nie chodzi o sojusz z Rosją tylko samodzielne pozbycie się karty przetargowej w relacjach z innymi krajami. Wiedzą, że tego nie zrobimy - dlatego wiedzą, że mają bufor. Do tego powiedzmy, że Putin znika, a Rosja się rozpada. Dowiemy się o tym tyle co o sytuacji na Białorusi. My nawet w USA mamy niewielki wpływ na Polonię, a nikt nas tam nie atakuje. NATO w zasadzie już nie istnieje. USA ma interesy na Pacyfiku i Europa dla nich to "dodatkowy front". Natomiast Europa ma interesy w Afryce, skąd USA się wycofuje. Zauważ, że lider UE - Niemcy, kompletnie nie nadaje się do przejęcia roli USA. Kompletny paraliż w dziedzinie militarnej. Niemcy nie podejmą żadnej operacji nigdzie. Polska, Francja czy Turcja mogą coś zrobić, ale nie z takim hamulcem jak Niemcy. Sojusz obronny euroatlantycki nie ogarnia ani Afryki ani Pacyfiku. Format NATO jest po prostu za mały. USA się wycofują, a na ich miejsce wchodzi Rosja. Afryka Północna płonie, a Niemcy zamiast sami pilnować surowców czekają czy dostarczą je Amerykanie czy Chińczycy.
@andrzejbo14 жыл бұрын
@@r.b.9725 Właśnie to jest problem, bo wszyscy mają karty zakryte, a my mamy odkryte.
@zbigniewtanski70404 жыл бұрын
Niestety, mężów stanu rozumiejących politykę międzynarodową jak u nas nie było tak nadal nie ma. Główne umiejętności polityczne naszej elity skupiają się na tym jak utrzymać władzę, najlepiej będąc do kogoś przyklejonym.
@gregorvanstroyny37624 жыл бұрын
A gdzie jest inaczej?
@szymonkonikowski92224 жыл бұрын
@@gregorvanstroyny3762 No nie wiem. Stany, Rosja, Chiny, Francja, Wlk. Brytania, Turcja, Izrael, Węgry etc... Można by długo wymieniać. Oczywiście co do tego, że elity polityczne w wyżej wymienionych krajach starają się za wszelką cenę utrzymać władzę jest prawdą ale jednak to nie sprawia, że nie potrafią jednocześnie prowadzić racjonalnej polityki zagranicznej. Te kraje prowadzą politykę zagraniczną nastawioną w jakimś stopniu (mniejszym bądź większym ale raczej większym) na swój własny interes. Co też samo w sobie pomaga im w utrzymaniu władzy.
@iganowak43864 жыл бұрын
Straszne jest to, że nie dorobiliśmy się przez 30 lat polityków, a mamy żałosne marionetki. Straszne i przerażające.
@markgoz41184 жыл бұрын
sami ich z uporem idioty wybieramy. Raz za razem od 25 lat ...
@k24now4 жыл бұрын
@@markgoz4118 Nie do końca tak jest. To tzw. media ramują rzeczywistość publiczną. Wszechobecny w mediach gatekeeping wykoślawia rzeczywistość i deformuje orientację sytuacji.
@markgoz41184 жыл бұрын
@@k24now - tylko ludzie o odpowiednio niskim poziomie inteligencji i wiedzy(efekt syst. edukacji) będą podlegać w tak wielkim stopniu zjawisku gatekeepingu. Tłumem głupków zarządza się bez trudu ...
@rafalborowiec37754 жыл бұрын
Po 30 latach prawdziwie Pro Polska opcja w parlamencie ma kilka mały procent głosów i kilku posłów który tylko mogą mówić o tym z mównicy
@conradsz4 жыл бұрын
Rafal Borowiec Konfederacja?? buahahaha
@oskarraszeja79834 жыл бұрын
Panowie mało kto ma jeszcze nadzieję, że przywódcy naszego kraju, ktokolwiek by nie rządził, są w stanie prowadzić politykę zagraniczną opartą na zimnej kalkulacji, samodzielności i wyrachowaniu. Nadzieją dla naszego kraju są think tanki, które mogłyby ukierunkowywać, inspirować i starać się oddzialowywać na klasę polityczną. Takim think tankiem mogłaby być przecież i nowa konfederacja czy strategy & future. Tylko jedno ale. Aby tak się stało, muszą Panowie poza analizą obecnej sytuacji, oceną historyczną proponować konkretne ruchy, działania krótko i długo terminowe. A za każdym razem kiedy kończy się analiza pojawiają się tylko znaki zapytania. To zdecydowanie za mało! Dlatego mam prośbę. W następnym odcinku proszę chociaż spróbować zaproponować konkretne ruchy w danej sytuacji oparte na rzeczywistych możliwościach naszego kraju w konkretnym momencie geopolitycznymi.
@mariomario27174 жыл бұрын
Zal mi Ciebie niewolniku. Ty , wierzrsz w utopje , a 500 plus , zyje , za Twoje. No , moze , nie Ty , akurat placisz , tyle. Zeby , okradli Ciebie , i dali na patole.
@Antoni130619534 жыл бұрын
Rzeczywiście. To bardzo dobra propozycja. Obaj panowie dysponują TAKIM potencjałem intelektualnym, wiedzą i rozeznaniem sytuacji, że, bez wątpienia, stać ich na to, by proponować, nawet bardzo konkretne rozwiązania. Uzupełnił bym jednak tę propozycję następująco. - Panowie - PROSZĘ - o propozycje rozwiązań: 1. doraźnych, opartych o AKTUALNE polskie możliwości (nazwałbym je taktycznymi) i 2.rozwiązań perspektywicznych, przyszłościowych, opartych na nieistniejących jeszcze, ale koniecznych do wytworzenia, przyszłych możliwościach (te nazwałbym działaniami strategicznymi). Wiktor Orban, jak Panowie wspomnieliście, sformułował właśnie taką propozycję strategiczną. Nie mam, niestety, ani odpowiedniej wiedzy, ani orientacji w aktualnych zjawiskach polskiej państwowości, żeby formułować propozycje taktyczne. Ale uczę się, przede wszystkim, choć nie tylko od Was. Istnieje wspólny interes - bezpośrednie zagrożenie ze strony Rosji, który jest problemem wielu państw europejskich i nie tylko. Finlandia, Norwegia, Szwecja, Estonia, Łotwa, Litwa, Ukraina, Rumunia, Turcja, Gruzja, tak naprawdę TAKŻE Białoruś. Również Węgry, skoro Wiktor Orban wystąpił ze swą propozycją. Panowie sami wspomnieliście o polskich siłach zbrojnych, stanie służby zdrowia, czy załamaniu populacyjnym. TAK. Wprowadzenie do Waszych rozważań propozycji ROZWIĄZAŃ, TO BARDZO DOBRY POMYSŁ.
@johnc84394 жыл бұрын
@@Antoni13061953 oni sa analitykami, cenzorami, opiniuja. weszli w te role. dzialanie to domena politykow a tych jest u nas dostatek, tyle ze bylejakich. raz kiedys slyszalem gdy bartosiak zapedzil sie mowiac co on by zrobil, oceniajac dzialnia pl z poprzednich dekad zaniechan wobec bialorusi. zapewne ma on i moze radziejewski jakies koncepcje dzialan, ale najlepiej czuja sie w roli recenzentow decyzji innych. nie tak dawno sluchalem wypowiedz radziejewskiego na temat naszej ekonomii. wyglosil dlugi monolog historyczno-krytyczny z ktorego wyniklo ze nic w pl dobrze nie idzie a szczegolnie gospodarka od czasow rzadow pis. wtorowal mu jakis doktor ekonomii gloszac teze ze dzisiejsze dzialania rzadu miec beda skutek za 20 lat! a dzis rzad nic nie zrobil, aby ratowac kraj i jego gospodarke. dokladal sie obok cmokajacego radziejewskiego jakala i poboczny frustrat dorn. problem powazniejszy niz ocena tych osob istnieje z politykami polskimi. czy oni wiedza o tych ludziach cokolwiek, czy ktorys z politykow sluchal ich lub zwrocil sie o analize, przeciez ci ludzie patrioci moga z rozpaczy rozlozyc rece, bo my zwracamy na nich uwage nikt sposrod rzadzacych. kilka lat temu zorpoczynaly sie dyskusje w internecie na temat polski i tylko raz jeden widzialem na nich kaczynskiego, nigdy wiecej. slowa jakie mowil wysluchiwane w naboznej cisz, to ze on rzadzi w pl juz od 30 lat..... o pozycji karaju decyduje jakosc elit, otwartosc umyslu, ciekawosc swiata, czytanie ksiazek i otaczanie sie madrzejszymi niz oni. a czy cos takiego jest w pl? oni krzycza wprost o chwili dziejowej szansy lub zagrozenia dla kraju, przyszlosci naszej ojczyzny i my tylko to sluchamy. tamci wola krasc niz placic solidnie i jeszcze solidniej karac za korupcje jak w koreii pd lub singapurze.
@peterparahuz70944 жыл бұрын
@@mariomario2717 w jakim to jezyku?
@mariomario27174 жыл бұрын
@@peterparahuz7094 W, judopoloni, Mistrzu
@avanty56254 жыл бұрын
Idealnie! Wracam sobie z pracy a tu starcie mocarstw 🤩
@mksk9244 жыл бұрын
Nie neguję tego co panowie mówicie o stanowisku Polski. Co do tego co dzieje się na Białorusi, to oczywiście wszystko jest spontaniczne. Jak pomarańczowa rewolta na Ukrainie, majdan i wygnanie Janukowicza. Ukraińcy zrobili swoje, to czego od nich oczekiwano i już mogą iść na emigrację, bo w kraju żyć się już nie da. Patrz pan jaki zbieg okoliczności. Podobnie jak w Chicago ktoś, jakieś trzy tygodnie temu, przywiózł ciężarówkami do centrum miasta sterty cegieł a i też w tym czasie rozbrojono policję w samym mieście. No i przypadek sprawił, że hordy czarnych zdemolowały centym miasta wybijając szyby sklepów, kradnąc markowe ciuchy i na koniec podpalając wszystko a niewyjaśnionym zbiegiem okoliczności Amazon odmówił sprzedaży policji wszelkich technologii umożliwiających identyfikację twarzy sprawców. To wszystko to jak na Białorusi zwykły zbieg okoliczności i słuszne protesty i sr w banie.
@teresamisztal3364 жыл бұрын
Zgadzam się ,szkoda słów.pozdrawiam
@dymitrzgoraja2854 жыл бұрын
100% Dokladnie. Szkoda ze Szanowni expercie nie poruszaja takich kwesti. Pozdrwaiam
@wtsri4 жыл бұрын
To oczywiste ze na Bialorusi trwa proba przeprowadzenia "kolorowej rewolucji". Tyle jesli chodzi o spontanicznosc.
@antonipawewasilewski36754 жыл бұрын
Jak zwykle z wielkim zaciekawieniem słuchałem tego co ma do powiedzenia Pan Jacek Bartosiak i jednocześnie chciało mi się wyć z bezsilności, że pan Sienkiewicz miał rację i mamy państwo teoretyczne. Czy naprawdę jesteśmy tak mocno przeżarci przez obce agentury ?. Obaj Panowie rozmawiali z wielkim zaangażowaniem żeby nie powiedzieć dosadnie w jakim położeniu jesteśmy. Żeby nie przestraszyć. Panowie wielki szacunek.
@koscrobert26514 жыл бұрын
Czasami odnoszę wrażenie, że mamy twardy zakaz prowadzenia rozumnej polityki międzynarodowej, nie wspominając o geopolityce.
@Yatzeck4 жыл бұрын
17:38 Jeżeli za argumentami moralnymi nie stoją realne dźwignie polityki to budzi to tylko pogardę. Nie potrzeba nic więcej dodawać... 40:55 Klarowny opis aktualnej rzeczywistości. I tutaj ocena, IMHO, w punkt.
@stanleyuk14 жыл бұрын
Gorzki odcinek...niestety nie widać światełka w tunelu
@cefotaksym34 жыл бұрын
Brak elit..
@prezmyk4 жыл бұрын
Może faktycznie ci, co tam siedzą na górze, orientują się w realnych możliwościach i wolą ugrać tyle ile się da(dla siebie), niż podjąć realne wyzwanie?
@zbynial4 жыл бұрын
Jakie spoleczenstwo takie elity.
@legionpolski38554 жыл бұрын
Widać za to ścianę o którą znów się rozbijemy jak w 39.
@gruchapawe81124 жыл бұрын
targalski troche pociesza jak masz ochote po tym prawym sierpowym od tej genialnej dwojki sie podniesc
@Mrsobotkaa4 жыл бұрын
lubie te rozmowy na poziomie o tak bardzo waznych sprawach , bo tych POPISowskich bzdur nieda sie sluchac
@pidzamapornoo4 жыл бұрын
Przecież Bartosiak to człowiek pisu
@Mrsobotkaa4 жыл бұрын
@@pidzamapornoo z nickami nie dyskutuje, pzdr
@MowMiXero4 жыл бұрын
@@pidzamapornoo odklejony jesteś od rzeczywistości? Jesteście tak zaślepieni w walce popis'u że każdemu kto chociaż raz pochwali partie rządząca przyklejacie łatkę pieska
@legionpolski38554 жыл бұрын
@@pidzamapornoo hahaha dlatego olał prezesowanie cpk? Stuknij się w ten pusty dzban.
@pidzamapornoo4 жыл бұрын
Łooo ile agresji w komentarzach. Nie spodziewałam się tego tutaj, a proszę. I tak, Bartosiak sympatyzuje z pisem.
@kwiecienk924 жыл бұрын
Czy wysyłacie linki ze swoich rozmów na Wiejską? Uważam, że powinniście.
@magorzatarzepka60914 жыл бұрын
@Kryz ŁO 😯a co to było 😜😂
@maceimarcincovschi20284 жыл бұрын
@Kryz kim ty jesteś? Kogo udajesz? Jakieś dziecięce fantazje uskuteczniasz?
@janborkowski94944 жыл бұрын
Ja bym wysłał jednemu linkę, bardzo mocna linke...😉
@pavelstetz4 жыл бұрын
tam tylko 11 osób mogłoby to zobaczyć. A kto wie może już widzieli? Oby...
@jakubsedecki10874 жыл бұрын
Niestety nie ma polskiej klasy politycznej. Ze względów na brak odpowiedzialności za swoich wyborców (brak JOW'ów), do polityki "pchają" się ci, którym w życiu się nie udało - nigdzie indziej nie zarobiliby takich (śmiesznych) pieniędzy, bo są nieprzygotowani merytorycznie. Poza tym zawiść tych ludzi=polityków=cwaniaków nie pozwala by polskim przedsiębiorcom ułatwiać prowadzić interesów na dziewiczych lub strategicznych miejscach świata/Europy, aby Polska miała dźwignie gospodarcze, o których była mowa. Po wojnie, widać teraz jak na dłoni, zostali tylko potomkowie chłopów z horyzontem do końca swojej miedzy. A co poza płotem, już nie nasze. Smutne strasznie. Mimo 75 lat pokoju, dalej mam uraz do Niemców i Rosjan i nie potrafię się z nimi "zaprzyjaźnić". Bo w tyle głowy mam, co powiedział, chyba Himmler, że Polska przez 100 lat się nie podniesie, po przetrzebieniu naszych elit. I to niestety widać. Jestem po czterdziestce, a w moim gronie rówieśników, czy nawet starszych ludzi, nie mogę o tym porozmawiać, bo nie widzą problemu. Wszyscy za to wiedzą jaki telewizor i samochód jest najlepszy, a większość z nich jest po "studiach". Mieszkam w zachodniopomorskim, blisko poligonu drawskiego, drugie pokolenie z wyższym wykształceniem, rolnik wyspecjalizowany w produkcji krzewów i drzew. Pozdrawiam wszystkich ciekawych świata.
@VisMaior20114 жыл бұрын
Smutna to konstatacja w kilku ostatnich zdaniach. Ja wśród moich znajomych, kolegów mam góra - trzech może czterech rozmówców godnych poświęcenia uwagi i jeszcze ogarniających to co dzieje się dookoła nich.Reszta, to przykro stwierdzić są ograniczonymi do czubka własnego nosa ludkami skupionymi na młóceniu keszu.I jestem mocno przekonany, że gdyby wybuchł granat u któregoś z nich to pomyślą całkiem poważnie, że to u sąsiada wybuchł gaz.
@jakubsedecki10874 жыл бұрын
@@VisMaior2011 życie na prowincji ma tę wadę, że jesteś "sam" i nie ma punktów odniesienia. W dużym mieście możesz sobie wybrać środowisko, podczas gdy u nas musisz się zaadaptować do sytuacji. Poza tym mało jest rówieśników (są za granicą lub w dużym mieście), a ty zostałeś ze "starcami, samotnymi matkami i tymi co się nie udało". Ale jak się umiesz utrzymać, jest spokojnie i bezpiecznie, szczególnie teraz.
@Smoked93POL4 жыл бұрын
Świetna rozmowa, argumenty otwierające oczy, bardzo potrzebujemy takich rozmów w dzisiejszych czasach.
@hankova144 жыл бұрын
Druga połowa rozmowy bardzo przygnębiająca, zwłaszcza wątek stanu wewnętrznego Polski.
@grzegorzkedzierski94544 жыл бұрын
I zewnętrznego także!
@kk2b8194 жыл бұрын
Bartosiak może pierdo....ć takie wypociny bo ktoś w ciągu ostatnich 5 lat wzmocnił pozycję Polski w Europie i wobec Rosji i wschodu. PL jest jeszcze za słaba aby samodzielnie rzucić rękawice Rosji i Niemcom. Musimy używać wielu działań aby pokazać swoją siłę jak dawanie pracy i szkół bialorusinom i pokazywanie im ze maja alternatywę. Mimo że opozycja z Capkałą jest słaba i może być prorosyjska to na dzisiaj jest jedyną siła jaka wyrywa BY z łap Putina i Łukaszenki.
@kk2b8194 жыл бұрын
@CrowXp25 To nie tylko politycy. Oni oprócz Olszewskiego byli spadkobiercami zdegenerowanego przez Sowietów narodu który nie miał siły po 89 roku wyzwolić się z mentalności kolonialnej i okupacyjnej. To że PIS ledwo wygrywa kolejne wybory pokazuje że PŁ nadal tkwi mentalnie w jednym wielkim G....
@dejker4 жыл бұрын
@CrowXp25 Cała polityka po 1989 to jedna wielka pomyłka.
@zbyszekzajaczkowski1374 жыл бұрын
To co się dzieje na Białorusi skończy się wyłącznie po myśli Rosji
@slawpap10814 жыл бұрын
Być może i nie... nadto to może się zadziać w Mongolii mandżurskiej...
@kkuubbaaplify4 жыл бұрын
Rzeczowa analiza. 👍 Czy ktoś z rządu ogląda?
@koscrobert26514 жыл бұрын
Serdeczne dzięki Panowie za tak rzeczową i głęboką debatę.
@waldid68884 жыл бұрын
Mam taką iracjonalną koncepcję, że to od początku jest zamysł Rosji jak rozpocząć konflikt na małą , średnią duża lub hybrydową skalę w zależności od tego co wyjdzie w realu z Polską lub z krajami nadbałtyckimi rękami Białorusi . Rosja wiedziała, że Łukaszenko sfałszuje wybory ale mógł to zrobić aksamitnie , w białych rękawiczkach np.ogłaszając zwycięstwo 60% do 40% ale on nie nie poszedł na rympał ,ogłosił wygraną 80 %, ewidentnie "za czyjąś" namową , celowo zaogniając sytuację , I tu, cała na biało (raczej czerwono), wkracza Rosja . Wg mnie teraz zacznie się testowanie przez Rosję paktu NATO czy wjazd wojsk rosyjskich najpierw na Białoruś celem bratniej pomocy wywrze jakiąś reakcję w sojuszu a może posunąć się dalej i zaczepić Polskę lub Litwę,na początek na próbę i bez żadnych specjalnych konsekwencji. Jaki widzę w tym zysk dla Putina m.in przed wyborami , poprawa notować w świetle tego jak sobię poczyna w obronie matki ROsjii i bratnich narodów....pozdrawiam
@aleksanderbajko70374 жыл бұрын
najpierw zdestabilizuja, doprowadza do zadymy a potem ponakladaja niebieskie helmy i wjada zaprowadzic poradok I wyzwolic od bantyterki I chaosu. Taki strazak kiedys byl w Nowym Jorku co sam podpalal a potem bohatersko gasil. Moim zdaniem Rosja sprowokuje duze klopoty w Europie I w USA, przy pomocy nowej, wielkiej fali nachodzcow, a w stanach ruscy agenci zabija kilku murzynow I jankesi beda gasic konflikty u siebie, w tym momencie zachod sam poprosi Rosje o ustabilizowanie Bialorusi.Mirotworcy beda zabezpieczac nowa elektownie atomowa Bialorusi bo bedzie zagrozenie katastrofy, takze wszystkie rafinerie . W ciagu protestow bedzie atak na rurociagi, Rosja oskarzy opozycje I wjedzie ochraniac rurociagi
@pawbe4 жыл бұрын
Nie sądzę by o to chodziło. Myślę, że celem Rosji jest zdyscyplinowanie Łukaszenki, a w dłuższej perspektywie wymiana go na kogoś bardziej uległego i mniej drażniącego naród osobliwym zachowaniem. Moim zdaniem tzw. Białoruska opozycja nie ma i jeszcze długo nie będzie miała prozachodnich aspiracji. Pewnie i sami Białorusini w swojej masie wolą ruski mir. Lata straszenia zachodem i Polakami przyniosły efekt. Studiowałem z Białorusinami i oni krytykowali Łukaszenkę, ale bardziej za styl bycia i brak elastyczności niż za kierunek polityki zagranicznej. Co więcej Łukaszenka zawiódł się na Rosjanach. Jak powstał ten ZBIR to być może liczył na to, że będzie prezydentem na zmianę z Putinem. Oczywiście nie oznacza to, że tych Rosjan porzuci.
@joytekb4 жыл бұрын
Miałem podobne przemyślenia
@wlochataSwinka4 жыл бұрын
Dojdzie do tego o czym mowilem ale wtedy wiekszosc z was mnie krytykowala - kto pujdzie w okopy? Kto pierwszy teraz gdy bedzie to coraz bardziej prawdopodobne? A moze USA bedzie chcialo miec konflikcik w ten czesci swiata czyimis rekami zeby miec zbyt na bron he? Nagle nie jest tak fajnie jak perspektywa kulki wisi nad glowa co? Pamietajcie kazdy konflikt to obnizenie standardow uslug panstwowych w Polsce ktore i tak sa na poziomie bantustanu afrykanskiego - a wiec wyobrazcie sobie 100x gorsza sluzbe zdrowia, 100x mniejsze emerytury, 100x wiecej konfliktow i niepokojow spolecznych - i co nagle konstrukt imperialny nie wyglada tak ciekawie co?!
@damianpastuszka57294 жыл бұрын
Dokładnie ,poszukajcie sobie kogo przywiózł pan szczerba z po do polski.
@MrMolodiec4 жыл бұрын
Jedna z najlepszych rozmów w Strategy and Future. Dziękuję.
@malami95864 жыл бұрын
Dopiero zaczelam sluchac i smutno mi sie robi.. z uczucia "bezmocy".. ze nie widze mozliwosci by Polacy zaprzestaliby czerpac satysfacje jedynie z mowienia o naszym potencjale jako glownego gracza w regionie a zaczeliby rozumiec ze to powinno przekaldac sie na wymierne dzialania... Przez kilka lat przebywajac za granica i pracujac z ludzmi z wielu krajow z calego swiata, ten brak szacunku i pogarda dla szczytnych ideii i jednoczesnego braku srodkow do namacalnego realizownia tych ideii jest uderzajaca... czy mozna sie dziwic ... NIE, nie mozna.
@malami95864 жыл бұрын
@Kryz tak to juz jest, ze w prozni nie zyjemy, nie chcesz wplywac na innych wiec "Ty" bedziesz tym na kogo inni beda mieli wply, za ktorego inni beda decydowac. Wplywaja na otoczenie robisz to glownie poto aby kreowac otaczajaca Cie rzeczywistosc ktora ma nam i przyszlym pokoleniom sluzyc
@malami95864 жыл бұрын
@Kryz Widzisz na jakim lewelu jestes, najlepiej nie sluchaj i nie czytaj jak nie chcesz byc pouczanym, zamknij oczy i uszy i siedz na drzewie
@malami95864 жыл бұрын
@Kryz Lapie zes durnowaty jak ...kiep i nie rozumiesz ze nie ma rozwoju bez jakiejkoliwek ekspansji ani w polityce ani w ekonomii ... a ty Polak jestes bo taki dziwny jaki, historii nie zna... myyyy
@olhacz4 жыл бұрын
@Kryz wyluzuj bracie, tak wygląda życie, nie jest jednoznaczne. Myślę podobnie jak Ty i jest nas takich bardzo wielu, lecz obrażaniem, agresją, emocjami nic się nie wskóra. Byłem tyle razy w Mińsku, Grodnie i na cudownej prowincji Białoruskiej, najbezpieczniejsze i przyjazne miejsce na ziemi. A teraz zleciały się te wielkie drapieżne Harpie i będą być może, budowali im demokrację. Batiuszka Łukaszenka po części sam sobie winien, choć tam dużo demonów miesza w kotle. Pzdr
@martin_staf4 жыл бұрын
Smuteczek. Mamy mentalność pionków.
@osrodekwypoczynkowymewa18124 жыл бұрын
Kapitalny wywiad. Czołem Wielkiej Polsce
@vendetta14414 жыл бұрын
Mówimy im skaczcie na głęboką wodę po czym się okazuje że nie potrafimy nawet pływać !
@olhacz4 жыл бұрын
Dokładnie
@and.nowojski.J3.164 жыл бұрын
48:48 Czy nie to jest przyczyną naszej politycznej i mentalnej słabości, że straciliśmy elity intelektualne podczas rozbiorów, pierwszej i drugiej wojny światowej oraz PRLu..? Zaborcy tłamsili, Hitler rozjechał i zdeptał, a Stalin wymordował 20.000 wykształconych Polaków. ..Polsce brakuje prawdziwych elit, które pociągną i ukształtują nasz biedny kraj.. Aż boję się mysleć, jakie to może mieć konsekwencje już całkiem niedługo.. Kolejna powtórka z historii...? =/
@SilverConsult4 жыл бұрын
Bez mocnej gospodarki nie ma ani "dzwigni" , an asertywnej polityki, ani Technologi w Armi...takze panowie zakladajcie Firmy a nie tylko narzekac i gledzic...
@arkadiuszdrabiuk19024 жыл бұрын
Jesteś Chłopie adoptowany i ogarnij się 😃. Bardzoi się spodobał ten tekst i uśmiałem się w duchu. Podobnie jak z przenośnią że jak przeciwnik nie ma noża to w sumie można się szarpnąć. Jak na dyskotece. Oczywiście w mojej ocenie dwa porównania trafione w punkt.
@blastesz4 жыл бұрын
Myślę że Panowie dobrze ocenili sprawę że Polska nie ma wielkiego wpływu na Białoruś! Czyli nie ma co mówić o jakiejkolwiek STRATEGII! Po prostu próbujemy utrzymać "sense-making" i mieć jakieś stanowisko.... czyli sprawa Białorusi jest poza zaśiegiem, czyli nie ma żadnego Polskiego wpływu na temat!! Możemy tylko odpowiadać na prośby ze strony NARODU Białoruskiego....
@piotrmazanek22044 жыл бұрын
Jak nam Pozwoli Waszyngton i Telawif !
@Tigerson1xo4 жыл бұрын
Z tą klasą polityczną nie mamy żadnych szans...
@mareksulecki4194 жыл бұрын
Z takimi nauczycielami jest szansa, wystarczy zadać ministrom odsłuchanie tego materiału jako pracę domową!
@Tigerson1xo4 жыл бұрын
@@Aengrod nie wiem jak Ty, ale ja ani razu na PoPisSLDPSL nie zagłosowałem. Na Lewicę też nie...
@adamseliga34604 жыл бұрын
@@Aengrod wybraliśMY
@peterparahuz70944 жыл бұрын
@@Aengrod Większość wyborców nie zrozumiałaby niczego z tej dyskusji, wiec o czym mówisz? Wyobraź sobie grupe składającą się z trzech meneli i jednego profesora. Grupa ma zdecydowac demokratycznie kto z nich będzie przywódcą. A on decyduje: ile się zrzucić do wspólnego budżetu z portfeli które mają przy sobie, i na co wydać wspólny budżet? Więc de facto profesor stawia alkohol (jesli sam nie chce, to pozostała trójka sie zaopiekuje jego porcją). A ty mówisz do profesora ze sam sobie wybrał takiego zarządce.
@peterparahuz70944 жыл бұрын
@@adamseliga3460 może mieszka poza granicami RP. Ilu Polaków żyje na emigracji? 5 mln? 10 mln? W każdym razie nie jest to mała liczba.
@kamilkasperkowiak4864 жыл бұрын
Dziękuję Panowie za kolejny świetny materiał. Myślę, że Pan Jacek podkreślił wszystko co kluczowe: 1. Brak środków nacisku na Białoruś = pójdzie prawdopodobnie w złym dla nas kierunku chyba, że będziemy mieć szczęście. 2. Główną siłą Nas ograniczającą/umniejszającą naszemu znaczeniu na zachodzie to Francja. 3. Wyznaczenie kierunków działania. Tutaj widać Orban jest bardziej ogranięty niż Nasi politycy. Sami nawet Francji nic nie zrobimy. Jednak działając w zestawiniu zaproponowanym przez Orbana, może uda się coś więcej uzyskać. Jednak czy na pewno to w interesie Węgier? Jak bardzo trzeba dużo sił włożyć, by tutaj zniechęcić Niemcy do Francji - inaczej co trzeba podkreślać i dać Niemcom, by widzieli, że znami można zrobić dobry deal?
@P253313 жыл бұрын
Pan Radziejewski świetna analiza bez złudzeń. Z chęcią wracam do tych wypowiedzi. Właściwa osoba na właściwym miejscu. Super
@pavelstetz4 жыл бұрын
Arcyciekawy odcinek. Gratulacje i podziękowania dla autorów.
@senator9674 жыл бұрын
"Polski kompleks" to jest to. Hańba wieku XVIII, trauma wieku XiX i dramat wieku XX. On w nas siedzi.
@jacekjedlinski58434 жыл бұрын
Polski kompleks to mają niektórzy w Rosji. Nasz obecny problem przywództwa wynika z braku elit po PRL.
@senator9674 жыл бұрын
@@jacekjedlinski5843 Potwierdzam, ale Rosjanie zawsze mogą powiedzieć, że mają "wieliką dierżawe" im tym się leczą. 'polski kompleks jest czym więcej niż brakiem elit.
@Perkele2314 жыл бұрын
My w ogóle nie mamy polityki wschodniej poza wrogim stosunkiem do Rosji, obojętnym do Białorusi i wyższościowym do Ukrainy. Idziemy na czołowe zderzenie i pożytecznym idiotą jest ten kto tego nie widzi...wybaczcie ale jak popieram białoruską opozycję w postaci Ciachonuskiej to ona nie jest liderem. Tak a propos czy ktokolwiek z naszych jaśnie oświeconych , ktorzy utrzymują się z naszych podaktów, śledzi co się dzieje w Rosji i jaki jest stosunek Kremla do Polski? Jaki jest stosunek Rosjan i co się tam dzieje ? Proponuję prześledzić i zacząć robić poważna politykę ,a nie zasadę na wschodniej granicy tylko ściana, bo Kaczyński raczej na pierwszej linii frontu nie będzie stał, a Putin to co zachód ma do powiedzenia ma raczej w głębokim poważaniu. Pora zacząć myśleć.
@teresamisztal3364 жыл бұрын
Zgadzam się z Panem nie żyjemy w zgodzie i współpracy z sąsiadami. To jest głupie szukając wsparcia w takim samym uzurpatorem świata,jak Rosjanie . Który nas goli bez mydła.Szachujac Rosjan niby a na końcu podzielą się strefą wpływów.I jak za" Cara"
@gdziejesteisjol4 жыл бұрын
swietna rozmowa i BR w formie! 👌
@cefotaksym34 жыл бұрын
Zgadzam się że Polska powinna zbudować silną armię . Nie da się jednak zbudować silnej armii bez silnej gospodarki. Powinniśmy zatem postawić na rozwój gospodarczy jak Niemcy ,Japonia np. Wtedy armia będzie miała zaplecze logistyczne..Kolejna sprawa to brak rezerwistów .Armia powinna być częściowo uzawodowiona jednak powinien być przywrócony pobór. Ostatnia sprawa jak podkreśla prof.Marek Chodakiewicz to własna broń jądrowa..bo jeżeli dojdzie do wojny z Rosją to Rosja użyje broni nuklearnej przeciw W.P.
@gozd60064 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo jak zawsze ciekawe analizy . Niestety muszę dodać trochę dziegciu , panowie za dużo "biadolenia" . Zgadzam się , że w słusznej sprawie , ale na biadoleniu , że jest źle i , że nie mamy odpowiedniej polityki wschodniej , adekwatnej do sytuacji daleko nie zajedziemy. Co powinni , albo raczej co mogliby zrobić nasi przywódcy , jak działać w tej trudnej sytuacji , gdy zostało zmarnowane 30 lat jeśli chodzi o budowanie relacji i tworzenie " zależności " Białorusi , Ukrainy itp od Nas ? Tak na gorąco dzielę się przemyśleniami . Pozdrawiam i czekam na następne Starcie mocarstw .
@peterparahuz70944 жыл бұрын
10:00 "[wobec Bialorusi] kierujemy sie emocjami zamiast racjonalnością. ... Przepraszam za emocjonalny wstęp." :D
@lilasmug54674 жыл бұрын
Panie Jacku, przy Pana mądrości, wiedzy geopolitycznej, strategicznej, byłam przekonana, że jest Pan doradcą w sprawach naszego państwa. W sumie w tych audycjach skupiamy się na dobrych radach i ocenie złego stanu naszego kraju. A kto działa, aby poprawić ten stan? Na takich ludziach jak Pan powinna się opierać nasza polityka.
@szybkilewyprostyf2314 жыл бұрын
Świetny odcinek. Wydaje mi się że o Ukrainie i Białorusi powie być osobne cykle. Dziękuje.
@Liluh254 жыл бұрын
Nie no, pan Radziejewski to dzisiaj jakby tylko jednym okiem obserwował i tylko jednym uchem słuchał wydarzeń. Krytyka naszej obecnej polityki zagranicznej jest nadmiarowa i nieuprawniona. Myli się widząc Litwę jakoby liderującą przed Polską, ignorując zupełnie fakt istnienia tandemu w jakim działa z Warszawą. W tym duecie Wilno jest złym policjantem, a Warszawa wcale nie naciskała na sankcje, przeciwnie zwraca uwagę na konieczność użycia marchewki gospodarczej poza kijem sankcji. Co więcej, nadawanie tonu przez Warszawę wyraźnie skonsolidowała państwa bałtyckie wokół nas, a także skłoniła pozostałe kraje regionu do współpracy (Ukraina, Finlandia). Polska gra bardzo delikatnie jeśli weźmiemy pod uwagę okoliczności i nie pali żadnych mostów jak choćby wspomniana Litwa. Paskudne podśmiewanie się anonimowych dyplomatów unijnych z naszego bicia na alarm (m.in. przyrównanie hucpy z LGBT w Polsce do sytuacji na Białorusi) służyło jedynie próbie podważenia naszej pozycji w CEE. Stało się jednak inaczej i Polska animowała politykę regionu i unii, wsparta przez swoich regionalnych sojuszników. Kolejna sprawa, jak niby mieliśmy się zachować, grając na Łukaszenkę w takim otoczeniu ? Konsolidacja CEE wokół nas która jest niezaprzeczalnym faktem, odbyła się w trybie przyspieszonym właśnie dzięki kryzysowi białoruskiemu. Więcej nawet, mimo naszej powściągliwości i tak zostaliśmy dyżurnym szwarccharakterem w narracji reżimu. A czemu? Bo suflowana była z Moskwy. Status quo gdzie mogliśmy sobie balansować Łukaszenkę zniknął wraz z pierwszymi zamieszkami na ulicach Mińska. Teraz pozostaje dynamiczne reagowanie wg linii interesów. Kończąc, pamiętajmy też że kontakt p. Cepkało to jedynie nawiązanie relacji, podobne powinno nastąpić także wobec Babaryki czy Cichanouskiej. Ich afiliacje z Rosją są bez znaczenia, to są ludzie których musimy poznać i złożyć ofertę współpracy. Nie bez przyczyny nikt w opozycji nie stawia się w roli anty rosyjskiej, bo to wyrok politycznej (a może i faktycznej) śmierci. Co nie znaczy, że osoby te nie ciążą ku zachodowi.
@olhacz4 жыл бұрын
Dobrze mówisz, tylko jacy MY? Moja Teściowa byłaby leprzym ministrem spraw zagranicznym niż ten pan Ciputowicz.
@aghrrrr4 жыл бұрын
Bardzo dobry, merytoryczny komentarz. Gratuluję.
@aghrrrr4 жыл бұрын
@@olhacz a wiesz o tym, że MSZ wykonuje polecenia premiera? To nie jest organizacja autonomiczna.
@olhacz4 жыл бұрын
@@aghrrrr nie podejmuję dyskusji z kimś kto nie ma imienia i nazwiska. Żegnam
@aghrrrr4 жыл бұрын
@@olhacz i wzajemnie :)
@mercgryszard76944 жыл бұрын
tresc rozmowy o bialorusi bedzie dla mnie wskaznikiem wiarygodnosci i wiedzy o swiecie
@Karto864 жыл бұрын
Okej.
@miecz234 жыл бұрын
To przykre, że przez 30 lat udało nam się zbudować państwo z dykty, powiewające flagą Unii Europejskiej, którą mocno trzymają Niemcy...
@lukasz-perla19874 жыл бұрын
Smutny film ale tylko prawda nas oświeci. Dopóki będą nami rządzić ludzie z mentalnością ukształtowaną w PRL i ich wychowankowie, dopóty nie będzie realnej polityki. Po prostu ci ludzie mają inne priorytety, inaczej postrzegają świat.
@magorzatarzepka60914 жыл бұрын
@@darekkwiatkowski1249 Pamiętam za Gierka ze szkoły jak pokazywano nam tabelki, że jesteśmy 10 potęgą gospodarczą świata tv też to nam wbijała w głowę, a po mięso i wędlinę jeździłyśmy z mamą raz na dwa tygodnie do Katowice 60 km od domu. Wstawałyśmy o 2,30 rano i szło się 4 km do pociągu. Stało się potem godzinami w kolejce i słuchało wyzwisk ślązaczek, że wiocha przyjechała i im wykupuje. W mojej mieścinie jak się nie miało układów to g... się kupiło. Mój ojciec był kierowcą jeździł betoniarką i pracował przy budowie huty Katowice. Opowiadał, że ze zmarnowanego betonu, który był wylewamy gdziekolwiek, a przeważnie w lesie wybudowanoby drugą hutę. Taka była organizacja pracy, a dla zwykłego Kowalskiego cement był nie do zdobycia. Pamiętam też listy kolejkowe na meble czekało się tygodniami i codziennie trzeba się było odhaczyc na liście. Mówisz statystyki, a dla kogo ten wywiad 😃
@mercgryszard76944 жыл бұрын
nie zawiodlem sie , jak zawsze , dziekuje
@wittiw14 жыл бұрын
Niezależność Białorusi pod rządami Łukaszenki jest efemeryczna. Wiara w to że ten przywódca buduje niezależny kraj w stosunku do Rosji jest naiwna. Łukaszenko tylko chwilowo stopuje wojska rosyjskie, a i to do czasu, gdy Putin nie przedstawi odpowiednio przekonujących argumentów. Ekonomiczna zależność Białorusi jest oczywista. Co się stanie, gdy Łukaszenko odejdzie od władzy (a to kwestia góra 10, może kilkunastu lat)? Czy opozycja - ta jawna i niejawna, nie rzuci się jego następcy i sobie nawzajem do gardeł? Czy różne siły nie będą grały na nastrojach społecznych? Czy nie dojdzie do niepokojów społecznych? No i czy następca Łukaszenki w takiej sytuacji nie będzie musiał szukać wsparcia i legitymizacji władzy na zewnątrz? A potencjalny konflikt wewnętrzny na Białorusi to optymistyczny scenariusz dla Polski. Równie dobrze wpływy rosyjskie będą się jeszcze umacniać i naturalnie Kreml przejmie władzę w tym kraju po odejściu Łukaszenki. Odnośnie wspierania białoruskiej opozycji przez nasze elity polityczne: Wbrew pozorom budowanie sympatii społeczeństwa białoruskiego do Polski i Polaków to przyzwoity kapitał, ale oczywiście tylko na początek. Ukraińcy, czy Gruzini cały czas pamiętają, że Polska ich wspierała. Na takich nastrojach można budować kapitał polityczny i ekonomiczny. Lepsze to niż nic. I możemy budować powolne relacje u podstaw. A co Polska ugra wspierając Łukaszenkę? Czy pozwoli to na jakiekolwiek oddalenie Białorusi od Rosji? Czy w ogóle Łukaszenko takiego wsparcia szuka? Nie sądzę. Jakkolwiek by nasi politycy go nie wspierali, to dla Łukaszenki głównie liczy się wsparcie i kontakty z Moskwą - zarówno ekonomiczne, polityczne i wojskowe. Za to ryzykujemy pogorszenie stosunków z realnymi sojusznikami na wschodzie. Albo czy lawirowanie między stronnictwami coś nam da lub zachowawcze trzymanie się z dala od problemów Białorusi przyniesie jakieś pozytywy? W taki sposób walkowerem oddamy inicjatywę innym graczom.
@sylwesters.7444 жыл бұрын
Ktoś ma może link do tego przemówienia Orbana? Z góry Bóg zapłać.
@maReK.OczOplAs4 жыл бұрын
Było w TV . Nie sądzę by wyszedł przed orkiestrę. Pewnie przedstawił informację z kulisów rozmów - Takie są jak sądzę założenia by bardziej się zintegrować bo NATO i U E sypie się
@amberstone1234 жыл бұрын
Genialna audycja. Mam nadzieję że zdobędzie jak największy zasięg. Pozdrawiam
@robsonwierbicki85324 жыл бұрын
Bartłomiej Radziejewski na temat Białorus iocena in +/- w perspektywie przyszlosci Polskiej Racji Stanu.... w pełni się zgadzam z pana ocena obaw,ryzyka strat, braku mozliwosci reakci,,,,
@Misiek1894 жыл бұрын
Panowie wasze materiały są super ale proszę...zainwestujcie w mikrofon, kamere i statyw! To tylko pare stów a różnica w odbiorze będzie kolosalna! Content jest extra ale wykonanie al'a YT 2010. Nie to że sie czepiam ale myśle że to by dodało mnóstwo profesjonalizmu! Pozdrawiam!
@AC-ne9sb4 жыл бұрын
100 % p0pieram
@rick2723-s3y4 жыл бұрын
Konkretne rozmowy Panowie 💪👍🏼 Polska oddała wpływy Litwie na Białoruś. My niby specjaliści od Ukrainy...
@MrMolodiec4 жыл бұрын
Słabi są ci specjaliści.
@arturro9994 жыл бұрын
Dla czego Jacek Bartosiak i tacy ludzie nie założą własnej partii politycznej to wy powinniście kierować tym krajem ;)
@mareksulecki4194 жыл бұрын
Panowie, jest konkret! Niech "elity" się edukują, możliwe że niektórym jest głupio zapytać wprost i przyznać że nie wiedzą. Na YT mogą posłuchać na spokojnie, w razie czego zrobić pauze i doszukać informacje.
@wojtekkozie92854 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam..
@dariuszwinkler97154 жыл бұрын
Kiedyś jakiś minister PO powiedział, że Polska jest państwem teoretycznym. Pan dr. Bartosiak nazywa to państwem klienckim. Jak zwał, tak zwał. Nie mamy żadnej siły oddziaływania i podczepiamy się pod inne siły lub wprost realizujemy polecenie tych obcych ośrodków siły. Poza tym nasi politycy mają zerową wyobraźnię strategiczną. Mam wrażenie, że polityka polska jest dyktowana przez USA/Izrael, Niemcy i Rosję, z dużym udziałem służb wywiadowczych obcych mocarstw. Bardzo dobry program! Sama prawda.
@michajakubik7504 жыл бұрын
Wcześniej Książę był o tym, że ośrodek władzy żądzi się inną logiką niż moralność jednostkowa. W miejscu gdzie zawsze byliśmy My, wchodzi mała Litwa. Także wstajemy z kolan.
@aghrrrr4 жыл бұрын
Plus za "Księcia", minus za bzdury o Polsce i Litwie - już widzę tę litewską potęgę, która rzuca Łukaszenkę na kolana i wprowadza Białoruś do litewskiej strefy wpływów.
@michajakubik7504 жыл бұрын
@@aghrrrr Dzień dobry, nie rozumiesz o co chodzi. Nie chodziło mi bynajmniej, że Polska czy Litwa jest obecnie w stanie żucić Łukaszenkę na kolana, tylko o aktywność Litewskiej dyplomacji, podczas gdy my nie działamy, poza wzajemnie sprzecznymi wypowiedziami Morawieckiego. Chodziło mi o to, że podczas konfliktów na Ukrainie byliśmy liderem, dziś nikogo nie interesuje co mamy do powiedzenia ( pomijając to, że nic spójnego nie jesteśmy w stanie wyartykułować i zaproponować) Pozdrawiam.
@aghrrrr4 жыл бұрын
@@michajakubik750 no dobrze, to co w takim razie mielibyśmy zrobić jako Polska? Osobiście nie widzę chaosu w naszych poczynaniach. Nie wydaje mi się również, abyśmy w czasie majdanów byli liderem. Ano nie interesuje, bo my się chowamy za plecami tzw. Zachodu licząc na jego wspólne działania (daremnie), miast działać samodzielnie (a właściwie to regionalnie, do spółki z Bałtami czy Ukrainą). Pragnę również zwrócić uwagę, że my nie jesteśmy Litwą i mamy nieco inne interesy + przynajmniej 250 tys. mniejszości polskiej na grodzieńszczyźnie. Gdybyśmy machali szabelką tak jak Litwa, to byśmy byli wymarzonym wrogiem dla Ł. Zresztą i tak stara się nas wrobić w zapędy agresywne. Pomagają mu nieodpowiedzialne wypowiedzi taki osób jak pan Sommer. Także ogólnie to uważam, że zajmujemy stanowisko wyważone i nie palimy za sobą mostów, w razie gdyby Ł. jeszcze się u władzy utrzymał. Spotkałem się również z opinią, że my gramy rolę dobrego policjanta, a Litwa złego i że te działania są prowadzone w porozumieniu ;) Miłego dnia :)
@jarosawmuras23314 жыл бұрын
Dziękuję Panowie!
@romanjastrzebski55134 жыл бұрын
Francja "szarpnęła się" na broń jądrową wbrew woli amerykanów. Pan Bartosiak powinien to wiedzieć. Bo on się może mądrzyć , puszyć i szarogęsić bez strachu, że jego samolot nie wyląduje na lotnisku powalony pancerną brzozą. Może jednak więcej skromności 🤔 Bo w polityce się zabija wszędzie, ale nie wszędzie równie często i z najwyższej półki. Ten drugi pan to w ogóle ... 🥴 Szkoda komentować.
@MrSzyja124 жыл бұрын
Stańmy się wreszcie dorośli
@sowazezowata55664 жыл бұрын
Najtragiczniejsze jest to, że klasa polityczna jest emanacją całego społeczeństwa, które nie jest w stanie wyłonić lepszej.
@peterparahuz70944 жыл бұрын
1. 31:28 Tylko co przyniesie Polsce wiecej korzysci netto: i) panstwo klientelistyczne wobec BRD (jakas oplata frycowa), czy ii) mozliwosc dotrzymania kroku FR w drabinie eskalacyjnej (lenno za bazy USA, patrioty, f35, itd - N.B. sami nawet nie probujemy niczego stworzyc, wszystko kupujemy 'turn key', czyli po najdrozszej cenie)? 1.i) Czy 'Freistaat Sachsen' jest stanem klientelistycznym wobec BRD? Czy Berlin negocjując z Moskwą podział wpływów na Białorusi bierze Saksonię pod uwagę, czy nie? Jaka bylaby roznica miedzy Saksonią w BRD (jak obecnie) a Polską, ktora dołączyłaby do BRD? I awerso, czy n.p. Arkansas skorzystałby na 'wstaniu z kolan' i secesji z USA? Oczywiście Polska w BRD to fikcyjny scenariusz. Ale jako cześć UE już nie. A UE się powoli umacnia. BRD już odpuściły opór odnośnie unijnego budżetu, więc unia fiskalna to tylko kwestia czasu. 1.ii) Czy RP ma jakiekolwiek firmy, ktore bylyby zdolne wykorzystac scenariusz ii? Co z tego że wyprzemy FR, jeśli sami mamy tylko małe firmy. Nawet na własnym rynku nie potrafiliśmy stworzyć firm budowlanych podczas boomu budowlanego. Hiszpanie jakoś potrafili, wiec nie jest to kwestia zasad wspolnego rynku. 2. 33:54 "wstajemy z kolan"? "siegamy po większą podmiotowość i asertywną politykę zagraniczną"? :D Jakieś przykłady większej podmiotowości i asertywniejszej polityki zagranicznej? 3. 34:20 Czyli w zasadzie powinniśmy w tej chwili nieoficjalnie wspierać dyktatora. Jednocześnie promować nastroje antyrosyjskie, by po ewentualnym upadku dyktatora, kraj odwrócił się w stronę Polski. 4. 36:54 Łączenie sie małych podmiotow w dużą federację nie jest 'zrzuceniem z barków brzemienia odpowiedzialności prowadzenia własnej polityki'. To po prostu wykorzystanie ekonomii skali w tej dziedzinie. Czy Polska może więcej zdziałać gdy ma wpływ w Brukseli i Berlinie i może ich tam do czegoś przekonać, czy gdy premier Morawiecki usiłuje zwołać spotkanie KE i ustalić wspólną odpowiedź na sytuację w Białorusi lecz w odpowiedźi słyszy szyderczy rechot brukselskich urzedników?
@Slavic_Sky4 жыл бұрын
Poza emocjami i politykierstwem komentarz dobitnie pokazujący co jest tak naprawdę. Poprzez szkodliwą i niekatulaną doktrynę Giedroycia jaką pompował nam Michnik, Geremek i jego kontynuatorzy po Czaputowicza włącznie, żeśmy się na dobre wyautowali ze wschodu, nie ma nas tam, scedowaliśmy nasze sprawy na innych graczy, którzy nie są Polską i którzy nie reprezentują naszych interesów. Ludzie tacy jak Orban chyba kręcą głowami z akcie pożałowania, jak oni by chcieli byśmy przejęli pałeczkę w regionie, byśmy zaczęli wreszcie działać podmiotowo, a nie żyrowali obce decyzje i działań jak czyjś lojalny wasal. 38 milionowy kraj, na miły Bóg.
@andrzejtarnowski19364 жыл бұрын
Różne stanowiska polskich władz nie koniecznie są złe, bo to może być rozgrywane jak tradycyjny 'dobry i zły policjant'. Przy argumencie, że Polska się miesza, można podać, że przecież premier czy szef MSZ się raczej dystansowali. Przy argumencie, że Polska nic nie robi, nie angażuje się, można podać argument, że przecież premier wnosił o spotkanie na szczeblu UE. Robimy tak naprawdę jedno i drugie i nie oceniałbym tego negatywnie wcale.
@z.j.zolcinski71314 жыл бұрын
A jednak nie zgodzę się tym razem. 1. Zyskaliśmy na Majdanach i migracji Ukraińców przyjaciół, prawdziwych przyjaciół. W badaniach opinii publiczne na Ukrainie Polacy są najbardziej pozytywnym odbieranym narodem. Narasta presja oddolna by zbudować coś Polakami. 2. Z Białorusinami tak samo łączy nas wspólna kultura, język , narodowość więc możemy dość tanim kosztem poprzez swobodę pracy i podróżowania, poprzez poparcie odrodzenia swobód, spowodować skruszenie komunistycznej(i nacjononalistycznej w mniejszym stopniu_) maski-kagańca jaką mają założoną Białorusini poprzez cały system edukacji, mediów publicznych itd. Mimo pozytywnego odbioru mojej sondy robionej również na Białorusi zdarzały się też smutne komentarze czy aby moja reklama to nie efekt cytuję" tęsknoty polskich panów za poddanymi". Oczywiście poparcie białoruskiego odrodzenia ( niekoniecznie opozycyji ) to nie może być wszystko, ale w ten sposób Białorusini nas odnajdą na nowo, odwiedzą, skontaktują się z nami, dostrzegą podobieństwo między nami, stworzą nowe trwałe relacje. 3. Traktujecie Panowie Białoruś jak państwo obce. Tak nie jest i trzeba tą zbieżność językową, kulturową uwzględniać. Tu ma Polska ukrytą dźwignię z której powinna korzystać. Umiejętne rozbrajanie komunizmu i pokazywanie naszego wspólnego dziedzctwa, rozbrajanie trucizny ideologii XX wieku może dać poważne długofalowe efekty. 5. Wartości moralne jednak muszą być podstawą. Oczywiście całe to instrumentarium oparte na logice i racjonalnym myśleniu jest potrzebne, ale tylko jeśli naszymi motywami jest "poprawienie świata na lepsze". Jeśli ma to być cwaniackie budowanie wpływów bez względu na to czy to dobre dla nas i dla mieszkańców Białorusi to nie ma to najmniejszego sensu. Wtedy jest to tylko gra cynicznych cwaniaków i morderców w "kto kogo oszuka". Lepiej wtedy się nie dotykać i zostawić sprawy tym, którzy mają odwagę podjąć wysiłek podwójny -zrobić "coś dobrego" przy zachowaniu żelaznej zasad żelaznej logiki wnioskowania.
@andrzejko20074 жыл бұрын
Uwzględnijcie w geopolityce że ja zwykły zjadacz chleba nie będę ginął za niemoralność skutecznej polityki. Jak pójdę na śmierć, muszę być przekonany, że robię to dla Kraju który ma obowiązek być moim powodem dumy. Gówno mnie obchodzi pogarda mocarstw, już nie raz się zdziwili. Osobiste zaangażowanie to też ważne zasoby, więc politycy jak będzie szukać wajchy na innych to przy okazji nie spieprzcie tego. Bo sami będziecie się uczyć obsługi karabinu.
@piotrczyzewski83924 жыл бұрын
Panowie dzisiaj wypowiedzieli tyle sprzecznch zdan, ze glowa boli. Polska buduje swoją sile od paru lat. Nic nie dzieje się natychmiast a lata zadow PO to były lata stracone dla polskiej racji stanu. A Czaputowicz, wlasnie w tym trudnym czasie, jak najbardziej powinien był odejść.
@pawelkrakow55474 жыл бұрын
"Kury wam szczać prowadzić, a nie robić politykę", taką mamy "Elyte" idiotów nami rządzącą. Tragedia!!!
@noaxfreeloader4 жыл бұрын
Jesteśmy 51. stanem USA, spójrzmy prawdzie w oczy. Po prostu się przyłączamy oficjalnie i przestańmy udawać niepodległość.
@markgoz41184 жыл бұрын
NIE , nie jesteśmy 51 stanem, bo NIE mamy prawa do wsparcia na poziomie federalnym i innych praw poszczególnych stanów USA. Nasza pozycja oscyluje gdzieś pomiędzy Puerto Rico(terytorium stowarzyszone), a protektoratem z marionetkowymi organami władzy.
@aghrrrr4 жыл бұрын
Zabawne, kiedyś mówiono tak o WB, teraz o nas z racji, że WB wybrała splendid isolation i my stajemy się głównym sojusznikiem USA w Europie.
@andy51824 жыл бұрын
Drabina eskalacyjna,własna polityka może doprowadzić do konfliktu zbrojnego-czy my jesteśmy na nią gotowi,kto weźmie odpowiedzialność za nieudane działania?Czy może grozić rozpadem tego co mamy? Sytuacja wpływu państwa Polskiego na sytuację u sąsiadów przypomina mi problem wpływu takich osób jak Wy Panowie(wykształconych,obytych-znawców) na "elity" sprawcze naszego własnego kraju.Dyskusja świetna ,zawsze z ciekawością słucham ludzi którzy mają coś do powiedzenia,ale wygląda na to ,iż nie ma ona "mocy sprawczej". Może czas zaprosić na rozmowy ludzi z czołówek partii,organizacji itp.
@blastesz4 жыл бұрын
Co do spraw serca fakt że Polska wystąpiła w obronie narodu Białorusi może nam właśnie otworzyć wspieranie opozycji gdyby protest nie zmienił sprawy! Czyli możemy liczyć na przychylność w wygrywaniu prywatnych przedśięwzięć na przykład nie mowiąc o dostęp do rynku pracy! Przestancie gadać z widzami i zacznijcie panowie zapraszać ludzi z ekipy Narodu do programu BO na tym nie stracicie jeśli chodzi o widzów a POMOŻECIE sąsiadom dojść do głosu! Bo ich strony są BARDZO mało oglądane!! Czyli tutaj jest KONKRET! Czy Polska jest w stanie pomóc mniej rozwiniętym braciom medialnie dojść do potencjalnych PARTNERÓW!!! O to sprawa na dziś! Przestańmy być kałużą.. Wypłyń na głebie!
@lechomir4 жыл бұрын
Co Panowie powiecie na zrobienie z tego podcastu dostępnego np. na Spotify i anchor.fm? Pytam jako płatny subskrybent obu platform, na pewno pomogłoby to nieco z zasięgami. Jakość nie jest tak ważna, np. Onet Rano też ma hałasy w tle, a jednak produkuje podcasty.
@danutazwolinski92234 жыл бұрын
Mieszkanie w Georgi ale bardzo Mnie zaniepokoilo to co sie dzieje na Bialorusi bo ze wschodnich terenow bylej Polski są moje korzenie i zawsze o tych terenach myśle jak o Ojczyźnie chociaż urodziłam się na byłych terenach Niemieckich ,dziwne te nasze losy tej naszej Polski
@nieznanyzonierz29554 жыл бұрын
A czy ktokolwiek spośród naszych decydentów zadał sobie właściwie pytanie: czy aby te całe prodemokratyczne wystąpienia nie są inspirowane z Moskwy? Toż rosyjskim ambasadorem w Mińsku od kilku dobrych miesięcy jest gość, który robił przewroty na Kaukazie. No i jeszcze jedno, jak my mamy prowadzić politykę z Rosją bez Atomu? Albo go będziemy mieć, albo pożegnajmy się z jakimkolwiek wpływem na własny los. Gdyby przyszło co do czego, to się nas Putin zapyta, jak ten szatniarz z Misia: "I co mi Pan zrobi?".
@ZbyszekStefaniak834 жыл бұрын
Smutkiem napawają wypowiedzi Panów, niestety nasz obecna polityka nie nadąża za dynamicznie zmieniającą się sytuacja na wschodzie, wręcz obnażając naszą nieporadność w tej kwestii. Stracone lata, stracone szanse, w dodatku mścić będzie się na nas życzeniowe podejście i spoglądanie z tych wyżyn moralnych. Niech Bóg nas ma w opiece. Oczywiście jak zawsze świetna analiza ekspertów w tej kwestii. Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy starcia mocarstw.
@Inhalator7774 жыл бұрын
Poproszę o głos. Po tym jak podczas jednego z poprzednich starć B. R. nabzdyczył się, a J. B. został przywołany do przytaknięcia zacząłem unikać Waszego dwugłosu. Obecnie gorący temat białoruski przymusił mnie do zajęcia miejsca na widowni. Między innymi stało się też tak, ponieważ wcześniej skorzystałem z podpowiedzi B. R. i przekonałem się jak sztywno Jagiełło stoi na głowie. 😁 Stracie wciągnęło mnie, a wszystkie ..."soczyste ciosy odważnie przyjąłem na wontrobe"... Po tak wyczerpującym starciu do tej pory nie mogę złapać pionu. Jestem obolały i jest gorzko, ale nie jestem zgorzkniały, ponieważ nie gniewam się na prawdę. Teraz myślę czy uda się Polsce prześcignąć Litwę jeśli chodzi o wpływy, znaczenie i pozycję na Białorusi. Tego nie wiem. Chciałbym. Gorzkie Starcie za nami, ale być może jeszcze kiedyś będzie słodko, bo przecież gdyby nie ta nadzieja to dwugłos w Starciu byłby tylko wołaniem na puszczy. A tak nie jest. Panowie dziękuję za wszystkie celne strzały. Szacun, czapki z głów. P. S. Skorzystajmy z dobrej rady i posłuchajmy naszego sympatycznego przeciwnika V. Orbana, który widzi to czego nasze elyty dostrzec nie chcą. Zostańmy liderem naszego regionu. Dlatego latami, a nie doraźne budujmy sieci powiązań na Białorusi i w Rumunii. Uważam, że tam są klucze, a lewar rumuński jest wytrychem do sukcesu w relacjach zarówno z Ukrainą, jak i z Węgrami. Do następnego starcia.
@markgoz41184 жыл бұрын
Niedawno ktoś pod jednym z podcastów S&F zapytał dlaczego ludzie tacy jak Bartosiak, Budzisz, Radziejewski, Sykulski NIE są zatrudnieni ani w MSZ, ani w BBN. Wyobraziłem sobie "współpracę" tych wybitnych umysłów z miernotami obsadzającymi z partyjnego nadania stołki w w/w instytucjach i uśmiałem się serdecznie. Wyglądałoby to zapewne jak próba dyskusji grupy fizyków kwantowych z grupą prymitywnych dresów z dzielni o np. falowej strukturze Wszechświata. Rządzących nami przygłupów nie stać nawet na PRÓBĘ skorzystania z wiedzy takich ludzi jak ci występujący w tym podcaście. No, ale wszak durny elektorat od zawsze wybiera podobne sobie miernoty, które obiecują kolejne "ile chcesz +". Głupie społeczeństwo zawsze wybierze do władzy głupców ...
@arnoldboczek44504 жыл бұрын
Wspaniały materiał, gratulacje
@Biniu7774 жыл бұрын
Jezeli chcemy realizowac swoja polityke to przede wszystkim trzeba pieniedzy. Zeby sie one pojawily potrzebujemy silnej gosodarki, a te obecne rzady konsekwentnie tlamsza.
@aghrrrr4 жыл бұрын
racja (trzeba pieniędzy) i bzdura (tłamszenie)
@maciejcharanczuk20034 жыл бұрын
Jak zawsze świetnie posłuchać wymiany myśli na takim poziomie. Z drugiej strony pytanie o to, jak to możliwe, żeby ta obstrukcja decyzyjno-organizacyjna trwała tyle lat? Jeśli Litwa czy Czechy mają nierzadko większe realne wpływy w regionie. Czy to mentalność, czy umyślny wpływ?
@szymonsarre14004 жыл бұрын
Jest mnóstwo przykładów, że Polska potrafi realizować ambitne projekty modernizacyjne. Choćby to jak wyglądają u nas usługi internetowe/telekomunikacyjne czy bankowość w porównaniu nawet do Europy Zachodniej. Czemu zatem w jednych obszarach potrafimy być sprawni, innowacyjni i skuteczni, a inne kuleją? Co je tak naprawdę różni? Moim zdaniem tylko jedno. Wynikająca jeszcze z uwarunkowań postkomunistycznych i następujących po nich postkolonialnych, szeroko pojęta korupcja. Niestety znaczna część polskich "elit" politycznych (i biznesowych) jest uwikłana w quasi-agenturalne zależności lub jest ukształtowana w realiach przez agenturę w przeszłości kontrolowanych. Jeśli jakiś obszar życia gospodarczego lub społecznego jest zinfiltrowany i w rzeczywistości kontrolowany przez takie antyrozwojowe grupy interesu, albo się nie rozwija, albo robi to w sposób upośledzony i nie służący całości naszego, polskiego projektu cywilizacyjnego. Tak było przez lata z funduszami na innowacyjność, w sposób systemowy kradzionymi głównie przez ludzi związanych z byłymi WSI i transferowanymi za granicę. Podobnie z służbą zdrowia, która wciąż pozostaje wręcz symbolem żerujących na niej układów towarzysko-biznesowych. Ostatnio doszedł kolejny przykład skrajnej patologizacji świata akademickiego, kiedy zatrzymana została zorganizowana grupa przestępcza, pisząca na zlecenie tysiące prac naukowych potrzebnych do uzyskania tytułu. A polska dyplomacja? Przecież w zasadzie po dzień dzisiejszy to mieszanka wprost elit peerelowskich i tego co stworzył B. Geremek jako ich nowe wcielenie na nowe czasy. Jak można oczekiwać od polskiej dyplomacji by obsługiwała polskie interesy, kiedy deklarujący się jako antykomunista Minister SZ za rządów PO Radosław Sikorski, czyni swoim zastępcą p. Bernatowicz-Bierut - żonę bratanka Bolesława Bieruta - modelowy wręcz przykład peerelowskiej, czerwonej elity? Była następnie na placówce dyplomatycznej w Czechach aż do 2017 roku. To ma oczywiście o wiele szerszy wymiar, skoro cały nasz system prawny w istocie jest zbudowany na prawie PRL, a nie na prawie niepodległej II RP. Wniosek jest prosty: Dopóki nie wyeliminujemy wszystkich instytucjonalnych pozostałości po PRL, budując w to miejsce zupełnie nowe instytucje, tak żeby nawet farba na ścianach nie oddawała ducha czasów niewoli, wciąż będziemy się mierzyć z niemożliwością prowadzenia polityki, tak wewnętrznej jak zewnętrznej.
@graczgraczyk254 жыл бұрын
Dzisiaj odsłuchałem wczorajszy tydzień polityczny Targalskiego i tam jest dużo więcej konkretów, zamiast dywagacji o moralności według Webera. Natomiast pretensje, że Polska przez 30 lat nie zbudowała systemu wpływu na państwa wschodu zaczynają mnie irytować. A kto miał je budować? SLD i PO, które same są agendami wpływu Rosji i Niemiec? Konfederacja, na którą stawia Putin? PiS nie daje rady budować swoich wpływów w Polsce wobec głębokiego państwa i biernego oporu sędziów, akademików, niemieckich mediów, a ma mieć wpływ na Ukrainę i Białoruś? Nie można mieć o to pretensji a jednocześnie traktować Radka Sikorskiego jako partnera do dyskusji. Rozumiem, że nie chcecie angażować się w spór polityczny, ale nie udawajcie, że nie rozumiecie, co się dzieje w Polsce jak chcecie opisywać cały świat.
@aghrrrr4 жыл бұрын
Bardzo dobry komentarz. Już od jakiegoś czasu SF a zwłaszcza NK głównie narzeka, brakuje za to programu pozytywnego.
@o1_A.K_1o4 жыл бұрын
Smutek żal i rozgoryczenie i ogromne w...wienie że mamy takich xd na samej górze - szkoda gadać...
@piotrekhofman17644 жыл бұрын
Wydaje mi się, że Panowie nie doceniają tego w co gra polska władza, może ja to źle oceniam. Ale załóżmy, że Polskie władze z rozmysłem pchają do destabilizacji na Białorusi z założeniem, że Łukaszenka utopi we krwi protesty. Efektem będzie być może zwiększenie wpływów Rosji na Białorusi, ale Białoruś jest deficytowa, znaczy mówi się, że jeśli Rosja "zaopiekuje się" Białorusią to będzie musiała do tego dopłacać. Co więcej represje prowadzą do emigracji, emigracja głównie do Polski, a to jest łatanie luki demograficznej w polsce, bo emigrują młodzi. Białorusini są wykształceni i łatwo będą się integrować. Pogorszenie sytuacji demograficznej na Białorusi prowadzi do tego, że ona staje się jeszcze bardziej deficytowa. W wieku 24-15 jest tam wyż a potem następuje gwałtowny spadek. Rośnie zagrożenie ze strony Rosji, ale zanim Rosja anektuje Polskię, to będzie zjadać państwa nadbałtyckie i być może Ukrainę. Samo okiełznanie tego terenu może wywrócić Rosję...
@teresadomagaa29734 жыл бұрын
Dla zasięgu.
@pablomx114 жыл бұрын
Nie porównujcie obecnych elit politycznych do tych z IIRP bo to po prostu nie da się porównać.. ;) Obecnie mamy opozycję w stylu mamisynków merkelowej oraz obóz rządzący, który za bardzo się cacka z tym wszystkim.. ;) Na koniec.. Panowie stańcie się dorosłymi.. załóżcie w końcu partię lub podłączcie się do tych którzy obecnie rządzą i po woli osiągajcie szczyty politycznej władzy.. ;)
@krzysztofjanczak53484 жыл бұрын
Słucham was z bardzo dużym zainteresowaniem . Zgadzam się i ubolewam nad tym, że wśród polskich polityków jest katastrofalny brak widzenia spraw polskich w szerszej perspektywie geopolitycznej. To wszystko prawda . Abstrahując od polskiej polityki czy jednak w tej konkretnej sprawie Białorusi nie zagalopowaliście się trochę ,nie doceniając tych protestujących mas . Pełna zgoda, że nawet jeżeli wygrają siły, przeciwne Łukaszence ciężko jest przewidzieć czy dużo zmieni się na Białorusi . Ogromne uzależnienie od Rosji w wielu wymiarach itp. Jednak uważam, że proces utraty władzy przez Łukaszenkę właśnie się rozpoczął i nieważne jak długo będzie trwał. W konsekwencji każda następna ekipa po Łukaszence popadnie w ,,pułapkę,, pewnych norm demokratycznych, jak chociażby wolne wybory co 4 lata, które społeczeństwo będzie chciało egzekwować. Proces się rozpoczął . Demokracja również na pstrym koniu potrafi jeździć i wcale nie jest wykluczone, że ten mechanizm państwowy, o którym wspominacie oblepiony tysiącami urzędników czerpiących określone korzyści nie będzie musiał się przeorientować na nieco inne cele.
@sarmata16104 жыл бұрын
Prawda gorzka jak nigdy dotąd. Gdy tak słucham podcastów Strategy&Future odnoszę wrażenie, że poruszane są w nich kwestie arcyważne dla naszej przyszłości, a jednocześnie z mediów głównego nurtu docierają do mnie informacje powielane później przez bardzo wielu moich znajomych, o tym jak ważną kwestią jest problem LGBT i jak istotna jest prawidłowa odmiania końcówek w odniesieniu do typa o ksywie Margot, by o innych podobnych tym informacjom już nie wspominając. Tymczasem kwestia Białorusi co najwyżej wspomninana jest w kontekście sloganów "Dyktatura zła" i "Niech żyje demokracja" nie niosąc za sobą głębszej refleksji nad tym tematem. Jest to w moim odczuciu przygnębiające jak bardzo Polacy żyją tym przysłowiowym już końcem historii i jak bardzo neguje się jakiekolwiek próby rozważania innych scenariuszy niż ten "teraz to już zawsze będzie dobrze, bo jesteśmy państwem zachodnim... hulaj dusza piekła nie ma". Jednocześnie nie mam pomysłu co ja osobiście jako szary obywatel mogę z tym zrobić. Czy przeciętny Kowalski może mieć jakikolwiek wpływ na geopolitykę własnego kraju?
@aromasze4 жыл бұрын
Szanowny Panie Bartłomieju, nawiązując do relacji miedzy sercem a mózgiem, do której Pan się odwołał jeżeli serce u analityka żle pracuje, to mózg może być niedotleniony i to wpływa na jakość analizy.
@iakusz4 жыл бұрын
23:08 "demonstranci nie są antyrosyjscy" oczywiście, że protestujący muszą się powoływać tylko na wewnętrzny czynnik, narodowy. Łukaszenka traci przez to realny argument ingerencji Zachodu. Panowie, przecież Mur Berliński ostatecznie rozebrali ludzie, tymi ręcami. Jedyne do czego trzeba doprowadzić, to nadzór OBWE nad wyborami, bo naród chce po prostu zmienić wektor, a przecież Zachód może zaoferować wiele.
@iakusz4 жыл бұрын
@dolcann z Zachód nie ma nic do zaoferowania?
@aghrrrr4 жыл бұрын
@dolcann z czyli Zachód oleje BLR, aha - a olał Ukrainę? Nie, nie olał i w przypadku BLR będzie tak samo. Wpierw jednak Białorusini muszą zrzucić satrapę a potem wybrać kierunek zachodni.
@RenataCygan4 жыл бұрын
Dlaczego ma interesować? Kto ma interesy na Białorusi? Jakiś przemysł, handel, wymiana? Kto zachęca do exportu? Pan Radziejewski czy Romaszewska? Mówią tylko o wartościach, od których można dostać mdłości.
@slawomirzygmunt69134 жыл бұрын
Moskwa po Ukrainie bez względu na wszystko nie pozwoli sobie na utratę Białorusi. Dlatego USA siedzi cicho bo potrzebuje Rosji w konflikcie z Chnami. Pozamiatane.
@gigunia73354 жыл бұрын
Nie ma absolutnie szans na suwerenną polską politykę. Nie mamy elit tylko uwłaszczony awans postprlowski. Społeczeństwo wymiera a do tego mamy już wrogie zasiedlenie z Ukrainy. W Polsce decydują Amerykanie oraz Niemcy. Ich koncerny dają papu naszym "nowym". Białoruś czy wcześniej Ukraina dobitnie pokazują że nas nie ma.
@billem12444 жыл бұрын
Panie Radziejewski. Życzę więcej optymizmu. Proszę otwierać i zachęcać ludzi do myślenia innego niż niewolnicze.
@AndryuToJa4 жыл бұрын
Krytykują Państwo brak wstrzemięźliwości w obecnej sytuacji i tak jednoznaczną postawę wobec Łukaszenki. Zastanawiam się czy obecne protesty na Białorusi i ich skala nie jest aby (może niechcący) wynikiem naszej 30-letniej polityki wobec Białorusi, tak często i wręcz jednomyślnie krytykowanej przez ekspertów. Więc w takiej sytuacji czy to jest błąd, że staramy się wspierać protestujących, skoro po 30 latach w końcu coś ruszyło? Z drugiej strony, czy nasi rządzący mieli jakiś wybór? Wszak popularna jest opinia o 'dyktatorskich' zapędach Zjednoczonej Prawicy. Brak wyraźnej krytyki Łukaszenki, mógłby być wykorzystany jako argument który to potwierdza. Jestem pewien, że wówczas pochwały geopolitycznych ekspertów zostałyby zakrzyczane przez krytyków. Potrafię sobie wyobrazić, że zmotywowałoby to ludzi do aktywniejszego wyrażania solidarności wobec Białorusinów, co byłoby zjawiskiem wg mnie pozytywnym. Może faktycznie prawdziwy mąż stanu powinien być na to gotów, ale polityka wewnętrzna jest niestety priorytetem naszej klasy politycznej. Twierdzą Panowie, że np. sytuacja w Grodnie nie jest wynikiem zamierzonego działania Polski, a raczej rzeczą spontaniczną. To są Państwa przypuszczenia czy wiedza poparta jakimiś faktami? Jeżeli chodzi o brak lewarów, to jeden przychodzi mi na myśl - możliwość poprawy zasięgu internetu przy granicy z Polską, myślę że w obecnej sytuacji ten lewar wcale nie jest tak bez znaczenia. Czy w sytuacji w której Francuzi dyskutują z Putinem o Białorusi, my nie powinniśmy zacząć dyskutować z Turcją o Libii? Może faktycznie mamy mało do powiedzenia w tym rejonie świata... ale czy Francja ma w naszym? To, że wspieramy inicjatywę Litwy w ramach UE, jest chyba logiczną taktyką. Ich głos wzmocniony naszym, pewnie ma więcej do powiedzenia, niż nasz głos wzmocniony ich głosem, chociażby z tego względu, że oni aż tak nie podpadli. Skoro nasze stanowiska są zbliżone to co w tym złego? Materiał ciekawy i wartościowy, jak wszystkie zresztą.