Niesamowite opowieści...a to wszystko fakty...Słucham Pana za każdym razem z ogromnym zainteresowaniem
@fizollorudolf7492 Жыл бұрын
BARDZO DOBRY FILM, DZIĘKUJĘ ZA WIEDZĘ HISTORYCZNĄ O KTÓREJ NIE MIAŁEM OKAZJI WCZEŚNIEJ SŁYSZEĆ.
@jlapienko Жыл бұрын
Kiedys bedac na Starowce, zauwazylam uchylone drzwi do jednej z kamienic i nie moglam sie powstrzymac i weszlam do srodka. Dla mnie stare domy sa szalenie interesujace, gdybym mogla wlazilabym ludziom do mieszkan 😅 Przez pierwsze lata mojego zycia mieszkalismy na Walicow 14, potem zostalo tam moje wujostwo, wiec sila rzeczy bywalam tam czesto. Wizyta na Walicowie byla dla mnie jak podroz w czasie: ta stara klatka schodowa z drewnianymi schodami, dziwne ulozenie mieszkania ( dawna sluzbowka ), gorka gdzie trzymalo sie graty a tata mial kiedys ciemnie, straszna piwnica i nastepne podworko, gdzie nie wolno mi bylo chodzic. Jestem juz stara baba a do tej pory sni mi sie to miejsce - ze np pod glowna klatka jest podziemne miasto 😂 Jestem nowa na tym kanale - czy w ktoryms odcinku wspomina moze cos pan o tej kamienicy? pozdrawiam serdecznie, pana filmy sa szalenie interesujace? Czy jest pan moze czlonkiem Towarzystwa Przyjaciol Warszawy?
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
Z naszego mieszkania na Wroniej do dziś pamietam skrzypienie schodów, strach przez strychem i zapach krochmalu na tymże strychu a także stare przedwojenne piwnice pełne pajęczyn i wilgoci. Nie, o tej kamienicy nie mówię i nie jestem członkiem Towarzystwa.
@jlapienko Жыл бұрын
@@opowiadamhistorie i tak zostaje na kanale, super się pana słucha!
@justynaniedziela6319 Жыл бұрын
Super się słucha tak opowiedzianej historii.
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
Dziękuję, super się odkrywa miasto :)
@bartekbartnikowski2645 Жыл бұрын
Z przyjemnością czekam na kolejne odcinki, świetnie Pan opowiada i potrafi wzbudzić zainteresowanie 😊
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
Dziękuję. Jeśli jest Pan z Warszawy, mam nadzieje że choć trochę pomagam odczytywać to miasto 🙂
@bartekbartnikowski2645 Жыл бұрын
@@opowiadamhistorie tak, jestem z Warszawy i bardzo ciekawi i interesuje mnie historia tego miasta, szczególnie właśnie lat przedwojennych, gdy miasto było zupełnie inne niż to które znamy dziś 😊
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
ulubione miejsce w Warszawie?
@bartekbartnikowski2645 Жыл бұрын
@@opowiadamhistorie plac Grzybowski i okolice, oraz dawna fabryczna część Woli, Powiśle, wiele miejsc które maja urok i historie. Kiedyś właśnie bardzo lubiłem Kanonie, jej urok i to ze jest tak z boku, spokojna, i pełna zieleni która niestety zniknęła.
@Muskatnuss_Herr_Müller Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawostki z przed wieków, są naprawdę fascynujące.
@BarbaraR-tl4bi Жыл бұрын
" Gnojna górka " nazwana od składania końskiego nawozu z pobocznego targu mieszczącego się przy Rybakach. Na ul Kanonia mieszkała moja prababcia i od niej się dowiedziałam dlaczego tak Gnojną górkę nazwano. Przed wojną ludzie mieszkający w drewnianych domkach z Rybaków mieli przydomowe ogródki i chodzili tam zbierać koński nawóz. Ja znam taka historię tej nazwy...
@robydj5289 Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawą opowieść, to zupełnie nie znane szczegóły, nawet dla nas, rodowitych warszawiaków. Łapka w górę już leci.
@Agatella13 Жыл бұрын
Spodziewałam się! 😊 W dzieciństwie chodziłam na religię do salki katechetycznej na Kanoniej (Kanonii?) i dobrze znałam okolicę. Oczywiście bez szczegółów dotyczących postaci historycznych. Teraz z największą przyjemnością, będąc daleko poza krajem, obejrzałam ten odcinek. Pozdrawiam serdecznie.
@annaszczurek99838 ай бұрын
Na Kanonii! 🙂
@annaszczygie93277 ай бұрын
Kolejna porcja wiadomości, o niektórych nie wiedziałam. Bardzo podobają mi się wycieczki po Warszawie z panem. Dziękuję Anna
@Marynika1412 Жыл бұрын
Bardzo lubię słuchać Twoich wykładów/opowieści, czasami z dużym opóznieniem. Wiele się dowiaduję. Bardzo dziękuję🖐
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
do usług!
@mexican2503 Жыл бұрын
Interesujący materiał - Pozdrawiam z rodzinką z Meksyku
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
Pozdrawiam odlegly i gorący Meksyk
@maciektomaszewski5177 Жыл бұрын
Dziękuję za świetny film i czekam na więcej.
@dorotakwaczynska8355 Жыл бұрын
Bardzo wciągające historie ❤
@cimg9673 Жыл бұрын
Kolejny znakomity odcinek. Dziękujemy.
@krzysztofkoscianski4762 Жыл бұрын
Rewelacja!!!!!
@elzbietadrazek77586 ай бұрын
Bardzo lubię tamtędy chodzić jak jestem na spacerze, lubię miejsca nieoczywiste, gdzieś na uboczu, są ciekawsze, więcej można zauważyć. Dziękuję za bardzo ciekawe historie, oglądam Pańskie filmy z olbrzymim zainteresowaniem.
@grazynasiemienczyk3962 Жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał, cudownie przekazany 🤗🍀
@iwonapolowczyk19617 ай бұрын
Mi już brakuje słów do opisu pana kunsztu a spotkania z panem są czymś wspaniałym przenoszą tak wspaniale w tamten czas łącząc teraźniejszym po prostu brakuje mi słów Serdecznie pozdrawiam
@opowiadamhistorie7 ай бұрын
Pozdrawiam i ja!
@marcepando Жыл бұрын
Świetny odcinek. Bardzo się dobrze tego słucha.
@sebastianszymczak65207 ай бұрын
Dziękuję za kolejny tak dobrze opowiedziana kawałek historii Warszawy. Z przyjemnością się tego słucha
@karolinasniezko55629 күн бұрын
Dużo ciekawostek naszej stolicy 🥰 rewelacyjnie się słucha i oglada. Pozdrawiam serdecznie 😊
@bazyl241 Жыл бұрын
Pięknie opowiedziane . Proszę o więcej :-)
@bazyl241 Жыл бұрын
Mieszkałem w Warszawie 8 miesięcy w dziwnych czasach . Opowiadam tą historię czasem znajomym ...Torba kasy od Fundacji Prymasa , pani w TVP następnego dnia i jej córka w areszcie na Pradze . Dziwne czasy to były ... Pewnie nikt tego nie zapamięta bo nie jestem BOHATEREM jak Morawiecki mając 11 lat :-)
@Maciejka19557 ай бұрын
Myślałem, że znam moje miasto, ale coraz więcej się o nim dowiaduję. Dziękuję za te informacje. Rodowity Warszawiak z 4-ego pokolenia😊
@radoslawweremczuk93542 ай бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawa opowieść o bardzo ciekawym Mieście. Pozdrawiam serdecznie.
@VeganRevolutionPoland Жыл бұрын
Rewelacja, tyle razy tam chodziłem a wąskiej kamienicy nie zauważyłem, w najbliższych dniach ponownie tam zajrzę uzbrojony w Pana wiedzę... dziękuję...
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
A ja jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa o tym miejscu 😄
@VeganRevolutionPoland Жыл бұрын
czekam z niecierpliwością...🥹@@opowiadamhistorie
@mariolam.582 Жыл бұрын
Dziękuję za opowieści o naszej Warszawie. Mieszkam w Poznaniu lecz tęsknię za W-wą.
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
Zapraszamy od czasu do czasu. Można odwiedzić stare kąty.
@makspayne153411 ай бұрын
Super ✌️👍
@Krzysztof-l3fАй бұрын
Świetny kolejny filmik historyczny....
@andrzej3511 Жыл бұрын
Jestem Warszawiakiem z dziada, pradziada a o "większej połowie" tych rzeczy nie wiedziałem... Jednak to, że dzisiejsze dzielnice najczęściej noszą nazwy niegdysiejszych dworów, dworków i wsi leżących pierwotnie w tych miejscach wiedziałem, o Księciu Januszu i fladze na Zamku też.
@mariabrzychcy29768 ай бұрын
Ja także...
@krzysztofk.58855 ай бұрын
Super film 😀👍dzięki
@jakuboleszko6686 Жыл бұрын
W filmie o zamachu napisałem komentarz: “Siostra mojej babci była siostrą zakonna, na emeryturze pracowała w Katedrze przy pomaganiu ubogim, miała swoje “biuro” na pomieszczeniach na piętrze obok Katedry. Odwiedzałem ją dość często w latach 80-tych i 90-tych w tym miejscu. Wchodziło się tam tymi drzwiami id ulicy Dziekaniej. W głównym pomieszczeniu stała ciężka, drewniana szafa, zasłaniająca o obecnie to przejście do zamku.” Bywałem tam więc tak jak napisałem często - i zapamiętałem z jednej wizyt kręcenie na ulicy Kanoniej scen do “Damy kameliowej” - a dokładnie jednej sceny z Agnieszką Krukówną i Zofią Merle. Kręcono te scenę przez wiele godzin, powtarzając ją wielokrotnie. Była dość krótka - Agnieszka Krukówna podbiegała do straganu z kwiatami i kupowała od Zofii Merle kwiaty i zamieniały kilka słów. Jak będziecie oglądali ten film i tę scenę - to najpewniej w tym czasie nad straganem poza kadrem w oknie tkwiła akurat moja głowa :). Fascynowało mnie wtedy bardzo to powtarzanie takiej banalnej wydawało się sceny. Kilkudziesięciu statystów w strojach z epoki co chwila ustawiało się w uzgodnionych miejscach i na sygnał ruszało w ustalonych kierunkach, tocząc niby ożywione dyskusje lub wykonując te same czynności. :). Kilka razy potem w życiu widziałem kręcenie takich drobnych scen do filmów, ale wtedy było to dla mnie zaskoczenie, że tylu powtórzeń to wymaga. :).
@alicjabiaasiewicz57572 ай бұрын
Zawsze opowiada Pan ciekawe i piękne historie. Poproszę coś o samym Powiślu ,moja Mama tam mieszkała i dalej mieszka tam moja Ciocia- jej siostra
@justynagrabowska3719 Жыл бұрын
Ekstra!
@lasam2657 ай бұрын
Super
@lenariuse Жыл бұрын
ja bym jeszcze powiedział o tych ukrytych szkliwionych kolorowych cegłach z gotyku
@opowiadamhistorie Жыл бұрын
Mowa o tym fragmencie łuku gotyckiego w kanonii Bonieckiego?
@lenariuse28 күн бұрын
@@opowiadamhistorie nie o tych ostatnio odkrytych na zamku w czersku
@msadurskiАй бұрын
A mnie jakiś czas temu zainteresowała tablica wbudowana w katedrę, pod tą figurą NMP. Kilka razy przemazuje się w filmie. A insteresuje mnie, kiedy dokładnie została wmurowana. Bo tam jest dziwna literówka, dzisiaj wyglądająca na błąd ortograficzny. Chodzi mi o wyraz „rozszerżony”. No i czy ten błąd popełnił kamieniarz z XIX wieku (bo ostatnia data wspomniana na tablicy to 1817), czy raczej z czasów powojennych? No chyba, że taka była kiedyś pisownia, w co trudno uwierzyć. Z drugiej strony trudno uwierzyć, że nikt tego nie kazał poprawić. Czy dysortografia mogła być kiedyś aż tak powszechna?
@pankracy58154 ай бұрын
😊
@KatarzynaWojciechowska11 ай бұрын
Nie wiedziałam o istnieniu cmentarza w tamtych stronach :o
@opowiadamhistorie11 ай бұрын
To bardzo stara tradycja. Zaryzykuję stwierdzenie że przy każdym ważniejszym i starym kościele był kiedyś cmentarz
@KatarzynaWojciechowska11 ай бұрын
@@opowiadamhistorie Faktycznie. Ale chodzi mi o konkretnie o to miejsce, bo szukałam cmentarza staromiejskiego w tekstach i nie mogłam odnaleźć.
@opowiadamhistorie11 ай бұрын
@@KatarzynaWojciechowska to nawet można na logikę: był zwyczaj chowania przy kościołach, dzisiejsza katedra to najstarszy kościół w okolicy. Jedyny plac jest na tyłach. Ergo tam należałoby szukać cmentarza.