Stary dom

  Рет қаралды 318,432

Ibfilm Polska

Ibfilm Polska

Күн бұрын

Życie w dawnym gospodarstwie wiejskim na wsi podkrakowskiej opisane przez małżeństwo ze wsi Buków, w gminie Mogilany. Wspomnienie głównego bohatera o czasach młodości i komunistycznego systemu.
realizacja Inka Bogucka, reportaż dla TVP
zdjęcia i montaż Rafał Pogoda
2009

Пікірлер: 258
@Filemon1
@Filemon1 4 жыл бұрын
Urodziłam się w 1961 r. Swiętokrzyskie. Odkąd pamięcią sięgam, mama bardzo pilnowała abyśmy wszyscy umyli się przed pójściem spać. Nie był to prysznic ani kąpiel w wannie - lecz mycie się w miednicy.(łazienki na wsi zaczęto budować "za Gierka") Niekiedy wystarczyło umycie twarzy rąk, nóg + pupa. Po brudnej uciążliwej pracy - mycie całego ciała. Podobne zasady były przestrzegane w domu mojej babci. Piszę, aby po obejrzeniu tego filmu nie powstało u co niektórych przekonanie, że mieszkańcy wsi byli brudasami. WSZYSTKO ZALEżY OD CZŁOWIEKA.
@Filemon1
@Filemon1 3 жыл бұрын
@Q-bix Panoczku ?
@Filemon1
@Filemon1 3 жыл бұрын
@Q-bix Pisze Pan / Pani :"..o czasach dawniejszych.." Czasy są zawsze "inne". W moim przekonaniu zasadnicze znaczenie ma charakter człowieka. Moja mama wychowana w " innch czasach" przez swoją mamę żyjącą w "czasach dawniejszych" często mówiła: " u nas w domu było biednie- ale czysto". Miłego dnia :-)
@otyliakrawczyk1267
@otyliakrawczyk1267 3 жыл бұрын
Na pewno różnie bywało w różnych regionach kraju ale przeważnie na wsi było brudno. Pamiętam z dzieciństwa błoto na podwórku zasrane przez drób i zaścielone słomą , w kuchni ludzie brudzili podłogę gumowcami uwalanymi obornikiem. Nie było tak jak dziś gdzie widzi się każdy zaciek na polerowanym gresie. Oby tamte czasy nie wróciły.
@Dominik-gt9sd
@Dominik-gt9sd 3 жыл бұрын
@@otyliakrawczyk1267 To wynikało z mentalności ludzi,nie z czasów w jakich żyli.Dzisiaj też można spotkać takie gospodarstwa,gdzie błoto zmieszane ze ściółką to norma.
@absolutelywiseman556
@absolutelywiseman556 2 жыл бұрын
"CZĘSTE MYCIE - SKRACA ŻYCIE" :-))
@renowacjacegly
@renowacjacegly 2 жыл бұрын
Mam 33 lata i aż ciężko uwierzyć, że nasi dziadkowie tak się musieli narobić. Byli szczęśliwi z małych rzeczy tego im nie można zabrać. Dzisiaj jest wszystko, ale ludzie są samolubni. Dobrobyt zniszczył moralność i wdzięczność Bogu.
@Volvocars2
@Volvocars2 2 жыл бұрын
Nigdy nie zapomnę smaku chleba ze swojskim masełkiem. Do dzisiaj wspominam czasy gdy spędzałem razem z siostrą wakacje na wsi. Bieganie za kurami, pomaganie babci w gospodarstwie. Aż mi łezka popłynęła.
@grzesgeo6903
@grzesgeo6903 Жыл бұрын
Dlatego że tylko spędzałeś wakacje na wsi i byłeś traktowany "inaczej" to tak miło to wspominasz, ale jak byś tam mieszkał, żył to łzy byś miał z innego powodu. Z pewnością nie chciał byś wracać... Też to pamiętam jak cała rodzina się zjeżdżała na sianokosy razu jednych, innym razem u innych wujków, aby obrobić ziemię... Ten dom identyczny sprzed 100 lat...
@latarnik4321
@latarnik4321 6 жыл бұрын
Mimo biedy jest piękno w tej wsi. Ładny historyczny i edukacyjny film.
@dawjster
@dawjster 4 жыл бұрын
Latarnik Śmieszne ale to biedne odżywianie to dzisiaj wzór zdrowego odżywiania.
@latarnik4321
@latarnik4321 4 жыл бұрын
@@dawjster Tak, racja :-) Niektórzy nawet uciekają w takie miejsca. Szczerze... to nawet im trochę zazdroszczę :-)
@Max-sy4yf
@Max-sy4yf 3 жыл бұрын
@@dawjster Dużo gadania o zdrowym odzywianiu, tysiące programów i książek, miliony artykułów a wszystko zatrute chemią i rakotwórcze.
@absolutelywiseman556
@absolutelywiseman556 2 жыл бұрын
@@dawjster każde "babskie" piśmidło - połowa tekstu o tym "JAK przyrządzić pyszne jedzonko" a druga połowa : "JAK SCHUDNĄĆ"....
@leszekmyslinski5358
@leszekmyslinski5358 7 жыл бұрын
milo bylo zobaczyc przypominaja sie te dawne czasy. pochodzac z przybyslawic i zona z radgoszczy dobrowa tarnowsa ka . milo by zobaczyc z tych stron pozdrawiamy.
@AlicjaMazalewska-vv6gr
@AlicjaMazalewska-vv6gr 6 ай бұрын
My myślimy codziennie,a kapiel,dwa razy w tygodniu.❤
@StenCpu
@StenCpu 6 жыл бұрын
Swietny filmik, u nas na Zaolziu kiedys sie tez tak godalo i zylo, babka miala podobny piec chlebowy, wspomnienia pozostaja
@marzenkamalaga3457
@marzenkamalaga3457 2 жыл бұрын
A to niedaleko Krakowa i Myślenic...
@kubuspuchatek6236
@kubuspuchatek6236 3 жыл бұрын
PRZEZYLEM TE OKROPNE CZASY.WCALE WTEDY LUDZIE DLUGO ANI ZDROWO NIE ZYLI ..
@Max-sy4yf
@Max-sy4yf 3 жыл бұрын
Ciężko tyrali, nie mieli lekarzy, umierali na wylewy, zawały z przepracowania. Żywność była zdrowa. Najlepiej mieli ci, mieszkający blisko miast i mogący sie leczyć.
@Karol_Jan
@Karol_Jan 2 жыл бұрын
@@Max-sy4yf Mądra uwaga
@patricoooooo
@patricoooooo 2 жыл бұрын
Dokładnie, takie romantyzowanie dawnej wsi zazwyczaj jest po prostu wyrazem tęsknoty do czasów młodości/dzieciństwa. W życiu nie chciałbym urodzić się w tamtych czasach.
@KatarzynaChmielewska-n8i
@KatarzynaChmielewska-n8i 5 ай бұрын
​@@patricooooooJestem 1953 r mieszkałam na wsi takiej 10 lat bo rodzice sprzedali to wieś i kupili dom w mieście Dzieci musiały ciężko pracować w polu Wstawać rano do pracy w żniwa bo później będzie gorąco Pamiętam też w okresie żniw były już wiśnie i zrywaliśmy i był gotowany kompot z wiśni Także mleko jeszcze z pianką po wydojeniu krów od razu się pilo
@Draniula
@Draniula Жыл бұрын
Mam 44 lata,taka nędza i prymitywizm był moim udziałem do 25trgo roku mego życia.Tylko dom mieliśmy mniejszy jakieś 15m kwadratowych drewniany oczywiście i dziadostszy.Ryb nie było bo większej rzeki blisko nie było ,sadu nie było.Na cześniach przesiadywałam i jadłam, jadłam też czernice,maliny,borówki,byłam weganką choć o tym nie wiedziałam,chuda bez mięśni po dziś dzień zostałam. Pranie na potoku z to takie kamienie były wapienne do umycia się,z myciem w było kiepsko,wiaderko jako toaleta albo kibel przy stajni drewniany,albo krzaki,higiena zębów marna,no prymitywizm,bo jak na to teraz patrzę to nawet w biedzie można być zaradnym i kreatywnym i zadbanym ale prymitywizm ,który z biedą chadza w parze, jest gorszy nawet od biedy,ale ogólnie biedy należy się bać i pijaństwa też. A oczywiście na sienniku też dziadkowie spali za mojej młodości ale niektóre sprzęty i maszyny co tu są pokazane to nie mieliśmy bo to jakieś porządne rzeczy były,a talerze to jakieś dziadoskie mieliśmy i łyżki aluminiowe,ech smutne bo to mówię cały czas o latach 80,90,2000😢
@CrazyLeiFeng
@CrazyLeiFeng 7 жыл бұрын
pamietam jak za Jaruzela byl moment, ze w sklepie chleba i masla zabraklo. Ojciec upiekl chleb i zrobil maslo bo sie w dzicinstwie na wsi nauczyl.
@kazimierzmigaa477
@kazimierzmigaa477 7 жыл бұрын
Dla młodego pokolenia.
@GR-hh2jj
@GR-hh2jj 2 жыл бұрын
Jak oglądałem ten film to przypomniało mi się dzieciństwo. Urodziłem się w mieście, ale często jeździłem na wieś do dziadków w rodzinne strony rodziców. Często im pomagałem w codziennej pracy. Choć było biednie i ubogo, ale było niezwykle prawdziwie. Ludzie prości miłowali Boga i przyrodę. Jak wiele bym dał ,żeby choć przez 1 dzień móc się spotkać z dziadkami. Sam nie wiem jak wiele chciałbym im zadać pytań, powspominać tamte czasy i przytulić dziadków i podziękować. Za 2 dni Święto Zmarłych.Zapalę im świeczkę.Niech spoczywają w pokoju.
@bozenakudrycka9180
@bozenakudrycka9180 3 жыл бұрын
Az milo ogladac.
@Max-sy4yf
@Max-sy4yf 3 жыл бұрын
Tak już na sie przejadła ta zas. cywilizacja ten morderczy postęp.
@edwardfiedor4940
@edwardfiedor4940 Жыл бұрын
Żeby to co zasłużenie zapracowaliśmy godnie konsumować , w razie nie dej Boże jakiej biedy było z czego żyć
@nina-ciaramajewska7979
@nina-ciaramajewska7979 2 жыл бұрын
I hardly understood, but enjoyed very much. Thank you very much for uploading this priceless documentary. Greetings from London 🙋🏻‍♀️
@absolutelywiseman556
@absolutelywiseman556 2 жыл бұрын
greetings from COTTAGE :-)
@inkabogucka8826
@inkabogucka8826 2 жыл бұрын
Thank you 🤗🖐
@stypa1717
@stypa1717 7 жыл бұрын
Fajnie sie to oglada!
@rozaorwat8076
@rozaorwat8076 2 жыл бұрын
Tak,ludzie byli biedni,ciężko pracowali,,,ale byli dobrzy,,,,,
@sirtrotodyl5239
@sirtrotodyl5239 Жыл бұрын
szczególnie było to widac w donosach jak sasiad na sasiada donosił i brat na brata
@Bozenna-su7sv
@Bozenna-su7sv 5 ай бұрын
Dobrzy to nie wszyscy byli,podobnie teraz,różne osobowości,charaktery.Zależy jak byliśmy wychowani,wykształceni,wpływ środowiska rodzinnego,szkolnego,rówieśniczego,społecznego,politycznego,pośrednio i bezpośrednio,itp.Ja osobiście chcę żyć w obecnych warunkach,nie tęsknię do życia z filmów na tematy odległe z życia na wsi,nie znam tego.Myślę,że nie było lekko żyć w tamtych latach,trudne warunki lokalowe,finansowe itp.Ale teraz ta bańka mydlana może rozpłynąć się w każdej chwili,zawali się jak domek z kart.Nasze życie to piramida,wypadnie jedno ogniwo i będziemy bezradni.Okazało się już w czasie pandemii,w czasie wojny w Ukrainie,na Półwyspie Arabskim,jest bardzo niebezpiecznie,nie wiemy jak mamy bronić się,to taka moja refleksja.
@katharinahuth4242
@katharinahuth4242 8 жыл бұрын
super filmik
@agnieszkarybacka3178
@agnieszkarybacka3178 6 жыл бұрын
Kiedys chlop zbudowal dom a dzis kibla nie postawi nawet wychodka
@patrycjuszycjusz739
@patrycjuszycjusz739 6 жыл бұрын
No, tylko ze kiedyś chłop był chłopem !!!
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 2 жыл бұрын
Kiedyś jak chłop spuścił to pełny baniak śmietany był a teraz....🤣
@billcipher8761
@billcipher8761 2 жыл бұрын
a baby kiedys potrafily przyrzadzic konkretne jedzenie, dzis jedynie umieja zamowic pizze
@arekrewers2327
@arekrewers2327 4 жыл бұрын
Dzisiaj się mówi na wsi sielski anielsko Tak mówią ludzie co nigdy na wsi nic nie robili
@mirosawsikora5446
@mirosawsikora5446 3 жыл бұрын
Niestety to już historia. Dziś plastyk i elektronika . Fajnie się ogląda .
@Jaskiify
@Jaskiify 2 жыл бұрын
niestety? xD chciałbyś tak zapierdalać czy raczej patrzeć jak ktoś inny cały dzień zapierdala żeby zrobić ci jeden bochenek chleba?
@krzysztoflaskowski9680
@krzysztoflaskowski9680 6 жыл бұрын
dawno czasy fajnie zycie lepsza bez chemi i smak dobry i mama co dzien polewka ze smietana i super barszcz bialy i na barszczu boczek i naprawde smak dobry nie chorowali dluzej zyli i inne zycie a teraz jadaja chemia i opryski i smog i co to ma smak teraz warzywa na przyklad pomidor guma i ogorek i kombajn kopie kartofle smrod gnije od nawoz i teraz ludzie powinno na marsie planeta mieszkac czysto bez chemia
@sirtrotodyl5239
@sirtrotodyl5239 Жыл бұрын
jak mozesz bredzic ze dłuzej zyli jak to nie prawda , dzisiaj ludzi zyja kilkanascie lat dłuzej chemi nie było w małych gospodarstwach w pgrach były konskie dawki
@andrzejwodkowski5637
@andrzejwodkowski5637 7 жыл бұрын
chleb byl z zaczynu czyli bardzo zdrowy nigdy z drozdzy
@andrewpoterek4447
@andrewpoterek4447 6 жыл бұрын
Ciasto z drozdzami bylo na swieze racuszki posypywane cukrem waniliowym. Popijane herbatka smakowaly wysmienicie.
@dan911911dan
@dan911911dan 2 жыл бұрын
A teraz jakby internetu brakło czy FB to tragedia, to była ekologia
@KRAKENOSBOS
@KRAKENOSBOS 3 жыл бұрын
Fajny materiał
@xy_iron
@xy_iron Жыл бұрын
Te napisy to jakis malo ogarniety czlowiek robil
@jdhdhm
@jdhdhm Жыл бұрын
Teraz każdy obywatel bez mięsa by nie dał rady hodzić
@maxmixkomis9979
@maxmixkomis9979 6 жыл бұрын
Jestem ciekawy jak żyło się w tym czasie we wsiach Niemieckich ?
@janinaporazinska612
@janinaporazinska612 4 жыл бұрын
O tam to już mieli wypasione Fergusony z nawigacja telefony komórkowe i Hyundaia
@andrzejjaniczek2107
@andrzejjaniczek2107 4 жыл бұрын
Max. Mogè cié poinfofmowac ze bylo jeszcze gorzej w nie ktorych regionach Jak w polsce. A w Austria to do later 60.Moge zdjecia doĺaczyc.
@janinaporazinska612
@janinaporazinska612 4 жыл бұрын
@@andrzejjaniczek2107 Janiczek pokaż wszystkie fotografie. Stare dzieje to kopalnia pamięci o naszych przodkach. Wtedy zaczyna unosić się zapach chleba łąk zboża krowy porykuja na pastwisku kogut pieje dym leci z komina las grzyby pieczone kartofle w letach woda ze studni i rzewne piosenki wrzosowiska a ludzie weseli przyjacielscy
@anka8959
@anka8959 2 жыл бұрын
Jedze ie bylo swietne . Nie wiem,dlaczego ta pani nazwala drewniane lozka byle jakimi. Moja babcia nigdy nie narzekala na prace przy mleku. Ale sama wiem,ze dziadkowie ciezko oracowali w polu.Chociaz oni byli z tych,co nie narzekaja. Wstawali wczesni,ale w lozku byli juz o 9,a kolo 10 wyganiali wszystkich z kuchni,ktora robila tez za ich sypialnie. Piece byly we wszystkich izbach.
@teresagusniowska5
@teresagusniowska5 7 жыл бұрын
dobry
@grand4118
@grand4118 Жыл бұрын
Kurcze, a teraz jakie są nowoczesne domy i mieszkania jaki przeskok xd
@Izraelita
@Izraelita 2 жыл бұрын
Może było biednie, ale było SWOJE. Jeden drugiemu pomagał bo liczył się z tym, że w przyszłości może sam potrzebować pomocy. A dzisiaj co macie? Kredyt w banku i kajdany na resztę życia, rakotwórcze jedzenie i trujące powietrze.
@inkabogucka8826
@inkabogucka8826 2 жыл бұрын
Kto wie, może eszcze wrócą takie czasy. ..
@innaassol2864
@innaassol2864 2 жыл бұрын
Rodzina 🥰
@agnieszkapodlewiak3369
@agnieszkapodlewiak3369 6 жыл бұрын
I DOŻYLI DO 100 LAT ,A TERAZ JEDEN SYF...
@Max-sy4yf
@Max-sy4yf 3 жыл бұрын
Umieraja na raki, bo wszystko z zagranicy zatrute.
@bipi4026
@bipi4026 2 жыл бұрын
Dzisiaj rolnik wyjeżdża na protesty traktorem za milion złotych ,bo się mu krzywda dzieje !
@barbaramoroz3557
@barbaramoroz3557 2 жыл бұрын
Kiedys ludzie mieli po pare hektarow ziemi i zyli.a. dzis taki jeden ma przedsiebiorstwo rolne i zabiera wszystko.a 2.musi zyc na 10 h.i nikt go nie pyta czy ma na rachunki i bochen chleba!
@mar-mz8kv
@mar-mz8kv Жыл бұрын
Piekne wspomnienia, pewnie ze za Prl bylo duzo lepiej. I jak ten pan mówił kto nie pił to coś miał i dobrze mu się powodziło... Po 1989 roku wszystko upadło... Wysprzedali, pograbili i się zapożyczyli... Szkoda gadać...
@sirtrotodyl5239
@sirtrotodyl5239 Жыл бұрын
tak tak debilu , jak nie pił to konia miał i wóz wszystko było hehe , ze was nikt nie zutylizuje zapozyczyli sie tak bardzo ze ho ho tyle ze to bankructwo było w prlu a nie po jego upadku
@jdhdhm
@jdhdhm 2 жыл бұрын
Wszystko zdrowe od jedzenia po alkoholu 😯
@szturmixon
@szturmixon 4 жыл бұрын
Wygląda na to, że jedna rzecz się nie zmieniła. Wykorzystywanie zwierząt do celów żywieniowych dalej zajmuje najwięcej czasu i energii.
@protazygosciec7386
@protazygosciec7386 4 жыл бұрын
I ...?
@szturmixon
@szturmixon 4 жыл бұрын
Jest nieproduktywne :) Pozdro!
@pitsky1644
@pitsky1644 Жыл бұрын
@@szturmixon możesz produktywnie jeść z pod siebie, w zamkniętym obiegu.
@Markustajahoyrylaiva
@Markustajahoyrylaiva 2 жыл бұрын
a teraz jak przyjdzie kryzys - a przyjdzie napewno i braknie jedzenia to okaze sie ze nikt nic nieumi i nikt niema nawet kawalka pola zeby choc ziemniaka wychodowac, cala historie luckosci ludzie byli samowystarczalni ale juz nie
@Bog-s4m
@Bog-s4m 2 ай бұрын
Milo oh Milo oh Milo Milp. Milo. Oh. Milo. S. Milo Oglaac❤ 14:11
@dariuszreda3291
@dariuszreda3291 2 жыл бұрын
A dzisiaj, jak by facebuka wylaczyli na jeden dzien???... Tak to wszystko ZDEBILALO...
@anonimanonim-pe1pp
@anonimanonim-pe1pp Ай бұрын
Robiło się tak masło jak ta pani teraz robi
@blueeyes8131
@blueeyes8131 2 жыл бұрын
Za komuny .. nie bylo tekefinów komórkowych ani plastikowej zywnosci .. to nie dzieki komuny tylko technologia poszla do przodu
@czerwony354
@czerwony354 2 жыл бұрын
Zachód szedł na przód Polska musiała gonić
@jdhdhm
@jdhdhm Жыл бұрын
Chłop wóz ciągał za konia , horoskop
@anonimanonim-pe1pp
@anonimanonim-pe1pp Ай бұрын
No i ludzie wykształciły się nie byli narkomanii
@janinaporazinska612
@janinaporazinska612 4 жыл бұрын
Nigdy nie zapomnę smaku ziemniakow z parnika dla swiniakow kwaśnego mleka krajonego nożem chleb woda ze studni kompot
@rolnikfarmer1631
@rolnikfarmer1631 Жыл бұрын
No i jak sie ziemniaki gotowały trzeba było dodawać łyżkesmalcu aby nie kipiało
@ТОМН-щ3м
@ТОМН-щ3м 3 ай бұрын
Так! Вірно!Хороші фільми, які зберігають правдиве життя від землі ,яке дав сам Господь Бог! Все так само як в Україні, тільки трошки відрізняються деякі слова. Майже ,все зрозуміло! Аби, не заздрісні вельможі, які не бачили дальше свого носа,то був би один народ,від моря Балтійського ,до моря Чорного. Але,видно хтось боявсь ,могутності слов'янського народу! Не повернути втраченого часу, то потрібно жити в мирі,та злагоді .Хай щастить!
@nkem76
@nkem76 3 ай бұрын
a teraz siesz niemiesckie w polskim opakuwaniu gdzie twoja ziemia krowa itp gdzie?
@wojciechdolniak4981
@wojciechdolniak4981 2 жыл бұрын
Wychowałem się w trochę lepszych czasach rocznik 1954, ale łóżko z siennikiem słomianym pachnie mi do dzisiaj. Słoma zmieniana dwa razy do roku na święta, pościel wykrochmalona uprasowana na blachę żelazkiem /na duszę/. Przyszło mi żyć w ciekawych czasach. Od lampy naftowej, kołchoźnika na ścianie do komputerów itp. przełomowe lata.
@Draniula
@Draniula Жыл бұрын
Ja jestem rocznik 1981 i tak właśnie było w moim dzieciństwie i praktycznie do 25 roku życia miałam takie warunki życia ,tylko trochę gorsze i chałupa mniejsza,więc podziwiam i gratuluje życia w trochę lepszych czasach.
@banek24
@banek24 2 ай бұрын
U nas słoma była często wymieniana, ponieważ matka cochała słomę do rozpalania w piecu!!!
@Iwsounds
@Iwsounds Жыл бұрын
Piękny dokument i wspaniali ludzie 😊 Zawsze jak wspominam dziadków, wieś, jedzenie i ogólnie dzieciństwo gdy jeździłam na wakacje do dziadka na wieś czy oglądam stare zdjęcia, filmy z tamtych czasów czy tego typu opowiadania starszych osób, to mimo wszystko pojawia się ta sama refleksja - że wtedy było dużo ciężej, biedniej itd. a jednak, paradoksalnie ludzie byli inni, weselsi, życzliwsi, bardziej zżyci, sąsiedzi z całej wsi wzajemnie sobie pomagali w pracach na polu itd. A przede wszystkim ich wiara była piękna i prosta. Nawet w tym utrudzeniu, niedostatku czasem i tak Bóg był na pierwszym miejscu i w niedzielę co by się nie działo to szło się na Mszę św. i to w specjalnych "niedzielnych" ubraniach, skromnych, przyzwoitych... Na chlebie robiono znak krzyża przed pieczeniem, całowano gdy kawałek upadł... Szanowano każdy kawałek chleba... a teraz ile go ląduje w śmietnikach 😐 Dziś niby lepiej, niby dobrobyt w porównaniu do tamtych czasów, nowoczesne technologie... a ludzie jacyś smutni, pogubieni, zdemoralizowani. Depresja, niechęć, agresja i zawiść zalewają świat... Więc teoretycznie niby lepiej, po względem materialnym, niby wygodniej bo sprzęty, samochody, telefony i bardziej dostatnio, a jednak jakoś tak gorzej🤔 I tak dochodzę do wniosku, że to wiara, miłość i poszanowanie Boga oraz dobre relacje międzyludzkie dają prawdziwe szczęście, choćby życie było trudniejsze i biedniejsze. Bo choćby człowiek musiał ciężej pracować czy zmagał się z jakimiś trudnościami życia, to mając świadomość, że te trudy miną i że mają wartość, cel i sens oraz mając wokoło pomocnych życzliwych ludzi, na których wie, że może liczyć, że wesprą jakby co - to wtedy i tak jest lżej i lepiej na świecie, niż gdy opływa w dostatkach i bogactwach, ale ma puste serce i nie kocha ani Boga ani ludzi i takich dobrych więzi i relacji nie ma.
@brox6197
@brox6197 2 жыл бұрын
Lubię słuchać tych historii starszych ludzi , i tylko możemy być wdzięczni za to jakie udogodnienia w życiu mamy obecnie. Osobiście mam wielki sentyment do rolnictwa i wsi , jestem młoda osobą raptem 21 lat ale sądzę że jestem ostatnim takim można rzec pokolenia które jeszcze poznało smak życia na wsi mam tu na myśli ziemniaki z parnika , karminie świnek w tradycyjny sposób palenie łętów po ziemniakach moi dziadkowe dość długo prowadzili gospodarstwo w tym "starym stylu" oczywiście już pomocą maszyn i tu też wielkie zamiłowanie do polskich maszyn rolniczych , czuję też wielkie zamiłowanie do ziemi i gdy patrzę na pole na przestrzeń mnie uspokaja i widzę jak na niej wzrasta zboże czy cokolwiek i produkuje to wartość dla drugiego człowieka w postaci pożywienia takie poczucie że to ma sens..
@janinaporazinska612
@janinaporazinska612 4 жыл бұрын
Chleb był pyszny okupiony potem znojem a i niekiedy łza. Święty chleb powszedni na liście kapusty albo chrzanu ze znakiem krzyża przed krojeniem Pozdrawiam
@spacepatriots6163
@spacepatriots6163 2 жыл бұрын
Cos pieknego
@lglgsupersuper8884
@lglgsupersuper8884 8 жыл бұрын
milo posluchac,bo ma kto opowiedziec juz coraz mnie jes takich osob..
@spacepatriots6163
@spacepatriots6163 2 жыл бұрын
Prawie teraz juz takich ludzi nie ma
@andrzejwodkowski5637
@andrzejwodkowski5637 7 жыл бұрын
pamietam ten chleb i lezka mi cieknie jak wspomne te czasy chleb na lisciu chezanowym
@rometadv9853
@rometadv9853 6 жыл бұрын
Masło , chleb , kiełbasa . Że nie wspomnę świeża marchewka wyrwana z ogròdka i i opłukana w starej drewnianej beczce . To były smaki . Tylko można powspominać. :-)
@konradtrzcinski9149
@konradtrzcinski9149 8 жыл бұрын
mam 31 lat jak to ogladam to wracam do dziecinstwa milo uwielbialem jezdzic do babci u niej bylo identycznie jak na tym filmie :)
@marcinwiecek9968
@marcinwiecek9968 2 жыл бұрын
U mnie w Lubelskim też . Pozdrawiam
@elzbietamalarowska5288
@elzbietamalarowska5288 Жыл бұрын
Przypomina mi się dzieciństwo okolica Zuzeli Nura. Boguty Tamte strony
@marekchwastek6767
@marekchwastek6767 Жыл бұрын
Ja jestem trochę starszy od ciebie bo mam 36 i też mam takie same wspomnienia z dzieciństwa jak to kiedyś było i musiałem pomagać w domu bo innego sposobu nie było
@slawekbialasik7039
@slawekbialasik7039 Жыл бұрын
Smak i wartość chleba pamiętam do dziś choć minęło już trochę czasu to nadal jest w mojej głowie
@czarliczan4642
@czarliczan4642 2 жыл бұрын
Dzieci brudne były ale szczęśliwe bez alergii,depresji itp
@wieslawnawrocki7351
@wieslawnawrocki7351 6 жыл бұрын
To wszystko znam z wlasnych przezyc. Mialem rodzine na wsi i czesto tam bywalem .Pamietam czasy gdy jeszcze nie bylo pradu i ten moment gdy juz prad podlaczono ! Tych przezyc , nigdy sie nie zapomni !
@grajur3710
@grajur3710 Жыл бұрын
To napewno byla moja rodzinna wies w kieleckim. Ty odwiedzales, ja tak mieszkalam. Pamietam radosc kiedy zaswiecila sie zarowka w domu. U mnie bylo o wiele trudniej zyc niz pokazano na filmie. Jedyna studnia opodal wsi i czesto latem wysychala wiec wiadro i prosic o wode w nastepnej wsi. Kazde wakacje byla niewolnicza robota w polu. Jedyne marzenie z dziecinstwa..uciekac stamtad ..jak najdalej. Pozdrawiam z polunia Florydy
@grzesgeo6903
@grzesgeo6903 Жыл бұрын
@@grajur3710 To uciekłaś jak najdalej... Dobrze że nie trafiłaś do Brazylii to byś miała deja vu... Kiedyś się miało dużo dzieci, aby było komu pracować w polu, tak to była ciężka praca...???
@grajur3710
@grajur3710 Жыл бұрын
@@grzesgeo6903 Panie Grzes...gdy wyjezdzalam /uciekalam w 1982 roku wiadomo bylo, ze nie do Brazylii..wyjezdzalo sie wtedy(z obozu dla uchodzcow) do USA , Canady czy Australii. Wiec nie znalazlabym sie w Brazylii. Ale grupa uchodzcow wyjechala do Wenezueli , spotkalam taka osobe na wycieczkowcu na Karaibach, pozniej wyjechal z Wenezueli do USA. Zycie plata figle. W moim przypadku nie bylo nic do stracenia a z natury jestem "wloczega" i obywatelem swiata. Mieszkam blisko Atlantyku zeby wody nie zabraklo. Pozdrawiam cieplutko:)
@patrykzerski7597
@patrykzerski7597 2 жыл бұрын
Moja rodzina pochodzi z Bośni i Hercegowiny, obyczaje i technologię wyrobów wiejskich przywieźli tam z Polski, bo pradziadek był polskim kolonistą. To co tu widzę to tak jak opowiadali moi rodzice, nasi dziadkowie żyli podobnie. Dzięki za film, niekiedy dobrze jest pokazać młodym jak żyli nasi dziadkowie.
@inkabogucka8826
@inkabogucka8826 2 жыл бұрын
Dzięki, w BiH jeszcze w latach 70 i 80 na wsiach żyło się podobnie ... I to chyba jednak było zdrowsze niż tzw. dziś !
@benedyktzygmanski6109
@benedyktzygmanski6109 2 жыл бұрын
A w jakich okolicznościach Twoi przodkowie trafili do Bośni i Hercegowiny i w jakich okolicznościach zostali repatriowani do Polski?
@patrykzerski7597
@patrykzerski7597 2 жыл бұрын
@@benedyktzygmanski6109 Polacy w Bośni osiedlali się za czasów zaborów z Galicji tj. w latach od 1800 do 1914 z Lubelskiego i z obszarów południowo wschodniej Polski tj. II Rzeczpospolitej. Kolonista polski dostawał ok. 60 hektarów, najczęściej to były lasy które to musiał sobie wykarczować. Pradziadek podzielił później swoje ziemie na 4 dzieci. Mojemu dziadkowi przypadło ok 12 hektarów. W 1945 roku zakończyła się II wojna i Polacy dostawali dekrety przesiedleńcze do Polski na ziemie odzyskane tj. do zachodniej Polski. W regionie gdzie mieszkam jest tu dużo takich przesiedleńców. Wiele rodzin polskich wyjechało również do Stanów Zjednoczonych i Francji. Dlaczego wrócili? Propaganda misji repatriacyjnej zrobiła swoje. Każdy kto chciał wrócić musiał zadeklarować, że jest polakiem, znać język polski, musiał zrzec się majątku w Jugosławii, który to miał otrzymać w Polsce. Majątki mieli być proporcjonalne do tych co zostawili tam itd......
@wett8
@wett8 6 жыл бұрын
Fajny mądry film
@prosze_pani
@prosze_pani 4 жыл бұрын
niesamowite, zupełnie inny świat
@andrewpoterek4447
@andrewpoterek4447 6 жыл бұрын
Piękne, unikalne wspomnienia o pracy ludzi na wsi w minionych latach, w ciężkich warunkach. Dzięki za napisy z poprawną polszczyzną.
@Stanislaw721
@Stanislaw721 Жыл бұрын
Obecnie ludzie nie doceniają jakości i standardów obecnego życia. A młodzież to już całkiem nie ma zielonego pojęcia jaka bieda panowała jeszcze 60-70 lat temu. W szczególności po wojnie. Ludzie z miast myślą, że na wsi to ludzie mieli dobrze bo jedli drób, wieprzowine, jaja etc codziennie...Moja mama opowiadała że kawałek miesa to było na święta , 3-4 razy w roku. Jak dziecko sie rodziło słabe i schorowane to nie było szans by przeżyło zimę. W rodzinie mamy z 5-ciorga dzieci dwójka zmarła zaraz po urodzeniu...
@krystynacygan3544
@krystynacygan3544 6 жыл бұрын
Piękne opowiadania, cudnie prości spracowani ludzie, a tyle w nich mądrości.. 👍💕👍
@nooSpoko
@nooSpoko 2 жыл бұрын
Dziadzia jaki skopcony ;D jakich madrosci?
@krystynacygan3544
@krystynacygan3544 2 жыл бұрын
@@nooSpoko Widzisz w prostocie, pokorze, spracowanych ludziach jest zawsze piękno i mądrość... Ale dziś te wartości są wyparte, bo mało ciekawe... Dziś każdy mądry co za klawiaturą siedzi.. Cóż, tak widać musi być. Pozdrawiam Cię i życzę powodzenia🍀
@nooSpoko
@nooSpoko 2 жыл бұрын
@@krystynacygan3544 Nic nie jest wyparte tylko trzeba umiec znalezc. Wszystko jest. Kazde pokolenie ma ten sam problem. A na co problem. Wszystko jest. Witam przed klawiatura ;D nie ma co sie wczuwac. Nie zazdroszcze dziadkowi ;) pozdrawiam
@willie9560
@willie9560 Жыл бұрын
@@nooSpoko Naprawde nie zazdroscisz? A powinienes.
@nooSpoko
@nooSpoko Жыл бұрын
​@@willie9560skad ty wiesz ? ;D
@elzbietagrzywacz7103
@elzbietagrzywacz7103 Жыл бұрын
Bylo wszystko TYLKO ZE W PALACACH,A CI BIEDNI LUDZIE NA HRABIOSTWO PRACOWALI.
@andrzejlesiak6032
@andrzejlesiak6032 3 жыл бұрын
świetny film, było bardzo biednie ale ludzie żyli w zgodzie i szczęściu i dziękowali Bogu za to co mieli i właśnie to się liczy w życiu najbardziej !!!
@Welisarius
@Welisarius 2 жыл бұрын
Dziękuje za takie szczęście i takiego boga.
@sirtrotodyl5239
@sirtrotodyl5239 Жыл бұрын
w gównie zyli tepy oszołomie sasiad donosił na sasiada chłop bił babe pasem bardziej niz kobyłe
@abcpkorol
@abcpkorol Жыл бұрын
Dziwne co opowiadają, ja robię mydło w płynie z popiołu bez żadnej sody. A że tego prostego przepisu nie znali. Mam ubrania lniane, całe pranie to zalewam je gorącą wodą i swoim mydłem tyle odstawiam na kilka godzin, potem płukam bez szorowania, wyczepię i zawieszam by schło, i po kłopocie. Skoro w dzisiejszych czasach to wystarczy to w tamtych co brudu nie było za nadto a był naturalny nie to co teraz. Ne rozumiem tego, po co tyle zachodu. Ja też tylko bronuję, nie pozwalam orać, zborze rośnie razem z trawą bo nie pryskam, sam mielę mąkę i jest pyszna. Zaparzam mąkę z wodą albo na mleku i życie jest piękne, mnie smakuje, mięsa nie jem jakoś tego głodu nie pojmuję, po prostu nie jedz śmieci z biedronki a to co sam wyhodujesz i nie będziesz głodny.
@jezefxxx2127
@jezefxxx2127 6 жыл бұрын
Podobne gospodarstwo widziałem w okolicy Łapanowa w latach 1955-1960. We wsi nie było prądu a do młocki przyciągano końmi prymitywną młocarnię napędzaną jakiś esiokiem za pomocą pasa transmisyjnego.
@wojtekmarkos1965
@wojtekmarkos1965 Жыл бұрын
Prymitywna nie prymitywna, ale omłóciła zebrane zboże. Pamiętam praca była ciężka i kurzyło się. Zgadza się z tym esem, który śmiało ciągnął młocarnie. Po elektryfikacji wsi, próbowano napędzać młocarnie silnikiem elektrycznym. Silniki elektryczne nie zdawały egzaminu!!! chyba ,że 10kW, ale nie wytrzymywała wtedy instalacja mimo 380v .
@tomasznowakowski528
@tomasznowakowski528 Жыл бұрын
Wspaniali ludzie lecz spracowani. Dozyli razem starości której my nie poznamy
@znajomynieznajomy6316
@znajomynieznajomy6316 4 жыл бұрын
Może i biednie ale człowiek wartości posiadał doceniał żył zdrowiej, dziś wszystko obrało zły kierunek.
@hubertpete684
@hubertpete684 2 жыл бұрын
Sexdom
@jekyll4705
@jekyll4705 2 жыл бұрын
Kto posiada wartości, ten posiada, czasy nie mają na to wpływu. Obok tych wartości, jednocześnie był brak poszanowania prawa jednostki do bycia wolnym i posiadania własnych poglądów. Po takiej pracy w polu, to ludzie na starość raczej zdrowi nie byli.
@znajomynieznajomy6316
@znajomynieznajomy6316 2 жыл бұрын
@@jekyll4705 w obecnych czasach mało kto posiada prawdziwe wartości, wszystko jest skrupulatnie tłumione w człowieku przez masS Media
@nooSpoko
@nooSpoko 2 жыл бұрын
i baba wpierdol i ciegnie brony. Nie zawsze swieci slonce ;D
@kudamoda6198
@kudamoda6198 Жыл бұрын
Odklejka trochę
@ХлопСьогоднішній
@ХлопСьогоднішній 2 жыл бұрын
Я ще таке застав. Але все швидко минуло. Нема тепер нормального масла, а м'ясо не лише на свята
@magdalenahoppe8899
@magdalenahoppe8899 Жыл бұрын
Wspaniały film, dziękuję; przypomniał mi wakacje u Dziadków na Mazowszu, w latach 60-tych.
@dariuszszarek4601
@dariuszszarek4601 2 жыл бұрын
Prawie wszystkie te czynnosci wykonywalem, mimo , ze mieszkam daleko od tych stron. Z mojego ogrodu przy ujsciu Warty widze pruskie chalupy.
@agnesepeppinaboccolina4955
@agnesepeppinaboccolina4955 Жыл бұрын
Pamietam babcie Jak robila bialy ser maslo i chleb taki duzy okragly pieczony w takim piecu Z zapieckiem to byly piekne wakacje nigdy Nie zapomne tych klimatow zeby wrocil chociaz jeden taki dzien Z tamtych czasow
@ewasadurska9888
@ewasadurska9888 9 ай бұрын
Dzisiaj wracamy do tego prostego i normalnego jedzenia. Wszyscy na cos uczuleni .....
@wiesawgauszka2664
@wiesawgauszka2664 3 жыл бұрын
Matko moja ile ja jeszcze tego pamiętam.
@wiesawgauszka2664
@wiesawgauszka2664 3 жыл бұрын
Będąc dzieckiem kolega zapraszał mnie uradowany na skórkę z zakalca ,bo jej nie żałowano a ten wspaniały smak do dzisiaj pamiętam .hej
@sawomirkrok8532
@sawomirkrok8532 4 ай бұрын
Ja też pamiętam jak jeżdziłem do babci w latach 60 tych ☹️
@andrzejwodkowski5637
@andrzejwodkowski5637 7 жыл бұрын
dobrze ale nie drozdze tylko zakwas bo drozdze byli drogie
@andrewpoterek4447
@andrewpoterek4447 6 жыл бұрын
Drozdze nie byly drogie, tylko że chleb na zakwasie mogl byc w odpowiednich warunkach przechowywany do 2 tygodni ( oczywiscie byl czerstwy ale zjadliwy ).
@Meg-qe7mm
@Meg-qe7mm 2 жыл бұрын
Wyobraźcie sobie 1 godzinę bez prądu... a tu ludzie całe życie bez pralki zmywarki auta "biedry czy Lidla" nic tylko ciężką naprawdę bardzo ciężka praca którą my współcześni nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Podziwiam tych ludzi i szanuje ale żyć w tamtych czasach za nic bym nie chciała-zresztą umarłabym w wieku 26lat przy porodzie, mnie i syna uratowało caserskie cięcie 🤗😁
@konradtrzcinski9149
@konradtrzcinski9149 8 жыл бұрын
2ga wojna swiatowa cofnela nas cywilizacyjnie okolo 50 lat
@CrazyLeiFeng
@CrazyLeiFeng 7 жыл бұрын
...i komunizm...
@drzazgaczarna4197
@drzazgaczarna4197 6 жыл бұрын
Konrad Trzcinski Przecież facet opowiada jak było dawniej...czyli przed wojną. Ja mam skończone 60 lat to mi mama opowiadała że przed wojną to chłop jadł kurę jak był chory albo jak kura była chora.)
@janzjanowa1577
@janzjanowa1577 6 жыл бұрын
Nie prawda
@janinaporazinska612
@janinaporazinska612 4 жыл бұрын
@@drzazgaczarna4197 albo mama była chora
@grafgeorg8588
@grafgeorg8588 3 жыл бұрын
@@drzazgaczarna4197 Wydaje mi się, że wieś powojenna do czasów Gierka zatrzymała się po prostu w latach 30. i oprócz elektryfikacji (która i tak nie objęła każdego, a na pewno nie od razu) niewiele się zmieniło...
@ganekewy9964
@ganekewy9964 2 жыл бұрын
Jezu ja bym dała wszystko żeby się cofnąć ja chwilę do dzieciństwa do tych dobrych ludzi do prawdziwej Polski do dobrych ludzi mam 37lat i nie chce żyć w tych czasach to są czasy nie dla mnie źle mi jest pomimo że jest wszystko ale nie ma już tych ludzi tego źródła
@kozackihetman
@kozackihetman 3 жыл бұрын
Kurła, kiedyś to było. Boso się po polu latało, zupę z brukwi się zjadło i człowiek był szczęśliwy.
@Welisarius
@Welisarius 2 жыл бұрын
Co wy ludzie macie z tą biedą i szczęsciem. Idz jeden z drugim i tak żyj.
@kozackihetman
@kozackihetman 2 жыл бұрын
@@Welisarius no ja tak żyłem w dzieciństwie i człowiek był szczęśliwszy, bo teraz mam na bogato i nic nie cieszy.
@billcipher8761
@billcipher8761 2 жыл бұрын
@@kozackihetman a ktos ci zakazuje zyc w biedzie? wybrales bogactwo i wygode, chyba nie przez przypadek
@kozackihetman
@kozackihetman 2 жыл бұрын
@@billcipher8761 No jak się ma wszystko, to już nic nie cieszy. Jak się nie ma nic, to głupia przejażdżka autem jest przygodą życia. Taki paradoks.
@mariuszaleksander2496
@mariuszaleksander2496 Жыл бұрын
Piękny film , polecę go zaraz innym.
@moruskot1958
@moruskot1958 Жыл бұрын
Jakbym swoja babkę słyszał
@kristofabyre8717
@kristofabyre8717 6 жыл бұрын
Fajne dziadki który to był rok
@andrewpoterek4447
@andrewpoterek4447 6 жыл бұрын
Opowiesci byly o latach 50/60-ych.
@maxmixkomis9979
@maxmixkomis9979 6 жыл бұрын
Powspominać , można ale wolę dzisiejszą wieś , nowoczesną , gdzie fajny do z wygodami , piękne podwórko i ładne zabudowania gospodarskie ! Często super maszyny i db auta na podjeżdzie !
@martwyalewskrzeszony3341
@martwyalewskrzeszony3341 2 жыл бұрын
Tylko ludzie, w łyżce wody by się utopili. Patrzą jakby kogo podpierdolić i uprzykrzyć życie. Taka jest dzisiejsza wieś, i ludzie zbydlęceni. Kiedyś bynajmniej było biednie, ale zgranie, a dziś faryzejstwo i kurestwo
@elzbietamalarowska5288
@elzbietamalarowska5288 Жыл бұрын
To były piękne dni Pozostał sentyment Trzeba to było przerzyc Czas płynął wolniej Ludzie byli dla siebie życzliwi Wieczorami spotykali się na przędzeniu wełny na kołowrotku przy lampie naftowej Pomagali sobie przy wykopach To się nazywały tłoki a wieczorem tańczono
@konradtrzcinski9149
@konradtrzcinski9149 8 жыл бұрын
moja babcia tez piekla sama najbardziel lubilem placka z rodzynkami mmm
@marjankowalski8900
@marjankowalski8900 6 жыл бұрын
Za komunybylo lepiej........ nedza uczyla ludzi takiego myslenia
@Dominik-gt9sd
@Dominik-gt9sd 3 жыл бұрын
To był czas ich młodości dlatego twierdzą że było lepiej.
@leszeksroka5801
@leszeksroka5801 3 жыл бұрын
@@Dominik-gt9sd nie o to chodzi chłop sprzedał 30 świń 2 byki i dom za to postawił a teraz cegły za to nie kupisz a gdzie reszta !
@irekdalek1699
@irekdalek1699 3 жыл бұрын
Cynterfuga była do odzielania mleka od smietany☺
@janinaporazinska612
@janinaporazinska612 4 жыл бұрын
Ano było ja też mieszkałam w drewnianym morzewiowym domu z przybudowka. Paslam krowy karmiłam świnie kury konie były po rzysku boso się latalo A za stodoła wiadomo. Kosa sierp konie mlockarnia Potem był traktor itd. Wczesne lata po wojnie nie było sprzętu aż tak żeby każdy ale powoli powoli. Dziś tez mieszkam w drewnianym domu. Może elektroniki i aż takiej techniki nie było która teraz odbiera chłopom o przepraszam teraz to producent rolny do roboty ale praca nie była i nie jest nieszczęściem
@damianbuzon8119
@damianbuzon8119 2 жыл бұрын
Tak prawda też z opowiadań dziadków o pradziadkach i prapradziadkach tutaj gdzie mieszkam . Pozdrawiam . Niech żyję John Deere i Class . hmm czy to nie był zdrowszy tryb życia od dzisiejszego? .. napewno był bardziej ekologiczny i naturalny. Ta kobita jak opisujesz to miała szczerze ? .... Prze.... życie .
@celinawirchomska8411
@celinawirchomska8411 Жыл бұрын
Jeszcze 10lat wstecz u mnie w rodzinie stał taki stary dom i stajnia kryta słomął i papą.Było bardzo biednie w tym domu ale mieszkali tam i przyżyli. To najwspaniajlsze wspomnienia brakuje mi tego domu bo kilka lat temu go rozebrali ale mieszkali do konca spali a sufit wisiał nad głową. Nie zapomne tego jak sasiad ktòry uwarzał się za Boga na wsi powiedział raz do ksiedza pewnie nie zwracał nawet uwagi , że jestem obok ten dom trzeba rozebrac albo spalić bo robi wstyd na wsi zrobiło mi się bardzo przykro . Po kilku latach jego rodzinny dom spalił się a on zmarł w parcy.
@ibfilmpolska6943
@ibfilmpolska6943 Жыл бұрын
Tak to bywa....A my znamy wieś, która potrafiła wesprzeć...kzbin.info/www/bejne/gF6xc6eEacmfkJY
@Adam-n2p9h
@Adam-n2p9h 5 ай бұрын
A teraz polski już nie ma 2024r
@andrecz1133
@andrecz1133 Жыл бұрын
Tak to było, z jednej strony izba po środku sień ,a po drugiej stronie chałupy druga izba ze zwierzętami czyli chlew
@piotrklejnowski7563
@piotrklejnowski7563 Жыл бұрын
Ruski skansen,smród i ubóstwo.
@marciecorda5209
@marciecorda5209 2 жыл бұрын
Maselko piekne.
@kkr2695
@kkr2695 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał 👍
@MrsMagdalenaKamila
@MrsMagdalenaKamila 3 жыл бұрын
Nie mogłabym tak żyć!...
@jdhdhm
@jdhdhm Жыл бұрын
Dzwicek nie było do pieczenia chleba,to można było samemu zrobić, nie trzeba było mieć mechanika
@zefir15
@zefir15 7 жыл бұрын
Swietne!
@DjMakinetor
@DjMakinetor 7 жыл бұрын
14:18 Miau :D
@pan_dreptak
@pan_dreptak Жыл бұрын
Tak wygląda prawdziwe zycie, teraz wyobraźcie sobie w takim swiecie dzisiejsze wynalazki lgbt feministki czy inne takie, tam by nie przeżyły, ciezkie ale prawdziwe życie.
Przedwojenna wieś
17:50
Dwudziestolecie: Czy wiecie?
Рет қаралды 1 МЛН
„Ostatni rolnicy we wsi” cz. 1 - Serek z Senderek - Roztocze
27:49
отомстил?
00:56
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
Win This Dodgeball Game or DIE…
00:36
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 36 МЛН
Reportaż "Żeby tylko nie było zimno" aut. Dominik Piechowicz
12:18
Dominik Piechowicz
Рет қаралды 751 М.
Jak żyją rosyjscy wieśniacy?
10:25
Viacheslav Zarutskii
Рет қаралды 1 МЛН
Wieś Mierzwice
8:56
anna gadamska
Рет қаралды 1,6 М.
Bardzo spokojna wieś 1983 polski
1:07:35
bolkat1
Рет қаралды 7 МЛН
Bojkowie lud zapomniany
27:26
WSalwierz
Рет қаралды 608 М.
#PGR Piękne czasy PGR KTÓRE NIGDY NIE WRÓCĄ!
24:36
AGRO PODKARPACIE
Рет қаралды 489 М.
TVP KIELCE - R jak Reportaż 2013.12.11 - Zapomniana wieś
12:26
TVP3 Kielce
Рет қаралды 372 М.
Ballada z Mostem w Tle (dokument)
59:56
dejv89
Рет қаралды 253 М.
Życie na Pszczyńskiej Wsi 100 lat temu - zapraszamy do obejrzenia.
34:14
Natalia Modrzewska - Fotografia
Рет қаралды 67 М.
ZOBACZ JAK ŻYLI POLACY 100 LAT TEMU !
11:13
Profesor Detektorysta
Рет қаралды 330 М.