Na schemacie z rozwojami owadów niepoprawnie młode osobniki w przeobrażeniu prostym (ametabolii) zostały podpisane jako stadia larwalne. W rozwoju prostym NIE WOLNO pisać o larwach. Przepraszam za moją nieuwagę w doborze ilustracji.
@weronikanowak56002 жыл бұрын
Robisz świetną robotę, serio! Za miesiąc maturka, Twoje filmiki są bardzo przydatne. Rośliny i zwierzęta to kompletnie nie są moje klimaty, ale tłumaczysz wszystko w super przystępny sposób, w dodatku masz bardzo przyjemną barwę głosu, więc miło się Ciebie słucha. Dzięki w imieniu wszystkich maturzystów! ☺️
@ImagoBiologia2 жыл бұрын
Dziękuję, wesołych świąt!
@mariuszpoleszczuk81772 жыл бұрын
Dzięki za materiał, czekam na kurs dotyczący ewolucji
@KapitanMiodas7 ай бұрын
Dzięki za materiał i mam pytanko. Najpierw podkreślane w podręcznikach jest ze stawonogi rozmnażają się wyłącznie płciowo, a następnie jest napisane że u części występuje partenogeneza, u części heterogonia też. Stąd pytanie, do czego zaliczamy rozmanzanie partenogenetyczne? Bo chyba nie do rozmnażania płciowego (więc bezpłciowe? - ale to przeczy definicji że tylko płciowo) . Dodatkowo chciałbym spytać, organizmy powstałe w skutek partenogenezy mają pojedynczy zestaw chromosomów?
@ImagoBiologia7 ай бұрын
1. Rozmnażanie partenogenetyczne traktowane jest najczęściej jako rozmnażanie płciowe, bo uczestniczy w nim gameta - komórka jajowa. To by się wpisywało w tę definicję. 2. W kontekście owadów najczęściej mamy do czynienia z partenogenezą amejotyczną, tzn. komórki płciowe dojrzewają bez przechodzenia podziału mejotycznego, więc powstający osobnik jest diploidalny.
@KapitanMiodas7 ай бұрын
@@ImagoBiologia czyli osobniki potomne powstałe w wyniku partenogenezy są zwykle klonami osobników rodzicielskich?
@ImagoBiologia7 ай бұрын
@@KapitanMiodas Tak, w przypadkach gdzie nie zachodzi mejoza, albo osobnik rodzicielski jest haploidalny.
@KapitanMiodas7 ай бұрын
@@ImagoBiologia Dziękuje!
@zbudekk2 жыл бұрын
Dziękuję za materiał
@ImagoBiologia2 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa.
@mavos90482 жыл бұрын
Cześć, mam pytanie odnośnie rozwoju owadów, czym dokładnie różni się rozwój prosty od rozwoju złożonego niezupełnego? I przy okazji dziękuję za materiały :)
@ImagoBiologia2 жыл бұрын
Cześć - świetne pytanie! Rozwój bez przeobrażenia (ametabolia) charakteryzuje owady pierwotnie bezskrzydłe (np. pierwogonki). Młode osobniki, po wydostaniu się z osłon jajowych różnią się właściwie wielkością i szczegółami budowy (np. dróg rodnych). Natomiast rozwój z przeobrażeniem niezupełnym (hemimetabolia) charakteryzuje zawsze owady pierwotnie skrzydlate, choć te prymitywniejsze. Po pierwsze, występuje u nich larwa, co charakteryzuje rozwój złożony w biologii. Ponadto, różnice między larwą, a imago są znacznie większe niż w ametabolii. Występują u larw np. narządy charakterystyczne wyłącznie dla nich, nie występujące u imago (tzw. narządy prowizoryczne). Nie wgłębiając się w szczegóły, można stwierdzić, że ametabolia - brak larwy, wielkość i wyłącznie owady pierwotnie bezskrzydłe, a hemimetabolia - larwa, wielkość, większe różnice w budowie i wyłącznie owady pierwotnie skrzydlate. Jeśli nadal coś jest niejasne, to proszę daj znać.
@mavos90482 жыл бұрын
@@ImagoBiologia czyli osobnik młodociany przy rozwoju prostym nie jest może być nazwany larwą? Dziekuje bardzo za szczegółowa odpowiedz
@ImagoBiologia2 жыл бұрын
@@mavos9048 Oczywiście! To cecha, która odróżnia rozwój prosty od złożonego.
@mavos90482 жыл бұрын
@@ImagoBiologia dobrze, tak myślałam natomiast zmylił mnie troszkę pokazany rysunek, młodociane osobniki są tam podpisane jako „stadia larwalne” czas 1.03
@ImagoBiologia2 жыл бұрын
@@mavos9048 O kurczę, faktycznie - nie wyhaczyłem tego. Przypnę komentarz. Dzięki za czujność.
@KapitanMiodas7 ай бұрын
Jak byś założył kanał z biologii dla podstawówek, to byłaby Poczwarko Biologia? I potwierdzam, a nawet przebijam, Imago to najlepszy kanał z biologii na YouTubie.
@michaabramowski57372 жыл бұрын
Ostia to chyba były te pory w gąbce prowadzące do spongocelu albo jamy paragastralnej