Stefan Krzyścin - Klepanie kosy

  Рет қаралды 243,052

Stowarzyszenie BRZOST

Stowarzyszenie BRZOST

Күн бұрын

Пікірлер: 243
@polishirolpol4925
@polishirolpol4925 Жыл бұрын
He fajna sprawa. Mieszkam w okolicy gdzie same nowe domki same doktory i prezesy, jak przychodzi weekend to kosza swoje trawniki kosiarkami a hałas jak jasny gwint. Sam mam kosę kawasaki ale kosze że dwa razy w roku bo to nieekologiczne. Przyniosłem z pracy kosę bo miała iść na złom i powiem tak fajna zabawa z koszeniem jest frajda. Doktory patrzą jak na jakiegoś ekscentryka. Teraz dzięki filmikowi sobie ja wyklepię i będzie śmigać elegancko. Dziękuję za mądre rady.
@bogdankierat3048
@bogdankierat3048 Жыл бұрын
@polishirolpol4925 Swietnie :). Nie trzeba się oglądać na tych zarozumiałych i zadufanych w sobie nowobogackich popaprańców. Ja również zrezygnowałem z ciągłego koszenia tylko kosiarką elektryczną ! Od wiosny nie koszę wcale - dopiero pod koniec czerwca kiedy krokusy już "dojrzeją " a trawa jest na tyle stara, że potrzebuje dużo czasu aby się zebrać do wzrostu. Nie oglądam się na innych ! Od 4 lat nie mam już na szczęście "boiska" na działce - mam łąkę kwietną. Na działkę wróciło życie w postaci różnorakich owadów i przeróżnych kwiatów i roślin o których nie miałem pojęcia, że są i były, gdyż zawsze zostały unicestwione przez kosiarkę. Susza mi nie straszna bo w przedziwny sposób roślinność sama się broni - po nocy jest wręcz mokra ! Oszczędzam na wodzie, prądzie, nie hałasuję a na dodatek mam zabawę z kosą i ruch na świeżym powietrzu = SAME KORZYŚCI 4 - 5 razy mniej roboty ! ! Polecam również wpisać do srutuba ten oto tytuł: " Jak się klepie kosę? Poradnik jak dobrze kosić | Romek Zaklinacz Byków" na kanale "Romek Zaklinacz Byków" - Przesympatyczna osoba o wielu TALENTACH, niezmiernie pracowita i uzdolniona - dzieląca się swoją WIEDZĄ ! Polecam. Nie zamieszczam linku bo jankeskopejsaty srutub kasuje.
@diggerkropkapl
@diggerkropkapl 6 жыл бұрын
Mój dziadek klepał kosę i kosił ręcznie. Wtedy nawet nie przyszło mi do głowy, aby się poduczyć i dopytać co i jak. Teraz dziadka już nie ma, więc szukam tej wiedzy w internecie i wracają wspomnienia. Uszanowanie dla Pana na filmie.
@rapson6945
@rapson6945 6 жыл бұрын
Ja tam mam 16 lat i od roku już umiem klepać kosy :D
@TheSalaboss
@TheSalaboss 6 жыл бұрын
dokładnie, u mnie to samo. Został spadek po dziadek, okazało się że chaszcze najlepiej kosić kosą. Co ciekawe nawet synowie albo mój ojciec który pochodzi ze wsi jakoś się do klepania nie garną...bo kose zawsze klepał dziadek.
@catfish1285
@catfish1285 6 жыл бұрын
diggerkropkapl Podpisuję się pod twoimi słowami , i pozdrwiam Pana Stefana
@andrzejandrzejewski8556
@andrzejandrzejewski8556 5 жыл бұрын
A skąd teraz wziąć kasę "która ma dźwięk jest dzwon 🔔" a nie kawałek wygiętego płaskownika...
@paweryko5034
@paweryko5034 5 жыл бұрын
@@andrzejandrzejewski8556 Jedynie w starej stodole. Mój dziadek też klepał kosę zajebiście..... Jego syn-mój ojciec już nie potrafił tak jak dziadek, ale drugi syn dziadka już potrafił :)
@eustachywiaderko496
@eustachywiaderko496 6 жыл бұрын
Podczas opowiadania takich ludzi zapominam czym jest telefon, internet i inne rzeczy. Dziękuję za lekcję, Takich ludzi naprawdę warto posłuchać :)
@tadeuszsromek405
@tadeuszsromek405 5 жыл бұрын
Ja mam 56 lat i ojciec mnie nauczył 35 lat temu
@44szaman
@44szaman 6 жыл бұрын
Więcej takich filmów...Niech nie odchodzą w zapomnienie ludzie i ich zawody ich praca! Pozdrówki!
@mrq4206
@mrq4206 4 жыл бұрын
Podobnie jest z goleniem brzytwą. zrobiłem kilka fimów i ze zdziwieniem widze zainteresowanie wsród młodych ,, Mr Q
@andruszyk76
@andruszyk76 Жыл бұрын
jest sub i łapka.@@mrq4206
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 5 жыл бұрын
Klepanie kosy to sztuka, jak mawia mój dziadek. Dużo zdrowia i pogody ducha dla Pana Stefana.
@grafgeorg8588
@grafgeorg8588 4 жыл бұрын
Do wszystkich, którzy uważają, że dawna wieś to proste i sielskie życie, prostsze niż dziś: Nic bardziej mylnego. Życie na wsi w XIX wieku, okresie międzywojennym, czy powojennym to nieporównywalnie cięższy byt niż dziś (we wszystkich możliwych aspektach). Życie na wsi nie było proste w jakimkolwiek sensie. Wstawało się rano i praktycznie do wieczora wykonywało się przeróżne prace - przeważnie ręcznie - w polu, w domu, przy zwierzętach. Nie było w tym nic prostego, tylko ciężka praca od rana. Dzisiejsze prace biurowe to tak naprawdę nic w porównaniu z tamtym. Myśleć też trzeba było - jak gospodarować, aby wyżywić rodzinę i przy okazji zarobić, trzeba było dostosowywać koszta i możliwości do panującej aktualnie pogody. Prostota jest dziś, kiedy to, kiedy nam czegoś brakuje, jedziemy do sklepu i kupujemy. A wcześniej? W razie czegoś poważnego pozostawało tylko zaprzęgać konie i jechać wozem do miasteczka, aby kupić właśnie kosę, czy np. naftę do lamp. A jak koń akurat był przy pracy, to sprawa odwlekała się na plan dalszy. No i nie każdego było na to stać. Zwykłe zapalenie światła - dziś takie proste, a wcześniej babranie się z lampami naftowymi w każdej izbie. Nawet aby się umyć należało się więcej natrudzić. Dlatego życie na dawnej wsi wcale nie było prostsze i beztroskie. Nie było wcale więcej czasu, a wręcz mniej. Wszyscy miastowi (w tym ja), no może większość, po prostu psychicznie i fizycznie załamałaby się po max. 3 dniach życia w 100% w realiach dawnej wsi. Pozdrawiam serdecznie.
@Ontheroad-yp3wf
@Ontheroad-yp3wf 7 ай бұрын
Większych głupot nie czytałem. Od kiedy to praca fizyczna (darmowa siłownia) za którą ludzie płacą jest ciężką pracą. Chciałbym żyć w tamtych czasach.
@normalny43
@normalny43 6 жыл бұрын
Szacunek ..... już ci ludzie odchodzą pozostaje jedynie słuchać i sie uczyć
@Cyberslaw1974
@Cyberslaw1974 6 жыл бұрын
Pamiętam jak mój ojciec siadywał przed domem, miał klocek z babką i klepał kosy, ale wcześniej brał magnetofon szpulowy i włączał sobie piosenki wojskowe. Pamiętam jak miał gospodarstwo, kobyłkę Basię, jak się na pole jechało, świnki kury się chowało. Praca ciężka i owszem ale spokojna, nie gonili ludzi do roboty jak teraz. Kiedyś normalni ludzie cieszyli się tym co mieli bo mogli i tego nie mieć co posiadali. A teraz każdemu bieda, każdemu mało, jeden drugiemu zazdrości i jeden przez drugiego che pokazać że ma więcej. Kiedyś rolnik mógł z kilku hektarów rodzinę utrzymać, teraz i 100 nic nie da jak nie będzie miał zbytu na swoje płody rolne. Niby nowoczesność weszła, udogodnienie ale przez to zaczynamy żyć w świecie betonu żelaza i plastiku a odżywiamy się chemią która uważana jest przez propagandę medialną za świeżę wędliny, mięsa i.t.p.
@r9wny367
@r9wny367 6 жыл бұрын
Sławek Cyberslaw dokładnie !
@ufologia880
@ufologia880 6 жыл бұрын
Z kilku hektarów rodzine ? chyba tak. No bo sie mówiło "jeden hektar = jedna krowa". :)
@Cyberslaw1974
@Cyberslaw1974 6 жыл бұрын
Ufo Logia mój ojciec miał 5h, jedną krowę i konia a nas było pięcioro w domu. Więc można były żyć. A dziś nic się nie opłacatylko korporacje żydowskie okradać ludzi i oszukiwać tosię teraz opłaca. Bo jedni są normalni a drudzy za kasę dali by cztery litery.
@r9wny367
@r9wny367 6 жыл бұрын
Sławek Cyberslaw dokładnie,ale co zrobisz teraz złodziej złodzieja okrada
@piotrjaworski423
@piotrjaworski423 7 ай бұрын
Chyba nie wszyscy, ale dziadek i jego bracia kochali takie życie, z miłością wychodzili o świcie w pole, kochali ziemię. To nie poezja ale rzeczywistość. Obserwowałem ich i ze zdumieniem i podziwem i dziś ich rozumiem.
@ukaszdn1
@ukaszdn1 5 жыл бұрын
Super ze takie tematy sie promuje zwykłe rzeczy dnia codziennego na gospodarstwie a jakże ważne
@nonresident4128
@nonresident4128 Жыл бұрын
dobry poradnik, dzieki dziala
@StanislawMalachowski65
@StanislawMalachowski65 Жыл бұрын
Uwielbiam takie klimaty!😍 Samo życie!😃👍
@micharadziszewski9900
@micharadziszewski9900 6 жыл бұрын
Fajnie posłuchać starszych ludzi z takim fachem, pozdrawiam pana!
@rafajaneczek9805
@rafajaneczek9805 6 жыл бұрын
Super film oby więcej takich bo się bardzo fajnie ogląda można się wiele nauczyć
@piotrjader8914
@piotrjader8914 6 жыл бұрын
Pamiętam jak mój dziadek, na niemal identycznej "babce" klepał kosę po każdym dniu żniw. Wtedy jeszcze nawet w SKR-ze trudno było o snopowiązałkę, a kombajn Vistula był zjawiskiem całkowicie efemerycznym, więc żniwa były ręczne. Snopki były wiązane powrósłami ze słomy, albo wręcz kręcone bezpośrednio z koszonego zboża. Po wysuszeniu snopków i zwiezieniu do stodoły następowały omłoty. Często dopiero jesienią i zimą. W dawnych czasach cepem, a później wypożyczoną z SKR-u młockarnią. Sam jestem mieszczuchem (chociaż rodzice pochodzili ze wsi),, ale chylę czoła dla ciężkie pracy rolników . A wakacje, które spędzałem na wsi u dziadków, w chałupie krytej strzechą wspominam z rozrzewnieniem do dzisiaj, choć minęło już 35 lat od ostatnich..
@krzysztofpiecuch8011
@krzysztofpiecuch8011 3 жыл бұрын
Mam identyczne wspomnienia ;-) robienie powróseł, odbieranie skoszonego zboża za kosiarzem, wiązanie, kopienie. A najgorsze to było deptanie siana w stodole, gdy na zewnątrz było 30 stopni, a tu siano pod sam dach i trzeba było już na kolanach ugniatać...
@adolfantypopapraniec7067
@adolfantypopapraniec7067 5 жыл бұрын
W tym wieku i bez okularòw Szacunek dla Pana
@czupakabrabros
@czupakabrabros 6 жыл бұрын
mój Tato rocznik 1951, polonista całe życie używał kosy i nadal jej używa, można by rzec rekreacyjnie dla zdrowotności, nauczył mnie koszenia kosą. co prawda bardzo długo już nie kosiłem ale pamiętam że to na prawdę fajna sprawa
@JacobJulyMetalDetecting
@JacobJulyMetalDetecting 5 жыл бұрын
Piękny wywiad. Na wagę złota
@franekmucha8007
@franekmucha8007 6 жыл бұрын
Wspanialy czlowiek ! Super :)
@luciomarczynski4644
@luciomarczynski4644 5 жыл бұрын
Cudowne! Jakieś 50 lat temu Tato dał mi do wyklepania kosę i mało nie umarł ze śmiechu jak zobaczył.Fale Dunaju! Ale następne były już znośne i dało się kosić nawet mokrą trawę.
@stasiuzet4646
@stasiuzet4646 2 жыл бұрын
Jeśli o to chodzi to trawe najlepiej kosi się z rosą
@bogdankierat3048
@bogdankierat3048 Жыл бұрын
@@stasiuzet4646 Tak to prawda ! Wspomina o tym świetny Pan Romek w: Jak się klepie kosę? Poradnik jak dobrze kosić | Romek Zaklinacz Byków" na Pana Romka kanale: "Romek Zaklinacz Byków" - przeurocza postać ! Pracowity i potrafiący przekazać swoją ogromną wiedzę - Fachowiec. Polecam i pozdrawiam :).
@darekoparowski130
@darekoparowski130 5 жыл бұрын
Ja pamiętam ,jak pojechałem z tatą do sklepu GS tzw.żelazny,Zastaliśmy takiego jak ten Pan dziadka ,który z całej wiązki kos wybierał ,z tego co zauważyłem to po dźwięku jaki wydawała po uderzeniu i tak wybrał dwie i odłożył .wziął następną partię nowych kos i po chwili ta jest najlepsza pokazując kose tata mój zapytał się a co ztymi odłożonymi ,dziadek powiedział że on kosę dobrą znalazł a tamtych nie kupi tak tato kupil te wybrane wcześniej i były bardzo dobre.
@mioszmarzec9924
@mioszmarzec9924 5 жыл бұрын
Bo kiedyś kosa to było złoto i sąsiad nie podskoczył dobrze zakuta dziś ludzie są wygodni pozdrawiam
@WAKACJEPODGRUSZA
@WAKACJEPODGRUSZA 2 жыл бұрын
Dzisiaj to mało komu coś się chce poza wlasna pracą zarobkową. Praca, zakupy i rozrywka.
@Williobb
@Williobb Жыл бұрын
Pamietam z rejonu Oświęcimia jak jeszcze długo po wojnie każdorazowo kilkunastu kosiarzy kosiło zboże. Jeden pas po skoszenie przez tylu kaszących jeden za drugim był szerszy jak teraz 3 przejazdy kombajnem. A jaki to był "sielski" widok !
@EduardRitok
@EduardRitok 3 жыл бұрын
so enjoyable to watch and listen :)) I am slovak, but i can understand 80percent if what they say because of similarity of languages..in recent years, i started to use scythe and I enjoy it much more than gas weedeater .. my grandpa taught me how to use a scythe a bit. ..but i was not so enthusiastic about that back then ( 12 years back) but then he died and someone had to cut the grass on the garden (1600 m2 ) ... sometimes i was using his old russian scythe, then i was using weedeater .. and recently i bought myself an Austrian scythe ..... and thanks to videos like this, i was able to learn, how to peen the blade :)) 🙏🏻..scythe is such enjoyable tool!
@lekcjeradosci1083
@lekcjeradosci1083 6 жыл бұрын
Dziękuję Panie Stefanie. Jutro będę klepał, ostrzył i kosił :)
@ryniapaker7893
@ryniapaker7893 6 жыл бұрын
Radek Lorych Nie tak szybko jak nie umiesz klepać to nie jedną kosę z chrzanisz i nie będziesz wiedział co z diabłami zrobić
@misuszatek8810
@misuszatek8810 5 жыл бұрын
kup sobie wagon kos to moze sie nauczysz
@tomasztomasz5355
@tomasztomasz5355 6 жыл бұрын
Szacunek dla Pana
@marcinsadowski4249
@marcinsadowski4249 6 жыл бұрын
Jeszcze raz uszanowanie Panie Stefanie !!!!!! Więcej takich filmów. Stare zapomniane już Zawody. A szkoda bo czasem zwykłą kosą szybciej można wyciąć niż spalinową. Wiem co mówię bo kasą tradycyjną sam kosze :-)) Pozdrawiam jeszcze raz Panie Stefanie i zdrówka dużo Życzę.
@grigoriagh
@grigoriagh 6 жыл бұрын
Marcin Sadowski dokładnie, szybciej o ciszej
@adampluta2434
@adampluta2434 Жыл бұрын
Przecież to nie zawód,to umiejętność,dawniej każdy chłop potrafił klepać kosy,mój ojciec,wujkowie,przed sianokosem,lub żniwami, to po całej wsi rozlegał stukot młotków o kosy.
@flawiuszapcik8008
@flawiuszapcik8008 Жыл бұрын
Miło posłuchać.
@karolbarca
@karolbarca 6 жыл бұрын
U mnie w wiosce jest taka dziewczyna. Ladna zgrabna ciemna karnacja 1.75 wzrostu wymiary perfekcyjne ale zmienia chłopów co chwila to chlopaki pod sklepem mowili ze niejeden juz na niej kose klepał;)
@piotrs88
@piotrs88 5 жыл бұрын
Pozdrawiam starszego Pana serdecznie!
@marcingrzybowski5002
@marcingrzybowski5002 4 жыл бұрын
Będąc dzieckiem dziadek uczył mnie klepać kosę🙂. Od tego czasu minęło już ze 30 lat. Chętnie bym wrócił do tamtych lat
@BEBAK4
@BEBAK4 5 жыл бұрын
Kto by pomyślał że przyjadą takie czasy żeby w necie oglądać takie rzeczy, za niedługo to kury i inne zwierzęta te dzieciaki będą widzieć tylko w zoo. Kiedyś było jak było ale te czasy mam wrażenie były dużo lepsze i zdrowsze dla człowieka.
@barbaraskwarek2685
@barbaraskwarek2685 3 жыл бұрын
Ja mam taki drewniany gorcus na oselke, zrobił go ręcznie moj dziadek na poczatku zeszłego wieku, przy koszeniu nosił w nim oselke w wodzie.
@amyslivets
@amyslivets 3 жыл бұрын
👍🏻 круто. Душевное видео. Всегда думал, что косы просто точат камнем. А оказывается, просто молотком вытягивают кромку, а камнем просто пРавят в конце 👍🏻👍🏻👍🏻 witamy z Tczewa
@Sztandi1986
@Sztandi1986 6 жыл бұрын
Dziękuję za poradę. Nie wiedziałem że trzeba wyklepać.
@marekzurek995
@marekzurek995 6 жыл бұрын
Jak tego Pana widzę to mój dziadek mi się przypomina też umiał kosy robić i młotki i siekiery a mi to w rękach do dziś pozostało z okrągłego wałka zrobię ręcznie wszystko
@stasiuzet4646
@stasiuzet4646 2 жыл бұрын
To zrób kosisko do kosy i pokaż bo ja już go widzę 🤣🤣🤣🤣🤣
@czeslawkobielus8155
@czeslawkobielus8155 3 жыл бұрын
Stare dobre czasy się przypominają. Zdrowia życzę.
@czarekjunior5837
@czarekjunior5837 5 жыл бұрын
Do dziś pamiętam stukot młotka o babkę, pozdrawiam pana i życzę zdrowia.
@matthewjeff2259
@matthewjeff2259 3 жыл бұрын
Wspaniały człowiek.To powinni puszczać w WFDiF.
@fabis2504
@fabis2504 6 жыл бұрын
Stara gwardia, szacun.
@dagaralmalif9517
@dagaralmalif9517 Жыл бұрын
Kosu klepeme aby bola tenšia (od výrobcu ma svoju hrúbku) a materiál nie je z nej odoberany. Klepanim drvime zrna kovu na menšie a kov získava na tvrdosti. Keby sme kosu stencovali brusenim , odoberali by sme materiál a skracovali životnosť kosy , ale by sme nedosiahli ani zvýšenie tvrdosti kovaného britu. Kovany brit(ostrie) predlžuje čas medzi ostrenim kosy oslou. Prajem veľa zdravia.+
@przemeka9108
@przemeka9108 3 жыл бұрын
Zdrowia dla Pana życzę
@jankowalski-ov7bx
@jankowalski-ov7bx 3 жыл бұрын
pamiętam jak budziło mnie rano klepanie kosy na podwórzu ( spałem w stodole), u sąsiadów takie same odgłosy dochodziły eh, czasy ...
@robertkuffel4496
@robertkuffel4496 5 жыл бұрын
umiem klepać kosę ,wyuczył mnie starszy pan ze Skąpego ,też ustawić kąt ,robił tona pasek , opowiadał że dobrze wyklepaną kose ostrzyło się kijkiem zamoczonym w wodzie ...i wpiasku w strumieniu ....wspomnienia ale dalej bym się podjął i myśle nie spartaczył choć mam dopiero lat 49
@piotrmiklas8347
@piotrmiklas8347 5 жыл бұрын
Dziękuję to było super dobre
@naczelny_hejter2137
@naczelny_hejter2137 6 жыл бұрын
Mój dziadek też jako jedyny w naszej wiosce klepie kosy i robi też "kosiska" jak on to mowi więc jak jest sezon to klientów nie brakuje czas się nauczyć bo kiedys nie będzie okazji
@Jannic-ee4mr
@Jannic-ee4mr Жыл бұрын
Też pamiętam z dzieciństwa dziadka klepiącego kosę z wakacji u rodziny na wsi. Będąc dzieckiem "z miasta" traktowałem to jako ciekawostkę niewartą bliższego poznania. Rok później babcia straciła cierpliwość i wymogła na nim żeby do żniw obsztalować Bizona z pgr-u więc przestał się wygłupiać z tym klepaniem przy okazji pozbywając problemow z wiązaniem snopów, młóceniem itp . Jest to jakaś umiejętność, jednak bym jej nie przewartościowywał.
@andrzejjaniczek7964
@andrzejjaniczek7964 6 ай бұрын
To racja nowa kose to jest dobrze szlifowac,bo jest gruba i przy klepaniu nowa kosa peka metal bo jest gruba do rozciagniecia czyli do wyklepamia , fahura na dzisiejsze czasy. Brawo potrzymywac tradycje.
@martinflashgordon
@martinflashgordon 6 жыл бұрын
Precyzyjna robota, mój Dziadek Józek to potrafił, jednakże nie wystarczyło mu czasu żeby mi przekazał tą wiedze do końca.
@rysioo6849
@rysioo6849 5 жыл бұрын
mieszkam blisko wsumie tego pana i sam mój dziadek klepie kosy ale szacun bo niezłe sprzęty ma :D
@user-zk8tg8ko1u
@user-zk8tg8ko1u 4 жыл бұрын
Zdravím z Moravy! 🇨🇿Super video😇
@BlackGoQ
@BlackGoQ 6 жыл бұрын
ja się sam nauczyłem klepać i kosić bo mi nie dawali :D musiałem podgladać
@maciej7161
@maciej7161 5 жыл бұрын
Profesjonalny wywiad nie ma co
@JanMoniak
@JanMoniak 4 жыл бұрын
świetny materiał. Tata zawsze w sobotę rano kosił, i spijaliśmy reszty herbaty z cytryną ze szklanki przez którą słońce przebijało.
@marcinwiecek9968
@marcinwiecek9968 6 жыл бұрын
Z tego co wiem to młotek musi być mocniej hartowany do kosy. Bo inaczej to młotek się będzie klepał a nie kosa. Ostatnio mnie Tata "ganiał" że gdzieś mu zapodziałem młotek do kosy :)
@r9wny367
@r9wny367 6 жыл бұрын
Marcin Wiecek tak musi,do tej pory mam w szopce specjalny mlotek do kosy po dziadku taki nieduży teraz juz się go nie używa tylko leży jako pamiątka :)
@xtdi2295
@xtdi2295 Жыл бұрын
Dziadek też tak klepał . Ja jutro będę próbował klepać kosę która wisi w stodole od 20 lat nie używana :)
@PawcioJaro
@PawcioJaro 6 жыл бұрын
Jak byłem mały podpatrywałem jak ojciec klepał kosę, ostrzył, klinował na kosisku. Potem sam próbowałem, kosiłem, klepałem. Nawet w ten sam sposob ostrzyłem kosę. Znam zasady co i jak się robi, ale na pewno nie zrobię tego jak ten Pan. I nigdy nie słyszałem o "gorcku", dobrze wiedzieć. Pozdrawiam
@barbaraskwarek2685
@barbaraskwarek2685 3 жыл бұрын
Pawelku to w czym u Ciebie nosiło się oselke podczas koszenia? Mój dziadek miał taki gorcus wydlubany z drewna zahaczal go o pasek i wlewal do środka wodę by oselka była mokra podczas ostrzenia przy koszeniu. Może u Ciebie jakoś inaczej było to nazwane. Pozdrawiam
@tomaszszmajda1030
@tomaszszmajda1030 6 жыл бұрын
też mam kosę w piwnicy, film bardzo dobry
@ukaszromek7436
@ukaszromek7436 6 жыл бұрын
Ty pewnie dymiono masz w tej piwnicy a nie kosę.
@tomaszszmajda1030
@tomaszszmajda1030 6 жыл бұрын
jeśli dymiono to wędzona spyrka czyli słonina to nie mam ale podoba mi się twój tok myślenia, będę nad tym pracował
@misuszatek8810
@misuszatek8810 5 жыл бұрын
chyba spalinowa
@jangolba5180
@jangolba5180 6 жыл бұрын
Kosilem kosą tata zawsze mowil choc naucz sie nigdy nie bylo czasu a przydalobysie
@radar038
@radar038 6 жыл бұрын
Coś w tym jest mój dziadek mawial że się wyrybi 😀ale kupno kosy to był ceremoniał. Chyba garnituru tak nie wybierał
@misuszatek8810
@misuszatek8810 5 жыл бұрын
dokladnie tak bylo ja mam jedna zlat 70 a druga 90 i jest pierunko roznica
@Fisher10333
@Fisher10333 2 жыл бұрын
Kupno kosy, czy siekiery, jeśli się człowiek nie zna, to jest absolutną loteria. Ja mimo 3 dyszek na karku jedno i drugie jeśli trzeba kupuję całej rodzinie i znajomym. Jedno i drugie trzeba kupować przede wszystkim na słuch 😉
@qbenster
@qbenster 6 жыл бұрын
Pozdrowienia Panie Stefanie.
@oavto9045
@oavto9045 Жыл бұрын
Niestety to już ostatnie pokolenie takich ludzi. Mój dziadek pokazał mi jak robi się toporzysko do siekiery i trwało to 2 dni choć można było kupić za 10zl. Dawniej ludzie zwracali uwagę na szczegóły, ich praca była żmudna ale szczera i dokladna. Z tego wszystkiego płynie jedna nauka żeby szanować ludzi ich ciężka pracę i rzeczy
@tomasznowak4815
@tomasznowak4815 3 жыл бұрын
super , super pięknie kto nie miał kosy w ręku i nie umie kosić kosą to nie jest prawdziwy mężczyzna : D
@hhhih5947
@hhhih5947 5 жыл бұрын
Ludzie z chęcią uczą się ja PRZEDLUŻYĆ życie naszego gatunku( figo fago itd.) a reszta wiedzy jaka nas otacza schodzi na dalszy plan
@wisionn99
@wisionn99 6 жыл бұрын
Super sprawa że nagrywacie ale jakby ktoś był chętny to na podchalu jeszcze można spotkać osoby które zniwa ścinają zborze ręcznie bo nie dojedzie kombajn albo się nie opłaca na mały kawałek ciągnąć. Nikt nigdy nie wspomina o rodzajach osełek które miały nazwy ze względu na różna gradację kamienia (były takie drogie że z jednej strony grubsze ziarno a z drogiej drobniejsze mam jeszcze taka u dziadka )
@Daniel-ol9rl
@Daniel-ol9rl 5 жыл бұрын
Wspaniały materiał.
@magorzata5265
@magorzata5265 Жыл бұрын
A jest możliwość zamówić taka klepania kosę Pozdrawiam serdecznie 🤗
@NygussMusic
@NygussMusic 5 жыл бұрын
Kiedyś kupic dobrą kosę było ciężko teraz to już syf.
@stanleyb51
@stanleyb51 3 жыл бұрын
Trochę klepalem ale mój tata był arcymistrzem.
@dominikmoroz-akordeonista8461
@dominikmoroz-akordeonista8461 5 жыл бұрын
A ja też się pochwalę, też potrafię klepać kosy, i miotyły drewniane zrobić z cienkich drutów, mam 17 lat, i jestem z województwa podlaskiego
@mioszmarzec9924
@mioszmarzec9924 5 жыл бұрын
Gratuluję jestem młody człowieku 2 .5 raza starszy jak miałem 12 lat dziadek uczył mnie ostrzyć ostrzałką kurde... byłem narwany palce pokaleczone klepanie kosy to nie jest bezmyślnie napierda.... lanie pojełem to po długim czasie kształt ostrza terz nie morze być równy musi być delikatnie pofalowane dziś mogę o tym pisać i się mądrzyć bo wiem gratuluję młodzi dziś są wygodni sierp terz trzeba umieć ogarnąć Stare tradycje giną pozdrawiam Miłosz malbork
@dominikmoroz-akordeonista8461
@dominikmoroz-akordeonista8461 5 жыл бұрын
Niekoniecznie ostrzałka musi falista być, ja uczyłem się na prostej, i nie sprawiało mi trudności, chyba we krwi to już😉, ja wychodziłe bez skaleczenia. miałem no też tak 12,jak zacznęłem. Patent na to aby ostrze było długie, to znalezienie dość dobrej soczyste babki zielnej, i delikatne klepanie, aby kosa przy koszeniu była, nie gruba, tylko cienutka jak brzytwa, mnie nauczył tata, i tak samo, prawidłowe układanie siana w stogi.
@mioszmarzec9924
@mioszmarzec9924 5 жыл бұрын
@@dominikmoroz-akordeonista8461 nie ostrzałka tylko ostrze klepanie podlega też na utwardzeniu stali dlatego robi się to drugą stroną młotka
@dominikmoroz-akordeonista8461
@dominikmoroz-akordeonista8461 5 жыл бұрын
Proszę Pana, ja nie używam, żadnego młotka tylko osełki tradycyjnej, i na ostrzone, świetnie.
@mioszmarzec9924
@mioszmarzec9924 5 жыл бұрын
@@dominikmoroz-akordeonista8461 ostrzenie to jedno klepanie to 2gie
@ufologia880
@ufologia880 6 жыл бұрын
Tak tymu panoczkowi sie prawi GAZDA. Naklepano kosa, dobrze zesztelowane kosisko, barani róg z wodóm na osełke, powieszóny za pasym (albo jak mioł gacie to na szpagacie) no i wjo do roboty. :)
@gacooh
@gacooh 6 жыл бұрын
Pamiętam jak mój dziadek klepał kosy... to małe żelastwo wbite w pniaka na którym się klepie kosę nazywało się chyba babka xD
@hodowcaslask1371
@hodowcaslask1371 6 жыл бұрын
szacunek dla pana stefana złota rączka
@marcinwiecek9968
@marcinwiecek9968 6 жыл бұрын
Ten "gorcek" na "łosełke" to była pochwa . Wodę sie do niej wlewało (trochę) . Dziadek miał blaszaną .
@misuszatek8810
@misuszatek8810 5 жыл бұрын
ten gorcek jak piszesz wmoich stronach nazywal sie kubanek
@kkksss1496
@kkksss1496 5 жыл бұрын
@@misuszatek8810 , у нас то є точок.
@2010Radek
@2010Radek Жыл бұрын
"Gorcek"mi sie najbardziej podoba, na rzeszowszczyznie to nazywali pochwa byla z blachy ocynkowanej, ale sasiad mial drewniana i ta miala dusze zelazna nie. Kosilismy z ojcem wiele lat temu morgi lak dzikiej, pachnacej trawy dzis w tym miejscu jest gruby las I rosna grzyby,mam to szczescie ze ojciec jeszcze zyje wiec jutro do niego zadzwonie pogadac o koszeniu. Pozdrawiam serdecznie !
@czlowiekpuszczy1
@czlowiekpuszczy1 5 жыл бұрын
Bardzo ładny materiał
@romankurzawa7218
@romankurzawa7218 5 жыл бұрын
Z całym szacunkiem ale to nie jest ten dźwięk, który zapisał mi się w pamięci przy klepaniu kos. Ten, który mi się zapisal był bardziej "szlachetny". Kosa, młotek, babka (kowadełko), tak współpracowały, że to była muzyka.
@radekmarek2011
@radekmarek2011 5 жыл бұрын
A biede klepie?
@mar-mz8kv
@mar-mz8kv 6 жыл бұрын
Jak najwiecej krecic filmow z takimi ludzmi bo odchodza...
@guchoo
@guchoo 3 жыл бұрын
Czy Pan Stefan jeszcze działa w swoim fachu? Chętnie zamówiłbym u niego dobrą kosę.
@HannaARTzink
@HannaARTzink Жыл бұрын
Kurcze, Koszenie kosy i klepanie na pracach ręcznych powinno być uczone, kosić łąki i trawniki można be hałasu i smrodu.
@danielroszczyk5595
@danielroszczyk5595 5 жыл бұрын
Pan mówi "złyskowiczy", u nas się mówiło "porybi" szacunek dla pana bo to żmudny temat jest tak jak dorabianie klinów z akacji itd. Ja mam 42 lata i też umiem klepać kosę( dziadek mnie nauczył i kosiłem z nim zborze) i mam nawet takie urządzonko radzieckie jeszcze do klepania he he
@antoniomecki7355
@antoniomecki7355 5 жыл бұрын
piszę się zboże a nię zborze
@kubakor5914
@kubakor5914 5 жыл бұрын
I taka kosa nie zużywa paliwa ani oleju , mieszkanki nie musisz stroić , żyłka zbędna o filtrach i świecy nie wspomnę a kosi się nią szybciej o ok. 30% z tym samym wkładem sił 😉
@bogdankierat3048
@bogdankierat3048 Жыл бұрын
100% racji ! 👍,👏.
@Podogowsky
@Podogowsky 4 жыл бұрын
też miałem takiego wspaniałego dziadka
@Polski-Rolnik
@Polski-Rolnik 5 жыл бұрын
Coraz mniej takich zdolnych ludzi więc warto się uczyć od nich bo jaki ich zabraknie to wtedy koniec
@kasiakowalska500
@kasiakowalska500 5 жыл бұрын
Problem z tym, że teraz ciężko kupić dobrą, wymiarową kosę. Te, które spotykam w sklepach są krótkie - ok 2/3 tej z filmu i mojej domowej, po dziadku. Umiem sie nią posłużyć - jakby coś chętnie komuś udzielę wskazówek. Jeśli ktoś widział film KONOPIELKA to niech nie bierze przykładu z głównego bohatera... ;)
@mioszmarzec9924
@mioszmarzec9924 5 жыл бұрын
Kosy były różne do trawy zboża i trzciny A i w Las brało się inną
@tadeuszlewandowski9569
@tadeuszlewandowski9569 5 жыл бұрын
Kosę jak się źle poklepie to sie porybi czyli zrobią się fale na żądle to pamiętam i sklepie się żądło i trzeba mieć twardy młotek bo nie każdy się nadaje do kiedy młotek. Raz pozyczylem facetowi swój młotek do klepania kosy i nie chciał oddać młotka bo mówi że jest bardzo dobry do kosy twardy i wagowo posiastny jak to mówił ten gość....
@bogdankierat3048
@bogdankierat3048 Жыл бұрын
@tadeuszlewandowski9569 Różnica w twardości młotków dawnych a obecnych przeważnie polega( ła ) na tym, że dawniej wszystkie młotki były kute a obecnie są odlewane ! Oczywiście młotek kuty można również kupić lecz dobrej marki jest wielokrotnie droższy od odlewanego badziewia !
@kamilgrzywa7025
@kamilgrzywa7025 5 жыл бұрын
Czy pan mieszka w Małopolsce
@ciastekkgr3937
@ciastekkgr3937 5 жыл бұрын
Też klepie sam się naumialem 💪😂😂
@rysiekzdzisek4307
@rysiekzdzisek4307 2 жыл бұрын
Wieczorami pod kołdrą🙂
@bogdankierat3048
@bogdankierat3048 Жыл бұрын
@@rysiekzdzisek4307 Głodnemu chleb na myśli 🤣 ? !
@locialolann
@locialolann 6 ай бұрын
mam ,,młotek do klepania kosy po dziadku tylko do kosy.POZDRAWIAM.
@ilickyboomboomdown3347
@ilickyboomboomdown3347 Жыл бұрын
niech mi ktoś powie, skąd on wie ze juz dobrze wyklepał? na co patrzy?
@agrosoko3609
@agrosoko3609 8 ай бұрын
Widać jak jest ostrze sklepane,ma być cieniutkie jak żyletka
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 3 жыл бұрын
Fajny filmik, kosa kiedyś była też bronią. W temacie innej typowo polskiej broni szabli więcej u... szablotłuk polski
@aaleks888
@aaleks888 4 жыл бұрын
Trzeba to ściągać na dysk bo jak się wieś przeprosi z kosami to w międzyczasie wszystkie „instrukcje obsługi „wymrą.
@adamtrojanowski3972
@adamtrojanowski3972 5 жыл бұрын
Czy jeszcze kosy i sierpy się produkuje?
@wiesawkaciak7270
@wiesawkaciak7270 5 жыл бұрын
Kosy napewno, sierp też kiedyś mi mignął w jakimś markecie.
@noobuser9085
@noobuser9085 3 жыл бұрын
Przydał by się filmik jak zrobić kosisko
@tomaszstefan155
@tomaszstefan155 5 жыл бұрын
Super
@cichy00711
@cichy00711 5 жыл бұрын
Jeden kamień i cala żmudna robota na nic
@dagaralmalif9517
@dagaralmalif9517 Жыл бұрын
A čo bude mať dedko do koscela, ked zaspini lachy?+
@superhannar9018
@superhannar9018 3 жыл бұрын
Вот это настоящая Польша а не паны в правительстве которые хотят захватить Беларусь.. в своей стране решайте проблемы .. жаль что такие Стефаны ничего в стране не решают.. они не имеют прав
@czesawszlykiewicz
@czesawszlykiewicz 3 жыл бұрын
Pan Stefan żyjąc w PRL-u pod sowiecką okupacją miał tyle do powiedzenia co obecnie mają mieszkańcy Białorusi. Zająć Białoruś?, tylko po co? Stanowicie strefę buforową tak jak Ukraina czy kraje nadbałtyckie. Natomiast patrząc na historię to trudno znaleźć coś co by nas dzieliło, więc Białorusini to Białorusini a nie Łukaszenko i vice versa.
@zygmuntmaciejuk7675
@zygmuntmaciejuk7675 Жыл бұрын
Przestańcie wierzyć tej propagandzie, że w Polsce są "jakieś pany", które czychają na "waszu ziemlu". Mamy swojej dosyć a co było nie wróci. Trzeba żyć w zgodzie i współpracować bo nasza planeta ginie.
@marekzotnik5244
@marekzotnik5244 6 жыл бұрын
Można wiedzieć ile ten pan ma lat
@czeslawborkowski8618
@czeslawborkowski8618 5 жыл бұрын
Nie podniecajcie się mieszczuchy ta wiedza to standard na wiosce ale dla was jesteśmy głupimi wiesniakami.
@Zwyrus
@Zwyrus 5 жыл бұрын
Widzisz.. masz podejscie wies cacy miasto be, spory blad ;) dalej sobie recznie koscie sadzcie i orajcie pola bo po co technilogia a fe z miasta. To nie rolnik ze wsi wymysla maszyny do obrobki pola ;) szanujmy sie nawzajem bez wzgledu czy z miasta czy ze wsi a bedzie lepiej w tym i tak skloconym kraju ;)
@Servantioz
@Servantioz 6 жыл бұрын
świetne
How do you pat the scythe? A guide on how to mow well | Romek the bull whisperer
24:02
Stefan Krzyścin - Tworzenie miotły
5:06
Stowarzyszenie BRZOST
Рет қаралды 68 М.
Мясо вегана? 🧐 @Whatthefshow
01:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
The Best Band 😅 #toshleh #viralshort
00:11
Toshleh
Рет қаралды 22 МЛН
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН
po 7 latach ojciec i syn spotkali się ponownie
25:30
OSTATNIA DROGA
Рет қаралды 2,7 М.
Ginące zawody. Kowale.
23:49
hieronim33
Рет қаралды 270 М.
2020 r. Tak koszą stare KOSY ostre jak brzytwy ! Ostatni "KOSYNIERZY"
4:01
Making a horn bow - How to make a composite bow
19:57
Andi's workshop
Рет қаралды 6 МЛН
Ostatnie takie kosy
7:02
regionalnatv
Рет қаралды 415 М.
2020 r. Doświadczony KOSIARZ radzi ! Klepanie KOSY nie jest trudne
3:34
Как сделать хороший топор из плохого своими руками
13:50
Hide Tanning 101 - How to make Leather from Animal Skins, NATURALY
14:31
Peening a scythe blade - how I do it
11:54
Rob Stephens
Рет қаралды 455 М.
Мясо вегана? 🧐 @Whatthefshow
01:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН