Fajnie ogląda się Stilgra który cieszy się jak dziecko mówiąc o tym :D najważniejsze to spełniać marzenia ^^
@Perlo89 Жыл бұрын
Wszedlem w komenty dokladnie to napisac xD No morda sie cieszy widzac ze ktos sie tak jara xD
@kompetentnyiuczciwy Жыл бұрын
Ja również o tym właśnie pomyślałem 😊
@1706Damian Жыл бұрын
No ja też miałem to napisać. Fajnie jak nas cieszą różne rzeczy.
@strejtone854 Жыл бұрын
Najważniejsze, że chłop jest szczęśliwy. Cieszę się jego szczęściem.
@ukaszrachota4915 Жыл бұрын
Kolego oglądam cię od dawna też ostrze ale niepotrzebnie wydałeś tyle kasy .. Używam takiego twardościomierza w pracy tylko z jescze wyższej półki i wiem że ono nadaje się tylko do stali jednorodnej ... Jeśli masz w środku miękki lub twardy rdzeń pomiar jest nieprawdziwy poza tym w nożu najważniejsza jest krawędź tnąca a tym jej nie zmierzysz . Urządzenie strasznie dokładne ale nie do takich zastosowań Pozdrawiam .
@stanlevy9696 Жыл бұрын
Wiesz co ziomek? Podoba mi się jak mówisz o czymś, co w sumie nie powinno mnie bardzo interesować, bo do codziennego użytkowania w kuchni wystarczy mi zwykła ostrzałka ręczna i nóż z marketu, ale opowiadasz o tym z taką pasją, że i tak oglądam ten film z ciekawością :)
@sevendays7ful Жыл бұрын
Mam to samo xd może też po prostu lubię testy różnych rzeczy
@bojowychomik Жыл бұрын
12:00 Tutaj może podpowiem. Wszystko jest uzależnione od maszynki, jaką posiadasz. I z tego co widzę masz możliwość zbadania twardości nie HRC, a HRA. Różnica między nimi to przykładana siła, ponieważ wgłębnik jest taki sam. Do mierzenia twardości HRA używasz mniejszej siły niż przy HRC. Jeżeli masz wątpliwości, czy wgłębnik nie przebija więcej warstw to spróbuj zbadać twardość HRA, czyli przy mniejszym obciążeniu jak HRC. Jak wyniki będą powtarzalne to znaczy, że nie powinieneś dla tych noży mierzyć twardość HRC, a HRA właśnie. Później możesz sobie przeliczyć twardość z HRA na HRC (są do tego tabele).
@gikergiker7396 Жыл бұрын
Do mierzenia HRC używa się wgłębnika stożkowego przy właśnie wielu warstwach należy użyć innego wgłębnika np okrągłego mierzącego HRB i przeliczyć to na HRC
@Presidente333 Жыл бұрын
@bojowychomik W przypadku stali wielowarstwowej raczej trudno będzie to zbadać na Rockwellu. Nie wiem nawet czy wielkość odcisku nie będzie za duża żeby wstrzelić się w poszczególne warstwy, niezależnie od obciążenia.
@khernrhun822010 ай бұрын
I see you are men of culture as well :) Pozdrawiam metalurgów i metaloznawców :)
@matkaz25343 ай бұрын
Stilgar polecam ksiażki do materiałoznastwa np to: Ćwiczenia laboratoryjne z materiałoznawstwa, wyd. III Dudziński W., Widanka K. (red.) Na PWR znana jako "żółta książka do materiałoznastwa"- masz wszystko o metodach pomiaru o "rodzajach twardości"- pełne porno, powinno Ci się spodobać.
@TheMrKrysss Жыл бұрын
Hej Stilgar. Poszukaj sobie skryptów do ćwiczeń laboratoryjnych z wytrzymałości materiałów. Tam dokładnie są opisywane wszystkie metody wyznaczania twardości metali metodami Rockwella, Brinella i Vickersa. Są też opisy interpretowania wyników, wyciągania z nich średnich i ewentualnego odrzucania błędnych pomiarów. Miałem takie zajęcia na PW, używaliśmy podobnego sprzętu jak pokazujesz na przebitkach, ale z racji tego, że trochę czasu już minęło nie napiszę tutaj konkretnych porad :D. Generalnie interesujący cię temat należy do zagadnienia wytrzymałości materiałów i w książkach o takiej tematyce szukaj wszystkich potrzebnych rzeczy. Powodzenia!
@BRX_2137 Жыл бұрын
Mogłeś trafić na noże wykonane różną metodą. Bo ostrze można wykonać jednego rodzaju stali i podczas kucia składać je w pół zwiększając liczbę warstw co zwiększa elastyczność klingi lub zrobić tak zwaną kanapkę lub burrito. Polega to na włożeniu twardej stali w miękła (trochę taki hot dog z różnych stali). Miękka stal pokrywa w tedy twardą przejmując naprężenia a ostrze się nietępi. Wzór damastu jest często wtedy wypalany w kwasie.
@liczasiecentymetry Жыл бұрын
Mój mistrz mi powiedział kiedyś: "Nie jest ważne z czego wykonano broń, ważne, że nawet bambusem możesz dać w bambuko" 😅
@czarnaowca3793 Жыл бұрын
Zapowiada się interesująco, ale nie dlatego, że np. mam pojęcie o czym mówisz, ale dlatego, że to Ty mówisz 😊
@sebogothic Жыл бұрын
Stilgar kupił urządzenie za 5k zł by odkryć genialność pilniczków. 🙃
@h483b Жыл бұрын
@@dario7209komu leci z nieba i gdzie?
@Stilgarius Жыл бұрын
@@dario7209 Nie pierdoły, a bardzo fajna inwestycja tym bardziej, że coś planuję dużego, gdzie to urządzenie bardzo się przyda :D No i ja nadal normalnie pracuję i w pracy też więcej zarabiam niż na YT, więc gdyby nie stabilność finansowa z tego, że mam normalną pracę i pewną wypłatę co miesiąc to w życiu bym z samego tylko YT nie wydał tyle pieniędzy na taką rzecz, a jak już to musiałbym jeszcze dłuuuuuuuuuużej poszczędzać, więc rzecz dla mnie aktualnie bardzo ważna
@dario7209 Жыл бұрын
@@Stilgarius no to respekt jak na takie coś imadło i ciśnieniomierz wydałeś tyle ze swoich a nie widzów:)
@sierpus Жыл бұрын
19:21 a nie jest tak, że przy takim nożu o niejednolitym ostrzu ciężko znaleźć kąt 90 stopni o którym wcześniej mówiłeś?
@marigran6291 Жыл бұрын
@@Stilgarius nie rozumiem dlaczego tłumaczysz się jakiejś ran domowej osobie z wydawania swoich pieniędzy. Niech zajmie się swoim portfelem. Co to znaczy normalna praca. Czy nagrywanie filmów o danej tematyce, montowanie, poświęcanie na to iluś tam godzin to nie praca? Co znaczy jak to dario7209 napisał "... wydałeś tyle ze swoich a nie widzów" . Jeśli widz płaci ci za to co robisz lub otrzymujesz profity za to, że widz ogląda reklamy na twoich filmach są to twoje zarobione pieniądze nie widza i możesz sobie je wydać na co chcesz. Zasuwasz na dwa etaty. Co do gościa czekam na jego pierwszy film i na te jego pieniądze lecące do jego kieszeni z nieba heheheh :P
@paweandraojc3661 Жыл бұрын
Jeżeli dobrze pamiętam to się nazywa wgłębnik (intender). Jeżeli chcesz mierzyć twardość powierzchni to jest coś takiego jak mHRC i służy do badania twardości warstwy powierzchniowej. Zakładam, że te japońskie noże mają miękki rdzeń zapewniający im elastyczność.
@BonaventuraAstrogator Жыл бұрын
Odwrotnie, japońskie noże mają twardy rdzeń, nie są elastyczne,ale dzięki temu dłużej trzymają ostrość. Wadą jest to, że łatwiej uszkodzić krawędź tnąca, twarda stal jest bardziej krucha.
@akskdoa5662 Жыл бұрын
To zależy od tego jak stal jest hartowana, często w procesie produkcji hartuje się tylko część tnącą. Hartowanie zwiększa twardość ale i też kruchość która w strukturze martenzytycznej bardziej doskwiera niż w innych, ponieważ pęknięcia rozchodzą się wtedy w całym materiale
@Presidente333 Жыл бұрын
Nie ma czegoś takiego jak mHRC
@paweandraojc3661 Жыл бұрын
@@Presidente333 kłócił się nie będę, bo pisałem to z głowy czyli z niczego. Ale w takim razie jak nazywa się metoda sprawdzania twardości wgłębnikiem o tym samym kształcie co przy HRC ale stosowana tylko do warstwy wierzchniej np na gwintach?
@Presidente333 Жыл бұрын
@@paweandraojc3661 Są metody HRA i HRD o takim samym kształcie wgłębnika, ale to one też się nie nadają do pomiaru gwintów. Jest metoda Vickersa, którą można robić przy obciążeniach jakie się praktycznie chce, ale tam jest wgłębnik ostrosłup a nie stożek. Można nim zejść do obciążeń kilka gram - wtedy to wielkość odcisku trzeba zmierzyć mikroskopem już. Można też przy jeszcze niższych obciążeniach, ale wtedy to już wchodzimy w nanoindentację.
@Michal.Szmigielski Жыл бұрын
[w tym czasie ja obierajacy pomarańczę nozykiem do tapet ostrzonym na obluzowanym kafelku nad zlewem]
@czarnaowca3793 Жыл бұрын
hi, hi ale mnie rozbawił Twój komentarz 😁
@Unlitt12 Жыл бұрын
Wyniki dla stali damasceńskiej są teoretycznie prawidłowe, ale tylko teoretycznie. Twój twardościomierz nie mierzy twardości powierzchniowo. On penetruje w głab materiału. Powoduje to że wgłebnik łapie niższe warstwy o mniejszej twardości. Tobie zależy na pomiarze warstwy zewnętrznej o grubości np. 0.5mm. W tym celu myślę że warto byłoby użyć skali Rockwella A. Służy ona do pomiaru twardości spieków. Wiązało by się to z wymianą wgłebnika. Z tego co pamiętam norma mówi też o innej sile
@Unlitt12 Жыл бұрын
Jednak wgłębnik ten sam, tylko siła będzie inna. 60kG (kilogram siły) czyli nie całe 600N
@kacha6679 Жыл бұрын
Nie siedzę w temacie noży, ale oglądam każdy twój odcinek, bo mówisz o tym z taką pasją, że aż chce się słuchać. :D
@PanDariusz9110 ай бұрын
22:49 Twardość w stalach typu San Mai gdzie mamy "rdzeń" (tą środkową stal która docelowo tworzy krawędź tnącą) mierzymy szlifując wgłębienie (najczęściej gdzieś pod rękojeścią lub tam gdzie będzie szlif). Stale zewnętrze często są miękkie z kilku powodów, np zachowania udarności itp Ogólnie jest to temat rzeka 😅 Pozdrawiam Dembol Knives ;)
@klown4134 Жыл бұрын
11:55 rdzenia nie zmierzysz, bo już szlif jest zrobiony a ten sprzęt mierzy tylko równoległe płaszczyzny.
@lukaszludzik2248 Жыл бұрын
Fajny odcinek! Co do noży skuwanych, warstwowych - mogą (i będą) miały różną wartośc w różnych miejscach, nie tylko liczy się chemia stali ale i obróbka (np kucie). Niektóre zabiegi zwiększają twardość (kcuie, zgnianie/skręcanie, hartowanie..) a niektóre zmiejszają (np odpuszcanie).
@reqoil Жыл бұрын
No bardzo ciekawe urządzenie. Jeśli @Stilgar zastanawiasz się co jest grane w tych nożach to już wyjaśniam. Jeśli firma produkuje milion noży rocznie to patrzy na każdy wydany grosz. Jeśli więc weźmie i zrobi rdzeń lub samą krawędź z lepszej stali to zaoszczędzi miliony. Jest to częsta praktyka nie tylko w nożach, ale w innych narzędziach, nagminnie np. w siekierach. Gdzie na samej krawędzi jest wtopiony pasek z lepszej jakościowo stali, a reszta to gównolit byle by się trzymał. Podobna metoda to utwardzanie powierzchniowe, że nie wspomnę o kanapkach nazywanych "damascenem". Podziwiam twoje zafascynowanie. Gdybyś był projektantem po materiałoznawstwie to byś się dopiero zdziwił co odwala w masowej produkcji.
@Dalieusz Жыл бұрын
Stilgar, prosze, przetestuj jogę kregosłupa. Niech celem będzie dla Ciebie zrobienie mostka. Podejdź do tego jak do testu, bo świetnie Ci one wychodzą, widać masę pracy w to włożonej i fakt, że dobrze się przy tym bawisz, a taka joga to byłby odcinek, który zdecydowanie bym obejrzał
@shoti1111 Жыл бұрын
Stilgar, jutuber orkiestra....monitory,m steki, noże, asg. I wszystko pro ! Szacun za stosowanie metod naukowych czegokolwiek sie nie złapiesz !
@kamilkreis1197 Жыл бұрын
"Indenter" to przetłumaczyłbym chyba jako po prostu "punktak", a jak mówiłeś o tych końcówkach to słowu "tungstenowe" ładnie tłumaczy się na "wolframowe"
@ggsharz Жыл бұрын
Mój nowy ulubiony youtuber do oglądania w czasie śniadania / kolacji. Btw to Niezły rozwój od pokracznego składania komputera do robienia bardzo interesujących filmów
@XeoN-PL Жыл бұрын
Ten najdroższy nóż, o którym mówiłeś, wcale nie jest jednym z najtwardszych na świecie skoro ma mieć HRC na poziomie 65. Firma Sandrin Knives robi ostrza z węglika wielościennego, o twardości 71 HRC. 65 HRC nawet blisko nie stoi obok tych wartości, bo na 65 da się zahartować zwykłą stal ELMAX czy M390.
@krystiant5284 Жыл бұрын
Jak to miło patrzeć na dorosłego faceta który cieszy sie jak dziecko :)
@mateuszkowalski2307 Жыл бұрын
kupiłem nóż kuchenny za 15 zł, ostrzałke, która zbiera kupe materiału za drugie tyle i mam zawsze ostry jak brzytwa nóż. Ten proceder trwa juz kilka miesięcy. Rączka w nożu jest cała, ostrza jeszcze sporo zostało. Jestem przeszczęsliwy bo kosztem 30 zł mam w domu zawsze ostry nóż w kuchni. Przy zerowej wiedzy na temat ostrzenia, przy zerowym czasie i zerowych finansach. Nie moge wyjść z podziwu jak można w ramach hobby oddalić się od logicznego sensu, tak jak zrobiłeś to Ty. Mimo wszystko szanuje za pasje i życze wszystkiego dobrego!
@markusman4592 Жыл бұрын
Samo ostrze może być dodatkowo utwardzane. Utwardzanie zwiększa kruchość metalu. By nóż nie pękał można utwardzić samo ostrze. Podstawowych metod utwardzania jest co najmniej kilka. Przykładem są brzeszczoty do metalu gdzie utwardzane są praktycznie tylko ząbki i ich najbliższa okolica a środek pozostaje miękki. Dzięki temu brzeszczot nie pęka przy najmniejszym naprężeniu.
@Cobesh Жыл бұрын
no i pamiętajmy o głębokości utwardzania
@hanskloss5755 Жыл бұрын
19:38 Nikt nie mówił, że caly nóż musi mieć tę samą twardość. Niemal na pewno twardość okolic ostrza jest wyższa i głębsza. Ma to związek z wadami jakie występują po po nadmiernym utwardzeniu.
@devasa192 Жыл бұрын
Do tak zwanego "damasu" czyli wielowarstwowej inaczej się sprawdza twardość. Lecz tym urządzeniem dasz radę sprawdzić. Aby rdzej sam uchwycić jest to prawie nierealne. Musisz zmienić wgłębnik lub zostać dalej na diamentowym, ponieważ musisz przejść z HRC w którym używasz siły nacisku 150 kgf na skalę twardości HRB (tu musi być wgłębnik z kulą chyba ⅛" lub 1/16") i na 100 kgf czas maksymalny 30 sekund lub dalej wgłębnik diamentowy i na 60 kgf maksymalnie 30 sekund dla HRA. Z tego da rade przeliczyć później na HRC czy jakieś tam inne skale twardości chociaż Ciebie interesuje tylko chyba HRC.
@wermiak8426 Жыл бұрын
Jest pewna nieścisłość ponieważ w niektórych nożach może być zahartowana tylko krawędź Czyli na krawędzi (tam gdzie ostre) może być twarde A na grzbiecie będzie miękkie I na tym wielowarstwowym tak jest
@chlebmieszany1792 Жыл бұрын
Miałem napisać to samo :)
@MaLu-hd5tk Жыл бұрын
Widać, że robi to Pan z ogromną pasją co sprawia że ogląda się to z zaciekawieniem 👏 pomimo że HRC nic mi nie mówi 😁
@mareczeks5142 Жыл бұрын
Pilnik testuje równolegle do warstwy a udar prostopadle. Hipoteza: prawdopodobnie w nożach wielowarstwowych obecne są bardzo miękkie warstwy które podczas ostrzenia ulegają zdarciu do najbliższej twardej. Przy punktowym udarze prostopadle, twarde warstwy zapadają się w miękkie (są powierzchniowo wciskane). Być może są tam też inne zjawiska np. próbnik wciska się tam skokowo a nie równomiernie co fałszuje pomiar.
@kukaskonin11 Жыл бұрын
Stilgar, chlopie ogladam cie juz tyle lat ze nawet nie wiem ile! :D ale dzisiaj, cieszylem sie z toba jak dziecko, chociaz temat filmu zupelnie mnie nie interesuje, jednak lubie mega twoje filmiki ! To jak o tym opowiadasz, ta pasja to jest wlasnie to co lubie w twoich filmach pozdrowki!
@mrusinek Жыл бұрын
Wgłębnik 😉 W badaniu twardości metoda Rockwella (HR) ta końcówka o różnej specyfice czy to stożek diamentowy o kącie wierzchołkowym 120 stopni (skala C, A, N) czy kulka o średnicy 1/16" (skala B, F, T) wciskane w materiał to wgłębnik. A dlaczego jest tutaj najbardziej sensowna skala "C"- bo jest ona używana do stali hartowanych- czyli takich z jakich są zrobione noże. Jak znajdziesz jakiś nóż z "plasteliny" to lepiej badaj go w skali "B"- czyli dla stali niehartowanych i metali nieżelaznych 😊 Normalnie przypomniałeś mi laboratoria z materiałoznawstwa i właśnie próby twardości materiałów metodą Rockwella (bo jest jeszcze metoda Vickersa- czyli wciskaniu wgłębnika o kształcie ostrosłupa prawidłowego w próbkę metalu). I jak sam zauważyłeś, to badanie materiałów niejednorodnych- w tym przypadku stali damasceńskiej nie ma sensu. Do takich badań najlepiej moim zdaniem służy mikrotwardościomierz- wygląda to jak duży mikroskop ale zasada działania jest taka sama jak tego dużego czy Twojego lecz skala wgłębnika i dokładność odczytu jest diametralnie inna 😉
@marcink.kowalski3492 Жыл бұрын
o ile dobrze pamiętam teorię, to w przypadku "damascenu" mierząc typową twardości da nam coś w postaci "średniej" pomiędzy warstwami bardziej miękkimi a tymi twardszymi, żeby zmierzyć typowo jedną warstwę przydało by się wykonać pomiar mikrotwardości, jednak to tego wymagane są inne wartości obciążenia - przy stosowanych do pomiaru twardości uzyskujemy raczej przemieszczenie się płaszczyzn, co zaburza wynik; tak samo by pozbyć się zaburzeń wynikających z obecności ściany bocznej detalu powinno się zachowywać 2,5-3 krotność przekątnej spodziewanego odcisku wgłębnika ( warunek oddalenia od brzegu pragmatycznie jest niespełniany w przypadku "damascenu" - każdy prążek najprawdopodobniej należy taktować jako osobny "detal" i jego boki jak boki od których dopiero należy się oddalić by móc uznać pomiar za miarodajny)
@ukaszwos8264 Жыл бұрын
To jedna z najlepszych podpowiedzi. Ogólnie to wgłębnik jest za duży. Za blisko krawędzi to jedno a grubość mierzonego detalu też ma wpływ i na tym urządzeniu mierząc blachę stalową o grubości 10mm i potem 0,2mm otrzymamy dwa różne wyniki pomimo że blacha będzie z takiego samego materiału. Kolejną sprawą jest stosowanie podkładek które spowodują iż mierzone powierzchnie będą ustawiać się prostopadle do wgłębnika. Ogólnie warto poczytać o tym czym różni się mikro twardościomierz od zwykłego twardościomierza.
@rufus4333 Жыл бұрын
Skoro już masz ten ciekawy przyrząd, to proszę, sprawdź jaką mają twardość zęby tnące w typowych pilarkach łańcuchowych np. Stihl, Oregon itp. Czy czymś się różnią od noży do krojenia pomidorów czy sera. Pozdrawiam.😉
@zajawamotocykle9256 Жыл бұрын
Do omidorw masz z zembami
@Islamic_season Жыл бұрын
HRC wartość twardości w skali Rockwella, Zagłębnik - tak nazywa się element wchodzący w badany materiał. Na damascu wynik bedzie przeklamany bo zagłębnik przebija kilka warstw o różnej twardości i grubości
@doboszewskijpl Жыл бұрын
Uwielbiam kącik pozytywnie zakręconych. ❤
@Kryzix1 Жыл бұрын
Uwielbiam oglądać każdy odcinek o nożach, chociaż totalnie nie ogarniam
@superluki5 Жыл бұрын
Czyli taka podstawa do kuchni to noże ikea? a czym ostrzyć żeby było łatwo?
@kamilrejn5918 Жыл бұрын
Super Kanał . :) Lubię Ciebie oglądać :) Jesteś Fest Majster
@drzemik Жыл бұрын
Intender to po polsku wgłębnik. Profesjonalne urządzenia marki Łucznik (tak, ten sam co maszyny do szycia), w dobrym stanie lub po remoncie, można trafić w cenie 3000-3500 zeta.
@lee99bay Жыл бұрын
Takie czasy 😂 Wychodzisz z domu i musisz być pewny że twój nóż będzie ostry 😊 cały dzień 😂
@zbigniewkwiatek5797 Жыл бұрын
😂😂😂😂😂😂😂
@WojciechBator11 ай бұрын
Hej, niedawno znalazłem Twój kanał i już wiem, kto u Was w kuchni kroi pietruszkę :D Bardzo dobre, fachowe i poparte faktycznymi pomiarami testy, dobra robota!
@Qasz Жыл бұрын
Stilgar, przy hartowaniu noży metodą olejową najpierw zanurza się ostrze i dopiero po chwili wchodzi grzbiet, czasem grzbietu w ogóle się nie zanurza tylko hartuje powietrzem. Podejrzewam że właśnie dla tego masz inne odczyty na ostrzu a inne na grzbiecie. Pozdrawiam.
@robertwysocki1853 Жыл бұрын
Zrobiłbyś materiał o nożach ze stali ZDP-189 na przykład marki Hamono ?
@leii1306 Жыл бұрын
Nie znam się na tym ale super się ogląda jak cieszysz się jak dziecko :) Ogólnie to widziałam większość Twoich filmów o nożach, ostrzeniu itd. I wcale mnie to jakoś nie interesuje. Ale jak Ty to pokazujesz i opowiadasz to jest ciekawe. Co do tego jak mierzą twardość noży wielowarstwowych - może mają pilniczki co 1?🤔😅
@18kylo Жыл бұрын
Pilnik daje wynik bardziej uśredniony. Zagłębnik diamentowy w bardzo niejednorodnej stali potrafi "wpaść w miękkie" i stąd niemiarodajne wyniki. Tu lepiej sprawdza się zagłębnik z kulki który działa na większą powierzchnię i daje nam bardziej uśredniony pomiar.
@bartek977 Жыл бұрын
Tylko jak mierzysz blisko ostrza, to wtedy nie jest idealnie 90 st. więc stąd mogą wynikać te wyniki - ja to piszę z logicznego punktu widzenia, bo nie interesuje się tym tematem więc to może nie mieć znaczenia/wpływu na wyniki
@asdsad1745 Жыл бұрын
Z tą różnicą twardości na nożu warstwowym może być tak, że zewnętrzna miększa warstwa amortyzuje wbijanie się końcówki przyrządu. Coś jak ważenie się na wadze. Połóż ją np. na dywanie lub czymś innym miekkim i wynik wyjdzie mniejszy, bo dywan ugina się pod ciężarem pochłaniając część nacisku z wagi. Przynajmniej tak to widzę na chlopski rozum, a nie fachowca
@JankowskiKnives Жыл бұрын
Pomiar musisz wykonywac prostopadle bo uszkodzisz wgłębnik ktory jest drogi, warto kupic sobie kilka, po takiej akcji jak ta w ktorej zeslizgnąl ci sie wglebnik podczas pomiaru juz powinienes sprawdzic pomiar na referencyjnej płytce. Noze czesto sa hartowane selektywnie u na niektorych nawet nie widac hamonu, poza tym pomiary na tak cienkich przekrojach jak końcówka KT czyli jakiś 1mm beda oszukane i najlepeij sprawdzą sie pilnik. Sam robie noze od ok 3 lat, pomiar twardosci robi sie po zeszlifowaniu warstwy odweglen ale przed polozeniem szlifów czyli na plaszczyźnie prostopoadłej.
@Mendziaz Жыл бұрын
Może test lub jakie polecasz ostrzałki do noży od tańszych do droższych
@piorek4k Жыл бұрын
Stilgar nie chce tego pewnie słyszeć, ale… jeżeli maszyna za 5k pln ma odchył do 2 punktów w skali, pilniczki mają skalę co 5 punktow i w zależności od głębokości rysy w stali można oszacować, którego końca skali pilniczka jest bliżej dana twardość stali oraz problemy z mierzeniem twardości stali w stali wielowarstwowej, to maszyna za 5k zupełnie traci sens…
@vxMisieKxv Жыл бұрын
ta końcówka to wgłębnik :D Pozdro
@sic22l Жыл бұрын
Prosił bym o test noży firmy Samura. Firma deklaruje wykorzystywanie japońskiej stali AUS8 zahartowanej do 58-59 HRC, tymczasem nożyki z serii Harakiri czy Golf kosztują w okolicach 100zł co wydaje się niemal okazją. A co do pomiarów stali damaceńskiej to niskie i losowe wyniki w części warstwowej są jak najbardziej normalne. Gorzej z rdzeniem bo ten już powinien być jednolity. Może to kwestia tego że tam ostrze jest już zeszlifowane pod kątem? Jeszcze jedno - w drugiej połowie filmiku obraz i dźwięk się nieco rozjechały.
@ukaszagod9535 Жыл бұрын
Podbijam chętnie bym zobaczył Samure 67 damast
@sic22l Жыл бұрын
@@ukaszagod9535 Ale to już nożyk za 450-500zł.
@ukaszagod9535 Жыл бұрын
@@sic22l wiem, ale patrząc na pomysły Stilgara to nie jest niemożliwe.
@ExtraChuje Жыл бұрын
Są też po prostu technolgie miejscowego utwardzania
@wsiecipajaka8190 Жыл бұрын
Mamy twardościomierz w pracy ( taki duży stojący ) a na element wciskany mówimy wgłębnik.
@szymonrekowski Жыл бұрын
Kanał się rozwija. Super 👍
@bartekobarteko Жыл бұрын
Ale twoja ekscytacja pozytywnie wpłynęła na mój humor😄
@krasnoludzkieszpargaly Жыл бұрын
nie rozumiem nic ale bardzo sie ciesze z tego ze widze jak on sie bardzo cieszy
@DawidKasi10 ай бұрын
Super sprzęt!!! Czy masz w planach testować noże zwilling??? Mam zamiar je kupić, a Twoje testy rozwiały by moje watpliwosci. Wiele osób mogłoby z tego skorzystać.
@Kasiek-qw7uu10 ай бұрын
Jestem za.
@tymoteuszkopanski50177 ай бұрын
Logiczne, że jest jakaś Minimalna Grubość elementu mierzonego, czyli też warstwy w stali wielowarstwowej. Zrób specjalny uchwyt, (podkładkę) by pochylona powierzchnia noża była pod kątem prostym do wgłębnika.
@spinaczcool Жыл бұрын
Stal może być też hartowana selektywnie, np. masz hartowane tylko 2cm od krawędzi tnącej w górę.
@ados2354 Жыл бұрын
Ostatnio cieszyłem się jak @stilgar za dzieciaka, gdy dostałem spinning z kołowrotkiem... pielucha pełna. Samo uczucie-bezcenne ❤ a ten materiał wręcz sentymentalny.
@Agatsonek24 Жыл бұрын
Stilgar kocham cię oglądać ! ❤
@garfield1005 Жыл бұрын
Pierwszy człowiek w Polsce, który cieszy się z ostrzałki do noży 💪🏾🫣
@AdamAdam-zu9wl Жыл бұрын
Dobry zakup jak widać nie tylko przydał się do pomiaru twardości ale również do sprawdzenia czy dany nóż ma warstwy :)
@RysiekQwerty Жыл бұрын
Ja tak się cieszyłem gdy jako dziecko otwierałem paczkę od św Mikołaja. 😂 Brawo. Rzetelnie jak zawsze.
@pawewierzchanowski4781 Жыл бұрын
Pozwol ze Ci cos sprobuje wytluymaczyc... Pierwsze co powiedziales na poczatku zeby pomiar byl wiarygodny musi byc zachowany kat prosty , przy dziwerach nie ma takiej opcji gdyz wytrawiona stal poprostu robi mikroskopijne dolki ... a co do nozy z dalekiego wschodu zazwyczaj sa robione technika san mai , czyt tzw kanapka , albo nawet hot dog gdyz tylko wewnetrzna czesc dziweru jest stala ktora da sie hartowac , a jak dodasz jeszcze dziwer(stal skuwana) na sciankach , gdzie niejdnokrotnie nawet niklu sie uzywa by uzyskac wiekszy kontrast po trawieniu, a zazwyczaj bywa tak ze jest to stal rzepa ,co w Azji jest to normalne gdyz oni tam inna tradycje kowalskie maja, ale nie oznacza to ze noz do niczego sie nie nadaje , jakbys mial customowy dziwer z Europy albo Polski to bys takich problemow nie mial gdyz u nas nagminie robia z super stali pakiety , ale koniec koncow rozbawiles mnie mowiac ze za 5 tys nie kupisz twardosciomierza i ze musi on zajmowac pol pokoju heheheheh i sadze ze jak oddasz do legalizacji ten twardosciomierz moze byc roznie , ale nie wykluczam ze przejdzie poprawnie , a co do sprawdzianow jak pracowalem w warsztacie mechanicznym to glupi wzornik do sprawdzania otworow potrafil kosztowac ponad tysiac zlotych a chce zaznaczyc ze bylo to chyba z 10 lat temu ... zycze dobrego tygodnia i pozdrawiam..
@KrasnalGamer Жыл бұрын
Przy stali wielowarstwowej powierzchnia nie jest gładka. Kiedyś mierzyłem twardość spoiny po spawaniu do doboru twardości noży krążkowych i uszkodziłem „diament” przez nierówną powierzchnie spoiny. Po wyszlifowaniu powierzchni pomiar wyszedł dobrze. Myśle, że nieregularna powierzchnia sprawia, że wynik jest jaki jest.
@ZeptoBoxpl Жыл бұрын
Nóż byś musiał sfrezować, aby dostać się do rdzenia. Wtedy zmierzyć. Jednak i tak sam rdzeń ma też wiele warstw, więc pod naciskiem urządzenia warstwy będą pracowały między sobą.
@ireneuszsuek4534 Жыл бұрын
Sprawdzałeś może nóż Ikea Briljera? Pzdr!
@greggregrinreg2267 Жыл бұрын
Świetnie się ogląda tę pasję na ekranie 😁 A co do noży wielowarstwowych, to pewnie tak to jest przemyślane, żeby podczas pracy nóż był twardy ale też elastyczny i nie pękał.
@BonaventuraAstrogator Жыл бұрын
@Stilgar Czy możesz zmierzyć twardość noży Ikea z linii 365+ ??
@macmac19800 Жыл бұрын
Chętnie bym zobaczył test twardości cygańskiej patelni
@gigasteve144 Жыл бұрын
mam nadzieje że będzie fajnie tak jak zawsze
@gigasteve144 Жыл бұрын
Edit Było fajne i interesujące przy okazi dowiedziałem sie że takie urządzenie istnieje
@Gresos1 Жыл бұрын
Choć mało co rozumiem to oglądanie podjaranego Stilgara jest fascynujące 😅😎
@cosjedwabistego310 Жыл бұрын
Fajna zajawka, jako takie porównanie będzie ale no przed Stiglarem jeszcze dużo wiedzy do nadrobienia z materiałoznawstwa przede wszystkim
@szymon22bdg Жыл бұрын
Aż mi się studia przypomniały - metoda Brinella, Vickersa, Rockwella :D
@gosman200 Жыл бұрын
A mi technikum mechaniczne
@bmaciejb Жыл бұрын
Może jakieś testy nozy edc foldery/scyzoryki 🤔🤔🤔
@Stilgarius Жыл бұрын
Mam w planach, sam posiadam "kilka", a na pewno się kupi na przyszłość jeszcze kilka bardziej popularnych modeli :D Pod koniec tego odcinka są testy folderów i chyba największym zaskoczeniem dla mnie była twardsza stal w chińskim Ganzo, bo spodziewałem się teoretycznie czegoś gorszego, a tutaj zaskoczenie. Więc na 100% coś tego rodzaju się pojawi.
@bmaciejb Жыл бұрын
@@Stilgarius lubie twoje testy bo z każdym odcinkiem dowiaduje się czegoś nowego a jeszcze jak będą takie noże to już w ogóle :D
@TKM-hp1yo Жыл бұрын
Super! Cieszę się, że udało Ci się nabyć wymarzony sprzęt pomiarowy :) Szerokości.... choć raczej w tym przypadku 'twardości' :) Pozdrawiam serdecznie Tomasz
@polak2026 Жыл бұрын
Nagraj film o musakach. Jaki lepszy? Diamentowy czy ceramiczny?
@emtehscarm4613 Жыл бұрын
Jesteś jak profesor ciekawski tych czasów.
@MrArgoMen Жыл бұрын
"Nóż z Ikei za 10 zł" to powinno być motto kanału
@hanskloss5755 Жыл бұрын
Widać, że masz radochę :)
@tankardofterror9898 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe zagadnienie z tymi "Damaskami". Wgłębnik jest diamentowym stożkiem, więc jest wielokrotnie twardszy od nawet stali wielowarstwowej, która jest takim "makowcem". Na bardzo miękkiej warstwie "ciasta" leży super twarda warstwa "maku", ale bardzo cienka. diament nie ma problemu przebić i rozsunąć te warstwy, przez to opór jest mniejszy, niż mierzy pilnik na warstwie "zewnętrznej" - mikro ryski mogą powstawać na miękkiej warstwie, gdy twarda nie daje się rysować. Prawdopodobnie do pomiaru stali wielowarstwowej metodą wgłębników lepsze zastosowanie będzie miała inna skala. Może Brinell (stalowa kulka)? Chętnie poznałbym prawdziwe rozwiązanie tego "zadania" :)
@tankardofterror9898 Жыл бұрын
I wyszedłem na ignoranta (jak zwykle zresztą) bo koledzy exc i bojowychomik pięknie o wyjaśnili...
@patagonum8680 Жыл бұрын
Jak dobrze pamiętam to "indenter" w polskiej literaturze to wgłębnik ;) Świetny materiał.
@MartinNoiser Жыл бұрын
Uwielbiam te filmy o nożach :) jest może szansa na testy większych "scyzoryków"?
@Stilgarius Жыл бұрын
Tak, mam w planach
@fastt11 Жыл бұрын
Jak już masz takie fajne urządzenie, to liczę na ranking popularnych noży. Np. noże do 100zł do 200zł itp do tysiąca. Bo dalej już nie ma co testować powyżej 1 tyś, amator droższego nie kupi. Mnie by interesował dobry nóż w teren do 300zł.
@LBNKL Жыл бұрын
Twardą wierzchnią stalą miażdżysz nieco miększe warstwy znajdujące się pod nią. Prawdopodobnie stąd takie odchylenia.
@homutparkourbiaystok3453 Жыл бұрын
Fajne urzadzonko. Ale się dziwnie ogląda bo coś Ci w postprodukcji obraz z dźwiękiem się rozjechał. Minimalnie ale w te stronę ze dzwiek wyprzedza obraz i daje to dziwne wrazenie
@pesosek-2927 Жыл бұрын
Super zajawka aż wycieka z tego filmu ;)
@czarnaowca3793 Жыл бұрын
Oczywiście że odcinek się podobał- dziękuję 😊
@TKM-hp1yo Жыл бұрын
Ja tylko patrzyłem z przerażeniem gfy waszmość machałeś rękami trzymając te ciupeńkie końcówki. Przy moim szczęściu bym mi wypadła gdzieś na podłogę i poturlała w nieznanym kierunku. Nastąpiła by conajmniej półtoragogidzinna przerwa w nadawaniu celem poszukiwań rzeczonej zguby :D
@pat92062 Жыл бұрын
Super jak zawsze! Zrobiłbyś może jakiś film o matrycach w laptopach bo rozglądając się zauważyłem że sklepy nie podają informacji a niektóre mają 45 % NTSC a inne 100% srbg. I teraz nie wiem czy jest duża różnica między nimi ? Może jakieś porównanie ?
@jokerpl12 Жыл бұрын
Stilgar dziś: Nie mam miejsca, w mieszkaniu na duże urządzenia Stilgar za tydzień: Kupiłem […] nóż
@Jeyman63 Жыл бұрын
Nie zdziwiłbym się gdyby Stilgar miał specjalistyczne narzędzie do testowania specjalistycznych testerów noży
@papusiek11 Жыл бұрын
żeby nie napisać że koło dupy mi to lata, napiszę ! Super film :D
@WithoutScrolling Жыл бұрын
noże: 100pln - 3000pln urządzonko: 5000pln Stilgar cieszący się jak dziecko z pierwszego rowerka- bezcenne za reszte rzeczy zapłacisz hajsem z youtuba. Pozdro
@radagastre3537 Жыл бұрын
Myk polega na tym, że takie noże robi się jak zęby bobra, jakkolwiek śmiesznie to brzmi. To znaczy, że rdzeń masz bardzo twardy, a im bliżej zewnętrznej części warstwa, z tym miększej stali jest zrobiona. Dzięki temu nóż tępi się tym bardziej, im bardziej od zewnątrz patrzymy. Warstwa stali najtwardszej jest bardzo cienka, bo to ona zostaje faktycznie ,,nietykana", a te z zewnątrz się ścierają
@lokaamstaff2894 Жыл бұрын
Widać, że masz zajawkę i lubisz to co robisz
@marcinbrych6268 Жыл бұрын
No, no mega zajawka :)
@kexyo5777 Жыл бұрын
Jeżeli musi być zachowany kąt prosty to mierzenie na szlifie ostrza nie powinno pokazywać poprawnych wyników