Najbardziej w tym programie lubię rozkładanie tematu na czynniki pierwsze, tzn. ukazanie PRZYCZYN pewnych rzeczy, a nie zwykłe wskazanie na nie palcem.
@jubas8273 Жыл бұрын
Niezwykle cieszę się, że trafiłem na Twój kanał, który dostarcza tak wartościowych i rzetelnych informacji na temat bieżących wydarzeń politycznych! Twoje materiały zawsze są doskonale przygotowane, a Ty potrafisz przedstawić skomplikowane kwestie w sposób zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Materiał "Strategiczny rozłam w Europie" to kolejne znakomite dzieło, które pokazuje, jak ważne są podejmowane przez nasze kontynentalne potęgi decyzje w kontekście stosunków z innymi światowymi mocarstwami. Doceniam twoje profesjonalne podejście do tematu oraz zaangażowanie, by przybliżyć nam istotne sprawy związane z wizytą prezydenta Francji w Chinach oraz strategicznymi różnicami między państwami europejskimi. Dziękuję za to, że nieustannie dbasz o edukację swoich widzów w dziedzinie polityki zagranicznej, dzięki czemu jesteśmy świadomymi obywatelami, którzy mają szeroką perspektywę na rzeczywistość. Twoje materiały to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji. Gratuluję świetnego odcinka, z niecierpliwością czekam na kolejne! Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów na polu edukacji politycznej!
@cambras967 Жыл бұрын
😊
@Chorson Жыл бұрын
Peany
@WiciuSJ Жыл бұрын
Jak zawsze bardzo trafne spostrzeżenia. Dzięki za twój punkt widzenia! Twoja perspektywa zawsze mocno otwiera mi oczy. ;) Pozdrawiam i miłego dnia!
@ToughCookie992 Жыл бұрын
@@bogdanszopa6002 xD
@szymonolszewski7260 Жыл бұрын
Ty zdej swe różowe okulary i przejrzyj na ślepia.
@Grzegorz_Grabowski Жыл бұрын
"Genialny" ruch ze strony Makarona, pozwolę sobie podsumować. >gada o strategicznej niezależności Europy i niezależności od USA Tymczasem >pół UE opiera swoje bezpieczeństwo na stanach a solidna porcja Europy żyje głównie dzięki amerykańskiej pomocy >Francja dalej ignoruje głosy ze wschodu UE, bagatetelizuje i nie uważa nas za równych partnerów, nie bierze pod uwagę naszych problemów, a jedynie swój zysk Jednakowoż wciąż uważa się za naturalnego przywódcę Europy XD śmiechu warte. Francuska klasyka.
@gordongecko9405 Жыл бұрын
To była kompromitacja całej ich polityki, w oczach wszystkich: partnerów z UE, Rosji, USA, a nawet Chin. Ale jak kto woli 😝 Tego już się nie da cofnąć.
@Flowman1991 Жыл бұрын
I to się utrzymuje od końca IIWŚ... Najpierw Jean de Lattre de Tassigny podczas podpisywania kapitualcji Niemiec groził, że odbierze sobie życie jeżeli Francja nie weźmie udziału kapitualcji, mimo sprzeciwu reszty reprezentantów strony zwycięskiej. Później defilada zwycięstwa i Francji w niej udział, strefy okupacyjne... Warto wspomnieć, że Francja była jednym z najbardziej kolaborujących z Niemcami krajów pod okupacją. Śmiechu warte.
@limes473 Жыл бұрын
Zarzucasz Francji perspektywę europejską z punktu widzenia Paryża, a robisz dokładnie to samo, tylko z punktu widzenia Warszawy. Gdyby Europa była równie mocno zmilitaryzowana jak USA, nie byłoby takiego poziomu w UE jaki mamy, także w Polsce. Europie NIKT nie zagraża, państwom UE graniczącym z Rosją, przyjmując koncepcję rzekomej nieuchronności konfliktu z nią, bezpieczeństwo gwarantują Stany Zjednoczone poprzez NATO, nie Europa i psim obowiązkiem Amerykanów jest zapewnić to bezpieczeństwo, podobnie jak zobowiązani są do wymiernej pomocy Ukrainie, czego co nie ma miejsca, bo Ukraina niestety wojnę przegrywa i jest w zaawansowanej fazie destrukcji. Fakt, że Amerykanie w odniesieniu do państw europejskich wysłały najwięcej sprzętu o niczym nie świadczy. Należy liczby te zestawić z posiadanym arsenałem i możliwościami, abstrahując od już od gwarancji amerykańskich i brytyjskich względem Ukrainy. Jeszcze się niektórzy nienauczyli🎉, że bunczucznością nic nie ugramy? To nie Europa potrzebuje nas, tylko my Europy, nie my stanowimy o jej sile i nie my wnosimy wymierny wkład w jej rozwój, więc wizja, że to my będziemy decydować o przyszłości Unii obok Berlina i Paryża, jest równie żałosna, jak wizje rządu londyńskiego na rozwój sytuacji powojennej w Polsce i Europie i przyszłe granice Polski.
@pagor6356 Жыл бұрын
@@limes473 Jakie konkretnie amerykańskie i brytyjskie gwarancje dla Ukrainy masz na myśli?
@filmstarist Жыл бұрын
@@limes473 Rzecz w tym że układ się zmienia i Francja że swymi socjalami u szyi i konfliktami wewnętrznymi ma g... do gadania a my stoimy przed historyczną szansą powrotu do bycia ważnym graczem w tej części Europy. Ew. związek z Ukrainą to już w ogóle zmienia zasady w naszym rejonie.
@markopolo6056 Жыл бұрын
Jeżeli chcesz być liderem jakiegoś regionu to musisz zagwarantować mu bezpieczeństwo, Francja i Niemcy obecnie nie spełniają tego warunku.
@tadeszal-abdullah1476 Жыл бұрын
Niemcy to w ogóle chyba kibicują Rosji
@Luki766 Жыл бұрын
Wow ale jakoś nas trzymali razem z Rosją za morde, robili z nas tanią siłę roboczą i nie mieliśmy nic do powiedzenia. To że teraz ich wizja Europy z hukiem legła w gruzach to tylko przez głupio wywołaną wojnę, i dzięki pomocy stanów
@adrianganski4008 Жыл бұрын
@@tadeszal-abdullah1476 niemcy chciały karmić swoje posłuszne społeczeństwo surowcami rosyjskimi robiąc sobie z własnych sąsiadów kupców na jedyne słuszne produkty z owych surowców wytwarzane. Dzisiejsza polityka niemiec przypomina scenkę z pornola ze starymi babami branymi na śpiocha. Straszne.
@nanotech_republika Жыл бұрын
Nawet więcej można powiedzieć: musisz dbać o potrzeby innych krajów, aby stały się one w końcu równoprawnymi graczami i razem tworzyły politykę regionu. Wszelkie inne działania, takie jak tworzenie Europy dwóch prędkości, prowadzą do braku jedności w grupie i braku podążania za liderem. Można powiedzieć, że okres, w którym Niemcy/Francja są liderami, powinien być tylko etapem na drodze do ujednolicenia Europy, Europy o jednolitej sile. Jeśli państwa Europy twierdzą, że osiągnięcie takiego celu jest niemożliwe, nie ma sensu dla Polski ani innych mniejszych krajów podążanie za liderem obecnie.
@nanotech_republika Жыл бұрын
Stąd też Macron powinien dbać o usuwanie nierówności między krajami Europy, a nie skupiać się tylko na interesie Francji. W przeciwnym razie powinien przestać mówić o jedności Europy. Czy to tylko puste slogany?
@eluniaitomek Жыл бұрын
Wolę być wasalem USA niż jak Macron rosji i Chin. Demokracja mi bliższa niż dyktatura.
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Dokładnie. Totalitaryzm i autokracja to tylko wojny jak pokazuje przykład Rosji i ChRL (prędzej czy później zatakuja Tajwan)
@alm9322 Жыл бұрын
Dobrze powiedziane! Świat Zachodni powinien się jednoczyć w obliczu rosnących autorytaryzmów, a nie dzielić i tworzyć gospodarczo poddane Chinom pseudopaństwo, jak chciałby tego Macron!
@wiciuwiciu2783 Жыл бұрын
Jak ktoś mi mówi, że "USA TO BY TYLKO INNYCH CHCIAŁO PODPORZĄDKOWAĆ", co jest oczywista bzdurą to zawsze odpowiadam, że "Wolę amerykańską okupację niż ruską wolność, bo lepiej umrzeć od cukrzycy w wieku 80 lat, niż z kulą w głowie przed 40-stką" Zazwyczaj to zamykało dyskusję, ewentualnie parę sprostowań, że w końcu lepiej narzekać na jakość Fordów i Tesli, niż modlić się o Ładę
@floreanchannel Жыл бұрын
Strategicznie niezalezna Europa to taka w ktorej Niemcy i Francuzi dyktuja wszystkim innym jak ma byc i czerpia z tego najwieksze kozysci.
@MxKxz Жыл бұрын
To bardziej zasługa niezachwianego i uporczywego dążenia do tego stanu rzeczy Niemców.... A makaron jest tak niezależny jak miękka "elita" eu.
@BG-up3ss Жыл бұрын
Ktoś musi być liderem i przewodzić. Te kraje są najbardziej rozwinięte oraz mają najlepsze know-how i nowoczesne technologie. Europa rozdrobniona to Europa podzielona i nie potrafiąca pójść w jednym konkretnym kierunku.
@limes473 Жыл бұрын
I to jest bardzo korzystna perspektywa. Nie Polska zbudowała i nie Polska buduje dobrostan Europy. Drogą do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa nie jest polityka włazidupstwa względem Waszyngtonu, która najpewniej w końcu doprowadzi do wojny z Rosją, która zrujnuje nasz kraj, a ta droga prowadzi przez sfederalizowaną Europę.
@limes473 Жыл бұрын
@@BG-up3ss przecież to komentarz typowego lewusa, który tylko kręci nosem, narzeka i sieje defetyzm i jest kontrproduktywny. Gdyby zechciał czytać choćby jedną książkę miesięcznie o USA, to wiedziałby, że tam nie każda nacja miała wpływ na prowadzenie polityki, a byli to przede wszystkim anglosascy protestanci, z czasem także germańscy i to te grupy po dziś dzień dominują amerykańską politykę. Zapatrzonym Polakom w Wielkiego Brata chyba lepszych argumentów nie trzeba, bo z pewnością na model amerykański znajdą setki, jak nie tysiące argumentów obronnych.
@floreanchannel Жыл бұрын
@@BG-up3ss Osobiście wolę być w "sojuszu" ze Skandynawią albo nową Hanzą, niż być cały czas wagonikiem kategorii C dla Niemców czy Francuzów. Poza tym jak widać, każdy kraj kieruje się swoim interesem narodowym primo. Nie widzę więc dlaczego to Niemcy albo Francuzi, którzy tego interesu się wyzbyć nie mogą mieliby przewodzić Europie.
@marcinmoczkowski4513 Жыл бұрын
Bardzo merytoryczna analiza. Świetny materiał. Pozdrawiam
@korynt169 Жыл бұрын
Dzięki za film!
@slec22 Жыл бұрын
Myślę że pominąłeś ważną kwestię jaką jest aktualne zaufanie krajów wschodu UE do krajów zachodu UE. Makron może rzucać zaklęciami ale to USA pokazało że jak trwoga to tylko na USA można liczyć, bo Makrą to może zaczął by ostrzej grać jak by ruskie czołgi stały na odrze. Już nie pomnę o tym iż Francja chce finansować sektor prywatny z pieniędzy publicznych, co jest wedle wszelkich praw unijnych zakazane. Tu chciałbym nadmienić iż jeśli UE się ugnie, to będzie początek końca Unii Europejskiej, po co komu unia w której to po prostu więksi dyktują warunki tym mniejszym i wysysają kapitał ludzki i wykorzystują niską marżowość wschodu aby dźwigać swoje gospodarki, a trzeba pamiętać że Brytyjczycy już proponowali nam swoją wersję unii.
@krzysztofraciborski5740 Жыл бұрын
A ja myślę, że jak by ruskie stały nad Odrą, Macron, jak w IIWŚW, Francuzki, schował by się pod kołdrę i wystawił ruskim d... i na tym polegała by ta ostrzejsza gra. Pozdrowienia
@gordongecko9405 Жыл бұрын
Hm.. jakie zaufanie?? 😂 Oni są w oczach wschodnich krajów UE skompromitowani i SPALENI.
@dariusztkocz2853 Жыл бұрын
Chciałeś lewackiej UE to ją masz i nie narzekaj
@michachodkowski8499 Жыл бұрын
A jak to sobie inaczej wyobrażasz? Ze Słowenia w sojuszu z San Marino bedzie narzucać kierunek europejskiej drogi? To jest jakis absurd z jednej strony oczekiwac ze stare kraje UE beda dotowac wschód praktycznie za frico a z drugiej nie zrobia nic zeby na tym zarobić...
@gordongecko9405 Жыл бұрын
@@michachodkowski8499 Dokładnie tak. Albo będą się z nami liczyć, albo nie zbudują nic, i z czasem zgniją. Proste. Czy ci się podoba czy nie.
@martin_staf Жыл бұрын
Dobrze, że zwracasz uwagę na te kwestie różnic w interesach poszczególnych krajów UE 👍
@Luki766 Жыл бұрын
Różnicę interesów to raczej widać bardzo dobrze, ale materiał zacny
@Luki766 Жыл бұрын
@@bogdanszopa6002 nauczę cię może czegoś o świecie, może bo nie wiem jesteś jakimś trolem czy niedouczony. W każdym europejskim kraju są imigrancji, czy to z Afryki, bliskiego wschodu, czy z Europy wschodniej, potrzebujemy imigrantów. Stany należą do naszego kręgu kulturowego i są oczywiście naszym sojusznikiem. Wizja Europy według Europy zachodniej zawiodła, i z hukiem legła w gruzach
@dariusztkocz2853 Жыл бұрын
Chciałeś lewackiej UE to ją masz i nie narzekaj
@dariusztkocz2853 Жыл бұрын
@@bogdanszopa6002 Nie filozofuj ty również pasożytujesz
@polanddanny Жыл бұрын
Dziękuję za film, cieszę się że pracujesz bo to znaczy, że jest dobrze. Życzę żebyś się wysypiał :) Wszystkiego dobrego!
@nikaka4635 Жыл бұрын
Jak zwykle - świetny materiał 👏 Dziękujemy
@korneliapochec2379 Жыл бұрын
Dziękuję za odcinek :)
@bartusmarchew Жыл бұрын
Wieksza integracja Europy oczywiście ma sens jeśli jest prowadzona zgodnie z możliwościami i interesami danych państw. A te są bardzo różne i prawdopodobnie zawsze takie będą. A USA będzie nam tak długo potrzebne dopóki Europa się nie dozbroi i będzie samowystarczalna. Mimo wszystko lepiej być wasalem amerykańskim, Japonia i Korea pod względem militarnym i gospodarczym się o tym przekonały.
@Luki766 Жыл бұрын
Ojojoj Bartuś... Głupiś czy jak?
@Luki766 Жыл бұрын
Zdajesz sobie sprawę z tego że Japonia i Korea płd nie są posłusznymi pieskami Anerykanów?
@bartusmarchew Жыл бұрын
@@Luki766 spoko 😊
@bartusmarchew Жыл бұрын
@@Luki766 No popatrz Pan, wczoraj się urodziłem i nie wiem że świat nie jest czarno biały.
@Luki766 Жыл бұрын
USA oczywiście należy do naszego kręgu kulturowego, i także jest naszym sojusznikiem- oczywiście, ale Europa jest samowystarczalna, tylko kraje europejskie zdają się żyć w swoich bańkach. Jasne że na zachodzie nie chcą eskalacji, my też nie! Ale żeby powiedzieć to staniwcze ,nie!, Bardzo dobrze mieć ze sobą wsparcie stanów
@MPKb19 Жыл бұрын
Kolejny merytoryczny i dobry odcinek
@MrShinpu Жыл бұрын
Tu nie chodzi o brak wiedzy i jakieś się wkurzanie na Francje. Po prostu Francja nie działa w naszym interesie tylko głównie w swoim. My mamy działać w swoim tak jak inne kraje to robią. Usiłują przekonać resztę że ich pomysły na przyszłość są lepsze i bardziej opłacalne dla reszty. Macron jest malutki chociaż wydaje mu się że jest inaczej i bez USA byłoby zwierzchnictwo Rosji albo Chin. Europa nawet zjednoczona jest za słaba żeby być mocarstwem. Dla Polski bardziej opłacalne jest zwierzchnictwo USA ale jak wiemy nie wszyscy w Polsce tak uważają. Jak ktoś uważa że USA jest złym wyborem to chętnie przeczytam jakieś uzasadnienie bo może to ja się mylę. (wybór USA zapewnia nam chociaż częściową suwerenność w innych przypadkach będziemy całkowicie zdominowani i kontrolowani politycznie oraz gospodarczo przez naszych sąsiadów)
@Luki766 Жыл бұрын
Stany są naprawdę daleko. Ukraina stoi silna dzięki innym państwom regionu, stany tylko pomagają. Europa jest silna, ale jak widać nie ma czegoś takiego jak zjednoczona Europa
@Internautao Жыл бұрын
@@Luki766 zobacz lepiej ile pieniędzy poszło do Ukrainy z poszczególnych państw. Ukraina stoi tylko dzięki nam, USA, UK i częściowo Rumuni. My jesteśmy najważniejsi pod względem terytorialnym i ćwiczenia żołnierzy, a USA pod względem pompowania kasy i broni przez nasze terytorium. Niestety USA daje tyle ile im się opłaca, a my wolelibyśmy aby więcej dawali i tyle. Jednak dalej nie zmienia to faktu, że bez Polskiej granicy i kasy z USA Ukrainy by już dawno nie było
@Katty007 Жыл бұрын
Makaron już zapomniał, że gdyby nie Usa to by dziś z babcią po niemiecku gadał.
@deniskarmichael9730 Жыл бұрын
Poza kwestiami gospodarczymi, Emmanuel Macron pragnie spełnić swoje ego i wstąpić w ślady Charles De Gaulle który umiejętnie utrzymywał w swoim czasie równowagę pomiędzy USA i ZSRR. Tylko Macron jest za cieńki na ten garnitur i nie jest, i nigdy nie będzie on na poziomie Charles De Gaulle.
@Ojciec-Smazonej-Darii Жыл бұрын
ja znałem czarlsa degola hi łos frend of majn
@TheBart990 Жыл бұрын
Charles De Gaulle chciał w współpracować z Polska. Macron chce podeptać nasze interesy.
@wojciechbladowski542 Жыл бұрын
@@TheBart990 bo to był element balansowania wpływów ZSRR; Polska była największym krajem z Układu Warszawskiego, która miała tak bliskie i zażyłe stosunki z Francją, toteż wątpię, żeby to była jakaś szczególna miłość CdG do Polski.
@lookash7263 Жыл бұрын
Problem polega na tym że wtedy sytuacja polityczna była inna. Wtedy świat był wyraźnie podzielony na dwa fronty teraz mamy globalizację i oba "światy" wzajemnie sie przenikają co powoduje że Chiny realnie wchodzą w amerykańską strefę wpływów. Francja jest za słaba by być niezależna tak wiec albo Chiny albo USA. Francuzów nie stać na niezależność nawet jeśli wydaje im sie że jest inaczej.
@dariusztkocz2853 Жыл бұрын
Chciałeś lewackiej UE to ją masz i nie narzekaj
@eluniaitomek Жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie.
@jamescache1768 Жыл бұрын
Dziękuję serdecznie!!!
@karolostr Жыл бұрын
dziękuję za materiał!
@sebastiansmigielski7638 Жыл бұрын
Świetny materiał.
@tigertankerer Жыл бұрын
Makaron tak bardzo chce niezależności od USA, że jest gotowy sprzedać się każdemu dyktatorowi by to osiągnąć.
@wojciechsnoch Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Jak zwykle.
@mariusz5354 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy punkt widzenia
@kamilchruslak5043 Жыл бұрын
Jak zawsze profesionalnie
@Radek457 Жыл бұрын
Super odcinek :)
@wojciechszuminski Жыл бұрын
Genialny materiał
@theSaintXL Жыл бұрын
Makaron postawił wszystko na jedną kartę. Generalnie jest spalony w polityce lokalnej na jakiś czas, więc buduje "fundament" aby w przyszłości być lobbystą lub prezesem nowo powstałego podmiotu za którym stoi kapitał z Azji. Kwestia czasu.
@Luki766 Жыл бұрын
Hah
@varsovianspy2992 Жыл бұрын
Francja w swojej tęsknocie za dawnym imperium przespała moment w którym to U.S.A przegoniło gospodarczo Europę. Czy nam się to podoba, czy nie, Europa JEST wasalem Stanów Zjednoczonych. Rozbijmy to. Nie ma w UE żadnych technologicznych gigantów, nie ma produkcji pół przewodników, bez których nie wyprodukuje się chociażby zmywarki, tak mamy wytwórnie samochodów, ale znowu, Stany cisną po całości i niedługo samochody mogą bardziej przypominać komputery na kółkach, czy UE zdoła to nadgonić? Każdy przyszły "Elon Musk" wyjeżdża to U.S.A, bo o ile chce się żyć prostym, dostatnim życiem to Europa jest świetna, ale by zostać grubą rybą nie jedzie się do Francji, tylko do Teksasu, albo Kalifornii. Europa zawiodła również na polu energetycznym, jak i militarnym, mieliśmy nie jedną szansę by zmienić nasz kierunek działania, ale zignorowaliśmy wszystkie znaki na ziemi i niebie, dziś UE bez U.S.A jest niczym, jeśli przyjdzie prezydent typu Trump i powie: "Zwijamy manatki" To ja szczerze nie wiem jak Europa miałaby sobie poradzić. Francja musi się raz, a dobrze pogodzić z tym, że to amerykańskie seriale są popularne, a nie francuskie, to amerykańska muzyka odbija się echem na cały świat, a nie francuska i wreszcie to angielski jest lingua francą świata, a nie francuski. I żaden płacz i zgrzytanie zębów tego nie zmieni.
@adrianganski4008 Жыл бұрын
ASML
@varsovianspy2992 Жыл бұрын
@@adrianganski4008 Czyli jednak za coś się wzięli? Dobrze wiedzieć, niemniej w porównaniu do technologicznych hegemonów jakimi są USA i Azja, obawiam się, że to wciąż za mało. Wystarczy popatrzeć tylko jakich telefony jakich marek posiadają ludzie i ile z nich jest Europejska.
@Luki766 Жыл бұрын
Okey dobry materiał, nawet nie przypuszczałem że jakaś tam wizyta jakiegoś prezydenta gdzieś tam może tak wiele znaczyć
@vxsniffer Жыл бұрын
mamy prawo być ździwieni, że w Polsce nadal funkcjonują politycy totalnej opozycji, którzy twierdzą, że powinniśmy zrezygnować z własnego bezpieczeństwa, byle Francja i Niemcy mogły zrealizować swoje egoistyczne interesy i ambicje...
@jacekkos4176 Жыл бұрын
Lubię Pana posłuchać.
@BardHafirBregen Жыл бұрын
Nagrasz filmy komentujace "Ksiege Urantii" i jej rewelacje odnosnie historii ziemi i powstania zycia na naszej planecie jak rowniez epoki geologiczne? Jak sa bliskie temu co mowi obecna nauka? Podpowiem ze ksiega jest dostepna za darmo w internecie (Przekaz 57-61). Pozdrawiam
@blazejka1965 Жыл бұрын
W imię strategicznej autonomii, by tylko nie iść w parze Amerykanami na własną szkodę realizujmy interesy Chin, brawo Makrą. Można mówić, że nie jest w interesie Francji stawać po stronie USA, ale nie jest też w jej interesie stawać po stronie Chin, a już na pewno nie torpedować projektu unijnego. Makrą dał się ograć jak chłopiec.
@Luki766 Жыл бұрын
No nie ciekawie to wygląda, prawda? Zamiast zadbać o współpracę z państwami naszego regionu, gdzie do ugrania było naprawdę dużo, jak energetyka, czy sprzęt wojskowy to on...
@Luki766 Жыл бұрын
@@bogdanszopa6002 śmieszny jesteś
@Luki766 Жыл бұрын
@@bogdanszopa6002 żałosne
@dariusztkocz2853 Жыл бұрын
Chciałeś lewackiej UE to ją masz i nie narzekaj
@blazejka1965 Жыл бұрын
@@bogdanszopa6002 Nie wiedziałem że Polska to USA, bo w naszym interesie jest nie wojna, ale odpieranie Rosji. Wojnę to prowadzi Rosja. Jedynymi zbrodniarzami są Rosjanie
@robsonw Жыл бұрын
Fajnie włożona reklama , 👍
@liquidrock8388 Жыл бұрын
No cóż, jeśli Francja chce spójnej i niezależnej gospodarczej polityki europejskiej, to musi zadbać o spójną i niezależną europejską politykę bezpieczeństwa. Na razie nie są gotowi nawet wydawać 2% PKB na obronność, o realnej zdolności obrony wschodniej granicy UE nie wspominając. Albo sobie to uświadomią i dadzą nam opcję uniezależnienia się od USA, albo nie i będą się zżymać, że wschodnia część UE blokuje ich inicjatywy i "sabotuje" plany strategiczne. Na dodatek ich cyniczny stosunek wobec Rosji powoduje, że nawet gdyby Francuzi mieli odpowiednio wielką armię, to i tak w Polsce pojawiłyby się pytania, czy istotnie byliby gotowi działać zdecydowanie i przelewać krew, żeby obronić kraje bałtyckie czy Polskę (podobne wątpliwości pojawiają się zresztą wobec innych państw z zachodniej części UE, zwłaszcza Niemiec czy np. Włoch). Francja i Niemcy skompromitowały się jako liderzy UE w trakcie obecnego kryzysu i ten brak zaufania może na dłuższą metę bardziej niż siła militarna zadecydować o tym, czy Unia stanie się strategicznie niezależna od USA.
@CryptoC4T Жыл бұрын
Zawsze podoba mi się chłodny realizm tego kanału.
@muza9015 Жыл бұрын
Z Tego filmu wyciągnąłem wnioski że Niemcy i Francja Jako główne potęgi w unii europejskiej po prostu nie udźwignie sprawy bezpieczeństwa w kontekście Ukrainy i po prostu na to miejsce przyszły w Stany Zjednoczone które zapewniły w Europie wschodniej poczucie bezpieczeństwa.
@olliehzwiedzanawynos2866 Жыл бұрын
Brawo
@gukutto Жыл бұрын
Zdecydowanie wolę zwierzchnictwo USA zwłaszcza gdy Polska zaczęła mocno zyskiwać na znaczeniu dla tego mocarstwa. Sam już nie wiem co Macron robi. Mam wrażenie, że chciałby być zapamiętany jako jeden z tych genialnych polityków którzy potrafili zachowywać neutralnie-dobre stosunki ze wszystkimi i z nikim jednocześnie. Chiny... Z Chinami można się według mnie dogadać handlowo tak aby Stany nie poczuły się oszukane. Chiny mają olbrzymią chęć odtworzenia czegoś na wzór Jedwabnego szlaku 2.0, który połączyłby ten kraj lądowo z Europą aby pominąć wszelkie kontrole amerykańskie i nawet rosyjskie a Polska i jej przeklęte położenie geograficzne może się raz w historii przydać do czegokolwiek. Chiny pewnie byłyby gotowe stworzyć z Polski ich hub handlowy nawet za cenę jakichś ustępstw bo byłoby to po prostu opłacalne. Polscy politycy, jakkolwiek w ich wątpię, chyba już nawet dają sygnały chińczykom, że infrastuktura na takie coś jest cały czas przygotowywana i są gotowi zasiadać to stołu.
@waldemar_toroszewski Жыл бұрын
Super
@stanisaw1polak784 Жыл бұрын
Strategiczna suwerenność Europy to fajna idea ale sposób w jaki próbują ją budować francuzi rodzi raczej nieufność. Należałoby zacząć od stworzenia wspólnej agendy, czyli "żelaznego" spisu celów w których jesteśmy zgodni. Takie samotne wycieczki jak ta Macrona powodują że cel się oddala. Wygląda to bardzo nieprofesjonalnie.
@adrianganski4008 Жыл бұрын
W takich momentach widać jak nienaturalna jest koncepcja unii europejskiej. Wielka Brytania w porę opuściła ten sztuczny twór. Im więcej podmiotów tym większy bałagan, to się powinno nazywać gospodarcza unia europejska, bo jeden drugiemu nogę podkłada podczas spaceru, a co dopiero gdy gracze zaczną bieg.
@Marek-Expanse Жыл бұрын
Bardzo się cieszę że w zaczyna się mówienie o interesach każdego kraju. Każdy gra dla siebie. Ważne żeby znaleźć złoty środek.
@kamilos350kowalski4 Жыл бұрын
Nie wiem jakie są różnice za to wiem że czas spierdalać od komochów
@GluonToo Жыл бұрын
Problem polega na tym, że udział w Europy, USA i Kanady (czyli zachodniego świata) w globalnym PKB się zmniejsza i będzie się zmniejszać. Nie dlatego, że się cofamy w rozwoju, ale dlatego, że rosną inni. W tej sytuacji mrzonką jest budowanie III siły obok USA i Rosji z Chinami. Po prostu Europa jest na to za mała. A jeśli jeszcze Macron sprzeda Rosji część wschodnią naszego kontynentu, potencjał Europy spadnie do śmiesznego poziomu. Polityka Francji jest więc pełna sprzeczności. Co oczywiście nie zmienia faktu, że w pewnych kwestiach gospodarczych Macron ma rację - trzeba odbudować przemysł i bardziej racjonalnie podchodzić do transformacji energetycznej. Polityka Francji dziś stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy Wschodniej (wschodniej w sensie podziału politycznego z epoki zimnej wojny), ale w dalszej perspektywie zagraża także krajom "starej Europy". Jeśli wypadniemy w rosyjską czy chińską strefę wpływów, a rywalizacja pomiędzy Francją a USA zakończy się wrogością, to Żabojady też znajdą się w czarnej... dziurze. Pewnego dnia Pekin pozwoli im robić wino, ale już nie półprzewodniki.
@piterc12 Жыл бұрын
Wklejam wywiad jakby ktoś miał problem z paywallem: Emmanuel Macron: "Autonomia strategiczna musi być walką Europy Bez strategicznej autonomii Europa ryzykuje "wyjściem poza historię", ostrzega prezydent Republiki w wywiadzie podczas wizyty państwowej w Chinach. "Zbyt długo Europa nie budowała tej strategicznej autonomii. Dziś bitwa ideologiczna została wygrana" - powiedział Emmanuel Macron w wywiadzie dla Les Echos. Teraz jednak konieczne jest wdrożenie tej strategii. "Pułapką dla Europy byłoby to, że w momencie, gdy osiąga ona klarowność swojej pozycji strategicznej, zostaje wciągnięta w zaburzenia świata i kryzysy, które nie są nasze". Dla prezydenta Francji strategiczna autonomia była kluczowa, by uniknąć sytuacji, w której państwa europejskie staną się "wasalami", gdy Europa może być "trzecim biegunem" w obliczu Stanów Zjednoczonych i Chin. "Nie chcemy wejść w logikę bloku do bloku" - dodał szef państwa, który wypowiedział się też przeciwko "eksterytorialności dolara". "Historia przyspiesza, potrzebujemy równolegle przyspieszenia europejskiej gospodarki wojennej" - nalega francuski prezydent. Po pańskim dialogu z prezydentem Xi Jinpingiem, czego tak naprawdę możemy się spodziewać po Chinach w sprawie Ukrainy? Myślę, że Chiny dokonują tej samej obserwacji co my, a mianowicie, że dziś czas jest militarny. Ukraińcy stawiają opór, a my im pomagamy. To nie jest czas na negocjacje, nawet jeśli je przygotowujemy i, jeśli trzeba, ustawiamy scenę. Taki jest cel tego dialogu z Chinami: utrwalenie wspólnych podejść. Po pierwsze: poparcie dla zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Dwa: wyraźne przypomnienie o sile jądrowej, a do Chin należy wyciągnięcie konsekwencji z faktu, że prezydent Putin rozmieścił broń jądrową na Białorusi kilka dni po tym, jak obiecał, że tego nie zrobi. Trzy: wyraźne przypomnienie o prawie humanitarnym i ochronie dzieci. I cztery: zobowiązanie do wynegocjowania trwałego pokoju. Zauważam, że przewodniczący Xi Jinping mówił o europejskiej architekturze bezpieczeństwa. Ale nie może być mowy o europejskiej architekturze bezpieczeństwa, dopóki w Europie istnieją najechane kraje lub zamrożone konflikty. Widać więc, że z tego wszystkiego wyłania się wspólna matryca. Czy Ukraina jest priorytetem dla chińskiej dyplomacji? Być może nie. Ale ten dialog pozwala nam temperować komentarze, które słyszeliśmy o pewnej formie samozadowolenia ze strony Chin wobec Rosji. Ponieważ Chińczycy mają obsesję na punkcie konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi, zwłaszcza w kwestii Tajwanu, czy nie mają tendencji do postrzegania Europy jako pionka między tymi dwoma blokami? Jako Europejczycy martwimy się o naszą jedność. To zawsze była moja troska. Pokazujemy Chinom, że jesteśmy zjednoczeni i taki jest sens tej wspólnej wizyty z Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Chińczycy również dbają o swoją jedność, a Tajwan, z ich punktu widzenia, jest jej częścią. Ważne jest, by zrozumieć ich sposób rozumowania. Pytanie dla nas, Europejczyków, brzmi: czy mamy interes w przyspieszaniu sprawy Tajwanu? Nie. Najgorsze byłoby myślenie, że my, Europejczycy, powinniśmy być w tej kwestii naśladowcami i dostosować się do amerykańskiego tempa oraz do chińskiej przesadnej reakcji. Dlaczego mielibyśmy podążać w tempie wybranym przez innych? W pewnym momencie musimy zadać sobie pytanie, co leży w naszym interesie. W jakim tempie chcą działać same Chiny? Czy chcą mieć ofensywne i agresywne podejście? Istnieje ryzyko samospełniającej się strategii numer jeden i numer dwa w tej kwestii. My, Europejczycy, musimy się obudzić. Naszym priorytetem nie jest dostosowywanie się do agendy innych we wszystkich regionach świata. Pułapka dla Europy polegałaby na tym, że w czasie, gdy klaruje ona swoją pozycję strategiczną, gdy jest bardziej strategicznie autonomiczna niż przed Covidem, zostałaby wciągnięta w zakłócenia na świecie i kryzysy, które nie byłyby nasze. Jeśli nastąpi przyspieszenie duopolu, nie będziemy mieli czasu ani środków na finansowanie naszej strategicznej autonomii i staniemy się wasalami, podczas gdy możemy być trzecim biegunem, jeśli będziemy mieli kilka lat na jego zbudowanie. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej krajów europejskich zwraca się bardziej niż kiedykolwiek do Stanów Zjednoczonych w sprawie swojego bezpieczeństwa, czy europejska autonomia strategiczna ma jeszcze sens? Oczywiście, że tak! Ale na tym właśnie polega wielki paradoks obecnej sytuacji. Od czasu wystąpienia na Sorbonie na ten temat pięć lat temu, zrobiono już prawie wszystko. Wygraliśmy bitwę ideologiczną, z punktu widzenia Gramsciana, jeśli mogę tak powiedzieć. Pięć lat temu mówiono, że suwerenność europejska nie istnieje. Kiedy wspomniałem o komponentach telekomunikacyjnych, kogo to obchodziło? Już wtedy mówiliśmy krajom spoza Europy, że uważamy to za istotną kwestię suwerenności i że zamierzamy przyjąć teksty regulujące tę kwestię, co uczyniliśmy w 2018 roku. Zauważam, że udział w rynku pozaeuropejskich dostawców sprzętu telekomunikacyjnego we Francji został znacznie zmniejszony, co nie dotyczy wszystkich naszych sąsiadów. Zainstalowaliśmy również ideę europejskiej obrony, bardziej zjednoczonej Europy, która wydaje dług razem w czasie Covid. Pięć lat temu autonomia strategiczna była mrzonką. Dziś wszyscy o niej mówią. To duża zmiana. Wyposażyliśmy się w instrumenty dotyczące polityki obronnej i przemysłowej. Dokonaliśmy wielu postępów: ustawa o chipach, ustawa o przemyśle zerowym netto i ustawa o surowcach krytycznych - te europejskie teksty stanowią podstawę naszej autonomii strategicznej. Zaczęliśmy zakładać fabryki baterii, komponentów wodorowych i elektroniki. I wyposażyliśmy się w instrumenty obronne, które jeszcze trzy, cztery lata temu były całkowicie sprzeczne z ideologią europejską! Mamy teraz bardzo skuteczne instrumenty ochronne. Kwestią, na którą musimy być szczególnie czujni, jest to, że wojna na Ukrainie przyspiesza zapotrzebowanie na sprzęt obronny. Europejski przemysł obronny nie zaspokaja jednak wszystkich potrzeb i pozostaje bardzo rozdrobniony, co powoduje, że niektóre kraje zwracają się tymczasowo do dostawców amerykańskich lub nawet azjatyckich. W obliczu tej rzeczywistości musimy wzmocnić naszą grę. Europa musi walczyć o autonomię strategiczną. Nie chcemy być zależni od innych w kwestiach krytycznych. W dniu, w którym przestaniemy mieć wybór w sprawie energii, sposobu obrony, sieci społecznych, sztucznej inteligencji, ponieważ nie posiadamy już infrastruktury w tych dziedzinach, na jakiś czas znikniemy z historii. Niektórzy mogą powiedzieć, że dziś w Europie jest więcej francusko-niemieckiego, a mniej polskiego... Ja bym tak nie powiedział. Nie powiedziałbym tego, stworzyliśmy europejski fundusz na rakiety i amunicję z 2 mld euro, ale jest on ściśle europejski i zamknięty. Ale jasne jest, że potrzebujemy europejskiego przemysłu, który produkuje szybciej. Nasyciliśmy naszą podaż. Ponieważ historia przyspiesza, potrzebujemy równoległego przyspieszenia europejskiej gospodarki wojennej. Nie produkujemy wystarczająco szybko. Co więcej, proszę spojrzeć na to, co się dzieje, by pilnie poradzić sobie z obecną sytuacją: Polacy zamierzają kupić koreański sprzęt... Ale z doktrynalnego, prawnego i politycznego punktu widzenia uważam, że nigdy nie było takiego przyspieszenia Europy-mocarstwa. Położyliśmy podwaliny przed kryzysem, a w czasie pandemii istniała ogromna dźwignia francusko-niemiecka... z bardzo dużym postępem w zakresie solidarności finansowej i budżetowej. I reaktywowaliśmy format weimarski z Niemcami i Polską. Dzisiaj musimy przyspieszyć realizację w dziedzinie wojskowej, technologicznej, energetycznej i finansowej, aby przyspieszyć naszą efektywną autonomię. Paradoks polega na tym, że amerykańskie trzymanie Europy jest silniejsze niż kiedykolwiek... To prawda, że zwiększyliśmy naszą zależność od Stanów Zjednoczonych w dziedzinie energii, ale w logice dywersyfikacji, ponieważ byliśmy zdecydowanie zbyt zależni od rosyjskiego gazu. Dziś faktem jest, że jesteśmy bardziej zależni od Stanów Zjednoczonych, Kataru i innych. Ale ta dywersyfikacja była konieczna. Co do reszty, musimy wziąć pod uwagę skutki uboczne. Zbyt długo Europa nie zbudowała tej strategicznej autonomii, o którą walczę. Dziś wygrano bitwę ideologiczną i położono fundamenty. Ma to swój koszt, co jest normalne. To tak jak w przypadku reindustrializacji Francji: wygraliśmy bitwę ideologiczną, przeprowadziliśmy reformy, są one trudne, zaczynamy widzieć efekty, ale jednocześnie płacimy cenę za to, czego nie zrobiliśmy przez dwadzieścia lat. To jest właśnie polityka! Trzeba trwać. Trzeba się trzymać. Ale taka jest cena zmiany mentalności. Faktem pozostaje, że Stany Zjednoczone prowadzą politykę z ustawą o redukcji inflacji (IRA), którą określił pan nawet jako agresywną... Kiedy w grudniu ubiegłego roku pojechałem do Waszyngtonu, dostawiłem nogę w drzwi, byłem nawet krytykowany za to, że robię to tak agresywnie. Ale Europa zareagowała i przed końcem pierwszego kwartału 2023 roku, w ciągu trzech miesięcy, mieliśmy odpowiedź w postaci trzech europejskich tekstów. Będziemy mieli naszą europejską IRA. Tak szybkie działanie to mała rewolucja. Kluczem do mniejszej zależności od Amerykanów jest wzmocnienie naszego przemysłu obronnego i uzgodnienie wspólnych standardów. Wszyscy wkładamy dużo pieniędzy, ale nie możemy mieć dziesięć razy więcej standardów niż Amerykanie! Po drugie, musimy przyspieszyć walkę o energię jądrową i odnawialną w Europie. Nasz kontynent nie produkuje paliw kopalnych.
@piterc12 Жыл бұрын
Istnieje spójność pomiędzy reindustrializacją, klimatem a suwerennością. To ta sama bitwa. Jest to bitwa o energię jądrową, energię odnawialną i trzeźwość energetyczną Europy. Będzie to bitwa na najbliższe dziesięć, piętnaście lat. Autonomia strategiczna oznacza posiadanie zbieżnych poglądów ze Stanami Zjednoczonymi, ale niezależnie od tego, czy chodzi o Ukrainę, stosunki z Chinami czy sankcje, mamy strategię europejską. Nie chcemy wchodzić w logikę bloku do bloku. Wręcz przeciwnie, musimy "odryzykować" nasz model, nie uzależniać się od innych, zachowując jednocześnie silną integrację naszych łańcuchów wartości wszędzie tam, gdzie to możliwe. Paradoks polegałby na tym, że w czasie, gdy wprowadzamy elementy prawdziwej europejskiej autonomii strategicznej, zaczynamy naśladować politykę amerykańską, na zasadzie swoistego odruchu paniki. Wręcz przeciwnie, bitwy, które trzeba dziś stoczyć, polegają z jednej strony na przyspieszeniu naszej strategicznej autonomii, a z drugiej na zapewnieniu finansowania naszych gospodarek. Chciałbym skorzystać z okazji i podkreślić jedną kwestię: nie możemy być uzależnieni od eksterytorialności dolara. Czy Joe Biden to grzeczniejszy Donald Trump? Jest on przywiązany do demokracji, do podstawowych zasad, do logiki międzynarodowej, a także zna i kocha Europę - wszystko to jest niezbędne. Z drugiej strony jest częścią amerykańskiej przejrzystej logiki, która określa interes amerykański jako priorytet nr 1, a Chiny jako priorytet nr 2. Reszta jest mniej ważna. Czy można to krytykować? Nie. Ale musimy ją zintegrować. Czy Chiny nie są potęgą, która zastępuje nas wszędzie tam, gdzie Europa się wycofuje, w Afryce, na Bliskim Wschodzie... Nie sądzę. Od dwudziestu lat cofamy się. Trzy lata temu postanowiłem zwiększyć naszą oficjalną pomoc rozwojową, ale po piętnastu latach odwrotu. Kiedy Europa się odłącza, nie powinniśmy się dziwić, że inni idą do przodu. Kiedy Stany Zjednoczone zwracają się bardziej ku sobie, jak to ma miejsce od lat 2010-tych, lub ku Pacyfikowi, a Europa cierpi z powodu kryzysu finansowego, Chiny w naturalny sposób robią krok do przodu. Dlatego ważne jest, aby zapewnić, że Chiny pozostaną we wspólnych ramach, że będą uczestniczyć w reformie Banku Światowego, że będą się z nami angażować, co zamierzają uczynić na kolejnym szczycie w Paryżu w czerwcu w sprawie finansowania gospodarek rozwijających się.
@gordongecko9405 Жыл бұрын
Bez uwzględnienia żywotnych interesów państw Europy Środkowej unia nie będzie nie tylko poprawnie funkcjonować, ale nie będzie mogła nawet przetrwać. Im szybciej sobie z tego zdadzą sprawę nad Sekwaną i Sprewą tym lepiej dla unii. Obawiam się jednak że tempi egoiści nie zadadzą sobie aż takiego trudu.
@Kaze_PL Жыл бұрын
Poniektóre osoby w komentarzach piszą, że niezależność europy to taka gdzie rządzą Niemcy i Francuzi. Ale chyba poniektórzy mają dziury w mózgu. Bowiem niezależność europy miała polegać według nich na trzech państwach Francji, Niemiec oraz Rosji. Te trzy państwa chciały zbudować swoją potęgę spychając interes USA i Chin. Problem w tym że Putin spierdolił im cały interes, ale też pokazał że Putin nie ma zamiaru dzielić się władzą i wpływem w europie. Dlatego albo będziemy wspólnie prowadzić politykę europy korzystną dla wszystkich albo nadal będziemy trzymać się spodni USA. Dlatego Makaron to idiota i żaden z niego polityk. Putin podczas spotkania z nim pokazał gdzie jego miejsce. Dodam też że Putin przez swoją butność ignoruje fakt że obecnymi dominatami światowymi są Chiny i USA, anie jak kiedyś Rosja i USA. Jego kraj się na arenie międzynarodowej się przestał liczyć. Dlatego sojusz, a dokładniej uzależnienie sobie polityków Francji czy Niemiec miało służyć mu w tym że "hej panowie z USA i Chin, to ja tu mam głos". Dlatego na sam koniec powiem że przestańcie pieprzyć w komentarzach o Francuzach i Niemcach, skoro zapominacie o Rosji, który jest tym trzecim. To właśnie na polityce tych trzech państwa, a dokładniej jednego miało się układać polityka europy. Rosja chce kontrolować Europę i wpływać na jej politykę. Dlatego Niemiecki i Francuski rząd ignorował oraz był skłony poświęcić Ukraińców. Liczyli na to że uda się im podbić szybko Ukrainę i będzie można zapomnieć o tej sprawie. Dymać i atakować Polaków oraz inne kraje itd. Tylko że Ukrainie się udało zatrzymać Rosję. A Polska w tym momencie powinna po wojnie wspólnie z Ukraińcami przeciwważyć wpływom i interesom Niemców oraz Francji w Europie. Bowiem widać że są to zepsute kraje i niebezpieczne dla innych Europejczyków. Musi być jakaś równowaga w tej unii jeśli chcemy stać się osobną siłą. I tu się Makaronowi to nie podoba. Bowiem on nie chce się dzielić władzą z innymi Europejczykami. Stąd sprzeczne interesy między poszczególnymi regionami w europie. Widząc że Ukraina tą wojnę wygra, a Polska staje się coraz bardziej znaczącą siłą w regionie, to teraz zaczyna znów szukać przyjaciela w Chinach. Makaron po raz kolejny raz pokazuje jakim jest zjebanym i zepsutym człowiekiem, a dokładniej pokazuje podejście tych elit zachodnich w stosunku do obywateli, że ma ich totalnie w dupie oraz że nie przeszkadza mu robić interesy z kolejnymi zbrodniarzami, ludźmi co mają krew na rękach. Taki to Makarona dobry i sprawiedliwy władca Francji. I nie zgodzę się że on dba o interes Francuzów. On jak już to dba o interes elit i obawia się utraty tego luksusu. Oto boją się elity w europie. Dlatego tak uciskają zwykłych ludzi i wprowadzają chore prawa ale żeby utrzymać te swoje życie w luksusie nie może za bardzo uciskać swój naród. Dlatego unijne prawo najbardziej uderza w takie kraje jak nasze. Ino dymać oraz osłabiać gospodarki, aby zbytnio nie wychodziły przed szereg. Dlatego co chwila coś zmieniają, a Polacy jak mieli zrezygnować z ocieplania domu węglem na inny sposób, a teraz znów mają robić remonty, kupować i przechodzić na inne urządzania, które wcześniej im unia nakazała po instalować w domach. Wymyślają coraz to głupsze prawa aby jak najbardziej napsuć krwi ludziom oraz utrzymywać ludzi w ubóstwie. Niedługo będzie tak że jak sprzedają już wszystkie samochody elektryczne, to zakazom nam ich używania pod innym głupim pretekstem i znów będą kazali ludziom przechodzić na inną technologie. Przecież ewidentnie widać że chcą ludzi dymać i robić z nas idiotów. A najśmieszniejsze jest to że ludzie się na to zgadzają przez postępowy debilizm jaki się u nich promuje. Tyle z mojej strony. Pozdrawiam myślących.
@Osotogari1992 Жыл бұрын
7:30 mi zależy na niepodległości Tajwanu, w końcu tutaj mieszkam... proszę mnie nie obrażać
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Demokratyczny Tajwan bez komunistów ⚡ Wpieram Was. Nie kupuje chińskich marek, zwlaszcza tych technologicznych i nie korzystam chińskich aplikacji internetowych np tik tok . Pozdrawiam
@Osotogari1992 Жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz dzięki
@grzegorzwarszawski3744 Жыл бұрын
Wiele można powiedzieć o Trumpie, ale na pewno nie to, że jest poważnym człowiekiem.
@Shamroooock1234 Жыл бұрын
Haha aż się zaśmiałem na głos jak usłyszałem cyt. Trumpa 😅🤣
@slawomirgrabowski2963 Жыл бұрын
Chyba dlatego nas to wkurza, ze czujemy, ze on kłamie i myśli, ze mu wierzymy.
@r4vis03 Жыл бұрын
Warto też wspomnieć o kontekście historycznym. Podczas kryzysu sueskiego Stany zjednoczone opowiedziały się przeciw Francji oraz Wielkiej Brytanii co te państwa odebrały jako zdradę, a urazę najwidoczniej chowają jeszcze do teraz.
@tujestem77 Жыл бұрын
Francja dodatkowo wyszła z NATO w latach 60-tych, ciekawe czy w ogóle podziękowali za zrobienie porządku z Niemcami w czasie 2 wojny światowej
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
No ale jesli dobrze pamiętam z historii to było wtedy zwykle awanturnictwo kolonialne Francji i UK które wkurzyło Arabów. Dobrze że USA kazało się im stamtąd wynosić
@Internautao Жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz "awanturnictwo"- nie żadne awanturnictwo, a kontrola kanału Sueskiego. Zwyczajnie dzięki temu, że uda wygodnilo Francję i UK, a wcześniej (II ws) przejęli bazy morskie i oceaniczne UK to stali się hegemonem i to oni dyktowali warunki. USA nie było na rękę aby Francja czy UK wchodziło między nich, a Egipt i tyle.
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
@@Internautao nie będę polemizował, bo nie che mi szukać informacji na ten temat 😁. W każdym razie *na tle Rosji/ Moskali* to USA wyglądają jak aniołek pokoju. Ukraina bez Putina ⚡
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
@@Internautao zresztą lekko bredisz. Europa była wyniszczona wojną, to naturalne że w tej sytacji wzrosła rola USA. Niestety wojna nie została dokończona. Były sojusznik Hitlera: Stalin nie został obalony i nie wprowadzono demokracji w Rosji, na czym cierpimy do dzisiaj
@RD-kw5op Жыл бұрын
Tak powinni uczyć historii w szkole 😊
@Luki766 Жыл бұрын
Uczyć w szkole polityki to jak przed grą w lotto wyjaśniać jak działa prawdopodobieństwo i statystykę ;)
@jonashsmith394 Жыл бұрын
Tu nie chodzi o oburzenie na Francję, tylko zrozumienie całej klasy politycznej, że przedszkole w polityce międzynarodowej się skończyło. UE jako wspólnoty politycznej NIE MA i raczej nigdy nie było. To było nasze złudzenie. Wracamy na stare tory polskiej polityki, czyli do I Rzeczpospolitej i jej zmagań z Wschodem. Należy zrewidować zobowiązania finansowe i prawne wobec UE. Najwyższa też pora aby "kasta" reprezentowała polskie interesy.
@Mlodywolyn Жыл бұрын
Wspólna czyli interesy Francji i Niemiec nie Polski czy innych krajów. Doświadczamy tego cały czas więc ja podziękuję bycia kolonią wyżej wymienionych państw w eurokołchozie
@Tomreas Жыл бұрын
Czekamy z niecierpliwością. Świetny kanał japierdole serio. Mam 25 lat jeżdżę ciężarówka po całej unii europejskiej od 3 lat. Trochę wypiłem i nie chce się wygłupić. W sumie sporo. Chcę tylko powiedzieć że nie chcę żeby Polska wyglądała tak jak francja. Często tam bywam. Na przedmieściach Paryża śmierdzi moczem a centrum to tylko wizytówka. Południe od Nicei przez Marsylię (stolicę złodziei) po Montpellier. Powiem tak ja kocham nasz kraj nie wiem jakie masz poglądy prywatnie ale umiejętnie to ukrywasz. Twoje filmy są po prostu kurwa brakuje mi słowa po prostu przedstawiasz to wszystko tak jak jest i żeby ludzie sami wyciągali wnioski. Szanuję to ale mamy demokrację. Wiem że to pierdolenie słowa Korwina bo on mówił że jest więcej głupich niż mądrych. Ale w tym ma rację . Korwin to Korwin jest inteligenty ale jego następcę w partii wspieram całym sercem z Torunia chyba pan ;) o przypomniało mi się słowo jak przedstawiasz sytuację obiektywnie. Kurwa stary się najebalem nie pamiętam o czym pisałem ale obejrzałem większość twoich odcinków i jesteś super gość. Nie daj się tylko nikomu kupić i bądź prawdziwy sławę zdobędziesz sam bądź nadal obiektywny. Ale bym się rozpisał ale nie wiem od czego zacząć. Kurwa chłopie tak na krótko. Każdy inteligenty człowiek wie że każdy pojedynczy kraj Europy praktycznie gówno znaczy dla USA i Chin dwóch hegemonów. Liczą się interesu. Tu powstała w Europie prawdziwie kumata cywilizacja i tu się ludzie wyzynali rabowali i gwałcili. Po chłopsku mówię. To my woziliśmy w skrzynkach czarnych. Europejczycy. A teraz na meczach klękają jak pizdy. A jak ja kierowca zajebie Murzynowi w łeb to mnie posądza. Jak on mi to chuj on powie że ja rasista. Albo ciapaty wymyśli coś że obraziłem jego uczucia religijne . Powiem od serca mam to w dupie nie jestem rasista itp. pop prostu to jest nie sprawiedliwe kurwa murzyna skrzywdzisz garujes on ciebie poda rasizm i chuj tyle on niewinny ty winny bo biały. A Ukraińcem to grubszy temat kurwa daj serduszko to może wieczorem o pisze bo zwykłym ludziom to się nie chce słuchać prawdziwego realnego pierdolenia. Byłem w kaDym kraju unii widzę co się dzieje. Jakbym miał córkę a ja kawaler 25 lat to nie chuja we Francji. Bo te jebane murzyny to dzikusy ale ok . Wieś ja ich kurwa szanuje ale te jebane allahy. Bo tak czy siak oni nie są zmuszeni tą homoseksualna lewica. Ok ja jestem tolerancyjny. Chodzi o to że oni z domu wynoszą zasady takie jak szanować religie albo że mężczyzna to mężczyzna jak kiedyś. Spójrz na Europę . Nic z tych rzeczy w obu przypadkach wiesz o co chodzi. Dobra się rozpisalem ale byłoby super jak to przeczytasz bo ja mogę nawijać dalej ale bana dostane bo ja się nie pierdole w tańcu. Myślę że jakbyśmy pogadali to byśmy się dogadali chyba że jesteś lewakiem. Jesteś obiektywny wspaniały kanał reporterski czy jak to się nazywa sory wypiłem życzę ci dużo zdrowia. Niech Bóg Ci wynagrodzi w dzieciach. Trafisz do tych tępych łbów. Chyba zabory zrobiły swoje że taki kraj podzielony. Ale tak czy siak Słowianski gen sprawia że dupeczk naszei są najpiękniejsze. Pozdraiwam
@mateuszkrol2057 Жыл бұрын
Hej. Chyba wykorzystałem darmowe artykuły w "Les Echos". Czy ktoś mógłby mi wkleić oryginalny tekst wywiadu Macrona?
@fernand474 Жыл бұрын
thx
@TomaszJaworski-zh2lc Жыл бұрын
A pamiętacie nasz sojusz z FR z 39? ja wiem że to było dawno temu , ale niby co takiego zmieniło się od FR do PL ? Makaron snuje jakieś chore wizje , jednego bytu od Lizbony do Władywostoku . Interesy PL nie są po drodze z interesami FR.
@zbigniewchruscinski7924 Жыл бұрын
A znasz zapisy tej umowy z 39 r. i przechwałki Becka jak powstrzymamy Niemców ?
@wiciuwiciu2783 Жыл бұрын
No i na tyle na ile mogli to się wywiązali. Ale te wszystkie transporty to i tak było mało i późno. Poza tym, niestety dzieliły nas... Niemcy xd Więc to, że nie rzucili się do kolejnej wojny z pieśnią na ustach nie jest szczególnie dziwne. Zwłaszcza, że po miesiącu (w sensie po kacapskim "wyzwalaniu") było już po nas, to jedyne co mogli zrobić to szykować się do obrony... A Macaron co tam gada to jest tragedia, ale konkurencja, ta cała Le Pen to jest jeszcze gorsza...
@zbigniewchruscinski7924 Жыл бұрын
@@wiciuwiciu2783 Errata. Po 10 dniach już było po nas. Megaloman Beck zapewniał aliantów, że damy radę bronić się 3 miesiące.🤥
@benedyktramiega8375 Жыл бұрын
Jeżeli makron wypowiada się w imieniu Francji to ich problem. Ale w imieniu np. POLSKI to co innego.
@bartekzieba5511 Жыл бұрын
Pozdrawiam
@thenoxpump4209 Жыл бұрын
Zastanawialiście się kiedyś jak absurdalna jest cała polityka "niezależności" ? Przecież my wszyscy z każdego państwa jesteśmy mieszkańcami tej samej planety, nie ma innej. Każdy walczy o to żeby być niezaleznym a jesteśmy jak rodzina w jednym domu, nie możemy po prostu być zależni i dzięki korzystaniu z mocnych stron każdej frakcji iść dalej do przodu jeszcze szybciej?
@sebastiannosurname3669 Жыл бұрын
Proponuję przyśpieszyć film do 2.0 wtedy da się oglądać.
@DamianGoliszek Жыл бұрын
Jutro obejrzę, teraz to ja idę spać 🙂
@grzegorzmalenta2359 Жыл бұрын
Pewnikiem, jak pozostali politycy francuscy, Macron zaliczył fascynację maoizmem.
@askaz971 Жыл бұрын
W kontekście tego już drugi raz zaskakuje mnie wypowiedź Morawieckiego za granicą. Wiele można, zresztą słusznie, naszemu premierowi zarzucić i o nim powiedzieć (negatywnego) i sam, jakby to powiedzieć, nie zgadzam się z polityką wewnętrzną naszego rządu i po części zagraniczną, głównie chodzi o stosunek z Unią Europejską. Jednakże najpierw długa wypowiedź Morawieckiego w uniwersytecie w Niemczech o jego poglądzie na Unie Europejską o tym, że jest Europejczykiem, bo jest Polakiem i że próba zrobienia z europy jednego państwa nie ma sensu i się nie uda, to jest coś z czym się zgadzam. Teraz w Waszyngtonie w kontekście do wypowiedzi Macrona mówi, że nie da się ochronić Ukrainy mówiąc, że Tajwan to nie nasza sprawa, że musimy wspierać Ukrainę, aby tym samym Tajwan pozostał niezależny. Jasne próbuje też realizować cel polityczny jakim jest zwiększenie pomocy Ukrainie, ale mimo to widać różnicę w poglądzie na tą sytuację (Chin i Tajwanu) i ponownie zgadzam się tutaj z Morawieckim.
@petercarpowitz7007 Жыл бұрын
15:20 To było poniżające dla Macrona ;D
@marcinrozanski4243 Жыл бұрын
jakby ktoś jeszcze miał wątpliwości czy UE jest taką dobrą mamusią która chce dla nas wszystkiego co najlepsze to po obejrzeniu tego filmu chyba już wrócił do zmysłów. Nigdy nie będzie interesu całej UE jeśli będziemy składać się z wielu państw z osobnymi władzami. Albo integrujemy się na całego albo wcale. Pół środki zawsze są najgorszym rozwiązaniem.
@Adiu72 Жыл бұрын
Hmm, No nie wiem czy zgodzę się z tym patrzeniem na USA kontra Chiny. Ja jako obywatel Polski zwracam uwagę głównie na podejście chińskiego rzadu do ludzi. Dopiero w drugiej kolejność na to, że potrzebujemy USA. I ja wiem ze ja jestem tylko mało istotnym trybikiem. Ale na pewno nie jestem jedyny.
@Marshal2909 Жыл бұрын
Olbrzymia rzesza Chińczyków jest bardzo zadowolona z tego czym są Chiny teraz. Nie do końca rozumiem potrzebę ratowania kogoś kto nie chce być uratowany. Dopóki sami Chińczycy nie będą chcieli demokracji dopóty nie ma co się na to obrażać. Serio, zanim cokolwiek zmienimy to nas czapkami nakryją
@Adiu72 Жыл бұрын
@@Marshal2909 tak bo pamiętają czasy biedy i głodu. Ale mi wizja takiego świata się nie podoba. Takie rządy to zwiastun tragedii tysięcy obywateli. Gdy jeden człowiek ma za dużą władze i nikt nie jest w stanie go przyhamować to szybko zaczyna dziać się źle. Poza tym Chiny poszły najbardziej do przodu gdy były otwarte na świat. Teraz wytracają rozpęd bo nowy przywódca to wcielenie zła.
@Internautao Жыл бұрын
@@Marshal2909 chodzi raczej o kontrolowane narody, które Chińczycy wybijają i zastępują Hanami. Co do samego wyboru- to USA ma interes w tym abyśmy byli uzbrojeni, a nie Chiny, to zamyka wszystko.
@Marshal2909 Жыл бұрын
@@Internautao w Chinach jest kilkadziesiąt mniejszości które sobie żyją, na pewno pogromy się zdarzały, ale od wielu lat temat raczej ucichł. Chiny zmieniają się w wielkim tempie. Myślę, że nie warto oceniać miliardowego narodu przez pryzmat incydentów sprzed 30 + lat bo to już inny świat.
@Internautao Жыл бұрын
@@Marshal2909 nie mówimy nic o "incydentach" ani o niczym "sprzed 30 lat" lecz o latach ostatnich gdy Tybet chociażby jest konsekwentnie kolonizowany przez Hanów. Są miasta powstałe tylko i wyłącznie w celu migracji Hanow na te tereny i nie są oni liczeni w spisie ludności gdy faktycznie w wielu miejscach stanowią 70/80%. Nie jest to normalny ruch migracyjny lecz sztuczny, próba zalania danego terytorium swoimi ludźmi, a jednocześnie ogranicza się wiele praw miejscowym. W połączeniu część wyjeżdża, część jest przesiedlona, jeszcze inna część jest sterylizowana, a na ich miejsce wpompowane są osoby obce. Podobnie było na Krymie w XIX i XX wieku, w obecnym Kaliningradzie, Listwie, Łotwie, Estonii, w Naddniestrzu, a teraz taktyka ta jest stosowana przez Chiny na obszarach Kazachstanu, Syberii, części Mandżurii oraz kluczowych miejsc z perspektywy Chin. Metoda stara jak świat i nic się nie zmieniło, jedynie kilka lat temu bali się przepędzić protestujących, bo wtedy inżynierowie by nie wracali ale w tym samym momencie 30 protestów dziennie jest tłumione po cichu.
@Wulffstan Жыл бұрын
Te gospodarcze plany brzmią sensownie (teraz się obudzili że zielona transformacja posłuży CHRL do budowy uzależniania na niespotykaną skalę). Ale wiadome że w najważniejszej kwesti się nie zgadzamy, a to oznacza że dla Francji najwygodniejsza była by UE w wydaniu Karolińskim. Ciekawe jaka przyszłość czeka UE kiedy połowa różni się w kluczowych kwestiach.
@jacekkoczko6738 Жыл бұрын
Wizyty prezydenta Polski w Afryce może coś w tym stylu bo odnoszę wrażenie że pośrednik między USA a Afryka się rodzi ? Wiem może nadbudowane prz pszepuczenie a i gratulacje;)
@beamars4255 Жыл бұрын
👌👌👌🙏❣
@arsov9885 Жыл бұрын
LOL. Jakim prawem prezydent Francji wypowiada się za całą Europę? 😆 Widzę, że on lubi wprowadzać w działanie rzeczy, które wymagają aprobaty szerszego grona odbiorców. Może obwoła się cesarzem i przywróci granice państwa Franków? Charlemagne
@rafik4408 Жыл бұрын
Dobry materiał i ciekawa wzmianka o Morawieckim. Życzę powodzenia.
@kupieckorzenny5093 Жыл бұрын
Jak widzę tego człowieka to mi się tylko przypomina niezręczna scena gdy obściskiwał się ze spoconymi, wielgachnymi czarnoskórymi w szatni oraz gdy kilka dni po inwazji ruskich zaczął się ubierać na modłę Załeńskiego czyli nieogolona gęba + dres XD No wyglądało to mocno żałośnie i tak też prowadzi swoje akcje. Myśli że jest na równi z Bidenem czy Pingiem a pali mu się grunt pod nogami
@Luki766 Жыл бұрын
Nie chciałem o tym sobie przypominać...
@danieljanuszewski Жыл бұрын
Macron jak Tusk mówi jedno robi drugie !!!!!!
@horrorny207 Жыл бұрын
Pani Polsko, państwa narodowe i interes narodowy to są dla zarządu, dla Pani to jest solidarność europejska, wartości europejskie i demokracja.
@ttmalaga2323 Жыл бұрын
W Polsce jest też pewna mała ale niebezpieczna i zła grupa polityków która chciałaby wyjścia z UE. Dzięki Unii Europejskiej ten kraj od 2004 roku zmienił się tylko na dobre, podniesienie Polski z biedy i zacofania po komunizmie i PRL wciaż trwa ale zmiana jest niesamowita.
@krystian8709 Жыл бұрын
Dlaczego kwestia utrzymania silnego dolara jest w interesie USA? Jakie konsekwencje gospodarcze implikuje utworzenie BRICS?
@marekkrajewski9662 Жыл бұрын
Tzn. kiedy przestaniemy się dziwić że sprzedali by nas za miskę ryżu??? Nie rozumiem dlaczego ma to być normalne.
@karolnawroz568 Жыл бұрын
Polski ambasador/PIS/ przy UE zaglosowal 29kwietnia 2023 roku za zniesieniem cla dla Ukrainy na nastepny rok...i tyle z pomocy polskiemu rolnikowi zdrowej zywnosci na naszych stolach.
@MateuszWojnowski Жыл бұрын
#PolitykaZagraniczna
@hetmankp Жыл бұрын
Wypowiedź Macron'a nie powinna być dla kogo kolwiek zdziwieniem, ale obużenie nadal jest uzasadnione biorąc pod uwagę że Macron także twierdzi że przedstawia interes całej Europy a nie tylko jej zachodniej części.
@BarlowNaars Жыл бұрын
Eksperci zajmujący się Francją zgodnie mówią, że Macron to osoba, która ma przekonanie o swojej wyższości, jest bogaty, wpływowy i przesiąnięty tym, nie potrafi i nie chce zrozumieć punktu widzenia przeciętnego człowieka i nawet jego zwolennicy nieraz są zażenowani jego wypowiedziami. To sprawia, iż jak teraz sobie uroił, że jest godny reprezentować Europę, bo ma swoją wizję i ona uznaje ją za słuszną, to bardzo trudno będzie mu to wybić z głowy. A nawet jak to się stanie, to on i tak już zawsze będzie przekonany, że miał rację i go maluczcy zakrzyczeli.
@przemm1874 Жыл бұрын
Negatywne? Gdzie? W Polsce, w USA, Ukrainie i UK. Gdzieś jeszcze tak negatywnie odebrano zabojadka? No podepnę jeszcze kraje bałtyckie, Rumunię i Czechów ze Słowakami ale więcej nie przychodzi mi do głowy. Reszta ma to głęboko gdzieś. Bardziej lub mniej ale woleliby żeby ich nie mieszać w tą sytuację. Taka jest prawda.
@marcinmalczewski310 Жыл бұрын
Ciekawe choć nie do końca trafione spostrzeżenia. Pozwolę sobie na parę uwag: 1) Rosja przez pół wieku była zagrożeniem dla zachodu, coś tam im z 50 lat czasów zimno wojennych zostało. Niemcy po dziś dzień mają w pamięci gwałcenie Berlin, połowa tego kraju była w Rosyjskiej strefie wpływów itd. itp. Wiem że to trochę odległe ale napoleon skończył się w Rosji. Te narody to w jakiś tam stopniu potomkowie tych żołnierzy. Oni po prostu wiedzą że mają jeszcze bufor w postaci w postaci Polski i Republik nadbałtyckich, zaczną się martwić na poważnie gdy jak za czasów Układu Warszawskiego zaczną mieć Ruskich na granicy ale wtedy nas już nie będzie a dla nich będzie za późno. 2) Rywalizacja USA vs Chiny. Nigdy nie patrzyłem na to jako na gwarant bezpieczeństwa. Uważam że przede wszystkim musimy w tym temacie liczyć na siebie. Ukraina ma silne powiązania z US przez Bidena juniora, przez żonę Zalińskiego która była gdzieś tam kimś tam przy kongresie. Od czasów jak Rosja złamała traktat na mocy którego pozbyła się atomu za gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA, Rosji i wielu innych stała się folwarkiem Stanów w Europie. My nie możemy tyle zaoferować nie mamy tylu surowców, takich ziem, jesteśmy o połowę mniejsi i o tyleż mniej atrakcyjni. To że pochylili się nad nimi nie znaczy z automatu że pochylą się nad nami czy republikami nadbałtyckimi. Lokalne silne więzi(gdzie solidarnie każdy w razie napaści wspiera wszystkim co ma) z innymi zagrożonymi plus ewentualne wsparcie USA(po jakiś czasie, w jakiejś nie zdefiniowanej sile). Dla mnie rywalizacja Chiny USA jest znacznie bardziej dogłębna. Jaki model będzie stanowił wzór w świecie? Demokratyczny czy autorytarny? Jeśli chiny zdobędą dominacje to one jako ten który osiągną sukces staną się nowym wzorem nowym przykładem jak należy postępować np. z mniejszościami(Ujgurowie), ze swoimi obywatelami(Honkong, obozy, przymusowi dawcy organów) z religią(tybet) że o kulturze to nawet nie wspomnę bo mimo wszystko, mimo wszystkich wad kino amerykańskie daje lepszą rozrywkę niż porewolucyjne strzępy cenzurowanej kultury Chińskiej.
@pietrekt.807 Жыл бұрын
makaron czy ryż latwo wyeliminowac....mamy polskie ziemniaki.
@ukasz6215 Жыл бұрын
Wydaje mi się, że jednak większość świata z prezydentem Francji się zgadza. Cała Afryka, większość krajów południowej Ameryki i Azja. W Europie też sporo krajów obiera ten kierunek . Nikt nie chce się opowiadać za żadną ze stron. Lepiej mieć dobre stosunki z każdym z krajów. A na pewno nikt nie chce wojny USA -Chiny
@meras1549 Жыл бұрын
Mam w d..ie czy żabojad czuje presję ze strony Rosji. Zachowanie Macrona pokazuje pełną hipokryzję ... oddajcie mi swoją suwerenność a ja zabezpieczę was tak jak sam czuję że powinienem. Francja jest takim mocarstwem jak Syberia. Mniej na kolanach ... nasz interes jest najważniejszy i czas przestać być takim kosmopolitycznym frajerem drodzy polacy. A sprawa Tajwanu ? Tak , to jest nasz interes bo nie chcemy by Chiny urosły bo wtedy nie będziemy w stanie obronić się polityczno-gospodarczo przed Niemcami , Francją i Chinami. Więc to nasz bezpośredni interes by Chiny nie rosły więcej tak szybko, choćby dlatego bo odbije się to na dostępności pracy i biznesu na zachodzie
@kowal1937 Жыл бұрын
Wspólna Europa nie może być silna jeśli będzie niekonkurencyja gospodarczo i militarnie. Nie zbuduje jedności i siły na socjalistycznej redystrybucji dawnego bogactwa ani na quasi religijnych ideologiach jak inkluzywność czy environmentalizm.
@shogomakishima7224 Жыл бұрын
Nosaty z przerostem ego. Takich nie powinno się wpuszczać na stanowiska kierownicze.
@shogomakishima7224 Жыл бұрын
Europa nie może być strategicznie niezależna w paradygmacie globalnej ekonomii z takim systemem społeczno-ekonomicznym, jaki ma. W dużej mierze dobrobyt europy opiera się na historycznej akumulacji kapitału i sprzedaży technologii na zewnątrz. Jeśli państwa pozaeuropejskie będą w stanie replikować rozwiązania technologiczne, które sprzedaje im Europa, to pozycja Europy będzie maleć
@andrzejzaleski8489 Жыл бұрын
Już Trump wzywał kraje Europy do zmniejszenia swej zależności od USA głównie militarnej ale to się wiąże ze wszystkim innym.
@Alice510 Жыл бұрын
Bardzo mnie rozczarował Monsieur Marcin🤨
@donpedro8572 Жыл бұрын
Ciekawe jaki będzie interes narodowy Francji, jeśli Chiny (przypomnę : kraj totalitarny) staną się hegemonem światowym i zaczną dyktować jej warunki. W ogóle Francja to dla mnie mistrzowie: nie wspomóc sojusznika w 1939, przegrać widowiskowo w 1940 pomimo potężnej armii, dogadać się z okupantem (Vichy), zostać wyzwolonym głównie przez USA w 1945 aby zaraz potem się im stawiać i wyjść z NATO, potem wejść do NATO ale i tak opierać bezpieczeństwo na wsparciu militarnym USA, poklepywać się z Putinem, olewać bezpieczeństwo wschodniej Europy i teraz polecieć do mafiozy z Chin, kiedy trwa rozgrywka o dominację pomiędzy bądź co bądź demokracją a dyktaturą.
@blueeyes8131 Жыл бұрын
Dyktator .. Manuel nie ma bata na niego ..francuska republika ludowa