Robisz genialna robotę tego typu testami i samo prowadzenie kanału jest mega ciekawe, oglada sie jak dobry serial z oczekiwaniem na kolejne odcinki 😁 a naukowiec to: Hans von Pechmann. Pozdro.
@gniewosh2 жыл бұрын
Kwiatek, jak zwykle super odcinek. Odnośnie zaś polietylenu to pierwszym który przypadkowo dokonał syntezy tego tworzywa był rzeczywiście Niemiec - Hans von Pechmann, ale było to przypadkowe doświadczenie w 1898 roku. Dopiero w latach 30 XX wieku udało się to powtórzyć i skomercjalizować. wyprodukowano wówczas PELD czyli polietylen o niskiej gęstości - jest to inne mechanicznie tworzywo niż to używane do produkcji płyt (chociaż tez polietylen) Anglicy używali go miedzy innymi do izolacji kabli do łodzi podwodnych w trakcie WWII. Technologia która pozwala wytwarzać UHMWPE powstała później - w latach 50-tych i jednym z jej twórców (właściwie wynalazł katalizator) był też Niemiec Karl Ziegler (równocześnie analogiczny katalizator wymyślił zespół Włocha Julio Natty). Tak na marginesie z ciekawostek, to PELD jest produkowany do dzisiaj, technologia używa bardzo wysokie ciśnienia - powyżej 2500 ATM (obrazowo 2,5-raza większe ciśnienie niż na dnie Rowu Mariańskiego) a sprzęt używany do jego produkcji jest produkowany analogicznie jak sprzęt wojskowy - ten sam rodzaj stali i technologia wytwarzania (przedprężanie) jak produkcja luf armatnich (nomen omen też produkują Niemcy)
@panluca70852 жыл бұрын
Oho ktoś tu mówi o plastikach czuję się wywołany do odpowiedzi haha. Polietylen a właściwie pierwszy polimetyl powstał z rąk Hansa von Pechmanna koleś bawił się z jakimś wybuchowym gazem (również swojej produkcji. Ahh ci Niemcy) . Ale pierwszy nam znany plastyk LDPE wytworzył Michael Perrin ten z kolei bazował na nieudanych próbach Erica Fawcettera i Reginalda Gibsona ale o tym się już nie będę rozpisywał. Dzięki za świetną robotę wasze filmy zawsze ogląda się mega przyjemnie a co egzotyki się tu naoglądamy to nasze.
@5up3rd43m0n2 жыл бұрын
Super teścior i najważniejsze to chyba ten kontakt od kogo można kupić. Polietylen wymyślił w w 1898 Hans von Pechmann, we współpracy z Eugen Bamberger i Friedrich Tschimer, Przemysłowo dopiero w 1933 roku w ICI Chemilcals opracowano metodę produkcji masowej, za co byli odpowiedzialni panowie Eric Fawcett i Reginald Gibson
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Dziękuję :) Maciej
@Desolate972 жыл бұрын
Coś macie z tymi waszymi bezprzewodowymi Rode, często słychać static noise w tle. Spróbujcie podczepić mikrofon krawatowy pod nie albo wrzucie jakiś denoise w montażu bo na słuchawkach mocno to słychać. Poza tym film jak zwykle super 👌 Pozdrawiam
@MrBalrogos2 жыл бұрын
Plyte z certyfifikatem IV(ceramika + uhmpe) mozna kupic juz od 230$, level 4 testuje sie amunicja AP mozna obejrzec testy i domorosle testy na yt :) Co do helmów wszystkie nowoczesne armie zmienily z kevlaru na uhmpe(30 % mocniejszy 20% lzejszy jakos tak tyo bylo), wrocily tez stalowe helmy wykonane z AR500, a takze pojawilo sie sporo helmów level 4. Przy testach NIJ plyta musi wytrzymac 5 strzalow 4 w rogi i jeden w srodek.
@wirex27172 жыл бұрын
Czyli ten testowany na filmie hełm to nie jest najmocniejsza wersja? To ciekawe jakby wyglądał ostrzelany hełm z tych, które wymieniłeś?
@MrBalrogos2 жыл бұрын
@@wirex2717 w filmie byl helm poziomu IIIA (zatrzymuje wszystkie kalibry pistoletowe) poziom III jest wytrzymalszy i zatrzymuje kalibry karabinowe jeszcze jest III lightweight(wytrzymalszy od III), potem III+ i III+ Lightweight i ostatni poziom IV (poziomy z "+" i "lightweight" nie są standardem NIJ, a standardem marketingowym z powodu braków odpowiednich klas w standardzjie NIJ)
@wirex27172 жыл бұрын
@@MrBalrogos Dziękuję za odpowiedź. Czyli w razie "W" dla cywila najlepszy wkład antybalistyczny to poziom III lub IV.
@MrBalrogos2 жыл бұрын
@@wirex2717 Do tego są różnice w budowie, zakładajac poziom III, płyta stalowa będzie ciężka(ogranicza mobilność nosimy dodatkowe kilogramy) do tego nie ma daty przydatności i wytrzyma wiele trafień do tego potrzebna powłoka albo warstwa łapiąca odłamki inaczej idą w szyje ręce i krocze(ewentualnie wykonany z kewlaru plate carrier), gdzie płyta tej samej klasy ale wykonana z UHMPE po 5 latach od produkcji trzeba wyrzucić ze względu na degradacje właściwości balistycznych(szybciej traci w warunkach dużej wilgotności w usa zalecaja policji wymieniac co 3 lata. ) i nie wytrzyma tyle trafien co płyta stalowa ale niewątpliwą zaletą jest jej lekkość. Co do płyt poziomu IV w większości przypadków jest to podklad UHMPE a na nim ułożona ceramika, stalowe płyty były by zbyt ciężkie dla takiej klasy ochrony.
@nataliabanaszak27952 жыл бұрын
I to jest materiał! Czekam na WIĘCEJ!!! Odnośnie konkursu to jasna sprawa, że Hans von Pechmann ;)
@mkl152 жыл бұрын
Na manekin można było zamontować (stoi w tle z lewej strony osi), nie było by wtedy problemu w postaci blachy
@kowalskikrz2 жыл бұрын
Hans von Pechmann Następnym razem proponuję do testów hełmu założyć go na jakiegoś arbuza czy kapustę efekt mógłby być widowiskowy. W ogóle ciekawie by wyglądał test hełmu i płyt na jakimś manekinie z żelu balistycznego.
@jacekmecki73362 жыл бұрын
No to oglądamy, pozdro Panie Kwiatek. Przetestuje Pan kiedyś Mossberga mmr tactical??
@dragonnixus2 жыл бұрын
w 1898 roku Hans von Pechmann wynalazl polietylen ale jest tez jak gdzieś czytalem stosowany w płytach polamid ma niby mniejszą odporność na rozerwanie, ale lepiej absorbuje energię kinetyczną zatrzymanego pocisku niz polietylen. Sądze ze ciekawym pomyslem było by przestrzelanie płyt z obu materiałów i sprawdzenie ktory sie lepiej zachowa Pozdrawiam a i odcinek sie z przyjemnością ogladało
@konradosek86292 жыл бұрын
Kupiłem Hełm od Macieja i jest naprawdę super.👍 polecam zakupy u niego
@olf_kaszojad2 жыл бұрын
Jaka cena?
@konradosek86292 жыл бұрын
@@olf_kaszojad hełm raptor 2tys
@bartuss20092 жыл бұрын
Cześć. Pan od polietylenu to Hans von Pechmann (a przynajmniej tak Wikipedia twierdzi ;) ). Ciekaw jestem wyniku płyt klasy IV. A jeszcze jakby Ci wpadły w ręce płyty III+/III++ to już w ogóle nadmiar szczęścia by był :) III++ sporo lżejsza od IV, a "może" gwoździa zatrzyma? Pzdr
@idekPL2 жыл бұрын
Dzięki Kwiatek za odcinek. Dzięki Tobie jest na bieżąco ze strzeleckimi nowościami i mam nadzieję, że kiedyś jak się dorobię własnej broni to będzie ona wybrana dzięki Tobie (klocek in my heart). Co do odpowiedzi na pytanie to jest to oczywiście Hans von Pechmann :D
@cypisek21242 жыл бұрын
Hans von Pechmann tak się nazywa wynalazca -[CH2CH2]- czyli polietylenu. Zgaduje raczej nie chodziło mu o to żeby jego materiał był wykorzystywany do produkcji płyt balistycznych. Dodatkowo chciałbym Panu pogratulować super odcinków z testami płyt. Warto jednak zaznaczyć że armie na świecie odchodzą od kalibru 7,62x39, nawet już armia moskali co najechała Ukrainę, teraz podstawową amunicją w tamtych krajach jest kaliber 5,45x39mm, i wszystkie późniejsze wersje karabinu AK, np AK-74, Ak-12 są przystosowane do nowej amunicji. Może wartą ją wypróbować na tych płytach? Pozdrawiam :D
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Dokładnie jest lżejsza stąd też "nasz" NATO'wski 5,56x45 a więc 5.56x45 nie przechodzi także 5,45x39 jest słabszym kalibrem mniejsza łuska czyli mniejsza prędkość a także mniejsza waga pocisku a siła to masa x prędkość :) Pozdrawiam Maciej
@michal6pl2 жыл бұрын
Nasz kuloodporny plastik wymyślił Hans von Pechmann Czekam na test klasy IV 😃
@szymonj39202 жыл бұрын
oczywiscie byl to Herr Hans von Pechmann :) Gratulacje kolejnego swietnego filmu na kanale. Super robota!
@adiK4442 жыл бұрын
Płyta fajna do zastosowania jako ochrona na użytek cywilny na strzelnice. Łapka za te serie filmów. Niemiecki chemik według Wikipedii to Hans von Pechmann wraz z Eugen Bamberger i Friedrich Tschimer.
@wirex27172 жыл бұрын
Co proponujesz dla cywila na użytek wojskowy?
@damianjanicki66802 жыл бұрын
Hans von Pechmann A co do materiału, to jak zwykle świetny. Fajnie zobaczyć test czegoś, co można kupić na naszym rynku ;)
@sebastianszczukowski42392 жыл бұрын
Wynalazca polietylenu -1898 r Hans von Pechmann. Dzięki za filmik o płytach. Jestem ciekaw czy była by różnica w amunicji rosyjskiej 5.45x39. Pozdrawiam.
@Bejerbone2 жыл бұрын
Pan wynalazca nazywa się Hans von Pechmann. Całkiem przypadkowo wynalazł nasz dzisiejszy materiał kuloodporny. Super odcinek, jak zwykle z humorem i merytorycznie. Pozdrr
@Mazurkiewicz1652 жыл бұрын
A może teraz dla odmiany płyta PAXIS ktora ma w ofercie sklep Garand? Na pewno oglądają więc fajnieby było gdyby jedną zabłąkaną płytę przekazali do testu :)
@YoYoV132 жыл бұрын
Osobą, która przypadkowo odkryła Polietylen PE był niemiecki chemik Hans von Pechmann. Nie ukrywam, że taka płyta zagościłaby w mojej kamizelce w kamuflażu MAPA. Jest jej smutno bo jest taka pusta w środku, a taka płyta pewnie wypełniłaby tą pustkę i moja kamizelka byłaby szczęśliwsza :)
@adolfinio2 жыл бұрын
Siemka. Fajny materiał. Jak podaje Wikipedia polietylen został wymyślony przez Hansa von Pechmanna w 1898 r. i tak jak powiedziałeś odbyło się to przypadkowo.
@tomaszj14992 жыл бұрын
Wynalazcą tworzywa PET był Hans von Pechmann w 1898 roku.
@klaudiusz79352 жыл бұрын
Ciekawym by było pozyskać do takich testów broń na 9x39 czy .300 blackout A nasz genialny naukowiec to Hans von Pechmann.
@sebastiankiel58022 жыл бұрын
Herr Hans Freiherr von Pechmann ... czyli po polsku Pan Jan Pechowiec ;-) wymyślił ten polietylen.
@jedenras2 жыл бұрын
@Strzelnica tv Czemu, czemu nie ubraliście arbuza w w ten chełm? Albo chociaż krajowej kapusty :D
@Aragog82 жыл бұрын
1898 rok Hans von Pechman (1850-1902) - Jak się uda to będzie dobry początek by rozpocząć kompletowanie sprzętu militarnego przed zakupem pierwszej sztuki broni :D
@piotrpaul98252 жыл бұрын
Hans von Pechmann. Mam nadzieje że kiedyś da się namówić jakiś lekarz, i powie do ilu mm ugięcia tej płyty jest ona dalej bezpieczna. Pozdrawiam
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Wszystko zależy od trauma padu, oraz warunków fizycznych osoby, za nieśmiertelne wg NIJ uznaje się odkształcenie do 43mm. Pozdrawiam Maciej
@kisielokisielo77492 жыл бұрын
Pierwszy przez przypadek odkrył to Hans von Pechman a później Eugen Bamberger oraz Friedrich Tachimer nazwali go polietylenem. Pozdrawiam!!
@79Lukasz2 жыл бұрын
Wynalazca to Hans von Pechman. Płyta z tego co zaprezentowałeś to jest OK jako osłona przed cywilną amunicją i jedną kulkę nie za dużą przyjmie. Ale za to kask ...... nie napawa optymizmem
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Hełm wytrzymał jednak niestety nasz kręgosłup by nie wytrzymał, stąd nie robi nikt klasy wyższej niż IIIA dla hełmów, nie ma to sensu więc lepsza niższa waga a bezpośrednie trafienie z .44magnum mimo zatrzymanego pocisku kończy się wyłączeniem funkcji życiowych. Za duża eneregia kinetyczna... Niemniej jednak chroni przed odłamkami i urazami a także daje szansę przy trafieniu rykoszetem a to jest bardzo częste... Pozdrawiam Maciej
@wirex27172 жыл бұрын
Czyli to nie jest płyta z kevlaru? Czy są płyty antybalistyczne, które wytrzymują pocisk z rdzeniem stalowym? Jak hełm zatrzymał pocisk pistoletowy 9 mm to dla mnie jest ok.
@nikodemm.63732 жыл бұрын
Hans von Pechman zsyntetyzował pierwszy raz polietylen w wyniku przypadku 🙂 czekam na recenzje klasy IV ciekawe z czego są zrobione takie wkłady klasy IV, obstawiam stal lub ceramikę 🤔
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Aktualnie robione są z: ceramiki a najlepiej z węglika krzemu i HMPE (czyli high modulus Polietylen czyli najnowsza wersja właśnie tego Pechmana :)) ze względuna wagę najlepsze płyty IV ważą 2,65kg i zatrzymują również pociski penetrujące. Można jeszcze znaleźć IV'ki ze stopu jest to w większości aluminium jednak ważą one minimum 3,2kg i nie zatrzymuja pocisków penetrujących. :) Pozdrawiam Maciek :) Ten od płyt :)
@wirex27172 жыл бұрын
@@maciejandrych4055 Oooo właśnie, dzięki za odpowiedź. Już myślałem, że te płyty testowane na filmie to są najmocniejsze. Swoją drogą po co produkuje się te słabsze płyty jeżeli na wojnie one nie dałyby rady? Dla mnie płyta może ważyć i 4 kg byle wszystko zatrzymała.
@nikodemm.63732 жыл бұрын
@@maciejandrych4055 dzięki za odpowiedź, spotkałem się też z płytą stalową klasy VI z Czech? Jak to wypada na tle materiałów wspomnianych przez Ciebie? Czy można gdzieś zobaczyć Twój asortyment? 😉
@maciejandrych40552 жыл бұрын
@@wirex2717 Płyta zatrzyma ale Twój organizm nie. Płyta zatrzymuje pocisk i wchłania część (możę 10-15%) energii kinetycznej pocisku czyli w przypadku kalibru 7.62x51 energia kinetyczna wylotowa może być nawet do 3900Jouli po 50metrach z których trafia Cię pocisk ta energia to załóżmy 3700 po tym co odbierze płyta Ty przyjmujesz w najlepszym wypadku 3000jouli na klatkę piersiową - efekt uderzenia jest taki jak 2,5t auto przy prędkości 50km/h jesteś wyeliminowany. Więc jaki sens produkować mocne płyty? Chodzi o to żeby waga nie wpływała na mobilność, najważniejsze jest żeby żołnierz był szybki, sprawny i wydajny. Trafienie to ostateczność płyta ma chronić tylko w ostateczności jak już nic innego nie pomogło: spryt taktyka szybkość sprawność - nie czyni nieśmiertelnym. Więc masz płytę która wszystko zatrzymuje ok ale jesteś powolny dostajesz kulą bo za długo trwało zanim się schowałeś i ktoś Cię złapał w kropkę (kolimatora czy lunety) wystarczy sekunda i ok płyta zatrzymała pocisk ale Ty masz połamane żebra albo krwiaki na płucach czy wątrobie od siły uderzenia - jesteś wyeliminowany... Płyta to ostateczność oto powód dla którego lepsza jest płyta lżejsza. Mobilne cel wcale nie jest łatwo trafić akurat różnicę może zrobić właśnie ta sekunda o którą jesteś wolniejszy bo masz 4kg więcej na sobie :)
@toast80312 жыл бұрын
polietylen wymyślił Hans von Pechmann w 1898r :D (wąsa miał dorodnie zachwycającego :P) Mega film, taki na luzie. Czekam na testy klasy IV
@Waldemar.Morawiec2 жыл бұрын
Dobra robota. Nie rozumiem jedynie, o co chodzi z tym banem na sprzedaż płyt balistycznych i hełmów na OLX? Z ciekawości spojrzałem, ogłoszeń jak w moskwiE rakiet... Nie są zablokowane, więc?...
@piotrm.80322 жыл бұрын
Hans von Pechmann. Kolejny fajny test tego co zapewne każdy z nas chciałby sam zrobić . Czekam z niecierpliwością na płytę klasy IV.
@jestemhardcorem83112 жыл бұрын
Hans von pechmann Czekam na kolejną część! :)
@cykpykpuk2 жыл бұрын
Stało się to 1898 roku, niemiecki chemik Hans von Pechmann przypadkowo uzyskał polietylen. Który sam bym przetestował pod postacią tego wykładu .😁
@czubek41132 жыл бұрын
Ten Pan z Niemiec to nikt inny jak Hans von Pechmann . Świetny odcinek jak zawsze. Może nawet tym testem uratowałeś komuś życie . Bo po pijaku nie jeden Mirek ze szwagrem chcieli by się przekonać na własnej skórze czy pocisk z rdzeniem stalowym przebije taki wkład. " Ja włożę pod bluzę a ty do mnie strzel, będzie śmiesznie" . Oczywiście żart :) Świetna robota ! Dzięki Panie Kwiatek!
@michapoagiewicz10352 жыл бұрын
No i oczywiście czekamy na klasę 4 oczywiście! Byle jak najszybciej bo miło się ogląda pozdrawiam
@gallanonim7712 жыл бұрын
O ile płyta z plastyku można powiedzieć że dała radę, chociaż z raz grubsza niż ceramiczna, to jednak. Ale hełm po 9mm to widać że padaka, przynajmniej w porównaniu z naszymi wz 2005
@maciek1994152 жыл бұрын
Film to świetna robota. Polietylen wymyślił Hans von Pechman.
@MrOnionNew2 жыл бұрын
Naukowiec to Hans von Pechmann ! Fajny test! Może nakręciłbyś jakiś cykl poradników dla zielonych, zaczynając np. od tego, jaką broń kupić / zasada działania różnych rodzajów broni / różnej amunicji itp. Dopiero zaczynam się interesować i fajnie by było widzieć coś takiego na jednym kanale.
@rudy752 жыл бұрын
Hans von Pechmann, a przy tych wybrzuszeniach to ważna jest prędkość powstawania takiego wybrzuszenia.
@Dziki666Gon2 жыл бұрын
Pierwsza możliwa do przeprowadzenia na dużą skalę synteza polietylenu została odkryta przez Erica Fawcetta i Reginalda Gibsona w ICI Chemicals w 1933. Podczas działania skrajnie wysokim (kilkaset atmosfer) ciśnieniem na mieszaninę etenu i benzaldehydu otrzymali białą, woskowatą substancję.
@Mr_BartekZ2 жыл бұрын
Cz lepiej nie testować na gwoździu ale 5,45x39? Nie jest to bardziej używane na wschodzie? Odpowiedź na pytanie: Hans von Pechmann
@maciejandrych40552 жыл бұрын
pocisk kalibru 5.45x39 jest słabszy niż 5.56x45 (próbowany z AR) mniejsza łuska (czyli prędkość) jak i średnica pocisku (czyli masa) więc nie ma szans na przebicie bo prosta fizyka prędkość x masa = siła :) Pozdrawiam Maciej
@Mr_BartekZ2 жыл бұрын
@@maciejandrych4055 patrząc po testach na YT może to być zaskakujące doświadczenie. Fizyka uczy, że należy brać wszystkie aspekty pod uwagę. Dlatego fajnie by było zobaczyć 5,45 na takim teście.
@maciejandrych40552 жыл бұрын
@@Mr_BartekZ Dokładnie w PL jednak mało kto ma sprzęt w tym kalibrze :)
@analyzer19862 жыл бұрын
Mam plyty i helm od Maćka. Obsluga pierwsza klasa. Co do ochrony- zwiekszamy swoje szanse. Lepiej miec chociaz IIIa niz nie miec nic.
@smarfon24822 жыл бұрын
Dobrze, że zrobiłeś test z "gwoździem", szukałem takiego. Wynalazca polietylenu to Hans von Pechmann
@michakosik38542 жыл бұрын
Hans von Pechmann. Fajny odcinek, dobra robota, czekam na kolejne. Świetnie prowadzisz ten kanał, masz fajne pomysły na odcinki, oby tak dalej. Na luzie, bez zbędnej spiny👍 To do kolejnego odcinka
@paweander66902 жыл бұрын
Brawa za skupienie :D Polietylen wynalazł Hans von Pechmann. Chciałbym zobaczyć czy klasę 3 i 4 przebija .30-06.
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Klasę IV nie może przebijać .30 06SPr bo wtedy nie jest klasą IV ;)
@marcinczerniawski57882 жыл бұрын
Hans von Pechmann. Nie mogę się doczekać kolejnego odcinka. Robisz świetną robotę dla braci strzeleckiej 😀
@PolishMonkey2 жыл бұрын
Hans von Pechmann, to nie hans klos ale hans który miał takiego pecha że tak jak mówiłeś szukał złota, znalazł polietylen
@adamjaworski27422 жыл бұрын
Oczywiście ...Hans von Pechmann. Super odcinek. Pozdrawiam.
@grzegorzp.57342 жыл бұрын
HDPE przypadkowo wynalazł niemiecki Janek Pechowiec, czyli Hans von Pechmann. Może ten jego "pech" to będzie moje szczęście w losowaniu? 😄
@panjakub27082 жыл бұрын
Hans von Pechmann wynalazł. Fajny odcinek. Ciekawe czy można było by przebić płytę stalową i polietylenową. Czy założenie obu naraz da lepszą ochronę kosztem wagi i komfortu?
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Njalepiej byłoby na stalową założyć polietylen stalowa zatrzymuje gwoździa a HMPE zatrzymuje odłamki, jednak waga 1 takiego wynalazku przy założeniu że stal ma 6mm to conajmniej 3,7kg x 2 to z kamizelką 10kg :D a mobilność to najważniejsza sprawa pamiętajmy że zatrzymanie pocisku to ostateczność i tak Cię wyłącza... więc najlepsze rozwiązanie to ceramika w połączeniu z HMPE klasy IV waga 2,6kg. Ja jednak korzystam z III najlepsza relacja waga do ochrony... :) Pozdrawiam Maciej
@panjakub27082 жыл бұрын
@@maciejandrych4055 Dziękuję za nakreślenie sprawy. A tą moją propozycję można przedstawić jako eksperyment naukowy z przymrużeniem oka. Pozdrawiam :)
@wirex27172 жыл бұрын
@@maciejandrych4055 Jak to zatrzymanie pocisku to ostateczność? Chyba to powinno być na wysokim miejscu pod względem wymagań. To lepiej żeby człowiek albo żołnierz zginął?
@maciejandrych40552 жыл бұрын
@@panjakub2708 :) hehehe rozumiem
@KNdelta032 жыл бұрын
Hans von Pechmann "Przypadek? Nie sądzę" 😁 Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki 🤝🏻
@darjus81202 жыл бұрын
Niemiecki wynalazca to Hans von Pechman. Kwiatek strzelanie to celów która nie jest papierową tarcza lepiej ci wychodzi im ciekawszy cel tym lepsze skupienie. A jak to niektórzy mówią jak bym mógł to bym się schował za kartką papieru zawsze to jakaś zasłona 😁 pozdrawiam
@zbyszp36482 жыл бұрын
Hans von Pechmann , no toteraz czekam na test płyt kl IV
@romezik2 жыл бұрын
świetny odcinek :) naukowcem o którego ogłosiłeś konkurs był Hans von Pechmann pozdrawiam :) wytworzył polietylen podczas ogrzewania diazometanu , dość niebezpiecznego gazu .
@ukaszczech32872 жыл бұрын
Hans von Pechmann, z niecierpliwością czekam na kolejny test. Dzięki za Twoją robotę :)
@KamilMlody092 жыл бұрын
Co do płyt rozwiałeś wątpliwości ‚niedowiarkom’. Niemiec który przypadkiem trafił na polietylen jak Kwiatek w dychę to Hans von Pechmann. Pozdrawiam 👍
@Kutfamac2 жыл бұрын
Strzelnica TV bawi i uczy :) Ziomek od polietylenu nazywał się Hans von Pechmann, żyję 32 lata i nie miałem o tym pojęcia :)
@LosDaniellosB2 жыл бұрын
taki magazynek do ar15 co widać w 20:40 to gdzie można dostać?
@bartek88r2 жыл бұрын
Odcinek super. Zawsze filmy i kanały z testami czy pęknie, wybuchnie itd. mają oglądalność :) Hans von Pechmann.
@romanfoto34402 жыл бұрын
Świetny film redaktorze .... mam nadzieję, że będzie również ku przestrodze dla osób które z dobrego serca i chęci pomocy obrońcom w Ukrainie organizowały różnego rodzaju ochronę balistyczną / demobil po przejściach itp/bez znajomości tematu tworząc tym samym bardzo złudne poczucie bezpieczeństwa .... niestety spotykałem osoby które twierdziły iż w kwocie 1000-2000 zorganizowały kamizelki z balistyką /nowe/.... a w tym konkretnym przypadku wiedza to chyba podstawa .... z niecierpliwością czekam na kolejny film z tej serii. Pozdrawiam Roman Drobna errata do wpisu ;) : Miałem na myśli osoby sprzedające i tym samym sposobem wprowadzające w błąd tych ktorzy chcieli czy chcą pomóc....
@wirex27172 жыл бұрын
Wiadomo, że to nie jest wkład antybalistyczny z kevlaru. Coś tam mimo wszystko zatrzymał. Wolałbym mieć takie coś na sobie niż nic ale ogólnie masz rację.
@romanfoto34402 жыл бұрын
@@wirex2717 Oczywista sprawa lepiej w sytuacji zagrożenia mieć takie płyty niż nic. Nie miałem zamiaru krytykować tej konkretnej płyty ...tym bardziej że uważam robota Kwiatka jest wyjątkowo pożyteczna w kontekście informacji w tej dziedzinie .
@jasfasola85522 жыл бұрын
Dobra robota chłopaki! ale dalej czekam na test takiej płyty ze sztucerem 😉
@mariuszjozwiak57432 жыл бұрын
Witam Panie Kwiatek, chciało by się powiedzieć że to był Moritz von Plastic ale był to Hans von Pechman. Pozdrawiam.
@gsiecky2 жыл бұрын
Hans von Pechmann... i taka moja refleksja 😉 w kontekście płyt... aby noszący zawsze raczej byli Fart-manami aniżeli Pech-manami... 😉 Fantastyczny odcinek ! Pozdrawiam serdecznie
@danielstach83992 жыл бұрын
Hans von Pechman wymyślił przypadkowo polietylen podczas ogrzewania diazometanu. Pozdrawiam serdecznie i nie mogę doczekać się nowych odcinków 😃.
@dawidjanicki82602 жыл бұрын
Super odcinek, czekam na następne. Wynalazcą polietylenu jest Hans von Pechmann. Pozdrawiam.
@mateuszjusy48032 жыл бұрын
Kolejny super film :) czekam na następny :) i kolejne testy , a naukowiec to Hans von Pechmann
@PawelPietrzakAC2 жыл бұрын
Kurde stalowy rdzeń to przechodzi jak przez masło. Ciekawi mnie jak będzie z klasą 4. Polietynel wymyślił Hans von Pechmann.
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Nie przechodzi jak przez masło jest zdeformowany i w zasadzie ma już niedużą energię, przez masło to przechodzi przez tzw alumina czyli płyty stalowe :D zresztą do tego został stworzony.
@Bambolejgo2 жыл бұрын
Hass von Pechmann Czekamy na dalszą twórczość 🙂 Pozdrawiam.
@lasooch862 жыл бұрын
Hans von Pechmann podobno do spółki z Eugen Bamberger i Friedrich Tschimer :)
@okami22252 жыл бұрын
Hans von Pechmann super materiał akurat zaczynam się interesować tematem płyt
@rafalewandowski18202 жыл бұрын
Kwiatek robisz za.....te recenzje!!! Szacunek za to. W sprawie konkursu: polietylen w 1989 roku wynalazł pan Hans von Pechmann. Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki za recenzje.
@trampek762 жыл бұрын
Świeżo po świętach, to pewnie dlatego jedzenia nie było 😀😀 Btw. Hans von Pechman - niemiecki chemik Pozdrawiam
@volti322 жыл бұрын
Przypadkiem Hans von Pechmann :D Szkoda, że magnuma nie było ale i tak super odcinek. Jak zawsze zresztą :) Pozdrawiam!
@JanNowak1832 жыл бұрын
Kwiatku, polietylen wymyślił Hans von Pechmann w 1898 roku. Pozdrawiam (;
@suv83682 жыл бұрын
Pozdrawiam i ciekawy film. Naukowiec to oczywiście Hans von Pechmann i ma na koncie nie tylko PE.
@TheSzakal2012 жыл бұрын
Niemiecki naukowiec Hans von Pechman w tracie swoich doświadczeń z podgrzewaniem diazometanu uzyskał polietylen. Jednak dalsze prace nad surowcem musiały jeszcze poczekać. Dopiero w roku 1933 doszło do dużej syntezy polietylenu w wyniku poddania mieszani benzaldehydu i etenu działaniu wysokiego ciśnienia. Eksperymenty ten przeprowadzili Eric Fawcett oraz Reginald Gibson.
@wojtuniopliz74732 жыл бұрын
Wynalazcą jest Hans von Pechmann Dziękuję za wszystkie filmiki. Uwielbiam oglądać je z mężem. Zwłaszcza podobają mi się rekwizyty i gotowanie 🤩
@agentmarek2 жыл бұрын
Cześć. Przypadkowym odkrywcą polietylenu jest Hans von Pechmann. Dzięki za test, świetny.
@mariusznowak90092 жыл бұрын
Wynalazca PE był Hans von pechmann Super ogląda się kanał oby więcej takich testów
@ryuzoku2 жыл бұрын
Konkursowo: Hans von Pechmann A przy okazji: To w hełmie to nie styropian, tylko materiał styropiano podobny, to samo mają kaski motocyklowe i służy do dobrego pochłaniania uderzeń mechanicznych. Taki, styropian kinetyczny, fajna sprawa :)
@maydaymedycyna68782 жыл бұрын
Co z koncesją MSWiA na zakup takiej płyty z chin ponoc jest teraz z tym problem i blokują je na poczcie agenci celni ? Prosze o odp priv jak da rade . Robota super 💪
@abcdef20632 жыл бұрын
Hans von Pechmann. Ciekawy jestem jak by wyglądała ta płyta po brenece.
@maciejszarzynski89222 жыл бұрын
Polietylen wynalazł Hans von Pechmann. Mam nadzieję, że Aśka pożyczy Doblo i cały wóz tych płyt zawiezie na wschód, tam gdzie najbardziej się teraz przydadzą.
@kasjankorytkowski9432 жыл бұрын
Kwiatek a może test bardziej kombinowany ? Mam na myśli płytę syntetyczna, płytę stalowa i na koniec (trauma pad?) Wkład syntetyczny powinien spowolnić pocisk stal powinna zmniejszyć ryzyko wybrzuszenia itd ? Mogę się mylić fajnie jakby ktoś rozwiał moje możliwości 😁 Pozdro
@maciejandrych40552 жыл бұрын
Tak by było niemniej jednak pochłonięcie odkształcenia pełni właśnie trauma pad, stal to waga a chodzi o to aby płyty były jak najlżejsze... :)
@kasjankorytkowski9432 жыл бұрын
@@maciejandrych4055 to wiadomo że waga będzie dużo większa mnie zastanawia jakie kalibry/pociski zatrzymała by taka " konstrukcja" z plyt klasy 3/ 3 a
@wirex27172 жыл бұрын
@@maciejandrych4055 Co mi po wadze. Wolę by taka płyta swoje ważyła ale była na wszystko odporna.
@maciejandrych40552 жыл бұрын
@@kasjankorytkowski943 To samo co 3 róźnica pomiędzy energią kinetyczną pocisku broni krótkiej a długiej jest 3 krotna 9x19 średnio ma 580J - zatrzymuje ten pocisk IIIA, 5.56x45 - 1700J - zatrzymuje ten pocisk III a 7.62x51 już 3000J więc tutaj użycie IIIA jest praktycznie bez znaczenia. Nałożenie IIIA na hardox to jest jakiś pomysł jednak nie będzie to płyta klasy IV. Następna rzecz to grubość załóżmy że dajesz III (22mm) + 3xIIA (15mm) wychodzi Tobie już prawie 4cm grubości nie wsadzisz tego w żadną kieszeń do kamizelki czy Plate'a. Aby zachować grubość do klasy IV używa się już zupełnie innych materiałów owszem jako warstwy wewnętrznej wciąż jest to Aramid czy HMPE ale już warstwa zewnętrzna to albo aluminium albo (co lepsze lżejsze i droższe) Ceramika - węglik krzemu zwany też korundem prawie tak twardy jak diament. Warstwa zewnętrzna ma na celu grzybkowanie pocisku lub jego fragmentację aby to się stało w przypadku rdzenia stalowego musi to być materiał twardy i wytrzymały.
@michal_342 жыл бұрын
Na początku filmu powinieneś chyba dać "materiał sponsorowany"😉 Bo siłą rzeczy, czy raczej testów nakrecasz sprzedaż tego typu produktów 😎 Rzetelnie i konkretnie odpowiadasz na pytania wielu osób czy kupić coś takiego i wrzucić do piwnicy niech leży w razie W...👍👊
@keepcalmandlututu16162 жыл бұрын
Polietylen po raz pierwszy zsyntetyzował zupełnie przypadkiem Hans von Pechmann, natomiast jego pracownicy, Eugen Bamberger oraz Friedrich Tschimer po dokładnym zbadaniu nadali mu taką jakże piękną nazwę :D Materiał jak zawsze GENIALNY! Z niecierpliwością czekam na kolejne ! :) PS. Wiem, że już był materiał o P320 VTAC, ale fajnie by było zobaczyć test i opinie w Twoim wydaniu na temat P320 M18. Kto oprócz mnie jest ciekawy, palec pod budkę ! 🤪Pzdr.
@medyk1990mlawa2 жыл бұрын
Hans von Pechmann ;) Widzimy się 7 maja na szkoleniu z Ar :) pozdrawiam
@qba19852 жыл бұрын
O ile mnie pamięć nie myli to nazywał się... a gdzie tam pamiętam, musiałem na Wiki sprawdzić - Hans von Pechmann :)
@StanMilitaryTV2 жыл бұрын
Super odcinek. Bardzo dobrze, że są tacy ludzie jak Pan, którzy są w stanie łamać dość powszechny stereotyp pasjonata broni jako szemranego niebezpiecznego typa. Życzę powodzenia w prowadzeniu kanału! A niemiecki naukowiec (niedoszły alchemik hehe), nazywał się Hans von Pechmann.
@ukaszklimczak1122 жыл бұрын
Hans von Pechmann wynalazca z DE a ciekawym faktem jest że kevlar miał polski akcent w postaci Pani Stephanie Kwolek
@adamg.62642 жыл бұрын
Hans von Pechmann a dokonał tego w 1898. Sporo czasu minęło aż zaczęto słusznie wykorzystać jego osiągnięcie. W każdym razie okazuje się pożyteczne. Ciekawe te programy robisz. Oby dalej.
@tygrys88492 жыл бұрын
Hans von pechmann 😁 jak zwykle świetnie się ogląda 👍
@kowalewski942 жыл бұрын
Hans Von Pechmann - ja bym jeszcze przetestował .22 lr jak wiemy jest brak amunicji na rynku, a konwersja ma swój cel :D Pozdrawiam!
@ZakorZG2 жыл бұрын
Odcinek jak zawsze sztos:) a wynalazca polietylenu był nie kto inny jak Hans von Pechmann. Pozdrawiam Krzysztof Zakor Zapasek