25:00 To juz raczej jest jakaś paranoja! Wysokość położenia przełączników w domu według ciebie powinna być dobrana do wysokości na jaką użytkownik jest w stanie podnieść nogę (bo ma zajęte ręce) żeby włączyć światło?
@MrRatpaw Жыл бұрын
[15:00] Dobrze usłyszałem, żeby położyć "najlepszą" czyli piątą kategorię?😃 Mam nadzieję, że się przejęzyczyłeś. 25:00] Mam tak teraz wyłaczniki do świateł - na wysokości pasa. Nic gorszego nie ma w całym jmieszkaniu, bo nie widze tego wyłacznika i muszę obmacać ścianę. Nadgarstek wygina się nienaturalnie. Najlepiej na wysokości 135-145 cm. Rozdzielnia pierwsza klasa! Nie słuchaj tych co mówią, że zwariowałeś - jest super.
@roro-xj8vm Жыл бұрын
Popieram ostatnie zdanie w 107% :)
@kamilk1403 Жыл бұрын
Najlepiej na wysokości klamki wszystko robić - tyle klamek i nikt nie narzeka 😁
@RafaSitnik Жыл бұрын
hehe najlepsza kategoria :) do domowego użytku, jak najbardziej najlepsza :) btw 5 kategoria to podstawa, można kłaść 6 dla lepszej wydajności i w sumie Kowalski konczy w tym momencie zawody :) 7 i 8 to juz zastosowania specjalistyczne 😅
@mirosawskorut4977 Жыл бұрын
Zawsze trzeba zachować umiar. Zabezpieczanie się na wszystkie okoliczności i sytuacje moim zdaniem powoduje strach przed wszystkim, strach przed życiem.
@RafaSitnik Жыл бұрын
Cena spokoju jest bez cenna, ile ktoś chce przeznaczyć na swój spokój to juz jego indywidualna sprawa i zasobności kieszeni wiadomo ze jak masz nowy dom to mozesz zainwestować, a jak masz 100 letni dom to do czego masz inwestować? :)
@marcinbielski9487 Жыл бұрын
@@RafaSitnik tylko ze to. czesto marketing
@dymitrzgoraja2855 ай бұрын
Obniż oczekiwania i nagle wszystko jest lepsze. Dom też. Ps. Jak chcesz mieć możliwość zmiany po latach przewodów to użyj peszli.. pozdro
@sztmbr Жыл бұрын
@35:05 "Wychodzimy na przekór każdemu klientowi"..? Ciekawa strategia..
@dawidstepien72 Жыл бұрын
Puszki z membraną, jak ci wieje w pustaku to coś chyba grubo nie tak poszło z stawianiem muru, bo jaka wtedy wartość tego pustaka gdy nie izoluje nic? Od dołu ma być zamknięty mur papa, a od góry wieńcem. Stosowanie puszek z membraną to ta jak by pralkę z przebiciem używać w izolujących rękawiczkach... Co by prąd nie kopal :)
@WordrobeRekordz Жыл бұрын
Też tego nie pojmuję. Przy pustakach jeszcze jestem skłonny uwierzyć w przedmuchy, ale w pełnych materiałach jak silikat nie ma szans.
@MirasP Жыл бұрын
@@WordrobeRekordz jest taka możliwość jak kabel od rolety idzie przez ścianę otworem bezpośrednio do puszki, w innym przypadku to bzdura 😉
@WordrobeRekordz Жыл бұрын
@@MirasP Kabel idzie pod tynkiem, który jest szczelny, więc nie za bardzo pojmuję. No chyba że w peszlu, ale to się bardzo rzadko praktykuje na ścianie.
@MirasP Жыл бұрын
@@WordrobeRekordz nie zawsze, czasem dla ułatwienia dają po ścianie zewnętrznej i przebijają się w dno puszki na wylot ściany
@MrPilotnik Жыл бұрын
Kolego przegiąłeś z tymi rękawiczkami, przedmuchy w gniazdkach elektrycznych zdarzają się bardzo często, w zdrowych domach z ceramiki i keramzytu. O ile nie mieszkasz w akwarium ocieplonym styropianem i masz troche wyobraźni to policz sobie ciśnienie jakie indukuje silny wiatr na ścianę domu. W efekcie te gniazdka bez membran uwalniają wytworzony i adekwatny do siły wiatru ruch powietrza.
@rekin4444 Жыл бұрын
Kupuję najlepsze kable żeby nie było trzeba później kuć ścian, ale jak jednak najlepsze okaże się słabe to i tak kable położę w ten sposób żeby można było je łatwo wymieniać. Szkoda tylko, że nie zrobiłem w peszlu bo tedy bym mógł najszybciej wymienić moje niezawodne kable 😉. To się nazywa przezorność 👏
@RafaSitnik Жыл бұрын
robi robote :), nigdy nie wiadomo co będzie za x lat :)
@Andrzej53711 ай бұрын
😂😂 zapomnij, że drugi raz przeciągniesz przewód przez ten peszel o ile przy 3-5 metrowych odcinkach jakoś da radę, to przy dluższych i jeszcze zakręconych to nie ma szans.
@jkvuky Жыл бұрын
Jasny kolor na ścianie od przewodu elektrycznego jest przez ciepło jakie wytwarza ten przewód, a nie od promieniowania. Ekranowanie przewodów jest potrzebne, aby pole elektromagnetyczne nie oddziaływało na inne przewody i nie zakłócało ich pracy. Chociażby chodzi o przewody teleinformatyczne, alarmowe, skrętki komputerowe etc. To tak dla sprostowania, pozdrawiam.
@naug7950 Жыл бұрын
Co to znaczy, że Pan przepłacił? Np mogło być 10k, a wyszło 20k, czy może Pan podać to procentowo? Drugie pytanie: czy może Pan podać jakiej firmy ma Pan pompę ciepła i rekuperator? z góry dziękuję :)
@karolku3136 Жыл бұрын
6:00 bez przesady, jak by wielkim problemem było w przypadku awarii dołączanie kolejnych obwodów i wyłapania na którym jest problem
@seba49e Жыл бұрын
Kabel jako skrętka kat to wcale nie jest określenie jakości kabla tylko jego przepustowości. A rozszerzenie za kat. czyli utp, ftp, stp to jest ekranowanie, ważne szczególnie kiedy kabel typu skrętka idzie razem z kablem elektrycznym. Osobiście uważam że na obecne czasy kat 5 juz jest troszkę juz za późno, a szczególnie myslac w ten sposób jak mówisz na +30lat do przodu. Ogólnie poza tym to mega robota, pozdro dla Ciebie ! 😊
@baranina1986 Жыл бұрын
Hmmm skrętka 5 kat. najlepsza? Dzisiaj chyba poniżej 6 mało kto u siebie zakłada.
@Szczyrczek11 ай бұрын
Cat5e wystarczy jeszcze na lata, jasne można kupić coś lepszego, ale ja bym poprostu wrzucił to w peszlu i wymienił za x lat może wtedy już na światłowód, albo cokolwiek co będzie wtedy standardem sieci wewnętrznej.
@tomekp5391 Жыл бұрын
Hej, wg mnie zaletą twojej skrzynki elektrycznej jest to że w razie czego można szybko stwierdzić jakie urządzenie np ma przebicie lub za dużo prądu ciągnie. Ale ja mam w domu 3 fazy i jeden wyłącznik połączony i nie mam żadnych problemów z wywaleniem załączenia. Wywala mi tylko jak na dworzu podłączam spawarkę trójfazową ale włączam i później już idzie. A i to że masz lodówkę na innym obwodzie to nie znaczy że jedzenie się nie rozmrozi bo prędzej prądu nie będzie w całym domu niż Ci wywali gdzieś bezpiecznik w nowym domu no chyba że będziesz miał za dużo urządzeń (mocy pobieranej) na jednej fazie.
@Baccgarage Жыл бұрын
Dokladnie, ludzie rozbudowuja RG zeby czasem wszysttko sie nie wylaczylo tylko wszystko z osobna placac za to gruba kase, a jak wylacza prad to co robia ? Mdleja z wrazenia ? Nie...
@goodman1127 Жыл бұрын
Jeśli można się dowiedzieć ile kosztowała cię instalacja elektryczna z materiałem?
@MichalWeselakRacing Жыл бұрын
czy możemy zobaczyć schemat tej instalacji ?
@ukaszm5566 Жыл бұрын
" Przybiega Jaś w święta do salonu gdzie siedzi cała rodzina: - Mamo mamo choinka się pali. - Synku nie mówi się, że choinka się pali tylko się świeci. Jaś biegnie z powrotem do choinki i po chwili wraca... - Mamo mamo w takim razie firanki też się świecą." Od razu mi się ten kanał przypomniał jak usłyszałem że światło się pali :D A tak btw świetny kanał i śledzę z ciekawością mimo iż pewnie moja budowa domu to jeszcze kilka lat :D Pozdrawiam
@keramk.8331 Жыл бұрын
Ja mam w chałpie 3 korki automatyczne wkręcane. Działa :)
@adamwydmuch5134 Жыл бұрын
Otoz to. Nigdy nie zrozumiem jak mozna sobie utrudnic zycie i narazac sie na koszmarne koszty, tylko dlatego ze i tak zware trzeba znalazc nie zaleznie jak wielka sie ma rozdzielnie jak wielkim zakladzie przemyslowym.
@SuperCierbo Жыл бұрын
I pewnie jeszcze zwarte gwoździkiem żeby nie wybijało xD
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
@@SuperCierbo No bo trwalsze znaczy lepsze 😉, a nie, że byle 30 amper wybije potem szesnastkę.
@SuperCierbo Жыл бұрын
@@ziemowitdybilas2860 trwały to może być zwykły drut na złączu. To że ktoś ma zabezpieczenia z poprzedniej epoki i działają to nie znaczy, że ma się czym chwalić
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
@@SuperCierbo Oj nie spinaj się. To był taki malutki sarkazm. Oczywiście masz rację.
@kenio09 Жыл бұрын
można jakiś kontakt do osoby która wykonywała projekt elektryki? Był on zmieniany mocno w stosunku do tego co pierwotnie było w projekcie?
@TOM_Budowniczy Жыл бұрын
A Ekranowane przewody masz też w sypialni?
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
Ale piąta kategoria to jest absolutne minimum. Ja nie kładę kabli o kategorii niższej niż 5e (nie znacznie lepsze od piątej kategorii). Najwyższa z którą miałem styczność to 7, ale preferuję 6a, bo z nią jest najmniej problemów.
@michalrus1722 Жыл бұрын
Ja mam kat. 7 bo elektryk za nie wielka doplata wliczajac jego rabaty doradzil wlasnie ta. Jakie problemy masz na mysli ? Pytam ku przestrodze. Pozdrawiam
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
@@michalrus1722 kat.7 ma większy promień gięcia niż pozostałe kategorie i to są kable które trzeba uziemić, co nie jest takie proste (nie chcę mi się pisać wykładu z magnetyczny żeby wykluczyć dlaczego). Gniazdka kat.7 są słabo dostępne. Łącznie daje to że trudno położyć ją tak żeby trzymały parametry.
@michalrus1722 Жыл бұрын
@@jakubstepien7257 Dzieki za info, przyda sie 👍
@jagodowa16 Жыл бұрын
@@jakubstepien7257 gniazdka kat. 7 mega koszty ale obecnie można na tych kablach zakładać gniazdka kat 6A i do 10Gbps poleci
@roro-xj8vm Жыл бұрын
Popieram.
@ksmosna Жыл бұрын
Ładnie zrobiona rozdzielnica. U siebie składałem podobną tyle ze 7x36 na osprzęcie Hagera
@bogdang79 Жыл бұрын
Zabezpieczy Pan dom przed obciążeniami, przepięciami i zwarciami. Ale nie straci Pan prądu we wszystkich obwodach tylko przy obciążeniach oddzielnych obwodów, wyrzuceniu różnicówek czy przepięć spowodowanych wyłodawaniami atmosferycznymi. W przypadku zwarcia w jednym obwodzie, zostanie Pan bez prądu w całym domu, ponieważ wyłączy się główny bezpiecznik.
@MsCortez1986 Жыл бұрын
Co do puszek to polecam również takie niemieckiej firmy Primo. Są to puszki osadzane na pianke bez mostków termicznycz, wiatrosczelne i akustyczne.
@roro-xj8vm Жыл бұрын
jaki ty różnicówek masz zainstalowane ? jak tylko AC to radził bym wymienić na A.
@Treliko Жыл бұрын
Trzy razy powiększałem rozdzielnicę, mam jedną główną i jedną na poddaszu. W głównej mam jeszcze automatyczny przełącznik faz i moduł pokazujący napięcie oraz pobór energii z każdej fazy.
@web4ever11 ай бұрын
Nie wiem czy dobrze widzę ale wydaje mi się że w jednej z dolnych szyn masz różnicówkę 3-fazową i do niej podpięte ochronniki nadprądowe jednofazowe, jeśli tak to w sytuacji gdyby gdzieś zabrakło zera, np. zostanie upalone to prąd który może zawrócić na jakimś sprzęcie spowoduje że na inne sprzęty pójdzie napięcie 400V i tak możesz sobie spalić podpięte urządzenia, mało bezpieczne rozwiązanie a chyba o tym głównie jest film o bezpieczeństwie Twojej instalacji
@marekkonopka8210 Жыл бұрын
Dlaczego rekuperator musi cały czas chodzić? Czemu nie może się wyłączyć jak domowników nie ma w domu np. zaprogramowany w aplikacji czasowo?
@nitroprusydek76175 ай бұрын
Grzyb wyjeżdża z wami na wakacje?
@radekb1270 Жыл бұрын
Te odbarwienia od kabli nie są od promieniowania ale chyba od jakichś tłuszczów czy czegoś zawartych w izolacji. Mam gniazdka nigdy nie używane (nie płynie prąd), a smugi wyszły.
@snoopmuniek Жыл бұрын
Obwodów nigdy nie za mało :D Ja jednak miałem na uwadze by ograniczać liczbę obwodów i RCD bo to jednak spore i wg. mnie niepotrzebne nakłady inwestycyjne. PS. zahaczasz o drażliwy temat, nie bez powodu elektroda ma swoją renomę :D Wyczuwam już z daleka stado spoconych "elektryków" którzy walą w klawiaturę żeby zarzucić cię cytatami z norm :D pozdrawiam
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
nie będę tutaj dużo dyskutował - bo z góry zaznaczyłem że nie czuje się w najmniejszym stopniu specem od elektryki/automatyki... - moim celem było jedynie pokazanie kierunku który warto obrać przy budowie /remoncie 😊
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
Nikt nie będzie walczył skoro tutaj normy są spełnione i to z zapasem. Poza tym robił to przecież elektryk z uprawnieniami. Elegancko zrobione.
@roro-xj8vm Жыл бұрын
zgadza, się z autorem
@tenktorypisze Жыл бұрын
Mam rekuperator z najlepszymi filtrami + dodatkowa skrzynka z dodatkowymi filtrami ..... raz na jakis czas jak zawieje wiatr ze zlego kierunku, jak zaciagnie z komina sasiada to zasmrodzi caly dom... MASAKRA. Tak wylaczam rekuperator w takich sytuacjach i w tym roku robie centralke smart home. jedna z pierwszych rzeczy bedzie analiza zaciaganego powietrza i jak wyczuje dym albo inny syf ktorego filtry nie beda w stanie oczyscic to wtedy wylacze rekuperator na 30-60 minut. podczas tej zimy juz mialem 5-8 takich zdarzen.
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
temat trudny - ale dobre GWC bezprzeponowe go załatwia raz na zawsze...
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom oglądałem wstawki o GWC. Chyba zastosuję u siebie. Tylko u mnie temat dość trudny, bo teren nieco podmokły, a to chyba szkodzi instalacji i trzeba zdaje się konkretny drenaż robić.
@mariuszk1159 Жыл бұрын
Jak zawsze dawka dobrych i przydających się informacji. Oczywiście zależy kto czego szuka. Czekam z niecierpliwością na odcinek o materiałach które można zastosować na podłogę (panele, drewno, gres). pozdrawiam
@myoniwy Жыл бұрын
Jaki układ sieci masz że ograniczniki przepięć są 4P? Podaj symbol ograniczników, zobaczymy czy twoi fachowcy dobrze ci dobrali. Typ RCD? Biednie AC, czy lepiej A? Nie widziałem przełącznika sieć-agregat, dlaczego? Gniazda pionowo w kuchni, niewygodne, cokolwiek podpięte do górnego gniazda utrudnia korzystanie z dolnego. A i ramki pionowe są ciężej dostępne i czasami droższe.
@EmiNetworks Жыл бұрын
Ten SPD jest niedobry, nawet dlatego, że nie ma członu ucinającego(iskiernika). Przywleczony prąd udarowy o kształcie fali 10/350 us spowoduje eksplozję tego SPD, albo samozapłon warystorów. Ludzie nie rozumieją, że nie ma czegoś takiego jak SPD T1 tylko warystorowy. Warystor jest członem ograniczającym - przyjęcie energii prądów udarowych jest niemożliwe dla warystora wielkości 2, czy 5 złotówki. Poza tym potwierdzają to testy w LWN(Laboratorium Wysokich Napięć). Do tego jak WLZ wchodzi do rozdzielnicy od dołu to rozdzielnicę budujemy od dołu. SPD powinien być na dole a nie przywleczone prądy udarowe, czy wyładowcze prowadzimy przez całą rozdzienicę na górę. Tę rozdzielnicę nie robili fachowcy tylko paproki. Brak zabezpieczenia przed przepięciami o częstotliwości sieciowej. Ogranicznik przepięć nie chroni jak zniknie PEN, czy N, czyli przed 400 V na obwodach jednofazowych. Mało tego, taki SPD zostanie uszkodzony razem z całym AGD i RTV w domu. Żeby to miało sens oprócz SPD w rozdzielnicy głównej powinny być jeszcze SPD T3 przy samych urządzeniach np. w puszkach podtynkowych np. DEHN flex. Sama rozdzielnica jest przeciętnie zrobiona i nie jest wcale duża a wręcz jest za mała. Do tego do jednego RCD podłączone za dużo wyłączników nadprądowych. Lodówka powinna być wpięta do RCBO(RCD z członem nadprądowym) a nie wpięta do RCD, gdzie są też wpięte inne obwody. Awaria innego obwodu spowoduje wyzwolenie RCD i także wyłączenie lodówki.
@andrzejmar9089 Жыл бұрын
A jaki ma mieć ogranicznik jak nie 4P jak w większości przyłączy jest już TNS lub starsze TNC to i tak podział musi być zrobiony, co do RCD widać na opisie że jest typ A
@myoniwy Жыл бұрын
@@andrzejmar9089 w TNC nawet z wydzielaniem N z PEN, jeśli jest to bardzo blisko SPD to wystarczy 3P bo i tak N masz galwanicznie połączone z PE w odległości np 30cm. A co do symbolu A na RCD to ja tego nie widziałem. Zbyt mała rozdzielczość (u mnie) oglądanego filmu.
@olekair7945 Жыл бұрын
@@andrzejmar9089 Tak szczerze to nie wiem czy gdzieś w Polsce jest gdzieś wybudowana sieć zasilająca w układzie TN-S, jak ktoś wie niech da znać. Sieci zasilające najczęściej buduje się w układzie TN-C a u odbiorcy rozdziela się przewód PEN i dlatego część odbiorcza pracuje w układzie TN-C-S. Czasami zdarza się jeszcze układ TT.
@EmiNetworks Жыл бұрын
@@olekair7945 Bywają sieci TN-S, ale tylko w zakładach przemysłowych, gdzie transformator jest ich własnością i akurat wykonali sieć do zakładu w TN-S. Ogólnie nie ma w Polsce sieci TN-S. Są to tylko TN-C i TT dla gospodarstw domowych.
@Danon811 Жыл бұрын
Przekombinowane...sam popełniłem taki błąd jak Ty budując dom 18lat temu. Wystarczy niezależny obwód na światło, gniazda w sypialniach, kuchnie, garaż, łazienki i urządzenia na zewnątrz i tyle... 98% przyczyn wybicia bezpieczników bez problemu zlokalizujesz bo sam będziesz ich sprawcą a te 2% przypadków to będzie kabel który zostawisz na jesień na zewnątrz i pod wpływem czynników atmosferycznych ulegnie rozpadowi. Poza tym w budynku jednorodzinnym bez problemu można włączyć bezpiecznik, skontaktować się z wszystkimi domownikami dlaczego nie ma prądu i nic się nie stanie gdy np TV będzie odcięty od zasilania na parę godzin. Twoje rozwiązanie ma sens w budynku użyteczności publicznej gdzie jest wiele ludzi i urządzeń o różnym zapotrzebowaniu na stabilność zasilania a użytkownicy niekoniecznie sa świadomi co mogą podłączyć. No ale teraz to już "po ptokach' i do podobnych wniosków będziesz dochodzić przez najbliższe lata
@WordrobeRekordz Жыл бұрын
Ślad na farbie od promieniowania. xD Tak się składa, że wynika to z rozpuszczania się izolacji. Ewentualnie z przegrzewania się okablowania.
@sewerynrohde744 Жыл бұрын
Jakieś źródło rozpuszczania? Przegrzewania napewno nie. Przy 15W i 1,5mm2
@krystianbednarz8660 Жыл бұрын
Spoko filmik dla typowych inwestorów, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z ogólnym tatem instalacji elektrycznych....ale z ekranowaniem przewodów prądowych to zdecydowanie przerost formy nad treścią,..w domu zaleca sie tylko ekranowe przewody instalacji niskonapięciowych. Pozdrawiam
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
No i powinny być mimo wszystko odseparowane od 230V. Nie pamiętam już czy 5 czy 10cm minimum.
@agro_pojezierze9324 Жыл бұрын
Przecież taka skrzynka to u większości już norma ... u kogo nie jestem na budowie, to skrzynki bardzo mocno rozbudowane, bezpieczniki, różnicowki, zabezpieczenia, osobne podliczniki np. Na pompę. , wyjścia pod siłę, agregat, czy przyszłościowo pod fotowoltaike....
@marcinbielski9487 Жыл бұрын
ładna skrzynka, duzo ladnych aparatow. Jest za co zedrzec z klienta?
@krzysztofczypior4473 Жыл бұрын
To ja mam to samo 🙂 tak powinno się robić. Wszystko będzie na dugie lata. Ja dałem jeszcze dobry przewod NKT i dobry osprzęt Schneidera to mam bezpieczna chalupe . Pozdrawiam i powodzenia w budowie 🙂
@Konrad016pl Жыл бұрын
Jak nie masz urządzeń trójfazowych to tylko jednofazowe. Ja juz sie przekonałem co sie dzieje przy przepaleniu kabla PEN i roznicowce trojfazowej . Zjarane prawie dwa nowe urzadzenia
@oczykrokodyla9770 Жыл бұрын
Ja mam każdy pokój na osobnym obwodzie, pralnia ma osobny, lodówka i indukcja osobny, rekuperator początkowo też był na osobnym ale potem został przeniesiony do kotłowni i będzie na tym samy obwodzie co odkurzacz centralny i router, kocioł gazowy też na osobnym. Wcale nie uważam, że to co Pan zrobił to jakaś przesada :)
@koscielskipiotr Жыл бұрын
Dzięki za kolejny pouczający film!
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Ludzie mają 3-4 bezpieczniki mieszkają tak 30lat i nic się nie dzieje aby było zrobione porzadnie
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
"nic sie nie dzieje" to pojęcie bardzo względne i pytanie jak żyją i jakich ograniczeń muszą się trzymać aby "nic się nie działo"
@Anonymous-PL Жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom niczego nikt się nie musi trzymać i z żadnym sprzętem nic się nie dzieje , ale jak ktoś ma fanaberie to może i każde gniazdko na osobnym obwodzie robić ..
@damianmichno975 Жыл бұрын
@@Anonymous-PL jest i urażony który ciał koszty i będzie usprawiedliwiał swój wybór 🤷 3 bezpieczniki i cokolwiek się stanie to 1/3 domu leży. Już nie mówiąc że czasami pojedyncze urządzenia potrafią używać takiej mocy, że wiele już nie zostaje w takim przypadku.
@Woodie7 Жыл бұрын
@@damianmichno975 oczywista oczywistość. Człowiek niepoważny, szkoda klawiatury. 3 bezpieczniki 😂
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
A ostatnio wymieniałem niepotrzebnie kable z amelinium i wpinałem RCD. Kurcze jaki niepotrzebny wydatek 🤣. Przecież wszystko może wisieć na bezpieczniku licznikowym w starym typie dwuprzewodowym i też będzie działać. Najwyżej krócej się będzie człowiek smażył jakby co 🤣 czemu przez nieszczęśnika ma przelecieć 16A skoro może 25A.
@waligora3545 Жыл бұрын
oczyszczalnia ścieków jaka będzie? Ja mam biologiczną i nie jestem przekonany że był to dobry wybór.
@lukiluke4395 Жыл бұрын
mieszkam w domu z lat 70-tych 250m2 i są 4 różnicówki u Ciebie chyba 40....już 50 lat używania instalacji i żadnych ale to żadnych problemów, żadnego palenia kabli w ścianach jak to niektórzy piszą...ehhh szafa jak do sterowania stacji kosmicznej a potem narzekanie ale drogo ! Powodzenia fajny materiał jak zawsze.
@roro-xj8vm Жыл бұрын
czemu 4 a nie jedna ? :)
@albertos3868 Жыл бұрын
50 lat temuto maluchy i duże fiaty śmigały, świat idzie do przodu, choć niekiedy fajnie jest karnac się maluchem :)
@kamilfrankiewicz3094 Жыл бұрын
Jeżeli chodzi o sterowanie rolet to zapraszam do kontaktu ze mną. Znam fajnie uniwersalne rozwiązanie .
@bogusawwojtas6960 Жыл бұрын
W mieszkaniu 50m2 z 1 fazą to nie za bardzo jest sens aby tych bezpieczników było więcej (wiecej != lepiej) a wyskakujący bezpiecznik to nie problem tylko objaw. Pozatym osobne obwody to dobra praktyka ALE w ostatnich 2 latach dosyć kosztowna praktyka - więc nie upierałbym się aby wszystko koniecznie było na oddzielnych obwodach. Poza tym 1 duźa szafa to TEZ wcale nie jest taka idealnie najlepsza opcja (choć najłatwiejsza dla elektryka - ale mało optymalna z punktu widzenia zużycia miedzi a również ze względu na redundancje ! Krótko mówiąc takie podejście jest trudno mocno krytykować ale wcale nie jest idealne oraz na pewno generuje nadmierne zużycie coraz bardziej deficytowej (trend wieloletni) miedzi oraz zabezpieczeń ...
@roro-xj8vm Жыл бұрын
co masz na myśli poprzez redundancje ?
@albertos3868 Жыл бұрын
Redundancja, e on tam na google wyczytał, to znawca:)
@nitroprusydek76175 ай бұрын
@@roro-xj8vmnie wiem ale z zapasami miedzi też nie ma racji. Jak już się miedz skończy na świecie to będziemy ją pozyskiwać ze Smart Homów. Można to uznać za inwestycje w kruszce.
@marekpotrafi8116 Жыл бұрын
Cześć kabel z ekranem jest 6kat, 5 kat jest bez ekranu
@kowalskik3533 Жыл бұрын
Widzę że co kilka lat rozdzielnie coraz większe, monitoring podsłuch już jest w telefonach co jeszcze chcecie mieć w prywatnej posesji ? Każde gniazdko na osobnym obwodzie w tym wszystkim trzeba mieć umiar, tak jak ktoś już tu napisał, za kilka lat to rozdzielnie będą jak szafa na ubrania, bo drzwi ,okna + firanki(rolety) będą elektryczne i trzeba będzie zabezpieczenia do nich
@nitroprusydek76175 ай бұрын
Gdzie wady?
@Spenaseq Жыл бұрын
Skrzynka rozdzielcza w piwnicy jest dobrym pomysłem?
@AdiGsH Жыл бұрын
Czy ja dobrze usłyszałem 5 kategorie kabla ethernetowego?
@mr.piernik47705 ай бұрын
Tak.... Nawet ja w domu z 2013 mam kat 6
@syrob123 Жыл бұрын
Ja popieram. Lepiej jest mieć więcej możliwości niż mniej. Skrzynka ładnie ogarnięta, także super.
@KrzysztofMarsza-dw8gr Жыл бұрын
Czy dom posiada system inteligentnego domu np. FIBARO itp.?
@kocio81 Жыл бұрын
Panie kochany, Cat5 to się w średniowieczu układało. Cat5 to polecają instalować elektrycy, którzy pojęcia nie mają o sieciach na skrętce. Od ponad 10 lat nie zainstalowałem klientowi Cat5. Za to często zdarza mi się poprawiać instalacje po cyrkowcach, którzy instalują, nie dość, że Cat5 to jeszcze CCA. Poza tym jeśli kładłeś te Cat5 wzdłuż kabli elektrycznych 16:45 (to jest nieekranowany elektryczny 230V i ekranowane Cat5?), to będziesz miał problemy. Wiedz proszę, że nawet na ekranowanych kablach Cat6a/7 ułożonych wzdłuż nieekranowanych kabli elektrycznych będziesz miał zakłócenia. Skrętki i elektryczne układa się osobno. Nieekranowany kabel elektryczny i ekranowany kabel IT powinny być rozdzielone przynajmniej 5cm.
@arkdom9163 Жыл бұрын
Jak już jesteś takich fachowiec, to mógłbyś wiedzieć jakie mamy napięcie w instalacji.
@kocio81 Жыл бұрын
@@arkdom9163 już poprawione. Mam nadzieję, że nie zrobiłem więcej literówek.
@knovacky Жыл бұрын
Panie kochany a po co Ci więcej niż cat5 w domu ? Do domowego użytku nic lepszego niż cat5 nie jest potrzebne... no chyba, że planujesz przesyły na poziomie 10Gb i więcej ... w co wątpię :)
@kocio81 Жыл бұрын
@@knovacky Panie kochany, po co ci samochód, furmanką też dojedziesz. To, że Cat5 "daje rade", nie znaczy, że nie powinno się korzystać z nowszych, wydajniejszych i stabilniejszych rozwiązań.
@knovacky Жыл бұрын
@@kocio81 można też położyć światłowód, tylko po co? Twój argument nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Kategoria okablowanie nie ma nic wspólnego ze stabilnością przy założeniu, że okablowanie ułożone jest poprawnie ... Projektuje sieci komputerowe od wielu lat i pchanie do domu więcej niż cat 5e to marniwanie kasy. Simple as that.
@MrCzucz Жыл бұрын
Co wy macie z tymi 3-fazowymi płytami? Do płyt podłącza się 2 fazy. 2 pola na jednej i kolejne 2 na drugiej. 😉
@tomaszzapotoczny9809 Жыл бұрын
Zgadzam się z tobą kolego 👍 30A podzielisz na 2 bezpieczniki to wyjdzie przy max obciążeniu po 15 A spokojnie wystarczy .
@MrCzucz Жыл бұрын
@@tomaszzapotoczny9809 To nie o to chodzi, bo mało kto ma zabezpieczenie główne 30A. Po prostu bardzo ciężko kupić do typowego domowego użytku płytę indukcyjną na 3 fazy o ile w ogóle takie są. Płyty indukcyjne są na max 2 fazy jeśli chcemy wykorzystać 2 palniki na maxa. Można nawet podłączyć pod jedną fazę ale wtedy będzie ograniczona moc pól grzewczych. A jakoś tak się utarło że płyty indukcyjne są 3 fazowe.
@tomaszzapotoczny9809 Жыл бұрын
@@MrCzucz ale ja nie pisze o głównym 30 A , mi chodziło iz płyty zazwyczaj posiadają około 7kW mocy to daje mniej więcej 30 A max obciążenia 👍 Przy starszych instalacjach trzeba uwzględnić wył priorytetowy
@MrCzucz Жыл бұрын
@@tomaszzapotoczny9809 2x16A. Na każdą fazę 16. To nie będzie sumaryczne 30A bo nie idzie z jednej fazy. Jak byś podłączył wszystko do jednej fazy to płyta to ogarnie i nie puści więcej niż 16A. Ograniczy moc. Jak masz przyłącze główne 3 fazowe to masz zabezpieczenie 3x20A to nie oznacza że z jednej fazy możesz drzeć 14kW mocy bo teoretycznie masz 60A. Z każdej fazy możesz ciągnąć 4,6kW (20Ax230V).
@Raimar Жыл бұрын
To jest rozdzielniczka. U siebie mam juz kupioną szafę 2m wys. 0,9 szer. gł 0,25m
@Baccgarage Жыл бұрын
Kawal fajnej roboty oczywiscie ale nie koniecznie potrzebnie. Majac jedna roznicowke na caly dom ( jest to poprawne z prawem budowlanym), jesli ona wybije wylaczamy wszystkie bezpieczniki, wlaczamy po koleji kazdy i wiemy ktory obwod jest winny, pozniej odlaczamy urzadzenia z tego obwodu i tez pokoleji je podlaczymy i wiemy co jest winne. Zajmuje to okolo 5-10min ? I zaoszczedzamy kilka tys zl przy takim budynku. Oczywiscie jak mamy osoby w domu dla ktorych jest to zbyt trudne to rozumiem. Nie wychwycilem na filmiku, jaki dokladnie model ochronnika przeciwprzepieciowego zastosowales ? Jaka odleglosc dzieli twoj dom od lini napowietrznej ?
@pozytywniezakrecony151 Жыл бұрын
Nie no źle nie jest, za dużo nie boli, za mało może boleć, ale jak ktoś pisał kiedyś było po 3-4 i się żyło. Jedyne dlaczego by było warto wyodrębniać więcej obwodów dla mnie, to te miejsca o większym poborze ala płyta indukcyjna/piekarnik/ogrzewanie prądem i inne grzałki/ładowanie EV auta lub/i (ale tego nie przerabiałem) wszystko co miałoby iść pod falownik hybrydowy i zasilanie awaryjne lub darmowe w lecie z PV żeby nie przesyłać do sieci. Auta elektryczne są teraźniejszością - jak tylko możesz ładować to na miasto i krótkie trasy jest tanie. Nie idealne(zasięg, dostępność ładowania), ale tanie. Polecam opisać karteczkami bo najgorzej później szukać :D Niedostatek surowców to bajka polityczna, ale niestety nic nie zrobimy jak nam dowalą wysokie ceny. Co do oświetlenia - przykładowo w piwnicy planuję najtańsze paski z allegro plus maskownice plus mają moduł wykrywania ruchu i tyle, oświetlenie główne na kliknięcie staje się tak naprawdę dodatkowym. Polecam to też do łazienki, kuchni, na klatkę, ale nie polecam do korytarza jeśli może świecić w sypialnie bo w nocy strasznie wkurza.
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
dorzucasz zegar i wyłączone w nocy
@pozytywniezakrecony151 Жыл бұрын
@@ggnagognagoma2462 też jakaś opcja pewnie
@szajper04 Жыл бұрын
Hej, a jak się zabezpieczyłeś przed kunami?
@nitroprusydek76175 ай бұрын
Smart home nie polega na tym zeby wyłączać swiatlo telefonem. Smart home sam wlaczy i wylaczy ci swiatlo tam gdzie bedzie potrzebne w odpowiednim czasie
@mixerro6500 Жыл бұрын
Pan z hurtowni się uśmiecha dlatego bo nie wypada mu jednak przyznać rację że w marketach jest taniej. No umówmy się. Jego hurtownia obsługuje pewnie promień max 30km. Market typu obi czy Leroy negocjuje cenę na wszystkie sklepy w Polsce. Dobrze to skomentował że w Polsce istnieją normy i jeśli producent je spełnia to jest to produkt bezpieczny. Nie doszukujmy się w tym czarnej magii.
@mixerro6500 Жыл бұрын
Ale instalacja u ciebie fajna. Rozdzielnica spora, wygląda na dobrze zaplanowane. Ja osobiście bym nie bruzdowal tak głęboko. Tynk swobodnie przykryje. Większość w domow ma przewody w rynku i większości nie przebija przewód. Mógłby pewnie przebijać jakby się już palił. Co może uznać jako zabezpieczenie? :)
@roro-xj8vm Жыл бұрын
Uziemienie - jaki masz wynik ? chora ciekawość :)
@mbialow Жыл бұрын
Skretka jest juz przestarzała - mogles polozyc czesciowo światłowód.
@terazstartdariusz186 Жыл бұрын
Swiato się świeci. Jak się swiato pali to dzwoń na straż pożarną xd Swoją drogą jakie podejście zastosowałeś. Matematyczno fizyczne, funkcjonalne czy bezpieczeństwo za wszelką cenę?
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
To relikt czasów kiedy światło się ZAPALAŁO faktycznie. Słownictwo jest bardzo zachowawcze
@bleblebleblablabla9602 Жыл бұрын
Jak ładnie 👍.
@wincentykweczos3412 Жыл бұрын
dobre rozwiązanie,jestem za skrzynką na każdym poziomie
@SuperCierbo Жыл бұрын
Jeśli ktoś mówi, że to przepłacanie to jest idiotą. Taka tablica to powinien być standard. Szacun za RCD 1F na 1F odbiorniki. Ludzie budują domy za ponad 0.5 miliona złotych a na elektrykę Januszują i płacą 6k z robocizna u miejscowego klauna. A potem dziw, że się smażą kable w kuchni jak odpali ekspres i czajnik na raz albo wypieprza wyłączniki nadpradowe kiedy piekarnik i zmywarka działają razem. Elektryka to najważniejszy element domu. Tak samo skrzyneczki robione przez fachowców gdzie wszystko jest wciśnięte na chama i nie ma miejsca choćby na jeden moduł.. ludzie wystarczy poświęcić jeden dzień waszego życia żeby poczytać o elektryce i widzieć jakie są standardy i czego od elektryka oczekiwać.
@BlazakoVOfficial Жыл бұрын
"Elektryka to najważniejszy element domu" - chyba dla wykonawcy który będzie kasował za robotę xD Najlepiej dwa obwody na każdy pokój, gniazda antenowe do których nigdy nic nie będzie podpięte, skrętka do każdego pomieszczenia gdzie i tak wszystko będzie śmigać po WiFi, "przyszłościowe" przekroje, 3 gniazdka co 2 metry w każdym pomieszczeniu na każdej ścianie. Jak się bawić to się bawić, potrzebne czy nie to kasa i tak idzie z kredytu więc jak za darmo. Bo przecież pomiędzy rozdzielnicą jak z maszyny CNC a wywalającym zabezpieczeniem w kuchni przy podłączeniu ekspresu i czajnika naraz nie ma NIC pomiędzy, prawda?
@fergiszroman890 Жыл бұрын
Rozdzielnia jak w biurowcu u mnie dwie rozdzelnie 3x12 jedna na dom druga w kotłowni na kotlownie i pralnie i każdy pokój i łazienki po dwa obwody osobno gniazdka i osobno oświetlenie myślałem ze to już jest dużo mnie położone cat 7
@L-81 Жыл бұрын
Co do rekuperatora. Jaki jest sens zeby byl wlaczony latem kiedy okna sa pootwierane i mozna mieszkanie latwo i szybko wietrzc. Oczywiscie kiedy jest upal 30st a Ty masz GWC to moze wtedy ok. Jednak nie zgadzam sie z tym ze reku musi chodzic caly rok. Znaczy ze co? Mam nigdy w domu okna nie otwierac?
@mareq12 Жыл бұрын
No dokładnie, ja nigdy nie wyłączam, nie otwieram okien. Po zalaczaniu alarmu przechodzi w najoszczędniejszy tryb.
@UniiFAN Жыл бұрын
Dokładnie tak. W nocy kiedy jest najchłodniej robisz największą wymianę powietrza, a kiedy temperatura wzrasta w ciągu dnia, najmniejsze przepływy i jeśli jest za gorąco odpalasz klimatyzację. Dobrze izolowany nowy dom z żaluzjami w razie potrzeby nie łapie tak łatwo temperatury z zewnątrz. Więc możesz pozakładać okna typu fix, stałe szklenia które wogole nie mają opcji żeby je otworzyć.
@mareq12 Жыл бұрын
@@UniiFAN stałe okna mają znaczenie lepsze parametry termiczne i szczelności od otwieranych. Ja zrobiłem dodatkowo rurowy gwc który wspomaga rekuperator - latem na wejściu do rekuperatora temperatura nie przekracza 20 C, zimą nigdy nie spada poniżej 6C. Rekuperator ma więc komfortowe warunki pracy, nie przechładza ani nie przegrzewa domu. Współpracując z bypass latem właściwie za załączam klimatyzacji.
@UniiFAN Жыл бұрын
@@mareq12 to już każdego indywidualne podejście, ja liczyłem u siebie i zyski z GWC zaczną być widoczne po ok 30latach, dlatego odpuściłem bo byłby to kolejny element tworzący barierę zakończenia budowy. Ale clue jest pierwszy komentarz w którym ewidentnie ktoś nie ogarnia po co ma rekuperację :)
@mareq12 Жыл бұрын
@@UniiFAN ja nie liczyłem kiedy gwc się zwróci. Poprawia warunki pracy rekuperatora i komfort mieszkania od pierwszej chwili po uruchomieniu. Grzałki nie włączają się nigdy, latem obniża wilgotność oraz temperaturę. W moim reku, fajna jest też opcja automatycznej regulacji wydajności w zależności od wilgotności powietrza w domu oraz ilością CO2. Gdy w domu są cztery osoby lub więcej rekuperator zwiększa już wydajność, ponieważ ilość CO2 staje się zbyt wysoka.
@tammer60 Жыл бұрын
czy instalacja jest wymienna czy przyklejana pod tynk jak to bywa nagminnie ? mówie z pełną odpowiedzilnośćią że skrzynka za waszymi plecami to zwykłe naciagniecie inwestora na niepotrzebne koszty , wszystko pieknie landie przewody ułożone a okazuje sie ze instalacja wykonana w drucie i pod tynkiem , 12 obwodów na dom jednorodzinny to w zupelnosci standard , przewód na calosc domu to nie wiecej niz 600 m i to absolutne maksimum , jesli ktos zuzywa wiecej na dom ok 150 mkw badz 200 z garazem to zostal poprostu oszukany , nie odebrał bym instalacji z której nie jestm w stanie wyciagnac przewodu z puszki do puszki , koniec kropka i nie interesuje mnie jak ladne polozony kabel pod tynkiem. dom zapewne ma zapotrzebowanie maksymalnie 16 kw czyli 25 A wylacznik głowny ! dlaczego w skrzynce mamy 50 obwodów po 16 amper ?? czy to logiczne ? dlaczego wylaczniki nie są dwupolowe ?? jesli juz tak dbacie o bezpieczenstwo w waszych domach ? wydajecie tysiace na instalacje zaciapkaną pod tynkiem w dodatku z wylacznikikami nadprądowymi jednobiegunowymi bez modułów róznicowych .przewody pozaciskane opaskami we wiazki w skrzynce oraz zalamane na kat 90 stopni tylko dlatego by ladnie wygladaly są absurdem . Pan powyzej wykonał taką skrzynke gdzie wszystkie przewody spięte w wiązki i mówi o braku przegrzewania insyalacji :D jedynym pododem ewentualnego przegrzewania będzie wlasnie sposób w jaki połozył przewody w skrzynce .
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
Spoko szafa. Ja szwagrowi szyłem rozdzielnicę na ponad 60 modułów. Każde światło ma własny obwód, gniazdka grupowane najwyżej po 2 punkty. Do tego sporo modułów bistabilnych do sterowania oświetleniem. Wtedy jeszcze nie było takiego parcia na inteligentny dom, ale wyłączniki mają doprowadzone skrętki umożliwiające stworzenie magistrali. Twoja szafa fajnie wygląda. Lepiej mimo wszystko trochę przedobrzyć niż potem kombinować jak będzie problem. No tylko moja robota nie była taka ładna.
@majpiotr Жыл бұрын
Czemu planujesz rolety a nie żaluzje?
@tyramisiu Жыл бұрын
15:50 bzdura. Powód występowania tych plam jest inny i nie ma nic wspólnego z elektromagnetyzmem. Poza tym, przez przewód przez który nie płynie prąd pole eletromagnetyczne nie jest emitowane, co najwyżej niewielkie pole elektryczne - naelektryzowany sweter ma o wiele większe. A jeśli prąd płynie to jedną żyłą płynie do urządzenia, a drugą wraca (w przenośni ponieważ jest to prąd przemienny) czyli występują przeciwne wektory pola elektromagnetycznego, czyli wypadkowa pola elektromagnetycznego z tych dwóch przewodów wynosi 0. Ekranowane przewody elektryczne to chyba tylko w budynkach z tajnymi służbami 🤣 25:40 - łokieć i czółko też się do tego nadają 🤣 Smart home - zbędne komplikowanie sobie życia. Elektronika nie jest niezawodna, jeden piorun w okolicy i połowa do wymiany, im mniej takich wynalazków tym dłużej niezawodnego działania. Złota zasada - nie psują się tylko te elementy których nie ma. Kolejna sprawa szybki postęp w elektronice powoduje, że za parę lat dane elementy już nie będą dostępne, a nowe będą niekompatybilne i zostanie tylko wymiana wszystkiego na nowe.
@Daaab89 Жыл бұрын
Może trochę z innej beczki, ale chciałbym też posłuchać o konstrukcjach szkieletowych, a z tego co widzę na kanale głównie jest o domach murowanych.
@szookk Жыл бұрын
Mało osób zna się na tych konstrukcjach. Dużo teretyków.
@marekx6220 Жыл бұрын
Wyszedłem z podobnego założenia jak Ty. Sam rozkładałem kable i każdy kto oglądał mówił "za dużo". Mój elektryk złożył rozdzielnicę podobnie jak u Ciebie, każdy pokój na oddzielnej różnicówce, dodatkowe obwody na KAŻDY sprzęt w kuchni oprócz okapu. Uważam, że idziemy w kierunku elektryfikacji i trzeba mieć zapas. Widzę, żę różnicówki masz 1F - też super. Niektórzy budżetowo robią 3F, ale jest teoretyczna szansa, że to nie zadziała więc i ja przepłaciłem i zrobiłem 1F :)
@Cbych Жыл бұрын
W tym rozbijaniu na różnicówki to 3 fazowe stosuje się po to by równo obciążyć obwody + na jednej działa do 12 odpływów, a wykorzystuje się 40A lub 63A tylko po to by zaoszczędzić w miarę równo obciążyć sieć i wykorzystuje się w nich tylko moduł różnicowo-prądowy. Według mnie wszystko co używa i ma kontakt dotykowy tzw. bezpośredni powinno mieć zabezpieczenie różnicowo-prądowe, a okap tym bardziej, bo wykonany jest z metalu (wszystko co ma przewód PE powinno tak być zabezpieczone). Jak wyżej nie jestem zwolennikiem trzymania 1 fazy w jednym pomieszczeniu, bo dalej nie ma równomiernego obciążenia. Zresztą nigdy nie będze idealnie, ale lepiej by sieć nie miała wszystkiego na 1 drucie, bo przykładowo taka pralka, suszarka potrzebują 2 osobnych 3 przewodów 2,5 mm2 i używając 2 rzeczy na raz powodujemy przegrzanie przewodów lub pożar w najgorszym scenariuszu.
@Gnomm343 Жыл бұрын
@@Cbych wiem, że komentarz stary, ale muszę bo się uduszę. 1. Marek nie napisał, że okap ma bez różnicówki, a jedynie że nie jest na osobnym obwodzie. Nawet jeśli na dom będzie jedna różnicówka (odpowiednio dobrana), to spełni ona swoje zadanie, problem polega jedynie na tym, że prądu nie będzie w przypadku jej zadziałania nigdzie. 2. Odnośnie pralki i suszarki - rozumiem, że "1 drut" to uproszczenie dla 3x2,5. Pralka (ok. 2kW) oraz suszarka (max 3kW) to w sumie 5kW mocy przyłączeniowej i o ile zgadzam się, że urządzenia te powinny być na osobnych obwodach (16A bezpiecznik pozwala na ok. 3,7 kW), o tyle nie obawiałbym się przegrzania przewodów czy pożaru, a to z dwóch przyczyn: - istnieje bardzo mała szansa, że oba te urządzanie w jednym momencie skorzystają ze swojej mocy przyłączeniowej, w związku z czym ich rzeczywisty pobór w większości przypadków będzie się mieścił w ramach 16A zabezpieczenia, - w tej niewielkiej ilości przypadków, gdzie wspomniane 16A zostanie przekroczone, zadziała po prostu bezpiecznik. Po to on jest, żeby chronić przed nie do końca przemyślanymi połączeniami w instalacji, jeśli chodzi o pobór. No, chyba że, w ramach walki z wyskakującym bezpiecznikiem wymienisz sobie bezpiecznik 16A na 25A (o ile przed nim nie ma kolejnego bezpiecznika 16A), ale to już jest partactwo. Powyższe nie zmieniają oczywiście faktu, że należy rozdzielić te urządzenia, wciąż jednak można zastosować jeden WRP - w razie awarii suszarki prądu pozbawimy także pralki, co swoją drogą nie musi być nawet głupie, bo jeśli suszarka stoi na pralce, a leje się z niej woda, to bezpieczniej odciąć ją od zasilania zawczasu. Osobny WRP dla każdego urządzenia w domu to jakieś szaleństwo.
@Cbych Жыл бұрын
@@Gnomm343 z tymi różnicówkami chodziło mi o to, że daje się 4 polowy WRP przykładowo 40A/63A@30mA ABB ma możliwość zamówienia N po lewej stronie, szynę zbiorczą puszcza się dołem na nadprądowe. przykład: drive.google.com/file/d/1mxXAzrVOiVUaR1zkfQPgdLe6RDhcRDi4/view?usp=drive_link w domu szyn miedzianych nie daję, ale logika mniej więcej jest podobna tj. wyłącznik główny > na szyny > z szyn przedzabezpieczenia na bloki WRP + nadprądowe. Też z rozdzielnicy głównej zakładam topikowe dla kabli zasilających inne skrzynki/rozdzielnice. Jak wyleci różnicówka to wylatuje część domu. lista odpływów drive.google.com/file/d/1GSwHcxInAGgE25xzHiAZj3oyL_NmgDOH/view?usp=sharing dalej taka szafa wg listy kosztowała ok. 2000 zł sam osprzęt + szafa, także nie jest źle wg mnie i oszczędzanie na bezpiecznikach nie ma sensu. Mam zasadę jeśli coś kosztuje paczkę fajek to opłaca się się mieć więcej niż żałować że akurat w tym miejscu nie ma gniazdka.
@Marek.383 Жыл бұрын
Czesc. Używasz dużo przerywnika "yyy". Pozdrawiam
@dzema85 Жыл бұрын
Nie ma sensu ekranować przewodów, zjawisko o którym Pan wspomina powstaje z powodu zbyt cienkiej warstwy tynku na przewodzie. Ekranowana skrętka musi mieć po obu stronach prawidłowo uziemiony ekran. Jeśli dobrze widziałem to w tej samej bruździe zostały ułożone przewody prądowe i sygnałowe, a to jest błąd. Skrętka 5 kategorii to już troszkę przeżytek.
@dariuszdariusz2488 Жыл бұрын
To, że ekranowanie przewodów w tym przypadku jest nieuzasadnione jest oczywiste i myślę, że przydałoby się sprostowanie od autora filmu (szkoda żeby osoby traktujące ten materiał jako poradnik wydały niepotrzebnie pieniądze, a różnica jest znaczna). Przy okazji info dla trochę bardziej zaawansowanych elektrotechników -jeżeli już takie ekranowanie wykonujemy (w innych instalacjach, tam gdzie jest to wymagane) nie robimy uziemiania nigdy po obu stronach, a wyłącznie po jednej. To jest szeroko opisane w literaturze dot. EMC a w bardzo przystępny sposób np. tu "Alain Charoy - Kompatybilność elektromagnetyczna". Odnośnie samego materiału to rozumiem skąd wynikają te nieprawdziwe informacje - trudno być ekspertem w każdej sprawie, a nie zawsze można trafić na osobę która dobrze doradzi. Pewnie można jeszcze poświęcić więcej czasu na weryfikowanie tych informacji jeżeli chce się żeby ten kanał był traktowany jako wiarygodne źródło informacji. Jeśli to zabrzmiało jak krytyka to nie jest to moim celem - piszę z "dziennikarskiego obowiązku" i zgodnie z moim "sumieniem elektrycznym" w dbałości o jakość informacji jakie otrzymują osoby mierzące się z niełatwym tematem budowy domu :) Sam pomysł gromadzenia wiedzy w jednym miejscu jest świetny, prowadzący również w bardzo fajny sposób przedstawia tą wiedzę dlatego pozdrawiam i dziękuję - oglądam dalej :)
@dzema85 Жыл бұрын
@@dariuszdariusz2488 Uziemienia zazwyczaj robimy po obu stronach, jest ono realizowane poprzez przewód PE instalacji elektrycznej, ale przypadków jest wiele więc do tematu zawsze trzeba podchodzić indywidualnie :)
@dancolombo6050 Жыл бұрын
@@dzema85- a co mówią przepisy - po jednej, czy po dwóch stronach?
@bogusawwojtas6960 Жыл бұрын
A jeszcze odnośnie skrętki 5 kategoria to w zasadzie najniższa obecnie (nowością to była w latach 90tych ;) ale zgadza się że wystarczająca. Kat 6 to nie tylko drogie ( 7 nawet absurdalnie) a na pewno Kowalski ani nawet Nowak ich nie wykorzystają. Kwestia jest jednak trochę inna - parę lat temu modne było dostarczanie skrętki wszędzie - co teraz okazuje się totalnym przewymiarowaniem bo i tak wszyscy (prawie) korzystają z WiFi - a w związku z wejściem nowych standardów (Wifi 6 i 801.11ac) korzystanie z kabli będzie jeszcze rzadsze ...
@tenktorypisze Жыл бұрын
ja mam 5e zalozony 2 lata temu. cat 5e moze przenosic 1Gbit do 100metrow. 6A 10Gbit do 100M. Dzisiaj zrobilbym LAN ze swiatlowodu.
@jagodowa16 Жыл бұрын
@@tenktorypisze Dlaczego? Tak dużo danych przerzucasz po LAN?
@tenktorypisze Жыл бұрын
@@jagodowa16 dzisiaj jeszce nie, ale byc moze jeszcze w tym roku dorzuce server z filmami video albo/i jakiś pakiet TV od dostawcy internetu.
@jagodowa16 Жыл бұрын
@@tenktorypisze Dzięki za odpowiedź. Wg mnie światłowód to troche przesada. Np. dla 8k 60fps w zależności od kodeka (np H265) łącze 100Mbps w zupełności wystarczy (wiem że surowy strumień to 12Gbps ale nikt tego tak niestrimuje). Idac dalej stream 4k to 30-50Mbps dla kodeka H264 i 15-30Mbps dla H265. Nawet oglądanie z własnego NAS filmu ważącego 80GB (z reguły filmy z najlepszym dźwiękiem 7.1 ważą około 50GB) to transfer niecałe 90Mbps więc sieć oparta na 1Gbps ma duży współczynnik bezpieczeństwa. W zastosowaniach domowych stosuje się agregację łączy. Taniej i bezpieczniej (redundancja) jest stosowanie 2 czy nawet 4 (wg mnie 3 czy 4 to i tak przesada) par kat 6/6A Ma być future-proof to skrętki w peszle i za 20lat wymiana bez kucia.
@robertol5946 Жыл бұрын
czekam na odcinek o smart. Nie chodzi w nim o zdalne zapalanie świateł z telefonu, ale o wygodę, aby np. nie zapalać światła kolanem, bo zapali się samo po wejściu do pomieszczenia. ;)
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
myślę że będzie kontrowersyjnie... -jeśli wszyscy chwalą to trzeba pokazać zagrożenia...😉
@piotrek031981 Жыл бұрын
Ja również uważam że smart home to nie jest kwestia zapalania światła smartfonem. Jest to cała automatyka budynku sterująca ogrzewaniem, rekuperacją, bezpieczeństwem. Ułatwiająca życie i pozwalająca zaoszczędzić wiele czasu. Do zapalania światła z telefonu wystarczy żarówka z wifi z ikei.
@ziemowitdybilas2860 Жыл бұрын
No proste rzeczy można zrobić byle modułem sonoffa czy innym, ale fajnie jest wejść do łazienki, gdzie światło załączy się automatycznie, a potem wyłączy po wyjściu, a w nocy zamiast pełnego palnika załączy się nocna taśma led żeby nie porazić zaspanych oczu, a pomóc trafić w kibel. Takie drobne ficzery.
@KrystianKlimek Жыл бұрын
@@ziemowitdybilas2860 a jest jakiś fajny tutorial/kurs/artykuł, jak i w co iść jak chodzi o temat Smart Home? Ogólnie próg wejścia wydaje się być duży, a też jakby ktoś miał to zrobić od A do Z to jest drogo na pewno, a nie wiadomo które rozwiązanie jest też optymalne.
@piotrek031981 Жыл бұрын
@@KrystianKlimek Ja jak robiłem remont obecnego domu to chciałem mieć smart dom na zasadzie zapalania świateł. Można samemu zrobić poprzez moduły wifi. Teraz kiedy buduję dom robię pełną automatykę na okablowaniu. Każdy z systemów Grenton, Ampio, Loxone, KNX ma swoje plusy jak i wady. Czy jest to drogie? Na pewno droższe niż dom "tradycyjny". Czy warto i czy potrzebne? Mi się przyda. Mój instalator twierdzi, że za kilka- kilkanaście lat to będzie standard w każdym nowo budowanym domu.
@JaroslawAftyka Жыл бұрын
Można zapytać czy rekuperator to jest w pełni świadomy wybór czy produkt sponsorowany? Jestem przed wyborem lubię Twoje filmy chociaż nie jestem takim ortodoxem co do szczegółów sam jestem na etapie szukania rekuperacji
@mareq12 Жыл бұрын
Jasne, że warto mieć rekuperator. Piszę to jako użytkownik, nie jestem instalatorem.
@michalrus1722 Жыл бұрын
@@mareq12 Tez tak mysle, juz nie biorac pod uwage odzysku ciepla, ale chocby w najmniejszym stopniu ciaglosc swiezego powietrza to pierwsze minimum dla zdrowia
@mareq12 Жыл бұрын
@@michalrus1722 filtry w rekuperatorze = znacznie mniej kurzu w domu. Ciągła wymiana powietrza = świeże powietrze z odzyskiem energii cieplnej. Wymiennik entalpiczny =odzysk wilgotności. Zamknięte okna = oznacza życie bez insektów i hałasu. Wymiennik gruntowy = komfort latem i oszczędności zimą. Jest trochę zalet.
@michalrus1722 Жыл бұрын
@@mareq12 Zgadza sie, mi jednak wystarczy fakt zeby bylo ciagle swieze powietrze w domu, reszta jest duzym atutem "przy okazji" 👌
@MirasP Жыл бұрын
Ślady na ścianach w miejscu kabla spowodowane jest cienką warstwą tynku na nim głównie jak kabel nie jest w bruzdzie a nie od pola elektromagnetycznego 😉
@85radzio Жыл бұрын
Malo widziałeś
@MirasP Жыл бұрын
@@85radzio dzięki za merytoryczna odpowiedź
@MirasP Жыл бұрын
@@85radzio może się podzielisz co więcej widziałes? Jak powinna być wykonana instalacja spełniająca normy
@85radzio Жыл бұрын
@@MirasP Jeśli dla Ciebie, nie jakość przewodu i jego izolacji, a tylko zatapianie w centymetrach tynku odpowiada za to, że przewòd jest nie widoczny, to tkwij w tym przekonaniu dalej.
@MirasP Жыл бұрын
@@85radzio ehh ja nie pisze o jakości przewodów tylko to tym że elektrycy idą na łatwiznę i kładą kable na ścianie a potem tynkarze przykrywają to warstwą tynku niezgodnie z normą. Jakość przewodów objawia się w czystości miedzi, niezgodnością średnicy czyli producent wykonuje średnicę w minimum albo poniżej itd. Jak instalacja jest dobrze wykonana czyli odpowiedni dobór ilości obwodów do obciążenia i odpowiednie umownie kabli to efektu na ścianie nie będzie widać. A od ciebie nadal nie słyszę merytoryki, nie podałeś żadnego faktu który mógłby pomóc np innmy oglądającym i ich bardziej uświadomić.
@JanNowak-sr6pf Жыл бұрын
A ja chętnie bym więcej o tej studni usłyszał bo temat ciekawy a jeszcze nie było chyba
@krzysztofgrabowski7275 Жыл бұрын
Też jestem ciekaw jak się udało pogodzić studnię i oczyszczalnię na z tego co pamiętam niezbyt dużej działce. Jakie jest zabezpieczenie, żeby zanieczyszczenia nie trafiały do ujęcia wody.
@Lax241PL Жыл бұрын
W życiu nie położyłbym do nowego domu skrętki 5 kategorii. Obecnie mamy na rynku kategorie 8 i patrząc przyszłościowo taka bym kładł. Kategoria 5 to już przeżytek.
@jagodowa16 Жыл бұрын
Warto doczytać specyfikację i wymagania kategorii 8. Do domu kat. 6 wystarczy.
@Lax241PL Жыл бұрын
@@jagodowa16 znam specyfikację Cat 8. Miałem na myśli Cat 8.1 gwarantuje swoje parametry pracy do 30m między urządzeniami, co nie znaczy, że nie jest niemożliwa praca ponad 30m jeśli nie występują żadne niesprzyjające warunki elektromagnetyczne.
@jagodowa16 Жыл бұрын
@@Lax241PL litości. Do zastosowań domowych bez sensu. Po co pakować się w bardzo wysoki koszty przy mizernych możliwościach wykorzystania. Pomijam dostępność kabli, wtyczek, urządzeń i ich kompatybilność wsteczną.
@Lax241PL Жыл бұрын
@@jagodowa16 Cat 8 wystarcza do. 40 Gb/s. Na chwilę obecną nie ma sensu, lecz za 10lat w dobie światłowodu to może być standard. Przewody cat8 są bez problemu dostępne na popularnym serwisie aukcyjnym na a.
@jagodowa16 Жыл бұрын
@@Lax241PL Po pierwsze koszt na efekt (koszt 4-krotnie wyższy). Po drugie kompatybilność z urządzeniami. To nie jest opcja future-proof bo taniej wychodzi światłowód. Większości Kowalskich nie wykorzysta w domu 10Gbps a o 40 nie wspomnę. 20lat temu budowałem sieci w kat 4 (100Mbps) a obecnie mam problem nasycić 1Gbps przy normalnym użytkowniu (TV 4k, konsola, PCy, NAS). Film 8k 60fps obejrzysz na łączu 50-300Mbps zależnie od kompresji. Po co się pchać w kat. 8?
@MrHero95 Жыл бұрын
Jak zwykle reklamuje swojego słabej jakosci e-booka, do ktorego sie nawet nie przyznaje. Wszystkie pomiary musza byc zrobione przez osoby z wiedza i uprawnieniami. Skretka 5 kategori to raczej przestarzale podejscie. Powinny byc co najmiej 6 lub 6e, 7 itd. Jak ma byc powyzej 6 kat czyli z ekranowaniem to ekran tez sie uziemienia i to z dwoch stron co nie zawsze jest mozliwe. Gosc ktory nic nie wie o elektrycznosci, przekrojach, zabezpieczniach, itd robi film pond 37 o eletrycznosci. Masakra.
@danos1066 Жыл бұрын
Ma rozmach😂
@SuperCierbo Жыл бұрын
SmartHome to będzie standard od 2024 kiedy zostaną uwolnione ceny energii i będzie stawka godzinowa. SH to nie bajer (choć może mieć takie funkcje) ale automatyka budynkowa która sama analizuje parametry wewnątrz i na zewnątrz budynku i wysterowuje wszystkie urządzenia ( grzewcze, wentylację, klimę, rolety ) tak by minimalnym nakładem energii utrzymać zadane parametry. Analizuje ceny energii elektrycznej, gazowej żeby załączać i wyłączać dane urządzenia by oszczędzać pieniądze. Integracja z systemem alarmowym, włączanie zdalnie świateł i innych urządzeń to fakt bajer ale Smart Home jak wyżej opisałem nie sprowdza się do bajerów. I wcale SH nie jest taki drogi bo najważniejsze funkcje które opisałem bez bajerów potrafią zaoszczędzić do 30-40% energii a kosztuje w zależności od integrowanych systemów z około 6-15 tyś zł.
@hik3r Жыл бұрын
Znowu ten "fantastyczny" E-book a my dalej nie znamy chociaż jednego specjalisty który go napisał ...
@dawidstepien72 Жыл бұрын
Szczerze wątpię byś miał kuchenkę indukcyjną 3 fazowa (raczej dwu fazowa), kiedyś to co mówiłeś było przemyślane i trzymało się kupy, teraz niestety coś się zepsuło - może brak czasu na dobry research, nie wiem, weź tylko proszę pod uwagę że robiąc takie filmy nie tylko marnujesz swój czas, ale także widza.
@snoopmuniek Жыл бұрын
Co za bullshit
@robert30s100 Жыл бұрын
mam 46 lat... może z 2 razy mi coś zrobiło zwarcie...ty zdecydowanie masz jakiś problem z głową. nie wziąłeś pod uwage faktu , że może na Twój dom spaść samolot i na nic te zabaezpieczania, alarmy, systemy p.poż, i co ty tam jeszcze sobie wymyśliłeś. zdrowo odleciałeś. nie lepiej pod ziemią zobić było schron przeciwatomowy i tam siedzieć i nie wyłazić?
@tomek.w75 Жыл бұрын
Ponoć do ubezpieczenia wymagane są pomiary...
@roro-xj8vm Жыл бұрын
to nie ubezpieczalnia wymaga. oni tylko wykorzystują niewiedzę aby nie wypłacić odszkodowania jak coś walnie. Przepisy państwowe tego wymagają aby raz na 5 lat zrobić przegląd i pomiary instalacji. Niestety większość właścicieli o ty nie wie albo to olewa.
@niedzwiedzwtrasie8742 Жыл бұрын
Moim zdaniem jest odrobinę przesadzone. Pralka i suszarką mogła być pod jednym ;)
@edek83lubin Жыл бұрын
Nie mogą jeżeli chcesz używać dwa urządzenia na raz.
@jerry7376 Жыл бұрын
Ale zmiękczacz na oddzielnym obwodzie. Zasilany jest jak komórka z zasilacza 5volt
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
nawet jesli to przesada to niewielki koszt a kazde urzadzenie wodne jest osobno...
@akmon71 Жыл бұрын
@@edek83lubin jakie jest przeciwwskazanie z używaniem obu na raz na jednym obwodzie? U mnie pralka łącznie z suszarką z pompą ciepła nie pobierają równocześnie więcej niż 1600w czyli spokojnie zmieściłyby się na bezpieczniku 10A. Oba urządzenia są na jednym kablu 3x2.5mm. Od roku co tydzień w weekend potrafią chodzić przez cały dzień równocześnie.
@krzysztofdabrowski8458 Жыл бұрын
@@akmon71 zobacz maksymalny pobór urządzeń. Na zachodzie urządzenie o poborze od 2,4kW musi być na oddzielnym obwodzie. Włącz pralkę z programem 90° i suszarkę. W momencie grzania wywali bezpiecznik 16A, chyba że masz naprawdę jakieś słabe sprzęty.
@januszgonet3 Жыл бұрын
15 min człowiek całe życie się uczy, bo ja głupi myślałem, że te przebarwienia są od małej ilości tynku na przewodzie
@tderezinskiКүн бұрын
Narobi się obwodów a potem się przypomina, że większość stale działających urządzeń powinno działać nawet jak nie ma prądu - UPS.
@mariuszelloxpx Жыл бұрын
U mnie kabel utp 6a bez ekranu bo to tylko problem, zwłaszcza, że odcinki nie przekraczały 30m
@umajone Жыл бұрын
ja pstrykam łokciem
@jaskier7 Жыл бұрын
Chyba chodziło o skrętkę 7 kategorii, 5 to pierwsza najgorsza kategoria bez ekranu 😁
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
możliwe że walnęłem gafe - bo faktycznie chodziło o ekranowanie... - sprawdze i potwierdze ;)
@ukaszc3705 Жыл бұрын
Za pewne tak, bo teraz to minimum skrętka 5e
@jaskier7 Жыл бұрын
@@ukaszc3705 skrętka 5e nadal nie ma ekranu 6cat ma ekranowane parami przewody folią aluminiową. Dopiero 7cat ma ekran z miedzi plus to co w 6cat. Ja dałem też wszędzie 7cat na kamery,na pokoje i pod tv 3 sztuki. Na olx można było kupić po 100m krążki w cenie 1-2zl za metr 😁
@dominikbrzezinski2278 Жыл бұрын
Jaskier, cat 5e ma ekran, parametr F/UTP. Dla potomnych U/UTP brak ekranu, F/UTP ekran zbiorczy z folii, F/FTP ekran zbiorczy z folii + ekran dla każdej pary z folii. Dochodzi jeszcze parametr S (oplot z siatki), ale to każdy zainteresowany doczyta sobie.
@RafaSitnik Жыл бұрын
@@dominikbrzezinski2278 powiedz mi jak mam zyć Mistrzu :D
@piotrekwalter3434 Жыл бұрын
Ja właśnie robie instalacje u siebie. Wszystko w stylu PRL czyli w peszlu i po ścianach + sufity.
@MICHALZPOLSKI Жыл бұрын
Trochę wariat z Ciebie hehe pozdrawiam
@marcin7118 Жыл бұрын
Ale natężenie bzdur w tym odcinku. Dwie podstawowe : 1. Ślady kabli nie są od promieniowania tylko od reagowania badziewnej izolacji z tynkiem i dalej z farbą. Po to zaleca się grubą warstwę tynku na przewodach (min 5mm na przewodzie) 2. Skrętka najlepsza w tej chwili to cat.7, cat5 to leciwy staruszek (ale jary i jest wystarczający o ile w wersji 5e) Elektryk też skopał bo dał obwody 1F pod różnicówkę 3F
@roro-xj8vm Жыл бұрын
z tego co wiem to dawanie trójfazowej różnicowki na obwody 1 fazowe nie jest błędem bo żadne przepisy tego nie zabraniają ALE Dobrą praktyką jest stosowanie rożnicówek 3f do obwodów 3 fazowych a różnicówki jednofazowe do obwodów 1 fazowych i tak tez robię, albo RCBO ale to troche drożej by wyszło :)
@RobertPysiak Жыл бұрын
1/4 filmiku skupiałeś się na tym co ludzie powiedzą :) serio? :) Szkoda czasu Twojego i słuchaczy. Więcej mięsa mniej tłumaczenia.
@dawidg3850 Жыл бұрын
Oglądam Pana kanał od początku i początkowo materiały były wysokiej jakości. Ale ten konkretny film to jest tragedia. Słychać, że kompletnie nie ma Pan pojęcia o elektryce i elektronice. Bardzo się zawiodłem.
@MrPilotnik Жыл бұрын
Nie zgodzę się z przedmówca, gdyż na podstawie mojego doświadczenia z inteligentnym domem, nie warto rozbudowywać elektryki, jeśli nie zainstaluje się horendalnie drogiej "inteligencji" czyli nota bene zaprogramowanych schematów akcja=reakcja. Swoją drogą rozpocząłem budowę domu 2 lata przed twórcą kanału, większość tematów ogarnąłem zygodnie z własnymi przemyśleniami jak sie okazuje HolyBlood :) Myślę, że czasem moje rozwiązania poszły nieco dalej niż autora a czasem to on mnie wyprzedził! Niemniej jednak nawiążę teraz jedynie do dwóch rzeczy. Pierwsza, porządnej rekuperacji nic nie szkodzi gdy ją wyłączamy (podwyzke ceny pradu zauwazymy po wyczerpaniu 2-3 Mwh...) nawet niektóre markowe urządzenia mają problemy jeśli są wyłączone, na przykład korodują łożyska niskiej jakości a druga rzecz, myślę, że zbyt powierzchownie podchodzisz do tematu utraty ciepła przez otwory technologiczne okien. W moim przypadku rama okna balkonowego wychładza się do 6 stopni Celsjusza gdy na zewnątrz mam minus 10 stopni. Ja uważam to za wadę i walczę z producentem gdyż nie jest normalnym nagminne wykraplanie się pary wodnej na ramie w przypadku dużych mrozów, mimo, że na kujawach zimy są zazwyczaj lekkie :) Pozdrawiam z okolic Inowrocławia. Rafal
@sunwire Жыл бұрын
Musisz zrobić cos z tym dźwiękiem :( Straszna kompresja, jakbyś gadał przez telefon GSM
@holiboodzdrowydom Жыл бұрын
Jakies sugestie?
@sunwire Жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Poprawić :) A tak naprawę to nie wiem, pewnie zależy czym montujesz.
@ceplusista Жыл бұрын
co pan mowi, wszystko jest dobrze.
@autre1234 Жыл бұрын
@@sunwire słucham nawet na prędkości 2.0 i jest wyraźnie
@Kumbamk Жыл бұрын
fajny kanał ale z tym promieniowaniem to trochę masz skrzywienie ;)