📝 SEZNAM POUŽITÉHO STAVEBNÍHO MATERIÁLU: Lapač střešních splavenin DEK spodní DN 125 - černá 👉 bit.ly/3efcUuo Lapač střešních splavenin DEK DN 100 boční - černá 👉 bit.ly/3em2SYk Kanalizační potrubí KG 👉 bit.ly/3EB7Lrj Mazivo montážní 500 ml 👉 bit.ly/3Cncji5 Sprej značkovací DEK žlutý, 0,5 l 👉 bit.ly/3eim9K6 Netkaná geotextilie FILTEK 300 g/m2 👉 bit.ly/3VkUGbh Trubka vodovodní PE Pipelife Aqualine RC1 32×3,0 mm 100 m 👉 bit.ly/3ypXjPp Spojky a tvarovky na potrubí PE 32mm 👉 bit.ly/3g06kYQ Chránička pro kabely 👉 bit.ly/3V9s9p4 RAIN 3 - Systém pro čerpání vody a hospodaření s dešťovou vodou v RD 👉 bit.ly/3ej9y9s Prodloužení vstupu pro nádrže ATLANTIS 👉 bit.ly/3CMaI6Z
@lukasplx9330 Жыл бұрын
velmi pekne videjko a pedantna praca, akurat neviem, co robi na kanale "Svepomoci" ... svojpomocne u mna znamena, ze si nieco dokaze spravit gazda v domacnosti sam, pripadne s malou dopomocou rodinneho prislusnika bezodplatne. Bezne mam doma bager aj s bagristom....
@svepomoci Жыл бұрын
Bagrování základů jsem prováděl tak, že jsem si půjčil bagr. Po této zkušenosti jsem věděl, že bych nezvládl vybagrovat takto hluboký výkop a proto jsem si na zemní práce najmul profíka.
@michalstepanek2201 Жыл бұрын
Máte to moc hezky udělané, akorát když vidím dnešní ceny, návratnost investice bude někdy za sto let.
@svepomoci Жыл бұрын
Pokud máte vlastní studnu nebo vrt, návratnost investice ani s dotací v tomto případě není moc reálná. Jde tedy spíše o ekologické smýšlení a radost z toho, že dešťová voda neodteče pryč...
@michalstepanek2201 Жыл бұрын
Já jsem zrovna dokončil instalaci podzemní nádrže 8m3. Šel jsem do toho svépomocí. U nás na vsi jsem od místní firmy nechal vybagrovat díru, zeminu odvezl soused traktorem a obetonovávali jsme nádrž s kamarádem, který je zedník. Instalatéřinu a úpravu terénu jsem dělal sám. Vodu z nádrže budu používat jen na splachování WC, na zálivku a na mytí auta. Takže mám skromnější systém, který mě vyšel asi na 60 tisíc. Svoji studnu nemám, takže návratnost bude asi 10-20 let. Taky se mi nelíbilo používat na WC a na zálivku pitnou vodu. Přijde mi to jako plýtvání.
@tomaskonopac94312 жыл бұрын
Máte to pěkné , ale z vlastní zkušenosti ta velikost nádrží je vždy lepší udělat větší . Víte ono pokud to budete používat třeba na praní a splachování plus zalévání zahrady a trávníků tak klidně 20 m3 užijete jak nic . Protože suchá období střídají období s dešti a to se pak řádná zásoba velmi hodí .
@rastislavkasar27018 ай бұрын
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či je potom možné vytvoriť nad nádržami parkovacie miesto? Aká záťaž môže pôsobiť na nádrže zvrchu? Či treba vytvoriť betónovú dosku, alebo čisto len trávnik, poprípade zámková dlažba.? Ďakujem
@zuzanascurkova1108 Жыл бұрын
Toto je moje najlepšie video.
@davidreich50572 жыл бұрын
Ten kabel 5x1,5 je hroznej mor, dnešní čerpadla do jímky jsou obvykle 1F, asi bych spíš upozrnil, že je nutné mít při pokládání kabelu už vybrané čerpadlo. Jo, 1,5 se dá protlačit 13A, tedy zhruba 3kW, ale je to takový všelijaký.
@svepomoci2 жыл бұрын
Kabel je v našem případě čistě jen záložní možnost pro případ "někdy, něco, možná". Čerpadlo máme umístěné v technické místnosti a vodu si čerpadlo z nádrží samo nasává. Jedná se o typ Wilo Rain 3 www.dek.cz/produkty/detail/6000045368-2551471-wilo-rain3-24-em
@012radaАй бұрын
No koukám celková sranda se vším okolo je snad 200k docela dost.
@Adam-ep8gb2 жыл бұрын
Mám to podobně, jen trošku menší. Ale dodnes nevím co by se stalo pokud by hoodně pršelo, nádrž byla plná a vsak by nestačil odvádět vodu. Schází mě tam nouzový přepad na zahradu. Pokud tam máte chráničky existuje malá šance, že to doteče až do domu, mě pouze do odtoku kondenzátu TČ :)
@Hulltrix2 жыл бұрын
ve videu to nezaznělo, ale záleží jaké je podloží pro vsak. A podle toho se volí systém vsakování. V spraši a jílu je vsak nefunkční.
@Malfik2 жыл бұрын
@@Hulltrix jaký byste doporučil systém vsaku když je spodní voda moc vysoko. U mě je již v 1.5m mokro. Díky :)
@petrjurcak21622 жыл бұрын
@@Hulltrix Přesně tak. O způsobu odvádění přebytečné vody z retenční nádrže by se mělo dle mého názoru vždy rozhodovat v návaznosti na posudek geodeta o složení podloží. Např. my máme kvůli složení podloží a svážnosti pozemku zásak zakázán.
@TEAMVODOJEM2 жыл бұрын
Mne by zajímalo spíš, jestli má někdo zkušenost, dát místo Y KG redukce pod úhlem 45 stupňů u každého gajgru jen T , myslíte si někdo, že se tam bude ta voda tlouct, že nebude plynule ve směru voda odtékat, jestli mi rozumíte jak to myslím?!
@Matrisss72 жыл бұрын
Zrovna teď řeším svody a dávám tam jen Tcka tak snad to bude ok...
@TEAMVODOJEM2 жыл бұрын
@@Matrisss7 asi to prubnu taky, už je mám totiž nakoupené, ale než to zasypu, tak asi počkám do prvního slejváku, jak se to bude chovat 😉🤘 To až tady na tom videu sem si všiml, že to má vše ve směru. Logiku to má, ale zase se mi to nechce dělat tak složitě...
@Matrisss72 жыл бұрын
Jo logicky my to tak přijde lepší tam dát Y, ještě ale nemám všechny svody tak zkusím dát na zbytek ty Y a uvidí se jestli to bude nějaký rozdíl o proti T👍
@kedaross4 ай бұрын
@@Matrisss7Taky mě to teď čeká, je tam tedy nějaký rozdíl?
@tomashavlik2203 Жыл бұрын
Osobně doporučuji promísit zásypový materiál s cementem. Při instalaci jsem postupoval podle pokynu výrobce zasypával pískem a nádrž se stejně začala bortit. Ještě doporučuji vypouštěcí ventil je-li to možné osobně jsem tam dal PVC šoupě s nerez pádlem
@Adam-ep8gb2 жыл бұрын
Chápu, že na to jsou nějaké dotace, ale i tak se mě zdá že se to nemůže nikdy vrátit. Já mám 4 kubiky pro případnou závlahu. Ale mít 14 kubiku za 60tis plus cerpadlo za 40tis, plus fura prace, zeminy, materialu, plus asi nejaka cisticka na užitkovou vodu v domě. To se vrátit nemůže ani při ceně 100kč za kubík. Navíc se v budoucnu muze stat, že se bude do stocneho napočitavat i voda z nadrze přes zaplombovany měřák.
@svepomoci2 жыл бұрын
Z pohledu čistě finančního je nutné uznat, že návratnost je v nedohledu. Daleko jednodušší by bylo udělat na pozemku pouze vsak, který je třeba za nádržemi stejně udělat a na splachování používat vodu ze studny. V tomto případě se ovšem jednalo spíše o pohled ekologický a proto se k realizaci nádrží přistoupilo.
@jack8blue2 жыл бұрын
Mám ji už druhým rokem. Na zalévání a splachování super. Náplň do filtrů je kolem 500 a je třeba měnit ročně. Před výměnou filtrů je nutné nádrž vyčerpat, vyčistit wapkou a vyházet veškerý sediment, jinak je filtr zase v háji. Dneska bych už použil dvě sady filtrů, jednu pořádnou do domu a jednu jednodušší a levnější na zalévání. Investice opravdu není návratná.
@tomaskonopac94312 жыл бұрын
No ona je otázka jiná jestli ten kubík za chvilku nebude stát 500 Kč a vy si budete rvát vlasy že jste to rovnou neudělal větší .
@jack8blue2 жыл бұрын
@@tomaskonopac9431 Když bude nedostatek vody takový, že bude kubík za 500, nebude ani dešťovka do nádrže...
@petrnovak83052 жыл бұрын
to BOZP při výkopu 3m? hluboko jak tam běhá ten trpaslík s helmou podepsal kdo?:-) že se tím chlubíte na videu?
@Malfik2 жыл бұрын
Taky jsem si říkal :) ale tak je to Svépomocí...taky byste si nešel pujčovat pažení..
@Hulltrix2 жыл бұрын
Nepodepsal to nikdo. Dozor ho zeřval, že tam nemá co robit. To je vše co dozor může. A teď mi poraď. Jak mám pažit jamu, mezi pažením srovnat niveletu, zrobit podsyp, osadit jímku, obsyp, co 30 centy hutnit ručně, a tak dál.
2 жыл бұрын
Tyhle komentáře jsou fakt vtipný. Jednou je to "proč máte helmu?" a podruhé "proč běhá ve výkopu jen tak?" :)
@Tomasdj12 жыл бұрын
Při průměru takového výkopu bych žádné pažení neřešil. Je dostatečně široké, takže i při pádu stěn nemůže dojít k zasypání celého člověka.... Joo kdyby to bylo úzké třeba 1-2m, pak bych to asi řešil.
@lenkablahova4302 жыл бұрын
Jde krásně vidět se jedná o "rostlou" zeminu - tak se to řeší na většině staveb - by se tam jinak nepohnul. Jsme usazovali nádrž ještě o 2 metry níž... při betonování základů podsklepeného baráku stál mix 2 metry od vyhloubené jámy na "rostlé" zemině a měl trošku bobky, ale drželo to (: při té dřině okolo člověk nemůže řešit bezpečnost na 100 % nikdy.... těch nebezpečných situací kolem stavby baráku je hafo.
@janjasukevic58262 жыл бұрын
Doporučení pro tento typ nádrže je zvolit zásyp štěrkem frakce 16-22. Ten zásyp zeminou z výkopu nebylo zrovna vhodné řešení... nechci Vás nějak strašit, ale myslím si že se Vám nádrž začne časem deformovat pod tíhou mokré zeminy.
@svepomoci2 жыл бұрын
Děkujeme za upřesnění. Upozornění jsme doplnili di popisku videa společně s odkazem na montážní návod.
@jankrutina377 Жыл бұрын
Jaký typ štěrku jste použil? Klasický štěrk(ostré hrany) nebo jste použil říční štěrk (oblé hrany)?
@martintomko6512 жыл бұрын
Co v pripade spodnej vody? Zatazit nadrz betonom? Spravit pod nu betovy zaklad a pripevnit ju k nemu? Alebo?...
@jack8blue2 жыл бұрын
Musí se obetonovat. Přesně taková mi po 8 měsících po instalaci kdy sem ji vypustil vyjela. V létě sucho ve 3 metrech pod zemí, v zimě spodní voda 20cm pod povrchem
@martintomko6512 жыл бұрын
@@jack8blue 😕 nepríjemná situácia. Ešte mám možnosť dať železnú so zaťažením vrchnej časti s betónovým panelom. Len cenovo je to trocha niekde inde 🤷♂️
@jack8blue2 жыл бұрын
@@martintomko651 Nechal jsem ji usadit znovu, obetonovat suchou směsí a z vrchu cca 20cm suchého betonu s kari sítí. Od té doby je vše v pohodě
@MiroslavVeselyml. Жыл бұрын
Já mám vedle nádrže zakopanou na stojato KG trubku DN300 délky 4m a obyčejným čerpadlem odsávám spodní vodu. Tzn.mám ji ještě tak 1m pod dnem nádrže. Nádrž nezasypanou pískem ani zeminou, ale kačírkem, tím povrchová voda stéká dolu a tam se postupně dostane až k čerpadlu. Když vypadne proud a je nádrž plná je to fuk, prázdnou by to vytlačilo stejně.