Ogromne podziękowania za przygotowanie nagrania i dzielenie się wiedzą! Pozdrawiam!
@czerwonazaraza1005 Жыл бұрын
Przydało się co nie? ;)
@ProgramistaNaBudowie Жыл бұрын
@@czerwonazaraza1005 oczywiście :)
@bartowl2 жыл бұрын
Bardzo mi sie podoba podejście to kwestii danych osobowych i zakładania kont w różnych serwisach. Postępuje samemu bardzo podobnie. Poza tym film merytorycznie jak zwykle na najwyższym poziomie! Do samego zamówienia aparatów (jak i samej rozdzielnicy) polecam allegro, bo ceny potrafią być nawet KILKUKROTNIE niższe niż w hurtowniach elektrycznych. Raz kupiłem rozdzielnicę Hagera za 200zł, a w hurtowni elektrycznej w mojej okolicy za dokładnie ten sam model zażyczyli sobie 850PLN!
@Qguar01 Жыл бұрын
Kurcze... dobry jesteś. Spokojnie możesz być wykładowcą, bo świetnie przekazujesz swoją wiedzę.
@mlodyfaza1 Жыл бұрын
Ja oglądam i śledzę, pan ma bardzo dobra wiedze i wie co się z czym je. Pozdrawiam
@radekkrol47373 жыл бұрын
Bardzo fajnie wszystko wytłumaczone. Szacunek, że dzieli się Pan wiedzą z innymi. Co do pomysłów na kolejne filmy, to może jakiś film o odbiorze instalacji, jak to wygląda w praktyce, jakie trzeba mieć uprawnienia, żeby sporządzić protokół odbioru itd. W internecie jest pełno sprzecznych informacji na ten temat i ciężko się połapać.
@danielsiwiak52213 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem twojej Wiedzy. Życzyłbym Sobie takiego specjalisty oraz montażu u mnie w domu. Dziękuję za takie filmiki miło się ogląda oraz słucha. Pozdrawiam
@zpe3 жыл бұрын
Dzięki...
@ludwikj-p41183 жыл бұрын
Witam serdecznie! Świetnie zrobiony materiał. Dziękuję za przybliżenie tematu, tego oraz wcześniejszych. Miło, że chce się Pan dzielić swoją wiedzą. Materiał dobrze opracowany, przystępnie pokazany i co ważne, posiadający istotne uwagi dotyczące specyfiki niektórych elementów. Pozdrawiam i życzę sukcesów na polu zawodowym oraz YT.
@tomaszkrzeminski62382 жыл бұрын
Super przekaz.dziekuje bardzo
@NightCreeper666 Жыл бұрын
Właśnie wkraczam w etap elektryki na budowie, mega pomocny kanał. Pozdrawiam
@pilotone3 жыл бұрын
Bardzo przydatny Programik zakupilem i juz jestem zadowolony. Polecam bardzo jak ktos lubi porzadek.
@marcinkaszub56163 жыл бұрын
Lepiej się nie da, dobra robota.
@robertstefaniak32123 жыл бұрын
Najlepszy kanał na YT i Facebooku
@Rudij100 Жыл бұрын
Super materiał polecam wszystkim .
@andrzejbakowski71463 жыл бұрын
Jak zawsze super film,Kupiłem arkusz jestem mega zadowolony,polecam,warto kupić.
@henrykambroch90183 жыл бұрын
Kolejny fajny materiał do wykorzystania. Dziękuję i pozdrawiam.
@grzegorz41423 жыл бұрын
Fajna kontynuacja poprzedniego materiału.Stare filmy również pomocne.Dzięki.
@pawelbany7503 жыл бұрын
Super kanał 14 poszło. Co do propozycji to może zastosowanie złączek wago topjops a może jakaś namiastkę inteligentnego domu😉
@lexmark437 Жыл бұрын
W tym programie dobrze opisuje się schematy i robi etykiety do rozdzielnic.
@patrykgajda-hg3rg Жыл бұрын
Bardzo przydatne! Pozdrawiam
@adrianace99063 жыл бұрын
Jesteś wielki !!!! Czapki z głów :)
@wiesawwojnar78613 жыл бұрын
Dzięki za poradnik, super :)
@andrzejandrzej55073 жыл бұрын
Brawo Kolego, dobra robota !
@lalababa95383 жыл бұрын
Świetny materiał w ogóle za...sty kanał .Kciuk w górę i zasubskrybowanym . Będę często tu zaglądał .
@andrzejsz87412 ай бұрын
Witam jakie zabezpieczenie pod gniazdo silowe zasilane 5x4mm2. I jakie pod płytę indukcyjna dac zasilana 5x4mm2 dziękuję
@slawekslawek9152Ай бұрын
A jakiego producenta polecacie jeżeli chodzi o te roznicowki nadprądowe? Ja chciałbym takie w swojej rozdzielni ale najpierw sprawdzę ile kosztują.
@mattkrobski47322 жыл бұрын
Świetna robota, pytanie dotyczące excela :D w jaki sposób kopiujesz komórki które widoczne jest w 5:28 ?
@ukaszjanus36143 жыл бұрын
Mam kolejne pytania odnośnie filmu. 1. Czy zastępując 3 lampki sygnalizacyjne 1 lampką 3 fazową należy zastosować jeden wyłącznik nadprądowy B 2A, czy już inną moc wyłącznika? 2. Czy różnicówkę 3F można zastosować typu AC, jeżeli: a) jest indukcja i gniazdo siłowe w garażu? b) są tylko gniazda siłowe w garażu? 3. Czy można zastosować gniazdo siłowe 32A, gdy zabezpieczenie przedlicznikowe jest 25A? Jaki przewód zastosować - 6mm2, bo 4mm2 chyba będzie za słaby?
@PoSwojemu3 жыл бұрын
Ad1. musisz mieć 3 osobne,każda lampka pokazuje obecność napięcia na kolejnej fazie L1,L2,L3 a jak je połączysz w jeden bezpiecznik robisz zwarcie i na pewno przedlicznikowe zabezpieczenie wybije Ad2.Moje osobiste zdanie nie montować RCD do obwodów siłowych jeżeli jeszcze nie wiadomo co dokładnie będzie tam podłączone. Ad3. Gniazdo możesz dać 32A nawet 63A jak chcesz, 32 A jest po prostu większe i fizycznie styki są większej średnicy aby wytrzymały większą wartość prądu. Przewód do gniazda dobiera się do zabezpieczenia, jeżeli będzie większe niż 16A wstaw 4mm wystarczy na pewno
@ukaszjanus36143 жыл бұрын
@@PoSwojemu Dziękuję za odpowiedzi
@ukaszjanus36143 жыл бұрын
@ziomal2004 Dziękuję za odpowiedź
@PoSwojemu3 жыл бұрын
@ziomal2004odpowiadałem na pytanie ale jeszcze raz napisze wszystko zależy od zabezpieczenia do niego dobierany jest przewód i gniazdo a nie na odwrót. Samo gniazdo i wtyczkę zawsze można zmienić na większe w razie czego :)
@mof17072 жыл бұрын
Witam, super filmy na waszym kanale. Właśnie zakupiłem powyższy arkusz. I mam pytanie, przy przeliczeniu rcd wychodzi mi 14 kW na jedenej różnicówce (około 36A po przeliczeniu), czy wystarczy różnicówka 40A, czy lepiej dać 63A lub dołożyć więcej rcd. Pozdrawiam
@19janosik3 жыл бұрын
😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉 dla zasięgu 😉😉😉😉😉
@dieselinside33633 жыл бұрын
Jestem w trakcie budowy garażu i mam pytanie odnośnie przewodu zasilającego. Jaki przekrój przewodu zastosować do zasilania garażu mając na uwadze to, że planuję w niedługim czasie zamontowanie fotowoltaiki na jego dachu? Standardowe urządzenia będą, jakaś wiertarka, sprężarka, spawarka od czasu do czasu. Odległość od skrzynki w garażu, do skrzynki w domu ok. 25m.
@zpe3 жыл бұрын
Jaka moc tej fotowoltaiki?
@dieselinside33633 жыл бұрын
@@zpe O ile dobrze licze to ok. 4 kWp
@dieselinside33633 жыл бұрын
Myślałem nad kablem 10mm2
@zpe3 жыл бұрын
6mm2
@krzysztofmuszynski7994 Жыл бұрын
Hej. Chciałbym zrobić schemat rozdzielnicy w XL pro 3. Ale mam też w niej aparaty innej firmy. Idzie jakoś zmienić opis aparatów?
@pathfinder1544 Жыл бұрын
Czy jest możliwość pobrania tej wersji programu która jest używana na filmie? W nowej wersji z 2023 nie mogę dodać ogranicznika przepięć.
@darekganczyk79323 жыл бұрын
Dzięki super sprawa . Mam pytanie czy mógłbyś zaprojektować taka rozdzielnice z ogrzewaniem elektrycznym i własnym ujęciem wody czyli pompa wody oczywiście odpłatnie?
@zpe3 жыл бұрын
Napisz na priv na fb lub maila co potrzebujesz? Akurat robię taką rozdzielnicę z ogrzewaniem elektrycznym ( 10 obwodów ogrzewania)
@darekganczyk79323 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź ja planuje 8 obwodów podzieliłam je na 3 razy w miarę po równo zaplanowałam sobie rozdział ie wstępnie Ale nie jestem pewny czy dobrze gdybyś mógł zerknąć na to co zrobiłem i coś podpowiedzieć podejrzewam że mam brak jakiś sterownikowpodejrzewam że przydałby się przekaźnik do sterowania pompa w studni. Niestety nie posiadam fb więc ta opcja kontaktu odpada 793168707 Darek pozdrawiam
@87mula7 ай бұрын
Witam, jakiej formuły/wzoru użyłeś dla "Symetryczne obciążenie obwodów"?
@zpe7 ай бұрын
Stosunek średniej do maksymalnej wyrażony w procentach
@bobek60003 жыл бұрын
Jezeli nie ten program do schematów to jaki inny byś polecił?
@daweo933 жыл бұрын
Super materiał 🤯 Z takim schematem na pewno będzie dużo łatwiej ale tak czy inaczej jeszcze to wszystko trzeba jakoś podłączyć 😱 Dzięki za wszystkie filmy 💪
@zpe3 жыл бұрын
Wszystko do tego zmierza. Już niedługo będziemy łączyć taką rozdzielnicę. I materiał stanie się kompletny od A do Z.
@arturmarszaek3823 жыл бұрын
Super filmy bardzo pomocne. A może przygotować coś podobnego ale np dla mieszkania? Sam z chęcią kupił bym taki plik dla mieszkania
@zpe3 жыл бұрын
Ale plik jest uniwersalny. A film na temat mieszkania będzie, ale za jakiś czas. Pozdrawiam.
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
Weryfikowałeś kiedyś taką instalację po 2 latach użytkowania? jak to się ma do praktyki?
@zpe3 жыл бұрын
A co ma się dziać w praktyce? Tak się robi instalacje od lat i wszystkie mają się dobrze.
@FajnyAleZaNiski3 жыл бұрын
@@zpe Może większość przebywa w pracy a domy stoją puste?
@adammrowicki69313 жыл бұрын
Świetny poradnik. Jedno pytanie mi się tylko nasuwa. Czy liczba obwodów na fazach musi być równa? Mi akurat wyszło 10 obwodów na L1, 10 na L2 a na L3 tylko 7, tak by moc na poszczególnych fazach była prawie taka sama (0.5 kW różnicy). Z góry dzięki za odpowiedź!
@zpe3 жыл бұрын
Liczba obwodów nie musi być równa. Ważniejszy jest rozkład mocy
@askoras71643 жыл бұрын
👍
@simicidoru95253 жыл бұрын
👍👍
@lucjanbiaasinski90043 жыл бұрын
FR i Ochronnik przepięć - na górnej szynie? Zasilanie z góry czy z dołu? Jeśli zasilanie z dołu rozdzielnicy powinno być na dolnej szynie?
@zpe3 жыл бұрын
Uważam, że nie ma to żadnego znaczenia. Nie ma takiego przepisu, a przynajmniej nic o nim nie wiem, więc nie wiem też skąd takie stwierdzenie. Mógłbys uzasadnić. Jestem ciekaw. Pozdrawiam.
@ludwikj-p41183 жыл бұрын
@@zpe Jeśli dobrze rozumiem, to chodzi o ograniczenie rozprowadzania prądów z instalacji odgromowej po rozdzielnicy. Jest taki materiał na ten temat JacekH07. Takie tłumaczenie wydało mi się zasadne, ale ja swoją szkołę kończyłem b. dawno temu. Pozdrawiam.
@lucjanbialasinski27773 жыл бұрын
Właśnie aby zminimalizować rozchodzenie się prądów piorunowych po rozdzielnicy. Takie stwierdzenie jest na innych kanałach KZbin. Może nie jest to w przepisach, ale jest zalecane.
@zpe3 жыл бұрын
@@lucjanbialasinski2777 Tylko, że to nie ma kompletnie żadnego znaczenia jeśli chodzi o rozchodzenie się prądu po rozdzielnicy. Jeśli piorun uderzy w dom z instalacją odgromową, której uziom jest bardzo słaby, nie zostały zachowane odstępy separacyjne, itp. to piorun zrobi w instalacji takie spustoszenie, że ustawienie FR-a na dole czy na górze nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Jeśli chodzi o przepięcie z zewnątrz, to jeśli są zachowane odpowiednie przekroje, jest odpowiednia ochrona przepięciowa, odpowiednio dobrana to także nie ma to znaczenia, bo prąd udarowy czy wyładowczy poleci po najmniejszej linii oporu, a te dodatkowe 50cm kabla nie gra roli.
@henrykpodoba57333 жыл бұрын
Czy można zastosować wyłącznik RCD typ AC do zabezpieczenia gniazda siłowego pod silnik 3 faz 3 Kw pompę głębinową 3 faz, płytę grzeją oraz spawarkę siłową. na każde urządzenie odrębny wyłącznik.
@zpe3 жыл бұрын
Silnik ok, pompa ok, płyta grzewcza tradycyjna ok, indukcyjna nie, spawarka transformatorowa ok ale co do TIG to nie jestem pewien, ogolnie rozchodzi się o elektronikę, której coraz więcej.
@PoSwojemu3 жыл бұрын
@@zpe a jak zabezpieczyć róznicowką silnik 3 f skoro przewód N jest nie podłączony do niego bo gdzie ??
@piotrm.87702 жыл бұрын
@@PoSwojemu "N" musi być podłączony od strony zasilania aby działał przycisk "TEST", nie musi być podłączony na odpływie jeżeli odbiornik go nie potrzebuje.
@karolmax5949 Жыл бұрын
Dlaczego po zmianie parametru w danych nie mam tego na liście przy wybranym okienku?
@tomaszc.s4043 Жыл бұрын
Ten dźwięk na końcu... Obym go nie słyszał jak to wszystko poskładam ⚡😝
@teresabukowska83263 жыл бұрын
Super podoba mi się! Mam pytanie, czy jest jakiś materiał dotyczący "przebudowy" rozdzielnicy? Mam taki problem, że trzeba to uporządkować w spadkowym domu, zdaje się, że nie zostało skończone. Mam już opinię znajomego elektryka ale nie specjalnie się z nią zgadzam, chcę zweryfikować, czy mógłby Pan na to spojrzeć, coś zasugerować/doradzić itp? Jeśli tak to podeślę link do tematu ze zdjęciami i opisem zastanego stanu.
@zpe3 жыл бұрын
Proszę o kontakt mailowy
@teresabukowska83263 жыл бұрын
@@zpe A skąd mam wziąć maila? Jeszcze słabo się znam na tych nowych technologiach.
@zpe3 жыл бұрын
Na kanale w zakładce informacje. Tylko na komputerze lub w przeglądarce w telefonie. W aplikacji KZbin nie wyświetla się.
@mikrandr Жыл бұрын
Instalacja pozaklasowa - jaka jest jej definicja i układ połączeń? Czy można ją wymienić na egzaminie SEP? Pewnego dnia w kraju Zulu Gula wprowadzono normę, zgodnie z którą konie POWINNY mieć wysokość co najmniej 150 cm w kłębie. Na tej podstawie Jasiu stwierdził w Internecie, że wszystkie konie poniżej 150 cm to nie konie, a jedynie pozaklasowe zwierzęta nieparzystokopytne... i tak się to przyjęło ;)
@maciejw94422 жыл бұрын
Witam, a można zacząć od dołu? w sensie wyłącznik główny itd
@zpe2 жыл бұрын
Jeśli zasilanie wchodzi z dołu to robimy z dołu, jeśli wchodzi z góry, to z góry.
@ukaszjanus36143 жыл бұрын
Bardzo dobry film, bo już nie filmik :) Przechodziłem go razem z Tobą i program Legranda bardzo fajny po zapoznaniu się z nim. Zastanawiają mnie w filmie dwie sprawy. 1. Dlaczego na oświetlenie zewnętrzne został użyty wyłącznik nadmiarowo-prądowy B16 a nie B10 (zwykłe przeoczenie w takiej ilości obwodów, czy zabieg celowy)? 2. Rozłącznik dajemy większy (40A) niż zabezpieczenie przedlicznikowe (25A)? Czy nie będzie to powodowało sytuacji, że mając zwarcie lub przeciążenie w domu będzie wyrzucało zabezpieczenie przedlicznikowe zamiast w rozdzielnicy? Pozdrawiam i podziwiam w jakim kierunku rozwija się kanał, od pierwszych filmików, gdzie przewody były przykręcane na wkręty :)
@zpe3 жыл бұрын
1. Tak B16 na oświetlenie to zwykłe przeoczenie, chociaż jeśli ktoś ma duży ogród i oświetlenie na LED-owych słupach parkowych to niekoniecznie przeoczenie, ale w tym przypadku niestety przeoczenie. Zastanawiałem się kiedy ktoś zauważy ;-) 2. Rozłącznik nie jest zabezpieczeniem tylko rozłącznikiem. Działa tylko ręcznie i nie wyłączy pod wpływem niczego innego niż tylko ręki. Nie działa na zwarcie czy przeciążenie, a prąd podany na rozłączniku jest jego prądem znamionowym, czyli prądem długotrwałym jaki może przez niego przepływać.
@zpe3 жыл бұрын
A jeśli chodzi o te wkręty to faktycznie niewypał, ale miałem wtedy inne myślenie. Skupiłem się na łączniku i gnieździe, a przewód zamocowałem, żeby się nie ruszał i byłem bardzo zdzwiony, że ktoś pomyślał, że tak się mocuje przewody. Pamiętam nawet komentarz: "Widać, że nie jesteś elektrykiem, przewodów nie mocuje się na wkręty" ;-) Teraz już wiem, że muszę mówić i robić wszystko dokładniej bo ktoś może źle zinterpretować to co robią lub mówię. Najchętniej usunąłbym te filmy, ale robią jakąś statystykę, która z kolei ma wpływ na wyświetlenia i promocję kanału na You Tube , więc na razie muszą zostać, ale myślę, że pozostałe filmy już przyćmiły tamten niewypał, bez którego, bądź co bądź, nie byłoby pozostałych filmów. Nie wiem czy zauważyłeś, ale pomiędzy tamtymi dwoma filmami, a filmem Łączniki #1 minęło 3,5 roku. Po takim czasie zajrzałem na kanał i ku mojemu zdziwieniu była jakaś ilość subskrypcji i kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń filmów (tych dwóch) i to dopiero skłoniło mnie do kontynuacji kanału. Teraz sprawia mi to ogromną przyjemność, chociaż nie mam czasu za wiele, bo mam dużo innej pracy ale z czasem kto wie. Może to będzie moją pracą i wtedy będzie więcej i lepiej. Takie małe marzenie. Zobaczymy jak wyjdzie... Pozdrawiam serdecznie.
@ukaszjanus36143 жыл бұрын
@@zpe 1. Zauważyłem od razu, tylko czekałem do końca filmu, czy zostanie poprawione lub uzasadnione. Jeżeli założyć sytuację z komentarza, to czy nie powinien być wtedy użyty przewód o większym przekroju? 2. Dziękuję za przypomnienie i rozjaśnienie sytuacji
@ukaszjanus36143 жыл бұрын
@@zpe Znam całą sytuację z wkrętami :) Objaśniałeś to w jednym z filmików, dla mnie to było oczywiste, że to było tylko mocowanie, a film opowiadał o łączeniu, a nie mocowaniu przewodów, ale dobrze, że zmieniłeś podejście w tym zakresie, bo nigdy nie wiadomo jak kto odbiera to co widzi. Obejrzałem wszystkie filmiki i robisz kawał dobrej roboty, jak dla mnie jest to jeden z najlepszych polskich kanałów z tej tematyki.
@kajo952 жыл бұрын
Czy jak nie mam firmy mogę korzystać z xlrpo3?
@krzysiek20723 жыл бұрын
Taki pomysł na film.Czy mógłbyś pokazał montaż i podłączenie w rozdzielnicy włacznika agregat -sieć w instalacji TN-C-S
@zpe3 жыл бұрын
Z miłą chęcią zrobię taki film jeśli wpadnie mi w ręce taki sprzęt. Pozdrawiam
@janm78132 жыл бұрын
Myślę, że danie np. dwóch rożnicówek na pierwszej fazie nie wpłynie na symetryczne obciążenie faz. Ilość watów się nie zmieni na pierwszej fazie pomimo założenia dwóch rożnicówek. Popraw mnie jeśli źle rozumuję.
@zpe2 жыл бұрын
Ilość rcd nie wpływa na moc odbiorników.
@janm78132 жыл бұрын
@@zpe Tzn. danie np czterech lub pięciu RCD nie ma wpływu na symetryczne obciążenie faz jak mówisz na filmie w 12min 24sek. Skoro tak to dlaczego mówisz , że najlepiej dać 3 lub 6 RCD dwupolowych bo będzie trudno utrzymać symetryczność faz. Proszę o info czy dobrze rozumiem
@zpe2 жыл бұрын
Nie do końca rozumiem o co pytasz? Ilość RCD nie wpływa na moc, ale należy równomiernie rozłożyć obciążenia na wyłącznikach nadprądowych. Jeśli masz 3 lub 6 wyłączników RCD to łatwiej jest rozłożyć równomiernie obciążenie na 3 fazy. Możesz równomiernie rozłożyć obciążenia na 3 fazy na 4 rcd ale wtedy na 2 z nich będzie mniejsze obciążenie, ale nie ma to większego znaczenia jeśli fazy będą równomiernie obciążone , czyli 1 RCD zasilany z L1, 2 RCD zasilany z L2, a 3 i 4 RCD zasilany z L3.
@janm78132 жыл бұрын
@@zpe Jeszcze jedno pytanie ile max wyłączników nadprądowych możemy podłączyć do jednego RCD czy jest na to jakaś norma. Oczywiście nie przekraczając dopuszczalnego prądu aparatu RCD
@zpe2 жыл бұрын
Nie ma na to normy. Ja staram się dawać max 6, jeśli Inwestor nie jest zbyt oszczędny.
@Albandi17 Жыл бұрын
Cześć :) Chciałbym dopytać o dobezpieczenie ogranicznika przepięć. W przypadku sieci TNC (podział na PE i PEN dopiero w domowej rozdzielnicy) i zabezpieczeniu przedlicznikowym 50A rozumiem, że jak najbardziej zaleca się dobezpieczenie przedstawionym na filmie wyłącznikiem nadprądowym C40 3P 10kA? Z filmu jasno to wynika, ale chciałbym się upewnić. Dużo jest różnych informacji na ten temat w internecie. Z góry dzięki za odpowiedź.
@zpe Жыл бұрын
To zależy jaki ogranicznik przepięć posiadasz. Ten, który stosuję w filmie wymaga takiego dobezpieczenia w przypadku, który opisujesz, ale tak naprawdę musisz zobaczyć co jest napisane w specyfikacji ogranicznika, który będziesz montował.
@Albandi17 Жыл бұрын
@@zpe Dzięki za odpowiedź :) Właśnie ostatnio pytałem o to na Live i też odpowiedziałeś. Ogranicznik będzie Legranda. Znalazłem na stronie producenta informację aby dobezpieczyć - dokładnie tak jak u Ciebie na tym filmie, także dobezpieczam.
@danutal-w19652 жыл бұрын
Dlaczego nie mogę zapisać plików wygenerowanych w aplikacji Legranda do formatu .PDF ? Miele już 10 min. i nic.
@marcindobrosz71013 жыл бұрын
Witam, a jak ma się instalacje 1faz., w tym również pralka, piekarnik, zmywarka, czajnik bezprz, klimatyzacja, instalacja foto.3,6 kw itd. Czym bardziej rozbijam na osobne obwody tym większa moc wychodzi [kuchnia, łazienka, 3xpokuj, korytarz, strych,garaz] jak to powinno być, zrobione?
@zpe3 жыл бұрын
Niestety tego nie oszukasz. Instalacja 1 fazowa w obecnych czasach przy tylu obwodach to ciężki orzech. Poza tym FV nie wliczasz do bilansu. FV jest źródłem zasilania a nie odbiornikiem.
@xReteo3 жыл бұрын
Hej, czy nie powinniśmy montować przypadkiem dodatkowej RCCB osobnej na obwody zewnętrzne oraz do łazienek ze względu na większą wilgoć? Swoją drogą przydatna tabelka ;)
@zpe3 жыл бұрын
Nie koniecznie. Ważne, żeby każdy obwód byl zabezpieczony wyłącznikiem RCD czy RCCB, zwał jak zwał. Nie ważne pokój czy łazienka, wewnętrzny czy zewnętrzny. Może być nawet jeden wyłącznik R-P na cały dom ale wtedy mały upływ prądu na zacisku obwodu zewnętrznego np. w wyniku zawilgocenia styków spowoduje zanik zasilania w całym domu, dlatego im większa ilość "różnicówek" tym większy komfort użytkowania. Niestety komfort jest prawie zawsze wprost proporcjonalny do kosztów ;-)
@kudaty634 Жыл бұрын
Witam. Jeśli wybiorę ogracznik przepięć T1 + T2 12,5kA , układ sieci tnc. To jakie dodatkowe zabezpieczenie do niego? Pozdrawiam
@zpe Жыл бұрын
Pytanie dlaczego chcesz dobezpieczać? Jeżeli twoje zabezpieczenie przedlicznikowe jest na przykład 25 A albo 32 A, to nie ma konieczności dobezpieczania takiego ogranicznika przepięć. Chyba, że masz aparaturę która wymaga zasilania i jak najmniej przerw zasilania, no to wtedy można dobezpieczyć, żeby uniknąć wyłączenia zasilania w przypadku jakiegoś drobnego przepięcia. W innej sytuacji nie ma konieczności dobezpieczania ogranicznika T1+T2 w budynku mieszkalnym.
@kudaty634 Жыл бұрын
@@zpe możliwe, że źle zrozumiałem to co tłumaczysz w filmie. Czyli jak będę miał zabezpieczenie przedlicznikowe 32 A, to nie muszę stosować dobezpieczenia ogranicznika przepięć? :)
@zpe Жыл бұрын
Jeśli wybierzesz ogranicznik T1+T2 to przy 32A nie musisz go dobezpieczać
@kudaty634 Жыл бұрын
@@zpe dzieki za odpowiedz. Spoko z Ciebie gość. Mało kto odpisuje na komentarze. Pozdrawiam 🙂
@Rudij100 Жыл бұрын
Może czas na pomiary ?
@krakkopter2329Ай бұрын
Gdzie można kupić ten arkusz? Na allegro nie ma
@zpeАй бұрын
na zpe24.pl
@tomaszwitkowski16123 жыл бұрын
Czy Pana arkusze działają również na narzędziach Google Drive?
@zpe3 жыл бұрын
Niestety nie ;-(
@Pawel-84 Жыл бұрын
A jeśli potrzebuje minimum 5 takich żarówek bo korytarz jest długi to wystarczy od żarówki do żarówki mostkować...
@zpe Жыл бұрын
Tak. Od żarówki do żarówki, fazowe z fazowymi, neutralne z neutralnymi, ochronne z ochronnymi.
@kamilkluczewski3521 Жыл бұрын
Na kanale Mateusza jest to super wyjaśnione 👍
@piablooo2 жыл бұрын
link do zakupu programu nie działa ?! gdzie mogę zakupić ten programik ?? pozdrawiam
@zpe2 жыл бұрын
Wszystkie linki działają.
@pizzamen13 жыл бұрын
No i się zagmatwałem. Dlaczego przy podziale przewodu PEN w rozdzielnicy stosujemy ogranicznik przepięć do sieci TNC? Przecież podziału dokonujemy przed rozłącznikiem modułowym, do niego wchodzimy już siecią TNC-S, i dalej na ogranicznik przepięć. Mamy więc już wydzielony przewód neutralny, a nie dalej PEN. Tego nie rozumiem z filmu. Mam teraz taki schemat ideowy u dewelopera budującego dom. Projektant zastosował rozłącznik 3P+N i dalej wejście na ogranicznik przepięć z zaciskiem PE i N, nie PEN. Na schemacie podział PEN następuje tuż przed rozłącznikiem. W filmie wyraźnie mówi Pan ze przy podziale PEN w rozdzielnicy należy zastosować ogranicznik dla sieci TNC, a czy ona już nie jest wtedy TNC-S??? Pozdrawiam, najlepszy kanał dla elektryków, Brawo.
@zpe3 жыл бұрын
Możesz dać 3P+N jednak nie ma to za bardzo sensu, szkoda kasy na dodatkowe pole. Do rozdzielnicy wchodzi PEN, jeśli dasz ogranicznik 3P+N to od zacisku uziemiającego podłączasz i tak do PEN lub do GSU które jest połączone z PEN. W ograniczniku 3P+N układ ogranicznika połączony jest w taki sposób, że z każdej fazy łączy do N a dopiero potem, przez iskiernik do PE, a N i PE i tak razem spotykają się w punkcie podziału PEN i to oddalonym o kilkanaście centymetrów od ogranicznika. Jeśli dasz 3P+N lub 4P to nic się nie stanie poza tym, że stracisz trochę kasy.
@pizzamen13 жыл бұрын
@@zpe Dziękuję. No tak, to zrozumiałe. Wobec tego jako do elektryka z dużym doświadczeniem mam pytanie. Czy mając doczynienia z projektem gdzie projektant usilnie stosuje i rozłącznik 3P+N i ogranicznik 3P+N, zmodyfikowałby Pan taką instalację na etapie wykonania na opcje 3P, aby zoptymalizować inwestorowi koszty rozdzielnicy??? Zaznaczam że to projekt zwykłego domku bez sal operacyjnych i agregatów😄. Pozdrawiam
@zpe3 жыл бұрын
Nie zmodyfikowałbym. Ewentualnie wystosowałbym pytanie do projektanta czy można to zmienić i czy podpisze to jako zmianę nieistotną. Jeśli nie zgodzi się, nie zmieniam. Tak naprawdę każda zmiana projektu wymaga akceptacji projektanta. Jesli chodzi o rozmieszczenie gniazd, ilość obwodów, itp. to jeszcze pół biedy ale ograniczniki przepięć mogą być częścią sporu pomiędzy klientem a ubezpieczycielem w przypadku wystąpienia przepięcia. Jeśli będzie niezgodnie z projektem to masz pozamiatane. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania bo jest zrobione niezgodnie z projektem. Śliski temat.
@pizzamen13 жыл бұрын
@@zpe No właśnie interesowało mnie zdanie praktyka. W jednym z filmów, chyba o arkuszu z obwodami, mówił Pan o tym, że ilość obwodów konsultuje Pan z klientem poza projektantem, bo tak wygląda nasz rynek że nikt nie bedzie biegał do architekta z takimi zmianami. Stąd moje pytanie. Ale rozumiem, że rozmieszczenie gniazdek lub zwłaszcza zwiększenie liczby obwodów nie niesie ze sobą tego typu niebezpieczeństw. Natomiast jeśli pewnie chodzi o wykonawstwo dla deweloperów to należy trzymać się projektu i koniec.
@zpe3 жыл бұрын
Tak jest. Dokładnie tak. U dewelopera projekt to rzecz święta.
@abun2773 жыл бұрын
Jest gdzieś dalej dostępny ten arkusz?
@zpe3 жыл бұрын
Zapraszam na zpe24.pl
@majsterrynna79913 жыл бұрын
Witam mam pytanie jak kupię arkusz to mam go na zawsze ?
@zpe3 жыл бұрын
Tak
@elektromlodewilki49173 жыл бұрын
Ogranicznika nie dobezpiecza się wyłącznikiem nadprądowym!
@zpe3 жыл бұрын
🙂
@MegaStanley19923 ай бұрын
Sprzedaj mi plik potrzebuję
@danielm.40763 жыл бұрын
No właśnie , najgorsze co może być dla użytkownika i nie tylko to krzyżowanie obwodów
@zpe3 жыл бұрын
Co masz na myśli pod pojęciem "krzyżowanie obwodów"?
@danielm.40763 жыл бұрын
@@zpe Chodzi mi o to, że do obwodu różnicówki podpina się tak naprawdę losowo esy , to ten moment kiedy podzieliłeś obwody różnicowo prądowe na fazy
@zpe3 жыл бұрын
Kombinacji jest mnóstwo. Dlatego mówiłem, że warto to sobie podzielić z jakąś logiką, właśnie żeby jak wyłączy jedna różnicówka to w pomieszczeniu nie ma światła ale gniazda działają, wtedy do czasu przyjazdu elektryka który może przyjedzie jutro a może za 2 dni można podłączyć lampkę pod gniazdko i jakieś światło jest. Nie zawsze się uda ale uważam, że trzeba do tego dążyć.