Z przyjemnością i zrozumieniem slucha sie tej rozmowy.
@ana9991002 жыл бұрын
Dziękuję za ten webinar, Pani dr świetnie opisuje tą chorobę i chorych...
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS2 жыл бұрын
To my dziękujemy za miłe słowa! 🙂
@Natalaie2 жыл бұрын
Taaak
@BaltazarGąbka-t7y3 ай бұрын
Materiał świetny. Ja po ponad 25 letnim związku z kobietą dowiedziałem się, że ma CHAD. I to ja ją zdiagnozowałem, a nie lekarz. Ma w zasadzie wszystkie objawy z katalogu CHAD. Zastanawiam się jednak dlaczego lekarze psychiatrzy leczą na depresję, a nie pogłębiają diagnostyki, aby wykluczyć CHAD, a tak było w naszym przypadku. Dostawała leki na depresję na 4 miesiące do przodu i wystrzeliła na górkę. Dzisiaj moje życie się załamało. Żona odeszła, rozbiła nasz związek. Szleje. Kłóci się ze wszystkimi i nie chce się leczyć. Bo przecież ona jest zdrowa i czuje się świetnie. Złość, łzy i ogromny ból., szczególnie do konowała, który miał się nią opiekować, a tylko przepisywał leki. Ja wiem, że to trudne do diagnozowania, ale skoro ja wiem po przesłuchaniu kilku filmów na yt to chyba od lekarza można oczekiwać tego samego, czyli wiedzy! Pani wykład powinien być obowiązkowy na kierunku psychiatria!
@karolinakowalska77932 жыл бұрын
Dziękuje !!! Słuchałam z przyjemnością i świetnie kojący głos pani dr 🙏
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS2 жыл бұрын
Bardzo dziękujemy! ;-)
@user-ng6cp4kd2d Жыл бұрын
Wspaniały wywiad. Mam w gronie rodzinnym młoda osobę, dziwnie zachowująca się, możliwe, ze z choroba dwubiegunowa. Opis widzenia świata osoby w manii - niesamowity. Przykład z dyktafonem, który za wolno nagrywa wiele wyjaśnia.
@krystynaharaj5848 Жыл бұрын
Dzięki bardzo za tak wspaniały wykład ♥️❤️
@bouquet_di_ranuncoli6 ай бұрын
Cudowna rozmowa! ❤
@0relaxis02 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, uświadamia jak cieńka linia dzieli nas od diagnozy choroby psychicznej. Osobiście miewam rózne nastroje, Bywa też, że długo jestem podekscytowany, zaanagażownay lub zdołowany egzystencjonalnie.. ciekawe, czy to już stan do leczenia ;-)
@ana9991002 жыл бұрын
zaangażowany...
@karolmaopolski41202 жыл бұрын
@@ana999100 nie: zaanagażowany, przecież wyraźnie Orelaxis napisał. Tak, to się da leczyć, wystarczy przestać pobierać gażę, zejść ze sceny i zamknąć się w garażu.
@Krzysiekr-qt8so Жыл бұрын
Panie Boże ulecz wszystkich schizofreników zabierz od nich cierpienie,piski w uszach szumy w głowie bóle ciała i głowy,bezseność,kosmarne sny,głosy w głowie które mieszają w zeczywistosci. Które również namawiają do samobójstw. Zabierz to wszystko daj normalnie żyć,cieszyć się z każdego dnia.Polecam odwiedzić stronę STOPZET wypowiadają się tam ludzie chorujący jak są traktowani
@kriskozacki8777 Жыл бұрын
Weź ty sobie tak nawet nie żartuj bo pojęcia nie masz o czym, mówisz.
@kriskozacki8777 Жыл бұрын
Bog to farmazon szkoda czasu na te brednie
@malwadar1 Жыл бұрын
Znakomita rozmowa!
@anetamikulska23342 жыл бұрын
Dziękuję!Pani doktor mówi o chorobie z taką empatią jakby sama się z nią zmagała.
@katarzynazefir8760 Жыл бұрын
My nie unikamy leków z powodu spłaszczenia, ale głównie z powodu efektów ubocznych np tycia jak i bardzo wielu innych bardzo upośledzających funkcje poznawcze mózgu reakcji. Ludzie nie potrafią po nich zapamiętać prostych rzeczy, podczas gdy wcześniej mieli ponadprzeciętnie bystre umysły. Tu jest problem leków
@plidia85 Жыл бұрын
Fakt. Czuję, jakbym nie potrafiła przetworzyć prostego polecenia pracodawcy, poza tym chyba w licie wyczytałam, że istnieje ok. 80% ryzyka poczęcia dziecka z rozszczepem mózgu.
@andrzejtomaszko22029 ай бұрын
Zależy od leków , niektóre rozwalaja pamięć. Np ten na literę K
@katarzynazefir87609 ай бұрын
@@andrzejtomaszko2202 Kwatiapina? Mnie muli, że nie idzie funkcjonować.
@andrzejtomaszko22029 ай бұрын
@@katarzynazefir8760 skonsultuj z lekarzem najlepiej
@Lovelifefloweracab9 ай бұрын
Jebane leki nie dają żyć imo
@magdalenakaczmarek21 Жыл бұрын
Wspaniały, doskonały webinar, niesamowita wiedza Pani Pragłowskiej 🥰
@Dr_Prop939 ай бұрын
Świetna rozmowa
@idir-pl8 ай бұрын
Zabieram się za oglądanie :)
@queenofsnow9070 Жыл бұрын
Co do samouszkodzeń ciała to nie zgodzę się, że rzadko występują u osób z ChAD. Tak samo z szybką zmian nastroju to szczególnie u nastolatków z ChAD rano mogą mieć depresję, a wieczorem hipomanię czyli tak zwaną bardzo szybką zmianę faz. Sama się zastanawiam nad tym czy gdy moja córka zakończy okres dojrzewania (teraz ma 17 lat) to przebieg ChAD znowu się u niej zmieni. Kiedyś każda z faz trwała dużo dłużej. Pierwsze rzuty depresji to nawet wielomiesięczny stan z myślami samobójczymi. Teraz szybka zmiana faz. Bardzo pomocny wywiad. Dziękuję ❤️
@krzysztof45434 ай бұрын
To potrafi zrobić leczenie z człowieka. Najpierw leczenie niby "depresji" potem po SSRI się robi z tego Chad.
@cyjanek78184 ай бұрын
Może to nie ChAD tylko borderline? Opis pasuje zdecydowanie lepiej.
@haticesultan85442 жыл бұрын
Wspaniała rozmowa, dziękuję bardzo.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS2 жыл бұрын
To my dziękujemy za miłe słowa! 🙂
@213tomek2 жыл бұрын
Złość nie zawsze musi być uzewnętrzniona. Może być tłumiona wewnętrznie w czasie mani
@Rudy2021 Жыл бұрын
Dziękuję...To wszystko co Pani powiedziała.....To ja....
Szkoda że nic nie zostało powiedziane o epizodzie mieszanym☹️
@rozaneczka1 Жыл бұрын
Dziękuję
@izabeliza1583 Жыл бұрын
Czy mozecie podac adresy grup wsparcia i psy hoterapi w tej dziedzinie.
@ewamarszaek7555 Жыл бұрын
Dziękuję...
@seeker_-_2 жыл бұрын
28:50 - okej, ale czy to jest niewłaściwe zachowanie osoby "zaburzonej", czy choroba całego społeczeństwa które w imię konwenansów i swoich lęków wybiera dyplomację ponad prawdę? Czy to nie prawda jest wartością nadrzędną? Czy mamy kłamać i powolutku dopuszczać do gnicia naszego serca i duszy bo tak wypada? Pytanie otwarte.
@ana9991002 жыл бұрын
Jesteś w fazie... 😉
@capitala902 жыл бұрын
Tu chyba chodzi o tzw nieprzyjemną prawdę prosto w oczy. Prawdę można mówić zawsze, ale czasami można ją przemilczeć, kiedy nic nie wniesie, albo dobrać słowa tak by swoim brzmieniem nie chlastała w twarz tej drugiej osoby ;) mówienie prawdy nie równa się brakowi taktu
@marcinkoralewski789711 ай бұрын
Dziękuje :) Gościnią , to mnie trochę śmieszyło - dziwadło językowe dla mnie, ale rozwijamy się !:) i język też, choć nie wiem czy to „gościnią” nie jest upadkiem językowym potrzebnym do rozwoju.
@Watsonka77 Жыл бұрын
Złap równowagę to książka człowieka ze spektrum
@hannawirska-domagala7406 Жыл бұрын
Mam pytanie: jak często leczycie Panie człowieka, a jak często dokument przepisywany i powiększany... W czasach EEG biofeedback -u bywa, że ludzie korzystają z niego, a wtedy obraz kliniczny pacjenta zmienia się. Nie znaczy jednak, że ma wszystkie zaburzenia i choroby tego świata jednocześnie. Kiedy specjalista prosi o dokumentację pacjenta, którą leczy, dzieje się krzywda pacjentowi, któremu potrzebna jest aktualna diagnoza i na tej podstawie leczenie, albo zaprzestanie leczenia, bo pacjent może świetnie funkcjonować
@domciafk12139 ай бұрын
wspaniały wykład! mam pytanie, jak wpływają używki takie jak marihuana na osoby z zaburzeniem dwubiegunowym bądź borderline ?
@arletamacialek18948 ай бұрын
Właśnie słucham i przed chwilą sama o tym napisałam. Raczej nie ma co spodziewać się odpowiedzi, temat ciągle kontrowersyjny.
@213tomek2 жыл бұрын
Proszę zaproponować książkę dla partnera osoby z dwubiegunowoscią. Mam już co najmniej kilkanaście lat doświadczenia ale każdą wiedzę miło powitam.
@karolmaopolski41202 жыл бұрын
Tomasz Sokołowski, proponuję dzieło Piotra Damianiego "Gomora", tam jest temat ujęty w sposób bardzo interesujący.
@Watsonka77 Жыл бұрын
Ja bym chciała książkę napisaną przez partnera chadowca
@Bejs69699 ай бұрын
Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich
@Szpila29 Жыл бұрын
Oj tam oj tam Ja lubię swoje szybkie cykle bi polarne, ADHD i nerwicę 😂 bez leków lecę całe życie i sam też polecam 😊❤
@obserwatorrzeczywistosci14026 ай бұрын
"czad"? To poprawne wymówienie skrótu choroby?
@mariolaszlachetko4371 Жыл бұрын
Czy jest możliwe wyleczenie?
@Bejs69699 ай бұрын
Nie, chAD jest nie uleczalny. Jest jedynie możliwa remisja tzn. stan w którym nie mamy depresji ani mani. Ciężko go uzyskać i utrzymać. masa leków terapie lekarze itd
@krzysztof45439 ай бұрын
@@Bejs6969 A Chad polekowy po SSRI któregoś tam typu?
@Bejs69699 ай бұрын
@@krzysztof4543 Nie zależnie od przyczyn i powodów powstania i zdiagnozowania chAD u pacjenta, jest on chorobą nieuleczalną. Wiem bo choruję. Da się żyć ale jest ciężko.
@artemaniaccards91112 жыл бұрын
Trochę Pani Dr się myli, nie ma to większego związku z regulacją emocji. Bo co z emocjami ma wspólnego to, że w depresji nie smakuje mi jedzenie, że robi mi się niedobrze kiedy mam wyjść na zakupy? Co ma wspólnego z emocjami to, że w manii schudłam 10 kg w ciągu tygodnia, że czuję takie napięcie w mięśniach, że myślę o tym, żeby się pociąć i wypuścić krwi, żeby zeszło to ciśnienie wewnętrzne? Fajnie, że specjaliści się wypowiadają, ale często nie oddaje to cierpienia jakie niesie ze sobą ta choroba...
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS2 жыл бұрын
Przykro nam, że doświadczasz tego typu trudności. Zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, który pomoże Ci przepracować męczące Cię problemy.
@artemaniaccards91112 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS A skąd ta pewność że nie korzystam z pomocy specjalisty? 🤦♀️🙈
@karolmaopolski41202 жыл бұрын
@@artemaniaccards9111 Przykro nam, że korzystasz tylko z jednego specjalisty. Zachęcam do konsultacji z dwoma specjalistami, a jak specjaliści nie pomogą, to zachęcam do konsultacji ze spacjalistkami lub naukowczyniami.
@artemaniaccards91112 жыл бұрын
@@karolmaopolski4120 dzięki 🤣🤣🤣
@Krzysiekr-qt8so Жыл бұрын
Panie Boże ulecz wszystkich schizofreników zabierz od nich cierpienie,piski w uszach szumy w głowie bóle ciała i głowy,bezseność,kosmarne sny,głosy w głowie które mieszają w zeczywistosci. Które również namawiają do samobójstw. Zabierz to wszystko daj normalnie żyć,cieszyć się z każdego dnia.Polecam odwiedzić stronę STOPZET wypowiadają się tam ludzie chorujący jak są traktowani
@skasias123456 Жыл бұрын
Mam pytanie.Jezeli mój partner nieświadomie po rozwodzie z była żoną ,depresji zaczął nieświadomie 'zawieszać' ( patrzyć) się na kobietach w moim towarzystwie nie patrząc na ,to że jestem w pobliżu? Jesteśmy razem pół roku.Od początku zauważyłam,że głowa mu ucieka nieświadomie na kobiety ,jakby to było silniejsze od niego.Kosztem naszego związku,on ich nawet później nie pamięta.Poszedl do psychologa,że nie chce tak robić ,ale on bada go pod kątem niskiego poczucia wartości. Czy to może być początek tej choroby? I leki pomogły by? Pozdrawiam
@Krzysiekr-qt8so Жыл бұрын
Panie Boże ulecz wszystkich schizofreników zabierz od nich cierpienie,piski w uszach szumy w głowie bóle ciała i głowy,bezseność,kosmarne sny,głosy w głowie które mieszają w zeczywistosci. Które również namawiają do samobójstw. Zabierz to wszystko daj normalnie żyć,cieszyć się z każdego dnia.Polecam odwiedzić stronę STOPZET wypowiadają się tam ludzie chorujący jak są traktowani
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Również mamy nadzieję, że osoby dotknięte chorobami psychicznymi znajdą profesjonalną pomoc.
@wujekleon10 ай бұрын
❤❤❤
@arletamacialek18948 ай бұрын
Pani doktor mówi o alkoholu w manii a brakuje mi tu marihuany, po którą sięgam w depresji. Marihuana oczywicznie nie jest lekiem ale pomaga przetrwać każdy dzień, czas mija szybciej, nie przejmuję się brakiem aktywności życiowej
@krzysztof45434 ай бұрын
Jak sen wygląda jeśli można spytać? Nie znam się na tym bo jestem starej daty i nigdy się niczym nie stymulowałem dopiero lekarz mnie przystymulował SSRI i jestem zniszczonym wrakiem...
@arletamacialek18944 ай бұрын
@@krzysztof4543 sen? Senność czy brak snu?
@krzysztof45434 ай бұрын
@@arletamacialek1894 Czy to pomaga na bezsenność
@arletamacialek18944 ай бұрын
@@krzysztof4543 oczywiście, są dwa rodzaje sattiva i indica, ta druga uspakaja.
@krzysztof45434 ай бұрын
@@arletamacialek1894 Trochę się boje takich rzeczy bo nigdy nie próbowałem, ale teraz po SSRI w ogóle nie mogę spać, godzina czy dwie sie uda złapać. Zanim to to świństwo przepisał mi lekarz to zawsze spałem bez problemów. Teraz już nigdy nie będę spał normalnie...
@canismercator4062 Жыл бұрын
Właśnie się dowiedziałem, że to mam… niestety troszkę za późno. Ale na szczęście u mnie najpierw był etap manii i się mega dorobiłem, na nieszczęście później większość straciłem przez inne etapy i teraz pora zacząć się leczyć. Pojebany w tym jest fakt, że ta choroba to część nas, naszego charakteru i nie lada wyzwaniem jest zorientowanie się co jest na rzeczy i wyzbycie EGO, które blokuje przyznanie się do słabości. Poza tym całkiem pożyteczna choroba ale zdecydowanie działa na wyniszczenie człowieka, bo dajemy z siebie 1000% i czasami coś można z tego ugrać, mimo to ten wysoki procent jest długiem, który przyjdzie nam spłacić. Nie polecam :D
@apollokalkin28132 жыл бұрын
Brak slepego podporzadkowania rodzicom i normom szkolnym to nie ADHD tylko racjonalizm. Obecny system edukacji jest tak obrzydliwy i błędnie skonstruowany ze nawet dziecko widzi jakie to bez sensu i glupie. Bunt wobec głupoty to obowiazek racjonalnego czlowieka w bunt wobec zła to obowiazek dobrego człowieka. To nie dzieci w takich momentach trzeba zmieniac i temperowac tylko isc pod sejm i urzadzac pikiete. Rodzice czesto tez widzimisie jakies chca urzeczywistniac na dzieciach a ADHD jest dobrym przerzuceniem ich wlasnego zwyrolstwa na to ze z ich dzieckiem jest cos nietak. Widze to na przykladzie tego jak moja siostra wychowuje swoje dzieci w sposob autorytarny.
@anetamikulska23342 жыл бұрын
Brak slepego podporzadkowania a ADHD to dwa różne zagadnienia. Nigdy nie dałam się podporządkować normom szkolnym,miałam opinię uczennicy krnąbrnej itp. ale z ADHD niewiele miałam i mam wspólnego!! Jak dla mnie wypowiedź nie na temat,bez sensu.
@annapelczarska91012 жыл бұрын
To audycja o CHAD a nie o ADHD
@kamilsiodmy Жыл бұрын
Pięknie
@kamilsiodmy Жыл бұрын
@@anetamikulska2334 też ❤️
@Bejs69699 ай бұрын
Ile osób z chAD tu trafiło? Dajcie znać :-)
@JolaLis-is2ho9 ай бұрын
Ja
@Bejs69699 ай бұрын
@@JolaLis-is2ho Siema 🫡 Bardzo chciałbym porozmawiać z wieloma osobami chorującymi na chAD by dowiedzieć się jak im się żyje. Też choruję.
@RoseMadderr8 ай бұрын
💔
@borsuk7777 Жыл бұрын
Ciekawy webinar tyle że prowadząca "naukowczyni" mogła by używać języka który istnieje a nie jakąś nowomowe
@SandroneEko7 ай бұрын
Formy żeńskie rzeczowników opisujących zawody istniały w języku polskim praktycznie od zawsze tak jak w innych językach słowiańskich, aż do przełomu lat 50/60 XX wieku i zanikły na wskutek działań komunistów, którzy uznali że będzie większa równość jeśli usuną te formy. Więc to nie jest nowomowa, a naturalny powrót do norm sprzed rządów komunistów w Polsce. Dowody tego można znaleźć przeglądając słowniki języka polskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego jak i nawet literatury istniejącej poza obiegiem głównym w zaborze austriackim i pruskim Powrót tych form oznacza, że ludzie przestają używać języka polskiego zgodnie z PRL'owskimi przekształceniami języka polskiego.
@borsuk77777 ай бұрын
@@SandroneEko tak, a mi to wygląda i brzmi jak "zlewaczałe" lgbtowskie niewiadomo coś...zresztą wiadomo że sorowska fundacja batorego opanował większośc polskich uczelni. Dodam od razu że dla mnie nie ma podziału na wyimaginowaną lewicę i prawicę. Ludzie są ludźmi i takie własnie osobopostacie prowadząc dyskurs w ten sosób szczególnie dbają o to by dzielić ludzi na "lewaków" i "prawaków"
@jarosawbielski2301 Жыл бұрын
Człowiek dobroczynny świadczy dobro sobie samemu, ale okrutnik własne ciało zadręcza.
@apollokalkin28132 жыл бұрын
Przerzucanie uwagi na różne tematy to nazywa się myślenie syntetyczne. W leworęczności nie ma nic wspólnego z manią. Myślę, że osoby leworęczne powinny miec osobną psychologię od osób praworęcznych bo ich neurotypowosc znacznie rozni sie od praworecznych a psychologia czesto pomija ta najwieksza mniejszosc w statystykach a raczej probuje im narzucic neurotypowosc praworecznych co jest niezbyt humanitarnym bledem.
@Shuukq2 жыл бұрын
Heh, tak właśnie się zastanawiałem, bo niektóre symptomy niby pasują, ale bez efektów ubocznych. Jestem leworęczny i zajmuje się wieloma rzeczami naraz. Studiuje, pracuje, dokształcam się w wielu dziedzinach samemu, a wykładów słucham na youtubie w przyspieszeniu (chodzę i mówię równie szybko). Nie mam depresji i nie miałem jako takiej. Czy mógłbyś podać jakieś linki żebym mógł dowiedzieć się o swojej leworęczności więcej? Sam zauważam ogromne różnice między „zwykłymi” ludźmi i ich podejściem do zycia, a moim urozmaiconym punktem widzenia. Pozdrawiam
@apollokalkin28132 жыл бұрын
@@Shuukq nie mam żadnych konkretnych linków pewnych odnośnie leworęczności bo naukowcy miotają się strasznie w zeznaniach odnośnie tego tematu, teraz chyba konsensus jest taki ze leworeczni niczym sie nie roznia od praworecznych oprocz tego, ze obracaja sie w druga strone i uzywaja innej reki nogi itd. Osobiste obserwacje moich dwoch przyjaciol leworecznych i siebie samego, jednej nauczycielki w gimnazjum jaka mialem leworeczna, dala mi glownie taki obraz, ze leworeczny ktory rozwija sie prawidlowo i nie da sobie wejsc na glowe praworecznym ktorzy mu probuja wmowic ze jest z nim cos nietak to bedzie troche wolniej rozwijal swoje umiejetnosci oratorskie i wydobywanie slow do aparatu mowy, to polaczenie w mozgu jest duzo trudniejsze do osiagniecia na wirtuozyjnym poziomie ale juz ze spiewaniem nie ma problemu zadnego. Leworeczni maja duzo wieksze sklonnosci do syntetycznego myslenia i przyslowiowego "łączenia kropek". Mimo, że w duecie Włodek Markowicz i Karol Paciorek to Karol jest leworęczny i szybciej kojarzy od Włodka :D to włodek napisał ksiazke o kropkach i widac ze nie wie o czym gada ale taki jego urok. Praworęczni są dużo bardziej linearni i czesto to widac bylo w moich rozmowach na czacie jak ktoś zarzuca mi, że za bardzo przeskakuje po tematach. Też z doświadczenia z leworęcznymi widzę, że przeciętnie trochę większy refleks wypracowujemy. Czyste statystyki mówią, że zarabiają więcej i żyją krócej. Najważniejsze by nie wmowili nam ze jestesmy dziwni bo jak sie czlowiek duzo martwi to faktycznie zyje sie krocej.
@apollokalkin28132 жыл бұрын
@@Shuukq Dodam jeszcze, że leworęczni ewolucyjnie zostali stworzeni do rywalizacji i widać to w takim sporcie walki jakim jest pięściarstwo, że z praworęcznymi mniejszym wysiłkiem wygrywają refleksem i doświadczeniem. Chodziły takie słuchy, że leworęczni lepiej oceniają odległości od przedmiotów od których się znajdują ale nie mam jak tego sprawdzić więc nie mam pojęcia jak jest, podobno u leworęcznego Baraka Obamy to widać jak na dłoni. Na ostatnim Prime Mma w walce na pięści widać było przewagę leworęcznego we wszystkich tych trzech aspektach. Lepiej oceniał zasięg przeciwnika i uchylał się od ciosów na centymetr, szybciej reagował, lepiej rozgrywał ten pojedynek taktycznie wiec widac tez bylo ta przewage w doswiadczeniu, zmienial pozycje raz jedna noge do przodu raz druga, bawil sie walka, pewny byl.
@Debora072 жыл бұрын
@@apollokalkin2813 Leworęczni są zdolniejsi i bardziej "elastyczni", kreatywni w życiu.
@karolmaopolski41202 жыл бұрын
@@Debora07 ale nie są zdolniejsi od dwuręcznych. Ta mniejsza mniejszość najlepiej sobie radzi z problemami psychicznymi i ta mniejsza mniejszość współpracuje zarówno z lewotypowymi, jak i prawotypowymi. Nie ma na ten temat opracowań naukowczyń, bo naukowczynie są mocne w czynie, ale nie w nauce.
@annazawisza42252 жыл бұрын
CZAD? Naprawdę?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS2 жыл бұрын
Tak wymawia się skrót ChAD.
@annazawisza42252 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Przecież ChAD to polski skrót - Choroba Afektywna Dwubiegunowa, więc skąd ten >czad
@paulinaberenikazielinska7818 Жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPSNie, wymawia się zupełnie zwyczajnie, nie czadowo :)
@majalaurarecords9 ай бұрын
Haha, no, mocne
@izabeliza1583 Жыл бұрын
GDZIE SA TE GRUPY KALOMA GRUY EDUKACYJNE. GDZIE TERAPIE DLA RODZIN
@tiktak9827 Жыл бұрын
podkreśla mi słowo "naukowczynią" 😋😋
@aleistersatrjan53222 жыл бұрын
Naukowczynią? To ta druga jest dyrektorą albo dyrektorczynią? :D
@szynkaparmenska2 жыл бұрын
Dyrektorka to wyraz występujący w powszechnych obiegu. Naukowczyni faktycznie brzmi dość dziwnie, dlatego wolę słowo badaczka lub uczona.
@aleistersatrjan53222 жыл бұрын
@@szynkaparmenska napisałem dyrektora, nie dyrektorka, specjalnie dla uwypuklenia i zniekształcenia, chyba że mnie trolujesz teraz :D
@roseleinwolf18472 жыл бұрын
Gdybyś słuchał, sluchała przedstawienia na wstępie to uslyszałbyś lub usłyszała słowo dyrektorka i nie byłoby problemu z czepianiem się tytułu funkcji Pani Dyrektor(one jeszche nie nadążają zazmia ami językowymi). Naukowczyni jest poprawną odmianą naukowca. A czy komuś się to podoba czy nie to kwestia indywidualna. Natomiast drwina jest kwestią akceptacji lub nie.
@p4ndziu2 жыл бұрын
@@roseleinwolf1847 jak dla mnie "naukowczyni" brzmi bardzo naturalnie, końcówka jest bardzo intuicyjna, podobnie jak w innych wyrazach zakończonych na "c"/"ca", np. łowca - łowczyni
@cziczu300810 ай бұрын
A ja mam też ciekawe pytanie. Jeśli rozumiem że wszystko to co Pani mówi jest rzeczywistością to czy to nie czyni że mnie ofiary?
@annapelczarska91012 жыл бұрын
Ja chciałabym by ktoś opowiedział, jak Chadowcy są roszczeniowi, wulgarni i jak zdradzają na lewo i prawo i wmawiają innym że partner jest idiotą. Oni potrafią wyssać zniszczyć wszystko. I na dodatek są aktorami wybitnymi, którzy zmanipulują każdego i ofiarę i otoczenie na swoje potrzeby… ty słyszysz jedno a inni drugie…
@missquprison2 жыл бұрын
Proszę nie rzutować swoich doświadczeń z partnerem na całą grupę chorych. Ten sam poziom żenady co "wszysscy faceci to świnie", "każda kobieta to idiotka".
@annapelczarska91012 жыл бұрын
@@missquprison każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie. No chyba że tu też rządzi chad …i jak nadepniesz na odcisk to ci nie daruje !
@komentator1282 Жыл бұрын
To, że trafiłaś na takiego człowieka, nie znaczy, że wszyscy CHAD-owcy tacy są. Stany manii tylko nasilają naturalne cechy i odhamowują blokady. Po prostu związałaś się z nie odpowiednim mężczyzną i tyle.
@monikabuszka1745 Жыл бұрын
Zgadza się . Tak się zachowują . Przykre ale to prawda .
@komentator1282 Жыл бұрын
@@monikabuszka1745 Sama mam CHAD i nie jestem ani wulgarna, ani agresywna. Nigdy bym też nikogo nie zdradziła. Takie zachowania nie są kwestią choroby, ale charakteru i myśli, jakie są w głowie danej osoby. Stany maniakalne i depresyjne tylko potęgują nasze naturalne cechy, uwidaczniają nasze myśli. To jest coś takiego jak bycie pod wpływem substancji aktywnych. Jak ktoś ma w sobie agresję, to włącza mu się po agresor po alkoholu. Komuś chodzą takie myśli po głowie na co dzień, a nagle zaczyna mieć odwagę je realizować.
@annaszymanek21982 жыл бұрын
Na te chorobę cierpiał premier Anglii Winston Churchill.
@madzia31032 жыл бұрын
I jeszcze : Van Gogh, Marylin Monroe, Wojciech Młynarski, Amy winehouse…
@magdalenazak85052 жыл бұрын
Brak wyuzdane go seksu to dopamina szybuje tak jak u Marlin Monroe,Chad masz w dupie,idź do zoo i zobaczysz jak reagują zwierzęta to jest dopiero dwubiegunówka,to gen Boga,my i zwierzęta to bracia młodsi nasi są kobieto,wystarczy iść do jednostki penitencjarnej i tam gro więźniów też sami siedzą i patrzą w ścianę,afekt masz w dupie,jak ktoś łże,a ja wiem,że łże,bo jestem empatką to od razu msm afekt!
@apollokalkin28132 жыл бұрын
Nie, to byla zwykla leworecznosc i wjezdzanie innych ludzi na jego psychike bo byl wplywowy. Sprobuj nie miec hustawki gdy od Ciebie zaleza losy milionow ludzkich istnien, ich zycie i smierc.
@apollokalkin28132 жыл бұрын
@@madzia3103 Marylin Monroe miala borderline, Amy Winehouse byla zatruta metalami ciezkimi i Bóg wie czym jeszcze oprocz tego alkoholu, Van Gogh mial przeżarty mozg pasozytami a Mlynarskiego nie znam ale mozliwe ze byl Chadowy.
@tiktak9827 Жыл бұрын
@@madzia3103 Niestety większość z nich skończyła tragicznie. Czasy braku odpowiednich lekarstw na pewno.
@chorasarna69078 ай бұрын
Mówi się tu dużo o wpływie chadu na dzieci - a co w kwestii zwierząt? Są one bezbronne - jak osoba z tym zaburzeniem ma sobie radzić w okresach hipomanii i manii, wiedząc że akty agresji mogą zaszkodzić relacji człowiek - zwierzę?
@apollokalkin28132 жыл бұрын
Czy ta kobieta zrzuca winę na ludzi którzy mają ChAD za to, że ktoś jest wredny i nietolerancyjny i obraża tą osobę przez pasywną lub jawną agresję? Skoro nie ma nic złego w pomyśle by wyremontowac pokoj to nikt nie ma prawa stosowac agresji wobec tej osoby jakiejkolwiek wiec to nie jest problem w tej osobie. Tylko jak ktoś jest złym człowiekiem to niech on zmieni swoje postępowanie. Co jest......
@Magda-L1142 жыл бұрын
Nie wiem w jaki sposób została zrzuca wina w tej wypowiedzi? Przecież tu nie było komentarza, że dobrze jest w ten sposób mówić, tylko przedstawione, że taka sytuacja może mieć miejsce. Kompletnie się nie zgadzam z tym komentarzem.
@apollokalkin28132 жыл бұрын
@@Magda-L114 To sie nazywa ciche przyzwolenie bo ona mowila, ze jej zachowanie jest problemem dla siebie samego zamiast wyraznie zaznaczyc ze z tymi ludzmi jest cos nietak ktorzy tak reaguja na innosc.
@apollokalkin28132 жыл бұрын
@@Magda-L114 W sumie to gorzej niż przyzwolenie bo stoi sie po stronie oprawcy w tak przedstawionej sytuacji gdy sie mowi ze to z ta osoba jest cos nietak ktora w tej sytuacji jest ofiara przemocy.
@Magda-L1142 жыл бұрын
@@apollokalkin2813 Chyba muszę jeszcze raz przesłuchać tego fragmentu bo mam wrażenie, że słuchaliśmy innego podcastu.
@meggy102 жыл бұрын
O Boże: " doktorka, naukowczynia ...no nie dziękuję
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS2 жыл бұрын
Feminatywy są prawidłową formą żeńskich nazw zawodów i stanowisk w języku polskim.