Witam, no to jest to co Misiaczki lubią. Pozdrawiam😊
@ukaszs5162Ай бұрын
:) i takie programy lubią domowi komandosi! Pozdrawiam!
@marekpaterek588Ай бұрын
Bardzo miło się tego słucha
@MrBeanPLАй бұрын
Przed II wś. Mauser, Manliher i Lee Enfield, miały taką rolę na światowym rynku broni wojskowym i cywilnym jaka mają od lat 70-tych AR-15 i kałach. 🤔
@dariuszobarek1318Ай бұрын
👏👏👏
@PP-67Ай бұрын
👍🙋♂
@parabelumsq2lkt960Ай бұрын
👍
@es-iv3xpАй бұрын
Pamiętam ich reklamy w American Rifleman rzeczywiście po pare centów i to chyba z powodu naboju którego już wtedy nie było.Kolba jak dla krasnala więc ciekawe czemu wzięli taki dziwny nabój jak dla dorosłego człowieka.Taj z 1900 roku miał metr pięćdziesiąt więc nabój 6,5 mm miał dla nich więcej sensu.
@Zbigniew_NowakАй бұрын
Hmm może kierowali się taką logiką, jak Europejczycy, że taki nabój może i jest niepotrzebnie za silny do broni ręcznej, ale za to pasujący świetnie do ciężkich karabinów maszynowych, a ma być amunicja uniwersalna. Patrząc na sprawę odwrotnie: Japończycy wybrali 6,5 mm i widziałem, że jakiś koleś cieszył się, że odrzut słabiutki jak w .223, ale czy taki 6,5 nadawał się do ciężkiej broni maszynowej?
@arturzawadzki5722Ай бұрын
Czy dobrze zrozumiałem? Tajowie kupili licencję , ale produkowali je Japończycy , wprowadzając zmiany ?
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
@@arturzawadzki5722 dobrze. Wszystkie zrobione w Tokyo, Koishikawa factory
@arturo2191Ай бұрын
Kolejny film który coraz bardziej przybliża mnie do decyzji o rozpoczęciu kolekcjonowania broni zabytkowej. Nie wiem jeszcze jak to będzie współgrało z budżetem domowym ale jak by co to będę miał na kogo zwalić potrzeby zakupowe. Pozdrawiam.
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
Cieszę sie ,ze jestem tego przyczyną😉. To jest troche jak alcoholism, jak sie wciagnie to trudno rzucic
@Zbigniew_NowakАй бұрын
@@TJGUNSBESTCHANNEL Heh, też bym pewnie w to poszedł, jakbym był bogaty, właśnie w coś zabytkowego, ale żeby strzelało słabym nabojem, bo jestem postury tych Tajów czy Japończyków raczej XD Czyli M1 Carbine albo właśnie jakąś Ariskę 6,5 mm. Ale to rozważania na równi z tym, jaki samolot bym sobie kupił.
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
Japonczycy radzili sobie swietnie z nabojem 7.7x58mm w leciutkiej type99. A nabój o mocy praktycznie 8mm mauser
@Zbigniew_NowakАй бұрын
@@TJGUNSBESTCHANNEL Może kwestia przyzwyczajenia. Ja po strzelaniu z Mosina byłem zaszokowany odrzutem i dziwiłem się "czemu na tej kolbie nie ma jakiejś poduszki albo sprężyny, żeby tak nie kopała"? Może idzie się przyzwyczaić do takich nabojów, nie wiem...
@arturo2191Ай бұрын
@@TJGUNSBESTCHANNEL niestety albo stety. 😀 ale jak kolega wspomniał uzależnienie, poza chęcią posiadania broni nazwijmy to użytkowej narasta chęć stworzenia małej kolekcji broni nazwijmy ją zabytkowej. Mieć kawałek historii w domu.
@Zbigniew_NowakАй бұрын
3:22 podobno było problemem, skoro Japończycy potem to zmienili, ale ogólnie nie łapię: skoro te nakładki przeciwpyłowe są takie fajne, to dlaczego inne kraje używające Masuerów tego pomysłu nie kopiowały?
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
@@Zbigniew_Nowak zdawaly zajefajnie egzamin szczegolnie w type 38 i 99. Mauser Gew 98 bywal czasem wyposazany w nakladke przeciwpylową. Takze samo Berthier. Tam w sensie Indochiny klimat wymuszal bardziej takie rozwiazania. Podobnie jak chromowane lufy. Japonczycy pr,estali robic nakladki przeciwpylowe dopiero pod koniec wojny jak juz nie mieli praktycznie z czego.
@Zbigniew_NowakАй бұрын
@@TJGUNSBESTCHANNEL No ale chyba w Europie też to bywał problem, nawet polska instrukcja do Mausera podkreślała, że ta broń musi być czysta, pamiętam też film o pierwszej wojnie światowej, gdzie jakiś Niemiec w błotnistym okopie próbuje strzelać z Mausera i zamek mu się zacina.
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
Nie do tego stopnia jak w dżunglach Indonesia. Podczas WWII amerykanie tez sie przejechali na niechromowanych komorach w garandach które rdzewialy na potęgę a co nie bylo problemem w Europie. W japonskich karabinach na kolbach byly wiercone otwory odwadniające w europejskich konstrukcjach nie. Przyklady mozna mnożyć
@Zbigniew_NowakАй бұрын
@@TJGUNSBESTCHANNEL Ach no tak, w sumie taki mają klimat, wiedziałem o tych otworach odwadniających, ale ktoś tłumaczył, że były "dla japońskiej piechoty morskiej", a w sumie przecież tam nawet na lądzie ciągle padają deszcze itd. Nawet ostatnio Japończyk na YT tłumaczył, że oni tak nosili te sandały, bo w normalnych skórzanych butach by im nogi zgniły w tym klimacie.
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
@Zbigniew_Nowak japonskiej marine corps?🤣🤣🤣co za bzdura
@GratyzSzafyАй бұрын
Widomo że tak najlepszym karabinem jest Mauzer wz.29 ❤
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
Najgorszy chyba...
@patrykswiatkowski3055Ай бұрын
@@TJGUNSBESTCHANNELNo niestety ale taka smutna prawda, sam profil lufy już zostawia ten karabin daleko w tyle za k98, w dodatku ta nastawa od 300 m. Karabin który nie poszedł z duchem czasu lat 30 tych. Taka krzyżykowa 98az oraz vz24
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
@@patrykswiatkowski3055 Moeilem o tym w moich filmach juz 3 lata temu. Ale oczywiscie turbo patrioci plakali rzewnymi łzami🤣🤣🤣
@TJGUNSBESTCHANNELАй бұрын
@patrykswiatkowski3055 tak na marginesie widzę,ze jtoś czytał publikacje Wrzesień 1939😉
@patrykswiatkowski3055Ай бұрын
@@TJGUNSBESTCHANNEL Nie czytałem, mam trochę tych mauserów w kolekcji i potrafię trzeźwo na to spojrzeć, do niemieckih eksportowych typu peru 1909, argernyna 1891 & 1909 czy brazylisjkie 1908 & 1935 o perskim 98/29 nie wspominając, polski wz 29 jakością wykonanania czy wykończenia nie dorownuje nawet w połowie, wz29 to taki lekko uposledzony mauser dosyć surowo wykonany z gorszego drewna i duzo gorzej wykończony ale najwazniejsze, że orzełek na komorze jest 🫡