A ja całe życie myślałam, że to nie Hetman tylko królowa :") Warcaby już nudzą, czas nauczyć się grać w szachy! To jest magia internetu, dwa kliknięcia i taki super poradnik można znaleźć :D Dziękuję!
@archduchyofaustria20216 жыл бұрын
Bo hetman to jest królowa...
@monikamelo58975 жыл бұрын
Ma dwie nazwy :)
@aspoeczny47115 жыл бұрын
Polacy mówią Hetman , a ogólnie międzynarodowo zwłaszcza na zawodach po angielsku mówi się Quinn - Królowa
@bartwithheart38994 жыл бұрын
@@aspoeczny4711 wiem że siedem miesięcy po komentarzu ale Queen*
@aspoeczny47114 жыл бұрын
@@bartwithheart3899 Dzięki za poprawkę, skojarzyło mi się po prostu to z pewną postacią z gry, i tak napisałem a myślałem o Queen
@dastinmisiaszek90034 жыл бұрын
ktoś po gambicie ;)?
@Amadi_Cars4 жыл бұрын
ja :)
@JacekHaja4 жыл бұрын
Gambit królowej wyraźnie poprawił wyniki tego filmu :) ale to dobrze dla wszystkich, również dla szachów :)
@hinduspl4 жыл бұрын
Ja
@tocha49934 жыл бұрын
Ja
@weronikaw87794 жыл бұрын
O, nie jestem sama
@stanisawolech53444 жыл бұрын
Kto z zadania z wf?
@so4mg1234 жыл бұрын
Co za gra, w połowie filmiku juz zapomniałem jakie ruchy mają poszczególne pionki ..
@noennd31874 жыл бұрын
same XDDD
@Ins0mn1a913 жыл бұрын
Haha ja tak samo 6:49 i mówię ja prdl.......😂
@krzysszkoaszachowa76974 жыл бұрын
Dobry materiał. Bardzo ciekawa oprawa graficzna. Bardzo miło się ogląda! jaki to program?
@JacekHaja4 жыл бұрын
W większości jest to prezentacja wykonana w programie Keynote (Mac), wykorzystano tam podgląd aplikacji ChessPro, która uruchomiona była na iPadzie (a na komputerze zgrywałem podgląd) :)
@Materia5 жыл бұрын
W końcu nauczę się grać w szachy
@przemeczeek4 жыл бұрын
Polecam też kanał WYGASZACH tam gościu pokazuje wszytko od podstaw. Fajny filmik pozdro
@klaudiamadeja65204 жыл бұрын
Bardzo fajna gra !
@szokfakt92203 жыл бұрын
Ja to ostatnio grałem w Papersoccer Online na androidzie. Dopiero w becie jest, ale już można rankedy pykać. To jest ta stara piłka z kurnika, ranking liczony w elo. Polecanko, też fajne jak szachy.
@wojtekparchatko37907 жыл бұрын
Najlepszy poradnik na YT.
@bociek9733 жыл бұрын
Kto ogląda to na lekcji w-f?
@etroxi90795 жыл бұрын
dzienki ci bardzo bo na święta dostałem i niewiedziałem jak się gra
@krzysiek87753 жыл бұрын
Dlaczego jak gram na stronie chess.com z komputerem to mi nie pozwala zbić pionkiem jakiejś figury??? Albo nie rozumiem dlaczego czasami jest mat a król ma jeszcze przestrze (przynajmniej jednej kratki) do ucięknięcia...???
@JacekHaja3 жыл бұрын
Prawdopodobnie jeszcze nie do końca opanowałeś zasady gry. (tak tylko mogę się domyślać, bo musiałbym zobaczyć konkretną sytuację) Bardzo możliwe, że np. masz szacha i wtedy nie możesz sobie bić, tylko musisz rozwiązać ten problem (szacha) albo np. bijąc jakąś figurę pion przestałby zasłaniać króla i powstałby szach. W drugiej kwestii jeśli król miałby rzeczywiście pole do ucieczki, to nie byłoby mata, zatem być może nie widzisz, że to "pole ucieczki" jest atakowana przez inną figurę (nie tę matującą).
@szkoakodowania59816 жыл бұрын
o zasadach gry w szachy ciężko opowiedzieć w kwadrans bo są one spisane w kodesie PZSzach i FIDE jest ich multum ale pigulka super początkującym na pewno się przyda
@JacekHaja6 жыл бұрын
Oczywiście zasady są opisane w kodeksie ale ten film został przygotowany z myślą o osobach, które chciałyby naprawdę ekspresowo poznać zasady a spotkałem w swoim życiu trochę takich osób, które prosiły mnie o "przybliżenie zasad gry w szachy" ... To zrobiłem sobie "gotowca", żeby się nie męczyć :) Dodatkowo "obraz" jest lepszym (szybszymi) medium, niż tekst :)
@milvusmigrans32334 жыл бұрын
Czy możemy zrobić roszadę jeśli wcześniej nasz król był szachowany, ale udało się nam zestawić???
@JacekHaja4 жыл бұрын
Sam fakt szachowania nie przekreśla możliwości wykonania roszady, tzn. jeśli nastąpiła zasłona (a nie posunięcie królem) można nadal wykonać roszadę. Roszady nie wolno wykonać jeśli król lub wieża, z którą ma nastąpić roszada były ruszane oraz oczywiście, gdy jest szach. Natomiast w przypadku, który opisujesz nie tracimy prawa do roszady.
@TymixTheMagician6 жыл бұрын
Nagrałeś prezentację zrobioną w Keynote?
@JacekHaja6 жыл бұрын
Tak, dokładnie tak zrobiłem. Keynote ma eksport do QT.
@77Waldek5 жыл бұрын
Nice
@modyKawalarz7 жыл бұрын
Mam 2 pytania : Czy z tym biciem w przelocie chodzi o to że się bije pionka do tył ? I czy jak król sam zostanie na kilku to się przegrywa czy król gra dalej ?
@JacekHaja7 жыл бұрын
W biciu przelocie chodzi o to, że gdy biały pionek jest na 5 linii (lub czarny na 4) a czarny pionek z 7 linii wykonuje posunięcie o dwa pola, czyli właśnie na 5 linię (analogicznie biały pionek z 2 na czwartą), to biały pion ma prawo ale tylko w następnym posunięciu zbić na 6-ą linię (analogicznie czarny na 3-ą). Król nawet gdy zostanie sam, to może grać dalej. Przeciwnik powinien dać mata i wtedy jest koniec. Chociaż w praktyce, często strona słabsza się poddaje i takie zakończenie jest powszechnie stosowane. Czasami może się zdarzyć, że samotny król może zremisować, bo powstanie pozycja patowa tzn. król nie będzie mógł wykonać posunięcia (naprawdę często się zdarza).
@modyKawalarz7 жыл бұрын
Dzięki
@matiz3277 жыл бұрын
10:49 nie dało się zrobić pata? czyli król na pole C7?
@JacekHaja7 жыл бұрын
"... nie uda się zamatować" - tak powiedziałem. Idąc królem na c7 (w omawianej pozycji) będzie pat a to jest tylko remis. Zatem tutaj nie ma błędu.
@adikouolyk42084 жыл бұрын
Dlaczego czasem słabsza promocja niż hetman jest lepsza?
@JacekHaja4 жыл бұрын
Najchętniej przytoczyłbym konkretne przykłady, ale tu możliwe są tylko komentarze tekstowe, więc napiszę. :) Np. promocja na hetmana może spowodować pata (bo hetman atakuje więcej pól) a przecież chcemy wygrać (a nie tylko zremisować), a promocja na wieżę nie spowoduje pata i wystarczy do wygrania, albo promocja na skoczka może skutkować natychmiastowym szachem i przeciwnik nie będzie miał czasu zareagować. Akurat wczoraj na Mistrzostwach Świata w Blitzu w Moskwie, Jan Krzysztof Duda zrobił promocję piona na skoczka, na skutek tego wieża przeciwnika przestała wiązać jego hetmana, czarne musiały zbić skoczka (bo nie szło nigdzie odejść) a Jan Krzysztof w następnym posunięciu dał mata. Gdyby promował na inną figurę, to nie byłoby szacha i różnie mogłaby się skończyć ta partia.
@adikouolyk42084 жыл бұрын
Jacek Haja rozum mi podpowiadal, że jest możliwe iż skoczek może być lepszy od hetmana gdyby było ciasno albo taki ruch L jaki robi dawał by mata, ale o pacie nie pomyślałem. dzięki
@JacekHaja4 жыл бұрын
@@adikouolyk4208 Teraz mi się przypomniało, że zrobiłem nawet fajny film o takim przypadku "Pozycja Saavedry" :) naprawdę słynne zadanie: kzbin.info/www/bejne/b4jTqGakZqqkpNE
@damiankolo60276 жыл бұрын
Ciężko ale da się nauczyć na pamięć
@JacekHaja6 жыл бұрын
Wszystko czego nie znamy wydaje się nam trudne :) ... gdy zrozumiemy i zaczniemy stosować, to będziemy się dziwić, że ktoś tego ... nie umie :)
@rumpelw93535 жыл бұрын
Czemu Hetman ma około 9 punktów?? Cały czas myślę ile to jest około 8,5 czy 9,25 ?
@JacekHaja5 жыл бұрын
Odpowiadam - te wartości są czysto umowne. Bardzo wiele zależy od konkretnej sytuacji na szachownicy. Zatem jeśli ten hetman ma duże pole manewru i szanse na "szkodzenie" przeciwnikowi, to jest wart więcej niż 9 punktów a jeśli jest poblokowany własnymi bierkami i nie ma pola manewru, to jest wart o wiele mniej. Wczoraj np. grałem w turnieju szachowym i junior wymienił (w debiucie) skoczka i gońca za wieżę i i piona. Teoretycznie wszystko gra (3+3=5+1) ale... dla mnie było jasne, że szybko dwie lekkie figury wypracują mi przewagę np. zdobywając kolejnego piona i kolejnego. Te wartości punktowe są tylko orientacyjne, bo nie mają bezpośredniego przełożenia na wynik - można mieć mniej punktów, dać mata i wygrać, remis pozostaje remisem bez względu na stan "punktowy" na szachownicy.
@damiann.51424 жыл бұрын
Jedenastoletni syn mnie dzisiaj ograł. Ja grałem w szachy 20 lat temu. Za parę dni rewanż. 😑😐
@JacekHaja4 жыл бұрын
Mam 53 lata, czyli gram już prawie 40 lat, uważam że gram całkiem nieźle, ale osobiście znam kilku ośmiolatków, którzy mnie ogrywają :)
@duszeksmsaczek63947 жыл бұрын
Quake = warcaby Counter-Strike = szachy
@Endoo956 жыл бұрын
Tylko w teorii, bo CS bez planowania (grupy) to taki Quake. Tylko kille i kille xD
@arrarrarrar6 жыл бұрын
raczej quake = bierki cs = warcaby lol = szachy dota = shogi minecraft = go
@andrucik30033 жыл бұрын
Kto z na lekcji w-f?
@kacperek50103 жыл бұрын
Ja jestem z zadana z wf
@870pro4 жыл бұрын
i jak zwykle sie nie dowiedzialem XD, mozna bic pionkiem po ukosie do tylu?
@JacekHaja4 жыл бұрын
Nie można :) Piony biją po ukosie TYLKO do przodu :)
@free_edits_popular4 жыл бұрын
Długo
@Zenon224 жыл бұрын
Roszady nie można zrobić też jeśli król był ruszany.
@JacekHaja4 жыл бұрын
Tak, jeśli król (lub wieża(!), ale ta z którą ma nastąpić roszada) wykonał wcześniej posunięcie, to nie można wykonać roszady.
@Zenon224 жыл бұрын
@@JacekHaja król nie wykonał jeszcze ani jednego posunięcia wieża, która bierze udział w roszadzie nie wykonała żadnego ruchu
@JacekHaja4 жыл бұрын
@@Zenon22 Ten film ... ma być tylko skróconym przewodnikiem po zasadach gry :) Dokładny opis znajduje się w kodeksie szachowym :)
@Zenon224 жыл бұрын
@@JacekHaja Roszada określana jest jako ruch króla i dlatego, gdy dotkniemy najpierw wieżę, to tracimy prawo do wykonania roszady i musimy wykonać posunięcie wieżą. Z tego powodu, gdy zrobimy roszadę niezgodnie z przepisami, to musimy, po jej wycofaniu, wykonać prawidłowy ruch królem (może to być na przykład prawidłowo wykonana roszada) Jeżeli król nie był ruszany a wieża była to w tą stronę nie można zrobić roszady. Jeżeli król był ruszany to nie można żadnej roszady zrobić. Roszada to jednoczesny ruch króla i wieży.
@Zenon224 жыл бұрын
@@JacekHaja To bardzo dobrze że objaśniasz zasady gry, jest gdzieś partia którą przeglądałem gdzie arcymistrzowie się mylą na wykonaniu roszady.
@gulik20594 жыл бұрын
1:15
@Crk68907 жыл бұрын
co to za program ?
@JacekHaja7 жыл бұрын
Zbyt mało danych w pytaniu. Film przygotowałem z wykorzystaniem kilku programów. Np. Keynote, Audacity, Chess (iPad), Reflector, ...
@mazerpazer70746 жыл бұрын
Też
@milenabrdnarz72103 жыл бұрын
Xd
@gracjankazmierski70098 жыл бұрын
12:14 nie jest to najkrótsza partia białymi !
@JacekHaja8 жыл бұрын
+Gracjan Kaźmierski Czy gdzieś jest napisane, że jest?
@micjan818 жыл бұрын
+Jacek Haja Nie jest napisane, jednak powiedziane ;)
@JacekHaja8 жыл бұрын
+il75b Rzeczywiście powiedziane jest ale minutę później, ... tak macie rację, ... najkrótsze partie białymi mają 3 posunięcia. Jednak pokazana partia jest bardzo charakterystyczna i widziałem w swoim życiu wiele takich partii, chociaż ma 4 posunięcia, czyli o jedno więcej niż najkrótsze partie białymi.
@jaku36476 жыл бұрын
Po wskrzeszeniu gracz może otrzymać dowolną figurę oprócz pionów oraz wykonuje dodatkowy ruch.
@JacekHaja6 жыл бұрын
W polskiej terminologii stosujemy termin "promocja" ("wskrzeszenie" nie jest mi znane). Nie można promować piona na króla i nie ma "dodatkowego ruchu", chyba że rozumiesz przez to postawienie piona na polu przemiany a następnie zdjęcie go z tego pola i zastąpienie inną figurą.