Рет қаралды 1,961
2021. december 25-én végre elstartolt minden idők egyik legnagyobb költségvetésű tudományos programja, a James Webb infravörös űrtávcső küldetése. Ez a valaha a világűrbe küldött legnagyobb tükörátmérőjű csillagászati eszköz, amelynek adatai révén válaszokat remélhetünk többek között az Univerzum első galaxisainak kialakulása, Naprendszerünk távoli és parányi - de egyúttal bolygórendszerünk kialakulásának körülményeit őrző - égitestjei, vagy épp más csillagok potenciálisan lakható bolygóinak feltérképezése terén. Az űrtávcső első egy éves tudományos ciklusának eredményei olyakor még a felfokozott várakozásokat is túlszárnyalják, máris számos területen születtek forradalmi jelentőségű megfigyelések, valamint rendkívül látványos felvételek. Az előadó a legújabb eredmények között a szegedi kötődésű - a szupernóvaként felrobbanó csillagok és azok kozmikus porképződéssel való kapcsolatát elemző - vizsgálatokat is bemutatja.
Mindezeken túl, az előadás során bepillantást nyerhetünk többek között abba is, hogyan zajlik egy távcsőidő-pályázat nemzetközi konzorciumban történő elkészítése, a kutatási módszerek folyamatos fejlesztése, valamint a Webb-űrtávcső eredményeinek tudománykommunikációja.
Az előadás megvalósulását az RRF-2.1.2-21-2022-00012 azonosítószámú, Komplex Digitális Modellváltás - intelligens fokozatváltás projekt támogatja. A projekt Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének keretében valósul meg.