Szlacheckie HERBY - skąd się WZIĘŁY i czemu SŁUŻYŁY?

  Рет қаралды 36,884

Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska

Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska

Жыл бұрын

Herby rycerskie zaczęły pojawiać się na ziemiach polskich u progu XIII wieku. U swego zarania były przede wszystkim znakami identyfikacyjnymi - ułatwiającymi rozpoznanie konkretnego rycerza podczas turnieju czy na polu bitwy. Gdy stan rycerski zaczął przekształcać się w stan szlachecki, znaki identyfikacyjne zamieniły się przede wszystkim w oznakę przynależności stanowej.
***
Mój kanał powstał po to, aby szerzyć wiedzę o Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej obywatelach. W swoich filmach opisuje wydarzenia historyczne, sylwetki zapomnianych Sarmatów, staropolskie tradycje, zwyczaje i kulturę.
Jeżeli cenicie sobie moją działalność, możecie wesprzeć mnie finansowo na trzy sposoby:
🏹 Za pośrednictwem portalu Patronite: patronite.pl/profil/268724/da...
🏹 Za pośrednictwem opcji "Wsparcie kanału" na KZbin
🏹 Przez dobrowolną wpłatę na konto 15 8351 0003 0017 1074 3000 0030 z dopiskiem "darowizna" (proszę o kontakt mailowy na adres darek@encyklopedya.pl)
Niezależnie od wysokości wpłaty każdy Mecenas otrzymuje dostęp do dodatkowych treści. Od marca 2024 jest to przynajmniej jeden dodatkowy odcinek miesięcznie i dwa artykuły pisane wysyłane drogą mailową. Do tego jesteśmy w stałym kontakcie mailowym, Mecenasów z okolic Trójmiasta (lub wybierających się w moje strony) zapraszam na wycieczki po barokowej Kalwarii Wejherowskiej.
Dziękuję za pomoc!

Пікірлер: 180
@PrendkiProntek
@PrendkiProntek Жыл бұрын
Dlatego właśnie warto słuchać starszych członków rodziny. Jeśli ktoś z tu obecnych ma jeszcze dziadków to naprawdę - odłóżcie smartfon, usiądźcie z nimi i posłuchajcie historii, bo po latach będziecie żałować.
@1dylliczny
@1dylliczny Жыл бұрын
Film o herbach mieszczańskich i chłopskich byłby naprawdę ciekawy. Chętnie bym się dowiedział coś więcej na owy temat (i pewnie nie tylko ja!)
@MIHEk92
@MIHEk92 Жыл бұрын
dokładnie tak samo myślę jak kolega
@snd7622
@snd7622 Жыл бұрын
Chlopi nie mieli herbow w Polsce😆 W calej Europie tez byly rzadkoscia wsrod chlopow.
@gmx849
@gmx849 Жыл бұрын
herby wlodykow rowniez
@raptus.
@raptus. Жыл бұрын
Mamy podobne opisy na naszych kontach :)
@drneko1191
@drneko1191 Жыл бұрын
Czego to się pospólstwu zachciewa? Moja rodzina - Miniewscy, herb Nieczuja, nr 199 w herbarzu Paprockiego.
@januszkonkolewicz6912
@januszkonkolewicz6912 6 ай бұрын
Dzieki Szukam herbu Kakolewicz z Zolkwi Prosze o pomoc 50 lat temu na Podlasiu znalezli mnie w Restrze Starych nazwisk Tu na antypodach zmienilem na Konkolewicz nie ma litery a, pozdrawiam serdecznie Janusz
@mariusz8771
@mariusz8771 Жыл бұрын
I tak można rozpocząć miło i przyjemnie niedzielny poranek,w miłym towarzystwie,jak zawsze bardzo ciekawa i fascynująca historia.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Mnie również jest miło :)
@damakameliowa5712
@damakameliowa5712 Жыл бұрын
Szkoda że tak nagle się skończyło,ale temat wielce ciekawy.Dziękuję,pozdrawiam i życzę przyjemnego dnia.
@waleryjantrzesniewski5790
@waleryjantrzesniewski5790 Жыл бұрын
Dziekuje bardzo! Z Polskiego miasta Kamienca na Podolu.CZESC.
@wielmoznymaciej1678
@wielmoznymaciej1678 Жыл бұрын
Jak zawsze świetny materiał Panie Bracie. To prawda, że pomimo utraty statusu prawnego, to w okresie międzywojennym wciąż używane były herby. Mój pradziadek na każdej fotografii sprzed II Wojny Światowej ma sygnet na palcu. Gdy szedł na wojnę polecił szwagrowi zakopanie sygnetu rodowego oraz innych przedmiotów mogących świadczyć o tym, że był szlachcicem. Pradziadek już nigdy nie wrócił do komunistycznej Polski, gdyż znajdował się na liście nkwd osób przeznaczonych do likwidacji, zmarł w Londynie. Sakiewkę z pamiątkami wykopaliśmy po latach. Dziś sygnet po renowacji ma swoje miejsce w specjalnie przygotowenej gablotce i używany jest tylko na wypadek wyjątkowych okazji. Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej w kwestii heraldyki polecam książkę Andrzeja Kulikowskiego h. Drogomir - "Heraldyka Szlachecka" Napisana jest przystępnym językiem w porównaniu do starych herbarzy oraz wyjaśnia w prosty sposób niuanse związane z kwestiami heraldycznymi. P.S Jeżeli chodzi akurat o rody pieczętujące się herbem Topór jak np. Tęczyńscy, to zgodnie z moją wiedzą zdecydowana większość wywodzi się od Toporczyków i jest spokrewniona. Pozdrawiam
@Koyot4
@Koyot4 Жыл бұрын
Dzięki za odcinek! Miłej niedzieli wszystkim! :D
@stanisawpobog362
@stanisawpobog362 Жыл бұрын
Materiał ciekawy, dodam tylko, że jednak używa się obecnie herbów na sygnetach. Jako anegdotę dodam, że na przełomie lat 80 tych i 90 tych w Krakowie, obok posterunku MO/Policji znajdował się zakład jubilerski, do którego zgłosiła się większość miejscowych funkcjonariuszy aby zamówić sygnety z herbami. Jubiler zwęszył dobry interes i trzymał w zakładzie herbarz z którego to funkcjonariusze wybierali sobie herby które chcą posiadać na sygnecie. Pozdrawiam.
@krzysiekstaniak
@krzysiekstaniak Жыл бұрын
Dzień dobry państwu szlachectwu
@marianmrozinski8123
@marianmrozinski8123 Жыл бұрын
Dziękuję Tobie młody człowieku za zajęcie się tak egzotycznym tematem. To jednak nasza historia.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Egzotycznym? :)
@waldemarbak1116
@waldemarbak1116 Жыл бұрын
Super materiał
@ukaszradziszewski8830
@ukaszradziszewski8830 Жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu. Szanuję za uwzględnienie informacji o tamgach - jest to unikalna cecha heraldyki I Rzeczpospolitej. Te skromne znaczki kreskowe łączą ze Wschodem, to znaczy - z nieustannymi przemieszczeniami, życiem nomadycznym, "w siodle". Do szanownego Autora kanału - byłoby wspaniale przybliżyć i spopularyzować również wiedzę o gmerkach bartnych, czyli znakach dawnych bartników. W I Rzeczpospolitej był to w zasadzie oddzielny, cieszący się przywilejami stan. Sytuacja bez precedensu w całej Europie. Wynikało to z tego, że Korona i WKL były największymi eksporterami miodu, ten zaś przynosił znaczne wpływy (do XVII wieku obok pigmentu z czerwca polskiego miód był najcenniejszym towarem luksusowym z 1RP jakim handlowano za granicą). PS. Co do tamg - w ubiegłym tygodniu spierałem się o to z popularnym niemieckim heraldykiem, który wymyślił sobie germanocentryczną teorię, którą opisał tekstem - jego zdaniem tamgi z pewnością pochodzą od nordyckich znaków runniczych. XD Jak to skwitował kolega - szturchnij Niemca, a odezwie się sam-wiesz-kto. Oczywiście Voldemort, hehe.
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
Co do tamg, zerknij na znalezisko z Bodzi i co znaleziono w grobie tzw.mlodego wojownika. Pochodzi ono z pierwszej połowy XI wieku.
@ukaszradziszewski8830
@ukaszradziszewski8830 Жыл бұрын
@@lukasz_p_ Jeśli chodzi Panu o dwuzb Rurykowiczów na klamrze pasa (z zainteresowaniem przeczytałem wynik aktualnych badań zespołu i interpretację rysunków na klamrze) - nie rozumiem jednak jaki ma to związek. Jeśli mogę, prosiłbym Pana o rozjaśnienie. Nawet w naukowej interpretacji nie ma nic o tamgach - naukowcom raczej łatwo sobie wyobrazić, że narysowanie znaczka z kresek nie wymaga wysokiego rozwoju cywilizacyjnego. Dla nas też nie powinno, w końcu dzieci ppwszechnie rysują ludzi-patyczaki. Badanie znaku kreskowego, zwłaszcza - z jakiego kontekstu pochodzi i co oznacza, jaka jest jego "morfologia" - ustala się porównaniami.
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
@@ukaszradziszewski8830 polecam Panu sprawdzić choćby herb Radwan i wyciągnąć wnioski co do podobieństw do tamg. Jest jeszcze wiele innych prostych, wręcz prymitywnych rzec można, herbów które swój kształt wzięły być może nawet i ze słowiańskich znaków własności, czyli czegoś w rodzaju tamg.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Zaskakuje mnie jak niewiele literatury można znaleźć na temat powiązań polskich herbów ze wschodnimi znakami. Tamgi to szalenie interesujący temat, może kiedyś pogłębię go na swoim kanale. Pozdrawiam!
@ukaszradziszewski8830
@ukaszradziszewski8830 Жыл бұрын
@@DarekRybacki Ma Pan rację, wiedzy jest wiele mniej, niżbyśmy oczekiwali. Przypuszczam, że wpływa na to potencjalnie szeroki, interdyscyplinarny zakres badań. Te rozpięte są przynajmniej na przestrzeni kilkunastu wieków, w ogromnej przestrzeni i na dodatek kultury, które się nimi posługiwały - były zazwyczaj półosiadłe i nomadyczne. Istotną sprawą jest ustalenie tak zwanej, wspomnianej wyżej "morfologii" znaku. To jest - rekonstrukcja całego procesu od powstania. Wchodzi w to przecież analiza wielu złożonych kontekstów kulturowych, przemieszczeń - ale również konstrukcji graficznej znaku. Bez tego można swobodnie kojarzyć dowolne znaki kreskowe z całego świata - runy, tryzub i jeszcze jak chciał ktoś z komentarzy pod filmem - herb Radwan. Wówczas skończymy błądzić wyobraźnią nie przy ludach nordyckich, a przy Turbosłowianach, albo starożytnych kosmitach. ;) Badania są na szczęście możliwe, istnieje wybór opracowań naukowych, zdecydowanie najwięcej w języku polskim, rosyjskim, litewskim. Gdyby był Pan zainteresowany - proszę o kontakt. Z przyjemnością spróbuję pomóc. To jest rzeczywiście unikalna i niedoszacowana część naszej kultury wizualnej. Kiedy zainteresowałem się tym tematem podczas studiów i później - poza dosłownie jednym kolegą i jednym profesorem (tu dygresja - ten prof obecnie jest atakowany już jako rektor za zmianę nazwy warszawską ASP na Królewską Akademię Sztuk Pięknych) - znajomi pukali się w czoło. Polecam również Pana uwadze temat projektów "Królewskiej Akademii" stworzonej przez Marcello Bacciarelliego dla króla Stanislawa Augusta. Może to być ciekawy i aktualny temat odcinka dla Pana. Co de heraldyki (zwłaszcza szlacheckiej) - ta w Polsce uznawana jest za nieprzyzwoity resentyment klasowy, zwłaszcza w ostatnich latach. W końcu jest Pan autorem ciekawej polemiki do Ludowej Historii Polski prof. Leszczyńskiego, więc rozumie Pan tendencję. Serdecznie pozdrawiam z Podlasia, Łukasz.
@szymonzawadzki794
@szymonzawadzki794 11 ай бұрын
Bardzo ciekawy filmik. Dziękuję bardzo autorowi i serdecznie pozdrawiam.
@marekfedorowski2672
@marekfedorowski2672 Жыл бұрын
Dzięki tej oprawie dzwiekowej, nie trzeba nawet patrzec na tytul, żeby wiedzieć, kto jest Twórcą filmiku. Genialna robota. Pozdrawiam
@michalalibaba263
@michalalibaba263 Жыл бұрын
Na razie młodym, ale jak tylko zasłużę swym życiem i godnym będę, to sygnet z moim herbem sobie sprawię (Jastrzębiec).
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
Nie wiedziałem że Alibaba miał polskie pochodzenie. Czego to Internet nie uczy ;).
@kawtom72
@kawtom72 Жыл бұрын
Czołem waszmości ! Bardzo ciekawy temat. Ja pieczętuję się herbem Janina. Tarcza w tarczy. W klejnocie siedem piór pawich. Tym samym co imć Jan z Sobieskich.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Czyli Sobieski jest Twoim "stryjcem"? :) :)
@dawidstankowski9047
@dawidstankowski9047 Жыл бұрын
niesamowita praca i wiedza , aby udostępnić ten film. Dziękuję!
@photographybygeorge1
@photographybygeorge1 Жыл бұрын
Daję zawsze łapkę zanim zacznę oglądać Pana nowy odcinek. Z góry wiem, że i ten odcinek będzie - jak zwykle - przygotowany bez pudła. Niesamowita wiedza. Dziękuję.
@katarzynabatory5577
@katarzynabatory5577 Жыл бұрын
Szczęść Boże. Dziękuję za opowieść.
@ajgor.1443
@ajgor.1443 Жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał! Dziękujemy
@slawekwonski
@slawekwonski Жыл бұрын
Bardzo ciekawe 👍
@historiaminiona
@historiaminiona Жыл бұрын
Herby to niezwykle interesujący temat, dobra robota :)
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Dzięki :)
@historiaminiona
@historiaminiona Жыл бұрын
@@DarekRybacki nie ma za co, nasza historia jest istotna i powinno się o niej mówić :)
@sidek123
@sidek123 Жыл бұрын
Podziękowania za super odcinek 👌 pozdrowionka 👍
@drako7532
@drako7532 11 ай бұрын
Lubię bardzo pana filmy. Pozdrawiam
@pterodaktylWT
@pterodaktylWT Жыл бұрын
Świetny odcinek! Pozdrawiam
@robertszostak666
@robertszostak666 Жыл бұрын
Czołem Waszmości! Pozdrawia Robert h. Łabędź
@gto65555
@gto65555 Жыл бұрын
Świetny materiał, jak zawsze
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Dzięki :)
@pawezpoznania9563
@pawezpoznania9563 Жыл бұрын
Z automatu łapka w górę i oglądamy 💪
@jeanvonestling7408
@jeanvonestling7408 Жыл бұрын
Dzieki!
@prawdaswiata1091
@prawdaswiata1091 Жыл бұрын
Super , Dzięx za materiały - dawane ku gawiedzi ciekawości zaspokojenia tłumu dane , chwalić Waszmości za info takowe z Szacunkirm przekazane .. Pozdrawiam
@assasaas8615
@assasaas8615 Жыл бұрын
Niedziela z ENCYKLOPEDIĄ to piękna niedziela 🤝
@annaschul
@annaschul Жыл бұрын
mogę powiedzieć że jestem herbową bo herbu jastrzębiec a mój mąż herbu Nałęcz nie wiedzilismy o tym ale nasze herby są wymienione w kronikach z 1410 roku dowiedzieliśmy się że herb przechodzi po mieczu a nie po Kądzieli
@sav2236
@sav2236 Жыл бұрын
Wspaniała opowieść, dziękuję. Sub już od dawna.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Dzięki!
@lalek3346
@lalek3346 Жыл бұрын
Dziękuję!
@livro5845
@livro5845 8 ай бұрын
Kochani, w dobie internetu sprawdzenie, czy ma się pochodzenie szlacheckie nie jest niczym trudnym. W ten sposób dowiedziałam się, że pochodzę od szlachty zaściankowej, a wieś, z której pochodzili moi rodzice jest jednym z gniazd szlachty ziemi łomżyńskiej. Niektórzy moi znajomi pochodzą spod herbu Ślepowrona. Często nazwisko, jakie się posiada, miejscowość, z jakiej się pochodzi oraz nazwiska i miejsce zamieszkania swoich przodków stanowi już jakiś krok w stronę dowiedzenia się trochę o swoich korzeniach, chociaż nigdy nie będzie to całkowita pewność jak w przypadku badań dna.
@andree2000
@andree2000 Жыл бұрын
O super ciekawy temat
@jasniepandionizyzlotopolski
@jasniepandionizyzlotopolski Жыл бұрын
Ciekawy filmik zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę genealogiczną, tak jak ja.
@andrzejroszkowski4734
@andrzejroszkowski4734 Жыл бұрын
Ja mam herb Ogończyk.Na Podlasie potomkowie sprowadzili w 15 wieku z Kujawsko Pomorskiego województwa miejscowość Ruszki Osięciny. ,Radziejewski .Powstała obsada Roszki gm. Sokoły parafia Płonka Kościelna woj Podlaskie.
@andrzejcywindski6981
@andrzejcywindski6981 3 ай бұрын
To wszystko na Podlasiu !!?? Daleko tam do wsi Mocarze!!!
@Damian-cj2zu
@Damian-cj2zu Жыл бұрын
Kolejny Bardzo dobry odcinek 👍 Polecam wszystkim do obejrzenia 👏 Pozdrawiam serdecznie z Częstochowy 😊 Damian
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Coś z tej Częstochowy wypadałoby nagrać, prawda? :)
@Damian-cj2zu
@Damian-cj2zu Жыл бұрын
@@DarekRybacki Oczywiście że tak👍 Jasna Góra, zamek w Olsztynie koło Częstochowy mają silne związki z budową obecnej Polski oraz potopem szwedzkim 👍Zapraszam do Częstochowy 👍
@Krolewski_Podcast
@Krolewski_Podcast Жыл бұрын
Świetny film!
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Dzięki! :)
@janjankowski3408
@janjankowski3408 Жыл бұрын
Dzięki za info
@bozenadybiec4523
@bozenadybiec4523 Жыл бұрын
Ciekawy temat
@sylwestrdeja8789
@sylwestrdeja8789 Жыл бұрын
Dałem subskrypcję. Fajny kanał
@aleksanderkochelak3586
@aleksanderkochelak3586 Жыл бұрын
Dodałem subskrypcję.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Dziękuję! :)
@sumazdar
@sumazdar Жыл бұрын
dziękuję
@MySkulgirl
@MySkulgirl 4 ай бұрын
Ostatnio natrafiłam na herb Joanny Lubomirskiej gdzie do swoich jego dołożyła Szreniawe męża Jerzego Ignacego Lubomirskiego i pieczętowała się 3 klejnotami: rodowym męża, swoim podwójnym i swoim rodowym. Mówimy o drugiej połowie... XVIII
@janesik
@janesik Жыл бұрын
Dobry odcinek
@arkadiuszwachowski3055
@arkadiuszwachowski3055 Жыл бұрын
😊😊
@artur3888
@artur3888 3 ай бұрын
Mój pradziadek legitymował się herbem Jelita, Prababka Kotwicz a jeszcze pokolenie wstecz był herb Wiśniewskich po praprababce.
@kotlet4ever
@kotlet4ever Жыл бұрын
To wszystko powoli wraca... "Jam jest Janusz herbu Cebula! A oto moja żona Grażyna herbu Biedrona! Wołaj chamie Kierownika, bo niegodnyś z nami rozmawiać!"
@krzysiekstaniak
@krzysiekstaniak Жыл бұрын
😂😂😂
@kotlet4ever
@kotlet4ever Жыл бұрын
@@krzysiekstaniak Cosik mi się widzi, że Waćpan też już spotkał taką... nową szlachtę. Taką, co... nie pracuje ;) I taką, co swe herby nosi na tipsach, a pieczętuje się inkaustem na zadzie zamiast normalnie pieczęcią odciśniętą na laku na kopercie. Bo o kopertach wie tylko tyle, że tam należy parkować, żeby być najbliżej wejścia do marketu... ;) Pozdrawiam Waszmości! ;)
@krzysiekstaniak
@krzysiekstaniak Жыл бұрын
@@kotlet4ever święte słowa, pozdrawiam waszmości 👍
@kotlet4ever
@kotlet4ever Жыл бұрын
@@krzysiekstaniak A tam zaraz święte... Tak se czasem obserwuję okoliczności przyrody i coś napiszę... ;)
@plywaj
@plywaj Жыл бұрын
Bardzo fajny filmik. Jednakże moim zdaniem, skromnego amatora szperania w dziejach zamierzchłych, w sprawie pochodzenia polskich herbów należałoby cofnąć się w czasie znacznie dalej niż do średniowiecza. O setki, a może nawet tysiące lat. Najstarsze znaki, te o najprostszej formie graficznej, pochodzą jeszcze z czasów gospodarki pasterskiej. Kilkoma kreskami utworzone krzyże, strzałki, swastyki, linie faliste, półksiężyce itp. pierwotnie służyły znakowaniu zwierząt paleniami na skórze. Tylko bardzo proste znaki da się tak wypalać. W słownictwie języka polskiego czynność ta została trwale zapisana. Szlachta "pieczętowała się"... to znaczy znakowała. Otóż wypalanie znaków zapewne bardzo piekło znakowane zwierzęta. Piecze, stąd mamy pieczęć, a nie jakiś tam stempel szlachecki. Piętnowano także przestępców i niewolników, wypalając im znaki jak zwierzętom. Także najstarsze herby mają archaiczne nazwy, niewiele lub nic nam dzisiaj nie mówiące. Np. Łada, Leliwa - pochodzące od imion pogańskich bóstw. Ale też Oksza... Otóż termin OKSZA oznacza topór (na tarczy jest jego wizerunek), wykonywany pierwotnie z okrzesanego krzemienia. Dzisiaj częściej mówimy siekiera, bo służy do cięcia - siekania. Jednakże słowiańska OKSZA przeszła przez łacińską formą AXA aż do współczesnego angielskiego AXE. A przecież krzemień to po angielski FLINT. I tym sposobem dowiadujemy się na 100% z jakiego kierunku szedł topór wraz z jego nazwą. Mam też pewne wątpliwości co do niemieckiego pochodzenia słowa HERB, ponieważ w polszczyźnie znamy podobne słowo KARB (od harb, garb) oznaczającego wypukłość, góry, ale także jakieś znakowanie metodą nacięć. Temat można rozwijać w nieskończoność, ale w komentarzu nie ma na to zbyt dużo miejsca.
@snd7622
@snd7622 Жыл бұрын
Stosowanie herbow rodowych przyszlo do Polski z zachodu przez Niemcy nie jest to polski wynalazek.,,Pieczetowala sie'' pochodzi od pieczec, czyli zazwyczaj odciskanie na wosku pierscienia z herbem. A nie jak napisales od wypalania znakow na krowach. Jezyk sredniowieczny byl niemal calkowicie inny od wspolczesnego stad semantyczne proby wyjasniania poprzez analogie sensu nie maja. Wiele herbow pochodzi z innych krajow.
@tomaszkotlicki
@tomaszkotlicki Жыл бұрын
Mega wiedza jak zawsze!!! Zrobisz film o Herbie Jelita ?
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
A nie lepiej przeczytać o tym samemu? To naprawdę nie powoduje bólu głowy. Jelita mają akurat dość ciekawa legendę herbową.
@marcel8523
@marcel8523 Жыл бұрын
Fajny kanał
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Dziękuję :)
@mateusz.widelski
@mateusz.widelski Жыл бұрын
pozdrawiam
@panropuch1741
@panropuch1741 Жыл бұрын
Pozdrawiam.
@arminiuszmazowszanin2670
@arminiuszmazowszanin2670 Жыл бұрын
Interesujący temat - to samo monogramy. Zawsze mnie to interesowało.
@AnonikAnonikos
@AnonikAnonikos Жыл бұрын
Kiedyś miałem pomysł na komiks historyczno-fantastyczny, gdzie herby dawałyby różne supermoce. Ciekawy koncept?
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Świetny :-)
@AnonikAnonikos
@AnonikAnonikos Жыл бұрын
@@DarekRybacki Dziękuję.
@JustynaBartkowska
@JustynaBartkowska Жыл бұрын
Polecam cykl o Łokietku Cherezińskiej, gdzie zwierzęta herbowe żyją własnym życiem :)
@AnonikAnonikos
@AnonikAnonikos Жыл бұрын
@@JustynaBartkowska Czyli znowu mnie ubiegnięto. 😞
@elzbietarakusz2421
@elzbietarakusz2421 Жыл бұрын
Witaj Waszmosc! Pięknie Wacpan prawisz, piękny krajobraz jak i muzyka. Tylko jedno naciągnięte w PRL nie było komunizmu. Ludzie jak ludzie ale uczucia emocje pragnienia oczekiwania czy się aż tak bardzo zmieniły po 89, raczej nie. Bez człowieka nie byloby Boga i nie tylko.
@elzbietarakusz2421
@elzbietarakusz2421 Жыл бұрын
@andos swoją już wziąłeś/as
@aleksanderallien6169
@aleksanderallien6169 Жыл бұрын
Ciekawie bylo by wznowić herby I np. Mieć w dowodzie dany herb.
@daro7993
@daro7993 Жыл бұрын
Chyba przywiązanie do herbu jako identyfikatora w formie graficznej jednak przetrwało. Czym innym są zastrzeżone znaki firmowe? Ludzie zwracają uwagę na to kto jakiej firmy nosi ubrania, jakiej marki jezdzi samochodem, Przykłady można mnozyc
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Coś w tym jest :)
@daniellus
@daniellus Жыл бұрын
Moja familia spod herbu Leszczyc. Kolejny super odcinek. Dziękuję, że nie znarnowałem 12minut 32 sekund życia na jakieś inne bzdury!
@waliza001
@waliza001 Жыл бұрын
Moja tez hehe :)
@bozenadybiec4523
@bozenadybiec4523 Жыл бұрын
Herby to historie rodowe ciekawe wątki życiowe
@robertszyda5716
@robertszyda5716 Жыл бұрын
Oglądamy. Jestemnpierwsyz 😊
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Czołem :)
@robertszyda5716
@robertszyda5716 Жыл бұрын
@@DarekRybacki c Czołem Darku! Świetna robota. Uwielbiam twoje filmy... bardzo przyjemnie się słucha jak opowiadasz o Panach Braciach 😉
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
Co do tamg czy herbów wspólnych w Polsce nasuwa się analogia do noszonych dziś na mundurach oznaczeń jednostki
@darekradek2072
@darekradek2072 Жыл бұрын
Bardziej drużyn piłkarskich.
@sebastianmolerus8775
@sebastianmolerus8775 Жыл бұрын
Wieczerzą u Radziwiłłów film się zaczyna! :D
@rafand120
@rafand120 Жыл бұрын
Bardzo lubię Twoje filmy rzucają zupełnie inne światło na epokę o, której opowiadasz. Mam jednak pytanie do tematu film. Czy nazwisko w dzisiejszych czasach może być powiązane z herbem szlacheckim?
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
Każdy herb rodowy ma przypisaną listę nazwisk jakie mogą się nim posługiwać. Nie znaczy to, że każdy noszący takie nazwisko tym szlachcicem jest.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Moim zdaniem współcześnie o wiele ważniejsze od tego czy "jest się" szlachcicem (tj. czy miało się przodków ze szlachty) jest bycie świadomym obywatelem - także na polu rodzimej tradycji i historii. Pozdrawiam!
@hannaosajda8458
@hannaosajda8458 Жыл бұрын
Darek, wspomniałeś o Sienkiewiczu, czy podobają Ci się imiona : Ligia i Nel ?
@maxr4855
@maxr4855 Жыл бұрын
🤠
@Wilkur
@Wilkur Жыл бұрын
Ze mnie rzaden szlachcic a mieszczanin z dziada chodz pra pra babka była herbu Ślepowron, ja jednak nie mam prawa się tym herbem chwalić. Jeden typ jednak któremu dziewczynę ukradłem miał przy imieniu dopisek von i chwalił się herbem Jeż, zawsze się śmieje że odegrałem alternatywnego wersję lalki.
@shreder221
@shreder221 13 күн бұрын
6.21 jest i "moja" holewa ;)
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
Herby pojawiły się pradopodobnie w drużynach wczesnych Piastów. Były to symbole malowane na tarczach w obrębie druzyny pod wojewodą lub dowódcą w celu ułatwienie identyfikacji na polu bitwy. Część wczesnych herbów 'pożyczono' od Niemców w trakcie walk z nimi, część to staropiastowskie znaki.
@mieszkogulinski168
@mieszkogulinski168 Жыл бұрын
Czy da się odróżnić które symbole zostały zapożyczone, a które są - powiedzmy - oryginalne?
@irenaszarzynska7758
@irenaszarzynska7758 Жыл бұрын
@@mieszkogulinski168 W pewnym sensie są to są symbole, jako że stanowią wyróżniki. Przyjęły sie jednak określenia: herb, znak rodowy, stemma.
@wadysawkomanski5307
@wadysawkomanski5307 Жыл бұрын
ciekawie jest opowiedziane chetnie bym sie dowiedziial o herbe ,,herb wlasny KOMANSKI
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Herbarzy jest sporo - i to ogólnodostępnych :)
@wadysawkomanski5307
@wadysawkomanski5307 Жыл бұрын
@@DarekRybacki
@HannaARTzink
@HannaARTzink Жыл бұрын
Jak zwykle świetnie przygotowany materiał, interesująco ilustrowany. Może utracimy suwerenność ale chrońmy tradycję. Jeśli nie mamy herbu rodowego to stwórzmy sobie, odzwierciedlając rodzinne zajęcia lub upodobania.
@instytutperyklesa
@instytutperyklesa Жыл бұрын
Witaj. Co lepsze od kuchowicza na początek - obyczaje staropolskie, czy człowiek polskiego baroku? a może jeszcze inne obyczaje i postacie polski szlacheckiej? i na ile informacje z tych książek się pokrywają, a na ile stanowią, oddzielną, ekskluzywną wiedzę?
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Z tych dwóch: moim zdaniem "Obyczaje" :)
@adalbertwirski4222
@adalbertwirski4222 Жыл бұрын
"WIĘCEJ NIŻ RESET. WIZJA NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI" - Film do obejrzenia w sieci
@kirmarks02
@kirmarks02 Жыл бұрын
W sumie to podobno moja rodzina ma herb ale go nie znam (jedetem po Kondziela że dwa pokolenia) PS. Pamiętam jak mieliśmy na polskim zadanie stwórz herb.
@danielrybacki9447
@danielrybacki9447 Жыл бұрын
Strasznie ciekawy film i duża wiedza prowadzącego oby tak dalej
@zbychu5464
@zbychu5464 Жыл бұрын
Z całym szacunkiem poniatowski nie był ostatnim królem Polski.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Czekałem na ten argument... ;-) Moim był.
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
A kto był? Może jakiś car Rosji, bo chyba oni sobie zagarnęli ten tytuł?
@zbychu5464
@zbychu5464 Жыл бұрын
@@lukasz_p_ Mikołaj 1koronował się w Warszawie na króla Polski.
@zbychu5464
@zbychu5464 Жыл бұрын
@@DarekRybacki moim też ale Rosja nas podbiła,tak jak kiedyś Czechy i było dwóch króli czeskich Polski. Dla mnie to Sasi byli najgorszymi władcami i niestety długo żyli. A poniatowski też był słaby. Pozdrawiam i życzę dużo sukcesów.
@Zubson88
@Zubson88 Жыл бұрын
Ave
@eklektos77
@eklektos77 Жыл бұрын
10:42 i dobrze zrobił 😂
@lukasg7368
@lukasg7368 Жыл бұрын
Dlaczego te herby nie są kontynuowane po dziś dzień?
@mountainhobo
@mountainhobo Жыл бұрын
Wyjaśnił w filmie.
@user-po9nk3ev8q
@user-po9nk3ev8q Жыл бұрын
Дуже класний канал
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 Жыл бұрын
Jestem herbu Rogala , wiekowo wedrowalismy od ziemi Dobrzynskiej po Kurpie i dalej w swiat . Moje pokolenie to Borowcy , Policjanci , Strazacy zawsze w sluzbie Rzeczpospolitej . Milej niedzieli zycze 🤣🍻
@damakameliowa5712
@damakameliowa5712 Жыл бұрын
Znam kogoś o tym nazwisku.Pozdrawiam
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 Жыл бұрын
​@@damakameliowa5712 Jest takie francuzkie przyslowie w niemczech niezwykle popularne ; Adel verpflichtet / szlachectwo zobowiazuje . Milego tygodnia pracy przed 3 maja zycze 🇪🇺👎
@ricardomews3597
@ricardomews3597 Жыл бұрын
Ludzka pycha nie zna granic!
@Perping-ue2qf
@Perping-ue2qf Ай бұрын
Mój 7 razy pra dzidek Andrzej Kosikowski był z rodu Krzyżłuk a moja 7 razy pra babcia Zofia Cieśla jest z herbu Gozdawa
@Mrownica
@Mrownica Жыл бұрын
Waść Darku Ja tez jestem szlachcicem herbowym mam dwa psy na tarczy jeden sra drugi warczy 😁😁😁🤣🤣🤣😉😉😉👍👍👍
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 Жыл бұрын
Dlatego tez tylko prostownik jestes 🤣🍻
@andrzejcywindski6981
@andrzejcywindski6981 4 ай бұрын
A trzeci co !!!
@Mrownica
@Mrownica 4 ай бұрын
@@andrzejcywindski6981 Sorki Kolego napisałem sam nie wiem czemu trzy a miałem na myśli dwa już to poprawiam Serdecznie pozdrawiam i dziękuje za pytanie Robert
@jakubmalicki6357
@jakubmalicki6357 Жыл бұрын
Jaką znowu "krzywdę saraceńskiej księżniczki"? Wyzwała na pojedynek, sama ustaliła głupi warunek, przegrała i poniosła konsekwencje. Dostała w głupią łepetynę szachownicą - może trochę zmądrzała 😂
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Ech, i bądź tu człowieku dżentelmenem ;)
@lukasczuczelo6756
@lukasczuczelo6756 Жыл бұрын
re
@HeilWhiteWolf
@HeilWhiteWolf Жыл бұрын
Robisz fantastyczna robotę stary, kłaniam się nisko z szacunku!
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Dzięki! :)
@Zosia.B
@Zosia.B Жыл бұрын
A czemuż to znaki w polskich herbach przypisujesz skandynawskim runom, a nie polskim(słowiańskim) runom? Kiedy to my Polacy zaczniemy opowiadać o naszej prawdziwej historii, a nie o historii napisanej i zafałszowanej przez naszych zaborców? Czemu uważamy naszych przodków za idiotów, bo wywodzili, że pochodzimy od Sarmatów lub Scytów? Wszelkiego rodzaju odkrycia archeologiczne na teranych Polski i słowiańszczyzny oraz badania genetyczne świadczą o tym, że nasi przodkowie nie prawili bzdur i dowodzą tego, że tworzyliśmy cywilizację starszą od egipskiej i sumeryjskiej.
@damakameliowa5712
@damakameliowa5712 Жыл бұрын
Co?
@mountainhobo
@mountainhobo Жыл бұрын
"dowodzą tego, że tworzyliśmy cywilizację starszą od egipskiej i sumeryjskiej" -- 🤣😂🧐🙄🤣
@Zosia.B
@Zosia.B Жыл бұрын
@@mountainhobo kzbin.info/www/bejne/mIimommbpNmHsKM kzbin.info/www/bejne/pmPGenuFqa2Aetk kzbin.info/www/bejne/nmHWfKV9r91mfqM kzbin.info/www/bejne/hnral5Skjc-XlaM kzbin.info/www/bejne/jnu9hoemfbx2Zqs Tyle na początek starczy.
@mountainhobo
@mountainhobo Жыл бұрын
@@Zosia.B To ma być dowód na te hiperboliczne tezy?
@qwerty-tv9wc
@qwerty-tv9wc Жыл бұрын
XD
@mateuszpotocki3261
@mateuszpotocki3261 10 ай бұрын
No jak tak można nie subskrybować przecie to nie godne
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
Najslynniejsi Sarmaci z tamgą to Chaz ariowie😊
@krzysztofmarkiewicz2216
@krzysztofmarkiewicz2216 5 ай бұрын
Ja do swoich korzeni docieram i jestem w udokumentowanym roku 1666 .
@DarekRybacki
@DarekRybacki 5 ай бұрын
I co? Sami chłopi/szlachta?
@romanmichalak2206
@romanmichalak2206 4 ай бұрын
to skąd się wzięło prześmiewcze wyzwisko ty ciołku?
@alenahustakova1389
@alenahustakova1389 Жыл бұрын
Mohu se, zeptat co je to za erb co máte v tom intru každého videa vždy v tom písmenu S? Takové ty 3 drápky na tlapce. A zdravím od nás, moc vás sleduji, učím se polsky a často do polsky i jezdím.
@DarekRybacki
@DarekRybacki Жыл бұрын
Czołem! To nie herb, a logo inspirowane awersem szeląga z czasów Stefana Batorego. "S" oznacza więc "Stephanus", a jednocześnie ładnie pasuje do staropolszczyzny, którą się zajmuję :)
Jak zostać SZLACHCICEM? O przenikaniu PLEBEJUSZY do stanu szlacheckiego
13:11
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 43 М.
Prawem i LEWEM - jak MORDOWAŁA się szlachta Czerwonej RUSI?
18:25
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 35 М.
Cool Items! New Gadgets, Smart Appliances 🌟 By 123 GO! House
00:18
123 GO! HOUSE
Рет қаралды 17 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 57 МЛН
Beautiful gymnastics 😍☺️
00:15
Lexa_Merin
Рет қаралды 14 МЛН
Jak brzmiał STAROPOLSKI? | Innymi Słowy #5
26:04
Podcast Innymi Słowy
Рет қаралды 1 МЛН
ZABÓJCZY i cichy - ŁUK w dawnej Rzeczpospolitej
14:59
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 154 М.
DLACZEGO SZLACHTA ZDRADZIŁA PODCZAS POTOPU?
25:49
Kurier Historyczny
Рет қаралды 145 М.
Chleb z PAJĘCZYNĄ i inne staropolskie LEKARSTWA - pomagały czy ZABIJAŁY?
13:30
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 37 М.
Najokrutniejszy wódz TATARÓW XVII wieku - Kantymir zwany "KRWAWYM MIECZEM"
15:57
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 70 М.
Czy Polska KOLONIZOWAŁA Ukrainę? Indagacje i response, czyli Q&A po staropolsku
42:55
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 24 М.
Polak w urzędzie, czyli o stylu urzędowym i urzędnikach naszej literatury
22:25
ZŁOTE podkowy i szable w RUBINACH - SARMACI wjeżdżają do Rzymu w 1633 roku
14:39
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 26 М.
Cool Items! New Gadgets, Smart Appliances 🌟 By 123 GO! House
00:18
123 GO! HOUSE
Рет қаралды 17 МЛН