Odpowiem Marcinie na Twoją wątpliwość. Stacja ma ograniczenie co do napięcia. Prąd popłynie taki, jakiego zażąda stacja. Jeżeli stacja może pobierać maksymalnie 2kW a źródło będzie potrafiło tyle z siebie oddać, to wszystko będzie działało.
@DobryProjekt Жыл бұрын
Super, bardzo dziękuję za odpowiedź, podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
Znaczy finalnie dobrze wszystko jest ogarnięte. Mamy tu szeregowo i równolegle wszystko spięte. Sam już na końcu zwatpiłem 😀
@grzegorzwitarianin303511 ай бұрын
Witam, kod rabatowy ciągle działa, wczoraj kupiłem Fossibot 3600 W+panel 420+przewód uniwersalny za 8800,- .Serdecznie pozdrawiam🙂
@DobryProjekt11 ай бұрын
Super, będzie kolega zadowolony :) Proszę dać znać jak dojdzie i poproszę o opinię:)
@grzegorzwitarianin303511 ай бұрын
@@DobryProjekt oczywiście, dam znać, myślę, że pociągnie małą betoniarkę i rozdrabniacz do gałęzi firmy NAC. Widziałem, jak radzi sobie z łuparką do drewna, czapki z głów 👍
@edwardfrydryczek7895 Жыл бұрын
Pozdrawia Zlotow .U mnie przetwornica również wwysiadala ponieważ przekroczyłem napięcie wejściowe 350v pomimo że string pv był poniżej.Dzialo się to w zimie przy ostrym słońcu.okazalo się że napięcie wejciowe było dużo wyższe.Po zdjęciu 2 płyt wszystko doszło do normy.Napiecie przy ostrym zimowym słońcu niskiej temperaturze rośni nawet o 20 procent i przekracza znacznie napięcie wynikające z sumy napięcia z tabliczki znamionowej.
@DobryProjekt Жыл бұрын
Merytoryczna informacja to warto zapamiętać. Bardzo dziękuję za podzielenie się wiedzą i aktywność w komentarzach :) 😀 Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrawia :)
@MrRatpaw Жыл бұрын
Dzień dobry Panie Edwardzie. Czy zatem można przyjąć, że maksymalne napięcie na stringu będzie większe o 25% od sumy znamionowego, podanego przez producenta modułów PV?
@edwardfrydryczek7895 Жыл бұрын
@@MrRatpaw każdą płyta ma podany współczynnik temperaturowy ale zwykle w mroźna słoneczna zimę napięcie wzrosniepowyzej założonego I dlatego inwertery powinny być zaprojektowane o większej mocy niż współpracujące stringi to moja praktyka. Funkcjonowania elektronów swobodnych jest utrudnione i nie utrudniają one przepływ elektronów fotowoltaicznych wybitych przez swiatlp
@MrRatpaw Жыл бұрын
@@edwardfrydryczek7895 Hmm, a wszyscy proponują falowniki o mocy ponizej mocy PV, żeby bardziej wydajnie pracowały przy typowych warunkach.
@edwardfrydryczek7895 Жыл бұрын
Wg mnie mojej praktyki i teori
@semipawel Жыл бұрын
i jak zepniesz oba magazyny szeregowo 48v +48V to będzie w zakresie napięć wejścia PV tego FOSSiBOT F3600
@PP.EKOTECH Жыл бұрын
Cześć Marcin ! :) Fajny film ! ;) Dobrze kombinujesz.. ! ;) Niestety PV nie są idealnym rozwiązaniem w pochmurne dni czy noce , czy w zimie :) Nie ma co sie oszukiwać .. , a tak wielu to robi ;) Na polu widzę wiatr , gałęziami rusza nie źle..! ;) .. ;) Wiesz o czym myślę ! ? :) Jeśli byś miał turbinkę wiatrową , o mocy nominalnej 3 kW ... to by Ci prądu nie brakowało.. ! ;) Nie myślę o chińskich wiatraczkach.. ;) Przy wietrze mp. 3m/s jeśli by było nonstop 100W .. to by coś podreperowało budrzet energetyczny..?? ! ;) Jesli będzie 5 m/s =300-400 W itd.. ;) Gazu pójdzie dużo mniej .. ! ;) Zamontuj stacje meteo , zobaczymy jaka średnia wiatru.. ? Pozdrawiam serdecznie z Podhala -góral Paweł P. Pozdrawia ! ;) Hej!
@DobryProjekt Жыл бұрын
Paweł na Ciebe zawsze można liczyć:) Cały czas myślę o tym intensywnie, więc na 100% założę;)
@paweirlandia6339 Жыл бұрын
Witam Ciekawe 😊😊😊 Pozdrawiam
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
Na tabliczce znamionowej jest napisane jaką maksymalną moc paneli można podłączyć przy danym napięciu magazynu energii.
@edwardfrydryczek7895 Жыл бұрын
Wg mnie zarowno przetwornice jak i inwertery są sterowane glownie napięciem i tworzenie stringow o napieciu wyzszym niż inwerter jak to radza niektorzy fachowcy są błędem gdyz w ostrej slonecznej zimie napiecie DC będzie nawet o 20 procent wyzsze niż projektowane a wynikajace z tabliczek znamionowych.Trzeba uwzględnić współczynnik temperaturowy
@DobryProjekt Жыл бұрын
Masz rację Edward, jest ogromny strzał napięcia, natężenia w zimie, kiedy śnieg nagle zsunie się z panela na którym zalegał w słoneczny dzień.
@tw1644 Жыл бұрын
A myślałeś może o zwykłej chińskiej przetwornicy step up z ograniczeniem natężenia prądu wyjściowego np do 10A. To powinno spokojnie dać 800 - 900W i mppt spokojnie sobie z tym poradzi.
@ciaczeq Жыл бұрын
Trzeba pamiętać o tym ze jeśli damy to na przetwornice step up to urzadzenie musi dać z siebie wytrzymałościowo większą moc a co za tym idzie opory swoje też pewnie zrobia. Sam mam takiego step-upa ale nie mam chwilowo czasu na testy. Przewody juz zamotane na wejsciu jak i wyjsciu 4mm2 inne juz w zlaczkach sie nie mieściło
@DobryProjekt Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za aktywność w komentarzach:) Zawsze to nowy punkty widzenia, trzeba pomyśleć:) Pozdrawiam serdecznie
@ciaczeq Жыл бұрын
@@DobryProjekt fotowoltaika ma swoje plusy ale tylko w sloneczne dni. Kilku znajomych ma i wystarczy pare chmur i z 5kw robi sie 900W. Trzeba szukac alternatyw by bylo to naprawde offgrud
@danielinteligent7540 Жыл бұрын
Dobry dzień 😊
@DobryProjekt Жыл бұрын
Powitać kolegę, jak zawsze aktywny :) Dziękuję i miłego oglądania;)
@danielinteligent7540 Жыл бұрын
@@DobryProjekt 😉 odcinek jak zawsze ciekawy aż miło oglądać.
@marekmosiadz1127 Жыл бұрын
ten eksperyment może źle się skończyć - wejście mppt nie jest przystosowane do dużych prądów jakie mogą popłynąć z banku akumulatorów - możesz usmażyć urządzenie a nawet dom - za 1200zl kupisz na ali falownik 5.5kw 48V i po co wyważać otwarte drzwi...
@DobryProjekt Жыл бұрын
Oczywiście ma kolega rację.
@AdamAdam-cd2fs Жыл бұрын
Wszystko fajnie, tylko żeby te aku były tansze
@DobryProjekt Жыл бұрын
Można by założyć większy bank a to duży komfort mieć ten zapas, przy tym samym budżecie gdyby było taniej. Kolega już zaczął kompletować? Czy czekamy na niższą cenę?
@hublanek Жыл бұрын
tanieją z dnia na dzień a będą tanieć jeszcze bardziej
@AdamAdam-cd2fs Жыл бұрын
Czekamy,czekamy
@MrRatpaw Жыл бұрын
@@DobryProjekt Słyszałem, że szykuje Ci się prezent w postaci 95 kWh 😉
@marekmosiadz1127 Жыл бұрын
@@AdamAdam-cd2fs na sygnał:)
@tomaszsikora3855 Жыл бұрын
4 agm po 100 i 2 lifepo4 po 100 to chyba 600 ah czyli raczej nie 200 jak ustawiłeś. Zmień na 600. Równolegle pojemności sumują się.
@DobryProjekt Жыл бұрын
Tam są 4 sztuki lifepo4 po 12v/100Ah i 2 sztuki 24v/100Ah sztuki łącznie dwa zestawy 48V/100Ah. Wniosek jest prosty 48V/200Ah no chyba że... Jak kolega uważa?
@MrCzucz Жыл бұрын
@@DobryProjekt 48/200 jak h.. ee byk. Ciekaw jestem, a raczej mam pewne uzasadnione obawy o rozjeżdżanie się parametrów w bateriach. Przy takich samych elementach łatwo można rozwiązać balansowanie. W tym przypadku pewnie trzeba 2 osobne balansery. Jeden do 24v i drugi do dwunastek. Bez tego prędzej czy później zaczną się problemy.
@MrRatpaw Жыл бұрын
Dobry Projekt, mieszkasz w tym domku cały rok? Ile masz w sumie mocy w PV?
@DobryProjekt Жыл бұрын
Mieszkam tam od kilku do kilkudziesięciu dni w ciągu... przez cały rok od kilu lat. Wszystkie sezony wiosna, lato, jesień, zima. Przećwiczyłem i ćwiczę wszystkie sezony siedząc tam tyle ile się da. Instalacja nonstop jest zmieniana, teraz jest podłączone 2,7kW najwięcej było chyba 7,2 kW a test był robiony na 420W. Jak by co mam na imię Marcin :)
@MrRatpaw Жыл бұрын
@@DobryProjekt Super Marcinie, widzę że masz podobne podejście do mojego - nie wierzysz w deklaracje słowne 🙂 A nie myślałeś, żeby po prostu wziąć Victrona i SolarEdga, jak radzi Piotrek Eko Niezależny? Kilka kW to już jest niemała moc i urządzenie musi być bardzo solidne.
@semipawel Жыл бұрын
Mam podłączony magazyn 6,8KWh (zakres napięć magazynu 27-33,5V 0-100%) do mikroinwertera 360W na wejście pv (zakres napięć mppt mikroinwertera 25-45V) przy napięciu baterii 32v leci już pełna mocą inwertera 360W przy napięciu 30,7V 200W) mppt mikroinwertera świetnie to ogarnia i nie drenuje magazynu (to taki tani hybrydowy system na noc dzięki czemu zmniejszam energię pobieraną z sieci )
@tomwar4564 Жыл бұрын
Kurde w drogie akumulatory idziesz:D Ale dopytam 6 akumulatorów 100ah podłączone równolegle.... Jaki przewód? 50mm Cu wystarczy?
@DobryProjekt Жыл бұрын
Tam jest podłączenie szeregowe i równoległe. Przy niskonapięciowych magazynach trzeba dawać grubsze przewody. Obciążanie i pobór z magazynu wyznacza jaki przekrój stosować a nie ilość akumulatorów. Trzeba odczytać z tabeli i na podstawie tego dobrać przekrój. Choć 50mm to już dość dobry przekrój jak na odbiór kilku kW
@tomwar4564 Жыл бұрын
@@DobryProjekt no i git Znana firma sprzedająca akcesoria elektroniczne poleciła mi(a raczej jeden z ich SPEC-jalistów od KABLE-i ) przewód spawalniczy 70mm2 i nie pytał o obciążenie tylko o ilość akumulatorów.... że sumujemy ilość amperów i tak dobieramy przewody...blebleble...pewnie taki im nie schodzi. U mnie max moc 1-2kw ciągłego poboru
@marekchomiak2102 Жыл бұрын
oczywiście, że masz 200Ah * 48 .. 10 kWh
@DobryProjekt Жыл бұрын
Hehe, tak tak wiem ;) Aczkolwiek przez cały czas coś zmieniam przestawiam i aż się zawiesiłem. Oczywiście nie omówiłem sobie tej przyjemności opublikowania tego :) 😀 Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
@highgeartube Жыл бұрын
Pv oklepane nagraj cos o turbinkach 😊
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
Na akumulatorach nie widzę balanserów. Sugeruję sprawdzić jak kształtuje się napięcie na każdej sztuce pod koniec ładowania i czy są znaczące rozbieżności. Jeśli tak warto zapoznać się z tym filmem: kzbin.info/www/bejne/gWXFlaSwosuofKc. Co do ustawień regulatora to tutaj masz fabryczne wartości w Epever 4210AN, który już ma profil LiFePO4 kzbin.info/www/bejne/aYvEfmZti5mIiqM U siebie zostawiasz Custom, a pokazane napięcia mnożysz x4 (dla magazynu 48V).