strašně nedoceněnej kanál a obsah, díky za to co děláš!
@johnyplasil24024 жыл бұрын
Díky za video. Bezvadný rozhovory na toto téma. Toto mě strašně baví, dávám like a odběr.
@jirikosek63834 жыл бұрын
Super. Diky YT ze me to doporucil.
@karelhynek88024 жыл бұрын
Perfektní, dokážu si představit dlouhé protáhlé ksichty těch estébáků, že už v tranzitu nemohli nic dělat.....
@HelenaJosefikova7 ай бұрын
Děkuji,za,dokument
@PepaKouba111 ай бұрын
Pilot ohlásil, že za dvacet minut přistaneme v Montrealu a po hodinové přestávce v letu budeme pokračovat. Bylo pozdě odpoledne 27.listopadu 1982. Když jsme se se všemi cestujícími ocitli v naleštěné letištní hale, odvedl jsem ženušku stranou, nikdo o našem rozhodnutí nevěděl, kromě jedné naší přítelkyně. Stále jsme mohli bez rizika pokračovat na Kubu. Tak co? ANO či NE! Já zpátky nechci, byla odpověď, jen mám obavy, že to, co nás čeká, jednoduché nebude, ale zůstaneme. Ukázal jsem na světelnou ceduli EXIT, pod níž seděl starší muž v uniformě. Ty zde zatím počkej a já si jdu s tím pánem popovídat,“ hrál jsem klidného a rázně jsem vykročil vstříc úřední osobě. Tento a i jiné příběhy, vyjdou letos tiskem pod názvem Toulavé boty. (doufám)
@obcanslovenska22354 ай бұрын
@PepaKouba1 zdravicko pane ta vasa kniha bude v predaji na slovensku? povedz nam vas pribeh utek z CSSR a urobte otom na internete video vdaka
@miroslavstefanak40954 жыл бұрын
Krystof super pribeh skus urobit dalsie pribehy z emigrantami z CSSR vdaka je to velmi zaujimave.
@JohanGordonPotter9 ай бұрын
Taky jsem v srpnu 1983 odletel do Kanady. Zakoupil jsem dovolenou na Kubu. Stal jsem pred Cedokem pres noc a druhy den rano sem si ji koupil. Po prijezdu do Kanady sem 10 Let zil v Montrealu a pak 24 let na ostrove Prince Edwarda. Ted us sem 10 let zpet v CR a mam se dobre. Miluji Kanadu ale nechybi mi jeji pocasi. 32:32 ten pravnik se jmenoval Dr. Zícha.
@DennisZV6 ай бұрын
Tak to jsme se mohli i potkat v Montrealu, v těch dávných dobách! Třeba na nějaké krajanské akci, apod. Bydlel jsem tam až do jara 1985. Mě to podnebí v centrální a východní Kanadě taky vůbec nejelo. Maj tam dlouhé, kruté zimy a krátká vlhká léta. Tak jsem nakonec prodal nábytek a odjel narvaným autem do Vancouveru, kde jsem se usadil natrvalo. Hodil kotvy :) ⚓️⚓️
@DennisZV6 ай бұрын
Ten Dr. Zicha nebyl právník, ale učitel výtvarného umění na nějaké střední škole v Montrealu (CEGEP). On byl hodně angažovaný v tamní Czech and Slovak Association. Pomáhal novým příchozím. Ten právník co nám radil ještě v tom detenčním centru u letiště přisel do Kanady v r. 1948.. vystudovaný ještě v první republice, a praktikoval v Montrealu. V době našeho příletu už byl v důchodu. Jeho jméno si ale nepamatuji.
@obcanslovenska22354 ай бұрын
@user-cu5ek4tq6e zdravicko pane povedzte nam vas pribeh utek z ceskoslovenska..urobte tiez rozhovor otom prosim..vdaka
@obcanslovenska22354 ай бұрын
@@DennisZV zdravicko pane...zenu mate kanadanku? ake su kanadske zeny povaha atd? dakujem za odpoved
@obcanslovenska22353 ай бұрын
@JohanGordonPotter zdravicko pane preco ste sa vratili spat do Ceska?
@davidsvoboda90584 жыл бұрын
Zdravím a díky za hezký rozhovor. Měl bych dotaz. V priletove hale v CND stbaci nebránili? Nechali vás volně se pohybovat po hale? Díky.
@DennisZV4 жыл бұрын
Také zdravím! Estébáci nemohli v tranzitní hale nic dělat. Hned u vchodu byli 2 členové RCMP (federální policie). My jsme si jich ale v tom fofru nevšimli - chvátali jsme na druhý konec haly. Nebezpečná situace mohla nastat jen v samotném letadle.
@davidsvoboda90584 жыл бұрын
@@DennisZVTakže mezipřistání a nutnost se přesunout do tranzitní haly kvůli bezpečnosti při čerpání paliva se stalo Achylovaou patou zájezdů pro režim. děkuji vám a ať se daří.
@bohumirakaksova49615 ай бұрын
Škoda,že je tam slyšet tu zvukovou kulisu . Jinak téma dobré.a
@obcanslovenska22354 ай бұрын
Prednedávnom zaujal čitateľov tohto blogu o Železnej opone článok o útekoch cez tranzit v Kanade pri letoch z Prahy do Havany. Jeden z diskutujúcich napísal, že počul historku, ako niekto vyskočil z obsadeného lietadla na stojánku. Predstavte si, nie je to legenda. Stalo sa to, na letisku Orly v Paríži v máji 1983. Tento príbeh mi rozpovedal muž, ktorému sa tento kuriózny útek naozaj podaril. Aj keď táto jeho cesta na Západ dopadla nakoniec inak.
@JitkaKaubischАй бұрын
Já mám jiný příběh, v létě 1968 jsem byla s rodiči, coby malá žabka, na dovolené na klasické plachetnici v Jugoslávii. Při leteckém návratu domů jsme museli na letišti ve Vídni strávit neplánovaně celou noc v odbavovací hale. Později mi rodiče vyprávěli, že několik lidí ze zájezdu se už do nejistého Československa raději nevrátilo. Vím, že ta kritická situace byla 'cítit ve vzduchu' a po návratu, při nedělní procházce, po hlavní silnici řinčely tanky. Nekonečná kolona. Bylo to odstrašující. Tatínek se k nim chtěl rozběhnout, ale maminka se strachem rozlakala a držela se ho jak klíště. Přesto aspoň pěstí hrozil. O kousek dál byla křižovatka, kde se tanky zastavily a z otevřených poklopů vyčuhovali vojáci. Shlukli se k nim procházkáři a dokonce se s nimi i něco rusky dohadovali. Ti kluci vylezlí z tanků do půl těla a krčili rameny. Nesměli se s nikým bavit. Oni za nic nemohli, asi ani nevěděli, kde jsou. Nenáviděli jsme tu zradu. Po tolika letech mě ještě teď přebíhá mráz. Apropó: tehdejším agitátorem potlačení změn v ČSSR byli ukrajinští komun.funkcionáři se slovenským Ukrejincem Bil'akem. Tož tak. Zas ta Ukrajina.
@ivanbaier14503 жыл бұрын
Dobrý den, dá se někde sehnat kontakt na mého dobrého kamaráda, který emigroval do Kanady v roce 85-86? Moc rád bych ho viděl. Jmenuje se Rostislav Hanák. Děkuji
@DennisZV3 жыл бұрын
Ivan BAIER - Někteří lidé nemají žádnou digitální stopu .. i tady v Kanadě. Jméno Rostislav Hanák neexistuje na normálně dostupných seznamech na webu .. např. telefoních stránkách nebo zaměstnaneckých (Linked-in, atd.). Na Facebooku jste ho určitě už hledal. Zkusil jsem to na chvíli, ale nikde ho nenašel.
@ivanbaier14503 жыл бұрын
@@DennisZV ¨..DĚKUJI VÁM ZA ODPOVĚD
@JCX-92 жыл бұрын
Plno lidi si zmenilo treba jejich prvni jmeno protize napriklad Rostislav je tezky pro cizince vyslovit tak lidi adoptujou neco co je lehci pro vyslovu.
@obcanslovenska22352 жыл бұрын
@@ivanbaier1450 skus ho najst cez kanadske urady...tie ti mozno pomozu
@jaroslavjerry42414 жыл бұрын
Děkuji za stream, posílám a lajky s odběry 👍👍👍 Dotaz+info: pracoval jsem jako let.mech.15 let na letišti Ruzyně na IL62, které létaly přes Atlantik, STB měli vzadu před WC sedadlo s varovným tlačítkem do kabiny pilotů... Prý se nejvíce emigrovalo do JAR a Austrálie a Kanady, jsou nějaké rozdíly v názorech našinců na tyto země dnes?
@DennisZV4 жыл бұрын
Tak vám musím v první řadě poděkovat za to, že jste se podílel na spolehlivém servisu sovětských letadel v těžkých dobách husákovských / normalizačních 👍 (jako ten Il-62 ve kterém jsem sem do Kanady přiletěl). Myslím že ČSA měly slušný record ohledně bezpečnosti provozu letového parku. To se nedalo říci o Aeroflotu. Tam byly zádrhele. Co se týče těch tří zemí, na něž se ptáte .. řekl bych, že Kanada je stále atraktivní země pro imigraci. Myslím, že je lepší než USA. Do JAR se uz nikdo nestehuje. O Austrálii toho ani moc nevím. Možná by mohl komentovat nějaký česky mluvící Australan, pokud se tu objeví :)
@jaroslavjerry42414 жыл бұрын
@@DennisZV Děkuji za odpověď, vážím si.. Ještě bych upřesnil, že do ČSA na IL62, TU154M jsem nastoupil až v roce 1985, ale mám příběh let.mechanika, který v IL62 celý let emigroval v zavazadlovém prostoru zavřený za přepážkami v technickém prostoru a taky žije v Kanadě. Jinak odpověď jsem našel i ve videích známého Vráti (Queensland) emigrantů kteří se tehdy rozhodovali mezi JAR, USA, CAN,AUS doporučuji všem jukněte na tohle: kzbin.info/www/bejne/nKu2kHedmLCXj80
@DennisZV4 жыл бұрын
@@jaroslavjerry4241 Děkuji vám za ten odkaz na video od Vráti. Hnedka jsem si pár jeho videí prohlédl. Nic jsem od něj předtím neviděl. Ten našinec - Vašek z JAR a Austrálie to tam dobře vysvětlil. Všeobecně vzato, Afrikánci-Búrové a řada dalších národností (včetně Čechů a Slováků) opouští JAR ostošest .. Hodně jich přichází i do Kanady a USA. Obě země je potichu berou. Lidi z JAR mají vysoké kvalifikace - jako ten našinec ve videu :)
@mirekfojt27234 жыл бұрын
@@DennisZV - když jsem byl v Mnichově v r. 1988 - take jsem uvazoval o JAR - ale díky magazínu "Nasinec" - který se vydával v JAR - jsem raději zvolil USA. Dodnes nelituji. Díky za zajímavé video. Zdravím z Floridy.
@DennisZV4 жыл бұрын
@@mirekfojt2723 Zdravím z Vancouveru! To bylo správné rozhodnutí. JAR vlastně začínala jít s kopce už na začátku 80. let. Kanada a snad všechny západní země (nemluvě o východním "lido-demo" bloku) jí začaly izolovat od ostatního světa. Pamatuju si že jihoafričtí sportovci se v těch dobách nemohli zůčasnit olympijských her za JAR. Museli se přihlásit do reprezentace jiných zemí. V 90. letech se pak sem do Kanady začali stěhovat první búrové...celé rodiny. Z nějakého zvláštního důvodu se dost často usazovali na severu - v North West Teritories, Yukonu a severní BC.
@obcanslovenska22354 ай бұрын
Do Československa sa Jan Ručka vrátil v roku 1988. Po jeho úteku na letisku v Paríži ho doma odsúdili za opustenie republiky k trestu 3 rokov odňatia slobody nepodmienečne. „Doma v Československu mne navštívili dva čeští mladí tajní a měli nějaké dotazy stran časopisu Svědectví. Rodina musela poprosit Husáka o odpuštění trestu.“ Výslovný happy end zo slov pána Ručku necítiť. Trápia ho od tej doby zdravotné problémy. Ale záver jeho monológu mi aj tak znie tak nejako pozitívne. „Teď už je to minulost, už po Francii netoužím. Když jsem se z Francie vrátil zpátky a viděl ten socialismus, zase mne to táhlo zpátky. Zůstal mi aspoň velký starobní důchod a sympatie ke sladké Francii.
@janca_dejmkova82432 жыл бұрын
Ty jo,perfektni video.My odlitame do Vancouveru 20.7. Tedy ale na dovolenou👍
@onlyeyes-jh3fi6 ай бұрын
a ako bolo? nezostali ste? 😊
@obcanslovenska22354 ай бұрын
„Někdy koncem 70. let jsem nastoupil jako programátor ve VOKD Ostrava. Můj kolega měl kontakty na emigraci v Kanadě a já se rozhodl do Kanady emigrovat. Nikomu jsem to neřekl a zkoušel jsem to přes zájezdy na Kypr (1980), do Jugoslávie (1981) a podařilo se až v zájezdu na Kubu ( duben 1983). Letadlo na Kubu stavělo v Montrealu, ale rozhodl jsem se, že vystoupím až při cestě zpátky, chtěl jsem si Kubu prohlédnout. Zpátky ale jsme přistáli v Paříži. Na rozdíl od Kanady ale cestující zůstali v letadle. Říkal jsem si, jestli teď se na ten Západ nedostanu tak už nikdy.“
@katerinakorenkova68704 ай бұрын
A dostal jste se tam?
@obcanslovenska22354 ай бұрын
@@katerinakorenkova6870 to nie ja . skopiroval som pribeh jedneho emigranta z CSSR
@jerryczech953Ай бұрын
Musim rici mze nase ekonomicka emigrace po roce 1990 byla mnohem horsi . U nas tez po zaplavach 1997 byla nezamestnanost ,chudoba ..,a jelikoz jsme nechteli do Prahy ,tak jsme jeli jako turisti na pul rok Visa .Tak jsme nemeli pracovni povoleni ,nemeli zelenou kartu ,penize co jsme si prevezli vzali vetsinou hajzlove sprostredkovatele prace,cili zpocatku nemoznost odletet zpet ,ilegalne po pul roce v USA ,nebylo to vubec nednoduche..Tihle tzv Kubanci to meli horsi jen v tom,ze rodiny mohli mit problemy ,ze uz se nikdy mozna nemohli vratit do Ceska .Jinak si zili legalne v zemi ktera jim pomahala.,a jak si komunisti udelali sami prevrat v r 1989 ,tak se mohli i legalne vratit...Jinak tyhle emigranti obdivuji ,museli vyrustat ve spravnych rodinach ,kde to rodice chapali.
@pavol4021 Жыл бұрын
Teším sa na pokračovanie.Hlavne na to, čo všetko dostal ako emigrant zadarmo od kanadskej vlády - sociálne dávky, bývanie, prácu. Ako dlho bol v utečeneckom tábore podobnému rakúskemu Treiskirchenu. Čo mohol a nemohol robiť v utec.tábore. O týchto veciach sa takmer nikde nepíše, nehovorí.
@DennisZV Жыл бұрын
Pokračování videa se už asi konat nebude. Viděl jsem tu ale několik podobných komentářů, kde se lidé zajímají jak to bylo se mnou dál. Uvažuji to dát do samostatného komentu. Utečenecké tábory v Kanadě nebyly a stále nejsou. Byli jsme ze začátku ubytováni ve YMCA v Montrealu, a později v soukromí. Sociální dávky jsem vůbec nebral, neboť jsem si našel první práci za necelý měsíc po příletu. Po dvou letech jsem se pak dostal zpět do svého oboru - stavebnictví - jako technik. Později už jako inženýr - po složení požadovaných zkoušek.
@pavol4021 Жыл бұрын
@@DennisZV Super. Ubytovanie v YMCA a na sukromí zabezpečil a aj financoval Imigrační úrad? A stravovanie v YMCA bolo asi zdarma, ale čo na súkromí? Žeby to majitelom súkromia tiež preplácal Imigračný urad ? Takže mesiac + ďalší mesiac do výplaty ste nemali žiadne vreckové ?
@DennisZV Жыл бұрын
@@pavol4021 My jsme vlastně ze začátku neměli nárok na vládní podpory. To proto, že jsme vystoupili z letadla na kanadské půdě bez imigračních papírů. Byli jsme tzv. ilegální migranti / imigranti. Praxe byla taková, že Kanada nás nejdříve zavřela do toho fešáckého lochu na Mirabeli určeném pro ilegály. Po několika dnech nás propustili a předali do péče Československého Sdružení v Kanadě. Sdružení nám platilo ubytko na začátek. První 3 mesíce než nám dala provincie Quebec povolení k pobytu a s tím spojenou sociální podporu a jazykové kurzy ve Francouzštině. Já jsem to nepotřeboval, neboť jsem si sehnal práci asi po 3 týdnech od příletu. Později jsem se přestěhoval do Ontaria a pak do Britske Kolumbie, jež jsou oboje anglofonní provincie. Francouzky jsem se holt nenaučil.
@DennisZV Жыл бұрын
A to ubytování ve YMCA ve středu Montrealu bylo jen na první týden. Zařídil nám to tehdejší provozní ředitel, který utek z republiky 15 let před náma.. v roce 1968. Měli jsme protekci. To ubytování bylo fakt skvělý. Je to velká budova. Myslím že nám dali i stravu. Aspoň snídaně.... Pamatuju si, že když jsme tam přišli, tak to bylo 1. máje. A po hlavní třídě šel prvomájový průvod nadšenců s transparenty. Poprvé v životě jsem viděl skutečně nadšený lidi v průvodu. Byli tam všici dobrovolně..... njn celkově tak pár desítek 😄
@peterlee59162 жыл бұрын
Skvělý rozhovor. O emigraci do Kanady skrze výlet na Kubu koluje taková historka, tak by mě zajímalo, jestli je to pravda. Říká se, že mezipřistání v Kanadě bylo z toho důvodu, že z Prahy na Kubu letí letadlo proti větru, takže spotřebuje více paliva a proto bylo nutné mezipřistání a dotankování. Nazpět se letělo údajně po větru, takže dotankování nebylo nutné a tudíž nebylo ani mezipřistání. Z toho plyne, že když chtěl člověk emigrovat, tak musel vystoupit po mezipřistání a oželet dovolenou. Kdo si chtěl ještě vychutnat dovolenou a pak emigrovat při zpáteční cestě, měl logicky smůlu, protože mezipřistání už prý nebylo nutné. Je tohleto pravda nebo si to někdo vymyslel?? Prosím o vysvětlení a hezký den všem.
@DennisZV2 жыл бұрын
Tato situace byla trochu už rozebrána v komentech, které lze najít pár řádek dole. Zpáteční lety většinou fungovaly zase přes Montreal, ale byly vyjímky, kdy se za příznivých povětrnostních podmínek letělo nazpět rovnou do Prahy, nebo přes Paříž. Ve Francii se ale při čerpání paliva nedalo vystoupit. O případech lidí, jemž takto ztroskotaly plány na emigraci jsme slyšeli, ale nikdo to nepotvrdil. Ani po r. 89.. nic jsem o tom neslyšel. Pokud někdo ví o tom více - zanechte prosím tady komentář. Já jsem osobně potkal v Montrealu lidi, kteří v Kanadě zůstali až při zpátečním letu. Chtěli si holt užít dovolené za ty peníze. Myslím si dnes, s odstupem času, že riskovali jen z nedostatku informací. V té době jsme moc toho nevěděli. Podrobnější informace o kubánských letech nebyly k dispozici. Kdyby ty lidi měli jen tuchu co se může stát, tak by asi vystoupili hned během toho prvního letu.
@natashavitakova9554 Жыл бұрын
Medzipristatie s ludmi von z lietadla bol na to aby kanada prisla lahko ku emigrantom.
@vaclavtomslajer3763 ай бұрын
Je to pravda, CSA mely tehdy rusky Iljushin 86 kvuli vetrum delsi let na zapad Praha-Havana by nedoleteli. Mezipristani bylo vetsinou v Gander (Newfoundland) a lidi museli pri tankovani vystoupit. Ti co zde zadali azyl byli vetsinou poslani do Montrealu, kde museli zacit dlouhy proces legalizace pobytu. Ja jsem o teto variante take uvazoval, ale nakonec jsem "odesel" v dubnu 1981 pres Kypr a Recko. Po 4 mesich v tabore v Recku jsem byl projaty do Kanady. Mel jsem urcitou vyhodu: mlady vysokoskolak s velmi dobrou znalosti anglictiny a byli jsme dva, coz bylo k nezaplaceni v zacatcich tady. V Montrealu jsem uz 43 let, na zivote ceske komunity se uz davno nepodilim - nic proti nim, ale neni to pro me. Netusil jsem, co prijde v roce 1989. Podle meho nazoru se to obratilo, Kanada pokulhava a to znacne, v Cesku (navstevuji nekolikrat do roka) je pro vetsinu velmi dobry zivot.
@evacrabb52943 жыл бұрын
Ahoj z New Westminster - pan zaujimavo rozprava, aj my sme tak nejako v 1980 odisli. Zaujimave pocuvat pribehy inych ludi.
@DennisZV3 жыл бұрын
Zdravím z Coquitlamu! Jsme sousedi :)
@krystof30003 жыл бұрын
Dobry den Evo, dekuji moc za hezky komentar. Rad bych se o vasem pribehu dozvedel vice. Budu rad, kdyz mi napisete na email: krystof3000@icloud.com Dekuji :)
@obcanslovenska22354 ай бұрын
„Byl jsem vždy samotářské dítě a pokud šlo o politiku, doma jsme se o ni nebavili. Po roce 1968 jsem začal nenávidět SSSR a československé komunisty. Vystudoval jsem VŠB Ostrava a nastoupil v Tatře Kopřivnici jako programátor. Z první výplaty 1400 Kčs mi vzali příspěvek na ROH aniž by se mne na to ptali, tak jsem si postavil hlavu a do ROH nevstoupil. Pořád se mne snažili zlomit, ale nepodařilo se jim to. Nechodil jsem ani k volbám.“ Netreba byť ani ktovieako chápavý a je jasné, že mladému vyštudovanému človeku bolo v Československu tesno a pokukoval po živote na Západe.
@obcanslovenska22354 ай бұрын
Povedal som si, že pána Ručku skúsim nájsť. Nebolo to príliš ťažké. Ak máte celé meno a rok narodenia (a trochu šťastia), môže sa to podariť. Najmä ak nie je dotyčný človek niekde na druhom konci sveta. Pán Ručka totiž žije v Ostrave-Zábřehu, je na dôchodku a vzhľadom k svojej bývalej profesii trávi pomerne dosť času pred počítačom. Požiadal som ho, či by nám svoj príbeh skokana z lietadla neopísal.
@Doremi9552 ай бұрын
Přemýšlím o životě v Kanadě a tohle video na mě vyskočilo náhodou. Když koukám na celý kanál, tak jsem rád, že jsem to objevil. K tomuto videu - nedokážu si ani představit jaká nejistota v pánovi musela po celou dobu od zakoupení zájezdu až po detenční zařízení klíčit. Když ho však vidím, tak jsem si jistý, že svého rozhodnutí nejspíše nikdy nelitoval a oceňuji, že do toho šel. Protože v té době riskoval celou budoucnost, kdo mohl vědět, že to za pár let skončí… Vlastně si ani jako ročník 98 nedokážu představit ten život, který tu u nás lidi museli mít. O to víc si cením toho, že mám dnes možnost volby. Díky za rozhovor a přeji klid a zdraví :-)
@JitkaKaubischАй бұрын
No, pán určitě musel strašně v tom socialistickém Československu trpět. Vždyť zdarma vystudoval vysokou školu. To musel moc trpět, když počítal s tím, jak toto studium mu bude financovat život v cizině. Dokonce si i při studiu vydělal o sobotách na super luxusní dovolenou na Kubě. Atd. Prostě mladý pane, nebuďte tak naivní. Zeptejte se pána, kdo z jeho rodiny byl v KSČ a na jakém postu.
@obcanslovenska22354 ай бұрын
pamatam na katolog do zapadnych miest (autobusom), napr. pariz stal na osobu 8000 korun, a na hlavnej v KE v tej storocnej trafike na zaciatku hlavnej mali plagaty s zajazdmi, Kuba stala 15.000. sialene peniaze ked vezmeme, ze dnes je to tak realne 1:1 k euru.
@jaromirjanovsky32704 жыл бұрын
jestli dobre pamatuji , tak zajezd stal v te dobe ,kdy se vydelavalo zhruba 2000 kcs -16 tisic ,tak jako barevna TV TESLA COLOR 110
@DennisZV4 жыл бұрын
Přesně tak! Kamarád z Montrealu mi tu cenu před nedávnem připomněl. Pohybovala se mezi 15 000 - 16 000 Kčs. Ten zájezd prodávali v Čedoku a CKM. Jako začínající projektant jsem tenkrát dostával asi 1600 až 1800 Kčs na měsíc a průměrná mzda byla 2200 - 2400 Kčs. Ten zájezd byl pěkně drahý pro nás pro všechny v tehdejší ČSSR. Jen pro zajímavost - krátce po přiletu do Montrealu jsem sehnal pomocnou práci v malé firmě opravující nábytek. Platili mi minimální mzdu, jež tehdy byla $ 4 / hodinu. To dělalo na měsíc v tehdejším přepočtu něco přes 15 000 Kčs. Na Kubu bylo vyděláno hned za ten první měsíc v práci :)
@jaromirjanovsky32704 жыл бұрын
@@DennisZV take jsem si ty rozdily s potesenim hned prepocitaval
@jankoss64293 жыл бұрын
@@DennisZV Dennis si fandí že na minimální mzdě v Kanadě vydělával (15000/1700) 8,8 krát vice než v Čechách. To je naprosté plácání nesmyslných fantasií.
@jankoss64293 жыл бұрын
@@jaromirjanovsky3270 Přepočítávat je matematika, to je fantasie. Ted fakta života. 4$ na hodinu, to asi byla legálně minimální mzda. Pokud někdo žije ve velkém městě na minimální mzdě tak jenom živoří od jedné mzdy do druhé. 4$ na hodinu to je asi 580$ na měsíc. Po zaplacení daní, pojištění, ubytování, dopravu atd asi toho moc nezůstalo a jet na Kubu asi není pomyšlení.
@DennisZV3 жыл бұрын
Žádné tlachání fantazie.. v tehdejším kurzu dělal kanadský dolar kolem 25 kčs (a americký 33). Byla to šílená směna. Tam nás tehdy zatáhl socialismus a propojení na SSSR. Z vyspělé země se během dvou desetiletí stala chudá ruská gubernie. Koruna nebyla směnitelná, a tudíž mimo RVHP byla téměř bezcenná. Za první měsíc práce v Kanadě jsem si vydělal cca 680 $ = 17000 korun...t.j. cena výletu na Kubu co jsem zaplatil v CKM. O tom jsem v tomto videu hovořil. Samozřejmě v Montrealu to nebyl dobrý výdělek jako takový! Bylo třeba se např. dělit s někým o nájem. Což se stalo. Pro začátek to bylo fajn. Později jsem sehnal lepší práci a mohl se tak osamostatnit.
@Moonx.shine18494 жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍
@obcanslovenska22354 ай бұрын
ne 21. prosince 1962 přistálo v Ganderu v kanadské provincii Newfoundland kubánské letadlo, které startovalo v Praze a potřebovalo doplnit palivo. Vystoupil z něj i Miloš Navrátil. Bylo mu patnáct let, do letadla pronikl bez letenky a bez povolení. Neuměl pořádně žádný jazyk, ale s pomocí přivolaného tlumočníka vysvětlil kanadským úředníkům, že hodlá v jejich zemi zůstat.
@obcanslovenska22354 ай бұрын
Keď som si pod blogom o tranzite v Kanade prečítal tento diskusný príspevok, vôbec by mi nenapadlo, že sa z toho vykľuje skutočný príbeh. Bez akýchkoľvek údajov o roku, mieste a osobe, ktorej sa to malo prihodiť. Pred pár dňami som si však z českého antikvariátu zadovážil útlu knižku Jožku Pejskara s názvom Útěky železnou oponou. A na strane 41 som sa dočítal o 31-ročnom Ing. Janovi Ručkovi, ktorý počas tankovania československého lietadla pri lete z Havany do Prahy vyskočil z lietadla na betónovú plochu.
@janhordina36674 жыл бұрын
A za druhé hlavně umělci jako kraus! Jan hrusinsky nebo sportovci co byli za komousu !! Sy máj nač stěžovat!
@Jan-gdhvf Жыл бұрын
👍
@VaclavKrcek-ix2yz6 ай бұрын
Žil jsem nějakou dobu v Niagara Falls a v Torontu začátkem 90.let..vím,jaký to tam je a už bych tam nemusel. USA jsou zajímavější.
@sattycz16392 жыл бұрын
Napodobenina Michala Šopora
@farmahedvikaslatinky Жыл бұрын
Hmm. No a ? Nikdo nemá monopol na tvorbu.
@josefkucera7534 жыл бұрын
československo bylo komunistické ?
@theGee644 жыл бұрын
Ano
@katarinagbajobi662011 ай бұрын
Rychlo nova generacia zabudla na to co bolo. Nevazia si demokraciu
@bohumirakaksova49615 ай бұрын
Nebylo .Bylo socialistické.Vedení KSČS měla dáno ústavní jistotou,že nemůže být převolena jinou stranou a komunismus byl deklarován jako cíl.Nikdo k tomu cíli,ale nesměřoval,a to minimálně od šedesátých let.Ani vláda.Byl tu takový zvláštní stav.Kvůli SSSR se žvanilo o budování komunismu, aby se zachoval ten náš systém průměrnosti ,nevyčnívat,nedráždit. Žádné řeči o svobodě, žádný individualismus.
@obcanslovenska22354 ай бұрын
Začína to byť dramatické. Koľko mal času, kým natankujú? Hodinu? Musel sa rozhodnúť, riskovať. „Na letišti v Orly se nabíralo palivo a posádka letadla otevřela vstupní dveře a přes otvor byla jen páska, lidé se začali okolo shromažďovat, prý může-li se fotit, uvolnilo se to, já si sedl na podlahu a odstrčil jsem se, po levé ruce steward, po pravé letuška, steward se mne snažil zachytit, tím jsem ztratil rovnováhu a možná i proto jsem si nohu zlomil, ale dneska mám skoro 100 kg, nemohl mne udržet, svou váhou jsem se mu z ruky vytrhnul. Bohužel jsem si zlomil levou nohu v holeni.“
@petervalovic5504 Жыл бұрын
S cedokom do sveta 😂 a s tratrurom do talianska ja som to urobil v 1980 vsetko najlepsie ti prajem v tvojom zivote ahoj❤
@assasin23553 жыл бұрын
Konečne niečo normálne a nie výmysli politikov páči sa mi vaša tvorba
@HelenaJosefikova7 ай бұрын
Také,jsem,byla,v,Canade
@btnacek353 жыл бұрын
Na Kubu..byl to zajezd s Čedokem a tenkrát to stálo 2 osoby 50 000 Kčs☝
@petervalovic550411 ай бұрын
S Cedokom do sveta bola reklama vtedy 😂
@romanlazar59845 ай бұрын
Kto ti dal prachy na zajazd na Kubu??? To muselo stat majland...
@karelbroda88773 жыл бұрын
I don’t understand why were the Czechs surprised about the Slovaks behavior toward the Czechs. What have the Slovaks ever done for the Czechs that was good and positive? The Czechs liberated the ungrateful Slovak, agrarian traitors from the Hungarian dictatorship, gave them culture, education and economic development and provided employment and educational opportunities since 1918, and they still do. And what have the Slovaks done for the Czechs? They became nazi collaborators by creating the fascist “Štát” (fascist Tiso and Hlinka guards) and joining Nazi Deutschland in war against their fellow Slav “Untermenschen”. Shame on the collaborators, cowards and traitors. Continuing with their treachery into the communist dictatorship after 1948, they “supplied” the Czechs with the most rabid and vicious commies and collaborators, such as: Clementis, Dzur, Bilak, Siroky, Vas, Dubcek, Husak, Babis, to name a few. The worst of the worst. And remember the treachery of Husak, writing a letter to Stalin and asking him if Slovaks could join the Soviet Union. Good riddance, Slovaks!
@karoljakub30772 жыл бұрын
BTW.: Clementis - Jew Dzúr - Slovak Biľak - Ruthene Široký - Hungarian (former Sarközy, he never spoke Slovak right) Vaš - Jew from Ruthenia Dubček&Husák - Slovaks Babiš-Jew
@supinac172 жыл бұрын
😂 pan je historik
@jiritichy79672 жыл бұрын
Why did you open this complex subject which has no relevancy to the shown video?
@miroslavstefanak40954 жыл бұрын
Spytaj sa prosim ci nechcel poziadat Rakusko o azyl a bol by blizsie.Dakujem.
@DennisZV4 жыл бұрын
@miroslav stefanak - můj sen v té době byla Kanada nebo USA. Navíc bylo vlastně jednoduší se dostat do Kanady přes ten zájezd na Kubu. Daleko snažší než žádat o povolení vycestovat (a o devizový příslib) do západní Evropy všeobecně. Jsem rád, že jsem skončil v Kanadě. Žije tu plno přistehovalců z celého světa, hlavně ve velkých městech. Tak se tu člověk nějak lépe asimiluje :)
@jerrykhek8704 жыл бұрын
@@DennisZV ahoj zdravim ze sluneho San Diega 45 let za sebou a stale velice Happy Cesko me stejne nikdy nic nerikalo kazdej si najde svuj cil nekdo Kanadu nekdo Ameriku a Ceskej bolsevik Rusko zeme zaostaleho imperia.
@DennisZV4 жыл бұрын
@@jerrykhek870 Ahoj Jerry! Zdravim z destiveho Vancouveru. Dobre sis vybral misto na ziti. V San Diegu leto nikdy nekonci. Zase tady aspon mame v zime na horach snih, a da se dobre lyzovat. Jo ty cesti bolsevici by meli odejit na Sibir. Snad uz jich tam moc neni.....
@obcanslovenska22352 жыл бұрын
@@DennisZV ked napr dosli slovaci a cesi v r 1990 do Kanady to uz socializmus padol to mali asi ovela tazsie dostat povolenie na pobyt a prac.povolenie ako ked pred 89 dostali politicky azyl ze?
@jerrykhek8702 жыл бұрын
@@DennisZV Ahoj Denis také tē zdravím Jerry San Diego .
@georgebartecek97744 жыл бұрын
Zdravim te Zdenku . Vzdy fandim krajanum a kteri nechteli slouzit certovskemu systemu. A delat na ne. Rad vidim moje pozitivni krajany. Zdravim te z Los Angeles byvaly psovod z certovskeho systemu Jura.
@DennisZV4 жыл бұрын
Zdravím Juro! To mě fakt potěšilo, že jsi viděl tohle video. Tvůj příběh znám. Viděl jsem před nedávnem několik videí s tebou na kanále M. Šopora. Bylo to ovšem daleko větší drama (a riziko), když jsi utíkal skrz železnou oponu jako pohraničník. Vidím ale, že i ten můj únik lidi v Česku a na Slovensku zajímá. Kryštofovo interview bylo původně cíleno na malou audienci ... jen tak pro známé a jejich známé. Pak se to nějak dostalo do YT algoritmu a těch shlédnutí neustále přibývá - téměř 8.6 K v tomto momentu :)
@georgebartecek97744 жыл бұрын
@@DennisZV Nazdar Zdenku v Kanade . Jo jsem rad ze jsem te videl z Krystofem. Vzy jsem rad ze jsme se ve svete nestratili. Jen ti negativni komosi by nam to prali. Pravda Vasku je jina, tady kdyz clovek chce neco docilit tak nikdo v tem ti nebrani. A vse je mozne. Naprosta vetsina lidi jsou hodni lide. At se dari vdycky a zatim se mej moc dobre z LA Jura. Ps. Kde tam bydlis.
@DennisZV4 жыл бұрын
@@georgebartecek9774 Ahoj Juro z LA. Naprosty souhlas ... podminky jak v Kanade tak v USA byly a stale jsou optimalni k tomu, abychom neco docilili, kdyz se o to sami zasadime. Bydlim v severo-vychodni casti Vancouveru. Kousek za nami na sever zacina divocina - jen hory, lesy a vic medvedu nez lidi. Mej s fajn, at se ti tez dari! Zdenek
@DennisZV4 жыл бұрын
@@georgebartecek9774 Jeste musim pridat poznamku k tve myslence ohledne negativnich komousu. Takovych je tam sice jeste plno, tech co ve starem rezimu meli vyhody, nebo se jim proste libilo zit v tom sociku... nicmene plno lidi je tam rozumnych a i pozitivnich! Neda se to porovnavat s sedinami 70. a 80. let co si ja pamatuji.
@georgebartecek97744 жыл бұрын
@@DennisZV Jo jak rikas par tech starych komosu tam jsou a ti musi dozit a ta nova generace bude myslet jinak . Byl jsem prekvapeny jak nekteri byli zavistivi. Na druhou stranu je to dore vedet za tam jsou nekteri taci lide.. Jinac kdyz hreje NHL chodis na hokej ? Zatim
@pavelhusak52974 жыл бұрын
😉 nechci být jakože hnidopich ale dosti vidět inspirace ale určitě potřeba i kanadskou verzi
@krystof30004 жыл бұрын
Pavle, ja ani nikdy tu inspiraci nezapiral. :) Uz jsem to tu nekde pod jednim z mych videi i rikal. Na druhou stranu kazdy pribeh je trochu jiny a pokud to lidi bavi sledovat v americke a v kanadske verzi, tak podle me neni problem.
@jiritichy79672 жыл бұрын
Co minite "kanadskou verzi"?
@janfischer63822 жыл бұрын
Zajímavý rozhovor. Jen uvažuji, proč museli cestující před docerpanim paliva v Kanadě vystoupit z letadla do haly? Proč nezůstali v letadle?
@PeterKalvosterАй бұрын
Přibývají léta, přibývají příběhy
@57slanecek4 жыл бұрын
Zdar Zděnku...Na Kubu se leť podívat,máš to jen tak něco přes 4 hoďky...:-))
@DennisZV4 жыл бұрын
Ahoj Pavle, na Kubě jsem nikdy nebyl. Máš pravdu - měl bych ten výlet jednou dokončit 😁
@mirekfojt27234 жыл бұрын
@@DennisZV - ven si ale vic jak $50.- jinak to bude jenom na "otocku". :)
@DennisZV4 жыл бұрын
@@mirekfojt2723 : Jasně polepšim se :) .. pokud se odhodlám tam letět. Je to vlastně dost dálka... kolem 4000 km.
@mirekfojt27234 жыл бұрын
@@DennisZV - v dnesni "divoke" dobe je asi nejlepsi sedet doma a cekat az se to vsechno konecne uklidni. Doma na verande si zapal doutnik, dej si sklenku Kubanskeho rumu - a vubec niceho nelituj. Long life and prosper my friend. :)
@DennisZV4 жыл бұрын
@@mirekfojt2723 Rozhodně nehodlám cestovat dokud se svět trochu neurovná. Tohle by tak mohl být výlet k 40. výročí příletu do Montrealu :) Též ti přeji long life and prosperity!
@helenajosefikova1120 Жыл бұрын
Přeji hodně zdraví,
@janhordina36674 жыл бұрын
A v který že době ten komunismus byl a kde..
@krystof30004 жыл бұрын
Komunismus byl v Cesku a na Slovensku v obdobi mezi unorem 1948 az listopadem 1989 - to si myslim, ze by kazdy, kdo si rika Cech nebo Slovak, mel vedet. :) Soude ale dle Vaseho druheho komentare, kde se opirate do umelcu a sportovcu (coz nejak nechapu kontext s timto videem...?), tak se bojim, ze tuto odpoved neprijmete. Preji hezky den :)
@michalkovac13224 жыл бұрын
@@krystof3000 Komunizmus nikdy nebol, tak netrep
@krystof30004 жыл бұрын
@@michalkovac1322, ja Vam Vas nazor brat rozhodne nehodlam. Necham na ostatnich, at si o tom udelaji vlastni obrazek... Tez i Vam preji krasny den :)
@michalkovac13224 жыл бұрын
@@krystof3000 nazor? to je fakt, ze nebol nikdy komunizmus , tak o co ide!? treba si nastudovat fakty. A ked uz pisem, nezavadzam. mam rad fakty
@krystof30004 жыл бұрын
@@michalkovac1322, rozhodne se nemam chut s Vami poustet do nejake debaty tady. Ale reknete mi jen jedno - kdyz u nas vladli komuniste a nebyli to podle vas komuniste, tak co to bylo za vladu? Demokraticka?
@jaromirjanovsky32704 жыл бұрын
SLYSEL jsem pripad ,rodina doma vse prodala , pri mezipristani jim bylo lito si neuzit dovcu na CUBE , ale pri zpatecni ceste je tusim nepustili z letadla , ( nebo neco jineho ,nevim , ale bylo me jich hrozne litoo ,tak jsem to vzal pres Jugosku
@krystof30004 жыл бұрын
Pres Jugosku do USA nebo do Kanady?
@jaromirjanovsky32704 жыл бұрын
@@krystof3000 pres mnichov do USA ,take dekuji bohu ,ze jsem nevzal rodinu do JAR , Alie ta Australie-?
@DennisZV4 жыл бұрын
Takové případy se staly. Někteří odvážlivci si chtěli tu dovolenou na Kubě užít a v Montrealu nevystoupili. Zpáteční lety většinou vedly opět přes Montreal, takže na Mirabelu prostě vylezli a nic se nedělo. Někdy ale, při příznivém počasí, ten Iljušin letěl z Havany rovnou do Prahy nebo s mezipřistáním v Paříži. Větry vanou ze západu na východ... Posádky ten přímý let zvládly bez rizika vyčerpání pohoných hmot když větry přály. V Paříži cestující zůstavali v letadle i při čerpání paliva. V té době to nařízení opustit letadlo snad fungovalo jen v Severní Americe. A slyšel jsem totéž - o rodině, která plánovala emigraci, ale dostala se tímto způsobem zpět do Prahy.
@ditaboer8442 Жыл бұрын
Porad je stary 2 roky, vsechno je jinak i v Cesku. Konec pohadek zijte v pritomnosti. Nic 🤩🤩
@ThomasThomason-im3zy11 ай бұрын
Nezáviď,socialistická lůzo.
@aleshw1224 Жыл бұрын
Kazdy jeden emigrant ma zajimavou story. No v teto dobe vsichni co jsme v Kanade jsme v podstate zpet v socialistickych doktrinach.
@pierinopegy92396 ай бұрын
A neke ze to neni spatny... chce to jen preladit z polickych dramat na ty sportovni a pridat some fun dude...❤👍
@lenkahylmarova8171 Жыл бұрын
Blbost ...rodný jazyk není možné zapomenout....pán se dělá zajímavým.🤣
@fanda789 Жыл бұрын
Je to v podstatě chudák.
@ditaboer8442 Жыл бұрын
jsem od roku 1978 provdana v Holandsku/45roku/rodnou rec slpvem i pismem ikduy nezapomenu. Mela jsem na obecne skole vybornou pani ucitelku Zdravim z Delftu .🌹🌹🌹🌹 Dita
@DennisZV Жыл бұрын
Lenka H: Takhle jsem to ale vůbec nemyslel! Jen jsem se na začátku omlouval pro případ, že lidi nebudou něčemu co říkám tak dobře rozumět. Česky tu totiž v každodenním životě nemluvím, a někteří moji přátelé a známí v Čechách mi říkají, že občas něco zkomolím:) V žádném případě jsem se nechtěl dělat zajímavým. Tohle je nedorozumění... Rodný jazyk jsem v žádném případě nezapomněl. Vždyť je to úplně jasný na tom videu i na mém psaní 🤷♂️
@DennisZV Жыл бұрын
Tonda K: Doufám že jste si tím vaším komentem ulehčil svůj den tehdá před měsícem....
@miskazceska15 ай бұрын
To tedy da, vy jste nikde 40 let evidentně mimo ČR nebyla… jestli někde vůbec. Komunikuje úplně normálně a vy jste se vyjádřila jako typický Čech.
@tomasgerhard8079 Жыл бұрын
Je mi ho lito 🙏🙏🙏z 🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺preji vse nejlepsi 🤷♀️
@martinberes57444 жыл бұрын
Podle mě kopirujes nápady Michala :)
@pavelhusak52974 жыл бұрын
Taky si říkám
@krystof30004 жыл бұрын
Pavle a Martine, v tomto konkretnim pripade se jedna o naprosto stejnou myslenku. Nikdy jsem se netajil tim, ze MS je mou velkou inspiraci/vzorem a naprosty respekt k jeho tvorbe. Rozdil je v tom, ze ja jsem v Kanade a jelikoz je mezi temito dvema zememi od nepameti neoficialni rivalita, tak si myslim, ze je zajimave se na to nekdy podivat z toho kanadskeho uhlu pohledu. :)
@martinberes57444 жыл бұрын
Podle mě by bylo fer Michala zpropagovat na začátku nebo na konci videa když uz jedeš jeho kontent .
@arianaugustus11004 жыл бұрын
@@martinberes5744 Wtf? Příběhy o útěku z ČSR opravdu nejsou Michalův "kontent". Takových rozhovorů si můžeš najít kolik chceš.
@vaclavhomola57674 жыл бұрын
Takže si tady pán na náklady ostatních udělal vejšku, potom hrdinně zdrhnul a od té doby jsme pro něho blbci. Samozřejmě stihl poplivat vše co jen zavání naší republikou, chápu musel se zavděčit a udělat ze sebe utiskovaného.
@DennisZV4 жыл бұрын
Nevim o cem hovorite .. Ceskou republiku vubec nespinim. Naopak tu v Kanade a ve svete vystupuji jako clovek puvodem z Cech uz 38 let. Prihlasuji se hrde k svemu puvodu. Republika za Husaka se mi nelibila tak jako vetsine lidem co tehdejsi dobu prozivala v dospelem veku, nebo jako dospivajici. Blbce tu z nikoho nedelam, jen povidam o tom jak v roce 1983 probihala celkem radova emigrace. Lidi v Cechach a na Slovensku jak vidim to dost zajima. Na vejsku jsem sel v dobe, kdy jsem jeste neplanoval emigrovat. Situace v CSSR se ale na konci 70. let zacala jeste vic horsit, alespon pro obycejne obcany, misto aby se zlepsovala. Tak me to pak napadlo, ze by bylo lepsi odejit. Jasne mi o tom ale nebylo a skolu jsem nakonec dodelal, a jeste rok pracoval. Tot vse. Sem uteklo v tech davnych dobach plno vystudovanych lidi, i kratce po skole. Pravdou je, ze to bylo dost blby vuci obcanum, kteri v republice zustali a platili dane. Takova to byla doba ... doba tezkych rozhodnuti. Nastesti tohle v 89 skoncilo a ted si kazdy muze jezdit kam chce, a kdyz na to prijde i pracovat v jakekoliv zemi, nehlede na to jestli mu Cesky stat to vzdelani zaplatil anebo si ho clovek zaplatil sam, coz tenkrat neslo.
@124578354 жыл бұрын
Čo mal emigrovať už ako kojenec? Ono to chvíľu trvá, než človek zistí v akom posratom režime žije.
@gabriels324 жыл бұрын
Vaclav Homola mas to v hlave vymetene
@michalkovac13224 жыл бұрын
Presne Vaclave, su to hrdinovia, ktory odrbali nie stat, ale nas vsetkych!!!
@michalkovac13224 жыл бұрын
@@DennisZV Spinite vsetci, co ste za morom, mam osobnu skusenost z Detroitu a Atlanty, hanbite sa!
@astra68154 жыл бұрын
Emgrface ne katastrofa::
@jawabasic4 жыл бұрын
Uf chápu že je to povrchní a možná o dost přicházím a pán za to nemůže ale ten emerickej přízvuk je fakt příšernej a dělá to pro mě absolutně neposlouchatelný.
@jiritichy79672 жыл бұрын
Uplne nesmyslna, zbytecna a hloupa poznamka.
@jawabasic2 жыл бұрын
@@jiritichy7967 jj, to by sedělo, ale nechápu proč jí vůbec píšete, když si ji dokážete tak přesně zhodnotit. 😃
@onlyeyes-jh3fi6 ай бұрын
nazor niekoho komu voní skor sovietsky prizvuk.. a vidis.. my ti to neupierame.. peace!!
@jawabasic5 ай бұрын
@@onlyeyes-jh3fi Aha, vadí mi směšnej emerickej přízvuk, takže hned mám rád sovětskej! Tak ty seš fakt hlavička, ale taky co čekat od Slováka...to je pravda, že slovenskej přízvuk když se Slovák snaží mluvit Česky je strašnej. A co je vůbec ten sovětskej přízvuk, kecko? Ona je nějaká sovětská řeč? 😀
@eugenerotter3145 Жыл бұрын
Ahoy zdravim ze zapadni Canada ja jsem priletel do Montreal o par roku pozdeji ale jenom z $$$5.00 Kapse tak to jsi byl millioner compared to me👋 a jenom mimochodem kazdy me nasral zadnou praci me nikdo nedal a bydleni to uz vubec ne vse jsem si musel zaridit a obehat sam urady a Etc. Jestli si nekdo mysli ze tady padaji $$$$ z nebe tak na to muze zapomenout!!!! A v dnesni dobe bych kazdemu doporucil at je tam kde je sorry guys🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦
@DennisZV Жыл бұрын
Ahoj, zdravím z Coquitlamu! Těch $5 jsi určitě fasoval od cestovky před mezipřistáním v Montrealu. Jako "kapesné" na to čekání v tranzitní hale. Tak těch 5 ďolíků jsem dostal taky, a začínal tedy s $55 :) Udělal jsi to líp než já! Těch $50 za tu trému na Ruzyni vůbec nestálo. Sice byly dobře schovaný, ale člověk nikdy neví, kdyby nás začali víc prohlížet. Jsem překvapen že ti česká asociace v Montrealu nepomohla s ubytkem na první týdny či měsíce. Něco se tam asi změnilo za ta léta. S prací nám místní krajánci taky moc nepomohli. Dali nám spíš rady a někdy i doporučení... Kvalifikovaným řemeslníkům se ze začátku dařilo líp. Úřady jsme si též oběhávali sami. To bylo stejný i v té mé době.
@pierinopegy92396 ай бұрын
@@DennisZV Ja nevim my jsme prisli do Kanady ve veku 43+ holka 15cti leta studentka gymnasia a vsechno nam pripadalo snadny, primocary a v pohode a dnes Universitni vzdelani je zakladni norma pokracujici generace a nikdo si nestezuje jsme tady velice spokojeni uz 41 let... kazdy svyho stesti strujcem.... Cheeeeeers...😀😀😀❤👍