Tényleg ennyire drága az élet Magyarországon? - S08E02

  Рет қаралды 4,854

Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan

Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan

Күн бұрын

Sziasztok! A mai videóban a Numbeo friss, 2024-es megélhetési indexeit fogjuk vizsgálni, amikből megpróbáljuk kideríteni, hogy vajon mennyire drága hely Magyarország :) Ha tetszett a videó dobj egy likeot, iratkozz fel, nyomd meg a csengőt (hogy ne maradj le a következő videókról), és kövess más platformokon is. :)
A Numbeo adatbázisa: www.numbeo.com...
Interactive Brokers számlanyitás: www.interactiv...
A legjobb magyar TBSZ számla? www.interactiv...
MoneyVlog Pénzügyi Klub Regisztráció: / moneyvlog
Facebook: / moneyvlog
Instagram: / moneyvlog
Weboldal: www.moneyvlogf...
Díjmentes eToro regisztráció: www.etoro.com/A...
eToro is a multi-asset investment platform. The value of your investments may go up or down. Your
capital is at risk. #eToroAffiliate
A pénzügyi termékekbe való befektetés kockázatvállalással jár.
Befektetései értéke növekedhet vagy csökkenhet, a vesztesége akár induló befektetését is meghaladhatja.
#moneyvlog #pénzügy #befektetés

Пікірлер: 16
@petertakacs3402
@petertakacs3402 8 ай бұрын
Mostanában olvasom a német lapokat és az alatta lévő kommenteket is. Szinte szóról szóra ugyan az az emberek baja ott is mint Magyarországon. A lakások megfizethetetlenek, nincs elég tanár, nem jó a fizetés, nem lehet megélni belőle, migránsokra elköltött pénzt az állam miért nem a németekre költi stb stb. Néha már az az érzésem mintha ugyan azok a kommentelők írnának véleményt itthon is és Németországban is.
@borgataipatrik
@borgataipatrik 8 ай бұрын
Valójában ez eddig is így volt, képzeld én a belga és francia lapokat olvasom, nyugat-európában mindenhol ugyanaz a panasz: cost of living crisis, inflation, migration. A Financial Times-nak tavaly volt egy fantasztikus cikksorozata a lakásárak kilövéséről a Covid óta, ha jól emlékszem 6 várost mutattak be köztük Amszterdam, Dublin és Tallin (ahol egyébként 6x a drágulás). Szerintem a legtöbb magyar ember nem is tudja, hogy nálunk mennyire mérsékelt a probléma (egyébként ez nem a magyar kormány érdeme, mindent megtettek, hogy ne így legyen).
@Sjudit84
@Sjudit84 8 ай бұрын
Én is olvasom azokat, de mellé kint is élek. Nyilván én se Münchenben, bár meg tudnám fizetni, csak nem akarom, hogy a fizetésem túl nagy százaléka elmenjen csak a lakhatásra, ha olcsóbban is meg lehet úszni. Persze könnyen beszélek, ha akarok, otthonról dolgozom, és nem kell ingázni, amit mondjuk sokan megtesznek. Nyilván a Deutsche Bahn se a világ legpontosabb tömegközlekedési eszköze, de a DeutschlandTicket-tel kb. 300 eurót spóroltam az előző bérlethez képest. És okkal nem valami olyan faluba költöztem, ahonnan csak kocsival lehet bejutni a közeli városba, hanem olyan helyre, ahol a tömegközlekedés elég jó. Az átlag német brutál sokat költ kocsira és benzinre még mindig... Kajára nem költök többet, mint amennyit otthon költöttem összességében, csak euróban ugyebár, ill. a fizetésem is magasabb. Megint csak, nem az átlagember vagyok olyan szinten, hogy informatikai területen dolgozom, így a fizetésem mindenhol jobb lesz, mint egy bolti alkalmazotté vagy tanáré. De pl. a gyógyszerem 100%-ban fedezi az egészségbiztosító, így arra Magyarországhoz képest kevesebbet (nullát) költök. Sőt, az egészségbiztosítótól még pénzt is kapok, ha pl. minden évben elmegyek rendszeresen vizsgálatokra vagy beadatok olyan vakcinákat magamnak, mint pl. influenza vagy rendszeresen járok fogkőleszedésre. Nem ebből gazdagszunk meg, de akkor is plusz pénz vissza. Gyermekek támogatásáról meg ilyesmiről nem tudok beszámolni, mert nálam nem aktuális, a fentivel is csak azt akartam kifejezni, hogy az ilyen statisztikákban nem látszanak az extra szolgáltatások, amiket pl. az állam nyújt az embereknek, amiről ugyebár tudjuk, Magyarországon hogy állnak, lásd családi pótlék összege. Bár Ádám elég részletesen hozta itt az adatokat... Én speckó ugyanazokban a pozíciókban és albérletben lakva (míg Magyarországon saját lakásban, bár hitelt fizetve éltem) többet tudok félretenni Németországban, mint Magyarországban tudtam. Mondom, ugyanazon a területen dolgozom, nem nulláról kezdtem kint. Elhiszem, hogy az egyszeri német ember érzékeli, hogy már nem tud ugyanannyit félretenni vagy venni a fizetéséből, mint régen, és a városokba beköltöző fiataloknak tényleg nehéz az életüket elkezdeni. De nem onnan indulnak, ahonnan mi. Tehát a változást érzékelik, de még a változással együtt is jobb helyen vannak, mint mi vagyunk átlagban (nem BP-re gondolok). Azért a külföldi nyaralást még mindig gond nélkül kiperkálják, fesztiválokra, sporteseményekre járnak, hétvégente a sörkertek tele vannak, nincsenek itt azért olyan nagy gondok. Bár nem mondom, hogy a jövőben nem lehet, de nekem, aki 38 évet leélt Magyarországon, és most látom Németországban az átlagember életét, lelkületét, nyugodtsági rátáját, azért össze se hasonlítható. De én is hallom a sírást, csak közben azt gondolom magamban, hogy "ti se tudjátok, milyen az igazi szegénység". Amit persze nem is kívánom senkinek, hogy megtapasztalja...csak tudni kell helyén kezelni a német ember panaszát a magyaréhoz képest pénzügyileg.
@borgataipatrik
@borgataipatrik 8 ай бұрын
@@Sjudit84 ebben mind igazad van szerintem és én is ezt tapasztaltam. Én is IT-ban dolgozom (itthon), szóval gondolom ismered a béreket. Ami nálatok van az x2.5-4, de őszintén Magyarországon akkora verseny lett a covid óta, hogy szerintem aki felveszi a versenyt, az nagyon jól tud élni az itthoni körülmények között is. Amiket leírtál azok pont olyan különbségek, amik a valódi életszínvonalbeli különbséget jelentik, amik a jóléti államból következnek. Van egy munkahely/állam/biztosító ahol természetes a fogkő leszedés, míg szerintem ez még egy budapesti ember számára sem természetes (saját környezetemből indulok ki, én évi 2x járok, a legtöbb ismerősöm sosem volt még). Pont ezt a különbséget jelenti egy magas hozzáadott értékű és egy alacsony hozzáadott értékű ország között. Magyarországon teljesen más a felfogásunk ezekről a dolgokról, csak egy példa erre a rezsitámogatás (az állam kisimítja a lakossági energiaárát, így annak hatása nem befolyásolja az egyéb fogyasztásokat, a lakosság pedig kiszámítható költségekkel kalkulál) ami egy német/holland/francia számára biztosan nagyon furcsa lenne. Vagy egy másik random példa a mostanában divatos állampapír, ami egy nettó szociális intézmény lett abban az értelemben, hogy az állam bármikor visszavásárolja tőled szinte garantált áron, nem törődve a piaci folyamatokkal. Rengeteg fajta államilag támogatott hitel (mint a Diákhitel), a mindenféle SZJA kedvezmények/visszatérítések (az SZJA önmagában nálunk sokkal alacsonyabb, mint Nyugat-Európában, cserébe a fogyasztás adóztatás viszont magasabb), amik nem szociális, hanem alanyi jogon járnak (és a költségvetés tulajdonképpen óriási hiány árán tudja csak kigazdálkodni, míg Németországban és az EU-s megállapodásokban is nagyon fegyelmezett költségvetés a nyerő). Szóval csak azt akarom ezzel kifejezni, hogy az a háló vagy jóléti intézkedés, amit az állam biztosít egész másfajta, teljesen más gondolkodású emberek számára. Igazából arra utaltam, hogy nekünk innen Budapestről ez az életszínvonal még mindig hívogatóbb, mint ami nálunk van, de ez nem jelenti azt, hogy az ottani emberek az ottani kényelmeikkel és megszokásaikkal, ne szenvednének el legalább ilyen szintű hanyatlást, mint ami nálunk tapasztalható. Csak egy kérdés, mert tényleg érdekel: amikor azt írod, hogy többet tudsz félretenni, mint itthon, akkor forintosított nettó értékben vagy arányaiban? (Én körülbelül a fizetésem 60%-át simán félre tudom rakni, Újlipótvárosban lakom jó környéken, nem szórom a pénzt, de semmiben nincs hiányom, autót nem tartok fenn, de pl taxizni rendszeresem szoktam, költök sportra, gasztronómiára, nem sokat utazom, de nem okozna gondot az sem.)
@Sjudit84
@Sjudit84 8 ай бұрын
Épp otthon vagyok vidéken látogatóban, egy kis békés megyei faluban. Volt a héten egy falusi családi esemény, a nálam fiatalabbakat láttam az 1-2 gyerekükkel és nem értem mi a fenéből tudnak megélni, főleg ha az anya otthon van a gyerekekkel és csak a férj dolgozik. Esküszöm fogalmam sincs, hogy lehet felnevelni itt két gyereket az itteni fizetésből, amiből én még egyedül is nehezen jönnék ki. Vagy fel lehet nevelni őket, csak nem lesz egy kanyi félretett pénzed sem, és nyugdíjas korodig fizeted a lakáshitelt, ill. a nyugdíjas szüleid segítenek ki. Hozzáteszem, mit csodálkozom, nem változott semmi, gyerekként éni s folyamatosan azt hallgattam, hogy semmire nincs pénzünk, nem megyünk nyaralni sehova, stb.... és persze nem feltétlen kell a pénz mindenhez, de azért hol van így a biztonság bármilyen szinten is az ember életében? Nagyon részletes volt az elemzésed, mint mindig! Érdekes, hogy ha Bécsben a fizetésekhez képest ennyivel jobban megéri lakást bérelni, mégis minden győri/soproni ismerősöm azt mondogatja, hogy lehetetlen kifizetni az ottani albérleti díjat, pedig osztrák fizetést kapnak ők is, és nem feltétlen gyári munkásokról beszélünk...
@szabolcsmolnar220
@szabolcsmolnar220 8 ай бұрын
Köszönöm szépen Ádám ezt a nagyon érdekes "pénzügyi-földrajzi" videót! Egyébként, én kiváncsi lettem volna Varsó helyett Krakkóra is...
@tamasketyko731
@tamasketyko731 8 ай бұрын
Kinn élek Németországba és jobb a megélhetés itt mint otthon sehol se fenékig tejföl de a legrosszabb helyen is 2x annyit kapsz kb mint otthon és annyival meg már nem drágáb semmi sőt sok minden olcsóbb is
@bordecos.r.o.4543
@bordecos.r.o.4543 8 ай бұрын
Nyugat összeszerelő rabszolgái a magyarok zöme…nem működne ha nem így lenne.de sebaj mert már jönnek az ázsiai munkások és még szorosabb lesz a munkaerő piac…jól hallod a munkás ember egy piaci áru…semmi más…tanulj nyelvet és ahol beszélik ott annyival nő az esélyed…sok sikert…
@beaudenoir
@beaudenoir 8 ай бұрын
Ádám videói azon kevesek közé tartoznak, ahol vissza kell fognom magam, hogy ne nyomjak lájkot rögtön, kényszerítenem kell magam, hogy előbb végighallgassam, és így értékeljem :)
@Moneyvlog
@Moneyvlog 8 ай бұрын
Szia! Nagyon szépen köszönöm a kedves szavakat, és nagyon örülök hogy ennyire hasznosak a vidik :))) szép napot, Ádám :)
@zoltanhegyi4280
@zoltanhegyi4280 8 ай бұрын
Ez mindig igy volt és igy is marad
@gaborh7655
@gaborh7655 8 ай бұрын
Nagyon jó összefoglaló
@zspe6465
@zspe6465 8 ай бұрын
Köszönjük az érdekes statisztikákat. Sajnos, amit a számok mutatnak, azt érzékeljük is.
@janyjozsef
@janyjozsef 8 ай бұрын
Éljen a kormány aki mindezt kiharcolta!
Lightyear TBSZ! Tényleg díjmentes és jó? - S08E03
9:21
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 4,1 М.
FixMÁP, BMÁP! Mennyire jók az új állampapírok?   - S08E01
13:00
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 13 М.
Ozoda - Lada ( Official Music Video 2024 )
06:07
Ozoda
Рет қаралды 18 МЛН
LIFEHACK😳 Rate our backpacks 1-10 😜🔥🎒
00:13
Diana Belitskay
Рет қаралды 3,9 МЛН
Revolut? Robo tanácsadó? Megéri? - S08E12
14:12
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 2,8 М.
TOP 3 ETF a portfóliódba! - S08E10
13:05
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 6 М.
Láncreakció (2024-10-03) - HÍR TV
44:15
Hír TV
Рет қаралды 7 М.
Mibe fektessek 2024-ben? Moneyvlog Podcast - S08E05
1:03:51
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 7 М.
Potenciális befektetések az állampapírok helyett! - S08E08
17:08
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 4,1 М.
Megéri félretenni a nyugdíjunkra? Moneyvlog podcast - S08E13
1:02:21
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 3,1 М.
Hol tart a magyar befektetési kultúra? Moneyvlog Podcast! - S08E04
51:39
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 3,5 М.
2024 befektetési célpontjai! Vol 2. - S08E06
1:18:17
Moneyvlog - Pénzügyek tudatosan
Рет қаралды 3,4 М.