@@krzysztofszewczyk2886 u mnie 250m2 od wrzesnia 2200kwh podlogowka plus cwu
@andrewprezes2113 Жыл бұрын
Napisz proszę jak Twoje zużycie po sezonie wygląda
@sagittttarius2 жыл бұрын
Ciekawy film. Krótko, logicznie i na temat. Skorzystam z Pana podpowiedzi jak zamontują mi pomp
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Dziękuję, Zapraszam do oglądania innych filmow na ten temat kzbin.info/aero/PLNZ4O4pNfiy1IFgNwKwcuwny6QXwjxlB5 . Miłego wieczoru życzę.
@marcing47355 ай бұрын
W dzień załącza się na prawie na stałe i nagrzewa posadzkę na 30 stopni . Na noc się wyłącza a posadzka trzyma ciepło. Planuję założyć dodatkowa chłodnicę za nią z wodą gruntową jako docieplenie/dochłodzenie powoetrza (zima/lato)
@Jaross782 жыл бұрын
Witam, fajny filmik. Dobrze dobrana moc PC do budynku to podstawa. Ja zanim się zdecydowałem na podpisanie umowy wpuściłem do domu kilku przedstawicieli i większość z nich nie ma zielonego pojęcia o tym co mówią. Sam sobie wyliczyłem jaką potrzebuje moc pompy i zdecydowałem się na Toshibę Estia 8 kW, pompa pracuje na krzywej grzewczej i chodzi non stop sprężarka wyłącza się tylko podczas defrostu i jak się przełącza na CWU, bufor 100L, dom 135 M2, ogrzewanie mieszane. Od początku października do 31 grudnia PC pobrała 1700 kWh (odczyt z podlicznika) więc ja jestem mega zadowolony już nie wspomnę o czystej kotłowni i zaoszczędzonym czasie. Pozdrawiam.
@WrOnG19842 жыл бұрын
Ja sam sobie dobrałem pompę, zaprojektowałem kotłownie w hydraulice pomógł mi mój brat, elektrykę sam położyłem. Wybór padł na Panasonica 9kW J Monoblok i również wszystko działa tak tak należy. Co do doboru pompy to niestety trzeba używać narzędzi producentów lub posiłkować się charakterystykami urządzeń. Nawet w ramach jednej firmy 1kW (z etykiety) dla różnych urządzeń może dawać różne ciepło a co dopiero pomiędzy firmami. W panasonicu 9kW serii J jest u mnie dobrana na 105% zapotrzebowania a T-Cap również 9kW to już 135%.
@Pawel4562 жыл бұрын
Jaką ma moc grzewczą ta Toshiba przy -20 ?
@Jaross782 жыл бұрын
@@Pawel456 o jaką moc grzewczą przy -20 stopniach Ci chodzi bo nie bardzo rozumiem 🤔 Może Ci chodzi o COP?
@Pawel4562 жыл бұрын
@@Jaross78 Pompę dobierasz na podstawie zapotrzebowania na energię twojego budynku. Sprawdz normy WT2021, WT2017. Mnożysz powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc. Np dom o powierzchni 140 m2 i np zapotrzebowaniu 45 W/m2 ( to wyciągniesz z projektu swojego lub robisz profesjonalne OZC). Czyli 140*45 = 6,3 kW. Takiej mocy potrzebujesz pompę do swojego domu. Wiadomo że wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, moc grzewcza pompy maleje. Dla przykładu bierzesz sobie Panasonica jednofazowego 9kw. Ktoś powie że za dużo bo przecież wyszło Ci 6kw a wziąłeś pompę 9kw. Tylko że 9kw ma moc przy -20 (6,2kW + grzałka 3kW), więc da radę. Wziąlbyś pompę panasa 7 to przy -20 ma już moc 4kw więc może nie dać rady przy dużych mrozach i będzie lecieć na samej grzałce. Za to w temperaturach bliżej 0 może się okazać ze pompa 9 jest za mocna. Coś za coś
@karoladamus57592 жыл бұрын
T-cap 9kW pracuje u mnie trzeci sezon cały czas na krzywej grzewczej bez kombinowania z harmonogramem. Włączała się 6300 razy a pracowała 9300 godzin. Wychodzi stosunek (wł/h) 0,7. W 2022 roku zużyła 4800kWh energii elektrycznej ogrzewając kaloryferami 200m² w przecudnej urody pokomunistycznym klocu z lat 80_tych po termomodernizacji. Dla mnie jest dobrze!!!!
@telchina.pl.2 жыл бұрын
wygląda to bardzo dobrze, oby tylko pompa nie pracowała non stop na 100Hz. A wydaje mi się że przy kaloryferach ma co robić.
@karoladamus57592 жыл бұрын
@@telchina.pl.Gdyby to była 7kW pompa to mogłoby tak być ponieważ częstotliwością reguluje się prędkość obrotową silnika sprężarki a co za tym idzie zapotrzebowanie na moc grzewczą. Kaloryfery sporo przewymiarowałem 20 lat temu przy pierwszym remoncie instalacji. Jeszcze takiej częstotliwości nie widziałem na niej. 60Hz przy -15°C to max i może będzie 70Hz przy -20°C. Po za tym przy 100Hz byłoby zupełnie inne zużycie energii elektrycznej. Być może gdybym się sam nie zainteresował tematem i zdecydował na 16, 14 czy 12kW pompę i 50l bufor (jakie mi proponowało paru niedouczonych instalatorów) to ilość włączeń byłaby na pewno 2, 3 a może i cztery razy większa a zużycie energii elektrycznej w granicach 8MWh.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@karoladamus5759 Dlatego że jesteś świadomy tej technologii, to dlatego ona dla ciebie będzie tania. Przewymiarowane grzejniki powodują że wystarczy niższa temperatura czynnik grzewczwgo, a to ma ogromny wpływ na zużycie prądu. Ty masz bardzo dobre, niskie zużycie jak na instalacje z kaloryferami.
@sagittttarius2 жыл бұрын
@@karoladamus5759 jestem właśnie w takiej sytuacji. Instalator upiera sie przy tcap 12 kw a ja z informacji w internecie jestem przekonany ze 9kw wystarczy. Kaloryfery mam też przewymiarowane. Dom 3 piętrowy po termomodernizacji około 200m2.Podczas mrozów -8 stopni robiłem test i paliłem (dusiłem) węglem przez całą dobę 42 stopnie na piecu,a w domu miałem temperaturę 23 stopnie. Twierdza że mogą mi zamontować mniejszą ale na moją odpowiedzialność. Czy możesz napisać jakie masz ocieplenie? Jakie okna? U mnie cegła/ pustka i pustak żużlowy + styropian 8cm okna 2szbowe + ocieplenie miedzy każda kondygnacja. Bede wdzięczny za odpowiedz.
@karoladamus57592 жыл бұрын
@@sagittttarius Dom jest z lat 80_tych. Budowałem go z tego co było. Pustak żużlo-betonowy 40cm, otynkowany. Jest to bliźniak więc jednej ściany nie musiałem docieplać. Pozostałe ściany docieplone są styropianem od wschodu i południa 10cm od północy 15cm. Pod dachem z tego tytułu, że jest płaski położyłem na stropie betonowym niestety tylko 10cm wełny mineralnej. Okna wymieniałem 25lat temu więc siłą rzeczy są dwuszybowe i na dodatek są duże bo mają po 3,5 i 2m. Teraz rzeczy ważniejsze przy doborze pompy. Poprzednio ogrzewłem kloca kotłem 24kW zasypowym na węgiel ze sterownikiem. 23lata temu kotły na ekogroszek dopiero się pojawiały i nie miały certyfikatów energetycznych co uniemożliwiało dostanie dotacji. Z kotła byłem bardzo zadowolony. Zasypywało się go raz na dobę. Miał tylko jeden feler, który ujawnił się dopiero po dociepleniu budynku. Nie można było na nim utrzymać stale temperatury niższej niż 50°C. Na sterowniku można było ustawić 45°C ale wtedy ogień wygasał i trzeba byłoby codziennie rozpalać. 50°C w obiegu to trochę za dużo żeby w rezydencji było 23°C (przy niższej temperaturze żona wyciąga pozew o rozwód ☹️ no na władze nie poradze😉). Tą akurat niedogodność można było wyeliminować zaworami termoregulującymi przy grzejnikach. Spalałem (po termomodernizacji) w zależności od zimy od 3,5t do 4t dobrej jakości węgla. Według zużycia opału można również obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku. Można to zrobić również poprzez kalkulator na stronie "ciepło właściwie”. Albo na piechotę w końcu to są dosyć proste zadania z termodynamiki (bez tego nie można było 43lata temu zdać matury z fizyki). Na instalatorów proponuję wziąć poprawkę. Pompa o mocy 12, 14 a może 16kW??? Proponuję żeby pokazali Ci karty katalogowe gdzie będzie pokazana moc pompy przy temperaturze na zewnątrz +7°C i przy -20°C. Na co mi pompa która przy +7°C ma moc 16kW a przy -10°C już tylko 12kW (czy mniej ) i musi wspomagać się grzałkami elektrycznymi żeby dogrzać wodę w obiegu do zadanej temperatury. Jak przypuszczam instalator podniesie temat COP. COP_y to akurat wszystkie PC mają podobne a różnica coś tam, coś tam po przecinku nie robi specjalnej różnicy. Niech ten COP będzie przy -15°C nawet 1,8 ale to wciąż jest 1kW za który musisz zapłacić i 0,8kW za darmo. Jak robiłem trzy lata temu rozeznanie rynku to tylko dwa model PC miały stałą wydajność bez włączania grzałek przy +7°C i -15°C. Były to: MITSUBISHI serii ZUBADAN i PANASONIC serii T-CAP. Żeby nie było, nie jestem żadnym instalatorem ani przedstawicielem handlowym na wysokiej prowizji u producenta wymienionych wyżej klamorów!
@karoln994829 күн бұрын
W moim przypadku gruntówka o mocy 9,5 kW, po pierwszym sezonie grzewczym wyszło 770 załączeń i 1270 godzin pracy. Ogrzewany dom to środek szeregowca z czasów PRL po termomodernizacji ścian (15cm grafitu i 3-szybowe okna). Pod koniec sezonu grzewczego dołożyłem bufor (500L)skutkiem czego jest dłuższy czas pracy, dłuższe przerwy między startami, niższa krzywa grzewcza i mniej startów.
@telchina.pl.7 күн бұрын
Całkiem dobrze,
@djtrutennАй бұрын
U mnie jest ilosc włączeń 8660 a godzin pracy 4182. Cop roczne wynosi 2.3. pompa Panasonic cap 9. Czy to jest zle?
@telchina.pl.Ай бұрын
mogło być lepiej, masz bardzo niskie SCOP, tak jakbyś miał tyko kaloryfery i na dodatek grzał ostro w dzień, a w nocy pompa była wyłączona lub odwrotnie.
@djtrutennАй бұрын
@telchina.pl. prawie sama podlogowka, ustawione jest na krzywej grzewczej. I mam jeszcze w domu zakład fryzjerski. Bojler 200l i bufor też 200l
@djtrutennАй бұрын
@telchina.pl. w domu mam ok 24stopnie
@lukaszgsp2 жыл бұрын
Panasonic t-cap 9kw 3f monoblok bufor 300l. Cw 300l. Grzejniki 60%+ podłoga 40% średnio 100x mam więcej włączeń niż czasu działania mam też harmonogram i włączoną pracę cichą na 3
@izydorstumpjamper1334 Жыл бұрын
Witam. Od 11 miesięcy posiadam Aquarea 9kw, nowy dom, w całości ogrzewanie podłogowe, bez bufora. Przez ten okres ilość pracy pompy to 2588h, a ilość włączeń 3135. Pompa chodzi całodobowo. Czy jest się czym przejmować, ewentualnie co zmienić i w jaki sposób? Pozdrawiam serdecznie. Dom 160m na płycie, docieplony 20cm xps płyta, 15grafitu ściana/ytong 500, 25cm piany w dachu i stropie piętra
@telchina.pl. Жыл бұрын
Wszystko nieco się w normie, jednak jak chcesz przedłużyć działanie pompy to w okresach mniejszych mrozie sprobuj zrobić kilkugodzinne przerwy w pracy pompy i nadgonić produkcję ciepła w pozostałych godzinach.
@andrewprezes2113 Жыл бұрын
Dom masz mega zaizolowany, spróbuj zwiększyć deltę temperatury zasilania i powrotu. Teraz działasz na krzywej czy czujniku pokojowym?
@izydor1968 Жыл бұрын
Na krzywej. Delta 5
@danosa5213 Жыл бұрын
Czesc. Mam panasonic aquarea 7kw. Jest to pierwszy sezon tej pompy i domu zarazem. Był ciepły listopad i byłem zachwycony z wydajności 9kw na dzień razem z cwu. Teraz przyszła zima i już tak różowo nie jest,pobor pradu przy temperaturach od - 6 do -8 w nocy i -4 w dzień to juz 25kw. Rano czuć że podłogówka sie wychładza chodząc posa stopa po podłodze. Ilość startow to 800 na 400 godzin pracy. Pompa pracuje na krzywej grzewczej. Dom parterowy 110 m2 całosc ogrzewanie podłogowe. Jakie zmiany w ustawieniech bys zalecał? Prosze do dokładne wytłumaczenie bo jeszcze nie obcykałem tego sterownika. I pytanko,jak wyłączasz pompe na noc to rano nie jest zimno?
@telchina.pl. Жыл бұрын
Masz dosyć dużo startów do godzin pracy, włącz harmonogram tygodniowy i zmuś pomór to intensywniejszej pracy w dzień i zrób jej kilkangodzi przerwy w nocy. Jak mrozy będą większe to przerwę zmniejsz lub zlikwiduj. Na noc na odchyłce ustaw -2 lub -3 C a w dzień plus dwa lub +3. Podłoga oddaje ciepło z dużą zwłoką
@rafas6665 Жыл бұрын
Zobacz, popieprzyłeś jedną rzecz, 3:35 mówisz o wyłączeniu i starcie z dużą mocą a pokazujesz sterownik panasonic gdzie pompa ma taki softstart jak żadna inna, startuje z praktycznie zerową mocą i delikatnie się rozpędza.
@telchina.pl. Жыл бұрын
Ja mówię że jeśli startuje z dużą mocą i się po chwili wyłącza, to jest to taktowanie które szkodzi sprężarce.
@SQ8JCM Жыл бұрын
A sprężarki w lodówkach taktują non stop, startują z kopyta i działają latami.
@telchina.pl. Жыл бұрын
@@SQ8JCM przypuszczam że w lodówce sprężarka nie ma więcej niż 4 startu na godzinę
@GregorTwo Жыл бұрын
Witam. A czy odpowiednie jest przy pompie gruntowej inwertorowej że sprężarka ma liczbe uruchomień 240 a godzin pracy 4500?
@telchina.pl. Жыл бұрын
Pompą jest dosyć obciążona, ale praca ciągła jest lepsza niż taktowanie, czyli częste starty pompy
@GregorTwo Жыл бұрын
Pompa w większości czasu chodzi na 20% więc chyba obciążenie nie jest duże a zużycie energii tez jest ok, ponieważ na ogrzanie domu 200m2 obecnie zużywa jakieś 18kWh. Czyli to iż pracuje non stop jest ok?
@telchina.pl. Жыл бұрын
@@GregorTwo jest ok
@MichalMichu-k3i9 ай бұрын
Jeżeli chcemy mało płacić to należy mieć dobrze ocieplony dom i dobre okna. Można mieć dobrze dobraną PC , ale w źle ocieplonym domu temperatura szybciej spada i PC musi się częściej włączać żeby utrzymać zadaną temperaturę. Zbyt dużo ludzi zwraca tylko uwagę na źródło ciepła.
@telchina.pl.9 ай бұрын
Ocieplenie do podstawa, niezależnie czym grzejemy
@rybuss85 Жыл бұрын
Ja bede miał pierwszy sezon z panasonic aquarea 5kW. Na tą chwilę 322h godzin pracy i 302 włączeń/wyłączeń. Wiec chyba jest ok. Dodam ze grzejniki 😊 Bufor 60l. Obecnie przy temperaturze jaka jest czyli +9 podaje na kaloryfery 33 stopnie. W domu +/-23 stopnie. Zmniejszyłem na krzywej bo w nicy nie szło wytrzymać (potrafił nagrzać w nocy do 25 stopni). Z krzywej zjechalem gdzie przy -15 bylo 50 a +15 bylo 35. Zmieniłem na 45/30.
@telchina.pl. Жыл бұрын
pomyśl o całkowitym wyłączeniu grzania w godzinach nocnych i porannych, czym chłodniej będze tym ta przerwa powinna być krótsza. ,
@themisg4354 Жыл бұрын
@@telchina.pl.Czy sugerujesz zatrzymanie pompy na noc? Nie zalecacie pracy ciągłej?
@telchina.pl. Жыл бұрын
@@themisg4354 jeżeli pompa ma się wyłączać sama 10 razy na godzinę to lepiej Jest jej zaplanować planowana przerwe, a nie festiwal traktowania
@themisg4354 Жыл бұрын
@@telchina.pl.W innym Twoim komentarzu przeczytałem, że sugerujesz, że krzywa grzewcza powinna wynosić -2 lub -3, a dzień powinien wynosić +2 lub +3. Myślę, że to bardzo dobry pomysł, ponieważ w ten sposób mamy lepszy COP. Którą krzywą polecacie do ogrzewania podłogowego, a jaką Delta T?
@telchina.pl. Жыл бұрын
@@themisg4354 dokładnie, ja na grzanki domu mam COP 4 a na grzaniu CWU COP 3
@adamp.3334 Жыл бұрын
Cześć, mam pytanie. Ile powinno trwać nagrzanie CWU z temp. ok. 35 na 45 stopni przy temperaturze zewnętrznej ok. 0 stopni. Pompa ciepła Panasonic J Split 9 kW jednofazowa. Zbiornik CWU 200 L. Często mam sytuację, że po prysznicu jednej osoby, gdy kolejna chce skorzystać z łazienki to trzeba czekać dość długo zanim pompa ciepła dogrzeje wodę z powrotem do optymalnej temperatury.
@telchina.pl. Жыл бұрын
W jednym z ustawień jest możliwość wybrania czasu na zagranie CWU, skrócisz ten czas to będzie szybciej ciepła woda, ale większy pobór prądu. Być może masz też ustawioną za niską temperaturę CWU,
@wielkopletw2 жыл бұрын
Podoba mi się w jaką stronę poszedł ten kanał :)
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Mówisz na serio czy z ironią?
@wielkopletw2 жыл бұрын
@@telchina.pl. zupełnie serio, to rzeczy o których mało kto mówi
@piotrbryla538 Жыл бұрын
Czyli jak pompa ustawiona na termostacie w pomieszczeniu gdzie jest programator i pracuje 2- 2'5 h i sie wylacza na jakas godzinę i ponownie sie uruchamia to znaczy ze wszystko ok ? Pytam bo mam od msc dopiero i teraz sie ocieplilo i zaczela sie wylaczac wcześniej byly mrozy to pracowala prawie na okraglo 😢
@telchina.pl. Жыл бұрын
pompy nie ocenia się po miesiącu, a całym o roku.
@Zuku1312 Жыл бұрын
Witam posiadam pompę panasonic 12kw od miesiąca na 700 godzin pracy mam 270 włączeń czy to jesst prawidłowe dom jest jeszcze niezamieszkały dach nieocieplony?
@telchina.pl. Жыл бұрын
Jest dobrze. ZLe jest jak są 2 starty na godzinę pracy. Pompę oceniamy po roku pracy, a nie po kilku miesiącach.
@grzegorzbanaszewski3832 Жыл бұрын
Czyli rozumiem że teraz nie korzystasz z krzywej grzewczej tylko z prostej?
@telchina.pl. Жыл бұрын
nie, krzywa + harmonogram
@grzegorzbanaszewski3832 Жыл бұрын
rozumiem dzięki biorę się za przestawianie...
@holkas1 Жыл бұрын
Dzień dobry. Mam takie pytanie. Mam PC Panasonic T-Cap 9KW na grzejnikach w modernizowanym domu. Chciałbym przerobić ogrzewanie na podłogowe ale martwię sie, że pompa okaże się wtedy przewymiarowana i zwiekszy to częstotliwość taktowania. Czy słusznie się obawiam, że ta 9KW będzie za duża? Czy powinienem coś zrobić dodatkowo (na przyklad założyć większy bufor?). Pozdrawiam.
@telchina.pl. Жыл бұрын
Nie wiem jak duży dom i ma jakich częstotliwościach pracował inwerter w poprzednim sezonie. Jeżeli zacznie się taktowanie to duży bufor rozwiąże problem
@holkas1 Жыл бұрын
@@telchina.pl.dziękuję za odpowiedź. Dom to typowy kwadraciak o wymiarach 10,5x10,5. Powierzchni użytkowej ok 160-170m2. Cały jest na grzejnikach a zamontowana jest pompa 9kw. W tej chwili zamontowany jest bufor 50l. Ilość godzin pracy i wł/wył sprężarki był bardzo podobny a niewielka różnica jest spowodowana raczej zbyt małym zbiornikiem na CWU
@telchina.pl. Жыл бұрын
@@holkas1jest jeszcze inny sposób, możesz zmusić pompę do intensywniejszej pracy w ciągu dnia , gdy jest cieplej na Zewnątrz , a zrobić jej przerwę w pracy w nocy. Jak dom dobrze ocieplony to nieźle na tym wyjdziesz. Sprawność pompy jest większa jak jest cieplejsze powietrze na dworze
@Damian123124 ай бұрын
@@holkas1 Cześć, jak się sprawdza temat? Mam tak samo. Planuję zakup tej pompy i za 3-4 lata rozważylbym zmianę na podłogówkę, albo za rok na piętrze. Zwiększyłes bufor? Będę wdzięczny za info, robię mamie modernizację domu a mam 26 lat i mnie to przygniata
@marvedmrd Жыл бұрын
Cześć. Do głowy przyszło mi pytanie odnośnie sposobu uniknięcia taktowania pompy ciepła przez zapewnienie odpowiedniego zładu wody- to tyczy się układu grzewczego. Jak ma się do tego taktowanie pompy ciepła w przypadku obiegu CWU? Czy pompa grzejąc wodę w zbiorniku taktuje poprzez małą ilość wody w danym obiegu?
@telchina.pl. Жыл бұрын
mała ilość wody szybko zagrzeje i się wyłączy, wieksza ilość wydłuża ten czas,
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Z powodu taktowania moja pompą ma prognozowaną żywotność 15 lat. Niestety pierwszy rok pracowałam tylko na krzywej grzewczej i strasznie traktowała. Miałem wtedy stosunek załączeń 3.5 :1
@infoyt5936 Жыл бұрын
no a może po prostu krzywa nie była dobrze dobrana? harmonogram jak rozumiem to wpisywanie z palca jak mi grzej teraz bo brzmi jak ciągłe grzebanie bo raz na parę tyg jednak klimat się nam zmienia i jednak grzania potrzebujemy mniej/więcej- dość powiedzieć że w styczniu miałem z 2-3dni po 10 i więcej stopni a potem naraz mróz= czy wtedy musiałbym szybko lecieć na dół do kotłowni zmieniać ręcznie temp? podpytuje tylko bo sam nie mam jeszcze pc
@telchina.pl. Жыл бұрын
@@infoyt5936 harmonogram działa z krzywą, czyli jak przyjdzie mróz to pompa intensywniej pracuje aby było w domu odpowiednio ciepło. Jednak przez większość roku pompą nie musi pracować całą dobę tylko kilka kilkanaście godzin. To w harmonogramie możesz zdecydować czy to ma być np w środku nocy, czy w południe.
@sziomal Жыл бұрын
Witam posiadam zubadana 8kw. Po 12 miesiącach pompa wzięła 4000kw. Czas pracy 3600godz i 6000 włączeń sprężarki. Moja instalacja to grzejniki mocno przewymiarowan i bufor 100l, bliźniak 100m2 średnio ocieplony, stare budownictwo. Czy ta ilość włączeń nie powinna być mniejsza ? Czy jest jakiś sposób na obniżenie tego ? Jeżeli tak to jaki? Dziękuję za pomoc.
@telchina.pl. Жыл бұрын
Mogła być mniejsza, najprostsze wyjście to większy bufor, np 500l
@andrewprezes2113 Жыл бұрын
Już Ci pisałem, zmień tryb Wilo ,a jak to nie pomoże to tryb cichy w pompie. Jeżeli dalej będzie źle to zobacz czy delta T nie jest za mała, dla kaloryferów powinna być ok 7 stopni.
@sziomal Жыл бұрын
@@andrewprezes2113 ok po tygodniu obserwacji dam znać
@krzysztofmika84352 жыл бұрын
Właśnie ostatnio się zastanawiałem nad tym, czy moja pompa ciepła nie uruchamia się za często. Posiadam pompę Panasonic split 9 kW trzy fazowa z buforem 200 l. Instalacja grzejnikowa,budynek po częściowej termomodernizacji z 2000 roku o pow. mieszkalnej 140 m2 . Pompa grzeje również wodę 180 l bojler dedykowany do pomp ciepła. Z moich wyliczeń wynika, że pompa ma jedno uruchomienie co około 70 minut. Pracuje wg. krzywej. Czy ta częstotliwość pracy jest w normie? Szczerze jeszcze wszystkiego nie ogarniam . Pompa działa u mnie od połowy października 2022.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
jeżeli masz mniej załączeń niż godzin pracy, to jest bardzo dobrze.
@adrianogonowski16842 жыл бұрын
@@telchina.pl. szanowny Panie Marku. Z tego co się orientuję. Jeżeli chodzi o pompy ciepła inwertorowe mają trwałość jeżeli chodzi o cykle włącz/wyłącz 17000 tys uruchomień. Natomiast jeżeli chodzi o czas pracy najczęściej przyjmuje się czas pracy około 100 tys h. Np. kolokwialnie mówiąc ,oklepane, pompy Panasonic. Nomen omen wg .mnie jedne z najlepszych aktualnie na rynku. Pozdrawiam i czekam na ripostę...
@adrianogonowski16842 жыл бұрын
Poprawka 170 tys uruchomień on/of.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@adrianogonowski1684 jeżeli o Panasonica chodzi to firma deklaruje bezawaryjny czas pracy sprężarki na 80000 godzin. Ale średnio dla powietrznych pomp to 100 000gidzin oracy i 50000 startów.
@adrianogonowski16842 жыл бұрын
@@telchina.pl. p. Marku. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. P. Wiedza i doświadczenie jest naprawdę duże. Natomiast jako , że z charakteru lubię troszkę dociekać dotarłem to pewnej informacji proszę o odniesienie się . Odnoście pomp ciepła typu on/of najczęściej pojawiająca się informacja jeżeli chodzi o cykle włącz /wyłącz to 50 tys cykli . Głównie ze względu na większe obciążenie prądowe /sprężarki itp - generalnie on/of ma o wiele większe opory rozruchowe. Stąd mniejsza trwałość jeżeli chodzi o takowe generalnie te starsze pompy ciepła gdzie z tego względu zaleca się montowanie dużych buforów ciepła. Ale to już osobna kwestia....natomiast jeżeli chodzi o pompy ciepła inwertorowe dotarłem do takiej info....cyt....,Przekłada się to na żywotność urządzenia. Pompa ciepła wyposażona w sprężarkę inwerterową może pracować nawet 35 lat, co przekłada się na ok. 170 tys. włączeń,. Ponieważ jak wiadomo opory(zużycie prądu ogólnie urządzenia) przy cyklu włącz/wyłącz są niewspółmiernie mniejsze niż on/of. Czyli potocznie mówiąc maja tzw , miękki start,.
@88niewolnik2 жыл бұрын
Witam. To pytanie która pompa bardziej żywotna gruntowa czy powietrzna? Pozdrawiam
@marekprzedstawiciel87402 жыл бұрын
Tomek, wg informacji żywotniejsza jest pc gruntowa :) U mnie taka pompa pracuje od 2012 - jak na razie zero problemów
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Napewno gruntowa Jest oszczędniejsza.
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Gruntowa bo nie robi defrostiw
@barbarak2732 жыл бұрын
Czy poszerzenie histerezy (zakresu temperatur w jakich pompa się włącza i wyłącza)nie zwiększy żywotności pompy?
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Być może tak będzie, podobnie jak z włączeniem pracy cichej
@themisg4354 Жыл бұрын
@@telchina.pl.Czy w przypadku ogrzewania podłogowego lepiej jest ustawić Delta T na 5oC, czy lepsze jest inne ustawienie? Czy do cichej pracy polecacie poziom 1, 2 czy 3?
@krzysztofmazur663711 ай бұрын
Dzień dobry , czy jak moja pompa kaisai załącza się przy 8 stopniach na zewnątrz na 30 min po czy stoi godz i tak w kółko to znaczy że taktuje czy wszystko jest w porządku ?
@telchina.pl.11 ай бұрын
sprawdź po roku ilość załączeń pompy i porównaj do godzin pracy. Jeżeli pompa załącza się częściej niż 4 razy na godzinę to mówimy o taktowaniu. Najlepiej jak ilość załączeń jest mniejsza niż ilość godzin pracy.
@lukaszkostrzewa63512 ай бұрын
U mnie jest 11232 załączenia a 8536 godzin pracy, czy taki wynik bardzo obciąża pompe.
@telchina.pl.2 ай бұрын
Wynik jest w normie. Źle jest jak ilość załączeń jest 4 krotnie większa od ilości godzin pracy.
@sziomal Жыл бұрын
Witam posiadam zubadana 8kw. Po 12 miesiącach pompa wzięła 4000kw. Czas pracy 2600godz i 6000 włączeń sprężarki. Moja instalacja to grzejniki mocno przewymiarowan( każdy okolo 2-2,5 raza większy) i bufor 100l, bliźniak 100m2 średnio ocieplony (partek + poddasze ), stare budownictwo. Czy ta ilość włączeń nie powinna być mniejsza ? Czy jest jakiś sposób na obniżenie tego ? Jeżeli tak to jaki? Dziękuję za pomoc. czy może to być wina pompki CO, mam wilo pico ustawioną na auto adaptacje
@telchina.pl. Жыл бұрын
Powiększ bufor i to kilkukrotnie
@andrewprezes2113 Жыл бұрын
Najpierw bym zmienił ustawienie tej Wilo na ręczne( zmniejsz przepływ) ,a jak to nie pomoże to zmień ustawienia w pompie np. na tryb cichy , jeżeli taki jest. To roczne zużycie jest ok.
@przkw2 жыл бұрын
Witam czy różnica w czasie pracy pompy w moim przypadku ilość wł.2516 a czas działania 1746 jest Ok czy mam coś poprawić instalacja mieszana 50:50.Pozdrawiam
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Jest w normie, ale jak chcesz przedłużyć żywotność, to spróbuj coś poprawić.
@przkw2 жыл бұрын
Dziękuje za odpowiedź jakieś sugestie z pana strony co powoduje taką różnice .
@MultiMarek89 Жыл бұрын
Też mam mieszaną instalację i żeby zmniejszyć ilość włączeń zmniejszyłem deltę temperatury między zasilaniem a powrotem do 4 stopni.
@przkw Жыл бұрын
A jak u ciebie z poborem prądu przy delcie 4 .
@MultiMarek89 Жыл бұрын
@@przkw Pompa obiegowa bierze więcej prądu. Delta 4 powoduje szybszy przepływ wody w instalacji więc kaloryfery efektywniej oddają ciepło. (różnica temperatury między górą kaloryfera a jego dołem jest mniejsza). To pozwoliło zmniejszyć temperaturę na wyjściu z pompy (korekta krzywej grzewczej z 45 na 43 przy temperaturze -15). W rezultacie nie zauważyłem zmiany zużycia prądu za to pompa w czasie pracy w dniach z temperaturą poniżej 0 działa bez wyłączenia.
@jarkwasek2 жыл бұрын
A moja pc nie podaje informacji na temat czasu pracy i ilości włączeń sprężarki. Producent miał to gdzieś. Więc nici z optymalizacji. Jedyne co mogłem ustawić to minimalny czas postoju. Ustawiłem na 15 min. Czyli jak się zatrzyma to nie uruchomi się wcześniej niż po tym czasie. Pozdrawiam
@telchina.pl.2 жыл бұрын
A jaka marka pompy?
@jarkwasek2 жыл бұрын
Atlantic Extensa Się Duo. Sterownik to totalna porażka. Nic nie pokazuje. Nawet produkcji ciepła czy COP. Miała być Nibe. Kupiłem bo te która zamówiłem była niedostępna. A miałem już rozbudowaną fotowotaike i dość palenia węglem w kosmicznych cenach. Pozdrawiam
@andrewprezes2113 Жыл бұрын
Podejrzewam że są te dane ale dostępne dla instalatora
@agnieszkabenelak53502 жыл бұрын
Generalnie najważniejsza zasada jest tak by różnica temperatury między powrotem czynnika do PC a rozprężony czynnikiem wchodzącym na parownik była jak najmniejsza, dodatkowo ważne jest też by temperatura sprężonego gazu ze sprężarki nie była zbyt wysoka ponieważ gaz przenosi wtedy mniej energii
@danieldaniel50612 жыл бұрын
Witam. Typowy przykład instalacji PC bez audytu i na zapas. A po fakcie klejenie ustawień ratunkowych i już jest temat na film. Tylko w tym wypadku kto takiego doboru dokonał , właściciel czy monter instalacji I w pparciu o jakie kryteria. Pozdrawiam
@telchina.pl. Жыл бұрын
Ale mi to bardzo odpowiada, moje ustawiania sa oszczędne, SCOP 3,9 jest bardzo dobry.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
🔥🔥 *Pompa ciepła. Co wpływa na koszty eksploatacji. Zmiana ustawień zmniejszy rachunki i wydłuży żywotność.* kzbin.info/www/bejne/goSlc4R3adhsg5Y
@freightleitner2 жыл бұрын
Czy tej sprężarki nie da się za kilka lat wymienić w razie jak dokona żywota? Czy kosztuje miliony monet,tyle samo co całe nowa PC?
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Można , źle to drogi element i koszt wymiany też nie jest niski.
@WrOnG19842 жыл бұрын
można wymienić, ale trzeba by teraz kupić i odłożyć na półkę. Nikt nie zagwarantuje dostępności do urządzenia 10 - 15 letniego.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@WrOnG1984 Na aliexpress jest prawdziwy wysyp sprężarek do pomp ciepła, widocznie już pora na wymiany w pompach z lat 2000
@freightleitner2 жыл бұрын
@@WrOnG1984 Albo będą tanie i powszechne tak jak regeneracja wtryskiwaczy, która kiedyś była niedostępna
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Średnio sprężarka kosztuje 3-4tys wymiana niech kosztujr z tysiaka to nie są jakieś ogromne pieniądze...
@damianduda4075 Жыл бұрын
A ja mam 4 włanczenia ale duzo godzin chodzenia sprężarki
@Pawel4562 жыл бұрын
W min 7:53 proponujesz obniżenie krzywej grzewczej. Jeżeli ktoś ma 100% podłogówki to przy wyższej temperaturze puszczonej w podłogę, beton będzie dłużej oddawał ciepło. Wg mnie wtedy powinno być mniej startów pompy. Do tego jeszcze jak ktoś ma bezprzewodowy sterownik Salus ustawić histerezę na 1C. Przy niższej temperaturze puszczonej w podłogę, temperatura w domu może rosnąć o 1C przez parę godzin. Jeżeli przyjdzie w nocy tąpnięcie temperatury to podłoga może już nie wyrobić. Zauważyłem to zimową porą z 22C spadło do 20C gdzie pompa pracowała cały czas. Warto spisać podlicznik przy niskiej temperaturze wody a przy wysokiej. Ile prądu zużyjemy gdy pompa będzie pracować pół dnia na niskim parametrze a ile w krótkim czasie na wysokim parametrze.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Nie proponuje zmiany krzywej grzewczej tylko odchyłkę w pewnych godzinach za pomocą harmonogramu. Wyższy parametr wody grzewczej powoduje wzrost kosztów grzania, to Fakt, ale pozyskiwanie ciepła z chłodniejszego otoczenia o 10C powoduje dużo wyższy pobor prądu niż podniesienie parametru o 5C
@Pawel4562 жыл бұрын
@@telchina.pl. Nie korzystam ze sterownika wbudowanego w pompę. Mój instalator zamontował mi sterownik zewnętrzny Salus. Tutaj tylko ustawiam temperaturę nocną/dzienną i po prostu pompa się wyłącza po osiągnięciu temp. Nie wypowiem się z harmonogramem. Cytujac" pozyskiwanie ciepła z chłodniejszego otoczenia o 10C powoduje dużo wyższy pobor prądu niż podniesienie parametru o 5C". Czyli mam rozumieć żeby tak ustawić krzywą, by różnica temperatur wody w zasilaniu i powrocie wynosiła nie mniej niż 5C? Zauważyłem że przy różnicy temperatur zasilania/powrotu ok 3C sprężarka pracuje z niszą częstotliwością.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@Pawel456 nie, krzywa grzewcza działa na całkiem innych zasadach. W skrócie, czym chłodniej na zewnątrz tym pompę mocniej grzeje wodę. Ale ma to negatywny skutek. Pozyskanie tej samej ilości ciepła z otoczenia jest droższe przy niższych temperaturach. Np przy -10C COP może wynosić 2, a przy +10C już 4
@Pawel4562 жыл бұрын
@@telchina.pl. Masz rację przy -10C miałem COP 2. A w katalogach tak pięknie wyglądało. Co proponujesz by uzyskać lepszą efektywność?
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@Pawel456 proponuję więcej ciepła pozyskiwać z otoczenia , jak jest cieplej, czyli w dzień, a nie w nocy. Przy ogrzewaniu podłogowym do działa bardzo dobrze
@Kazno17 Жыл бұрын
Witam, czy ktoś podpowie co mogę zmienić w ustawieniach by całkowity czas działania pompy bym porównywalny do ilości wl/wył? Na chwilę obecną przedstawia się tak: Ilość wl/wył - 7392 Calk.czas dział. - 4912 Dodam tylko ze w całym domu jest podłogówka i 130m do ogrzania.
@telchina.pl. Жыл бұрын
w harmonogramie ogranicz ilość godzi pracy , np niech nie pracuje w nocy. możesz też na odchyłce od krzywej grzewczej podnieść temperaturę w ciągu dnia, aby podłoga oddała ciepło na wieczór i noc.
@andrewprezes2113 Жыл бұрын
A coś więcej na temat instalacji czy jest np.bufor i jakiej pojemnośći ile pętli ogrzewania ect.
@marcingp52 жыл бұрын
gorący temat :) choć ciepło ona zewnątrz pochwal się wynikami. To się nigdy nie zwróci ekonomicznie, w przeciągu 20 lat pompa + jej zasilanie to koszt ? a jaki byłby koszt węglem czy drzewem lub gazem. To jest temat trudny jak moda na auta elektryczne.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
W kilku filmach już to liczyłem. Przy obecnych cenach prądu i węgla inwestycja w PC i PV zwróci się w niecałe 8 lat. A przy cenach z przed podwyżek czas zwrotu wynosił 12 lat. Tak i tak opłacalne. kzbin.info/www/bejne/oIGneYmFpZaneJo w innych filmach porównanie kosztów do kotła na mial
2 жыл бұрын
ale gadanie, dawno policzone stopy zwrotu. O zdrowiu i czystości kotłowni nie ma co wspominać bo to bezcenne.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@ obecnie nie ma nic wygodniejszego poza grzaniem prądem i nic ekonomiczniejszego od pompy ciepła.
@romek60442 жыл бұрын
Żadne ogrzewanie się nie opłaca i nie zwraca .
@jaroslawflasza17682 жыл бұрын
Czyli po domu chodzisz w kożuchu
@telchina.pl. Жыл бұрын
Tutaj podsumowanie kosztów zakupu pompy ciepła, fotowoltaiki i koszy eksploatacji w porównaniu do kotła na węgiel : kzbin.info/www/bejne/iGSuoKhpm7uChq8
@romek60442 жыл бұрын
Załóżmy że pażdziernik , listopad oraz marzec i kwiecień policzymy po pół a grudzień , styczen i luty cały to mamy ok 3600 godzin a gdzie reszta roku na CWU i jak Ci wychodzi do trzech tyś godz rocznie -bezsens. Po drugie zacznij że ten film dotyczy włascicieli panasów bo wiele pomp nie ma takich danych o załączeniach sprężarki ani copu a w instrukcjach w ogóle nie ma o problemach z taktowaniem . Nie wspominając że wielu właścicieli panasów potrafi się przyznać że niektóre dane są nierzetelne np=zużycie prądu a zatem i cop. Ale dobry film reklamowy dla początkujących.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Problem taktowanie dotyczy wszystkich pomp ciepła, a to że niektóre modele tych danych nie pokazują świadczy tylko źle o producencie. To że pompy podają błędne dane co do poboru prądu, a co za tym idzie COP to prawda. Jednak prawdą jest że ich pompa ma więcej startów i więcej przepracowanych godzin, tym jej żywotność krótsza. Najczęściej sprężarki maja deklarowaną żywotność na poziomi 80000 do 100 000 godzin i połowę mniej startów. Jak dobrze dobierzemy i ustawimy pompę, to podziała dłużej.
@marekprzedstawiciel87402 жыл бұрын
@@telchina.pl. - taktowanie nie dotyczy wszystkich pomp:) nie ma taktowania w pompie gruntowej:) co do pracy sprężarki - to faktycznie przy pompie gruntowej jest takie prawdopodobieństwo że sprężarka może przepracować 100 tyś godzin oraz około 50 tyś załączeń. Doszedłem wg mnie do perfekcji - bo załączeń mam od 1200 do 1500 / rok oraz pracy sprężarki około 1700-1900 godzin / rok co wynikałoby, że moja pompa może (zobaczymy:)) - przepracować około 30 lat - fajnie byłoby:). A w grudniu na ogrzanie domu (CO) u mnie z wszystkimi pompkami obiegowymi (bo u Panasa jest tylko zużycie pokazane sprężarki) pompa pobrała z sieci prądu - 2,67 kWh/m2 (256m2)
@sebastianbrzozka12492 жыл бұрын
Czy dobrze jeśli pompa idzie w mroźne dni cały czas przez dobę - około 1450minut, ale 1/3 swojej mocy nominalnej? Wychodzi wtedy jedno uruchomienie na dobę.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Dobrze, z tym że zapewne jakieś defrosty się przytrafia , więc uruchomień będzie więcej.
@666HeMiK6662 жыл бұрын
Co jeżeli u mnie stosunek czasu pracy do ilości wł/wył. wynosi 3:1? Tak, nie pomyliłem się :)
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Mam rozumieć że jest jeden start na 3 godziny pracy?
@666HeMiK6662 жыл бұрын
@@telchina.pl. dokładnie tak mam :)
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@666HeMiK666 to bardzo dobry stosunek
@familjenpieczara6886 Жыл бұрын
Propozycja na kolejny film NIBE F750 tytuł nie kupuj ze do domu super energooszczędnego Jest to poodpadały ciepła która chce wymienić po dwóch latach daje za wygrana. Urządzenie jest bardzo energożerne. Sprężarka razem z wentylatorem gdy kompresor ma 80-120 Hz to 1800 W na godzinę przy temperaturze +5 lub -5 jest to bez znaczenia sprężarka zasysa powerze z domu ciepłe (czasem pale w kominku ale nie wpływa to na osiągi pompy) teoretycznie powinno wpływać na zużycie ale tak nie jest. Jak ja rozgryźć i zmniejszyć zużycie mam zablokowane grzałki ponieważ to grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi, przy ustawieniach fabrycznych przy +5 odpala 2000W i co daje 3800W na godzinę. Dziś Na zewnątrz +2,5 W domu 21,3 Zasilanie 30,6 C Powrót 26,8 C Pompa ogrzewanie podłogowe 42% Powietrze zasysane 19,7 C Wyrzucane - 9 C Szybkość wentylatora 65% 100% to 127 m3/h
@themisg4354 Жыл бұрын
Prawdopodobnie masz w domu dobrą izolację
@andrewprezes2113 Жыл бұрын
Nibe to pompy klasy premium z sprężarkami Mitsubishi, te wartości wskazują na jakieś problemy techniczne, np za mało czynnika grzewczego. Kłania się wizyta serwisu
@familjenpieczara6886 Жыл бұрын
@@andrewprezes2113 Witam Andrew Małe sprostowanie co do Nibe F750 Zapewne znasz zasadę działania duży wentylator zasysa powietrze przez anemostaty których w standardzie są trzy sztuki łazienka , toaleta i kuchnia czasami dochodzi garderoba. Powietrze trafia do sprężarki ( dużym uproszczeniu) a po przejściu przez nią jest wydmuchiwane na zewnątrz oddało ciepło w wymienniku i po sprawie a my mamy za to lepszy COP. Tyle teoria pytanie dlaczego maja być to dobre pompy do nowych domów ? Wywiewasz ogrzane powietrze a zastępujesz je zimnym które wpada do domu przez wszystkie kratki nawiewowe w każdym pokoju. Czy w takim razie jest to tanie stanowczo Nie czy pompę można polecić do domów pasywnych Nie chyba ze zainstalujesz Sam40. Wiec dlaczego sa tak popularne ze zdominowały rynek w Szwecji. Odpowiedz na to pytanie jest prozaiczna to ich prostota instalacji cztery węże i dwie rury do powietrza wyciąg i wyrzutnia. Mieszkam pod Göteborg zimno szaro i do d.Przez większą część roku i kiedy prąd jest tani pompa Nibe F750 się sprawdza Mam znajomych którzy maja 730 lub 750 palą w kominkach lub zainstalowali sobie pompy powietrze powietrze żeby zejść z kosztów. Ale hitem jest rozwiązanie polecane na szwedzkich forach dla instalatorów jest to montaż monobloka na powrocie podobno obniża koszty. Moje zużycie spadło po zainstalowaniu Daikin Altherma 3 8kW aż o 30% w okresie zimowym mam to na papierze. Prozę przemyśleć sprawę uzupełniania zimnego powietrza wpadającego do domu i odpowiedzieć sobie na pytanie a w zasadzie dwa. Czy pompa bez pomocy grzałek jest w stanie nadrobić takie straty w mroźny dzień ? Jak dużego przepływu powietrza potrzebuje sprężarka w tych modelach Nibe. Klasa premium w tym przypadku może odnosić się tylko do bergvärmepump. Pozdrawiam.
@Bonzob52 жыл бұрын
Mój Panas podziałał 3.5 miesiąca i sprężarka się spaliła po 2 tygodniach braku ogrzewania została wymieniona sprężarka 😣
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Niesamowite.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
I jeszcze pytanie. Dlaczego tak długo czekałeś na naprawę?
@Bonzob52 жыл бұрын
Dobre pytanie, ale w gwarancji jest napisane ze czas. Sprawy do 14 dni lub więcej jeśli brak części i tam takie . Wiec się wyrobili 😂🤣
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@Bonzob5 Warto brać firmy ze swojej miejscowości. Wtedy reakcja powinna być natychmiastowa.
@vwquantum Жыл бұрын
U mnie lepiej. Dimplex przyszedl z uszkodzoną spreżarką ;) a dwa lata pozniej przed samą wigilią umarła sprezarka i cala instalacja w jedn. zew. Było grube przpiecie dzien po wichurze. koszt 24tys. Czas naprawy kilka tygodni...Musialem czekac na ubezpieczyciela. Ale warto bylo.
@dardar7445 Жыл бұрын
Dlaczego sprężarka traci żywotność podczas włączania? Czy jest ktoś mądry, który odpowie na to pytanie. Wszyscy powtarzają, że tak jest, a nikt nie wie dlaczego, czy to prawda, czy ta prawda tyczy się tylko sprężarek typu ON-OFF. Kiedyś panował mit, mówiący, że żarówki energooszczędne pobierają więcej mocy podczas załączania. Prawda jest dokładnie odwrotna.
@telchina.pl. Жыл бұрын
każdy strat, nawet miękki obciąża łożyska bardziej niż ciągła praca. Producenci nie bez powodów podają żywotność swoich sprężarek z uwzględnieniem godzin pracy oraz ilości startów.
@dardar7445 Жыл бұрын
Nie przekonuje mnie ta argumentacja.
@MarekP-e7r3 ай бұрын
Sezon 2023 włączenia 1101 ,czas pracy 1828 , wychodzi 45 lat .
@telchina.pl.3 ай бұрын
dobry wynik.
@telchina.pl. Жыл бұрын
*Porównanie systemów ogrzewania, które ogrzewanie jest najtańsze, a które będzie drogie i zakazane* kzbin.info/www/bejne/e3_FZHyunNONp9Esi=L8Ve7nVKYR_ctQqq
@grazynac97132 жыл бұрын
Oby moja pompa przepracowała 20 lat, na to liczę
@telchina.pl. Жыл бұрын
*Porównanie kosztów ogrzewania domu150 m2 dla różnych opałów i potrzeb energetycznych domu* kzbin.info/www/bejne/lYG1iqelqteoe6M
@telchina.pl. Жыл бұрын
Awarie pomp ciepła, czy pompy ciepła zostaną zakazane? kzbin.info/www/bejne/Z2S0ZnuErsyYgqMsi=RCUMkdxx7qQybxZj
@grazynac97132 жыл бұрын
Prędzej czy później kaxdy z nas bedzie uzywac pompy ciepła. Im wcześniej tym lepiej dla nas i świata 😀
@telchina.pl.2 жыл бұрын
O wygodzie użytkowania i zaoszczędzonej kasie nie wspomnę..
@agnieszkabenelak53502 жыл бұрын
Większość ludzi nawet nie wie że ma przynajmniej jedną pompę ciepła w domu a wielu dwie i o tym nie wie.
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@agnieszkabenelak5350 jest tak jak piszesz. Od 40 lat we wszystkich domach jest przynajmniej jedna pompą ciepła. A w ostatnich latach popularna stała się inna pompą ciepła, używana zwłaszcza latem. Teraz nadchodzi cSs pomp ciepła do ogrzewania domów
@jerzyj Жыл бұрын
Lepiej dla świata w jaki sposób? Powiedz to Chinom i Indiom gdzie spalane są miliony ton węgla do wytworzenia energii elektrycznej, a u nas to skąd mamy prąd z wiatraków? czy też z węgla więc jakie lepiej? lepiej to już było a teraz to tylko nakazy lub zakazy
@telchina.pl. Жыл бұрын
@@jerzyj Polska z OZE wytwarza około 16% pradu, w wietrzne dni nawet 50%. Norwegowie wytwarzają z OZE blisko 100% prądu, dlatego u nich prą jest 3x tańszy niż w Polsce. Chiny spalają duzo węgla, bo są duże i bardzo ludne . Rozwój OZE jest u nich dużo szybszy niż u nas. W Chinach z węgla powstaje mniej niż 60% prądu, w Polsce to około 80%. Proporcjonalnie to my bardziej zatruwamy glob niż Chiny!!
@marcinworonko60132 жыл бұрын
Niestety mijasz się z prawdą. Panele podlogowe różnej maści producenci, aby zachować gwarancję zalecają maksymalną temp. 27°C. Także każdy, kto ma położone panele dedykowane pod ogrzewanie podłogowe nie będzie mógł przekroczyć zalecanej przez Ciebie temp. Dużo osób obniża swój komfort życia stosując "kamienne"(czytaj plytki) , choć mogliby chodzić po drewnie... ale przecież te tanie pompy powietrzne...😂(jakby nie można było zamontować gruntowej) Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów Marcin Woronko
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Nigdy, w żadnym moim filmie ani artykule nie mówiłem o parametrach użytkowych paneli podłogowych. Ja mam w domu i płytki i panele podłogowe, różnicy w komforcie nie widzę. I zastanawia mnie co miałeś na myśli pisząc o gruntowej pompie ciepła.
@marcinworonko60132 жыл бұрын
@@telchina.pl. Powiedziałeś w filmie że ogrzewanie podłogowe może funkcjonować w 28 °C. 😂😂😂... grzejniki/część ogrzewania podłogowego i drewno na podłodze... to jest jakis komfort..A dla innych płytki i zużycie 20zl miesięcznie mniej podczas okresu zimowego. pozdrawiam 🤗🤗🤗 Marcin Woronko
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@marcinworonko6013 Ogrzewanie podłogowa może funkcjonować w temperaturze 28C dając w domu 23C, jak rurki sa odpowiednio gęsto ułożone. Osobiście nie znam nikogo kto by obniżał temperature w domu z powodu paneli czy płytek. Ogrzewanie podlogowe jest najbardziej efektywne, obecnie chyba nikt rozsądny nie montuje kaloryferów, bo i po co. Ja żałuję ż w piwnicy i garażu zamontowałem kaloryfery, straszna głupota z mojej strony.
@marcinworonko60132 жыл бұрын
@@telchina.pl. tak jak napisałem..komfort to jest coś za co się płaci.. można mieć kamień (najbardziej przewodzący material) lub drewno.. miejsca mokre jak najbardziej kamien( wiatrolap/garaz/kuchnia/lazienka/sauna)..reszta drewno( jest niepopularne że względu na wysoka cena, tak samo jak gruntowa pompa ciepła bo jest droga)..A komfort sam sobie odpowiedz 😁( każdy ma prawo mieć inne zdanie, ale jeśli teoretycznie byś miał zbudować nowy dom, z bardzo dużym budżetem to byś raczej wziął lepszy materiał, nie ważne jaki koszt) Pozdrawiam Marcin Woronko
@marekprzedstawiciel87402 жыл бұрын
@@marcinworonko6013 - Marcin, posiadam pc gruntową :) od 2012 - rewelacyjne źródło ogrzewania:) Co do podłogi drewnianej - przyznam Tobie rację, choć na ogrzewaniu podłogowym max. 16mm bo później robi się izolacja (samo drewno jest izolatorem cieplnym) więc przy podłogówce zaczyna robić się "konflikt interesu" :)
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Kotłów gazowych nie będzie można montować: od 2027 r. - w nowo powstających budynkach, od 2030 r. - w budynkach modernizowanych. Dotychczas zamontowane kotły będą mogły być nadal używane. Te działania są częścią większego pakietu zmian pod nazwą Fit for 55. Mają one ograniczyć emisję dwutlenku węgla do 55 proc. w 2030 roku. To oznacza zakaz używania pieców: węglowych, olejowych, gazowych.
@mateuszns4966 Жыл бұрын
Pakiet fit for 55 to jakieś szaleństwo... Nam rozkazują co mamy a czego nie a sami latają do tego davos samolotami które emitują ogromne ilości co itp.
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
Pompa powietrzna i 15 lat pracy? Może te najlepsze....95% do 10lat.
@telchina.pl. Жыл бұрын
w mojej okolicy jest wiele pomp ponad 10 letnich i nadal działają.
@rafalrafalski7617 Жыл бұрын
Zamontowałem PC (T-CAP) mam panele razem kosztowało to ok 100 000 PLN. Tak naprawde bardzo żałuję tej decyzji. Miałem kocioł gazowy kondensacyjny o mocy 26 kW i zawsze było ciepło szubko nagrzewały sie pomieszczenia , nie było problemów z modulacją od 15 - 100%. Jeslieną i wiosną pracował za mocą 15 -20 % wtedy kiedy była potrzeba mogłem w kazdej chwili podnieść moc do 26 kW. Z PC jest odwrotnie, kiedy nie potrzebuję energii cieplnej ona ma wiekszą wydajność (sprawnosc)a wtedy kiedy to jest potrzebne sprawnosc jej drastycznie spada. Przy -10 i wietrznej pogodzie w domu jest zimno bo sprawność pompki spada do 1,79 COP. Pobiera b.duzo energii elektrycznej a daje mało energii cieplnej. Defrosty przy wiekszej wilgotności 8-9razy dziennie, tak naprawde wtedy PC produkuje nie wiele wiecej energii niż potrzebuje na te swoje defrosty. Chce zauważyć, ze energia cieplna pobierana na defrost jest zaliczana przez pompe jako wytworzona. Dodam jeszcze , ze zużycia energii elektrycznej (realnie) sa o 17-20 % wyższe niż wskazania na PC, natomiast wytworzona energia cieplna na dodatkowym liczniku ciepła jest aż o 26,4 % niższa niż pokazuje PC. Zainwestowane 100 000PLN i totalna porażka. Przestrzegam wszystkich aby nie ulegali chorym eko trendom i pozostali przy sprawdzonych rozwiązaniach. Pozdrawiam
@telchina.pl. Жыл бұрын
Co aż tyle kosztowało, rozumie ,że masz ponad 15 KWp fotowoltaiki i pompę co najmniej 16 KW. Zapewne dostałaś też kilkadziesiąt tysięcy zwrotu. Po drugie dlaczego taka mała sprawność u ciebie? Coś masz źle zrobione . Po trzecie zapewne wiesz że za kilka lat będziesz płacił pełna cenę za gaz a nie niecałe 50 procent jak obecnie. Wiesz też że wchodzą za 3 lata opłaty ETS, czyli za emisję CO2. A prąd też będzie drożał.
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
Za te pieniądze trzeba było podjąć decyzje o pompie gruntowej. Nie byłoby wówczas takich problemów oraz co najmniej 2x większa żywotność.Teraz zrobiła się taka maniera pompa ciepła to takie coś co stoi na zewnątrz. Skutki j.w.
@henrykzajac4129 Жыл бұрын
Definitywnie coś źle dobrane/zainstalowane. Dołóż sobie bufor (do buforowania energii, a nie defrostów), czyli jakieś 1000L. Możesz też wspomóc ten bufor instalacją HeatPipe, a także zasilać Bufor CWU(= 8 msc brak pracy pompy ciepła).
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Bzdury które udostępnia pod Każdym filmem z PC...
@piotrjurek90962 жыл бұрын
Max 6 startów na dobę
@telchina.pl.2 жыл бұрын
Rewelacyjny wynik
@goodman1127 Жыл бұрын
Z tymi najniższymi opłatami za ogrzewanie to bym nie przesadzał. Nie masz wpływu na cenę prądu, ktora bardzo wzrosła.
@telchina.pl. Жыл бұрын
Przy dobrze dobranej forowoltaice płacisz tylko opłaty stałe
@samja14212 жыл бұрын
Naprawdę wierzysz w to co mówisz?!30lat? Która z obecnych lodówek ma taką żywotność???????!
@telchina.pl.2 жыл бұрын
U rodziców w piwnicy stoi lodówka Mińsk, ma ponad 40 lat i działa
@samja14212 жыл бұрын
@@telchina.pl. no tak to były lodówki z tamtych czasów teraz to wszystko to marchew!
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@samja1421 Jakość wielu produktów celowo jest pogarszana. Jednak w mojej miejscowości pracują 20 letnie gruntowe pompy ciepła i bodajże 12 letnie powietrzne PC, nadal działają bezawaryjnie.
@WrOnG19842 жыл бұрын
@@telchina.pl. mój teściu 8 lat temu założył powietrzną chińską pompę ciepła (Ansult) kupioną w markecie Jula (możńa jeszcze ją wygooglować) za niecałe 8kPLN. Sam zamontował mimo, że to był split ale był fabrycznie napełniony czynnikiem a rury gazowe posiadały szybkozłączki. Od tamtego czasu pompa nie widziała ani razu profesjonalnego serwisu a jedyne co teściu z nią robi to okresowo usuwa pajęczyny z parownika (poza czyszczeniem filtrów w instalacji)
@telchina.pl.2 жыл бұрын
@@WrOnG1984 bo tak to się odbywa w większości przypadków. U nas sie nagania na serwisy, ale filtry można samemu wyczyścić, i wyciągnąć liście z wymiennika na zewnątrz. Zwykły kocioł węglowy po tygodniu potrzebuje więcej zabiegów niż pompa po roku. Czytałem kiedyś wypowiedz polskiego hydraulika z Holandii, jeździ tam serwisować 30 letnie pompy. Mówi że wymienia w nich zazwyczaj tylko pompy obiegowe.