1:31:20 το 3-3
1:44:48 το 3-4
1:55-:25 το 4-4
τα πεναλτι ξεκινανε στο 2:10:25
Ο αγώνας υπήρξε ένας από τους πιο δραματικούς της ιστορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ στο 90', κι ενώ διαφαινόταν ότι θα είναι η νικήτρια, οι "ερυθρόλευκοι" έστειλαν το ματς στην παράταση με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, όμως σε ελάχιστα λεπτά έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές λόγω δύο απανωτών αποβολών. Αυτό βοήθησε την ΑΕΚ να ισοφαρίσει σε 4-4 και να οδηγήσει τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτυ. Εκεί μετά από μία ψυχοφθόρα διαδικασία κι ενώ σχεδόν όλοι οι ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων εκτέλεσαν από 2 φορές (συνολικά 34 σουτ), ο Ολυμπιακός κατέκτησε τελικά τη νίκη με σκορ 15-14.

Пікірлер: 274
@antonioskotsis8294
@antonioskotsis8294 2 жыл бұрын
μπορεί να θεωρείτε ο καλύτερος τελικός όλων των εποχών στην Ελλάδα, αλλά το πρώτο γκολ της ΑΕΚ ήταν οφσάιντ
@georgegeorge2550 5 жыл бұрын
Στο 3-2 του σκοκο εφυγα απ το γηπεδο γιατι τρελαθηκα το καναμε 2-2 χανουμε τ αντερα μας για πληρη ανατροπη κ ηρθε ο σκοκο απ το πουθενα κ εβαλε γκολ στο 90 ..μολις εφτασα στα τρενα στο σταθμο ακουω γκοοοολλλλλλ κ ξαναγυριζω πισω.. απιστευτο ματς!!! Μακαρι να κοβοταν στη μεση το κυπελλο!!!
@bulldogskalamata91
@bulldogskalamata91 11 жыл бұрын
ΑΔΕΡΦΕ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΟΜΑΔΕΣ...ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΑ ΟΠΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΜΠΑΛΙΤΣΑ
@hannesmeuers717
@hannesmeuers717 4 жыл бұрын
3
@sharktvcorfu5702
@sharktvcorfu5702 5 жыл бұрын
2:17:23 Το επικό gift με την χειρονομία του Κόκκαλη !!
@thanasiskypraios8961
@thanasiskypraios8961 10 жыл бұрын
ο καλυτερος τελικος μπραβο και στους 2 και ας τοχασαμε το κυπελο
@MrPro897
@MrPro897 5 жыл бұрын
Πω ρε φίλε 12 χρονών τότε η καρδιά μου άλλαξε 30 θέσεις μέσα στο τρίωρο. Αυτός είναι ο θρύλος μας
@surfer855 4 жыл бұрын
Πού είσαι ρε φίλε Τόνυ; Με θυμάσαι; Ανέβηκε τώρα πρόσφατα στο KZbin καμιά ματσάρα σαν κι αυτή εδώ από τα παλιά του Άρη, του ΠΑΟΚ, του Ολυμπιακού ή του Παναθηναϊκού στο basket στην Ευρώπη;
@konenas
@konenas 11 жыл бұрын
Σίγουρα ο μεγαλύτερος σε διάρκεια τελικός στην Ελλάδα και με τις περισσότερες διακυμάνσεις.
@jake91Gr
3:47 το 1-0 7:40 το 2-0 49:08 το 2-1 1:05:16 το 2-2 1:25:40 το 3-2 1:31:20 το 3-3 1:44:48 το 3-4 1:52:27 το 4-4 τα πεναλτι ξεκινανε στο 2:10:25
@oisvlachos1303
@oisvlachos1303 4 жыл бұрын
Α ρε γαμωτο δεν επρεπε να χασουμε αλλα δεν πειραζει ητανε και θα ειναι ο καλυτερος τελικος κυπελλου που εχει γινει ποτε στην Ελλαδα
ΤΡΟΜΕΡΟ ΤΕΛΙΚΟΣ Κ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ.ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑ ΣΧΕΔΟΝ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..
@tolisamazing2139
@tolisamazing2139 10 жыл бұрын
μπραβο και στης δυο ομαδες φοβερο ματς απο δυο μεγαλες δυναμεις της χωρας.τετοια ματς λειπουνε δυστυχως
@TheRealErevos
@TheRealErevos 5 жыл бұрын
Η αξία του νικητή δίνει δόξα στον ηττημένο. Δημοσιογράφος...
@ziovanni7672
@ziovanni7672 5 жыл бұрын
Ο κορυφαιος τελικος όλων των εποχών 9 χρονών ήμουνα ήταν το 1ο παιχνίδι που είχα δει και θυμάμαι ακόμα όλες τις φασεις απίστευτο άγχος πάντως στα πέναλτι βαραγανε μιση ώρα πεναλτι
@thekingofcardio8250
@thekingofcardio8250 Жыл бұрын
ΤΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΑ για την ακρίβεια. Γιατί δεν είναι μόνο τα πέναλτι που εκτελούσαν αλλά και μέχρι να πάει ο κάθε παίκτης απ' το κέντρο στη μεγάλη περιοχή για να εκτελέσει το επόμενο πέναλτι, περνούσε ένα λεπτό. Οπότε ήταν τρία τέταρτα γεμάτα!!!
@MacGyver80ssssss
@MacGyver80ssssss 4 жыл бұрын
2019. Ακόμα βαράνε.
@anexartitosr21
@anexartitosr21 9 жыл бұрын
ματσαραα!εκεινη την μερα ηταν σαν να πηραμε το κυπελο!
@spiridakis13
@spiridakis13 11 жыл бұрын
παρότι είναι ένας από τους καλύτερους τελικούς του ελληνικού ποδοσφαίρου η ποιότητα η ποδοσφαιρική είναι χαμηλή σε σχέση με άλλους τελικούς ευρωπαικού ποδοσφαίρου
@panathas1354
@panathas1354 2 жыл бұрын
Ο καλύτερος τελικός.
@nicknickthegreek2183
@nicknickthegreek2183 Жыл бұрын
ημουν ενας απο τους τυχερους που βρισκομουν μεσα.απο τις 5 το απογευμα ημουν εκει και εφυγα μετα τις 12.
@surfer855
Νομίζω ότι τέτοιοι αγώνες σπανίζουν ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο... Αν τον δει κανείς καθαρά ως αγώνα και όχι ποιοι είναι οι αντίπαλοι ή ποιοι ποδοσφαιριστές συμμετέχουν, τολμώ να πω ότι μπορεί να θεωρηθεί ένας από τους κορυφαίους στην ιστορία του αθλήματος.
@kostaskawasaki7247
@kostaskawasaki7247 3 жыл бұрын
Ήμουν μέσα στην 2 φοβερός τελικός ήμασταν άξιοι της τύχης μας αφού δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε ούτε λεπτό το 3-2
@kostasupthekeys812
@kostasupthekeys812 5 жыл бұрын
Απλά πηγαίνετε όλοι στο 2:17:20 και απολαύστε το λατρεμένο GIFάκι του Κόκκαλη που κυκλοφορεί παντού τελευταία . Respect !!
@cisse8eePanathinaike
@cisse8eePanathinaike 10 жыл бұрын
2:18:03 xaxaxaxaxa o loverdos me to kokkino mpoufan :P
@nikolaosrazorbladechannel
@nikolaosrazorbladechannel 4 жыл бұрын
1 γκολ οφσαιντ δυο πεναλτυ που δε δοθηκαν κι ετσι μαρτηρυσατε εκ δικην θεου στα πεναλτυ...
@thodwrhschrysanthopoulos9599
@thodwrhschrysanthopoulos9599 4 жыл бұрын
Χαχαχαχαχαχχαχααχαχαχαχαχαχχαχαχ
@chaosdischarge913
@chaosdischarge913 4 жыл бұрын
Γνώμη μου είναι,ότι ο καλύτερος τελικός ήταν του 1976 Ολυμπιακός- Ηρακλής 4-4 και στα πέναλτυ το κατέκτησε ο Ηρακλής.Εκει που ο Χ"Παναγής έκανε παπάδες...
@user-fb5jc9zi4v
@user-fb5jc9zi4v 4 жыл бұрын
Τι ματς και αυτό;μέσα ήμουν στην 15 φοβερός παλμός ... θρύλος θεός..
@thekingofcardio8250 2 жыл бұрын
2:29:50 Ο Ζεράλντο Άλβες είναι ίδιος ο Ριβάλντο.
@user-gh6vy5uy9c
@user-gh6vy5uy9c 2 жыл бұрын
Οντως φιλε και εμενα ηρθε στο μυαλο μου
@Diog23
@Diog23 Жыл бұрын
Πραγματικα ο πιο ομορφος τελικος και με οπαδους απο τις δυο ομαδες πολυ ποιοτικα ροστερ και πραγματικα για μενα ηταν και οι 2 ομαδες νικητριες παρα τη νικη του Ολυμπιακου στα Πεναλτι δυσκολα θα ξεπεραστει αυτο το ρεκορ σε αγωνα 4-4 και 32 πεναλτι
@gaymakaroni
@gaymakaroni 11 жыл бұрын
Κι ας ξερω ποιος κερδιζει στο τελος,καθε φορα που το βλεπω εχω αγχος!
@user-fo2hj3ev5e 4 жыл бұрын
Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πρόκειται για τον κορυφαίο αγώνα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ψάξτε για το δεύτερο.
@surfer855
Νομίζω ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας το 1988 και ο αντίστοιχος του 1994 άνετα χωρούν στην πρώτη δεκάδα.
Στον τελικό του 1988 έγινα φίλος του Ολυμπιακού. Πριν υποστήριζα τον Παναθηναϊκό για τις επιτυχίες του στην Ευρώπη. Σαραβάκος, Ζάετς και Ρότσα, τριπλέτα φωτιά!
@surfer855
Σαραβάκος... Τι παιχτούρα ήταν... Τα τέρματα εναντίον της Γιουβέντους στο ΟΑΚΑ το 1987 και εναντίον της Γκέτεμποργκ το 1991 όπου η μπάλα "κόλλησε" στα δίχτυα του Ραβέλι θα τα ζήλευε και ο Μέσι.
@neosyllektos 10 жыл бұрын
Ανεξαρτητως ποια ομαδα υποστηριζεις (εγω ειμαι ΟΣΦΠ) αξιζουν συγχαρητηρια και στις 2 ομαδες για το εκπληκτικο και μοναδικο θεαμα, για την αγωνια που μας προσφερθηκε και στα 120' αγωνα αλλα και στα 34 (!) πεναλτι. Χαρηκα που το πηρε ο Ολυμπιακος αλλα ειναι απο τα λιγα ματς που δεν θα στενωχωριομουν και να μην το επαιρνε γιατι το αξιζαν και οι 2 ομαδες 50-50 απλα κερδισε ο πιο τυχερος στην ρωσσικη ρουλετα των πεναλτι.
@markosfreris
@markosfreris 3 жыл бұрын
Κυριάκο κατούρα και λίγο ρε. Στο τέλος πήρες από τα 3 το μακρύτερο!
@patskats4859
@patskats4859 2 жыл бұрын
1:26:01 Είμαι ο μόνος που ακούω τον ύμνο του Ολυμπιακού; Ο τύπος από το κοντρόλ παίζει να μπερδεύτηκε και να έβαλε λάθος ύμνο να παίξει😂
στο 2:18:04 αυτος με το κοκκινο μπλουζακι ο Λοβερδος ειναι;
@user-oc6do4hj7c
@user-oc6do4hj7c 4 жыл бұрын
Ο καλλιτέχνης ολιμπιακος το πείρε γιατί το αξίζει
@captainzeppos
@captainzeppos 6 ай бұрын
Ο καλύτερος τελικός όλων των εποχών είναι μακράν το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στο Βόλο με το απίθανο κοπάνι που έπεσε στη Γέφυρα της Ντροπής.
@minazervou2043
@minazervou2043 4 жыл бұрын
Αν και Παναθηναϊκός συμφωνώ πως είναι ο καλύτερος τελικός κυπέλλου Ελλάδος (που θυμάμαι τουλάχιστον) . Υγ ήμουν μέσα .
@branislav777 5 жыл бұрын
Μόνο ο καημενος ο Κυριακος ήταν εκτός...Αργοτερα ισως καταλαβε τι εγινε...
@4yvak3
@4yvak3 10 жыл бұрын
1 27 45 episodeia stin pisina ! hahah
@giannisola_sta_robot6932
@giannisola_sta_robot6932 8 жыл бұрын
καταπληκτικο ματς.απιστευτες ομαδες. αψογη διαιτησια με ενα μονο λαθος σημαντικο .σημαντικοτατο.αγκωνια του ντιογκο νομιζω στον κυριακο.η του ντουντου.βαριεμαι να ξαναπαω το βιντεο πισω να το δω.χοχο.αγκωνια και κοκκινη καρτα αφου ηταν αντιαθλητικο 100%.τελειο κατα τ αλλα.
@georgeclfr7648
@georgeclfr7648 Жыл бұрын
Το πρωτο σου γκολ δεν επρεπε να μετρησει , ειναι οφσαιντ ! Τι καταπληκτικο ματς ρε φιλε και λες κοκκινη ; ( με 9 παιζαμε εντομεταξυ μετα 😂 και δεν χασαμε ) ....γμστααα .....(Στη φωτο σου που κανεις σσσσσσς......;) 😂