Powiem szczerze nie wiem dlaczego ja oglądam te odcinki skoro nic z tego nie rozumiem ? Ale tak ciekawie opowiadasz o elektronice ,że wciąga mnie to totalnie :D
@mateuszzwolinski43742 жыл бұрын
mam tak samo :)
@pavlix19992 жыл бұрын
Jak będziesz oglądał uważnie i skupiał się na tym co mówi + postudiujesz podstawy prądu i elektroniki zrozumiesz wiele, a i wiele się nauczysz ;)
@Venbarable2 жыл бұрын
Dokładnie tak:)
@Adamo3A2 жыл бұрын
Trochę uwagi i okaże się proste, to jest super tłumaczone (nie to co moi wykładowcy że człowiek nic nie kumał o czym mowa) ja to jestem pod wrażeniem że się Danielowi chce szukać parametrów, mnie to strasznie nudzi ;)
@Venbarable2 жыл бұрын
@@Adamo3A bo to jest jego fetysz :P
@miwanowic2 жыл бұрын
Witam Wygląda to na transformator planarny z rdzeniem ferrytowym. Pełni on w tym zasilaczu podwójną rolę: - filtracja prądu zasilania, poprzez eliminowanie składowej niesymetrycznej tj. obwód magnetyczny składa się z dwóch uzwojeń narysowanych na PCB w sposób przeciwsobny tak aby wytworzone strumienie się znosiły, natomiast składowa niesymetryczna (czyli wszelkie zakłócenia np. impulsowe) jest zamieniana na strumień który jest wytracany w rdzeniu ferrytowym. Rdzeń zapewne ma szczelinę tak aby ukształtować odpowiednio charakterystykę. Innymi słowy działa to podobnie jak popularne filtry kubkowe montowane na przewodach zasilających. - czujnik prądu niesymetrycznego, obok dwóch uzwojeń prądowych zapewne jest jeszcze mniejsze uzwojenie kilku-kilkunastu uzwojeń na nim mamy napięcie jeśli pojawia się nie symetria w poborze mocy (przykładowo awaria górnych kluczów w końcówce mocy), innymi słowy działa to podobnie jak popularna "różnicówka" w sieciach energetycznych. Pozdrawiam
@Bednar1212 жыл бұрын
Miałem bardzo podobną teorię
@Longinus712 жыл бұрын
Brawo, brawo, brawo! Przyznam szczerze, że dzięki temu co pokazujesz, dzięki Twojej ogromnej wiedzy i doświadczeniu, powróciłem do mojego hobby sprzed .... 30 lat (????) Nie przypuszczałem, że ktoś (ja), kto jeszcze pamięta telewizory lampowe, wzmacniacze transformatorowe itp zabytki powróci do zabawy w szukanie, kombinowanie i lutowanie i to mikroelementów smd itp. Dzięki Danielu !
@MDUD777 Жыл бұрын
Powroty do pasji to coś pięknego! Mam nadzieje że idzie dobrze :)
@rafalboro48562 жыл бұрын
Nie jestem elektronikiem ani elektrykiem ale bardzo lubię oglądać twoje filmy. Są jakieś takie hipnotyzujące że wciągają dalej. Pozdrawiam.
@kjote2 жыл бұрын
To pasja i entuzjazm 😉
@mixpol77052 жыл бұрын
Mnie to wygląda na transformator. Coraz wyższe częstotliwości pracy pozwalają na stosowanie coraz mniejszych indukcyjności które można osiągnąć już za pomocą pojedynczych zwojów "drukowanych na PCB, tanio i szybko. Sprawdź ten kierunek, pomierz przebiegi oscyloskopem, nie odważyłbym się zrobić baypasa :)
@radekradek7207 Жыл бұрын
tak to jest transformator..... już takie widziałem w 2004 roku... mała przetworniczka DC/DC o wydajności 5v 30A właśnie było tylko PCB i rdzeń
@michalb88712 жыл бұрын
Panie Danielu - tego typu wzmacniacze (niekoniecznie Bose) to ogólnie stosowany standard. Wykorzystywane są do nagłośnienia wszelkiego rodzaju obiektów użyteczności publicznej, jak stadiony, hale sportowo-widowiskowa, baseny, kina, teatry, galerie handlowe itp. W mojej pracy też mam do czynienia z takim sprzętem i też często pada. Przyczyną jest nie sam wzmacniacz/wzmacniacze, tylko niewłaściwie wykonana i podłączona instalacja głośników. Na tak dużych obiektach kładzie się setki metrów a częst kilometry kabli do głośników. Z uwagi na odległości stosowane są wzmacniacze/repeatery sygnału audio zazwyczaj przy głośnikach. Bardzo często te komponenty (zazwyczaj najtańsze bo klient nie widzi co jest w ścianie/pod sufitem, a wzmacniacz już tak) zawodzą, często też poprostu podłączenie głośników jest spartolone. Do tego dochodzą częste sytuację gdy wzmacniacze są kupowane "na styk". W połączeniu z w/w powoduje to że są one non stop przeciążone i psują się po tych 2 latach lub nawet wcześniej. Kolejny problem to nieumiejętne włączanie i wyłączanie instalacji nagłośnienia - zazwyczaj obsługa obiektu wułącza lub włącza wszystkie obwody/sekcje audio naraz, zamiast stopniowo. Zapewne zdaje pan sobie sprawę jak to wpływa na sam wzmacniacz, a w szczególności na końcówki mocy. Jak już Pan ten wzmacniacz naprawi to polecam Pana klientowi wykonać pomiar i stalacji audio, bo zapewne któreś z głośników zbyt bardzo obciążają wzmacniacz. Do czasu poprawienia podłączeń głośników można je zbalansować zmniejszając ich wzmocnienie. To tyle ode mnie. Pozdrawienia z wrocławia, i z niecierpliwością czekam na kolejne Pana materiały:)
@Dan-oo1rj2 жыл бұрын
Michale... dziwne jest, że te głośniki wykańczają wzmacniacze dopiero po gwarancji i po przełożeniu wzmacniacza do innej części budynku - uszkodzony głośnik podąża za nim sam :)
@michalb88712 жыл бұрын
@@Dan-oo1rj a po co chcesz przenosić wzmacniacz, skoro wszystko siedzi w racku w jednym miejscu? Anyway - w ciągu ostatnich 3 lat wymienione było 5 wzmacniaczy, wszystkie padły przez spartoloną instalację głośników. Tyle że my nie mamy sprzętu Bose, a trochę droższy. Poza tym takie przepinania głośników nie ma sensu, skoro końcówki mocy zostały przeciążone i padają lub padły, to podpinanie pod nie innych głśników nic nie zmieni, będzie to samo
@Dan-oo1rj2 жыл бұрын
@@michalb8871 nie pisałem nic o przenoszeniu, tylko przełożeniu. Przekładasz do innego slotu, który ma podłączone okablowanie innej części budynku. Może u was padały końcówki, ale tutaj raczej pada coś innego :) I to zawsze niedługo po gwarancji :)
@michalb88712 жыл бұрын
@@Dan-oo1rj wystarczy przecież kable przepiąć, co i tak nic nie zmieni bo jeśli wzmacniacz został przeciążony to podłączenie do niego innych głośników magicznie go nie naprawi. Czyli wracamy do tego co wcześniej napisałem: sprawdzić instalację głośników bo żaden wzmacniacz nie wytrzyma dłużej niż te 2 lata. Możesz to łatwo sprawdzić z poziomu oprogramowania (podłączając laptopa), wtedy widzisz które linie są przeciążone i do czasu ich naprawy wytłumiasz je.
@pitr30062 жыл бұрын
Jest jeszcze kilka innych kwestii - moc znamionowa, deklarowana, a rzeczywista. Moc po włączeniu, a moc po kilku- kilkunastu minutach (grzanie). Jakość zastosowanych kabli głośnikowych, na ile się zmieniły ich parametry od nowości. Wszystko to wpływa na pracę wzmacniacza, i jeśli od początku działał na 99-100% wydajności, to po prostu musi w końcu paść.
@DomingesWeld2 жыл бұрын
No i mamy seans na niedzielę wieczór dzieci śpią żona w pracy pięknie ♥️
@nadiamysza78972 жыл бұрын
rdzeń z klipsem to jest główny transformator z uzwojeniami planarnymi, stąd takie grube nalutowane pcb, bo jest wielowarstwowe. mosfety na małym radiatorze za nim tworzą mostek prostowniczy synchroniczny, jeśli są to mosfety. duże rdzenie toroidalne to są dławiki do aktywnego PFC. zasilacz ma prawo się nie uruchomić bez sprawnego DSP. bo do sterowania i kontrolowania całości służy mała przetwornica na płycie zasilacza. Duża przetwornica załącza się tylko w momencie gdy DSP zgłosi, że wszystko jest sprawne i nie ma błędu. Duża przetwornica zasila wyłącznie mosfety wyjściowe końcówki w klasie D ( klasa D nie jest cyfrowa jak coś ;) )
@AmatorElektronik2 жыл бұрын
Dokladnie choc ta klasa D no analogowa tez nie jest. Gdyby popatrzeć na to tak, ze kazdy sygnal jest analogowy nawet ten 0-1 to kazda transmisja cyfrowa jest analogową:-)
@pliedtka2 жыл бұрын
Ale prawie każdy tą cyfrową bajkę powtarza, nawet Daniel. Jestem ciekaw kto wpadł na pomysł z określeniem klasy D jako cyfrową. Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą, widać nie tylko w polityce.
@maciejdybas26962 жыл бұрын
Dokładnie, wzmacniacz klasy D dostaje na swoje wejście zwykły sygnał analogowy, co z resztą było pokazane na slajdzie wrzuconym w pewnym momencie filmu. Co do samego zasilacza, ja bym obstawiał, problem z diagnostyką (procek dostaje głupoty na ADC i przerywa procedurę startu, bo nie przechodzi self-checka). Ewentualnie przyjrzałbym się temu podejrzanie długiemu soft startowi.
@krzysztofb25622 жыл бұрын
Rozpracowujesz sprzęty niczym kryminalni przestępstwa . Fajnie się to ogląda. trzyma w napięciu
@krzysztofczar75742 жыл бұрын
Na podobnych kołkach są zrobione połączenia w modułach komfortu w skodach vw itp. Z czasem tracą one kontakt z płytką drukowaną. Przelutowanie usuwa problem z brakiem działania np. szyb opuszczanych elektrycznie.
@aaqu22322 жыл бұрын
to coś na środku z tego co znalazłem w pierwszym lepszym pdf-ie to (na mailu zdjęcie i pdf) "PLANAR MAGNETICS TRANSFORMER The high-powered yet lightweight planar magnetic transformer offers increased precision and significantly higher reliability. Unlike bulky conventional transformers with wire windings, the Bose transformer uses a ferrite core mounted to a dense 24-layer circuit board where each layer holds an exact winding pattern of copper."
@aaqu22322 жыл бұрын
na ebayu można podobne zasilacze dorwać jeden jest za 1200$ drugi 300$
@volkhen02 жыл бұрын
Uzwojenia z wielowarstwowej płytki PCB. Dobre. Jak to się przepali to powodzenia w naprawie. Pytanie czy tam tylko jest uzwojenie pierwotne i wtórne czy więcej napięć robi.
@bargor.942 жыл бұрын
@@volkhen0 Transformator w wersji płaskiej , ciekawie pomyślane. Może to grube kółko z pcb po drugiej stronie od tej wciskanej to uzwojenie pierwotne
@kazymarty1112 жыл бұрын
heh dokladnie, tez pomyslalem ze to sa transformatory
@maxchloo2 жыл бұрын
Wygląda jak transformator plaski bardzo podobny widze, jest montowany do pewnych urządzeń medycznych u mnie w robocie, testuje różne urządzenia i pewnego razu się spalił, miałem okazje sprawdzić, jak wygląda w środku.
@Dudi-x2 жыл бұрын
Czas na wieczorynkę 😉
@tomaszwar23822 жыл бұрын
DANIEL nie zwieraj tego elementu! To jest nowoczesny transformator wyjściowy tzw "Planar Transformer", złożony z miedzi na wielowarstwowej pcb. Te bloki które ściągnąłeś to rdzeń transformatora. Z bardzo znikomej cześć elektroniki jaką pokazałeś wnioskuje, że jest to układ zasilania symetryczno rezonansowy. Prawdopodobnie dwu fazowy ponieważ strona pierwotna przychodzi z dwóch pół-mostków. Takie układy (rezonansowe) są stosowane do zasilania audio z uwagi na fakt tworzenia zasilania które ma niską zawartość składowych harmonicznych. Poza tym harmoniczne pochodzą od jednej częstotliwości nośnej. Dzięki temu można bardzo dokładnie dostroić filtr zasilania i wyciąć znaczną cześć szumu w zasilaniu zwykłym filtrem. W sprzęcie Pro Audio to klasyka tematu. Pozdrawiam
@lessconroy2 жыл бұрын
Chłopie, jak Cię szanuję!
@FLUFFQ32 жыл бұрын
Nie znam się na elektronice, i nawet nie wiem co ty mówisz - opowiadasz ;) ale wiem że masz doskonałą wiedzę, i znasz się na swojej robocie. Na pewno jak coś będę miał do naprawy, skorzystam z twoich usług - a i znajomym będę cię polecał ;) Twoje filmiki świetnie się ogląda ;)
@mariuszaguz22792 жыл бұрын
Daniel to jest transformator przetwornicy HF. Uzwojeniem jest warstwa miedzi na laminacie.
@gontaurkoramak90322 жыл бұрын
Dokładnie. Zasilacz impulsowy. Dawniej/w tańszych konstrukcjach na wyjściu z trafo wisiały diody. Jeśli tutaj są fety, to prawdopodobnie jest to prostownik synchroniczny- dzięki temu są mniejsze straty mocy przy prostowaniu, niż na diodach. Nie wiem jak wyglądała diagnostyka płytki wejściowej, ale najbardziej zastanawiający jest ten clipping. Tego bym się uczepił, skoro nic innego nie rzuca się w oczy. Powodzenia!
@user-nx4xf6ti7s2 жыл бұрын
@@gontaurkoramak9032 >>>Takie transformatory planarne są stosowane coraz częściej. Wzrost szybkości tranzystorów przełączających i ich sterowników pozwala na pracę przy częstotliwościach ponad 1 MHz. Wtedy wymagane indukcyjności są co najwyżej rzędu pojedynczych mikrohenrów, a nawet poniżej jednego mikrohenra, co pozwala zmniejszyć liczbę zwojów do kilku, a to z kolei daje możliwość uzyskania małej rezystancji uzwojeń - ścieżek, a tym samym małych strat i dużej sprawności.
@jarosawsnopczynski2 жыл бұрын
Też myślałem że to PCB to jakaś forma trafo lub cewki. Jeżeli to jest wsuwane na piny to raczej ogromnej siły nie trzeba do ściągnięcia tego wynalazku.
@lukaszpiotrluczak2 жыл бұрын
To samo pomyślałem. Coś tam ze studiów jeszcze pamiętam. I czekałem by przeczytać w komentarzach czy mam rację :) Gorzej, że kompletnie nic nie wiem jak to działa. Czekam na rozwiązanie zagadki by obejrzeć jak to zostało naprawione.
@WielkiTabs2 жыл бұрын
@@jarosawsnopczynski jeśli to Press-Fit, to takie połączenie jest po wciśnięciu/wprasowaniu praktycznie nierozbieralne. 😉
@ATISzlotniskaTORPsan2 жыл бұрын
To jest transformator, już spotykałem się w sprzęcie wyższej klasy gdzie uzwojenia były w wielowarstwowym laminacie np w mini przetwornicach 3.3V 50A TracoPower lub Cosel. Rdzeń ferrytowy mówi co jest logiczne że częstotliwość pracy to dziesiątki kHz. Mam kilka transformatorów w ten sposób zbudowanych. Jest to porządane rozwiązanie kiedy wchodzą do gry prądy naskórkowe i moce są znaczne bo powierzchnia uzwojeń jest znaczna
@mariuszszmigiel45252 жыл бұрын
Dokładnie. Transformator, który też separuje napięcie.
@jarosawbochenek98982 жыл бұрын
Potwierdzam transformator
@wojciechbajon2 жыл бұрын
Też stawiam na trafo. Z resztą łatwo to zweryfikować: Raz, że według zasad budowy zasilaczy impulsowych musi być uzwojenie pierwotne, wtórne i feetback. 2: @Daniel, ty to chyba nas w bambuko robisz... Żeby nie sprawdzić połączenia w każdej możliwej konfiguracji... (Zwłaszcza, że widać na dolnej warstwie, jak ścieżki po tej samej stronie się kończą. 3: wiemy o rozwiązaniu, że się da je na pałę zrobić: stawiam, że coś trzeba zdrutować.
@marcinbiaowieska84262 жыл бұрын
Także widziałem takie rozwiązania gdzie to był transformator, zwłaszcza w zasilaczach falowników, tam w przetwornicach były uzwojenia z płytki pcb i składanego rdzenia po stronie pierwotnej tranzystory kluczujące a drugiej podwójne diody. W każdym razie nic bym nie drutował.
@walkygarage81802 жыл бұрын
Totalnie nie moja branża, i mam znikome pojęcie ale totalnie dobrze się to ogląda. Lubię produkcję gdzie widać że ktoś ma przeogromna wiedze i widać że lubi to robić. oglądam cię od dłuższego czasu i naprawdę fajnie widzieć jak to wszystko się rozwinęło.
@adamjanowicki11512 жыл бұрын
Witam, mam taki sam wzmacniacz tyle że sprawny (i o mniejszej mocy - PM4250, elektronika wygląda dokładnie tak samo) - mogę pomierzyć ten element i napięcia na wyjściach. Jutro postaram się ogarnąć ;) Clip może się świecić od ustawienia limitera na niską wartość - sprawdź w sofcie.
@donkaczy20652 жыл бұрын
Ooo i już się coś klaruje . Na pewno to dużo pomoże Danielowi ! Pozdrawiam
@adamjanowicki11512 жыл бұрын
Pomierzone i nagrane. Daniel daj znać na jaki email udostępnić pliki z nagraniami (google drive).
@adamjanowicki11512 жыл бұрын
Dodam że odpięcie wtyczki z zasilaniem końcówki mocy (+0- 80V) nie powoduje pojawiania się błędu, a w zasilaczu cały czas jest produkowane to napięcie. Może to wskazywać że powodem awarii jest uszkodzenie zasilacza i że sygnał fault jest generowany przez zasilacz. Napięcie 80V pojawia się bez efektu soft start.
@DostawcaPizy2 жыл бұрын
Bump
@maciusgmacher2 жыл бұрын
To jest transformator z przetwornicy tworzącej napięcia. Uzwojenia są wykonane w warstwach PCB. Pewnie pracuje z bardzo dużymi częstotliwościami. Podobnie na wzmacniaczu filtry low pass miały podobna budowę.
@rav88pl2 жыл бұрын
Znam się trochę na elektronice ale już pozapominalem ze studiów i fajnie ze tłumaczysz jak działa np tyrystor fajne opisy jaki test pomiar robisz. Super robota :)
@michalrogala2 жыл бұрын
ICV to może być suma kontrolna ustawień w pamięci - jak w BIOS. Zauważ, że logi o poziomie sygnału mają datę a logi o błędzie mają 0/0/0 - jakby mu wyczyściło zegar i pamięć VRAM. To by tłumaczyło też dlaczego nie można wejść do ustawień, skoro cały ten blok jedzie na uszkodzonej zawartości pamięci.
@kaldeban-xm7oy2 жыл бұрын
to + koment @Nadia Bielak (Mysza) pamięć albo jakiś problem z filtrowaniem zasilania cyfry (błąd przy narastaniu HV)?
@piker-pl2 жыл бұрын
W statystyce z tego co pamiętam CV oznacza walidację krzyżową (skrót od cross-validation), i to by się kupy trzymało biorąc pod uwagę, że urządzenie wygląda na w pełni symetryczne. ICV moze oznaczać internal cross-validation albo integrity cross-validation, no w każdym razie miałoby to jakiś sens. Brak reakcji klawiatury raczej nie jest usterką, na kabel USB zareagował właściwie, prędzej bym obstawiał blokadę w oprogramowaniu. To dość częsta rzecz w sprzęcie profesjonalnym, że się ustawia raz i interfejs użytkownika jest blokowany.
@grzegorzbrzezicki23472 жыл бұрын
Jeśli ja osobiście bym miał taki przypadek to skupiłbym się na czymś innym, ta płytka raczej jest ok. Ponieważ napięcie symetryczne się pojawia na chwilę, ale jest gdyby była przerwa w tej płytce było by totalnie brak napięcia . Trzeba szukać co powoduje błąd i rozłącza zasilacz . Taka moja teza może się mylę , ale sam jestem ciekaw rozwiązania i czekam na kolejny odcinek .😛
@marsma182 жыл бұрын
Dokładnie może poszukać sygnału na złączy do płyty który się pojawia na chwilę i znika i podać go zobaczyć czy zasilacz nie wystartuje. Chętnie bym się dorwał do takiego sprzętu i sam go spróbował ogarnąć.
@RoliWork2 жыл бұрын
Dzięki ciągle coś nowego nie raz mi się przydała wiedza przy diagnozie..
@lis65022 жыл бұрын
34:36 moim zdaniem to nie będzie moduł mierzenia prądu a "transformator" wbudowany w PCB. Zastanawia mnie ta "antena" i ferromagnetyczny coupler. Wiesz, tak jak w komputerowych SMPS masz transformator na stronie gorącej wytwarzający jakieś tam śmieszne napięcie po stronie wtórnej do zasilania logiki kluczującej mosfet który ładuje obwód LC itp. Także nic tam nie mostkuj a sprawdź co i czy pojawia się na stronie "wtórnej", ewentualnie poproś tego ziomka o podesłanie sprawnej sztuki bo bez schematu, oznaczeń, board view to możesz śmiało nakręcić 4h odcinek a przyczyny i tak nie dojdziesz. Niecierpliwie czekam na kontynuację tematu!
@jarpen1234562 жыл бұрын
Czekamy ba kolejny odcinek z niecierpliwością 😁😁
@MenYacht2 жыл бұрын
Danielu wsteczna inżynieria, po 2 latach od 30 lat po gwarancji ma być service, zrób dampa EEP. ;) i podmień z działającym lub porównaj hex i coś podmień plus sumy kontrolne ;)
@krzysztofczar75742 жыл бұрын
A przy okazji dzięki za wszystkie filmy, chętnie je oglądam i tak myślę, że urodziłem się ze 30 lat za wcześnie. Przy lampach Lavo to już był sprzęcir :D . Pozdrawiam.
@piotreksztandera43562 жыл бұрын
Czekam na kolejną część, powodzenia 👍
@lis65022 жыл бұрын
No, w końcu! Nie mogłem się doczekać :D
@tyramisiu2 жыл бұрын
32:00 Oznaczenia TR1B i SECONDARY SIDE daje do myślenia, że to jest trafo, czyli połączenie powinny mieć końcówki po tej samej stronie.
@arokis91852 жыл бұрын
Uwielbiam twoje naprawy sprzętu audio.
@waldekw26862 жыл бұрын
miałem w rękach podobne urządzenie (zasilacz z tomografu) i w ten sposób są organizowane transformatory separujące. problem może być w tych tulejkach lub zimnych lutach (każdy transformator wytwarza drgania. zasilacze impulsowe też słychać- piszczenie, brzęczenie) Zrób 1 zwój z drutu nawojowego włóż go w to trafo i zobacz czy indukuje się napięcie. w taki konstrukcjach do pomiaru prądu używa się raczej LEM
@awoawo95892 жыл бұрын
Super naprawiamy audio i przy okazji naprawdę niezła oprawa muzyczna gratulacje....
@mari18992 жыл бұрын
O tak. Muzyka jest idealnie dobrana pod odcinek 🥰
@sebastianozieblo80522 жыл бұрын
No wreszcie... Czekam na odcinek jak na schabowego w niedzielę(sam je robię) ;)
@marcinml65372 жыл бұрын
Brawo za kotlety xD szacun
@marcinmilejski53512 жыл бұрын
No dobra. Widziałem odcinek o statku i moich głośnikach z 906. Stary! Zarażasz bakcylem! Widać że się tym bawisz! To jest pasja! Gratuluje.
@hanterhoney78792 жыл бұрын
To coś na środku to wygląda na po prostu transformator. No i to jest właśnie to, co kiedyś pisałem, brak schematu skutecznie potrafi przeszkodzić w naprawie. Potraktował bym te punkty kontaktem albo, po prostu izopropanolem. I delikatnie to wzruszył. I zobaczył bym czy ta płytka pionowa z drobnicą ma jakiekolwiek połączenie z tym "transformatorem" bo może tam mierzyć prawidłowość działania tej konstrukcji. Może też któryś z kondensatorów już nie trzyma parametrów pod napięciem i stąd ten problem.
@122790ps2 жыл бұрын
Na moje oko jest to trafo rdzeń składany z ferrytu a ścieżki w wielowarstwowym pcb dołożonym na górze ( temu taki gruby ), obstawiam tak ponieważ jest to wzmacniacz w klasie D czyli wraz ze wrostem mocy wyjściowej ( poziom sygnału ) jest sterowane napięcie zasilania tzn jego poziom. Układy które tworzą napięcie sym. na wyjsciu są sterowane poprzez poziom napięcia wejściowego ( z tego właśnie trafa ) które jest sterowane poprzez te małe rezystorki które Daniel pokazywał. Jeżeli kluczowanie jest na bardzo wysokiej częstotliwości a powino być to wielkość trafa może być mała ;p Co do soft startu to obstawiam że elektronika testuje symetrie oraz poziom napięcia zasilacza który ma uzyskać konkretną wartość minimalną ( w przypadku braku symetrii - duża różnica będzie kod FAIL ICV albo gdy zasilacz nie dobije do minimalnego napięcia zasilania). Mam przeczucie że to normalne zachowanie zasilacza że się włącza -> osiąga maksimum +/- 86V około + test sprawności -> wyłącza główne zasilanie bo nie ma syg. wejściowego... Co do mostkowania tego trafka jeżeli mam rację to układy dostaną pełne zasilanie jak przy wzmaku klasy AB więc będzie się grzało a jeżeli się mylę to poleci wszystko pod sufit ( to wzmak 2kW! ), można by jeszcze sprubować podać napięcie na wyjście tego trafka i zrobić pomiary czy jest to aby na pewno to co mam na myśli... Tak czy siak to tylko moje domysły i hipotezy... szczególnie że ferryt jest sporych rozmiarów jak na układ do pomiaru prądu... Pozdrawiam
@adamingo7912 жыл бұрын
No i czekaj teraz do następnej niedzieli 🙄 👍👍👍
@Soltymir2 жыл бұрын
Ten "twór" to jest transformator. Te okrągłe ścieżki to są uzwojenia. Ten ferryt to rdzeń. Z jednej strony ta ścieżka - uzwojenie jest napędzana mosfetami. Z drugiej strony podobna ścieżka wychodzi na diody prostownicze.
@warsztatelektronik2 жыл бұрын
to jest transformator, ostatnio widziałem taki w ładowarce akumulatorów wózków widłowych. pozdrawiam
@przemysawkubs43202 жыл бұрын
Daniel, poproś właściciela o przesłanie sprawnego wzmacniacza. Skoro ma ich kilka to chyba nie będzie problemem. Metodą podstawienia wytypujesz który moduł ma problem. Czy to zasilacz czy moduł wzmacniacza. Podmienisz w uszkodzonym urządzeniu zasilacz i sprawdzisz efekt. Mając sprawny sprzęt porównasz pomiary i to powinno dać jakiś obraz sytuacji. Na tą chwile bez schematów - to bardzo trudno będzie coś ustalić. A mając sprawny drugi sprawny sprzęt może sobie pomóc.
@tomaszbrzeczyszczykiewicz40822 жыл бұрын
I podziwiam za pracę z założoną obrączką. Pierwsze 10 lat po ślubie chyba nigdy jej nie zdjąłem, aż do momentu jak przez nią przy pewnym sprzęcie prawie nie zginąłem. :)
@Fikszyn2 жыл бұрын
Potwierdzam👍👍👍 , naprawiając Rubina 714 stracił bym życie ,innym razem zrobiłem zwarcie w czasie naprawy i koszty były prawie wartości obrączki .Zastanów się czy dla ideałów warto ginąć i sprzęt niszczyć .A taka przygrzana obrączka schodzi ze skórą. 🤦♀Nawet zegarka nie noszę na ręku od tego czasu ,chyba ze z plastiku.😆😆Serdecznie pozdrawiam.
@jankos49102 жыл бұрын
kochanka !
@MichalT2 жыл бұрын
Ja widziałem na Reddicie jak koleś dotknął jakiegoś mocnego kondensatora obrączką. Palec serdeczny był w miejscu zetknięcia obrączki dosłownie zwęglony do kości. Silikonowe bezpieczniejsze.
@EkoKolo_Katowice2 жыл бұрын
robisz przy rozdzielni elektrycznej a na ręce zegarek ....
@pawel47022 жыл бұрын
Ja swoją zerwałem schodząc po metalowej drabince z zadrą od spawu. na szczęście cienka była
@adamk15842 жыл бұрын
To coś, to jest transformator. Tak zwany transformator planarny. Składa się je z obwodów, na których ścieżki tworzą uzwojenia. Takie układy pracują na wysokich częstotliwościach rzędu 100kHz i więcej. Takie konstrukcje używam w pracy w moich przetwornicach DC/DC. Jak coś - służę pomocą ;)
@tadeuszk.47882 жыл бұрын
trzeba założyć ferryt i pomierzyć napięcia i ewentualnie sprawdzić przebiegi w okolicy i na tych pinach ale ich nie zwierać, pewnie jakiś sygnał przenosi się po ścieżkach z ferrytem jako trafo . Można cewkę podłączyć do oscyloskopu i zbliżyć do założonego ferrytu, może coś pokaże. chyba jednak to coś innego jest uszkodzone (albo miedź z tego trafo się przegrzewa jakoś i traci własności). jak nie wiadomo co to musi być kondzioł - zawsze tak mówię :)
@przeczincz2 жыл бұрын
Oo super, końcówka mocy vs Daniel 😎 ciekawe co będzie nam dane obejrzeć za tydzień w niedzielę 😄 I znów od jutra zaczynam długie odliczanie do niedzieli żeby obejrzeć nowy film, tak już zostało odkąd pamiętam kiedy trafiłem na Twój kanał, jest on dla mnie już jak kościół 😎 Pozdrowionka! Jakość i montaż filmu jak zawsze perfecto panowie 👌
@Longinus712 жыл бұрын
no i ja również czekam z niecierpliwością ;)
@LaserDiK2 жыл бұрын
Droyi Panie Danielu to jest Klajstron od Wichajstra✌️👉
@embeddedGarage2 жыл бұрын
Przy tym "module" jest napis TR - sugeruje to transformator. Raczej bym tego nie mostkował :)
@Hervoo2 жыл бұрын
To jak bluzki zmieniasz cały czas, daje głębie
@TheOriginalBOMBA2 жыл бұрын
To wygląda jak transformator toroidalny. Grube płyty, masa miedzi, a ten ferromagnetyk to będzie rdzeń. Zobacz oscyloskopem, czy jest przebieg zmienny na wejściu.
@pogan19832 жыл бұрын
Dołączam do hordy. Kali jeść, Kali spać, ale o niebo lepiej niż T. Klimczak bez fartucha, i wciągasz w film mimo pogubienia nas przed pierwszym cięciem. Gratulacje, rozwal tego Bose'a. Tzn., napraw ;)
@zuzannamleczko17442 жыл бұрын
Jestem grafikiem komputerowym moje umiejętności naprawy kompa kończą się na wymianie pasty XD.... Uwielbiam twoje filmy, do obiadku, do sprzątania, do projektu idealne. XD tyle razy naprawiałeś zalanie, że już nigdy nie położę picia przy kompie.
@laufer9412 жыл бұрын
Imponuje mi zakres tych różnych sprzętów, które trafiają tutaj na warsztat. Promy, parki rozrywki, to już serio brakuje chyba tylko coś do naprawy z reaktora atomowego albo z NASA :)
@eXcLiFe2 жыл бұрын
Cześć przypuszczam że już dawno ktoś napisał w sprawie tego wzmacniacza z filmu, jeśli jednak nie to ten twór nad którym się zastanawiasz to transformator planarny, ogromny stosunek mocy do rozmiaru, a wyjście z niego to prostownik synchroniczny. Soft start może być robiony za pomocą SW lub wbudowany w driver z racji tego że ta konstrukcja wygląda trochę na LLC lub CLLC pracująca na zboczu rezonansu dzięki temu można płynnie regulować napiecie wyjściowe
@506d6a2 жыл бұрын
Pochwal się nam mistrzu nowym oscyloskopem😍
@shuashuashua12 жыл бұрын
Mi to wygląda na transformator planarny (rdzenie zwykle są łapane na spinki metalowe), zmierz czy masz przejście na obu uzwojeniach. Jeśli jest to umieszczone w pobliżu dławika wyjściowego to może działać jako przekładnik prądowy, nieobciążony przekładnik prądowy będzie dążył do teoretycznego nieskończenie wysokiego napięcia na wyjściu - rzeczywisty spali kilka układów i tak zrobi sobie obciążenie.
@ireneuszmaslinski91872 жыл бұрын
Ja bym szukał gdzieś wyłącznika czasowego, który jest nastawiony na jakieś 750 dni i jest dobrze ukryty :)
@adredy2 жыл бұрын
co?
@mateuszgo12 жыл бұрын
Czasomierz odlicza dni , aby po gwarancji był efekt naturalnego uszkodzenia podzespołu. Ewentualnie , któryś z podzespołów na płycie ma przetestowaną żywotność i po tym okresie, samoczynnie się uszkadza.
@donshogo19712 жыл бұрын
@@mateuszgo1 Postarzanie sprzętu , to ma sens . Psują się po gwarancji.
@stefan_kraweznik2 жыл бұрын
Podobne coś było w drukarkach chyba HP jakiś czas temu...
@piolee2 жыл бұрын
@@stefan_kraweznik Miałem takie coś w "chlebakach" HP. Super glue pomagał ;-) bo łamały się prowadnice taśmy czytnika optycznego.
@BHBalast2 жыл бұрын
Transformatory planarne stosuje się też często w małych modułach DC-DC. Mają bardzo wysokie sprawności, powyżej 90%
@tomaszbekiesz37322 жыл бұрын
to moze być transformator symetryzujący - czyli to co uznałeś za scieżke ekranującą to jest uzwojenie pierwotne (zależy ile warstw miedzi w pcb tyle będzie zwojów) a na tej drugiej dużo grubszej płytce bedą uzwojenia wtórne wytwarzajace napięcie symetryczne dla kolejnej 2 par mosfetów
@tomaszbekiesz37322 жыл бұрын
raczej bym tego nie zwierał
@jacekpiatek72162 жыл бұрын
Jesteś wielki fajnie jest oglądać twoje materiały i się uczyć
@florianoss12 жыл бұрын
Jest to trafo do przetwornicy , spotkałem się już z tym w serwisie , wyjścia tych uzwojeń często właśnie łączone są na głównej płycie łącząc poszczególne warstwy pcb tego transformatora , i oczywiście u mnie to było uszkodzone/przebite i nie do dostania .
@sebastian17seba2 жыл бұрын
Niby nic nowego, że sprzęt psuje się zaraz po zakończeniu gwarancji, ale dzięki Danielowi wiadomo jakiego sprzętu lepiej unikać.
@weryfany_Zamosc2 жыл бұрын
I to jest dobre podejście do tematu.
@piker-pl2 жыл бұрын
Akurat sprzęt BOSE nie ma dobrej opinii w środowisku profesjonalnym i psuje się zarówno w czasie gwarancji jak i po niej, w sumie cały czas się psuje. Stąd niektórzy nazwę rozwijają jako Buy Other Sound Equipment.
@piotrbbbb12642 жыл бұрын
Na mój nos coś się Pan zafiksował za bardzo na to, by mostkować, a można było posprawdzać na multimetrze te liczne MOSFETy spod radiatora. Ale brawo za rozsądek!
@kamileqone2 жыл бұрын
Uwielbiam te twoje emocje i „ho ho”. Poziom ekscytacji Max :)
@Cos-sx6lj Жыл бұрын
Nie czytałem wszystkie komentarze, ale mi się wydaje że wznak przy włączaniu mierzy oporność linii głośników, a jak tam nie ma nic, to nie uruchamia zasilacza na maksa. Takze spróbować zróbic tam(wyjście głośnikowe) zwore na 2-4 ohm (czy ile tam piszą). Może coś się zmieni. Także istnieje takie coś w przemyslowosci, jak zakodowany (ukryty) serwis linii produkcyjnej. Po dwóch latach jak nie zrobisz przeglądu odpłatnego przez producenta to linija (sprzęt) przestaje działać. A ci serwisanci za 5k $ resetują jakiś tajmerek i linija dalej działa. (Ale ten haczyk wie jak podeprzeć tylko osoba z serwisu producent.) Może być w tym wzmaku też występuje takie coś, że jak on ma odpracowywać 2000 godzin i nagle wstaje, bo brakuje mu jakiegoś triggera.
@michanowak30012 жыл бұрын
Jak producent sprzętu w szczególności specjalistycznego i drogiego mówi, że nie opłaca się naprawiać to oznacza, że zdaje sobie sprawę o wadach fabrycznych.
@sanjyuu22982 жыл бұрын
Zwłaszcza Apple, które wymienia całą płytę główną i wyświetlacz, gdy tasiemka nadaje się do wymiany, gdy wtyczka baterii wyskoczyła ze złącza, bądź, gdy wskaźniki wilgoci zmieniły kolor, choć komputer nie była zalany. Możliwe, że Bose ma wewnętrzną politykę dotyczącą naprawy i tak naprawdę się nie zajmują niczym innym, niż wymianą całych płyt głównych, za które słono sobie życzą.
@lukaszpiotrluczak2 жыл бұрын
Może nawet nie tyle o wadach fabrycznych co wie, że ma tak wychowanych klientów, że zapłacą X za to by mieć naprawę w kilkanaście minut. A taka naprawa to najczęściej wymienić układ, wziąć pieniądze. Stary układ trafia do techników, którzy go naprawiają i sprzedają kolejnemu klientowi podczas naprawy. Żadna z firm nie będzie się bawiła w to by szukać gdzie jest błąd - robią wymianę a potem próbują zrobić odzysk. Od tego kto jest ich klientem zależy ile mogą mu kazać zapłacić i jak to argumentować. Dla Parku Rozrywki brak nagłośnienia przez jeden dzień może powodować straty o wiele większe niż zakup nowego wzmacniacza - nie tylko strata tego dnia, ale rysa na wizerunku itp. Podobnie multipleksy kinowe a nawet kina jednosalowe - one nie mogą sobie pozwolić na dłuższy postój - wzywają technika, który albo wymienia całość albo wymienia płytki i gotowe.
@sanjyuu22982 жыл бұрын
@@lukaszpiotrluczak Jest w tym wiele prawdy, co mówisz, jednak jeśli chodzi o to, czy jakaś firma nie będzie się bawić w naprawy, to zależy tylko i wyłącznie od polityki danej firmy, wiele firm kupuje na zapas czasem dziwne rzeczy, które nie wiadomo, czy się przydadzą. W tym przypadku, to jednak Bose jest tą, która nie chce naprawiać w pełnym słowa tego znaczeniu, czyli rozmieniać się na drobne, a mogliby np. posiadać w ofercie naprawiane płyty z krótszą gwarancją. Co do naprawiania i sprzedawania kolejnemu klientowi, też bywa z tym różnie, w centrach utylizacji elektroniki mielą karty graficzne z układem za 2000zł i płyty główne, które mogłyby wskrzesić swoimi układami nie jeden sprzęt.
@rafabehrendt38172 жыл бұрын
@@lukaszpiotrluczak skoro brak wzmacniacza w wyniku usterki to takie wielkie straty to czemu nie mają zapasowego?
@nnnnnn36472 жыл бұрын
@@sanjyuu2298 piszesz brednie. jeżeli Apple ma wtopę konstrukcyjną, to wymienia sprzęt nawet kilka lat po upływie gwarancji za darmo.
@granatrekker2 жыл бұрын
Może poprosić zleceniodawcę o wysłanie sprawnego egzemplarza? Będziesz miał porównanie
@jozeffurman93432 жыл бұрын
Dokładnie to samo mi na myśl przyszło- zważywszy że już na wstępie jest wzmianka że mają takich 5 w użyciu.
@robcio2222 жыл бұрын
Nie znam się na naprawach ale intuicyjnie też bym poprosił o inny sprawny egzemplarz (byle by był z tej samej serii/wersji) bo inaczej to mogą być zastosowane inne układy i rozwiązania połączeń do tych wszystkich scalaków diod i reszty podzespołów.
@zbig27742 жыл бұрын
Nic to nie da. Usterka jest na tyle wredna że sprawny tylko zaciemni obraz całości.
@zbig27742 жыл бұрын
@Marcin nowak A co miałbym rozwiązywać. Ja już rozwiązałem tą zagadkę i naprawiam te sprzęty ze 100% skutecznością. Daniel się nie odzywa więc pewnie też już wpadł na rozwiązanie. Miałem sprawne do porównania i to porównywanie doprowadziło mnie do wielu błędnych wniosków. Ten zasilacz jest genialny w swojej konstrukcji i usterka nie wynika ze sztucznego postarzania produktu czy błędu konstrukcyjnego ze strony Bose.
@Stolarnia2 жыл бұрын
@@jozeffurman9343 Ludzie oglądają i słuchają, a nawet nie starają się przyswoić, co się do nich mówi. 5 to jest parków rozrywki, a w tych 5 parkach około 50szt takich wzmacniaczy
@AdrianAdrian-td6du2 жыл бұрын
Jak dla mnie to ten element z tymi ferytami tworzy transformator impulsowy. Zobacz przebieg na tych nogach
@canislupussilver2 жыл бұрын
Pomyslałem o tym samym ;)
@pyza6662 жыл бұрын
Też tak myślę. Tym bardziej że nie widać żadnego dużego elementu który mógłby być głównym transformatorem.
@Qukisko2 жыл бұрын
kiedyś naprawiałem 2 identyczne urządzenia jedno z nich miało zwykłe trafo a 2gi w tym samym miejscu miał już transformator zrobiony z pcb i ferrytu tak ja na filmie może jak bym dobrze poszukał znalazł bym zdjęcie tego
@danielewskidaniel2 жыл бұрын
Dokładnie
@shogunlechuza66502 жыл бұрын
Własnie o tym napisałem a widzę ze ktoś zauważył już to samo. 👍 To jest typowy kształt rdzenia do transformatorów. tylko mocno "spłaszczony".
@Marek_Bogdanowicz2 жыл бұрын
W końcu coś o audio, lubię audio 🙂, no i fajna muzyka w tle.
@marcingoslawski7702 жыл бұрын
To jest trafo impulsowe a uzwojenia są na pcb. Główne trafo symetrycznego zasilania. Bez tego rdzenia ferrytowego nie będzie nic na wyjściu. Zmierzył bym jeszcze napięcie przed przekaźnikiem.
@danielo512 жыл бұрын
Dałem łapkę w górę mimo, że dopiero zacząłem oglądać. Jeszcze nie wiem, czy naprawiłeś (dowiem się za pół godziny) ale niech moja mało znacząca łapka w górę będzie manifestem przeciwko polityce większości korporacji, które żyją tylko dzięki nadmiernemu konsumpcjonizmowi i postarzaniu produktów. Naprawiajmy!!! Nie wyrzucanym!!! Pozdrawiam imienniku!
@sajmon57402 жыл бұрын
Mnie ekscytuje to poszukiwanie przyczyny, wiadomo, można na skróty i tworzyć druciarstwo ALE, wiedza teoretyczna, praktyczna oraz kojarzenie ze sobą faktów doprowadziły do tego Panie Danielu że to jest już coś więcej niż naprawy. Mało jest osób i kanałów wartych uwagi , ale ten wybija się ponad inne!!
@mikoff342 жыл бұрын
witam, jak na moje to jest to dokładnie trafo na wysokie częstotliwości. Aby mieć pewność, wystarczy pomierzyć rezystancje obwodów "cewek" i jeśli są okej, polutować tulejki. swoją drogą podanie na wzmacniacz napięcia symetrycznego z innego zasilacza wyjaśni czy wada jest po stronie zasilania, czy końcówek mocy. Obstawiam że częściej zużywa się tutaj sekcja zasilacza.. Pozdrawiam
@sajkik20982 жыл бұрын
"zgłosza problem" mi się podoba. ;)
@robertjung89292 жыл бұрын
that ferrite beast seems to be the transformer, the windings are the tracks inside the PCB.
@lechulsk48452 жыл бұрын
I agree this seems to be some kind of a core not EM shield...
@gelo12382 жыл бұрын
Everyone talking about that xD
@Dexterowskii2 жыл бұрын
0:21 dzięki kurwa Daniel xD już nie chce tej pizzy co jadłem xD
@sklepa2 жыл бұрын
Napięcia po włączeniu rosły, także duża przetwornica zasilacza powinna być sprawna. Powolny przyrost prawdopodobnie będzie soft startem żeby w razie dziwnych stanów po włączeniu była szansa na zadziałanie zabezpieczeń. Szedł bym dalej w opcję co wystawia faulta, tropem linii wystawianych z TDA. Gdzieś te sygnały będą zebrane i pewnie będą ze trzy - od zasilania, dsp, i kontrolera.
@jarosawpolok93722 жыл бұрын
Daniel, a co jakby podać zasilanie symetryczne na wzmacniacz z innego zasilacza wtedy wiedziałbyś czy to jest problem zasilacza. A sam ten element może to transformator separujący i dodatkowo działający jak zwykły transformato impulsowy czy cewka w obwodach wysokich częstotliwości.
@karolwd2 жыл бұрын
Nie wiem jak w tym przypadku ale nie obstawiam tego elementu okrytego ferrytem jako bocznika do pomiaru prądu. Spotkałem się jednak z transformatorami impulsowymi wykonanymi tak, że uzwojenia były ścieżkami PCB na laminacie w formie kanapki. Ferryt natomiast był rdzeniem. I to było właśnie w układach zasilacza ale małej mocy w moim przypadku. Inna opcja to filtr EMI ale wtedy powinny być przejścia.
@remigiuszgie55372 жыл бұрын
Słowo na Niedziele Pan Daniel przemówił :D pozdrawiam super film jak zawsze :) dużo można się dowiedzieć.
@Blaszow2 жыл бұрын
Nie dość że film bardzo wcześnie jak na Daniela to jeszcze 36minut, czy Niedziela może być jeszcze lepsza? :D
@nnnnnn36472 жыл бұрын
35 minut bezsensownego filmu. autor jest jak dziecko we mgle. Niczego o tym sprzęcie nie wie. Równie dobrze mógłby dostać do naprawy satelitę szpiegowskiego. Zero wiedzy o konstrukcji, zero schematów. Jaki był cel tej całej zabawy?
@tomaszkluska64192 жыл бұрын
@@nnnnnn3647 Ehh... słaba krytyka. Raczej jest to popularny brak wiedzy.
@jotomoto13372 жыл бұрын
Ja mam wzmacniacz Yamaha Rx-330 i mi kompletnie wyświetlacz nie działa, ale pewnie to usterka ledów (nie wymieniłem ich bo mi się nie chcę) ale wzmacniacz dalej działa i bardzo dobrze sobie radzi z nadgłośnieniem, więc nie wiem jak się spisują koreańskie wzmacniacze, ale wiem, że japońskie po dalszym użydkowaniu są w bardzo dobrym stanie
@damiancewl32552 жыл бұрын
robota dla reduktora szumu ;)
@zeusik75r2 жыл бұрын
Płytka zajmuje większą część okna uzwojenia, ograniczając całkowitą liczbę zwojów, które można zmieścić w konkretnym pakiecie. Z tego powodu transformatory planarne są zwykle wybierane do zastosowań transformatorów wysokiej częstotliwości (>100 kHz), ponieważ wraz ze wzrostem częstotliwości liczba zwojów na każdym uzwojeniu generalnie maleje. Wyższa pojemność między uzwojeniami: ponieważ uzwojenia są płaskimi ścieżkami PCB, pojemność między warstwami może być wyższa niż w przypadku tradycyjnych transformatorów. Aby ułożyć wszystkie uzwojenia na wielu warstwach PCB, wymagane są większe początkowe inwestycje w oprzyrządowanie. Standardowe materiały obudowy transformatorów są łatwo dostępne, a wersje niestandardowe można łatwo nawijać. Transformatory planarne często wymagają opłat instalacyjnych PCB, dlatego niestandardowe transformatory planarne są mniej powszechne.
@humb12 жыл бұрын
Ten "mostek" to transformator tam nie ma galwanicznego połączenia między stronami tam je indukcja. Jedyne co można zrobić to znaleźć początki i końce poszczególnych zwoi sprawdzić ciągłość jeżeli jest to nie ruszać jak nie ma nie sądzę aby było to naprawialne. (Bez nowego pcb) Jednak jak na chwilę jakieś napięcie daje to chyba działa chyba że jest w tym ulepie zwarcie zaniżające rezystancje co przeciąża i wyłącza przetwornicę już na pierwotnej stronie. Tak czy siak to raczej jest jednorazowe gõnwo
@raselrasel84102 жыл бұрын
Film super i super się ogląda.🥃🥃🥃👍👍 Masakra jak dużo można się dowiedzieć ciekawych rzeczy z Twoich filmów. Właściwie to każdy Twój film jest jak serial kryminalny, w którym rozwiązujesz zagadkę śmierci jakiegoś urządzenia 😂😁👍 Ps. Tak sobie pomyślałem choć to pewnie mega głupie ale mi to wygląda jak jakiś transformator separujący zrobiony bezpośrednio na płycie głównej. Tak wiem że to zapewne idiotyczny pomysł, ale trochę mi to tak wygląda. Pozdrawiam i oby więcej takich filmów. Ale i zwykłą naprawę laptopa też możesz pokazać od czasu do czasu, nie obrazimy się 😁👍💪
@jareklotz2 жыл бұрын
Jak powiedziałeś "Bo...." to się wystraszyłem. Nie mogę już oglądać, boję się...
@pawel47022 жыл бұрын
Jestem dumny że też jestem polakiem.
@daniellamparski40502 жыл бұрын
Witam imiennika😄. Obstawiam że ten wzmacniacz testuje obciążenie przed startem i na nieobciążonym wyjściu nie wystawia żadnego napięcia, zatem problem leży pewnie w "clip'owaniu", trzeba sprawdzić fizycznie wejście (oscyloskop). Natomiast co do pytania: nie, nie mostkuj!!! Tak jak pisali poprzednicy- to trafo planarny. Powodzenia, czekam na wyjaśnienie zagadki: co go boli?😁
@mocny7452 жыл бұрын
łooo super kocham twoje naprawy !!!!
@darek61012 жыл бұрын
To na końcu oczym mowisz a niewiesz to jest trafo😎
@kacper17242 жыл бұрын
Tradycja niedzielna 🖐
@marcopolinski2 жыл бұрын
Ja elektryk przemysłowy :) Przyszło mi do głowy, że to może być połączenie magnetyczne, jednocześnie separacyjne. Powodzenia!
@malina_77772 жыл бұрын
dzięki, zwróciłem obiad
@quantcoin2 жыл бұрын
Trzymaj tak dalej. Dla zasięgu kom.
@kubajasiolek2 жыл бұрын
Ja bym spróbował jeszcze potestować to od strony przedwzmacniacza - skąd bierze się te -14v na wyjściu opampa. Wylutowałbym go całkowicie, i zobaczył co wtedy mamy na wyjściu, ewentualnie zmostkował (przez rezystor) wyjście do masy tak, żeby nie mieć tam na pewno zawyżonego poziomu sygnału.
@marsma182 жыл бұрын
Jeżeli wejścia są floating albo ściągnięte do 0V. to wzmacniacz bez feedbacku będzie zawsze dawał maks plus albo minusa.
@szaro_oki83902 жыл бұрын
Podziwiam...z jednej strony, że facet wie o co chodzi...ale z drugiej strony... co miał w głowie... i jak to zrobił ktoś kto wymyślił??!! to jest dopiero szok! ;)
@piker-pl2 жыл бұрын
Zrobił to cały zespół ludzi o wąskich specjalizacjach. Ludzie, którzy konstruowali zasilacz zapewne nie znają się na wzmacniaczach audio i vice versa, do tego jeszcze są "cyfrowcy" odpowiadający za część sterującą. Czasami jedna osoba odpowiada za jeden konkretny element. :)
@jarekjaroszewski92412 жыл бұрын
Dzięki za program
@Power0FF2 жыл бұрын
Ogarniaj drugą sztukę sprawną. Nie ma co ryzykować że wybuchnie, a mając drugą sztukę porównasz to w czym masz wątpliwości ( połączenie)
@mariuszmos96002 жыл бұрын
Uważam że ta pętla na ścieżce PCB i ta druga płytka też będzie posiadała taką pętle i razem z tym ferrytem działa jako transformator.