Część II. Rodzic nowego pokolenia | TETE A TETE

  Рет қаралды 151,698

Tete a Tete

Tete a Tete

Күн бұрын

Пікірлер: 498
@Tete_a_Tete
@Tete_a_Tete 2 жыл бұрын
🔔 SUBSKRYBUJ kanał, żeby nie przegapić kolejnych odcinków 🔥dziękuję! Do zobaczenia! 🙋‍♀
@katekate1448
@katekate1448 2 жыл бұрын
Mam nadzieję usłyszeć jeszcze wywiad z prof. Cieszyńską
@naawi90
@naawi90 2 ай бұрын
Wspaniale się pani profesor słucha. Bije od pani pewność tego co mówi i ogromne doświadczenie. Brawa dla prowadzącej za nie przerywanie rozmówczyni i bycie "w cieniu" czyli po prostu prowadzenie tej rozmowy.
@irenaf5625
@irenaf5625 2 ай бұрын
Świetny wykład.Kiedyś były rodziny wielopokoleniowe.Wychowałam się przy cudownej babci.Byłam jej ogonkiem.Nie pamiętam nawet klapsów.Zabawy z koleżankami na podwórku były ucztą. Każdemu życzę takiego dzieciństwa.
@magdalenabarczyk775
@magdalenabarczyk775 20 күн бұрын
Należy odkłamać źle przekazy o rodzinach , zlewaczone media tak trują 😢
@aniachmurzynska8080
@aniachmurzynska8080 2 жыл бұрын
Piękna Ta Pani jak Ptak, piękna mowa, gestykulacja, przekaz, jaka treść; tak prosta i oczywista, wartościowa, sensowna, logiczna a jednocześnie sama esencja w relacji z dzieckiem jest ono stuprocentowym Podmiotem, ależ piękny jest Ten człowiek. Podziwiam i pozdrawiam całym sercam.
@beatagawronska4986
@beatagawronska4986 Ай бұрын
Bardzo dobre wykłady. REWELACJA. Każdy rodzic powinien przesłuchać te wykłady. Dziękuję bardzo
@matti055
@matti055 2 жыл бұрын
Najlepiej spędzone 52 minuty w Internecie. Po obejrzeniu pierwszej części od razu bajki zostały wycofane z "ratowania sytuacji". Po tygodniu bez bajek całkiem inna reakcja dziecka na otaczający świat i przedmioty. Dzisiaj nie ma już sytuacji, które trzeba by było "ratować" bajkami. Mały ma 17 miesięcy i interesuje go wszystko. Słucha i koncentruje uwagę na tym co robimy, choć ma charakter 😉
@barbarapiasecka950
@barbarapiasecka950 2 жыл бұрын
Oby było więcej „uratowanych maluchów „ Pozdrawiam !
@WeronikaB88
@WeronikaB88 2 жыл бұрын
Ile miał jak zaczęły się bajki?
@matti055
@matti055 2 жыл бұрын
@@WeronikaB88 nie pamiętam dokładnie, ale już był w stanie sam siedzieć i trzymać telefon w rękach - ale mocny chwyt miał od początku. Na pewno mniej niż rok.
@katekate1448
@katekate1448 2 жыл бұрын
Super. My od samego początku nie ratowaliśmy się bajkami, już dawno wiedzieliśmy że mają zły wpływ. Dziecko 5 lat i żyjemy bez bajek.
@wenus3032
@wenus3032 2 жыл бұрын
Mega. Brawo za wprowadzanie wskazówek w czyn.
@jadwigapiotrowska4977
@jadwigapiotrowska4977 28 күн бұрын
Dziękuję za bardzo wartościowy wywiad.
2 жыл бұрын
Dziękujemy serdecznie za ten i poprzedni materiał. Zgadzamy się z tym co mówi Pani profesor. I nasze doświadczenia to potwierdzają. Jesteśmy małżeństwem od pięciu lat i rodzicami dwóch chłopców - starszy ma 3,5 roku, młodszy 1 rok i 5 miesięcy. Chowani na mleku matki (starszy 26 miesięcy młodszy wciąż korzysta), bez smoczka. Intuicyjnie od początku ich życia chronimy ich mózgi przed multimediami i słodyczami. Wieczorem wspólnie się modlimy i czytamy im bajki na dobranoc. Chłopcy nie chodzą do żłobka ani do przedszkola. Nie mają w ogóle styczności z ekranem. W domu nie ma telewizora, my zaś gdy sami korzystamy z internetu nie pozwalamy im na patrzenie w ekran smartfona. Starszy ma bardzo bogate słownictwo, świetnie posługuje się gramatyką (zna tylko język polski) a od kilku miesięcy tworzy własne słowa które również potrafi odmieniać przez przypadki. Posługuje się czasem przyszłym i przeszłym. Zaczął niedawno interesować się literkami i pyta czy dane słowo, które wymienia zaczyna się od takiej a takiej literki. Niektóre z literek próbuje odtwarzać na swoich obrazkach. Buduje ze zwykłych klocków fantastyczne budowle i maszyny, które pełnią różne funkcje. Lubi prace plastyczne. Woli jednak rysować lub malować sam z wyobraźni niż kolorować gotowe obrazki choć i to często czyni (wybieramy jednak te bez naklejek). Lubi "czytać" książki z obrazkami z serii Świat wczoraj i dziś np. Jak pracują maszyny. Zadaje mnóstwo pytań. Liczy do 10 ze zrozumieniem (np. Potrafi przynieść 7 ziemniaków do zupy gdy go poproszę). Ostatnio zauważyliśmy jak powtarza po nas całe zdania jak własne gdy wyrażamy swoją opinię na jakiś temat (musimy się pilnować 😊) Potrafi sam wymyślać i opowiadać historie. Ma własne zainteresowania, którymi się z nami dzieli. Potrafi zrobić sobie kanapkę na śniadanie czy kolację, skręcić ziemniaki na kopytka, podlać kwiaty w ogrodzie czy układać kawałki porąbanego drewna w skrzynkach na dworze. Potrafi zatroszczyć się o młodszego brata na spacerze, przynieść pieluszkę dla niego lub poinformować, gdy brat właśnie robi coś niepokojącego. Młodszy również zdrowo się rozwija. Potrafi pić ze szklanki i sam je choć częściej woli jeszcze ręką niż łyżeczką. Naśladuje odgłosy zwierząt, pomaga w sprzątaniu zabawek, interesuje się książeczkami i żywymi zwierzętami. Potrafi zbierać jagody w lesie, jabłka w ogrodzie itp. Jak widać można i da się wychowywać małe dzieci bez pomocy internetu czy bajek w telewizji. Wszystkim rodzicom polecamy tego spróbować 😊. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia, Ania i Piotr.
@mmm167aaa
@mmm167aaa 2 жыл бұрын
Podziwiam, też próbujemy w podobny sposób wychowywać, ale przyszedł czas na żłobek i zastanawiam się czy to dobra decyzja. Adaptacja idzie powoli...
@arturzet470
@arturzet470 2 жыл бұрын
Opisujecie idealny świat. Niestety, przy takich bestialskich podatkach mało którego faceta stać na utrzymanie rodziny, niepracującej zawodowo.
@26gosia
@26gosia 2 жыл бұрын
Gratulacje! Piękny wzorzec rodziny
@dominiedomi3309
@dominiedomi3309 2 жыл бұрын
@@mmm167aaa proszę się nie załamywać:) nasza rodzina nie może sobie pozwolić na pozostawienie syna w domu, bo musimy pracować, a czasy są takie, że jedna wypłata nie wystarczy. Syn poszedł do żłobka i w żadnym stopniu nie wpłynęło to na niego negatywnie, wręcz przeciwnie, pięknie się rozwija społecznie, buduje relacje z rówieśnikami, z podziwem patrzę jak się bawi, rozmawia, organizuje w grupie - tego mu w domu dać nie mogłam, nie ma rodzeństwa. W domu utrzymujemy ograniczenie ekranów do minimum ( czasem widzi dziadków na Skype, kontakt z nimi jest dla mnie ważny, a mieszkają bardzo daleko), gramy razem, bawimy się aktywnie, ma swoje małe obowiązki, dużo na świeżym powietrzu i na prawdę nie uważam, że dzieje mu się krzywda. Z resztą, panie w żłobku z własnego doświadczenia wiele razy mi pomogły, np. z odpieluchowaniem. Adaptacja szła nam średnio, ale codziennie z uśmiechem i spokojem i bardzo szybko się odnalazł :) powodzenia!
@arturzet470
@arturzet470 2 жыл бұрын
@@dominiedomi3309 Otóż to! Podatki odbierają rodzicom wychowywanie dzieci. Mama musi pracować. Obca kobieta (choćby najwspanialsza) nigdy nie zastąpi mamy. Przyczyną rozpadu rodziny są podatki i degrengolada stosunków społecznych. Trafiliście na dobry żłobek, ale to raczej wyjątek. Po żłobku jest przedszkole od 6.30 do 16.00... Cały czas nasze dzieci wychowują obce panie. Po latach dziwny się, że nasze dzieci zamykają szczelnie drzwi do swojego pokoju i nie potrafią z nami rozmawiać.
@tataczworki3792
@tataczworki3792 2 жыл бұрын
Pani Profesor - DZIĘKUJĘ PANI BARDZO, BAAAARDZO. Dziękuję też Pani Justynie Piaseckiej za ten wywiad i pomysł. Zrobiłyście SZTOS materiał. Powinniście to kontynuować. Brakuje takich treści w przestworzach Internetu.
@yolandagrenouille8827
@yolandagrenouille8827 2 жыл бұрын
Wszystko to,co podsuwała mi intuicja i rodzicielski rozsądek, pani profesor wyłożyła jak na tacy. Dziękuję. A tak poza wątkiem,pani profesor ma genialny styl :)
@agnieszkaparzych6265
@agnieszkaparzych6265 2 жыл бұрын
Zainteresowanym tematem wpływu technologii na dzieci polecam książkę "Dzieci Ekranu". Przerażająca lektura, bardzo dużo wyników badań. Rozmowa z panią profesor jak zawsze wspaniała. Gdy słyszę jak matka mówi, że nie jest hipokrytką i skoro sama używa ekranów to daje je swoim dzieciom odpowiadam "a wódką też go na imieninach częstujesz?". Niestety są ludzie na takim poziomie, że nawet tak prymitywnego przekazu nie rozumieją. Dodam, że tematem interesowałam się z racji zawodu dużo wcześniej niż starałam się o własne dziecko. Obecnie córeczka ma rok, wszelkie ekrany są bezwzględnie wyłączane gdy jest aktywna (tylko wieczorem oglądamy czasem z mężem jakiś film). Nie ma również żadnych grających i "migających" czy poruszających się zabawek (czasem puszczamy muzykę Pomelody dla dzieci i razem tańczymy, śpiewamy). Wszyscy znajomi dziwią się, że ona tak dużo "rozmawia", buzia jej się nie zamyka. Bardzo chętnie naśladuje wszystkie odgłosy, uważnie obserwuje usta (o czym wspomina pani Profesor). Znam za to rodzinę gdzie w każdym pokoju jest telewizor, ekran włączony nieustannie w tle. Dwie dziewczynki, obie nie mówiły do 3-ego roku życia, ruszyły dopiero w przedszkolu. Tak więc dzięki Bogu za przedszkole, miały gdzie uciec i zacząć się rozwijać. Dodam, że dziewczynki bardzo znerwicowane, krzykliwe ale przecież to nie wina dzieci, tylko przebodźcowania. 90% zabawek to interaktywna chińszczyzna. Nikt mi nie wmówi, że to nie ma znaczenia i że to "dramatyzowanie" bo wokół siebie z racji zawodu widzę mnóstwo takich przykładów.
@dorotazesmalandii
@dorotazesmalandii 2 жыл бұрын
standard. kolejna książkowa mamusia, bez książek i rzeszy specjalstow nie dalaby rady wychowac dziecka,moj ogladal juz bajki edu majac ponad rok w 🇸🇪przedszkolu bo taki maja program, i. uwaga nic mu sie nie stało od. tego😂😂😂😂
@agnieszkaparzych6265
@agnieszkaparzych6265 2 жыл бұрын
@@dorotazesmalandii Powiem więcej, ja sobie bez książek życia nie wyobrażam! Nie tylko w sprawach dzieci wolę odpowiednią książkę. Teraz to dopiero można się pośmiać, nie? Pozdrawiam serdecznie - prawdziwa inteligencja nie wymaga najwyraźniej żadnej lektury :D
@Truskawkiijagoda
@Truskawkiijagoda 2 жыл бұрын
Odniosę się do komentarza Pani Doroty jako że też jestem w 🇸🇪. Przepraszam ale nie wierze w to że nie ma Pani wpływu na przedszkole, i na to że tam roczniakom puszcza się bajki. I druga sprawa przecież można powiedzieć że się sobie nie życzy żeby takie małe dziecko oglądało bajki. Druga sprawa na föräldrarkurs jest omawiany wpływ dziecka na to jak ogląda bajki i jak używa smartfona. Ba, jest pokazane jak dzieci reagują na smartfony. Przynajmniej ja omawiałam taki materiał. :) Trzecia sprawa - żyjąc w Szwecji pani wie a jak nie to się wkrótce dowie - albo dziecko wychowuje rodzic, albo rodzic daje Państwu Szwedzkiemu wychowywać jego dziecko. To się różnie kończy. Reasumując - oczytana mama to jest mądra mama. I nie nie trzeba na wychowanie dziecka miliona książek. Ale wiedza się przydaje bo świat idzie do przodu i to nie koniecznie działa na pożytek ludziom .
@agnieszkaparzych6265
@agnieszkaparzych6265 2 жыл бұрын
@@Truskawkiijagoda Nie chcę nikogo hejtować ani wyśmiewać, ale wyobraziłam sobie taki obrazek: trafia ktoś do szpitala po nagłym wypadku i mówi, że mają go ratować ale bez udziału rzeszy specjalistów i tylko na zdrowy rozum, żadnej książkowej wiedzy :D a argument "mojemu dziecku nic się nie stało" można porównać do gadania "papierosy są zdrowe, mój dziadek palił paczkę dziennie i żył 90 lat!"
@barbaraxyz1890
@barbaraxyz1890 2 жыл бұрын
@@dorotazesmalandii No tak, drugi nos mu nie wyrósł, ale ciekawe jak myśli, jak z empatią u niego, czy zechce czytać książki, czy potrafi organizować swoje czynności ?
@martakacprzak8880
@martakacprzak8880 2 ай бұрын
pani Justyno, fajne konkretne pytania i jasne prowadzenie rozmowy 👍
@pawekanik9656
@pawekanik9656 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe informacje. Pozdrawiam i dziękuję
@magdastruczyk9761
@magdastruczyk9761 2 жыл бұрын
Spodziewam się pierwszego dziecka i bardzo chcę podziękować za ten i poprzedni materiał. Dzisiaj to bardzo potrzebne treści dla młodych rodziców, którzy chcą mądrze i z miłością wychować swoje dziecko. ❤️
@adriannasadek2369
@adriannasadek2369 2 жыл бұрын
Poproszę o cykl wykładów/wywiadów z Panią Profesor. Rewelacja !!!
@tephra2493
@tephra2493 2 ай бұрын
Ja też poproszę ❤❤
@funiafuniaty6380
@funiafuniaty6380 2 жыл бұрын
Pani profesor, piękna kiecka. Wygląda Pani zjawiskowo! ☺
@carokapron9368
@carokapron9368 2 жыл бұрын
Zgadzam się. Charyzma, odwaga, inteligencja, doświadczenie i wiedza- tak na szybko nasuwają mi się te słowa klucze. :)
@martaabc7188
@martaabc7188 2 жыл бұрын
A ja nie mogę zdzierżyć tego, że ludzie nie są w stanie usiąść jak dorośli i obgadać badania, zastanowić się nad rozwiązaniami, tylko lecą emocjonalną papką, kiedy tylko coś usłyszą, że jak zrobili (np. Dali smartfon) to był błąd. Wszystko odbierają do siebie i jako atak. Ludzie dorosnijcie i nauczcie się sobie radzić ze swoimi rodzicielskimi emocjami. To, że się coś nowego odkrywa, co może Wam i Waszym dzieciom POMÓC to znaczy, że warto tego wysłuchać. A nie wypierać, bo jakieś chore poczucie winy z emocjami się rodzi. Prawda jest taka, że to jest Wasz problem do rozwiązania, a nie pani Profesor, która się z czegokolwiek powinna tłumaczyć. Tak samo jest w dyskusji o stylu przywiązania, żłobkach itd. Ludzie lecą emocjami i nie są za Chiny w stanie przyjąć obiektywnych wyników badań, które mogłyby pomóc im w rodzicielstwie.
@mishkuccia
@mishkuccia 2 жыл бұрын
Tak, ludzie są niesamowicie rozemocjonowani, nie ma dyskusji, zastanowienia, bo przecież,,wszyscy tak robią "
@Magda-kk7bv
@Magda-kk7bv 2 жыл бұрын
Takie mamy czasy, babcie nie mają czasu lub ochoty by zająć się wnukiem/wnuczką. Matki współcześnie zaznają czegoś takiego jak "samotne macierzyństwo". To są bardzo trudne czasy do wychowywania dzieci...czasy bez domów wielopokoleniowych, systemu pomocy sąsiedzkiej. Mlode matki nie mają wsparcia u babć i cioć ich dzieci, niestety ale zmywarka i irobot nie zastąpią matce pomocy drugiego człowieka, rozmowy z nim itd. Dzieciom tablet nie zastąpi kontaktu z ciocią, babcią czy dziadkiem, ale mając wymagające dziecko, które nie "odkleja się" od matki i do tego masę podstawowych zadań do wykonania w domu te samotne matki włączają dziecku bajkę...nie po to by poleżeć ! i odpocząć, ale żeby móc zrobić obiad czy pranie. Takie mamy czasy....nie ma rodzin wielopokoleniowych...nowoczesne babcie pracują lub jeśli nie pracują to podróżują na emeryturach. Matki z małymi dziećmi często są za granicą, mąż po całych dniach w pracy. Jak nawet babcie żyją to mają swoje sprawy lub udają chore by wymigać się od jakiejkolwiek pracy przy wnukach. Dziś nawet małe dzieci nie znają swoich dziadków !!! Tak ile znam rodzin w których dzieci nawet 3 letnie babci na oczy nie widziały, no może tylko przez telefon. Bo babci trzeba dziecko zawieźć, ona mimo że na chodzie, jeździ autem i nie jest obłożnie chora to nie przyleci by poznać wnuka, jak moja teściowa :( Mówi się ehhhh te dzisiejsze mamy daja dzieciom tablety dla świetego spokoju, a prawda jest zupełnie inna. Warto również o tym pomyśleć....Kiedyś dzieci bawiły się przed blokiem...dzieci biegały bezpiecznie...teraz stoją samochody na parkingach a dzieci brak....technologia zastąpiła więzi rodzinne....dlatego jest problem z autyzmem wśród dzieci. Babcie nie chcą pomagać przy wnukach, mają w nosie...kiedyś to była norma....nikt nie myśli jednak o starości....Potem chcą by dzieci zajęły się nimi na starość i nie oddawali do domu opieki...a gdzie byli gdy ich dzieci potrzebowały pomocy w opiece nad wnukiem w momencie gdy się dorabiali, kształcili itd. To są bardzo trudne czasy dla rodziców małych dzieci....bardzo.
@alicjaw8146
@alicjaw8146 2 жыл бұрын
@@Magda-kk7bv jak się decydujesz na dziecko to masz obowiązek się nim zajmować
@Magda-kk7bv
@Magda-kk7bv 2 жыл бұрын
@@alicjaw8146 tak i to robię najlepiej jak potrafię co nie znaczy, że dziecko to tylko obowiązek matki...jesteś matką, że zapytam z ciekawości? Masz swoją mamę lub teściową do pomocy choćby raz w miesiącu ? Jeśli nie masz dziecka to nie zabieraj głosu, a jeśli masz dziecko i pomoc to lepiej to docień. Wiem, może... jesteś babcią i masz w nosie zajmowanie się wnukami ? bo nie lubisz pomagać.... poza tym piszę tutaj o różnicy miedzy współczesnymi mamami, a tymi sprzed 30, 40, 50 lat . Żadna babcia nie mówiła, że ona zrobiła swoje, wychowała swoje dzieci,więc wnukami nie będzie się zajmować ?!. Jak zmieniły się czasy.... Przecież teraz pomocy potrzebujemy my, młodzi rodzice, a kiedyś na stare lata wy dziadkowie. Taka była kolej rzeczy, babcie pomagały przy wnukach, a dzieci dochowywały swoich rodziców. Nikt tego nie kwestionował. Moja mama bardzo mi pomagała, ale zmarła gdy dziecko było maleńkie, a teściowa...no cóż ona o wnuku nie pamięta wcale. Nie pracuje, chodzi od lekarza do lekarza i szuka sobie chorób, nie zajmuje się żadnym w wnuków i generalnie myśli tylko o sobie. Nie bądź kobietą która jest wrogiem dla drugiej kobiety. Może sama nigdy nie otrzymałaś pomocy od nikogo i uważasz że skoro nikt tobie nie pomagał to i ty nie musisz....
@annad573
@annad573 2 жыл бұрын
@@alicjaw8146 chyba nie masz jeszcze dzieci
@magdalenabarczyk775
@magdalenabarczyk775 20 күн бұрын
Pani profesor mówi bardzo ciekawie
@ewelinazietal4232
@ewelinazietal4232 2 жыл бұрын
Mam nadzieję że jak najwięcej rodziców obejrzy ten filmik. Moje dziecko młodsze ma 3 lata. Dopiero niedawno zaczęło oglądać bajki( zawsze jest to telewizor) I to nie codziennie. Zaczął budować zdania nie mając dwóch lat (tak jak starsza córka). Kiedy widzę roczne dziecko z telefonem serce mnie boli.
@bartoszkucharski9527
@bartoszkucharski9527 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za kolejną część wywiadu z prof. Cieszyńską. Specjalistka w każdym calu. Rozmowa bardzo ciekawa i prowadzona z wielką kulturą.
@krzysztofzakrzewski5510
@krzysztofzakrzewski5510 2 жыл бұрын
Zgadzam się z Panem, pozdrawiam.
@modrzejewskikrzysztof6329
@modrzejewskikrzysztof6329 26 күн бұрын
Dziękuję serdecznie.
@bpatrycja
@bpatrycja 2 жыл бұрын
Cieszę się że znów mogę wysłuchać Pani Profesor. Ostatni wywiad wniósł bardzo dużo wiedzy w moje życie. Jestem mamą po raz pierwszy i dziękuję Jej za ten ogrom wiedzy
@PaulinaRunsten
@PaulinaRunsten 2 ай бұрын
Super przekazana wiedza ❤umocniło mnie to jeszcze bardziej w braku bajek czy smartfonów, choć już trwamy tak prawie 3 rok
@roksanamazurkiewicz6952
@roksanamazurkiewicz6952 2 жыл бұрын
Dużo rzetelnej wiedzy. Gdybym studiowała i to byłaby moja Pani Profesor to nie ominęłabym ani jednego wykładu. Każdą radę wykorzystam do wychowania mojej półrocznej córci. Cudowna kobieta ❤️ Chcemy więcej 😊
@katarzynaszczudrawa-krzyzo8578
@katarzynaszczudrawa-krzyzo8578 2 жыл бұрын
To jest najbardziej merytoryczny wywiad o tej tematyce. Bardzo dziękuje Pani Profesor i Pani Redaktor
@joannakarolina9563
@joannakarolina9563 2 жыл бұрын
W punkt komentarz.
@agnieszkazielinska1896
@agnieszkazielinska1896 2 жыл бұрын
Dziękuję za tę rozmowę jako matka dwójki dzieci w wieku przedszkolnym i lingwistka. Aż chce mi się na końcu powiedzieć: Amen. I to nie dlatego, że jestem idealna jeśli chodzi o kontakty moich dzieci z nowymi technologiami i zupełnie w 100% robiłam/robię wszystko tak, jak mówi Pani Profesor. To nagranie powinno puszczać się przyszłym rodzicom na szkole rodzenia. Wiele błędów popełniamy dlatego, że nie wiemy, jak rozwija się mózg dziecka, wiele badań jest nowych, a Pani Profesor wytłumaczyła w przejrzysty sposób to, z czego nie zdajemy sobie sprawy i pokazała, że nie jest przeciwniczką nowych technologii, tylko wie, na podstawie swojego doświadczenia i badań, jak powinno się z nich korzystać. A my, dorośli, w pewnym sensie się nimi zachłysnęliśmy, sami mieliśmy z nimi pierwszy kontakt dopiero, jak byliśmy nastolatkami (piszę z perspektywy osoby urodzonej w drugiej połowie lat 80., jak myślę większość obecnie rodziców, których temat dotyczy), więc też inaczej na nie patrzymy. Jako lingwistka podpisuję się rękami i nogami pod poruszonym przez Panią Profesor tematem uczenia własnych dzieci języka obcego, jeśli dom nie jest dwujęzyczny. Jeszcze na studiach, na zajęciach z psycholingwistyki deklarowałam, że nie będę od pierwszych miesięcy mówić do swoich przyszłych dzieci w językach obcych, bo nie będzie to naturalna sytuacja. Choć popełniłam kilka błędów odnośnie moich dzieci, szczególnie starszego syna, i nowych technologii, to nie biczuję się - jesteśmy tylko ludźmi. Nie chciałam źle, to wynikało z mojej niewiedzy. Na szczęście na tę chwilę moi synowie nie wykazują zaburzeń, od małego dobrze radzą sobie z mową i w kontaktach społecznych. Stawiam na więź, robienie wielu rzeczy razem i cieszę się, że intuicyjnie robię z moimi dziećmi od początku większość tego, o czym mówi Pani Profesor.
@marikka06684
@marikka06684 2 жыл бұрын
Rzadko komentuje cokolwiek ale tutaj trzeba. Tak jak inni już napisali, genialna rozmowa i zbyt mało tak wspaniale wyłożonej wiedzy w internecie dlatego uważam ze rozmowę z Panią profesor należy kontynuować. Tematów na pewno nie zabraknie. Zróbcie to dla dzieci. Ja osobiście mam niedosyt, ale taki pozytywny. Chciało by się więcej. Osobiście utwierdzam się w tym ze idziemy dobra droga choć inni rodzice dziwią się ze „dajemy radę bez ekranów” i jednocześnie dziwią się „jak on pięknie mówi w wieku dwóch lat”.
@angelikastasiak2038
@angelikastasiak2038 2 жыл бұрын
Swietny material. Z checia sluchalabym wiecej. Ogrom wiedzy. DZIEKUJE
@fryzurybozena7746
@fryzurybozena7746 2 ай бұрын
Dziękuję świetna rozmowa dziękuję za ten kanał
@joannamazurkiewicz7351
@joannamazurkiewicz7351 Ай бұрын
Uśmiałam sie na koniec bo też stosuje patent z kawą i też mi dziecko zawsze do kubka zagląda 😅 Bardzo dobrze się oglądało.
@mwidlarz
@mwidlarz 2 жыл бұрын
Świetna rozmowa, dziękuję bardzo za poruszenie tematu dwujęzyczności. Cieszę że, że podjęta decyzja o mówieniu tylko po polsku do dzieci była ta właściwą. Mąż Francuz wyjaśnił swojej rodzinie i ja przygotował że dzieci ze mną komunikują się tylko i wyłącznie po polsku i wszystko było jasne od początku. Teraz przedszkolaki pięknie mówią w dwóch językach a i tata Francuz zaczyna coraz więcej rozumieć przy stole :-) Pozdrawiam i czekam na kolejne rozmowy z Panią Profesor 😍
@mama_english_please8365
@mama_english_please8365 2 жыл бұрын
Gratuluję 🥰
@monikag9081
@monikag9081 2 жыл бұрын
Gratuluję. U mnie jest sytuacja 3-jezyczna I niezwykle trudno mi przychodzi rozmawiać z corka jedynie po polsku. Staram sie powtarzac wszystko przynajmniej w 2 jezykach ale nie jest to zbyt praktyczne. Zauwazylam ze corka niestety wybiera to co najlatwiejsze tj. angielski 🥺
@magorzatat.k.7938
@magorzatat.k.7938 2 жыл бұрын
Cudowne rady od wspaniałego specjalisty z ogromną wiedzą i praktyką. Każdy rodzic powinien ten wywiad mieć w lekturze obowiązkowej, zanim urodzi się jego dziecko. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów i owocnej pracy dla dobra przyszłych pokoleń ❤🌺🌳🌞
@letycjawójtowicz
@letycjawójtowicz 2 жыл бұрын
Wspaniała rozmowa. Pomimo że jeszcze nie mam własnych dzieci uwielbiam słuchac pani profesor.
@theSvarg
@theSvarg 2 жыл бұрын
Bardzo fajnie, że prowadząca ciągnęła panią prof. za język ,bo dużo ciekawych rzeczy miała do powiedzenia.
@olekonly3763
@olekonly3763 2 жыл бұрын
Obejrzałem pierwszą część, teraz drugą i mam poczucie, że już prościej nie da się tego wszystkie wytłumaczyć, co zostało wytłumaczone. Niestety widzę, że niektórzy nadal nie rozumieją. To pokazuje, że jak ktoś nie chce, to nie zrozumie, nie ma co się starać.
@AtkAnjali
@AtkAnjali 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Dziękuję 🤗
@Rose200284
@Rose200284 2 жыл бұрын
Ogromne ukłony w kierunku Pani Profesor i podziękowania za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Jako mama 2 latki bardzo skorzystałam :)
@agnieszkakaminska6497
@agnieszkakaminska6497 2 жыл бұрын
Wspanialy material. Poprosze wiecej :)
@braccianobracciano5567
@braccianobracciano5567 2 жыл бұрын
Przez przypadek trafiłem na 2 część, za co dziękuję, że w ogóle została nagrana. Moim zdaniem rozmowy z panią profesor powinny pojawiać się częściej, bo są to materiały cholernie ważne! Jednak... To, że pół filmu zostało poświęcone - jak to tu jest nazywane - wysokim technologiom, jak w soczewce, pokazuje jak wielki bunt jest w ludziach... do zajęcia się własnym dzieckiem. Choć jestem tym przerażony, to nie jestem zaskoczony. Po pierwszej części, było to do przewidzenia... Jedno z ważniejszych zdań jakie tu padły (dokładnie nie przytoczę), to że technologie się rozwijają, ale nasz rozwój nie. Ja mam nawet taki przykład z mojego najbliższego otoczenia, gdzie jedna z mam, na moją uwagę w sprawie "wysokich technologii" (telefon, wi-fi), usłyszałem, że ona to ma odkąd pamięta i "jakoś żyje"... Jednak nie zwróciła uwagi na to, że to "odkąd żyje", to odkąd ona miała około 12 lat... Pani prowadząca, choć bardzo sympatyczna, w trakcie rozmowy jakby podupadała, irytując się, że nie otrzymuje klarownej odpowiedzi... Pod koniec, w pewnym sensie, jakby się już denerwowała, że tyle pytań, a ona "nadal nie wiem co mam robić"... A właśnie tak powinno być (!), że pierwsze 3 lata życia dziecka, to przebywanie z dzieckiem jak najwięcej czasu! Ja wciąż nie rozumiem (a dostrzegam pewne źródła tego), skąd się bierze przekonanie kobiet, że dziecko "dopełni jej zajebistość"... a nie decyduje się na nie z czystej (!) miłości i chęci posiadania dziecka, oraz bycia dla kogoś całym życiem. Moim zdaniem nie ma nic ważniejszego i wartościowszego od własnego dziecka. Jeśli prowadzi się jakąś naprawdę wielką i znaczącą karierę zawodową, np. jest się np. naukowcem, który ma szansę wynaleźć lek na raka czy AIDS, to ja rozumiem, że można to dziecko "porzucić" (nie do końca rozumiem, ale dopuszczam "wyższą wartość", która w pewnym sensie "usprawiedliwia" taką postawę), ale prawda jest taka, że 95% ludzi, choćby w Polsce, nie ma takich karier... a jedynie to, co po nich pozostanie, to właśnie to dziecko! I to ono jest "karierą naszego życia"!. W rozmowie, rozbawiła mnie prośba, by pani profesor podkreśliła, że nie jest wrogiem technologii :) ... Bardzo mi się to skojarzyło z retoryką, że jeśli "nie chce" się zaszczepić na "coś", to znaczy, że "jestem" antyszczepionkowcem... i nie ważne, że "jestem" zaszczepiony na wszystko pozostałe, że "moje dzieci" są zaszczepione. Albo musisz kochać technologię, albo jesteś średniowiecznym foliarzem :P ! Ludzie, zrozumcie w końcu to, że "alkohol" sam w sobie nie jest zły, zły jest w nadmiarze; a my obecnie "przedawkowujemy" prawie wszystko!
@sylwiakulczycka4762
@sylwiakulczycka4762 Жыл бұрын
Jak milo przeczytac mądry komentarz
@beataw1945
@beataw1945 2 ай бұрын
Świetny komentarz. Mało takich
@annamarczynska-kasperek2809
@annamarczynska-kasperek2809 2 жыл бұрын
Ilość wiedzy zawarta w odcinku ogromna,chcemy więcej takie wiedzy❤️🙏🏻
@Truskawkiijagoda
@Truskawkiijagoda 2 жыл бұрын
Dziękuje Pani Profesor za otwarcie oczu ale też siłę do podjęcia kroków w kierunku rozwoju mojej córeczki. Dała mi Pani konkretne wskazówki dzięki pierwszej i drugiej części wywiadu, nie czuje się już tak zagubiona będąc mamą 10 miesięcznego dziecka i mieszkając w obcym kraju. Bardzo chce uniknąć skutków cyfryzacji na mojej córeczce, jak również nauczyć ją w pierwszej kolejności języka polskiego w mowie czytaniu i pisaniu. Dzięki Pani mam chociaż cień nadziei że mi się to uda.
@magorzatat.k.7938
@magorzatat.k.7938 2 жыл бұрын
Proszę to rozpowszechniać wszystkim znajomym rodzicom i młodym ludziom, którzy, chcą w przyszłości być rodzicem. To jest wielki skarb, z którego możemy korzystać i uczyć się jak nie popełniać błędów. Pozdrawiamy serdecznie ❤🌺 p.s. Pani profesor, to przywilej i również przyjemność, słuchać i patrzeć na Panią- pięknie Pani mówi i równie pięknie wygląda.
@juliaw.kedzierska8043
@juliaw.kedzierska8043 2 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, ze mogłam znów wysłuchać Pani Profesor… Gratuluję kolejnego pięknego materiału i oczywiście wypatruję następnych…
@jolaszalona9158
@jolaszalona9158 2 жыл бұрын
Dzień dobry, bardzo dziękuję za te wywiady ,chociaż a przede wszystkim dlatego, że jestem "młodą babcią". Doświadczenie i kompetencje zaproszonej ,wspaniałej kobiety bezcenne. Ma moje poparcie 100 %..
@grazynaowsinska8801
@grazynaowsinska8801 2 жыл бұрын
Nie dokończyłam komentarza, rozmowa do wysłuchania dla wszystkich rodziców. Pani profesor w sposób mądry i ciekawy mówi o sprawach trudnych w prowadzeniu dzieci . Pani profesor tak kolorowa że chce się słuchać i oglądać. Wszystkiego dobrego dla Pani Profesor i Pani prowadzącej
@IVONA75FUL
@IVONA75FUL 2 жыл бұрын
Justynko świetne.Bardzo bardzo Dziękuję Tobie za zrealizowanie tych wywiadów .Pani Profesor za zaangażowanie w pomoc rodzinom .Metodą Krakowską pracował w wieku 3 lat( oraz bedziemy kontynuować NAUKI Pani Profesor ) nasz Syn.
@sebastianantonowicz-wsparc8320
@sebastianantonowicz-wsparc8320 2 жыл бұрын
Dla mnie ciekawym zjawiskiem jest jak wiele osób reaguje emocjonalnie w kwestiach rodzicielstwa. Moim zdaniem to umiejetność jak każda inna - można się kształcić, można się rozwijać, można eksperymentować. Normalne, że każdy czasem popełni jakieś błędy. To moim zdaniem jest ok i naprawdę jest to wliczone w role rodzica. I to nie od dziś! Poprzednie pokolenia nigdy nie trzęsły się aż tak nad dziećmi jak my teraz. Może i dobrze, że tak poważnie podchodzimy do tematu. Byle tylko nam żyłka nie pękła! 😉
@barbaraxyz1890
@barbaraxyz1890 2 жыл бұрын
I żeby to rodzice wychowywali, a nie ekrany.
@jolanta6031
@jolanta6031 2 жыл бұрын
Dziekuje nie mogę się oderwać 🤗
@ukaszp3050
@ukaszp3050 2 жыл бұрын
Jest! Wreszcie! Czekałem na ten odcinek!
@anitaer2026
@anitaer2026 2 ай бұрын
Jak dobrze, że ja tu trafiłam 😍
@karolinakaar3176
@karolinakaar3176 2 жыл бұрын
Dziekuje za kazde slowo tego wywiadu. Tak bardzo rozjasnia droge temu kto chce posluchac 🥰🤗
@marcintv2523
@marcintv2523 2 жыл бұрын
Świetny materiał. Częściej więcej takich filmików :) Łapkę wciskam i pozdrawiam serdecznie :) 😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀
@pasja89
@pasja89 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za wszystkie rady, w imieniu swoim i dziecka :)
@wiosnalatojesien
@wiosnalatojesien 2 жыл бұрын
Czasem zastanawiałam się dlaczego moje dzieci bardzo wcześnie mówiły. Teraz rozumiem. Nie miały wyjścia. 😂😂😂 Super rozmowa
@miroslawbroszko2740
@miroslawbroszko2740 2 жыл бұрын
Dziękuję.
@beatajaocha3593
@beatajaocha3593 2 жыл бұрын
I znów cudowne spotkanie. Dziękuję 🤗
@annalis260
@annalis260 2 жыл бұрын
Pani Profesor jest super! A sukienka odlot! Wspaniała rozmowa!!!! Dziekuję
@martahidouk4524
@martahidouk4524 2 жыл бұрын
Cieszę się że ponownie poruszyły Panie wielojęzyczności.
@mama_english_please8365
@mama_english_please8365 2 жыл бұрын
Zgadzam się
@joannasz2652
@joannasz2652 2 жыл бұрын
Swietne informacje
@grazynaowsinska8801
@grazynaowsinska8801 2 жыл бұрын
Z radością i zaciekawieniem wysłuchałam rozmowy pani profesor , Mądre i ciekawe, dla młodych rodziców właściwie
@ladyvesper8032
@ladyvesper8032 2 жыл бұрын
Uwielbiam ludzi w internecie. Profesor, 40 lat doświadczenia pracy i obserwacji, opiera sie ja badaniach i na pewno się nie zna😂 bo takie czasy😂 bo nienawidzi technologii🤦🏼‍♀️ Wczoraj obejrzałam wywiad i tak jak obejrzałam tak telewizor wyłączyłam, bede naprawiać co nimi zepsułam. Trochę samokrytyki.
@mashamasha3631
@mashamasha3631 2 жыл бұрын
👍👍👍
@muliercantatinecclesia5
@muliercantatinecclesia5 2 жыл бұрын
37 lajków dla wypowiedzi bez ładu i składu, gramatycznie i logicznie bałaganiarskiej i niezrozumiałej. Uwielbiam ludzi w internecie.
@adamw.4079
@adamw.4079 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i poucząjacy wywiad z panią profesor. Niestety, albo i stety, nie dla wszystkich widocznie dostępny ze względu na deficyt możliwości kognitywnych, Lady Vesper.😜😁
@olekonly3763
@olekonly3763 2 жыл бұрын
@@muliercantatinecclesia5 ważne, żeby przyczepić się, tak dla zasady? Jednak 71 osób zrozumiało tą wypowiedź. Teraz to strach cokolwiek napisać, bo będzie atak.
@muliercantatinecclesia5
@muliercantatinecclesia5 2 жыл бұрын
@@olekonly3763 To tylko znaczy, że 71 osób zrozumiało co prawda tę wypowiedź, ale nie zrozumiało wypowiedzi Pani Profesor. Można i tak. I doprawdy, proszę nie lękać się wygłaszać swojego zdania, tak jak i ja się nie lękam :) Pozdrówki.
@agnieszkapisarska2983
@agnieszkapisarska2983 2 жыл бұрын
Więcej ❤
@alinaborowczak6051
@alinaborowczak6051 2 жыл бұрын
Doskonale prowadzona rozmowa .Brawo!
@olekonly3763
@olekonly3763 2 жыл бұрын
Tak. Tutaj widać kto jest prowadzącym, a kto gościem. A nie, że prowadzący czy prowadząca przemyca swoje przemyślenia do rozmowy, wtrącając się co chwilę, jak możemy obserwować w jakiejś części wywiadów. Tutaj - prowadząca pyta i czeka na odpowiedź i to jest rewelacja.
@nejok8809
@nejok8809 2 жыл бұрын
Super👍pani.prof.ma duza wiedze,ktorej brakuje dzisiejszym rodzicom
@artychatka-poduszkinawymiar
@artychatka-poduszkinawymiar 2 жыл бұрын
Brawo Pani prowadząca! Super się to ogląda. Pani profesor, kolorowy ptaku-dziekuje za podzielenie się punktem widzenia. :) Jeszcze jakiś jeden odcinek w tej tematyce na pewno przyjemnie by się oglądało.
@agark.8584
@agark.8584 2 жыл бұрын
Świetny materiał ! Dziękuję 👍🏻
@33karn
@33karn 2 жыл бұрын
W tej czesci nie moge sie przyczepic do niczego odnosnie dwujezycznosci. Wszystko o czym mowi prof Cieszynska jest prawda I poparte badaniami. W pierwszej czesci wybrzmialo to bardzo zle. Ciesze sie ze temat zostal tutaj poglebiony.
@ewciawro7
@ewciawro7 2 жыл бұрын
Czy będzie trzecia część? 1. Czy mogłaby Pani Profsor podac listę bajek, na które należy uważać? 2. Picie z bidonu... Wielu neurologopedów go poleca, np. na spacerach. Skąd te róznice w opinii? 3. Gdzie leżą przyczyny dyskalkulii? Co mogę zrobić, by zmniejszyć ryzyko u dziecka? 4. Czy można gdzies sprawdzić, w jakich miastach przyjmują terapeuci według metody Pani Profesor? Chodzi mi o Wrocław. Dziękuję za materiał, zrobiłam sobie kilka stron notatek i będę uświadamiać rodzinę.
@carokapron9368
@carokapron9368 2 жыл бұрын
Tak, tak, tak. Prosimy o kolejne części. Może krótsze, żeby każdy mógł wytrwać do końca i wysłuchać ze zrozumieniem. :)
@marial2382
@marial2382 2 жыл бұрын
Świetny wywiad, pochłonęłam o 2 w nocy :) szukam kolejnych materiałów z panią profesorką
@Barbarrra
@Barbarrra 2 жыл бұрын
Wspaniała dla nas rodziców 🤩
@izabellakoncka1642
@izabellakoncka1642 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za kolejną część wywiadu, za wiedzę i zdrowy rozsądek!! Jak dobrze słyszeć takie rzeczy.
@TheDaftPL
@TheDaftPL 2 жыл бұрын
Pięknie dziękujemy! Proszę o porady dla Pani Cieszyńskiej z Cyklu MARKETING W SIECI, bo strasznie jej mało!!!!!!! A póki mamy prąd w gniazdkach niech się przekaz szerzy, bo może być różnie.
@paulak9286
@paulak9286 2 жыл бұрын
Chcemy więcej tej Pani
@annaostapowicz
@annaostapowicz 2 ай бұрын
Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i doświadczenia Pani Jagody. Do tego sposób przekazywania wiedzy jest bardzo dostępny dla każdego. Wspaniały gość! Dziękuję rownież za poruszenie tematu dwujęzyczności.
@43ed895
@43ed895 2 жыл бұрын
Pozdrawiam z Elbląg 💪
@mireksk.7756
@mireksk.7756 2 жыл бұрын
Mój syn dosłało telefon w połowie 4 kl.podst. córka obecnie jest w 4 teraz...ale ustaliliśmy, że nastąpi to w 5 kl. oczywiście jeśli potrzebuje skorzystać z telefonu, to może korzystać z naszego. Cieszę się, że nie dzieci nasze nie nalegały. Rozmawiamy z naszymi dziećmi jesteśmy z nimi, to najpiękniejszy czas. Ściska mnie gdy widzę tych wszystkich rodziców np. w przychodni, w parku w restauracji z telefonem w ręku...albo dziecko z telefonem...szok!! Bądźmy świadomymi rodzicami, nie gońmy za modą....posłuchajmy mądrych ludzi, uczmy się !!!
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ 2 ай бұрын
Mam nadzieję, że nie smartfon?
@krzysztofzakrzewski5510
@krzysztofzakrzewski5510 2 жыл бұрын
Czekałem na drugą część, dzięki. Chociaż pierwsza cześć była lepsza, była bardzo emocjonująca ;)
@martajumi.inranbows3285
@martajumi.inranbows3285 2 жыл бұрын
ale druga też jest bardzo dobra, pogłębia wiele tematów ledwie wspomnianych w 1.wywiadzie.
@krzysztofzakrzewski5510
@krzysztofzakrzewski5510 2 жыл бұрын
@@martajumi.inranbows3285 oczywiście, że dwa wywiady są świetne, ale pierwszy był z ładunkiem emocjonalnym i przez to lepiej się oglądało.
@tynka0073
@tynka0073 2 жыл бұрын
Mam nadzieję, że to nie koniec spotkań z p. Jagodą 😊
@izabelacioch3449
@izabelacioch3449 2 жыл бұрын
Ja dokładnie tak samo robiłam z jedzeniem że brokuł czeka na swoją siostrę w brzuszku i dziecko się cieszylo😁 ...i jadło.
@urszulalewczuk8491
@urszulalewczuk8491 2 жыл бұрын
Dokładnie , to my rodzice decydujemy i jesteśmy odpowiedzialni za rozwój naszych dzieci. P.s moja 3 latka chce jeździć samochodem 🤣
@tigerogien418
@tigerogien418 2 жыл бұрын
Pani profesor piekna kobieta, fantastycznie potrafi podkreslic swoja urode bardzo oryginalna stylistyka.
@db1357
@db1357 2 жыл бұрын
Ależ to wszystko jest prawdą! Mam wnuka czterolatka, jest leczony poprzez terapie na zaburzenia " potabletowe". Dopiero teraz zaczyna mówić i ogarniać emocje. Terapia trwa już dwa lata. Jego półtoraroczny brat wychowywany bez tabletu, komórki i telewizora zaczyna wypowiadać pojedyńcze słowa, jest bardziej stabilny emocjonalnie i jego rozwoju przebiega inaczej niż brata. Różnice widoczne są gołym okiem. Metoda krakowska jest fantastyczna. Polecam wszystkim rodzicom.
@Magda-kk7bv
@Magda-kk7bv 2 жыл бұрын
Takie mamy czasy, babcie nie mają czasu lub ochoty by zająć się wnukiem/wnuczką. Matki współcześnie zaznają czegoś takiego jak "samotne macierzyństwo". Nie mają wsparcia u babć i cioć ich dzieci, niestety ale zmywarka i irobot nie zastąpią matce pomocy drugiego człowieka, rozmowy z nim itd. Dzieciom tablet nie zastąpi kontaktu z ciocią, babcią czy dziadkiem, ale mając wymagające dziecko, które nie "odkleja się" od matki i do tego masę podstawowych zadań do wykonania w domu te samotne matki włączają dziecku bajkę...nie po to by poleżeć i odpocząć, ale żeby móc zrobić obiad czy pranie. Takie mamy czasy....nie ma rodzin wielopokoleniowych...nowoczesne babcie pracują lub jeśli nie pracują to podróżują na emeryturach. Matki z małymi dziećmi często są za granicą, mąż po całych dniach w pracy. Jak nawet babcie żyją to mają swoje sprawy lub udają chore by wymigać się od jakiejkolwiek pracy przy wnukach. U mnie sytuacja jest taka, że jedna kochana i oddana babcia zmarła gdy dziecko było malutkie, a druga nawet nie zadzwoni i nie zapyta o wnusia, kto taki ? teściowa. Dziś nawet małe dzieci nie znają swoich dziadków. Mówi się ehhhh te dzisiejsze mamy daja dzieciom tablety dla świetego spokoju a prawda jest zupelnie inna. Warto również o tym pomyśleć. Kiedyś dzieci bawiły się przed blokiem...dzieci biegały bezpiecznie...teraz stoją samochody na parkingach a dzieci brak....technologia zastąpiła więzi rodzinne....dlatego jest problem z autyzmem wśród dzieci. Babcie nie chcą pomagać przy wnukach, mają w nosie...kiedyś to była norma....nikt nie myśli jednak o starości....Potem chcą by dzieci zajęły się nimi na starość i nie oddawali do domu opieki...a gdzie byli gdy ich dzieci potrzebowały pomocy w opiece nad wnukiem w momencie gdy się dorabiali, kształcili itd.
@db1357
@db1357 2 жыл бұрын
@@Magda-kk7bv gorzko ale prawdziwie, współczuję, bardzo.
@barbaraxyz1890
@barbaraxyz1890 2 жыл бұрын
@@Magda-kk7bv Ale to młodzi uciekają od rodziców, nie chcą mieszkać z rodzicami, bo to wymaga umiejętności kompromisu, ustępstw, okazywania szacunku starszym. Dziadków nie wolno postrzegać jedynie jako pomocy domowej.
@Magda-kk7bv
@Magda-kk7bv 2 жыл бұрын
@@barbaraxyz1890 najczęściej to wygląda tak, że rodzice/teściowie mówią do swoich dzieci, nawet już dorosłych, że skoro mieszkają u nich, pod ich dachem to mają się dostosować i nie często dzieci mają cokolwiek do powiedzenia, a okazywanie szacunku starszym wielu rodziców/teściów myli z całkowitym podporządkowaniem się im. Znam to z opowieści osób, które mieszkały z rodzicami czy teściami. Poza tym nie trzeba razem mieszkać, aby pomóc raz na miesiąc lub na pół roku przy wnukach. Wnuki mozna zabrać na spacer, na wakacje. Mimo wszystko dziękuję za twoją opinię jakakolwiek ona jest.
@aleksandraana6061
@aleksandraana6061 2 жыл бұрын
@@Magda-kk7bv ależ to wszystko prawdziwe co napisałaś. Nie chcę się tłumaczyć czy szukać usprawiedliwienia ale tak właśnie to u mnie wygląda. Dziadków do pomocy nie ma, pomimo tego że będąc w ciąży tyle było gadania...ja wiem że to moje dziecko i ja się nim zajmuje ale naprawdę nieraz byłoby tak miło gdyby babcia zabrała córkę na spacer...kiedy jesteśmy u dziadków to od razu cyk masz bajeczkę...(nie pozwalam na to). Czasami były tak skrajne sytuację że potrzebowałam pomocy przy dziecku a babcia mówiła że dam sobie radę. Teraz już nie proszę o pomoc. Wolę sama.wszystko zrobić ale córka jest "przylepa", czasami nie jestem w stanie z nią wszystko zrobić dlatego włączę tą bajkę na chwilę. Nie codziennie. 2-3 razy w tygodniu ale się zdarza. Zawsze mam takie wyrzuty ale naprawdę czasami nie mam wyjścia :(
@ewak6553
@ewak6553 2 жыл бұрын
Mam nadzieję, że będzie kolejny wywiad z Panią Profesor. 😊
@nataliacirocka6704
@nataliacirocka6704 2 жыл бұрын
Pani profesor bardzo mądra ,cudownie przekazana wiedza.Zawsze zastanawiałam się oglądanie bajek wpływa na mózg ,bo niby człowiek wie że to szkodliwe .Wiele się o tym mówi że to szkodliwe że to dla maluchów zbyt przytłaczające. Dopiero teraz wiem że tworzą się zupełnie inne połączenia .Dużo jest artykułów,webinarow w których mówi się o szkodliwości i skutkach ale nie jest wyjaśnione co dokładnie się dzieje.Dorosly jak dziecko lubi wiedzieć dlaczego tak jest;) Myślę że, każdy powinien interesować się jak działa mózg bo jest z nami cały czas a warto znać jego mechanizmy .Osobiście za największą wadę systemu edukacji uważam to że nikt nie nauczył nas jak się uczyć i nierozszyfrowal tego jak działa mózg.Ciesze się że żyje tak rozwiniętym świecie bo dzięki temu mogę zdobywać wiedzę i słuchać tak mądrych ludzi. Co do wszystkich " kąśliwych" i podważających wiedzę ,mam nadzieję że macie połowę wiedzy i doświadczenia pani profesor;) Nie mówię jednocześnie żeby zgadzać się ze wszystkim co mówi bo ja też nie zgadzam się z tym żeby nie dawać dzieciom pieniędzy,jednak to nie jakieś poparte badaniami tylko zwykła osobista opinia tej Pani;) trzeba to odróżnić.Kazda przeczytana książkę ,artykuł czy radę zawsze przesiewam przez palce i różnicuje to co mogę z niej wynieść.Jednak to co jest badaniem , praktyką wiedza kogoś z kompetencjami to niesmialabym się podważać.
@tataczworki3792
@tataczworki3792 2 жыл бұрын
Bajki Grajki- my też uwielbiamy. :) SŁUCHANIE bajek, a nie ich oglądanie, bardzo pobudza wyobraźnię dziecka. Z tych do oglądania dla mówiącego dziecka też lubimy Misia Uszatka, czy Reksia. Przecież my- współcześni 40+ wychowaliśmy się właśnie na tych treściach. Aż się łezka kręci w oku na wspomnienie.
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ 2 ай бұрын
Reksio i Bolek i Lolek, super bajki dla 3 latka, oczywiście jedna dziennie i mówienie potem, o czym była. To były bardzo mądre bajki, pamiętam odcinek w którym Reksio remontował budę i miał typowe problemy z pseudofachowcami i ze zdobyciem materiałów, jak ludzie w czasach, kiedy ta bajka powstała.😂
@saracen6546
@saracen6546 2 жыл бұрын
Obejrzane pozdro ze Śląska Tete a Tete 👍👊
@Tete_a_Tete
@Tete_a_Tete 2 жыл бұрын
🙏☺️
@katarzynapietryka6260
@katarzynapietryka6260 Жыл бұрын
Ależ potężna dawka szczegółowych informacji ! Jestem pod ogromnym wrażeniem !
@Michalmichal369
@Michalmichal369 2 жыл бұрын
No właśnie co do gier to pamiętam jak za dziecka się grało na Pegazusie to zawsze najbardziej lubiłem gry na dwie osoby to było o wiele ciekawsze niż gra samemu
@olekonly3763
@olekonly3763 2 жыл бұрын
Tak, też pamiętam, że gra we dwójkę, to była dopiero gra xD
@Lizawieta
@Lizawieta 2 жыл бұрын
Chcę pochwalić prowadzącą która w sposób naturalny reaguje na to co mówi profesor Cieszyńska, dopytuje i pozwala nabrać wyraźnego kształtu treściom które dla słuchacza nie-specjalisty wydają się niedopowiedziane.
@LuLu-fm3ez
@LuLu-fm3ez Жыл бұрын
100% super - sprawdzone to mam w praktyce. Wielki szacunek dla Pani profesor.
@krystiangarnowski7456
@krystiangarnowski7456 8 ай бұрын
Witam Jestem nowy na kanale - trafiłem tu przypadkiem. Bardzo ciekawy wywiad, więc postanowiłem obejżeć, a przy okazji napisać o swoich przemyśleniach. 1.30 Podstawy zawsze są takie same, (bez podstaw ciężko będzie pujść naprzód - i to się tyczy każdej dziedziny życia - nie tylko rozwoju dziecka), a gdy dzieco dorośnie, to jeszcze będzie miało czas nauczyć się nowych technologii. 2.30 Słyszałem, że w pewnym kraju (nie pamiętam, którym, chyba w Finlandii) tak poszli do przodu, że w szkole nie uczą dzieci na tablicy tylko na tabletach... Dzieci tak bardzo się uzależniły, że nie umieją się podpisać na kartce własnoręcznie, więc zaczęto organizować specjalne lekcje z użyciem np. długopisów. 7.30 Dziecko same na dworze, na podwórku - wsród kolegów i koleżanek też się rozwija, uczy interakcji z innymi i relacji z innymi. Powoli poznaje świat na własną ręke - zaczynając od podwórka i zabaw z innymi dziećmi. Poza tym rodzic nie jest wieczny, a nawiązywanie relacji i interakcji z innymi dziećmi też jest wazne. Dzięki temu możemy sprawdzic jak nasze dziecko zachowuje się w otoczeniu innych dzieci i jak reaguje na zdarzenia i otoczenie - więc tu się nie zgodzę, że to nie ma nic wspólnego z wychowaniem. Dzieci maja bardzo dużo energii i muszą sie "wyszaleć: - wybiegać na dworze. 11.30 Znam podobną historię ale z aparatem cyfrowym - trzeba pokazać dziecku, wyjaśnić co to jest, do czego służy i że to nie zabawka, a gdy podrośnie, to od rodzica już zalerzy, czy mu da - czy nie (żeby zapoznał sie z nową technologią - może mu się spodoba i w przyszłości będzie fotografem) A co do noża, to na Skandynawi - przedszkolaków juz od najmłodszych lat uczy się - jak obronić się przed niedźwiedźiem, a u nas... jakieś bzdury. (potem idzie w świat taki "niewykształcony" - bo rodzice wszystkiego mu zabraniali) Już nawet Wikingowie oswajali swoje dzieci z nożami, toporami i mieczami. W naszych czasas - realich - straszy się dzieci, że sobie palec utnie... Po to właśnie jest rodzic żeby nauczył - czy, kiedy i jak można używać noża lub nie. Teraz w każdym poradniku uczą, że dziecko - jeśli już musi używać noża - to tylko pod opieką i nadzorem dorosłych. (No i zależy też o jakim wieku dziecka mówimy - jeśli chodzi do przedszkola lub podstawówki, to samo potrafi sobie zrobić jeść) Poza tym - jeśli mamy wcześnie nauczyć dziecko czytać i pisać, to czemu nie np. o "przyborach kuchennych"? (Może kiedyś zostanie kucharzem), a wiadomo, że zainteresowania dziecka trzeba rozwijać. Znam też podobną historię - tylko, że z nożyczkami - dziewczynka (chyba ok 2 lata) wypatrzyła w szufladzie nożyczki. Biegała po domu, pocieła zasłony, bo podobało jej się jak mama szyła sukienkę... Potem dostała klapsy ale nie zasłony były najważniejsze - tylko to, że nieposłuchała i biegając mogła zrobić sobie krzywdę. 14.00 Pani wybaczy ale to kompletne bzdury. Jeśli nie słuchał, to musiał mieć słuchawki na uszach. Dziecko najszybciej wyłapuje z otoczenia przekleństwa i potem je powtarza w przedszkolu. Poza tym brzydkie słowa może poznać wszędzie - w domu, na ulicy, nawet od innych dzieci... Znam historię kilkuletniego dziecka, który przeklinał przy babci słowem na K...ale nie umiał jeszcze wymawiać R... myślał, że robi dobrze, bo nauczył sie tego od rodziców. 14.30 Pisałem o tym wyżej 2.30 19.30 Pisałem o tym na początku - podstawy są zawsze takie same. 20.30 Też uważam, że Świnka Peppa, "to jest jakieś kompletne nieporozumienie" To już chyba lepsze by były Teletubisie lub bajka o tej Ciuchci Tommy lub Listonosz Pat. Ale gdybym miał wybierać, to wolał bym nasze Polskie bajki lub takie, które czegoś uczą - Bolek i Lolek, Reksio, Kot Filemon, Smerfy, Troskliwe Misie, Kucyki Pony, Muminki. 20.40 Na bajce Masza i Niedźwiedź wychowują się Rosjanie, też uważam, że to nie jest bajka dla Polskich dzieci, to już bardziej proponował bym bajki czeskie, jak np. Żwirek i Muchomorek i Krecik, ewentualnie Wilk i Zając. A Cocomelon, to bajka raczej dla amerykańskich dzieci - uczą w niej "realiów amerykańskich" że tak powiem, jak np. znane amerykańskie piosenki. Ja bym wybrał naszego Miśa Uszatka, Kubuśa Puchatka, Misia Koralgola i Pingwina Pingu :) Nawet Baranek Shaun jest dużo mądrzejszy, uczy i bawi. Psi Patrol, to też jest jakieś nieporozumienie... 22.37 Bardzo dobre pytanie W kwestii myślenia i przyczynowoskutkowości polecał bym Misia Uszatka 24.00 Bardzo się cieszę, że w tym się zgadzamy :D 26.15 Święte słowa :D 27.00 Jak byłem mały, to babcia zawsze mi bajki do obiadu opowiadoła, wtedy dużo przyjemniej się je i szybko obiad znika z talerza :D 27.30 ciekawy pomysł - może kiedyś spróbuje 29.30 Lepiej oglądać siebie, niż jakąś Świnkę Peppę :) 32.00 Też dobre pytanie Ale czas poświęcony własnemu dziecku - kiedyś będzie bezcennym wspomnieniem. 33.30 To jest coś podobnego, o czym pisałem w 7.30 tyle, że tu jest gra. 34.00 Ciekawy pomysł. Dla czego nie realistyczny? Bo nie będzie czasu tego wszystkiego wprowadzić? Czy dla tego, że w wieku między 6 a 12 lat dziecko będzie miało swój własny świat i będzie chciało postrzegać otoczenie po swojemu? Przepraszam ale Pani argumenty mnie nie przekonują w tym temacie. 39.00 Tu nie dokońca się zgodzę. Raz widziałem na przystanku tramwajowym jak ojciec rozmawiał z dzieckiem po angielsku, a potem po hiszpańsku ale dawał mu znak przy zmianie języka i dziecko rozumiało... 45.49 To chyba najważniejsze pytanie dzisiejszego odcinka :) 47.16 Myslę, że gdy dziecko nauczy się rozumieć wartość pieniądza, to można je powoli uczyć, że to jest ważne w życiu - nie najważniejsze - ale ważne, bo ta wiedza przyda mu sie gdy bedzie starszy. Bardzo fajna historia i uczy oszczędzania :) A chyba 3 najważniejsze pytanie było na koniec. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za porcje wiedzy.
@marzenaabecka6808
@marzenaabecka6808 2 жыл бұрын
Pani Profesor wygląda jak Frida Kahlo 💗
@lucynabujas3040
@lucynabujas3040 2 жыл бұрын
Pani profesor dziękuje .
@jadziadobrowolska9755
@jadziadobrowolska9755 2 ай бұрын
Pani doktor jest swietna dziekuje❤
@martaogrodnik5381
@martaogrodnik5381 2 жыл бұрын
Świetna rozmowa niesamowicie niezbędna w dzisiejszych czasach!👏 Przecież tyle pokoleń wychowało się bez bajek i rodzice musieli sobie jakoś radzić. Poza tym jest mnóstwo aktywności które można wykonywać z dzieckiem do 3 roku życia :)
@adriankaminski3653
@adriankaminski3653 2 жыл бұрын
W końcu ktoś mówi głośno i jasno pato rodzicom żeby nie dawali bombelkom szmartfonów. Szkoda ze nie ma takiej akcji informacyjnej w przedszkolach i szkołach pod szyldem ministerstwa...
@paulinabutylinska4696
@paulinabutylinska4696 2 жыл бұрын
Niestety w żłobkach przedszkolach puszczają dzieciom bajki "mozgotrzepy" typu Pepa psi patrol Masza i wiele innym. Które sąalo.wartosciowe i są przeciwieństwem estetyki
@BStach-pe1zl
@BStach-pe1zl 2 жыл бұрын
Wielki plus dla ciebie ale oprócz akcji informacyjnych powinny być jeszcze regulacje na koncerny( i takie zakazujące tworzenia produktów dla dzieci poniżej nw powiedzmy 8 r.ż. a nie tylko wymagające oznaczenia i bez seku i przemocy) no i oczywiście przepisy prawa skierowane do rodziców.
@Magda-kk7bv
@Magda-kk7bv 2 жыл бұрын
Takie mamy czasy, babcie nie mają czasu lub ochoty by zająć się wnukiem/wnuczką. Matki współcześnie zaznają czegoś takiego jak "samotne macierzyństwo". To są bardzo trudne czasy do wychowywania dzieci...czasy bez domów wielopokoleniowych, systemu pomocy sąsiedzkiej. Mlode matki nie mają wsparcia u babć i cioć ich dzieci, niestety ale zmywarka i irobot nie zastąpią matce pomocy drugiego człowieka, rozmowy z nim itd. Dzieciom tablet nie zastąpi kontaktu z ciocią, babcią czy dziadkiem, ale mając wymagające dziecko, które nie "odkleja się" od matki i do tego masę podstawowych zadań do wykonania w domu te samotne matki włączają dziecku bajkę...nie po to by poleżeć ! i odpocząć, ale żeby móc zrobić obiad czy pranie. Takie mamy czasy....nie ma rodzin wielopokoleniowych...nowoczesne babcie pracują lub jeśli nie pracują to podróżują na emeryturach. Matki z małymi dziećmi często są za granicą, mąż po całych dniach w pracy. Jak nawet babcie żyją to mają swoje sprawy lub udają chore by wymigać się od jakiejkolwiek pracy przy wnukach. Dziś nawet małe dzieci nie znają swoich dziadków !!! Tak ile znam rodzin w których dzieci nawet 3 letnie babci na oczy nie widziały, no może tylko przez telefon. Bo babci trzeba dziecko zawieźć, ona mimo że na chodzie, jeździ autem i nie jest obłożnie chora to nie przyleci by poznać wnuka (teściowa) :( Mówi się ehhhh te dzisiejsze mamy daja dzieciom tablety dla świetego spokoju, a prawda jest zupełnie inna. Warto również o tym pomyśleć....Kiedyś dzieci bawiły się przed blokiem...dzieci biegały bezpiecznie...teraz stoją samochody na parkingach a dzieci brak....technologia zastąpiła więzi rodzinne....dlatego jest problem z autyzmem wśród dzieci. Babcie nie chcą pomagać przy wnukach, mają w nosie...kiedyś to była norma....nikt nie myśli jednak o starości....Potem chcą by dzieci zajęły się nimi na starość i nie oddawali do domu opieki...a gdzie byli gdy ich dzieci potrzebowały pomocy w opiece nad wnukiem w momencie gdy się dorabiali, kształcili itd. To są bardzo trudne czasy dla rodziców małych dzieci....bardzo.
@barbaraxyz1890
@barbaraxyz1890 2 жыл бұрын
@@paulinabutylinska4696 Rodzice mają wpływ na to jakie zajęcia serwuje się dzieciom, postulujcie o wymianę leniwych wychowawców w placówkach. Winna jest dyrektorka lub kierowniczka, która taki sprzęt zakupiła.
@paulinabutylinska4696
@paulinabutylinska4696 2 жыл бұрын
@@barbaraxyz1890 ja jak miałam problem to byłam rozmawiać.. niestety większość ma nosie. "O jejku pół godziny bajki" tylko w jakim celu skoro jest na sali ponad 20 dzieci, to już się nikt nie zastanawia 😏
@arturfurgol5550
@arturfurgol5550 2 жыл бұрын
Kolejny ciekawy kanał. Tete a Tete i 7 m pod ziemią. Duży szacun dla prowadzącej!
@joanna7871
@joanna7871 2 жыл бұрын
Zgodzę się całkowicie z tym że dzieci bardzo chętnie oglądają siebie i rodziców. Moja 21 miesięczna córka na telefonie ogląda tylko to, wtedy też można opowiadać historię a dziecko coś zawsze dopowie :)
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ 2 ай бұрын
W ogóle takie małe dziecko nie powinno dostawać telefonu. Potem jest trudno zainteresować analogowymi zabawkami.
@hiacynta766
@hiacynta766 2 жыл бұрын
DZIĘKUJĘ BARDZO SUPER pełna wartościowych treści rozmowa... BARDZO PROSZĘ wręcz BŁAGAM jeśli to możliwe o podobny wywiad ale dotyczący problemu dzieci w wieku 14 lat BARDZO BARDZO BARDZO PROSZĘ lub jeśli ktoś wie gdzie szukać.....DZIĘKUJĘ Z GÓRY I POZDRAWIAM
@ManAtPogo
@ManAtPogo Жыл бұрын
Ciekaw jestem co pani profesor uważa o Sąsiadach czyli "Pat i Mat". Jak dla mnie genialne - konsekwencje działań są tam dobrze pokazane.
@ManAtPogo
@ManAtPogo Жыл бұрын
I druga ciekawostka: Filmy dokumentalne o zwierzętach (te z panią Czubówną) oglądane razem to świetna zabawa (rodzic jako dodatkowy lektor) i odpoczynek dla rodzica.
Czy klapsy przynoszą pożądane efekty? | TETE A TETE
39:46
Tete a Tete
Рет қаралды 39 М.
10 rzeczy, które robią TOKSYCZNI RODZICE
43:20
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 292 М.
СКОЛЬКО ПАЛЬЦЕВ ТУТ?
00:16
Masomka
Рет қаралды 3,2 МЛН
小路飞还不知道他把路飞给擦没有了 #路飞#海贼王
00:32
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 85 МЛН
Молодой боец приземлил легенду!
01:02
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 1,8 МЛН
Dlaczego życie powinno zacząć  się po 40-ce?
58:52
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 341 М.
Jak dać dziecku MOC?
2:20:36
Centrum Metody Krakowskiej
Рет қаралды 37 М.
Co niszczy relacje. Jak rozpoznać przemoc słowną.
23:09
dr Agnieszka Kozak
Рет қаралды 43 М.
Wiązali mnie, głodzili i bili
53:02
SEKIELSKI
Рет қаралды 227 М.
Klimatyczne mieszkanie na Starej Ochocie | Rodzinny Dom
9:03
Ładne Bebe
Рет қаралды 30 М.
10 Rzeczy, Których NIE Kupujemy Jako Katolicy
7:12
Jednym Sercem
Рет қаралды 206 М.
СКОЛЬКО ПАЛЬЦЕВ ТУТ?
00:16
Masomka
Рет қаралды 3,2 МЛН