Trylogia Kafki "Przemiana" ," Proces" i " Zamek" to opowieści które mną wstrząsnęły,te treści brutalnie rozdarły moją młodość i dojrzewanie .Franz Kafka był geniuszem pióra,który w swoim krótkim życiu tworzył arcydzieła.
@danutakostera1169 күн бұрын
Jestem przekonana że uczucia wstydu i lęku są bardzo niszczące. Dzisiaj coraz więcej ludzi cierpi na depresję z różnych powodów i też są odrzucani z różnych powodów przez bliskich. Coraz mniej można polegać na bliskich I to jest bardzo smutne.
@TheThermofor7 күн бұрын
Problemem społeczeństwa jest to, że dobrych ludzi zwyczajnie się wykorzystuje, a nie wspiera.
@SztukaMyśleniaa7 күн бұрын
Masz absolutną rację, to naprawdę smutna rzeczywistość. Wstyd i lęk potrafią być wyniszczające, zamykając ludzi w spiralach samotności i cierpienia. Faktem jest, że depresja staje się coraz bardziej powszechna, a osoby dotknięte nią często nie otrzymują wsparcia, na które liczyłyby od najbliższych. Odrzucenie przez bliskich, które powinno być miejscem bezpieczeństwa, tylko pogłębia ich ból. To, że coraz mniej można polegać na bliskich, jest jednym z najbardziej bolesnych aspektów naszych czasów. Każdy człowiek potrzebuje wsparcia i zrozumienia, a brak tego fundamentu czyni życie jeszcze trudniejszym. Trudno nie czuć smutku, widząc, jak relacje międzyludzkie tracą na głębi i zaufaniu. Mam nadzieję, że znajdziemy drogę do odbudowania tych wartości - empatii, bliskości i wsparcia - zanim stanie się to czymś zupełnie zapomnianym. Jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem
@marcin31369 күн бұрын
Albo jabłko- przeciez ojciec zaczął w niego rzucać przez NIEDOPOWIEDZENIE Grety (jego prawdziwej kobiety; czy spowodowała kłótnię przez oczernienie Kafki? Jest mowa w ksiązce o "plotkach na temat komiwojażerów pozostających w trasie"), a to Ewa dała Adamowi jabłko (ale przez namowę węża, czyli "ręce trzecie") i to Greta pierwsza i nagle zaczeła mówić o pozbyciu się go (czyli czy prawdziwa Greta go zdradziła? Oczerniła? Nie wiemy). To wszystko wcale nie jest taki proste...
@marcin31369 күн бұрын
Obejrzałem teraz drugi raz, bo za pierwszym wydawało mi się, że tutaj grubo coś nie gra i stwierdzam- w między czasie po ponownym przeczytaniu "Przemiana", ze to jest bardzo błędna interpretacja, ale nie zabieram się za opisywanie tego, bo to wymagałoby bardzo dużo czasu (no i musiałbym myśleć, a to byłoby jałowe; bo niby po co? :D). W skrócie- Kafka był Żydem (niemieckojęzycznym, wychowany w Pradze należacej do Austro-Węgier; byłem kiedyś w jego domu- szału nie ma :D), a wtedy zaczęto ich nazywać "robactwem"/ jego zmarły, jako dziecko, brat miał na imię Gregor/ jego "kobietą życia" była Greta/ miał konflikt z ojcem, bo chciał być pisarzem/ musiał odejść z pracy przez chorobę/ był bardzo cenionym pracownikiem/ powieśc z pogranicza eskpresjonizmu i egzystencjonalizmu w epoce uprzemysłowienia/ był wierzący/ etc etc (to wszystko wskazuje na wymiar autobiograficzny). Reasumując- nie będę opisywał wszystkiego, bo to zajęłoby kilkanaście stron, ale tę interpretację (poza małymi kwestiami) uważam za błędną (zbyt daleko idące przekłamanie, które przekłamuje obraz).
@SztukaMyśleniaa7 күн бұрын
Rozumiem, że Twoje przemyślenia opierają się na głębokim zrozumieniu kontekstu życia Kafki i autobiograficznego kontekstu jego twórczości. To interesujące, jak wiele szczegółów zauważyłeś, co z pewnością wzbogaca interpretację. Doceniam Twój wysiłek włożony w powrót do tego tematu i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami w tak przemyślany sposób.
@marcin31367 күн бұрын
@@SztukaMyśleniaa no to już bardzo nad wyrost (tak moja znajomość życiorysu Kafki, jak i interpretacja)- raczej chciałem pokazać, że to akurat skomplikowany przypadek (bo tak go zapamiętałem, ale musiałem przeczytać jeszcze raz, bo zbyt mało pamiętałem).
@deepcry6 күн бұрын
Jak dla mnie historia może być metaforą, jednak jest zbyt abstrakcyjna, aby przyrównać ją do rzeczywistości. Nie potrafię przyrównać metamorfozy w owada, do np. zbytnich oczekiwań od społeczeństwa. Jednak historia sama w sobie fajna, lubię abstrakcje.