Tig AC/DC za 2,5 i 25 tysięcy porównanie ustawiania parametrów

  Рет қаралды 9,082

Topidrut

2 жыл бұрын

Cześć! Podobają Ci się moje materiały i chcesz wyrazić swoją wdzięczność możesz to zrobić wpłacając dowolną kwotę na poniższe dane. Najważniejsze jest to że chcesz to zrobić i możesz ale jest całkowicie w porządku jeśli nie chcesz lub nie możesz. Dziękuję w komentarzu jest wystarczającą formą wdzięczności.
Lucjan Żurek numer rachunku 49109016650000000065053740 - Santander Bank z dopiskiem "wsparcie". W tytule możesz umieścić swoje dane np. nazwę kanału wtedy te dane umieszczę na liście wspierających kanał. W innym wypadku będzie to darowizna anonimowa.
Kontakt: lucjantopidrut@gmail.com

Пікірлер: 54
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Miło mi że tu jesteś, zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
@bubapsp
@bubapsp 2 жыл бұрын
Świetny kanał, rzadko obecnie spotkać prawdziwego pasjonata, specjalistę który prowadzi kanał w taki sposób jak ty ! Sub i łapa
@EnduroriderPl
@EnduroriderPl 2 жыл бұрын
Dzięki Lucjan za kolejny świetny materiał :)
@piotrc6503
@piotrc6503 2 жыл бұрын
Jak zawsze bardzo dobry, rzeczowy materiał. Mam dokladnie taką tanią spawarkę i wszystkie Twoje komentarze na jej temat to dla mnie skarbnica wiedzy. Czekam na kolejne materiały. Pozdrawiam.
@maca36
@maca36 2 жыл бұрын
Dobre porównanie i celne spostrzeżenia, czekam na film o funkcji MIX.
@kochanek93
@kochanek93 2 жыл бұрын
Wydaje mi się że wpierw musimy sobie zdefiniować pewne cele do czego spawarka ma nam służyć, jeśli w większości będą to materiały powyżej 2-3mm grubości, ale też nie nie przekraczające powiedzmy 5mm gdzie styk/pachwinę będziemy mogli wykonać max w 3 ściegach to spokojnie można pozwolić sobie kupić jakiś amatorski sprzęt i nim spokojnie pracować, przy większej ilości pracy ciągłej spawarka może nie wytrzymać tępa. Lecz jeśli ktoś chce się skupić na bardziej precyzyjnych pracach i będzie to materiał poniżej tych 2mm to sprzęt też będzie musiał być odpowiedni. Dotychczas nie miałem możliwości spawania tigiem Froniusa, wiec na chwile obecną jak dla mnie Kemppi robi najlepsze tigi. Osobiście posiadam Magnum THF-224 DIGITAL PULS i szczerze mówiąc jestem z niej zadowolony jak na amatorski sprzęt.
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Też ta myślę. Grubszy materiał (2mm+) więcej wybacza i czasu jest więcej na reakcję. Próbowałem kiedyś moją spawać pachwinę na blachach 10mm 10cm długości i zmęczyć się dało ale to miała być produkcja więc poszedł do pracy MIG. Ten zakres 2 do 5 mm który podałeś jest bardzo dobrze trafiony.
@kochanek93
@kochanek93 2 жыл бұрын
@@topidrut1 Może warto też dodać że średnica/grubość używanego materiału dodatkowego/drutu oraz używanej elektrody też jest istotna. Nie ma co oszukiwać że na przebieg spawania, wygląd jak i jakoś spoin wpływa wiele czynników i nie wszytko jest łatwe do omówienia i wytłumaczenia.
@paweisyn7446
@paweisyn7446 2 жыл бұрын
Cześć. Muszę trochę przysiąść i nadrobić zaległości w oglądaniu na Twoim kanale. Dzwonek włączony a brak powiadomień :/ Dla mnie tig to czarna magia,ale bardzo mnie ciekawi i kiedyś bym chciał spróbować. - Pozdrawiam ,Paweł.
@dawid1082
@dawid1082 2 жыл бұрын
Ale smaczek! Się ogląda:) Chętnie bym zobaczył porównanie do spartusa 225ac/dc
@maca36
@maca36 2 жыл бұрын
Ten spartus 225 to kiepski wybór, miałem tą spawarkę i było z nią mnóstwo problemów. Jak dla mnie nie ma co porównywać i uważam że jest to zwykły chińczyk jak wszystkie spawarki z tego segmentu.
@dawid1082
@dawid1082 2 жыл бұрын
@@maca36 Podziękował
@advancedadvanced3814
@advancedadvanced3814 2 жыл бұрын
@@maca36 Podzielisz sie jakie to byly problemy?
@maca36
@maca36 2 жыл бұрын
@@advancedadvanced3814 na kanale spartus info pod filmem promującym ten model rozwinąłem sie nieco nad tym chińczykiem.
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Okazało się że szum spawarki dało się bardzo dobrze odfiltrować w programie do obróbki dźwięku i nie słychać go tak jak to jest na żywo!
@bubapsp
@bubapsp 2 жыл бұрын
A ja bym gupi kombinował jakoś filtr na micro
@myoniwy
@myoniwy 2 жыл бұрын
Ja mam spartusa AC/DC ale nie pamiętam modelu. Wszystkie czasy mam co 0,1s, częstotliwość pulsu też jest chyba co 0,1Hz i chyba od 0,5Hz się zaczyna. Balans jest dosyć głęboki, wydaje mi się że od DC- po DC+ ze skokiem co 5%, ale nie jestem pewien. Jedyne co bym chciał mieć to żeby w trybie 2T w czasie wygaszania łuku i ponownym naciśnięciu przycisku nie wygaszał łuku i zapalał od nowa tylko podnosił prąd. Ale cóż chcieć od spawarki za trochę ponad 2k. Ale co ciekawe, identycznych używa pewna firma z którą współpracowałem i spawają takimi całe kotłownie parowe. A to są kilometry spoin, od rurek 1/2" po DN 350
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Dla mnie to ponowne naciśnięcie i wygaszenie łuku jest okropne bo się przyzwyczaiłem w swojej do regulowania prądu średniego czy nawet spawania impulsowego "ręcznie" pulsując.
@_czarnykrzy_3648
@_czarnykrzy_3648 2 жыл бұрын
Mam ideala tecnotic 220. Czestotliwośc AC jest do 100hz powyzej 100A ale do 99A mozna ustawić do 200Hz. Nikt nigdy tego nie opisywał więc moje duże ździwienie przy pierwszym uruchomieniu.
@GBWM_CNC
@GBWM_CNC 2 жыл бұрын
Dla porównania ja posiadam w domu spawarkę Magnum thf 230P ac/dc i tam dopiero jest "intuicyjność" ustawiania parametrów. Wyświetlacz jest jeden i pokazuje cały czas ustawiony prąd. Wszystkie parametry mają swoje potencjometry a samo ustawianie wszystkiego oprócz natężenia prądu jest "na oko" według skali. No i brakuje opcji ustawienia częstotliwości w trybie AC. I tutaj trochę żałuję zakupu mimo, że spawarka już spawa któryś rok i wydaje się być bezawaryjna jak na chińską konstrukcję.
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Z jednej strony wszystko na wierzchy i na początku to może się wydawać super. Gorzej jak już ustawimy wymarzone parametry pulsu do blaszki 0,8mm i spawamy coś innego to jak wrócić do tych wymarzonych? Jak jest elektroniczne ustawianie to da się zapisać na kartce albo jeszcze w pamięci spawarki. Sczepianie i spawanie mogą być pod różnymi kanałami pamięci i szybko da się przestawiać. Z potencjometrami pozostaje robienie kresek lub zdjęcie smarfonem. Co nie zmienia faktu że spawając grube elementy jednego rodzaju na metry to może nie przeszkadzać.
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Ta częstotliwość to nie ma czego żałować to naprawdę niewiele zmienia minimalnie zawęża łuk co może się przydać do pachwin. Tylko to nie jest być albo nie być po prostu miły dodatek.
@GBWM_CNC
@GBWM_CNC 2 жыл бұрын
@@topidrut1 Dokładnie. Najczęściej znajomi podrzucają mi do naprawy jakieś aluminiowe odlewy więc przy takiej pracy idealne ustawienie parametrów nie jest aż tak kluczowe. Jednak zawsze jakoś lepiej jest mieć większą świadomość i kontrolę nad ustawionymi parametrami. 😁Swoją drogą miałem ostatnio okazję ponagrywać trochę ujęć spawania wykorzystując jak mi poleciłeś kiedyś filtr ND1000 i jestem pod wrażeniem co udało się z tego wyciągnąć. Dzięki jeszcze raz za cenną wskazówkę!
@robmateusz5209
@robmateusz5209 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe porownanie pozdrawiam.
@tomaszkot8046
@tomaszkot8046 2 жыл бұрын
Takiego materiału właśnie brakowało, dzięki bardzo!. Mam tig żółty 220AC/DC w cenie właśnie jak tu porównywany viper a nawet nieco mniejszej bo jest i uboższy w funkcje . Napiszę tak, 5A min na AC jest ale start jest tak gwałtowny że alu o grubości 0,3mm jest nie do pospawania (od razu wypala dziurę). Na Dc min też 5A, a mogło by być 3A niemniej jednak prąd startuje od wartości zadanej. Podsumowując w tym moim tigu są dwa główne problemy: 1. Prąd na AC przy niskich nastawach jest przy starcie miernie albo wcale kontrolowany 2. Funkcja SPOT ma minimalny czas punktowania wynoszący 0,1s Teraz wiem że potrzebowałbym bardziej spota (ten tzw. coldwelding) do spawania drobnicy, w tym i aluminiowej i ten temat mnie bardzo interesuje czy taki spot np. o parametrach 1ms/200A poradziłby sobie z alu w rurkach PEX przykładowo.
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Postaram się przetestować.
@tomaszkot8046
@tomaszkot8046 2 жыл бұрын
@@topidrut1 Super, tego pex-a nie odpuszczę, wprawdzie daję radę już zadowalająco pomiedziować alu lecz do zastosowań radiowych zawsze jest pewna wątpliwość co do tworzących się powierzchni styków z dwóch różnych metali nanoszonych amatorskimi sposobami.
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
@@tomaszkot8046 To jak ma wyglądać połączenie tego pexa? Właśnie z powodzeniem lecz nie bez trudności przyspawałem pexa do blachy 1mm prostopadle. Pachwina na około. Tylko w miejscu łączenia samego alu z rurki coś się dzieje, trudno to doczyścić bo jest na zakładkę.
@tomaszkot8046
@tomaszkot8046 2 жыл бұрын
@@topidrut1 Czyli się da jednak, super informacja. Na tej zakładce też był problem jak próbowałem, wydaje mi się że ta zakładka jest jakoś zgrzewana , wygląda to trochę jak radełkowanie i chyba pod wpływem temperatury polietylen wewnętrzny rury puchnie i wychodzi na zewnątrz przez tą zakładkę zatruwając jeziorko. Napiszę raz jeszcze że to super informacja jak dla mnie i dziękuję za nią bardzo. Pachwina na blaszce 1mm wydaje się najlepszą metodą podejścia do przejścia z alu-pex do jakiegoś solidniejszego mechanicznie kawałka aluminium do którego można już konkretnie coś dokręcić.
@dariuszleszczynski5443
@dariuszleszczynski5443 Жыл бұрын
Witam serdecznie. Czy wie Pan jaki pedał sterujący podpiąć do magnum viper 210 acdc? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji. Nawet oficjalny dystrybutor magnum nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Pozdrawiam.
@jakubstanko2211
@jakubstanko2211 2 жыл бұрын
no nie wiem , ja używam JET TIG 3 , to też chinka za ok 5000 zl , pracuję już na niej ponad 3 lata zarobkowo i śmiga bez problemu , ostatnio wziołem ją do pracy na aquapark i wilgoć zrobiła swoje spalił się tyrystor , po kontakcie z producentem z Poznania byłem bardzo pozytywnie zaskoczony bo na własny koszt podesłał kuriera po sprzęt i odesłał naprawiony , w tym czasie miałem właśnie okazję pracować na kemppi master tig 3200 i szczerze mówiąc to chyba wolę tą swoja starą , w Holandi też dużo pracowałem na Froniusie i też nie było rewelacji a sprzęt był nówka , osobiście jak miałbym wybór pomiędzy kupnem sprzętu za 25k a 5k to nawet nie ma o czym mówić ...
@krzysztofmazuta7583
@krzysztofmazuta7583 10 ай бұрын
spawam na różnych maszynach ale kurna froniusy to bym normalnie ładował na ciężarówki i kiprował do rzeki
@sylawunia
@sylawunia 2 жыл бұрын
Ja sie przymierzam do spartusa ac/dc 208. Chetniej kupilabym spartusa 225 ale cena jest jak narazie ponad moj budzet.
@darkonis6462
@darkonis6462 Жыл бұрын
Cóż mocno nie odbiega ta tania spawarka od tej kemppi , a jak za taką kasę to nawet warta zainteresowania . Wydaje mi się też że jest prostsza w obsłudze bo wszystko na wierzchu nie trzeba zbytnio szukać w jakimś menu . Kemppi to kiedyś robiło dobre spawarki tak jak i esab ale ponoć teraz to też taki sam szajs jak te chinole ,jak zresztą z każdym markowym sprzętem w tych czasach (chińskie podzespoły w markowych budach). Najlepsze porównanie to spawanie np. alu na takich samych parametrach i sprawność w % ..Sam cały czas myślę nad jakimś tigiem do alu , ale jakoś do tej pory nie kupiłem bo się boję awaryjności ... Pozdrawiam..
@czesawszykiewicz3578
@czesawszykiewicz3578 2 жыл бұрын
Twoja spawarka ma micro tack, ta pożyczona do porównania chyba nie ma tej funkcji? I odnośnie sczepiania jakie parametry można ustawić ( czas natężenie?) czy jedynie załączana funkcja ze stałymi ustawieniami? Dzięki za merytoryczne porównanie i może godniejszy przeciwnik np. EWM tetrix 230 puls?
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Od 3 DC lub 5 AC do 230A - 1 do 200 ms co 1ms - tak jest w mojej do tego zwykłe od 0.1 co 0.1s do kilku sekund.
@czesawszykiewicz3578
@czesawszykiewicz3578 2 жыл бұрын
@@topidrut1 Dzięki za info, to jest to czego poszukuję. Pozdrawiam
@grzegorzporczynski2525
@grzegorzporczynski2525 Жыл бұрын
Porównanie golfa do majbaha obydwoma dojedziesz z prędkością 150km z ogrzewaniem lub klimą generalnie w komforcie do celu widziałem mnóstwo, zestawien sprzętu za ok 3k do jakis esab za 20 i jeśli ktoś nie potrzebuje spawać papieru z aluminium nie wiedzę żadnej sensownej potrzeby wydania 20k wiadomo ze nie każdy tig się nadaje jednak taka cena nie ma żadnego uzasadnienia możemy też roztrząsać porównania samsunga s23 do aifona 14 każdy z tych telefonów jest znakomity
@topidrut1
@topidrut1 Жыл бұрын
Mam podobne podejście do tematu. Są jednak sytuacje że zwraca się każda złotówka wydana na tą droższą.
@elwiz81
@elwiz81 2 жыл бұрын
A jak ze spawaniem jak spoiny ?
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Będzie film. Generalnie są takie sytuacje że wielkiej różnicy nie ma ale w większości sytuacji u mnie różnica jest bardzo duża.
@januszl1977
@januszl1977 2 жыл бұрын
Super film instruktażowy ale przydałoby się pokaż jak jedna i druga sprawa jak dałoby rady takie porownanie zrobić w następnym odcinku pozdrawiam
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Oczywiście tak. Dla tego jest nr. 1 w miniaturce :-) Myślałem że w 5 minut to opowiem a wyszło ponad 20 ... Tych porównań będzie więcej i oczywiście jak się tym spawa różne zadania.
@MrEstradowiec
@MrEstradowiec 2 жыл бұрын
Mówiłeś że pracujesz na zakładzie. Czyżbyś zrobił uprawnienia na 141?
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
Uprawnienia mam podstawowe ale tu chodzi o gościnne spawanie rurek od klimatyzacji na samochodzie. Przy tym nikt nie pyta o papiery ma być szczelnie.
@jakubclash7629
@jakubclash7629 2 жыл бұрын
Z ciekawości porównałem z moim idealem 220 i w zasadzie większość parametrów mam ustawiane podobnie jak w kemmpi. Ale ten cholerny puls od 0,5 do 1 Hz jest co 0.1, ale potem nagle robi się przeskok co Hz. I to faktycznie mocno denerwuje, gdyby chociaż było to 1.5 to jeszcze by to jakoś szło, ale przeskok między 1, a 2 Hz jest znaczny :(
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
To 1.5 na pewno byłoby lepsze ale nie ma żadnego powodu by ta regulacja tak działała. Bardzo dziwnie zaprojektowane.
@jakubclash7629
@jakubclash7629 2 жыл бұрын
@@topidrut1 też mnie to bardzo zastanawia, chyba ktoś raz zaprogramował ten mikrokontroler i to już tak leci dla wszystkich :D szczególnie, że niestety nie podaja jaki jest skok regulacji, zazwyczaj podane są tylko widełki
@jakubclash7629
@jakubclash7629 2 жыл бұрын
@@topidrut1 jutro z ciekawości przedzwonię do dystrybutora i spytam się jaki jest powód tak bezsensownych ustawień. A wykorzystujesz do czegoś wyższe częstotliwości pulsu np. 50 czy 100?
@topidrut1
@topidrut1 2 жыл бұрын
@@jakubclash7629 Nie ale jest "synergia" i wtedy jest właśnie taki szybki puls chyba ponad 100 hz. To ma zawężać łuk. Jak nie ma dedykowanej funkcji to pulsem o takiej częstotliwości efekt będzie ten sam.
@Dzon_Jacek
@Dzon_Jacek 2 жыл бұрын
👍
@tadeusztadeusz2738
@tadeusztadeusz2738 2 жыл бұрын
To nie zabawka tylko sprzęt do pracy takie problemy to nieproblemy.
@RaCa721
@RaCa721 Жыл бұрын
Takie pytanie po co ci spawarka 10x droższa skoro i tak z tego nigdy nie korzystasz i nawet nie wiesz jak to ustawić?
@topidrut1
@topidrut1 Жыл бұрын
Bo lubię się lansować drogim sprzętem na YT laski to lubią.
哈哈大家为了进去也是想尽办法!#火影忍者 #佐助 #家庭
00:33
火影忍者一家
Рет қаралды 126 МЛН
World‘s Strongest Man VS Apple
01:00
Browney
Рет қаралды 59 МЛН
Flipping Robot vs Heavier And Heavier Objects
00:34
Mark Rober
Рет қаралды 54 МЛН
«Полиция разыскивает» 👮‍♂️ | #shorts
0:46
Филипп
Рет қаралды 2,4 МЛН