SUPER.. to własciwie pierwszy konkretny filmik jaki widzę, a jestem własciwie początkujacy w tym temacie (stal już jakoś spawam). Będę spawał Al migomatem (z opowieści wszyscy polecają TIG ), wiec pewnie inne niektóre zasady, ale dzieki Tobie juz wiem jakie podstawowe błędy robiłem przy pierwszych próbach. Dla ciekawosci dodam ze własnie skończyłem przebydowę spawarki (MAGNUM MIG 210 ) . Są tam teraz 2 przełaczane elektrozawory do 2 butli gazu (Ar i Ar/CO2 ) i 2 gniazda EURO -i też przełacznik kóry napęd posuwu ma pracować . Regulacja posuwu potencjometrem i dwie skale, bo rolka napedowa w pistolecie do Al ma mniejsza średnicę. Pistolet do Al ma wewnątrz napęd i rolką drutu spawalniczego fi 10cm
@topidrut13 жыл бұрын
Najważniejsze co nie zostało powiedziane to BHP. Spawamy zawsze w pełnym ubraniu zasłaniającym całe ciało, najlepiej z czystej bawełny (ubrania z sztucznych materiałów nie chronią przed gorącymi kroplami). Czyli długie spodnie i bluza/koszula z długim rękawem rękawice skórzane i przyłbica do spawania elektrycznego (widziałem spawanie elektrodą z okularami do spawania gazowego !!!). Przy aluminium koniecznie maseczka FFP3 chroniąca przed parami i dymami metali lub przyłbica z nawiewem świeżego powietrza. Miło mi że tu jesteś, zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Miłego dnia!
@jakubclash76293 жыл бұрын
A maski z filtrami węglowymi z np. filtrami 3m 6055 chronią równie dobrze, bo w zasadzie się pogubiłem co przed czym chroni :P?
@topidrut13 жыл бұрын
@@jakubclash7629 Nie ma w specyfikacji par i mgieł metali.
@sylawunia3 жыл бұрын
Czy ta maske mozna/powinno sie stosowac rowniez przy spawaniu aluminium migomatem?
@topidrut13 жыл бұрын
@@sylawunia Tak. Ja stosuję do wszystkiego w spawaniu szczególnie aluminium półautomatem.
@sylawunia3 жыл бұрын
@@topidrut1 ok. Dziekuje za odpowiedz.
@BDPGGames3 жыл бұрын
Widzę, że kanał mega się rozwinął, a tematy dla bardziej zaawansowanych i laików. Pozdrawiam🙂
@hujkladz3 жыл бұрын
Ręka Mistrza, dziękuję Panie Lucjanie. Pozdrawiam serdecznie Paweł
@gregor_gg3 жыл бұрын
Dopiero 1:27 min materiału i już widzę, że super materiał!
@tomek37029 ай бұрын
Rewelacja, tego brakowało we wskazówkach dla początkujących, brawo!
@zenonbinkowski72013 жыл бұрын
Fajny film, podobają mi się wyświetlane nastawy i komentarz odnośnie zmiany prędkości przy wzroście prądu spawania. Pozdrawiam z nad morza.
@topidrut13 жыл бұрын
Cieszę się. Dziękuję!
@krzysztofrzeszutek39953 жыл бұрын
Rewelacja przedstawiłeś zagadnienie jak na kursie tak trzymaj temat filmu i merytoryka idealnie wywarzone
@topidrut13 жыл бұрын
Dziękuję za informację zwrotną. Miłego dnia!
@sylawunia3 жыл бұрын
I znowu czegos nowego sie dowiedzialam. Niestety narazie zbieram teorie, bo jeszcze nie mam sprzetu z AC i nie moge przeniesc tego na praktyke. Mam nadzieje, ze to sie niedlugo zmieni 😉. Dzieki za pouczajacy filmik. Pozdrawiam.
@topidrut13 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Cieszę się że mogę się dzielić wiedzą. Miłego dnia!
@kk.71773 жыл бұрын
Dzięki Lucjan ;)
@Grucha19982 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@kochanek933 жыл бұрын
Może warto było dodać coś w temacie samego przygotowania elektrody wolframowej. Od siebie mogę powiedzieć że podczas gdy już zaczniemy spawać trzeba uważać aby drut (materiał dodawany) starać się trzymać jak najbliżej dyszy aby cały czas był w osłonie argonu ponieważ gdy będzie rozgrzany i będzie miał styczność z powietrzem (zbyt daleko go odsuniemy od dyszy) może się utlenić co bardzo utrudni nam dodanie kolejnej kropli spoiwa do jeziorka.
@topidrut13 жыл бұрын
Materiał o ostrzeniu w drodze. Samo spawanie też będzie bardziej opowiedziane w następnym odcinku. Uwaga o drucie celna. Dziękuję miłego dnia!
@myoniwy3 жыл бұрын
W mojej bardzo krótkiej przygodzie ze spawaniem aluminium zauważyłem że dobre wyczyszczenie drutu to jest klucz dla dobrego spawania. Czasami zwykle dotknięcie dłonią do drutu powoduje że pot/tłuszcz powoduje ogromne problemy, gazowanie, i ogólnie wszystko na minus.
@topidrut13 жыл бұрын
Dokładnie tak spawanie aluminium wymaga jednak staranności. Przy stali i półautomacie to "jakoś" będzie i się połączy przy aluminium nie ma przebacz. Na filmie czyszczę bez rękawiczek drucik ale to do celów filmu przeważnie robię to w rękawiczkach właśnie po to aby nie zanieczyścić drutu. Same rękawiczki też "oszczędzam" i używam innych do szlifowanie i czyszczenia a innych do spawanie tak żeby były czyste bez smarów. Dziękuję za komentarz, miłego dnia!
@MyFafa332 жыл бұрын
Wszystko idzie dobrze,tylko dlaczego jak naostrze elektrodę przyloze to mi ja upala częściowo i spawam tępą ? Na co muszę zwrócić uwagę?
@topidrut12 жыл бұрын
Jaki kolor elektrody, średnica i prąd? Zapalanie łuku bezdotykowe?
@@MyFafa33 Zielona musi mieć kulkę na końcu. Polecam każdą tylko nie zieloną. Złota, szara, biała, niebieska, czerwona 3.2mm do ok 100A 150A powinna jeszcze być ostra. Dla 180 bym szedł w kierunku 4mm.
@MyFafa332 жыл бұрын
@@topidrut1 dziękuję za poradę
@_czarnykrzy_36483 жыл бұрын
Dzięki za podjęcie tematu. Super ze planujesz puls. Podsumowując ok 50-60 Amp na 1mm blachy. Dysza bez soczewki?
@topidrut13 жыл бұрын
Dysza akurat z soczewką, do prób to jest nie istotne. Z tym amper/mm to bym nie szalał z takim wzorem bo jak widać na brzegu blachy było 50 za dużo a w środku 60 dla mnie ok. Tak żeby nie przepalić od razu blachy to tak ale każdy detal jest inny i trzeba to korygować tak jak widać to na filmie.
@MiloDesignFX3 жыл бұрын
Też zależy ile jest materiału do odbioru ciepła, bo to wpływa na studzenie się aluminium, i gdy zaczynasz spawać gdy alu jest zimne zazwyczaj trzeba zaczynać od wyższych prądów (zakres ok. prąd podstawowy +15A) by nie czekać na powstanie jeziorka zbyt długo, bo to żmudne po prostu, tak samo analogicznie spawając nawet małym prądem lecz długo i na małym elemencie (grubość ta sama) dajemy więcej czasu materiałowi na wymianę ciepła i ja u siebie uzyskiwałem efekt że grzejąc bardzo długo na mniejszym prądzie spawany element grzał się caly a nie skupienie w punkcie jeziorka, przez co materiał nie miał już zbytnio 'w co' odbierac ciepła i wtedy też jest problem z doborem prądu, bo musisz zmniejszyć do spawania, lecz po chwili ostudzenia się materiału prąd jest znów do regulacji. Niektórzy stosują nożną kontrole prądu, co do aluminium jest bardzo przydatne. Do spoin blisko krańców też trzeba zmniejszyć prąd więc nie ma złotej zasady czy to 50-60 amper, ja bym zaczynał od 40tki i w razie potrzeb zwiększył prąd. W tekście może się wydawać to niezbyt przyswajalne, lecz gdy już zaczniesz spawać jest to bardzo intuicyjne i nie powinieneś mieć z tym problemu. Ważna zasada na początek, dobieraj prąd pod tempo spawania, a nie tempo spawania pod prąd 🙂
@topidrut13 жыл бұрын
@@MiloDesignFX Dokładnie tak. Prądem większym przedmiot się nagrzewa mniej - co nie jest oczywiste.
@daszek33302 жыл бұрын
Bardzo ciekawe i edukacyjny materiał szczególnie że interesuje mnie ogólnie spawanie a narazie jestem zielony w temacie xDD ....a jeśli mam prąd stały i ustawię indukcyjność na plus oraz będę miał puls załączony to raczej wyjdzie dość dobry spaw aluminium oczywiście pamiętam że zależy jak ustawię resztę parametrów oraz zależności od metody itp... (ale tak czysto teoretycznie kieruję pytanie) to prądem stałym również po spawam Aluminium ¿?
@topidrut12 жыл бұрын
Aluminium metodą TIG czyli tak jak w filmie prądem stałym się nie spawa. W metodzie "półautomatem" spawa się prądem stałym (też pulsującym i z podwójnym pulsem) z biegunowością dodatnią na palniku.
@daszek33302 жыл бұрын
@@topidrut1 yhm.... Widzę że dużo wdrażania będę miał w temat spawania 😅 ....ale bardzo podoba mi się ta czynność więc to sama przyjemność będzie uczyć się tego choćby hobbistycznie xDD ....dziękuję za odpowiedź ;)) ....i do następnego materiału xDD
@mariusz3262 жыл бұрын
Podżucił byś jaką maske używasz
@topidrut12 жыл бұрын
Kemppi Beta 90x ale to dość stara konstrukcja - dalej dobra i wytrzymała 10 lat niezbyt intensywnego użytkowania. Teraz jest nowa wersja czarna Beta e 90 nic o niej nie wiem bo przed chwilą się dowiedziałem. Mam też Sherman V4 bardzo przyzwoita i tania. Jest co prawda kilka bardzo specyficznych dla mnie rzeczy takich że do 5% prac trudno by mi było wybrać shermana - spawania bardzo krótkimi impulsami. Jeszcze skorupa jest troszkę wiotka ale... cena jest wyraźnie niższa.
@mariusz3262 жыл бұрын
@@topidrut1 Dzięki
@stasiak9653 жыл бұрын
Cześć, czym najlepiej docinać blachy aluminiowe?
@topidrut13 жыл бұрын
Zależy od grubości i czy cięcie jest proste czy po łuku. Całkiem dobrze sprawuje się plazma nawet do 10mm (taka na jedną fazę) do 2mm nożyce do blachy. Gilotyna do 5mm, wyrzynarka do 10mm, szlifierka kątowa trochę hałasuje ale przeważnie każdy ją ma i da się ciąć cienkie i grube rzeczy jak jest duża kątówka to też grubsze daje radę ciąć dość szybko.Tarcze zużywają się bardzo szybko.
@Michallllllllllllll3 жыл бұрын
Witam, jak zwykle świetny materiał jednak mam pytanie; dopiero zaczynam przygodę z tigiem i nurtuje mnie pańska elektroda (pięknie zaostrzona) u mnie błyskawicznie robi się kulka na końcu? (2mm zieloną) Pozdrawiam Michał
@topidrut13 жыл бұрын
Bo to jest cecha zielonej elektrody której ja nie używam. Każda inna tylko nie zielona. Szara, niebieska, złota.
@Michallllllllllllll3 жыл бұрын
@@topidrut1 dziękuję za pomoc spróbuje kupić inny "kolor"
@piotrmac60703 жыл бұрын
Czy drut podaje się, że tak powiem po kropelce dotykając brzegu jeziorka, czy wpycha się do jeziorka?
@topidrut13 жыл бұрын
Dotykając brzegu. Można troszkę cofnąć i unieść elektrodę bo jak jeziorko zassie kroplę to poziom się podnosi czasem tak że dotknie elektrody. W którymś fragmencie widać jak cofam palnik.
@Lomajgat3 жыл бұрын
@@topidrut1 jak już jesteśmy w temacie podawania drutu, to co sądzisz o metodzie "lay wire"? Czyli jak drut tak jakby leży w miejscu gdzie chcemy wykonać spoinę i w miarę przesuwania palnika jeziorko samo sobie pobiera spoiwo. Można w ten sposób wykonać poprawną spoinę?
@topidrut13 жыл бұрын
@@Lomajgat W stali nierdzewnej raczej tak w aluminium zdecydowanie nie. Ten efekt chłodzenia jeźiorka przy aluminium w trakcie dodawania spoiwa jest istotny.
@sikornik89532 жыл бұрын
Witam serdecznie🤗 jakiego rozpylacza do acetonu używasz ? Mógłbyś jakiś polecić w którym nie rozpuszczą się uszczelki po pierwszym użyciu. Ps. Świetny kanał sub leci😉
@topidrut12 жыл бұрын
Napełniam "zmywacz do hamulców" acetonem a napędem jest "sprężone powietrze" spray czyli propan.
@sikornik89532 жыл бұрын
@@topidrut1 dzięki, pozdrawiam.
@dariuszdariusz89176 ай бұрын
Czy tagiem da się spawać w pionie i nad głową ???
@topidrut16 ай бұрын
Tak
@gdziejestwrak4433 жыл бұрын
Kurczę, tak patrzę jak spawasz, i czuję argon. Argon czuję od samego patrzenia. 🤪