A szimmetrikus és az aszimmetrikus inverterek műszaki és gazdaságossági kérdései

  Рет қаралды 8,459

Tiszta Energiák - napelemes rendszerek

Tiszta Energiák - napelemes rendszerek

Күн бұрын

Пікірлер: 59
@mu_szaki
@mu_szaki 10 ай бұрын
Tisztelt Uram! Ez a videó még műszaki szemmel nézve is igen korrektre sikeredett. Higgadt, lényegretörő, tárgyilagos, és ami tetszett, hogy a közérthetőségnek nem lett teljesen beáldozva a szakmaiság, pedig nyilván nem a kollégáknak készült az adás. Nagyon nagy gratuláció hozzá! Ellenben meg kell, jegyezzem, hogy itt most elismerés illeti a jogalkotót is! (ritka :) ) Ugyanis a vektoros elszámolás az eddig felért egy technikai merénylettel!!! Teljesen természetes, hogy nem vonhatjuk össze az egyes fázisokat! Szerencsére erre a szolgáltató által kihelyezett mérőkészülékek teljesen alkalmasak. Reméljük, hogy egyre, stabilabb, és kiegyensúlyozottabb hálózatot kapunk ezáltal. Megjegyzés: Egyébként a hőskorban amikor még nem voltak "aszimmetrikus" inverterek, ezt három db. 1 fázisú inverter össze szinkronozásával oldották meg korrekt módon. A "szimmetrikus" topológia mindig is egy üldözendő, hibás technikai megoldást képviselt, ahol a "spórolás" kiütötte az ésszerűséget.
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
"A "szimmetrikus" topológia mindig is egy üldözendő," még azért nem. Amúgy a hálózatról nézed, akkor ezek is szimmetrikus inverterként látszódnak a mérési ponton. Ha 3kw-ot táplál be, akkor az 3x1kw-ként jelenik majd meg. Függetlenül attól, hogy bent van mondjuk 500W fogyasztásunk az egyik fázison. Akkor támogatná a hálózatot, ha ezt nem így tenné, hanem mondjuk úgy, hogy leméri a feszültséget minden fázison és amelyiken a legmagasabb a feszültség, arra táplál be a legkevesebbet és ahol a legkisebb oda a legtöbbet és ignorálja még a fogyasztókat is, bár nyilván ez elszámolás szempontjából nem feltétlen jó (bár ez attól függ hogy számolunk ugye el, ki hogy értelmezi a jogszabályt), de csak gondoljunk bele, egyik fázison 252V és megy egy 3kw-os fogyasztónk a másik két fázison 230V, akkor támogatja szerintem a hálózatot, ha a két alacsony feszültségű fázisra mondjuk 2x1,5kw-ot termel és a magas feszültségűre meg semmit.
@mu_szaki
@mu_szaki 10 ай бұрын
@@dkis100 Köszi a válaszodat. De ezek pont úgy működnek, mérik a feszültséget, és segítenek balanszírozni a hálózatot. Annyi megkötéssel, hogy nyilván prioritás a saját fogyasztás (valamelyik fázison), majd az hogy az összes napelemből származó energia felhasználásra kerüljön (ez csak nappal releváns), és utána pedig a feszültség balance, az inverter fázis-kapacitásának lehetőségeihez mérten. Tehát éjszaka ezek az akkuból, nem táplálnak ki ha nem akarod. Nappal pedig húzzák helyre a fázisfeszültséget. Legalább is ez az elmélet.... de nem mértem még meg egyet sem. :)
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
@@mu_szaki a feszültséget mérik, de amit én olvastam dokumentációt aszerint a szolgáltató mérőórája felé fázisonként egyező teljesítményre törekszik. Tehát nem nagyon balancolja a hálózatot. Eleve itt is többféle megoldás van sok 5kw-os nem tud csak max 1,6kw-ot egy fázison kiadni, amit mondtak is erre 8A biztosítékot tesznek, nagy balanszolasi lehetősége sincs fizikailag nem tud pl 4kw-ot mondjuk egyik fázisra terelni. A szolgáltató ezzel az elszámolassal gondoskodott arról, hogy ne tudd növelni az önfogyasztást nagyon, több lehet mint egy szinkron inverter esetén, de hogyha találsz olyat ami 1 fázison kiad 5kw-ot akkor ott kell majd 3x25A-es védelem és valószínű ugyanennyi teljesítményt kell kérj a szolgáltatótól, ha nem szeretnél áramszünetet pl miután kikapcsoltál egy 5kw-os autótőltést (ezek némi késéssel követik a felvett teljesítményeket) és a kikapcsolás után egy rövid ideig kimehet 20A egy fázison az utcai hálózatra. Tehát az egész úgy megy, hogy lemeri a fogyasztást a smart meter átküldi az inverternek ott egy szoftver számol és beállítja a fázisonkénti teljesítményt. Ez késleltetést okoz mindenképp. A villany autó tőltés egy izgalmas kérdes lesz, nem fog menni az 1 fázison 1,6kw leadásra képes inverterrel csak max 1,6kw-ig egy fázison önfogyasztással, és most nem tudok olyan tőltőt ami ilyenkor ugrik 3 fázis 4kw feletti teljesítményre azaz ha csak 3kw jön a napelemről 1,6kw-al lehet direktbe tőlteni 1 fázison, ha meghaladja a 4kw-ot akkor meg lehet váltani 3 fázisra, szép móka lesz... olyan tőltő kell aminek van apija és ez le kell ezt programozni... vagy lehet akksiról vagy vett áramról tőlteni..
@paldr.fulajtar157
@paldr.fulajtar157 10 ай бұрын
Annyiban egyetértek veled, hogy műszakilag egyetértek azzal, hogy a változtatás indokolt. Ugyanakkor a jogalkotót véleményem szerint semmiképpen sem illeti dicséret, mivel megint sikerült óriási pofont adni a jogbiztonságnak és azoknak, akik a megtérülést az adott pillanatban hatályos jogszabályoknak megfelelően számolták. Így ez az ő szempontjukból ismét csak a jól ismert visszamenőleges jogalkotás, annak a legkárosabb módján: Amikor sokan elégedtlenkedtek az éves szaldó eltörlésére, akkor a 680/2023. korm rendelettel lényegében titokban, 3 nappal a hatályba lépés előtt egyszerűen megváltoztatták a szaldó fogalmát. "ezentúl a négyzet tulajdonképpen olyan síkidom, amit eddig körnek hívtunk" Ez pedig sokkal károsabb a beruházásokra nézve, mint a szimmetrikus inverterek a hálózatra nézve. Sokkal elegánsabb, és még a jogbiztonság elvének is megfelelő lett volna egy ilyen változást a jövőben telepítendő invereterek vonatkozásában bevezetni. A helyzet annyiban is nehéz, mivel a jelenleg felszerelt okosmérők DSMR (P1) portja sem képes fázisonkénti információt adni. Fázisonként csak látszólagos áramot EGÉSZRE kerekítve, fázisfeszültséget és CosFi-t adnak. Ezen műszakilag nyilván lehet(ne) változtatni, de a DSMR szabvány jelenleg ezt tartalmazza, így a tudatosabbak és hozzáértők számára is komoly erőfeszítést fog okozni, hogy adott esetben a szimmetrikus inverterük esetében fázisonkénti napi fogasztási jelleggörbéket vegyenek fel és úgy szervezzék át az egyes fázisokon lévő fogyasztóikat, hogy a terhelés egyenletesen oszoljék meg.
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
@@mu_szaki én nem láttam még olyat, ami feszültség alapján balanceolna, műszakilag ez lenne kívánatos, de ez jellemzően mindig ugyanazt az egy vagy két fázist terhelné - legalábbis szokásos probléma, hogy 1 vagy 2 fázison magas a feszültség az egyeneltlen fogyasztás miatt. Amit láttam az egyik leírásában, hogy arra törekszik, hogy a betáplálási ponton egyenlő teljesítményt adjon le, ez már nem annyira balancolás.. De főbb gond az elszámolással van: egyrészt kiszúrnak a szinkron inverteresekkel (aki most bruttós januárban azok közül erről senki nem tájékoztatta előre). És igencsak limitált a max teljesítmény egy fázison, 5kw-os most a pályázható inverter, de ebből kb 1,7-2,5kw használható 1 fogyasztóra - ez inverter függő. Pl egy napelem termeléshez igazodó villanyautó tőltés nem valósítható meg - hacsak nem ír vk vm saját szoftvert erre. Ezek mind abból indulnak ki, mekkora az össz teljesítmény és ha az pl 3kw, akkor a villanyautó tőltő csak 1 fázison tud tőlteni (ált ~4,1kw-nál vált 3 fázisra át), ami azt is jelenti, hogy a szolgáltatótól fog vételezni ilyenkor a rendszer..., mivel 3kw-ot nem tud leadni 1 fázison az ilyen inverterek jó része. Úgyhogy ez az elszámolasi mód az asszinkron inverteresekkel is kiszúrás, csak nem olyan mértékű...
@cstomi990
@cstomi990 10 ай бұрын
Korrekt, semmi mellébeszélés, és valósághajlítás, mint a Fronius videójában, köszönet!
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
mit láttál a Fronis videójában, ami szerinted nem korrekt? hogy így mondod én is megnéztem és nem látom, mi nem korrekt benne..
@TisztaEnergiak2009
@TisztaEnergiak2009 10 ай бұрын
Köszönjük szépen!
@L0v4szL
@L0v4szL 10 ай бұрын
8kw Deye inverter alá tettem 3 pc ventillátort 500rpm fordulattal. Se nappal se este nem kapcsol be a gyári hűtése és 15 fokot esett az üzemi hőmérséklete.
@fgabor87
@fgabor87 9 ай бұрын
Szia. Mekkora ventit tettél alá? 12 vagy 8 centist? Lehet valahol nézni a menüben a hőmérsékletet?
@L0v4szL
@L0v4szL 8 ай бұрын
3x140mm Arctic.Thingiverse oldalon le lehet tölteni a nyomtatható tartót kifejezetten Deye-hez. Solar assistantból kiolvasom az AC hőmérsékletet és ennek megfelelően egy raspberry állítja a ventillátorok fordulatát. Ha konstans az sem rossz, úgy nem dinamikus, de jó az eredmény@@fgabor87
@fgabor87
@fgabor87 10 ай бұрын
Emeljük ki azt is a passzív hűtésű inverterekkel kapcsolatban, hogy azért annak is vannak hátrányai. Például, hogy nagyjából 60 fokos hőmérséklet fölött elkezdik korlátozni a teljesítményt. Akinek kint van az inverter, a nyári 30-35 fokban, nagy terhelésnél (pl klíma, autó töltés) simán elérheti ezt a hőmérsékletet. De ugye szokták mondani, hogy a műszaki dolgokban nincsenek előnyök hátrányok nélkül. :) Illetve egyébként vannak olyan 5 kW-os aszimmetrikus inverterek, amik nem 8 ampert tudnak leadni 1 fázison, hanem ennek ~150%-át (~11-12 A, persze csak addig, amíg a három fázis össz teljesítménye el nem éri az inverter maximumát).
@petercsaszar5044
@petercsaszar5044 9 ай бұрын
Ha az invertert nem éri napsugárzás, tehát pld északi falra , árnyékba telepítették az invertert akkor nem kerül korlátozásra a teljesítmény. Mert ha korlátozná akkor nem lehetne hívni egy 5kwh invertert 5kwh-nak. 40 fok alatt, azaz nyáron is tudnia kell a névleges teljesítményét.
@CsabaSzabo3
@CsabaSzabo3 10 ай бұрын
Ez nagyon hasznos videó. Jól értem, hogy az 5kW-os aszimmetrikus hibrid inverter önmagában nem tud ellátni egy 8A-nél nagyobb terhelést egy fázison, hiába van napelemes termelés és akku kapacitás is szabadon? Mert a 8A feletti áramot a hálózatból kell venni. 2kW-nál nagyobb terhelést tehát ez a rendszer önellátóan nem tud egy fázison előállítani? Egy 10kW-os inverter sokkal jobb lenne. Mekkora költség lenne az 5kW-os invertert 10kW-ra cserelni? Ezt 3 évvel a pályázati telepítés után lehet megtenni?
@solct
@solct 10 ай бұрын
Deye és Sofar pályázatban alkalmazható készülékei, 100% aszimmetriára képesek. Azaz, 1fázison is képesek leadni maximális közeli teljesítményüket.
@Elektroman2
@Elektroman2 10 ай бұрын
DEYEnél nem teljesen így van, úgy érti a 100 %ot hogy 0ig le tud menni. De 1 fázison max a névleges 150%át tudja, nem a 300%ot.
@solct
@solct 10 ай бұрын
Nem. 1 fázison képe leadni 5kW-ot, míg a másik kettőn pl. 0kW-ot. Gépkönyv szerint 50%, de gyakorlatban minden limitáció és lekapcsolás nélkül tudják a teljes teljesítményt 1 fázison. (Lehet az az oka, hogy szoftveresen vannak limitálva a nagyobb modellek, nem gyártanak külön (?))@@Elektroman2
@Elektroman2
@Elektroman2 10 ай бұрын
@@solct Jó ezt tudni, DEYE invertert néztem ki én is magamnak.
@fgabor87
@fgabor87 10 ай бұрын
@@solct Nem, a gépkönyve szerint az 5kW-os Deye inverter 1 fázison maximum közel 12 ampert tud leadni. Benne van a specifikációknál a táblázatban.
@QXY4444
@QXY4444 9 ай бұрын
A SUNGROW SH5.0RT hibrid inverter aszimmetrikus? Angol szakzsargonban hogy nevezik az aszimmetrikus invertereket?
@attilaszepesvary
@attilaszepesvary 10 ай бұрын
Biztosan kiválóak az aszimetrikus inverterek, és nyilván ez a jövő útja, de azok számára, akik tíz éve telepítették a rendszert és most a nem energia mérleg alapú bruttó elszámolásba kerülnek, ez sovány vigasz, hiszen így ők duplán megszívják az egészet. Amikor ők telepítették a rendszert, akkor a hálózat szimetriája, illetve aszimetriája a napelemek termelése nélkül is adott volt, így a szimetrikus inverterek éppen kívánatosak voltak, hiszen így nem bontották meg az addig a fogyasztók elosztásával kialakított szimetriát. Nem lehet úgy tekinteni a szimetria kérdésére, hogy a hálózatra csak napelemes rendszerekkel ellátott fogyasztók csatlakoznak. Sőt, a napelemes rendszerek túlnyomó többsége sem olyan háztartás, ami teljesen új, és eddig nem is csatlakozott a hálózatra. A hálózatra csatlakoztatott háztartások terhelése eddig is úgy egyenlítődött ki, hogy a háromfázisra csatlakoztatott háztartásokon belül elosztották a fogyasztókat, az egyfázisú háztartásokat meg elosztva kötötték be a három fázisra. Ez azt jelenti, hogy az újonnan bekötött háztartásoknál valóban sokat segíthet egy három fázisú aszimetrikus inverter felszerelése, de azért a már meglévő fogyasztókat, akik a túlnyomó többséget adják, sem szabad elfelejteni.
@petercsaszar5044
@petercsaszar5044 9 ай бұрын
Aki 10 éve telepített napelemet annak már rég behozta a telepítés árát a napelem és most nyereséget termel. Aki 10 éve telepített napelemet emelem a kalapom, hogy ennyire előre gondolkodott gondoskodott magáról! További 10-20-30 hibamentes évet kívánok Neki a jelenlegi rendszerével. ;)
@gaborkeringer4712
@gaborkeringer4712 10 ай бұрын
Kérhetek konkrét törvényi hivatkozást, mert a beolvasott rendeletekben nem találtam meg a felovasott szöveget, konkétan üres a kormányrendelet. Köszönöm!
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
Köszönjük a videót, hogy a témával foglalkozik. Néhány megjegyzés: a jogalkotónak sikerült úgy módosítást alkalmazni, hogy az előző szöveget nem másolta át, ugyanis a 460/2023. (X. 5.) Korm. rendelet és a 680/2023-as rendelet között valóban van ilyen eltérés, de nézzük, hogy vezeti fel: "A Vet. vhr. 5. § (5c) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:" (a h pont másról szól), viszont a bemásolt szövegezésből meg hiányzik a "az egyes fázisok szerinti terhelés és vételezés összesített energiamérlegével kerül megállapításra," szöveg, ami a korábbiban ott van. Azaz ha úgy gondolom ez lehet egy hiba is, ha meg nem nézem az előző szöveget, akkor valóban nincs. Mivel nem hatálytalanítja az előzőt, ezért az érvényben kellene legyen. De majd a jogászok megjogászkodják... Másik probléma: az aszimmetrikus elven működő inverterek élettartalma: nyilván egy túlméretezett inverter jó esetben tovább tart.. de a garancia végéig mindenképp az ügyfél nem lesz magára hagyva remélhetőleg. Azonban ha megnézzük az egyik híres jó minőségű osztrák gyártó mondásait: az inverter legnagyobb ellensége a hő, ezért aktív hűtést alkalmaznak. A 3 fázisú inverter valószínű 3 db egyfázisú invertert tartalmaz, aminek áramköreinek egy része elkülöníthető és ezek több hőt fognak termelni, ha csak egy fázist használunk belőle. Azaz a feni gyártó mondása alapján az valószínű előbb tönkremegy (nyilván tegyük fel garancia időn túl). Erre utal több dolog is: nem sietnek asszinkronná alakiítani a meglévő invertereiket a gyártók, pedig szoftver update-el sok esetben ez megoldható lenne, ha van fogyasztás mérő hozzá. Másik érdekesség: egyik gyártó 3 fázisú inverterének 1 fázisú backup üzemmódja érdekes módon össz üzemidő %-ában idő korlátos: azaz az inverter üzemidejének csak egy bizonyos %-ig használható elvileg, nem mellesleg ugyanez a probléma a villanyautók invertereinél is tapasztalják, amikor 1 fázisú töltés zajlik egyes modelleknek az inverterei nem egyformán használódnak el egyes tapasztalatok szerint, emiatt egyesek a 3 fázisú tőltőket próbálják eladni. Másfelöl amíg forgó alkatrészekkel működő erőművek vannak, addig azt mondják a 3 fázisú asszimetria a hálózatban kevésbé gond, mivel az erőműnél ez mechanikai módon valamennyire kompenzálva van. Kérdés, ha ezeket kivezetik és csak inverter elven fognak menni az áram termelők, akkor valóban nincs más lehetőség mint asszimetrikus termelőket használni.
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
A jogalkotós problémára meg van a megoldás, máshol említi, hogy az előzőből kiszedik az energiamérleges mondatot, szóval így érthetik így is vagy úgy is, az MVM fázisonként irányonként érti. Ez nem az új belépőkkel nagy kiszúrás, hanem a meglévő napelemesekkel akik szép lassan kerülnek át az új rendszerbe.. Bár az új asszinkron inverteresek egy részét is hátrányosan érinti (1,6kw feletti teljesítményfelvétel esetén) Egy meglévő 5kw-os 3 fázisú napelemesnek ez évi 3-800kwh-val több fogyasztás megfizetését jelenti...
@barb251
@barb251 10 ай бұрын
Tudhatnak-e az 5kW-os inverterek 1-1 fázison 8A feletti teljesítményt leadni - akár úgy is, hogy a 3 fázison leadott össz energia nem éri el az 5kW-ot? Pl. amikor a fogyasztók nincsenek a három fázis között (mindig!) egyenletesen elosztva, pl. 2-3kW-os elektromos fűtőtestek, melyek csak időnként mennek, de akkor szinte azonnal teljes teljesítménnyel? Mely gyártók invertereinél lehet majd a legkönnyebben megemelni a maximális folyamatos kimeneti áramerősséget fázisonként 16A-re?
@fgabor87
@fgabor87 10 ай бұрын
Én nem nagyon láttam ilyet még. Általában 8-11A körül tudnak 1 fázison. Hogy ez szoftveres vagy hardveres korlát, azt nem tudom, de gyanítom hardver oldalon is van korlátozó tényező.
@timrigling4436
@timrigling4436 10 ай бұрын
Nagyon tetszett a videó. Nekem egy huawei 50ktl m3-as inverterem van,és én azt szeretném kérdezni hogy ez egy aszimetrikus inverter?
@fgabor87
@fgabor87 10 ай бұрын
A Huawei interverek szimmetrikusak.
@timrigling4436
@timrigling4436 9 ай бұрын
@fgabor87 azt lehet tudni hogy huaweitől mikor lesznek asszimetrikus inverterek mert én mindenféleképpen huaweit szeretnék
@fgabor87
@fgabor87 9 ай бұрын
@@timrigling4436 Ezt sajnos én nem tudom. Azt sem, hogy náluk ez szoftver kérdése, és egy frissítéssel meg tudják oldani, vagy hardver korlátok is vannak. Egyébként picit túl van lihegve ez az aszimmetrikusság, nagy valószínűséggel együtt fogják mérni a fázisokon a fogasztást, kitáplálást. Van valami konkrét indok a huawei mellett? Jó inverterek, de az utóbbi időben eléggé megálltak a fejlesztések, így mára már sok hátrányuk van (nagyon gyenge backup üzemmód, kis teljesítményű optimalizálók). Persze simán lehet, hogy valakinél nem hátrány a hátrány, mert pont ezek a részek nem számítanak.
@timrigling4436
@timrigling4436 9 ай бұрын
@@fgabor87 Hát magadnak válaszoltad meg a kérdést nekünk ezek nem hátrányok vagyis nem zavaró a jó áttekinthető app volt az egyik fontos elem , a másik pedig hogy már Huawei telefon van az egész családban és elégedettek vagyunk a Huawei mint céggel és miután van inverterük nem volt nehéz választás.
@TisztaEnergiak2009
@TisztaEnergiak2009 9 ай бұрын
Sajnos nem az.
@rajanko
@rajanko 10 ай бұрын
Nagyon jó az új intro. Rövid és hatásos. Eddig rajtatok (rajtad) kívül senkinél se találtam ezt a köznépnek is érthető szakmaiságot. Meg azt sem, hogy az általam is felvetett problémakört (szimetria-aszimetria) ilyen hamar elmagyarázzátok. Hogy a jelenlegi kormányzás hogyan nézi és veszi hülyére az embereket, a kivitelezőket, a napelemes szakmát, arról inkább nem beszélek, mert felmegy a vezérhangya a fejemben. Mimásért, mint profitszerzésért és pusztuljon az egyszeri ember, még több bőrt húzzunk le a saját adófizető polgárainkról. Kicsit nem értem, h miért nem nézettebb a csatornátok. Valós kérdésekre valós válaszokat adtok. Amúgy a tőletek vásárolt (áttételesen) 6k SAJtunk a 18db 410 Wp Longival (7380Wp) az elmúlt 10 hónap alatt 8500kWh energiát termelt, s az éves szaldoig még van 2 hónap. A névleges panelteljesitmény 115%-a, most. Talán meglesz a 120 vagy akár 125%-is az elszámoláskor. Durván jó, szerintem. (de irjátok meg ha hülyeséget számolok :)
@solct
@solct 10 ай бұрын
Nem esett szó (hiányolom folyamatosan) a hibrid rendszerek esetén a vonatkoztatott akkumulátorból nyert energia "tarifáját". Mi is ez? A tárolónak a gyártó által megadott kapacitása és élettartama van. Ezt az ügyfélnek nem ciklusban szoktam megadni, hanem várható kWh-ban. Azaz, egy 10kWh, 6ezer munkaciklus élettartamú tároló élettartama, várhatóan 60e kWh. Bekerülési költsége elosztva a várható kWh élettartamával, ekkor megkapjuk a tároló energia "tarifáját". Belátható, hogy a jelenlegi algebrai elszámolás esetén, a 25-30HUF/kWh tarifájú tároló energiáját 5HUF/kWh tarifán eladni, BUKÁS. Aszimmetrikus inverter: Hálózati (fázis) túlfeszültség esetén nem állnak ki hibára, hanem érintett fázison(okon) visszaszabályoznak, akár 0-ra, nem érintett fázisok "terhére". Azaz, a hálózati szimmetria (csillagponti eltolódás) kis mértékben, de visszabillen. Tisztelettel! Scholcz Tamás.
@hejotorzs
@hejotorzs 10 ай бұрын
A Huawei hibrid inverterek képesek asszimetrikus termelésre? SUN2000 család
@fgabor87
@fgabor87 10 ай бұрын
Sajnos nem.
@TisztaEnergiak2009
@TisztaEnergiak2009 9 ай бұрын
Sajnos nem képesek.
@Mrsmith1314
@Mrsmith1314 10 ай бұрын
üdvözlöm. Érdeklődnék hogy nekem ajánlottak egy invertert amire már épp szerződni fogunk és kifejezetten kérdeztem hogy aszimetrikus-e, és azt mondták igen. De a termékleírásban sehol se találtam. Talán tudnának segíteni hogyan keressem vagy megmondani hogy tényleg tudja az aszimetriát. Inverter fajtája: solax X3-HYBRID G4 5 KW. 3 fázis. Köszönöm!
@zsoltkiss86
@zsoltkiss86 10 ай бұрын
Én ezt találtam a Solax leírásban.... "Three-phase unbalanced output Maximum 5kW output power on single phase at most" Ki hogyan értelmezi?
@gyorgymotal1390
@gyorgymotal1390 10 ай бұрын
Az "unbalanced output" azt jelenti, hogy aszimmetrikusan táplál ki a három fázisra, fázisonként maximum 5kW-ot.
@zsoltkiss86
@zsoltkiss86 10 ай бұрын
​Köszönöm... De a videó alapján fázisonként max. kb. 5/3 kW​@@gyorgymotal1390
@Mrsmith1314
@Mrsmith1314 10 ай бұрын
@@gyorgymotal1390 Köszönöm!
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
én azt javaslom mindenképp kérdezd meg a napelemes céget és irasd akár bele ezeket a paramétereket a szerződésbe és arra is kérdezz rá, hogy 1 fázison a kiépített rendszer maximum mekkora teljesítményt tud leadni. Előfordulhat hogy pl tud 5kw-ot is az inverter 1 fázison, de visszakorlátozzák, mert mondjuk nem akkora kismegszakító kerül fel. Akár amiatt, hogy az ingatlanban nincs akkora teljesítmény egy fázison és a szolgáltató vonakodik akkora biztosítékot engedélyezni pl van 1x32A + 2x10A és az 5kw-hoz kellene 3x25A és emiatt csak 3x10A-t tesznek az inverterre, ennek érdemes utánajárni...
@villagegarage7363
@villagegarage7363 10 ай бұрын
Láttam éles teszten 12kW-os inverterről 1 fázison közel 12kW-ot lecsurogni. Mondjuk sokat segít, ha a grid mellett a load/ critical load kimeneteket is bekötik, leginkább a fogyasztókat erre kötni, egy 1-0-2 kapcsolót beiktatva, hogy esetleges inverterhiba esetén meg lehessen azt kerülni. Ezzel a 3x8A dologgal nem tudok egyetérteni. Nem utolsó szempont, hogy ilyen bekötés eseténaz összes fogyasztó szünetmentesen üzemelhet szigetüzemben; hibrid ide vagy oda, ha csak a grid csatlakozást használjuk, azt áramszünet esetén ugyanúgy b@szhatjuk, mint a szigetre nem képes sima termelő invertereket. Egyébként remekül összeszedett video, hasznos tartalom. Köszi!
@istvan3146
@istvan3146 10 ай бұрын
Hogyan tudja az asszimetrikus inverter megváltoztatni ez egyes fázisok fogyasztását a hálózat felé? A példának említett 1 fázisú terhelés hogyan megy át a másik kettőre? Vagy csak arról van szó, hogy a szimmetrikus inverterek az egyfázisú fogyasztás mellett a másik kettőre negatív fogyasztást tesznek vagyis aktívan rontják a szimmetriát?
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
jó esetben úgy működik, ha te fogyasztasz 2 kw-ot és termel a napelemed 5kw-t az akksi meg tele van, akkor 3kw-ot irányít az egyik fázisra ahol a fogyasztód van és 1-1kw-ot a másik kettő fázisra. Igenám, de valamelyik ha nem tud egy fázison 5kw-ot leadni (nincs is akkora biztosíték beszerelve és egy korábbi szinkron inverter szoftveresen lett felokosítva), akkor bizony ilyen esetben 3x1,6kw-ot fog leadni és ebből a hálózat felé 2x1,66kw betáplálás és 333W fogyasztás lesz a harmadik fázison.
@istvan3146
@istvan3146 10 ай бұрын
@@dkis100 Ez a szimmetrikus inverter működése, ha jól értem. Az aszimmetrikus csak ehhez képest jobb, az inverter nélküli fogyasztóhoz képest ugyanolyan. Vagy nem?
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
@@istvan3146 igazából én azt szemléltettem, hogy az asszimetrikus mit csinál (de ez program kérdése, akár bármire beprogramozható, majd erre is írok példát, de kérdés, hogy engedélyezik-e) a fenti példámban a mérési ponton 3 x 1 kw betáplálást mérni, miközben megy ugye egy 2kw-os egyfázisú fogyasztónk. Azaz az inverter oldalán egyik fázison ehhez 1kw+2kw teljesítményt kell leadni: azaz azt mondhatjuk a kinti hálózat felé úgy néz ki, mintha szinkron inverterünk lenne fogyasztók nélkül. De be lehetne úgy is programozni, hogy mást csináljon, mondjuk az egyik fázisra max 4kw-ot a másik kettőre meg max 500W-ot termeljen és ezt arányosítsa, de ezt a gyártónak engedélyeztetni kellene stb.
@fgabor87
@fgabor87 10 ай бұрын
Egy kicsit szerintem félreérthető lett. Úgy jön le, hogy ez (csak) az aszimmetrikus inverterek hátránya, hogy azok 1 fázison csak max 8A-t tudnak leadni, pedig ha valaki utánaszámol picit, a szimmetrikus inverter mit csinál? Ha egy fázison van egy 2000 wattos fogyasztó, akkor az inverter azt szétosztja 3 felé, azaz fázisonként ugyan úgy ~8 ampert fog tudni leadni, 8-at a fogyasztónak, 16-ot meg kiküld a hálózatra. Ilyen téren nincs eltérés szimmetrikus és aszimmetrikus között, ha jól értem. Ugyan úgy nem fogja tudni 100%-ban ellátni az egyfázisú nagy fogyasztókat (villanybojler, mosógép, mosogatógép).
@mu_szaki
@mu_szaki 10 ай бұрын
Hát ez igaz. De ez a videó azoknak az user-eknek készült akik most akarnak beruházni első eszközükbe, és nekik még ez is túl sok infó volt. De az észrevételed teljesen korrekt egyébként.
@gabortopa1692
@gabortopa1692 10 ай бұрын
Na várjál, várjál, jól értem, amit 8 percnél mondassz, hogy nem elég, hogy a 2*333 W-ot megveszem a 2 fázisról, de még a tárolóm is merül ugyanennyivel, mert az inverter betáplálja a hálózatba ez a mennyiséget azon a 2 fázison? Ügyes, akkor ezen az 1 kW-on triplán keres a szolgáltató... nem rossz! ;-) Így hogy a fenében fog kijönni a megtérülés a felhasználónak. A DSO-k a felhasználói napelem pályázattal finanszíroztatják a hálózat fejlesztés elmaradásának bizonyos részét.
@dkis100
@dkis100 10 ай бұрын
több idő lesz a megtérülés. a gond, hogy a pályázat kiírója erre nem adott olyan előírást, hogy márpedig kedvező elszámolás vagy csak asszinkron inverter lehet, azaz a kitűzött cél nem feltétlen valósul meg, emlékezzünk vissza, hogy a pályázat célja, hogy megtérülővé tegye a rendszert. Emiatt szerintem meg lehetne az egészet piszkálni finanszírozói oldalról akik biztosítják a pénzt a pályázathoz, nem a célnak megfelelő felhasználásra osztogatják ki a pénzt...
Szigetüzem otthon - a backup ellátás lehetőségeiről
13:50
Tiszta Energiák - napelemes rendszerek
Рет қаралды 4,9 М.
Speedzone műhely: Inverterek - csak az ár a különbség?
28:44
speedzone.hu
Рет қаралды 34 М.
If people acted like cats 🙀😹 LeoNata family #shorts
00:22
LeoNata Family
Рет қаралды 29 МЛН
Увеличили моцареллу для @Lorenzo.bagnati
00:48
Кушать Хочу
Рет қаралды 9 МЛН
Accompanying my daughter to practice dance is so annoying #funny #cute#comedy
00:17
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 23 МЛН
Noodles Eating Challenge, So Magical! So Much Fun#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:33
Dávid Gyula: Az Élet, a Világegyetem meg Minden (Atomcsill, 2024.09.12.)
2:30:45
2024 napelemes trendjei
30:24
Tiszta Energiák - napelemes rendszerek
Рет қаралды 30 М.
NAPELEM és AKKUPAKK - Harmad áron
19:47
Andras Horvath
Рет қаралды 147 М.
Válaszok a bruttó elszámolásos helyzetre - Szakmai Szeminárium 2024. Május 10.
28:17
Tiszta Energiák - napelemes rendszerek
Рет қаралды 1 М.
If people acted like cats 🙀😹 LeoNata family #shorts
00:22
LeoNata Family
Рет қаралды 29 МЛН