Lifepo4 akumulátor: inicializácia / nabitie na 3.57V.

  Рет қаралды 19,531

TO220

TO220

Күн бұрын

Fotovoltaika (Fotovoltika) pre domácnosti s nízkymi energetickými požiadavkami.

Пікірлер: 68
@to220
@to220 Жыл бұрын
Akumulátor som nabíjal na napätie 3.57V Každý si musí uvedomiť že neexistuje univerzálny návod na výrobu akumulátorov. Tento akumulátor má nízku kapacitu, ačkovu kvalitu a tým pádom by mala postačovať aj pasívna BMS. Ale samozrejme keď použijete akumulátor s vyššou kapacitou, béčkova kvalita tak sa nevyhnete použitiu aktívnej BMS s vyšším prúdom.
@PavolFilek
@PavolFilek Жыл бұрын
A mozem vediet co urobi ta zazrcna BMS ak budu clanky s roznou AC impedansiou ? Ktore bude balancovat, tie co idu hore vdaka impedancii alebo tie co idu hore vdaka nizkej kapacite, alebo tie co idu hore kvoli teplote a fazovym prechodom ?
@jjiri1
@jjiri1 Жыл бұрын
Dobrý den. Moc se mě líbí Tvoje stránka a hlavně popis každé "věci podrobně", srozumitelně. Samozřejmě lajky dávám na vše. Je vidět, že umíš, ne jak kiler.., však víš .Tedy nechci pomlouvat, ale v mých 63 rokách snad už můžu povědět svůj názor i když je to v dnešní době nebezpečné. Jsi šikovnej kluk. Přeji hezký den. Jiří
@josefstora3529
@josefstora3529 Жыл бұрын
Co se stane s měničem když se nabije akumulátor a bms odepne akumulátor a panely budou vyrábět? Solární regulátory nesnáší při slunečním svitu odpojovat akumulátor a jdou do věčných lovišt.
@michalmazgal
@michalmazgal Жыл бұрын
Ten rozdíl na bateriích při nabíjení je způsoben průřezem vodiče. Tzn., že kdyby tam byl pořádný vodič, tak to nemusí být z obou stran. Jinak tohle bylo velmi dobře! 👍 + Použil bych hromadu malých nabíječek a nabil je na nejbližší možné napětí, tedy né na 100%, ale jen na tolik, aby bylo na všech stejně. Aby se to mohlo začít ihned používat. ++ Rozhodně je dobré balancovat ihned od nízkého napětí, protože při konci nabíjení může vzniknout velký rozdíl, kvůli kterému BMS baterii odpojí! (Tzn. opravdu balancovat v co největším rozsahu!) +++ 24V systém je vhodný pro fotovoltaiku u které jsou panely paralelně. Tzn., že je napětí fotovoltaiky nízké! (Já to mám optimalizováno tak, že mi míří panely na východ, jihovýchod, jih, jihozápad. Samozřejmě že každý směr má jiný sklon. Je to kvůli tomu, abych měl celý den trvale +- stejný výkon!) => To znamená, že mi nevzniká přes poledne výkonová špička! Prostě se mi baterie celý den dobíjí konstatním proudem... => Že pokud fotovoltaika dává přes poledne víc než jsou baterie schopné pohltit, tak je dobré namířit část panelů jiným směrem, třeba část na východ a část na západ! => Že nabití na 100% je naprosto zbytečné, protože baterie již jsou z výroby vyzkoušeny. Jinak by nebyly odeslány. Tohle se dělá jen v případě, že se kupují v horší kvalitě, kdy se pak nechají ležet na skladě a pak se vybírají do packu ty co mají po měsíci stejné napětí!
@to220
@to220 Жыл бұрын
áno keď sa použije hrubý vodič tak rozdiel napätí bude nižší, ale treba si uvedomiť že keď sa použije hrubý vodič tak zase môžu tiecť obrovské prúdy medzi akumulátormi z dôvodu vyrovnávania napätia.
@michalmazgal
@michalmazgal Жыл бұрын
@@to220 to je pravda. Tam jde o to, že se měl každý zvlášť připojit na nabíječku, která by nabila např. na 3,7V. Což by bylo velmi rychlé. Pak rovnou vyrobit pack. A rovnou začít používat! => Že je naprosto zbytečné nabíjet je externě na 100%. Vy uvádíte, že je to balancování, ale to opravdu není. To je jen společné nabíjení na 100%!
@ikov4005
@ikov4005 Ай бұрын
@@michalmazgal Jeste ti vrze vidlice nebo uz jen ty premiove srouby? Kolik uz bylo a bude shortu na vymackani jedne kolobrndy? Miso - traktoristu Dratenku uz jednoho mame tak trosku pridej...
@dominikdoubek3550
@dominikdoubek3550 Жыл бұрын
Do domu mi to pride ako nevyhnutnosť. Dlhšie uvažujem nad rozumným riešením do paneláku. Nejaká kombinácia fotovoltiky s batériou na zabezpečenie chodu chladničky, svietenia a menšej elektroniky na zníženie spotreby alebo ako prevencia pred výpadkom. V byte je spotreba nízka takže návratnosť je dlhá. Benzinovy generator je zase hlučný + spaliny.
@Slavomir-1977
@Slavomir-1977 Жыл бұрын
Aby to pri prvom zapojení neiskrilo tak sa nabijú kondenzátory cez výkonový rezistor. Čiže pripojiť menič k batériam najprv cez rezistor. Stačí zopár sekund a potom už to neiskrí. To len tak na okraj. Ináč super video.
@samkosamkovic1869
@samkosamkovic1869 Жыл бұрын
Ja pripájam cez žiarovku. Je to šetrné ku konďíkom v meniči.
@ikov4005
@ikov4005 Ай бұрын
JJ takto som prisiel o 50A poistku....Zaiskrilo a bolo po ...
@Dada-z-Trebovy
@Dada-z-Trebovy Жыл бұрын
mohl byste udelat nejake video na solar zapojeny na cerpadlo pro precerpavani vody (fontana, potucek) s merenim vyroby jestli pouzit menic, balancer nebo rovnou cerpadlo co umi 12-24v a mam toto vse v sobe (prime napojeni na solar)
@palipali9250
@palipali9250 Жыл бұрын
Ahoj, mam podobny LiFePo4 akumulator a momentalne ho nabijam z prebytku vyrobenej slnecnej energie. Cize nabijam cez den a vecer/v noci vybijam. Je ale dost mozne, ze budem neskor produkovat vacsi prebytok vyrobenej elektrickej, co sa uz "nezmesti" do akumulatora. A preto rozmyslam, ze by som pocas dna podla potreby nabijanie prerusoval a zapinal odber (napr. pri vareni na elek. sporaku). Moja otazka: aky mas na toto nazor? Nie je to "skodlive" pre LiFePo4 akumulatory, nebude sa tym rapidne skracovat ich zivotnost? Je lepsie radsej nabijanie ukoncit (napr. kratko pred zapadom slnka) a az potom zacat odoberat energiu z akumulatora? Dakujem vopred za tvoj nazor.
@to220
@to220 Жыл бұрын
Rozhodne je rozumnejšie energiu ani neukladať do akumulátoru, ale ju využívať cez deň, to znamená keď budeš variť tak časť energie ide z akumulátoru a časť energie ide z fotovoltaiky. Keby si začal variť až večer tak ten akumulátor dostane podstatne viac zabrať. Väčšinu meničov je možné nastaviť tak, aby čerpali energiu prioritne s panelov a až následne energiu z batérie.
@palipali9250
@palipali9250 Жыл бұрын
Dik za odpoved, ano, to je mi jasne ze najlepsie je energiu priamo spotrebovat. To aj robim, pretoze moja regulacia nabija akumulator iba z prebytku (merana spotreba celeho bytu je regulovana na nulu). Takze ked sa zapne vacsi spotrebic, nabijaci prud sa reguluje smerom dole az na nulu a ked sa spotrebic vypne, tak sa zase nabijanie reguluje smerom nahor .... regulacia sa snazi udrziavat nulovu celkovu spotrebu. Cize ked bezi sporak pri vareni, tak aj nabijaci prud kolise podla toho, ako sa zapina a vypina spirala na sporaku. Takisto pri aktivovanom vybijani akumulatora, "riadiaci system" reguluje vybijanie a dodava do siete iba tolko energie, aby bola celkova spotreba celeho bytu zhruba nulova. .... ako som spominal, zatial mi kapacita akumulatora staci a dokazem cely prebytok energie "uschovat" do akumulatora. Ale ako sa dni prdlzuju a bude aj viac slnecno, pravdepodobne potom uz nebude kapacita mojho akumulatora stacit. Preto ma napadla myslienka, ze by som pocas dna aktivoval aj vybijanie (momentalne je cez den deaktivovane) .... To by potom v extremnom pripade znamenalo, ze pocas slnecneho dna a pri vareni by sa striedalo nabijanie a vybijanie kazdych ca 10-15sek, podla toho ako by sa spirala sporaku vypinala a zapinala. Jedna sa ale o "malicky" solarny system, a nabijanie aj vybijanie je obmedzene na max. 500-600W, cize maximalne cca 20A (25V Akumulator). A pri tomto striedajucom sa nabijani/vybijani mam pochybnosti, ci to nie je extremne zatazujuce na zivotnost akumulatora. Alebo to mozno nie je problem pre LiFePo4 akumulatory ... neviem ... a preto hladam nazory ludi, ktori sa v tom "trocha" vyznaju ...
@jirkakosek9110
@jirkakosek9110 Жыл бұрын
Dobrý den, uděláte prosím video o současném stavu vaší fotovoltaiky, baterie, měnič.... Děkuji.
@jancapka3580
@jancapka3580 Жыл бұрын
Dobrý večer, přidávám se k prosbě o natočení videa o podrobnostech fotovoltaiky. Pomůže mi to v hlavě sesumírovat některé vychytávky k fotovoltaice, které na tomto kanále už byly prezentovány...;-) Hlavně co se vytěžováků přebytků týká... Ale nejsem si tak úplně jistý, jestli mi to ve finále pomůže s tím mým Čínským hybridem.;-).Taky děkuji za úvahu o tom.;-)
@amperak
@amperak Жыл бұрын
TOčko na tom bude uplně stejně jak já. viudeo o mé FVE už dva roky není, protože furt něco předělávám a zkouším.
@jancapka3580
@jancapka3580 Жыл бұрын
@@amperak To by laikům, nebo začátečníkům vůbec nevadilo, že se pořád něco mění;-)... Ale může to inspirovat i třeba se vyvarovat některých začátečnických chyb... Žádný učený z nebe nespadl... Předpokládám, že spousta nadšenců na takové videa čeká a vyhledává je.:-)
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@jancapka3580 právěže je zajímá, jak to daný člověk má udělané, aby tro okopírovali, protože jemu to funguje.
@jirkakosek9110
@jirkakosek9110 Жыл бұрын
​@@amperak nebudu lhát, že nechci kopírovat,i když to není přesné. Nejsem tak zručný, abych si vlastnoručně vyrobil střídač apod. A také nejsem vystudovaný elektrotechnik. Jen prostě obdivuji, když někdo umí. Nemohu si dovolit koupit zařízení za desítky tisíc, které bude vše umět. Tak hledám nápady jak to řešit jinou cestou. Na ohřev bojleru mám Siton, ale něž jsem si koupil hotovou a oživenou desku , tak jsem viděl spoustu videjí. Takže já osobně hledám inspiraci. Děkuji.
@longosko2
@longosko2 Жыл бұрын
Keď crashne FW v BMS tak by malo ostať v stave že nedovolí ani nabíjanie a ani vybijanie. Čiže je jedno ako je HW ochrana nastavená keď to bude cele off. Mám doma dve vadne Daly BMS. Necítim sa previnilo keď používam BMS čo zvládne všetky typy batérií 😁
@jandarmo5477
@jandarmo5477 Жыл бұрын
ak z 2,2 kWp panelov využijete 3MWh ročne tak 👍👍👍 , tiež som míňal okolo 3,8 MWh ročne ale na podobnú úsporu potrebujem dvojnásobok kWp panelov
@to220
@to220 Жыл бұрын
Tak v skutočnosti to bude o niečo menej ako 3MW, ešte mi neskončil môj kalendárny rok (odkedy som namontoval fotovoltaiku) a som to len odhadoval, zaokrúhľoval. Další Fakt je že som začal paradoxne šetriť, keďže človek sa musí prispôsobiť slnku A niektoré energetické náročné veci robí vtedy len keď svieti slnko to znamená že robí podstatne menej energetický náročných vecí a to je ten paradox. Každopádne odporúčané minimum je asi 5kWp aby sa človek nemusel uskromniť na svojej spotrebe.
@to220
@to220 Жыл бұрын
V rýchlosti tu ešte napíšem moje výpočty ktoré som urobil vo videu, Ale fakt je to len orientačné, ale približne to sedí. Rok 2021 Pred 3.5MWh po 1.8MWh = 1.7MWh úspora (rok 2022). Rok 2023 predpokladaná spotreba 800kWh čiže 3.5MWh - 800kWh = 2.7 MWh. To znamená že 8 x 285Wp panelov mi vyrobilo teoreticky 2.7MWh a to pri ideálnom 35 stupňov uhle a otočené na ideálny Juh.
@pitkyss1
@pitkyss1 9 күн бұрын
ked si to majiteľ v zime vypinal tak odstavil aj MPPT a tak sa mu to ani nedobijalo? ...
@to220
@to220 9 күн бұрын
pri niektorých čínskych invertoroch, keď je vypnutý iba sínus, mppt funguje ďalej, takže sa aku nabíja
@gx112bluedevil
@gx112bluedevil Жыл бұрын
Ahoj. Ak dojde stava baterkam tak ten AC vstup funguje tak ze sa prepne menic na rezim ,odstavenia bateriek aj FV? Alebo lsluzi aj na pricucavanie si elek. z distribucku? Prietoky asi nema spatne cez ten AC in?
Жыл бұрын
ahoj. Kolik je max zatížení měniče? možná by pomohlo vysvětlit, normální stav napr. 2000W 24hodin a při překročení to zvládne 3000W po dobu 15 minut pak hlásí chybu? měnič má ochranu a vypne se 🤔
@to220
@to220 Жыл бұрын
Toto je nejaký extra lacný menič a nezvláda absolútne žiadne preťaženie. Na nominálny výkon to môže ísť ľubovoľne dlho, ovšem nesmie sa to prehriať z dôvodu letných horúčav. Každopádne zvláda to maximálne päť sekúnd preťaženia a nie 15 minút.
@jaroslavzapletal8490
@jaroslavzapletal8490 Жыл бұрын
Při jakém minimálním napětí baterek stridac vypne? Dá se to nastavit?
@TruckerJozef
@TruckerJozef Жыл бұрын
Dá sa nastaviť
Жыл бұрын
Aktívny balancér je dráhy ako BMS? Môj stál cca 55 EUR a dokáže balancovať prúdom až 5A. Kupoval som ho schválne, lebo články mám Bčkové, a bez balancéra sa baterka prakticky nedala používať (počas nabíjania sa články rozlietali). Ale balancér za 55 EUR mi aj z takýchto článkov dokáže vyťažiť maximum.
@to220
@to220 Жыл бұрын
100A BMS od tohto výrobcu stojí 60 euro. A čo sa týka balancovania tak poniektorí tvrdia že kvalitné akumulátory sa vôbec nerozbalanciu. Tak potom neviem čo je na tom pravdy.
Жыл бұрын
@@to220 Ako beriem, že ak sú naozaj kvalitné a vybraté do série tak, aby mali čo "najpodobnejšiu" charakteristiku - beriem. Ale zasa ja som kupoval články 300Ah, a BMS je Smart s umožňujúce nabíjať až 200A. Takže aj tá cena je niekde inde.
@dominikdoubek3550
@dominikdoubek3550 Жыл бұрын
Ked už kupujem niečo tak hodnotné ako batéria ku fotovoltike tak nepriplatiť si napr. 50€ na poriadnu BMS s balansovaním mi príde dosť nerozumné. Veď chcem aby to fungovalo čo najdlhšie a bezpečne.
@to220
@to220 Жыл бұрын
@@dominikdoubek3550 Táto bms za 60 euro má balancer a plne nastaviteľný presne ako človek potrebuje. Takže nie je potreba kupovať hlúpi aktívny balancér, ktorý stojí rovnako ako tato bms Samozrejme ako som napísal pri vyšších kapacitách a pri B kvalite akumulátorov už je aktívny balancer nevyhnutnosť.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
musíš ty články nabít, nechat ustálit a pak pozapojovat. měl jsem rozlítané whinstony nové a takhle přesně jsem to musel udělat.
@5jaroslav
@5jaroslav 11 ай бұрын
jedna otazka, kedze som si kupil tiez 280 ah 16 ks, a chcem ich dat do serie aby som mal 48V system, ale zaujima ma ta BMS, staci mi 200 A ????
@to220
@to220 11 ай бұрын
Bms musíš vyberať podľa toho akým prúdom chceš vybíjať akumulátory. Keď máš 5 kW menič A tie akumulátory majú väčšinou 1C, tak áno potrebuješ 200A bms. 200 ampérov krát 50V to je 10 kW, to znamená že skôr sa ti vypne menič ako BMS. A väčšinou BMS majú možnosť si nastaviť krátkodobo vyšší prúd, záleží od výrobcu.
@5jaroslav
@5jaroslav 11 ай бұрын
@@to220 ok, este dalsia otazka, kedze som v teme novacik, chcem si kupit hybridny invertor, bud takyto isty alebo kzbin.info/www/bejne/iX3GlGePg62katE alebo od firmy powmr, chalan na videu to ma pekne zdokumentovane hlavne nastavenie menica, ale ja mam problem s tym, ze s domovej pripojky mi ide kabel do domu 3 fazy, a do garaze s domovej pripojky tiez 3 fazy, v garazi budem mat so strechy kedze je to dvojgaraz a na jednu polovicu sa mi zmesti 12 panelov, a moja otazka je, ze aj chalan ma vstup AC, aj vystup AC, cize mozem zobrat jednu fazu v garazi s kabla a zapojit to na vstup s verejnej siete, a druhu fazu na vystup AC do domu cez ten isty kabel ?
@5jaroslav
@5jaroslav 11 ай бұрын
alebo budem musiet natiahnut a zakopat dalsi kabel do zeme, kde ho spojim v domovej pripojke na dom, ?
@to220
@to220 11 ай бұрын
@@5jaroslav spojiť vstup s výstupom meniča nie je dobrý nápad a nebude to fungovať. Dokonca sa to môže zničiť. Menič musí mať vlastný AC vstup istený ističom, pri preťažení meniča nastáva premostenie pomocou relé ktoré privedie AC vstup na AC výstup. Jediné riešenie je prerobiť trojfázovú garáž na jednofázovú a ten kábel využívať na vstup a druhý kábel, 2. žilu využívať na výstup z meniča. Ale najvhodnejšie riešenie je také že sa vôbec menič nepripojí na sieť (bude fungovať v ostrovnom režime) a do domu sa nainštaluje prepínač sietí, čiže pri výpadku meniča, prepínač sieti to vyhodnotí a sa prepne na sieť.
@5jaroslav
@5jaroslav 11 ай бұрын
@@to220 no ale ten menic vie automaticky prepnut siet na ostrovny rezim popripade vybitej baterie aj prepnut na on grid, no ja by som skor prerobil garaz na 1 fazu, a druhu fazu by som dal na vystup do domu, s tym ze by som tuto fazu prepojil tiez v domovej pripojke, ja to nakreslim a dam sem linku,
@kamenskypatrik
@kamenskypatrik Жыл бұрын
Podľa čoho si určil akým momentom máš dotiahnuť skrutky? Pretože výrobca udáva tlak v kilogramoch, ale ako to previesť na uťahovací moment to netuším.
@to220
@to220 Жыл бұрын
No nijako som to neprepočítal a osobne si myslím že to je aj jedno. Ako som povedal aj vo videu, tak akumulátory sa môžu používať aj bez toho aby boli stlačené. Takže ja som to vyriešil tak že je to len jemne dotiahnuté, aby to držalo pokope a netrápi ma o niečo kratšia životnosť.
@Slavomir-1977
@Slavomir-1977 Жыл бұрын
Ten moment v Nm by zaujímal aj mňa. Ak by sa to dalo tak ho sem napíš.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
@@Slavomir-1977 jednoduše. pořádně to sešroubovat, nějak na citovku. pokud jsou aku nové, nejsou vyboulené, tak to je výhra.
Жыл бұрын
Ak výrobca uvádza moment v kilogramoch, tak na základnej škole sa učí, aká je tiahová sila - a tá je v hodnote gravitačného zrýchlenia. Takže ak to chceš v newtonmetroch, tak mi to vychádza hodnota uvedená v kilogramoch krát gravitačné zrýchlenie (9,81 m/s-1, takže približne 10) a máš silu v newtonmetroch. Aspoň ja by som to takto počítal.
@to220
@to220 Жыл бұрын
@ Výrobca to preto neuvádza v Nm lebo záleží že koľko prítlačných skrutiek sa použije, aké závity sa použijú a tak ďalej a tak ďalej, čiže technicky to nie je možné ani uvádzať v Nm.
@mirek3542
@mirek3542 Жыл бұрын
Na obale je minusove napatie
@to220
@to220 Жыл бұрын
Tieto články vo videu majú izolačnú podložku na mínuse to znamená že kladný pól je na obale, vidno to aj vo videu.
32 Jak vyrobit nejsilnější 12V Lifepo4 baterií na trhu
38:27
Electronpower
Рет қаралды 13 М.
PB nebo LiFePO4 - jaký akumulátor k FVE?
14:34
amperak
Рет қаралды 72 М.
哈莉奎因怎么变骷髅了#小丑 #shorts
00:19
好人小丑
Рет қаралды 55 МЛН
LiFePo baterie koupené levně
10:03
Sunny boy & Carrots
Рет қаралды 14 М.
4.8KWh 200Ah/24V battery LiFePO4 system with BMS 200A
13:22
American Tech
Рет қаралды 783 М.
25 Nastavení malé12V LiFepo4  Baterky 230Ah +  silná komprese
6:29
Ako otestovať funkčnosť BMS pomocou rezistorov?
10:37
LiFePo baterie na doma part 1
9:29
Sunny boy & Carrots
Рет қаралды 6 М.