Tokarka - napęd posuwu wzdłużnego na silniku dc 24V #3 - Lathe power feed dc 24V motor.

  Рет қаралды 5,331

Piotr Sosna

Piotr Sosna

Күн бұрын

Napęd posuwu do tokarki na silniku dc 24v. Kolejna i ostatnia część moich zmagań z tą modyfikacją .
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, jak został wykonany sterownik i jakie elementy wykorzystałem przy budowie napisz na wimanek@gmail.com .

Пікірлер: 40
@davrome4764
@davrome4764 3 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam, super ze jest ta ostatnia cześć filmu. Dzięki. Ben
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@ryss15
@ryss15 3 жыл бұрын
Strasznie mi sie podoba ta tokarka. Mieszkam w Berlinie i czesto widze ogloszenia tego typu historycznych maszyn za smieszne pieniadze. Jak juz wybuduje garaz to sobie taka kupie. Narazie mam ddr-owska Feinmechaniker Drehbank.
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Dziękuję :) Oczywiście polecam taką renowację . Fajna zabawa a zdobyte doświadczenie bezcenne. Przy okazji zyskujemy całkiem fajny sprzęt. Pozdrawiam :)
@paweisyn7446
@paweisyn7446 3 жыл бұрын
O! Jest film,już oglądam i pozdrawiam. Paweł.
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Zapraszam i również pozdrawiam :)
@paweisyn7446
@paweisyn7446 3 жыл бұрын
@@wimanps Oglądam wszystkie. Moją przypadłością jest brak skrobnięcia komentarza pod filmem. Temu na samym początku oglądania napisałem ;) ... I również zapraszam :)
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
@@paweisyn7446 Dziękuję .Ostatnio mam wyjątkowo mało czasu ,ale chętnie odwiedzam kanały moich subskrybentów . Wpadam, oglądam, zostawiam łapkę :)
@przemekkastomajzer7375
@przemekkastomajzer7375 3 жыл бұрын
Dobra robota, wygodnie i cicho.
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam :)
@kolbakolba
@kolbakolba 3 жыл бұрын
Jakość wykonania modyfikacji na najwyższym poziomie.
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam :)
@mazy615
@mazy615 3 жыл бұрын
Super robota !
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam :)
@andrzejmazur7288
@andrzejmazur7288 Жыл бұрын
👍
@zygmuntszulowski4197
@zygmuntszulowski4197 3 жыл бұрын
Witaj Piotrze! Estetyka technologii na wysokim poziomie, szybkim posuwem nie ma co się przejmować, wydłuży się resurs nakrętki a swoją drogą tokarka nie jest gigantem w kontekście długości łoża to dla sportu można ręcznie, prawda?. Żeby był i posuw roboczy w rozsądnym diapazonie i uzyskać szybkie przesuwy suportu na odjezdzie i dojezdzie narzędzia do materiału a to trzeba pokombinować w mechanice i elektrycznie, rozwiązanie pewnie można znalezć, ale eleganckie rozwiązania wymagają czasu, pieniędzy, obliczeń i pomyślunku, fizyka, przyroda i co się z tym wiąże mechanika nic za darmo nie d a j ą, niestety. Pozdrawiam i szacunek!
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Witaj Zygmunt :) Tak, co racja to racja. Dziękuję i pozdrawiam :)
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 5 ай бұрын
Lepiej jeżeli posuw jest sprzężony z obrotami. Można robić gwinty
@micha3502
@micha3502 3 жыл бұрын
Ciekawe czy gwint by wyszedł na tym posuwie , pewnie trzeba by było policzyć i podzielić obroty , ale do toczenia super :)
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Myślę ,że ciężko było by uzyskać na takim posuwie jakiś sensowny gwint . Trzeba liczyć się z tym ,że przy coraz większym zagłębieniu się w materiale, będą coraz większe obciążenia takiego posuwu i prędkość nie będzie stabilna. Efekt wiadomy. Do gwintów to było by trzeba już zastosować jakiś silnik krokowy i enkoder na wrzecionie. Dziękuję i pozdrawiam :)
@mission_possible2016
@mission_possible2016 3 жыл бұрын
Czy wyłączniki krańcowe są wpięte w obwód silnika, czy fizycznie rozłączają silnik? Jeśli tak to proszę obserwować zachowanie, moment rozłączania generuje dość mocna iskrę co niekorzystnie wpływa na styki w niesprzyjających okolicznościach styki mogą się skleić i nie rozłączą napędu. Natomiast jeśli nie są wpięte w obwód tylko rozłączają pośrednio awaria może nastąpić w tym miejscu (zwarty mosfet w mostku H lub coś w tym stylu). Efekt podobny jak wyżej. Bardzo fajnie wykonane, na pewno pomocne i faktycznie przydałby się szybszy powrót. Super, pozdrawiam.
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Dziękuję za czujność:) Tak ,rzeczywiście mogą wystąpić takie awarie . W moim przypadku awaria mostka H. Z tego co pisze producent mostek H na BTS7960 posiada zabezpieczenia np. termiczne, przeciw zwarciowe, przeciążeniowe. Trudno powiedzieć na ile się sprawdzą w razie W , dlatego też nie wyobrażam sobie ,żeby nie kontrolować stale takiego automatycznego posuwu a wyłącznik krańcowy traktować tylko jako ogranicznik zakresu a nie wyłącznik awaryjny. Ręka zawsze w pogotowiu ,żeby rozłączyć nakrętkę posuwu . Tokarka to niestety taki twór ,że trzeba być cały czas czujnym. Dziękuję i pozdrawiam :)
@PP.EKOTECH
@PP.EKOTECH 2 жыл бұрын
Witam. Dla mnie rewelacja.. !!! :) Jeszcze nie wsadziłem tokarki do domu , po zakupie.. bo nie było czasu.. :) Mam nadzieje ,że w tym roku się uda !? ;) Mam pytanie , jaki silniki użyłeś .. ? Moj kuzyn użył silników 12 V z wycieraczek z regulatorem obrotów do frezarki... . . Nawet fajnie sie mu to sprawdza.. ! :) Pozdrawiam Paweł P. z Bukowiny Tatrz. Hej !
@wimanps
@wimanps 2 жыл бұрын
Witam i dziękuję za komentrz.Ja mam silnik na 24v. Przypuszczam ,że na 12 v też by dał radę ,ale lepiej mieć moc w zapasie. Fajne siliki na 24v można kupić z napędów posuwu drutu do migomatu, ale nie wiem jakie teraz ceny. Pozdrawiam :)
@Ancykrys666
@Ancykrys666 2 жыл бұрын
Witam mógłbyś udostepnić schemat podlączenia?
@andrzejhs1482
@andrzejhs1482 3 жыл бұрын
Wspaniałe urządzenia. Skonstruował Pan przesiadkę taśmową do metalu ? Bo mam zamiar cos takiego zrobić
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Od jakiegoś czasu przymierzem się do takiej przecinarki i jestem na etapie zbierania materiałów. Myślałem nawet ,że zacznę tej zimy , ale nie wiem bo czasu mało. Inna sprawa ,że robię głównie ze złomu i ciężko znaleźć potrzebne rzeczy na już . Mam już przekładnie ,ale muszę ją zmodyfikować . Jest mi też potrzebny materiał na koła . Planuję koła około 200mm i myślałem o taśmie 19mm ,ale to przymiarki. Będzie ciężko bo tego czasu mam rzeczywiście mało. Nawet już mało co zamieszczam na yt. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :)
@MikeB_workshop
@MikeB_workshop 3 жыл бұрын
Fajnie to wyszło , pięknie działa i estetycznie wykonane , leci lajk ;P Powiedz mi proszę czy synchronizujesz jakoś obroty do wrzeciona ? Gwintów chyba na tym nie da się wykonać ? Ja właśnie buduje u siebie na kanale mini CNC . Zapraszam też do mnie
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Dziękuję :) Nie synchronizuję obrotów do wrzeciona. Kiedyś myślałem o takiej przeróbce ,ale chyba trochę za mało gwintuję na tokarce ,żeby się taka przeróbka opłacała ,ale oczywiście nigdy nie wiadomo . Dziękuję za zaproszenie :) Pozdrawiam :)
@sawomirjankowski4364
@sawomirjankowski4364 3 жыл бұрын
Witam Panie Piotrze mam taką samą tokarkę.Mam pytanie ma bicie na uchwycie niewiem jak to wyregulować , co to trzeba zrobić , czy to trzeba rozebrać i wymienić tuleje co to z tym zrobić.Proszę o radę.
@andrejchronos
@andrejchronos 3 жыл бұрын
W innym temacie ;) jak demontujesz wrzeciono jak masz zrealizowane lozysko oporowe? Mozna jakies zdjecie? Mam podobna tokarke i nie wiem jak wyjac wrzeciennik.
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
Witam ! Zaczynając od "tyłu" wrzeciona mam tak : nakrętka kontrująca , łożysko oporowe , następnie jest element połączony z korpusem wrzeciennika , znowu łożysko oporowe i za nim dwie nakrętki kontrujące. Właśnie w tym miejscu kasuję luz na przedniej panewce ,która jest w kształcie stożka. Za tymi łożyskami oporowymi jest jeszcze zębatka gitary i panewka prosta w korpusie z możliwością regulacji luzu promieniowego.Za tą panewką jest koło pasowe, zębatka odboczki i dopiero panewka stożkowa i wiadomo uchwyt tokarski. Zdemontowanie wrzeciona to odkręcenie właśnie z tyłu wszystkich nakrętek kontrujących i wyjęcie łożysk oporowych i zębatki na klinie. U mnie muszę też zdemontować element połączony z korpusem ,o którym pisałem wcześniej. Dobrze jest poluzować panewkę z tyłu korpusu . Teraz teoretycznie pobijając oś wrzeciona delikatnie z tyłu powinna ona wyjść . U mnie koło pasowe jest ruchome na osi natomiast na klinie jest duża zębatka od odboczki. Czyli koło pasowe powinno spokojnie zejść z osi wrzeciona i jedynie ta zębatka może bardziej siedzieć na osi . To chyba wszystko. Jeżeli zobaczysz mój film prezentujący moją tokarkę kzbin.info/www/bejne/nqenh6qom7eSbNk to wydaje mi się ,że zorientujesz się jak to jest u mnie biorąc pod uwagę mój zakręcony opis. W Twojej tokarce może być to inaczej rozwiązane . Mam wrażenie ,że w mojej było coś przerabiane i oryginalnie wyglądało to inaczej. Pozdrawiam :)
@kolbakolba
@kolbakolba 3 жыл бұрын
@@wimanps cenne informacje, w moim zabytku brak pasa między wałkiem pośrednim ,a wrzecionem . Dzięki Pana filmom proces remontu i usprawnień będzie przebiegał o wiele szybciej.
@andrejchronos
@andrejchronos 3 жыл бұрын
Wlasnie w mojej nie mam lozysk oporowych. Zamiast mich mam trzpien trzymany na deoch szpilkach. Trzpien ten dociska brazowy walek do zebatki. Jednak zebatka nie chce zejsc bowiem trzpien zaklepal jakby koncowke wrzeciona. Mowisz ze twoja zebatka byla na klinie moja prawdopodobnie tez tak bd zamocowan. Musze wiec odciac te zaklepana czesc i sprobowac sciagnac zebatke sciagaczem. Dzieki;)
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
@@andrejchronos Trochę mi wygląda na to ,że masz trochę takie rozwiązanie jak na tym zdjęciu albo podobne. thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x901c/c8/f1/d9/tokarka-niemiecka-unikat-chemnitz-busko-zdroj-149497977.jpg Zębatka powinna być raczej na jakimś klinku . Trzeba to jakoś małymi kroczkami rozbierać i próbować różnych rozwiązań. Czasami coś wydaje się skomplikowane ,a w gruncie rzeczy może być zrobione bardzo prosto. Wiadomo jest to stare i może być zapieczone. W mojej tokarce przypuszczam ,że też kiedyś nie było łożysk oporowych i było to inaczej skonstruowane . Widać po tej konstrukcji u mnie , że nie jest to fabryczne wykonanie ,tylko późniejsza modyfikacja.
@wimanps
@wimanps 3 жыл бұрын
@@kolbakolba Dziękuję i cieszę się ,że moje filmy są w jakiś sposób użyteczne. Pozdrawiam :)
@buildingshow5858
@buildingshow5858 2 жыл бұрын
Możesz powiedzieć jaki to silnik? Moment obrotowy itd? Ew skąd zakup ;) potrzebuje wykonać posuw do frezarki
@wimanps
@wimanps 2 жыл бұрын
Silnik pozyskałem ze złomu tak ,że nie wiem jaki ma moment. Jest to standartdowy silnik na 24v z wycieraczek raczej dużego samochodu . Mam tu na myśli samochód ciężarowy , tir ,autobus. Kiedyś do frezarki myślałem o takim silniku z migomatu : allegro.pl/oferta/silnik-do-podajnik-drutu-migomat-24v-dc-9272325498 albo mocnijszy allegro.pl/oferta/silnik-przekladni-24v-dc-odwracalny-adapter-45w-11449548370 Pozdrawiam :)
@goldas2
@goldas2 2 жыл бұрын
swietne rozwiazanie ale ja nielubie wydac kasy zdecydowanie wole zrobic samemu jak najwiecej :))) -Pozdrawiam (kzbin.info/www/bejne/jnjGmZuCg7dld6s) kasa kasą a satysfakcja duza
@wimanps
@wimanps 2 жыл бұрын
Ja też wolę dużo robić sam ,ale czasami z braku czasu trzeba trochę wydać. Pozdrawiam :)
self-made lathe - SUPPORT DRIVE
10:13
edward
Рет қаралды 4,7 М.
I Over-Engineered this Machine, cause Manufacturers Didn't
1:23:24
Marius Hornberger
Рет қаралды 1,7 МЛН
English or Spanish 🤣
00:16
GL Show
Рет қаралды 16 МЛН
Фейковый воришка 😂
00:51
КАРЕНА МАКАРЕНА
Рет қаралды 6 МЛН
Tokarka - napęd posuwu wzdłużnego na silniku dc 24V #1
9:33
Piotr Sosna
Рет қаралды 5 М.
Electromagnetic Aircraft Launcher
15:09
Tom Stanton
Рет қаралды 959 М.
Обновленный станок для разборки кабеля R-120
1:37
СМК-Ресурс Станки для разделки кабеля
Рет қаралды 597
TOKARKA- napęd śruby pociągowej posuwu wzdłużnego ukończony !!!
20:26
Electric Motor Build - Make a simple electric motor
13:19
The Engineering Mindset
Рет қаралды 384 М.
Mini Lathe Cross Slide Improvements
6:07
The Recreational Machinist
Рет қаралды 207 М.
Tokarka - napęd posuwu wzdłużnego na silniku dc 24V #2
9:36
Piotr Sosna
Рет қаралды 4,1 М.
Power Supplies and Electronic Life-Hacks (ElectroBOOM101 - 009)
14:37
ElectroBOOM
Рет қаралды 1,5 МЛН
What’s the best iPhone or Android?
0:48
Batyr White
Рет қаралды 2,8 МЛН
Google Pixel 9/Pro Review: Gimmick or Good?
24:05
Marques Brownlee
Рет қаралды 3,8 МЛН
tag her 🤣💕 #miniphone #smartphone #iphone #samsung #fyp
0:11
Pockify™
Рет қаралды 1,8 МЛН