Tomáš Petrásek - Na stopě obyvatelných planet (Pátečníci 3.8.2018)

  Рет қаралды 187,012

LLionTV

LLionTV

5 жыл бұрын

(Záznam byl zpracován z teprve nedávno převzatého materiálu, s ponechanou zjednodušenou editací. Omluva za opožděné publikování.)
Již více než dvě dekády objevujeme planety u jiných hvězd, a zejména v posledních letech se proud objevů změnil ve skutečnou záplavu. Tušená exoplanetární džungle začíná nabývat reálnější obrysy - a v mnohém předstihla i ty nejtroufalejší vize, ať již jde o počet nebo charakter úlovků. Můžeme mezi nimi najít i obyvatelné planety? Jak bychom je rozpoznali? A co obyvatelnou planetou vlastně rozumíme? Vydejme se spolu do divočiny cizích sluncí, bizarních světů, detekčních chyb a novinářských kachen!
Tomáš Petrásek se narodil v roce 1984 v Praze, vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, v současné době pracuje ve Fyziologickém ústavu AV ČR a Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování. Ve volné čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie. Je autorem populárně naučné série Vzdálené světy (společně s Igorem Duszkem), zabývající se problematikou exobiologie, a stejnojmenné webové stránky. Na pole sci-fi vstoupil novelou Poslední hlídka (ve sborníku Mlok 2007, samostatně vyšla v roce 2012) a povídkami Tvůrci (Kočas 2009) a Bensonové efekt (v antologii Terra Nullius, 2015).
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...
Další informace:
www.patecnici.net
patecnici.cyklus

Пікірлер: 49
@dusantetek8419
@dusantetek8419 4 жыл бұрын
Zkouknul jsem vše od pana Petráska co je na youtube a musím mu tedy vyseknout poklonu. Opravdu výborné přednášky, perfektní projev.
@martinmuller1595
@martinmuller1595 2 жыл бұрын
presne. ma toho na youtube malo sakra
@zdenekturzik9535
@zdenekturzik9535 Жыл бұрын
! A
@pavelpelanp3141
@pavelpelanp3141 3 жыл бұрын
Ja se na prednasky p. Petraska divam opozdene... Ja netusil ze vubec existuje ale muzu za sebe povedet ze nelituji... Styl prednasky.. komunikacne je absolutne TOP i pro amatery ... p. Petrasek ma pred sebou velkou budoucnost coz potesi ze se v Cechach takovyto vedci jeste vyskytuji... Tedy abych se nedotknul vedcu z jinych oboru ale ziram... p. Petrasek jste top liga... To je mysleno naprosto seriozne..!!!
@KVPetr
@KVPetr 5 жыл бұрын
Tomáš Petrásek má hodně zajímavé přednášky, dobře připravené, výborně přednesené, a hlavně o tématech, která mnoho lidí nenechají v klidu spát, ale většina ostatních vědců je považuje za sci-fi. Přesto je Tomáš rozebírá s použitím vědeckých faktů a důkazů. Skvělá práce, škoda že nemá přednášky častěji. Díky moc.
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 5 жыл бұрын
Další přednášku u nás bude mít letos v létě. Víme že je oblíbený, takže se ho snažíme jednou za rok využít. Ale ne zase o moc častěji, abychom jej nepřetížili. :-)
@rschlesinger
@rschlesinger 5 жыл бұрын
Další skvělá přednáška Tomáše Petráska, díky
@spesunica6147
@spesunica6147 4 жыл бұрын
"není dilem inteligentného dizajnéra"(zrejme myslel Boha)a potom vysvetlí ako je to inteligentne zariadené,🙂.ako aj všetky prírodné fyzikálne a chemické zákony.Ak sú zákony musí existovať zákonodarca.napr.teoria veľkého tresku...neni nutné pokladať ju za fakt aby sa mohlo povedať že keď vybuchne knižnica určite nevznikne lexikón🙂
@adamchudik5477
@adamchudik5477 2 жыл бұрын
@@spesunica6147 KRISTE co je to za človieka?? !!!!!
@wifirus2628
@wifirus2628 2 жыл бұрын
@@spesunica6147 Pokiaľ existuje nekonečné malá pravdepodobnosť, že dôjde k usporiadaniu vesmíru tak ako ho poznáme tak pri dostatočnom počte opakovaní všetkých možností nastane s určitosťou na 100% to čo teraz okolo seba vnímame. Takže inými slovami, ak existuje Boh tak je neskutočne lenivý pretože iba jeden raz urobil čosi dokonalé a odvtedy ništom ništ. Alebo to kdesi za rohom poriadne fláka a v tých iných vesmiroch chodia ľudia na ušiach , rozmnožujú sa nosmi tlieskajúc pritom nohami a rukami si držia riť aby sa z toho neposrali a nepadalo im to rovno na hlavu.
@felixhejtman4773
@felixhejtman4773 5 жыл бұрын
Toto téma je skutečně velmi zajímavé, díky moc...................LIKOS
@mifak666
@mifak666 3 жыл бұрын
Chvíli jsem přemýšlel, kdo tak může dát palec dolů a přišel jsem na to. Plochozemci přece! :D Výborná přednáška, děkujeme :)
@sona5900
@sona5900 4 жыл бұрын
Výborná přednáška! Dozvěděla jsem se řadu nových a zajímavých informací.
5 жыл бұрын
Perfektná prednáška, informácie ktoré som dlho márne hľadal
@jdbox7356
@jdbox7356 3 жыл бұрын
haha
@ifenderleuchter3885
@ifenderleuchter3885 4 жыл бұрын
Srozumitelne ,perfekt!
@miroslavsvana2384
@miroslavsvana2384 3 жыл бұрын
Perfektná prednaska
@jindrich2485
@jindrich2485 2 жыл бұрын
Je to tady! Webuv teleskop už maká na datech pro pokračování :-)
@jozefvanco5357
@jozefvanco5357 3 жыл бұрын
Zdravím. Náhodou som natrafil na tento kanál s prednáškami na akademickej pôde - a veruže je čo sa zaujímavého dozvedieť. ☺
@psmlmakarena
@psmlmakarena Жыл бұрын
Jako vždy bezvadná přednáška. Važme si všichni toho, že nám doba přinesla KZbin !!
@Vencino
@Vencino 5 жыл бұрын
pane Petrásek prvotřídní přednáška, na co zapínat večer televizi, když tu máme Vás, děkuji
@petrbenatzky5018
@petrbenatzky5018 Жыл бұрын
Obdivuji pana Petráska a řadím ho do Top5 přednášejících. Ale problém mám se samotným tématem. Když si uvědomíme vzdálenosti ve vesmíru, že třeba k nejbližší hvězdě bychom současnou technikou letěli řádově desítky tisíc let, že u případné radiové komunikace by trvalo v nejlepším případě desítky let než bychom se dočkali odpovědi na náš signál, stále mi uniká praktický význam tohoto hledání a obrovských investic s ním spojených. Já sice chápu, že i vědci musí z něčeho žít a je třeba hledat stále nová ambiciózní témata, ale u mně by asi s grantovou žádosti nepochodili. Nic z toho, co jsem napsal nezpochybňuje brilantnost přednášky doktora Petráska 👏👍
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 26 күн бұрын
Naprostý souhlas. To "hledání" je spíše o nás samotných, zda jsme či nejsme pouhou hříčkou náhody i když je jasné, že nikdy nedosáhneme na případné cizí inteligentní světy. Naprosto bychom se plně spokojili s náhodně zachyceným signálem již třeba ze zaniklého světa a to naslouchání je z velké části financováno mecenáši. Další prostředky se skutečně hledají - proto ta věc kolem exoplanet k nalákání, i když se ve skutečnosti jedná pouze o "jupitery" klasifikované bulvárem jako superzemě. Skutečný program je prozaičtější - zkoumání cizích soustav k pochopení té naší, ale to není pro veřejnost atraktivní.
@jindrich2485
@jindrich2485 3 жыл бұрын
Pouštím si to místo telenovel :-) Mimochodem kromě radioaktivního rozpadu je patrné hlavním zdrojem tepla namrzání vnitřního jádra Respektive když část tekutého materiálu se stane pevným, migruje do středu, kde vzniká pevné jadérko.
@zdenekzase280
@zdenekzase280 Жыл бұрын
Tak to je lepší než plochozem😁 namrzání jádra co má vyšší teplotu než povrch slunce je nej joke
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
@@zdenekzase280 Nechápu
@zdenekzase280
@zdenekzase280 Жыл бұрын
@@jindrich2485 To je vidět, pevné jadérko je spíš tlakem, než teplotou, určitě má ale vyšší teplotu než vnější jádro a nezamrzá. Rozhodně pevná látka nepadá do středu Země, to platilo při vzniku země, nebo natavení planety při velkém bombardování.
@jindrich2485
@jindrich2485 Жыл бұрын
Bez sestupných a vzestupných proudu tekutého jsdra by každopádně patrně nefungovalo Dinamo a silné magnetické pole Země.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 26 күн бұрын
@@jindrich2485 Spíš je to věc rozdílných hustot a jejich rychlostí v konkrétních vrstvách. Magnetické pole Země není nijak silné, ale má velký dosah.
@privalex6790
@privalex6790 5 жыл бұрын
Tak nějak mám pocit, že p. Petrásek mimoděk vysvětlil, že CO2 dělá pravý opak toho, co se snaží tvrdit ekologičtí alarmisté
@M0R6ANcze
@M0R6ANcze 4 жыл бұрын
Naprosto jednoznačně mluví o tom, že tento planetární termostat funguje v horizontu milionů let. V žádném případě není schopen reagovat na extrémně rychlé změny, způsobené člověkem. Stejně jako lidským zásahům do ekosystému nemůže stačit evoluce. CO2 samozřejmě sám o sobě špatný je, bez něj bychom nemohli žít. A kdyby vůbec v atmosféře nebyly skleníkové plyny, tak má Země o desítky stupňů nižší průměrnou teplotu, ale když se nám podaří vlastní hloupostí zvýšit globální teplotu jen o několik málo stupňů, tak způsobíme tak rozsáhlé změny klimatu, že máme potenciál vyhubit lidstvo úplně. Nemluvě o tom, že dávno před tím vytvoříme miliardy klimatických uprchlíků a to budeme ještě s láskou vzpomínat, jak jsme se měli dobře za té současné migrační krizičky. Život na Zemi, zatím, vyhladit nedokážeme, ten je naštěstí mnohem odolnější. Ale během takové stovky let dost možná získáme schopnosti i k tomu. A jelikož se rozhodně jako kolektiv nechováme jako "člověk rozumný", tak kdo ví. Ostatně právě o tom se mluví v jiných přednáškách, i pana Petráska - o velkém filtru, kdy se civilizace možná samy ničí, když dosáhnou té schopnosti, proto možná nemůžeme na žádný další inteligentní život narazit. A mimochodem: CO2 není ten největší problém, ale částečným oteplením planety roztaje permafrost na Sibiři, uvolní se obrovské množství metanu a ten je účinnějším skleníkovým plynem. A nastartuje se zpětnovazebná smyčka a to, co jsme jako lidstvo způsobili, se sice zvládne napravit, ale třeba až za desítky nebo stovky tisíc let. A my to zvládli vyvolat za pouhých 200 let, protože jsme nenažraní a nerozumní, neschopni plánovat do budoucna.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 26 күн бұрын
Každý rozumný ví, že CO2 potřebujeme k životu a není příčinou toho, co hlásají ideoví eko alarmisté s nízkým vzděláním. Přes tisíc sopek ohnivého kruhu denně chrlí recyklovaný CO2 do ovzduší a lidská činnost se tomuto ani zdaleka nevyrovná. Největší problém je nepořádek - kontaminace nejenom moří odpadky, ale na tom se nedá zviditelnit. Stejně tak likvidace dešťných pralesů, které se sice příliš nepodílí na produkci kyslíku, ale účinně zbavují atmosféru prachu a ukládají vzdušný CO2. U těchto rovněź nenaleznete žádné aktivisty. Je bláhové si myslet, že CO2 budeme donekonečna konzervovat - jednou se musí uvolnit, stejně jako metan z mořského dna, který by bylo spíš lepší vytěžit, než čekat na kaskádový výron. Dalším problémem jsou tepelné ostrovy vzniklé zbavením porostu. Tedy nejlépe, tj viditelně a s možností na tom něco utržit, je šílenství kolem CO2, které skze hlásné trouby plní kasy zájmových skupin. Proto se potlačují informace o kosmických příčinách, tj orbita kol slunce, jeho zářivý výkon atd. Člověk skutečně mění své prostředí a příroda to lokálně vyrovnává, ale globální vyrovnávání klimatu má původ v příčinách známých z dlouhé historie a které neovlivníme. Je-li vybíráno podvodné výpalné ála emisní odpustky apod., měly by se investovat do přizpůsobení, debordelizace, nikoliv do sanování něčeho, co není v silách ovlivnit.
@daliborplesnik3076
@daliborplesnik3076 2 жыл бұрын
přednáška super....jenom nechápu proč tam byl skoro sám.....lidi jsou fakt ignoranti
@milanbaran7291
@milanbaran7291 2 жыл бұрын
Obdivuhodná práca pána Petráska. Obávam sa, že hľadanie exoplaniet sa preceňuje vloženými nákladmi aj morálnym oceňovaním bádateľov. Je máločo zbytočnejšie ako objavená exoplanéta vzdialená milióny svetelných rokov.
@spesunica6147
@spesunica6147 4 жыл бұрын
,,ani uradkem nejakého inteligentného dizajnéra"a potom popíše dokonale fungujúci mechanizmus🙂.ak sú zákony prírodné, fyzikálne, chemické.. musí byť nejaký zákonodarca.. či niečo môže vzniknúť samo od seba hoc na zemi?Nie ani opasok na jeho nohaviciach nie....a nie je nutné teóriu veľkého tresku brať ako fakt aby bolo možné povedať že keď vybuchne knižnica určite nevznikne lexikón 🙂 sám sebou...
@adamchudik5477
@adamchudik5477 2 жыл бұрын
KRISTE co je to za človieka?? !!!!!
@spesunica6147
@spesunica6147 2 жыл бұрын
Když někdo nabourá někoho přesvědčení o stavu věcí,to se těžko přímá.....
@kubiczaczech
@kubiczaczech 2 жыл бұрын
Nejdriv se nauc psat a vyjadrovat sve myslenky. Do te doby nabouras tak leda sam sebe.
@martinmuller1595
@martinmuller1595 2 жыл бұрын
odpoved je Hypoteza dvouvevilicinoveho vesmiru, googlujte.
@hera9191
@hera9191 2 жыл бұрын
@@spesunica6147 A jako cim si komu co naboural? Svou chabou variantou "hodinářova" argumentu? Prevzal jsi "hodináře" od Williama Paleyho a zaměnil ho za zákonodárce. tak timhle opravdu nic nenabouras...
Tomáš Petrásek - Zánik Země (Pátečníci 19.8.2016)
1:56:51
Как быстро замутить ЭлектроСамокат
00:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 9 МЛН
когда достали одноклассники!
00:49
БРУНО
Рет қаралды 3 МЛН
Cat story: from hate to love! 😻 #cat #cute #kitten
00:40
Stocat
Рет қаралды 14 МЛН
Tomáš Petrásek: Všechno na Mars! (Pátečníci Stream, 13. 1. 2021)
1:57:36
Pátečníci Sisyfos
Рет қаралды 41 М.
Jiří Grygar, Žeň objevů 2020/LIVE
1:43:19
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 26 М.
Jsou možné mezihvězdné lety?
1:26:18
Týden Akademie věd ČR
Рет қаралды 27 М.
Tomáš Petrásek - Fermiho paradox (Pátečníci PEN 18.9.2015)
2:02:55
O věcech neobyčejně obyčejných
1:23:05
Planetum
Рет қаралды 24 М.
#miniphone
0:18
Miniphone
Рет қаралды 11 МЛН
Как я сделал домашний кинотеатр
0:41
RICARDO
Рет қаралды 1,5 МЛН
ПК с Авито за 3000р
0:58
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 1,5 МЛН
What percentage of charge is on your phone now? #entertainment
0:14
Дени против умной колонки😁
0:40
Deni & Mani
Рет қаралды 9 МЛН
iPhone 15 Pro vs Samsung s24🤣 #shorts
0:10
Tech Tonics
Рет қаралды 9 МЛН