Pierwsza taka konkretna seria na youtube, która szczegółowo i na przykładach wyjaśnia co i jak trzeba zrobić. Wielkie dzięki i szacunek za włożoną pracę w podzielenie się wiedzą.
@TomPKnifemaking7 жыл бұрын
Dzięki za docenienie ;)
@krolo766 жыл бұрын
Najlepszy materiał (filmy dla "opornych")-wszystkie ,jakie widziałem.Oglądam już od jakiegoś czasu-po raz kolejny i nie zrobił bym żadnego noża gdyby nie Twoje lekcje-bo są to lekcje i należy z nich czerpać i czerpać.Dzięki serdeczne za poświęcony czas na tłumaczenie wszystkiego.
@TomPKnifemaking6 жыл бұрын
Dzięki za ocenę filmów. Życzę udanych projektów nożowych ;)
@krolo766 жыл бұрын
A dziękuję.Przy okazji zapytam.Podasz namiary nas gościu a którego hartujesz lub kogoś kto umie to zrobić?
@TomPKnifemaking6 жыл бұрын
Jak masz Fb to napisz do mnie wiadomość w tej sprawie.
@krolo766 жыл бұрын
Oczywiście,że mam.Zrobię kawę i naskrobię do Ciebie.
@piotrknapczyk7003 жыл бұрын
Mistrz. Piękne.
@TomPKnifemaking3 жыл бұрын
Dzięki, ale chyba jednak...miszcz nie Mistrz ;)
@teodortrabalski54763 жыл бұрын
Jak zwykle super film duży szacunek dla Pana pozdrawiam
@thomasjadd7 жыл бұрын
mocno stuknąć hahahaha jak uderzyłeś to prawie na wylot wyszło Tom. Super filmiki brawo!
@TomPKnifemaking7 жыл бұрын
Tak jakoś wyczucia czasem brakuje :)
@piotrherman78845 жыл бұрын
Piękna robota !!!
@TomPKnifemaking5 жыл бұрын
Dziękuję ;)
@piotrherman78845 жыл бұрын
@@TomPKnifemaking Ja jak na razie podejmuję próby robienia małych nożyków których używam do prac w drewnie .Ale co prawda to prawda pańskie noże są pięknie wykonane.Chylę czoła i zabieram się do nauki .Pozdrawiam
@piotrherman78845 жыл бұрын
@@TomPKnifemaking Jedno jest pewne zostaję z tym kanałem i chłonę wiedze a i nasycam oczy widokiem :-) Robi Pan Piękne ostrza .
@TomPKnifemaking5 жыл бұрын
@@piotrherman7884 Dzieki. Życzę powodzenia w twórczości ;)
@agknives91194 жыл бұрын
Czym czyścić po hartowaniu? Świetny filmik 👍
@TomPKnifemaking4 жыл бұрын
JAk to czym...papierem ściernym w różnych gradacjach. Robisz satynę po...hartowaniu.
@agknives91194 жыл бұрын
No tak. Chodzi mi, że w wąskie trójkątne nacięcia trudno dojść papierem
@TomPKnifemaking4 жыл бұрын
@@agknives9119 Eeetam...kombinuj, kombinuj ;) Nie musi być "wylizane" , ma myć wyczyszczone odpowiednio i przygotowane na przyjęcie żywicy. Tylko tyle ;)
@maciekl27897 жыл бұрын
Fajna seria. Czekam na kolejne odcinki.
@TomPKnifemaking7 жыл бұрын
Wielkie dzięki. W następnym odcinku pogadamy już o satynie.
@brunonatura4 жыл бұрын
Witam. Chciałbym kupić takie imadło i pilniki do mojego domowego warsztatu. Czy możesz podać jakieś nazwy polskich firm, które produkują pilniki i imadełka. Nie chcę kupić badziewia. Druga sprawa mam trochę drobnych elementów z aluminium czy takie pilniki jak z filmu nadają również do aluminium? Potrzebuję zebrać z wysokości np. 1mm materiału jaki pilnik do tego użyć. To są takie cieniutkie blaszki alu. Dziękuję i gratuluję super roboty i filmików.
@TomPKnifemaking4 жыл бұрын
Imadło znajdziesz na OLX, pochodzi z czasów PRL . Pilniki iglaki również. Pilniki polecam firmy PFERD lub befana. Aluminium...może szybko zapchać pilnik. Lepiej zrób to papierem ściernym owiniętym na jakimś czymś, co ci będzie do twoich obrabianych detali.
@brunonatura4 жыл бұрын
@@TomPKnifemaking Dziękuję za szybką odpowiedź. Ziarno papieru 200 czy 300?
@TomPKnifemaking4 жыл бұрын
@@brunonatura Nie wiem co ty tworzysz, więc ciężko odpowiedzieć. Kup różne gradacje i zobacz co i jak.
@damianwilczarz52737 жыл бұрын
To już jest sztuka i nie byle jaka.
@TomPKnifemaking7 жыл бұрын
Damian Wilczarz Jeszcze grawerunków brakuje :)
@PERUN815 жыл бұрын
Po prostu arcydzieło i uważam że Pana noże mają duszę wkłada Pan w nie nie tylko dużo pracy ale i serca dlatego jest Pan moim ulubionym knifemakerem ja dobiero zaczynam tą przygodę bo uwielbiam obróbkę stali i drewno więc stal +drewno =nóż tak to sobie wymyśliłem i traktuję to jako hobby, pasję. Pan potrafi dobrze i prosty tłumaczyć wszystkie ważne szczegóły dla początkujących knifemakerow. Mam pytanie odnośnie trawienia stali jakich użyć proporcji chlorku żelaza i wody? I jaka powinna być temperatura wody podczas mieszania roztworu? Pozdrawiam i czekam na kolejne filmiki 👍👍👍
@TomPKnifemaking5 жыл бұрын
Dzięki za uznanie mojej twórczości ;) Nie jestem w stanie określić % stężenia roztworu chlorku, ale ma on kolor bardzo ciemnej herbaty, czyli tzw. czaj. Temperatura otoczenia , czyli w moim przypadku zależy od pory roku - w lato ok. 22*C, w zimę ok. 26*C . Filmy..będą, mam kilka pomysłów ;) Pozdrawiam i powodzenie w robieniu noża ;)
@furiouzzzz4 жыл бұрын
ze tak powiem lux
@marcinkazmierczak75126 жыл бұрын
Fajna robota . Czy wcześniej trenowałeś na np. miękkim materiale płaskowniku aluminiowym . Czy zawierzyłeś szablonom . Łapka do góry :) .
@hjustonx7 жыл бұрын
Spoko odcinek, czekam na tą satynkę w końcu :D. Co do fileworka to ogólnie jest to robota dość precyzyjna. Radzę najpierw sprawdzić swoją miarkę, czy każdy centymetr jest jednakowy. Z doświadczenia wiem, że czasem jest przekłamanie o 1-2mm! Co prawda odkryłem to na kątowniku stolarskim z castoramy za 10zł, więc jakości nie można się spodziewać nie wiadomo jakiej, ale jak ktoś chce to zrobić dokładnie to lepiej sprawdzić. Pozdrawiam :)
@TomPKnifemaking7 жыл бұрын
Dzięki za opinię. Jeżeli chodzi o linijkę i inne przyrządy pomiarowe ( fachowa nazwa to przymiary kreskowy) - porządne i dokładne opatrzone będą znakiem PKN (kiedyś PKNMiJ ) . Takie przyrządy robiła/sprzedawała SKALA . Dziś...no cóż chińszczyzna wszędzie ....wiadomo jak jest lub może być . 1m wcale nie jest 1m ;)
@hjustonx7 жыл бұрын
Dzięki za info. To pokazuje, że nawet przy wyborze zwykłej miarki lepiej zainwestować kilka zł więcej i kupić porządną. Szczegóły robią różnicę.
@evel19064 жыл бұрын
Witam, mam pytanie, czy w takiej sytuacji szlifujemy nóż, aż z obu stron szlify się "zbiegną" na środku, jak przy szlifie skandynawskim? Czy potem dopiero to ostrzymy, w kształt klina?
@TomPKnifemaking4 жыл бұрын
Grubość krawędzi tnącej przed ostrzeniem , w zależności od stali, wielkości noża, przeznaczenia noża w moim przypadku wynosi od 0,2 mm - 0,6 mm. Ostrząc robię jak to napisałeś "klin" . Nóż ze szlifem scandi, nie ma tego "klina). Szlify przechodzą w krawędź tnącą.
@evel19064 жыл бұрын
@@TomPKnifemaking dzięki za odpowiedź. Robię swój pierwszy nóż, dzieki twoim poradnikom, wykonam dwa, z różnymi szlifami i zobaczę, który bedzie dla mnie lepszy. Pozdrawiam.
@grzegorz98994 жыл бұрын
Witam. Zastanawiam się ile mniej/więcej czasu trwa zrobienie konkretnego noża. Dzięki tej serii już wiem, że jest to pracochłonny proces. Jak dużo czasu trzeba poświęcić na każdy etap? Ile zejdzie profesjonaliście a ile laikowi z youtube'em i podstawowymi narzędziami jak szlifierka kątowa, wkrętarka itp.?
@TomPKnifemaking4 жыл бұрын
A kto by to liczył. Czasu potrzeba tyle, aby ukończyć zaczęte dzieło ;)
@adammajkrzak8906 жыл бұрын
Witam, pewnie głupie pytanie ale kto pyta ......więc ten filework robi się przed czy po hartowaniu?
@TomPKnifemaking6 жыл бұрын
Przed. Zahartowaną, twardą stal bardzo siężko się pilnikiem obrabia.