19.11.2022 Ogrzewanie domu kolektorem słonecznym

  Рет қаралды 17,908

TONY MARZEŃ

TONY MARZEŃ

Күн бұрын

Пікірлер: 66
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 Жыл бұрын
Uzysk energii w tzw. pólroczu zimowym to 20-25%, w pólroczu letnim 75-80%. Z 30m2 kolektorów możemy uzyskać rocznie ok. 15000kWh energii cieplnej. To zapewniłoby zaspokojenie zapotrzebowania cieplnego i na CWU średniego domku i średniej rodziny. Ale większość naszego zapotrzebowania przypada na półrocze zimowe. Kolektory mogą wspólpracowac z sezonowymi magazynami energii. To temat przyszłości tak jak magazyny energii elektrycznej. Funkcjonują już zbiorniki-magazyny ciepła wbudowane w brylę domu. Ok. 100 M3 wody. Funkcjonują też magazyny ciepła gruntowe, otworowe. Kilka otworów jak dolne źródło do gruntowych pomp ciepła. Ale to nie dla wszystkich, tylko w lokalizacjach o odpowiednich warunkach geologicznych.
@Fura_Mazura
@Fura_Mazura 19 күн бұрын
100m3? to są dwie cysterny na naczepach dla ciężarówek. Podeślesz jakiś link do tego projektu? Słyszałem o przykładzie w Szwajcarii gdzie zabudowali 36,6m3. BTES to ciekawy temat, sam jestem ciekaw jakby do regeneracji źródła używać kolektorów słonecznych czy przyniosłoby to jakieś korzyści o ile ciepło nie popłynęłoby z wodami gruntowymi.
@usugistolarskiemonter8368
@usugistolarskiemonter8368 Жыл бұрын
Witam. Czy można ominąć bufor i bezpośrednio wpiąć kolektory do instalacji przez wymiennik ciepła.
@jakub9930
@jakub9930 5 ай бұрын
Zależy jakie duże kolektory , jak będziesz miał za małe zapotrzebowanie na ciepło to ci zagotuje wodę . A bufor jednak to zmagazynuje .
@MarciniGadzety
@MarciniGadzety Жыл бұрын
Witam mam pytanko , a jaka temperatura wpada do domu gdy mamy np temperaturę 0 stopni i pochmurny dzień ?
Жыл бұрын
Wrzucę film z takim czesxjowym zachmurzeniem
@mccc7980
@mccc7980 Жыл бұрын
Jaki jest to model tego sterownika ?
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 Жыл бұрын
W odpowiedzi na któryś z postów napisałeś, że budując dom, zbudowalbys pod nim zbiornik ciepła. Jeśli masz dużą działkę możesz wybudować sezonowy magazyn ciepła żwirowo-wodny. To coś jak zaizolowany termicznie zbiornik, jak basen o pojemności dobranej do rocznego zapotrzebowania na ciepło. Oczywiście pod budynkiem albo wewnątrz taki magazyn lepiej się sprawdza bo straty ciepła ku powierzchni terenu są wykorzystywane. Ale ogólnie z taką baterią kolektorów musi współpracować co najmniej wielki bufor ciepła min. 5 tys litrów, lub sezonowy magazyn ciepła. To nowatorskie rozwiązania.
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 Жыл бұрын
Płytka woda gruntowa wyklucza budowę magazynu gruntowego, płytkiego.
Жыл бұрын
Na ten moment planowany jest zbiornik 3 x 2000l
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
No i po trzech miesiącach zimowych, co możesz powiedzieć, czy warto było zainwestować? To się sprawdza od 15 września do 15 października i od 15 marca do 15 maja, bez basenu w lato to kolektory raczej nie mają sensu do ogrzewania.
Жыл бұрын
Gdybym jeszcze raz budowal dom, zabudowalbym pod jednym z pomieszczen szczelny ocieplony zbiornik jako magazyn ciepla ;) ogolnie jak świecie słońce to jest ciepło w ten dzień w domu i CWU jest ogrzana do 60 st. Nie ma znaczenia czy to grudzień czy marzec. Słońce musi świecić, bez większego zachmurzenia.
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
@ Tylko ja ci napisałem kiedy jest słońce. Gdyby słońce było w środku zimy, to ludzie w Polsce nie musieliby ogrzewać domu. No niestety nie da się zmagazynować ciepła z lata na zimę w takim zbiorniku pod domem, już niektórzy próbowali i im się nie udało.
Жыл бұрын
@@SILVESTROThingS 30% stycznia u lutego było słońce. Na przyszla zimę dokupie cos zeby poprawic funkcjonowanie i mieć uzyski z podziałem na miesiące:)
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
@ Ważne jest jeszcze ile godzin było to słońce. Możesz instalować sobie sprzęt pomiarowy, ale wystarczy sobie wejść na pvmonitor, znaleźć instalację z takim kątem zamontowania paneli co u ciebie kolektory i będziesz wiedział jak rozkładają się w sezonie zyski ze słońca...😁
Жыл бұрын
@@SILVESTROThingS tu sprawa wygląda trochę inaczej. Uzysk PV ze słońca w zimie to przeważnie promieniowanie rozproszone. A kolektory płaskie, które mają duże straty ciepła działają tylko przy promieniowaniu bezpośrednim.
@agnieszkabenelak5350
@agnieszkabenelak5350 Жыл бұрын
Witam ile kosztowały te kolektory ( same bez instalacji ?) pozdrawiam
Жыл бұрын
Same kolektory płaciłem chyba 250 za szt
@agnieszkabenelak5350
@agnieszkabenelak5350 Жыл бұрын
To ładnie
@tomaszspiszak181
@tomaszspiszak181 Жыл бұрын
​@gdzie to w takiej cenie można dostać ?
@piotrw6417
@piotrw6417 Жыл бұрын
jaki koszt instalacji i w jakim regionie Polski uzytkujesz
Жыл бұрын
Będę robił podsumowanie, spodziewaj się krótkiego filmu
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 Жыл бұрын
Duży pracy w to włożyłeś i pieniędzy. Pracowałem dużo w przemyśle więc coś doradzę jeśli można. Kup sobie tylko nowy licznik energii cieplnej (tzw. ciepłomierz) i będziesz wiedział ile tak naprawdę mocy idzie z paneli jakie temperatury i ile energii wyprodukowałeś np. za dzień czy tydzień czy rok. Będziesz miał pomiar mocy live !!!. Nawet może pod jakąś aplikacje da się kupić. Ciepłomierze takie do zabawy nie są drogie. Pokazywanie temperatur czy jest 1000 czy jest 20 praktycznie nic nie mówi o mocy i energii o ,którą tak naprawdę chodzi. Tylko dobierz przepływomierz na odpowiedni przepływ jaki tam możesz mieć - to bardzo ważne !!! Bo inaczej będziesz miał duży błąd pomiaru
Жыл бұрын
Dzieki, ciepłomierz oczywiście planuje ale dopiero po 3 fazie projektu. Narazie zaliczyłem pierwszą:)
@grzegorztoczek6497
@grzegorztoczek6497 Ай бұрын
jak to działa do tej pory? jakie wnioski?
Ай бұрын
Działa ogolnie dobrze. Jestem zadowolony. Chociaż konieczne są poprawki
@mettjarr6148
@mettjarr6148 7 ай бұрын
Kolektory są połączone szeregowo czy równolegle?
6 ай бұрын
Równolegle 3 stringi po 5 sztuk szeregowo
@siwy7551
@siwy7551 Жыл бұрын
Jaka jest temperatura bez słońca w zimie?
Жыл бұрын
Moze ze 30 bedzie zależy jakie chmury. Jeszcze zbyt krótko uzytkuje zeby powiedzieć
@gepardchester6495
@gepardchester6495 Жыл бұрын
Skąd wziąść samego absorbera?
@tomekf.9512
@tomekf.9512 9 ай бұрын
Są sklepy specjalistyczne, w których można kupić części do kolektorów, w innych warto poszukać słownika...
@dmirek62
@dmirek62 Жыл бұрын
jaką temp. wytworzy te 15 paneli solarnych w dzień słoneczny, bufor 1000 L i do rana by starczyło. Musisz poizolować wszystkie łączenia metalowe a rury zasilające włożyć w rurę fi 110i zapiankować pianką pur zawsze kilka st* pozostanuie w instalacji . Też myślałem o rurach Heat pipe. Dobra robota, zawsze w dni słoneczne energia cieplna jest darmowa.
Жыл бұрын
ZASADA JEST JEDNA - JEST SLONCE JEST WYSOKA TEMPERSTURA Z KOLEKTOROW. NIE MA - NIE DZIALA ;)
@dmirek62
@dmirek62 Жыл бұрын
@ To tak samo jak z fotowoltaiką
Жыл бұрын
@@dmirek62 fotowoltaika działa przy pełnym zachmurzeniu. Kolektory płaskie nie
@dmirek62
@dmirek62 Жыл бұрын
@ ale te działanie to jest ok. 10 % mocy nominalnej
Жыл бұрын
@@dmirek62 dokladnie tylko wynosi w grudniu ale każdy kolejny miesiąc robi się przejrzysciej i produkcja rosnie
@marcingp5
@marcingp5 Жыл бұрын
Stosunek ceny do wydajności to w ogóle się opłaca ? każdy wie jaka u nas jest zima 80% pochmurno. Chyba że moduły są za darmo.
Жыл бұрын
Nie ma nic za darmo :)
@lukaspulut3162
@lukaspulut3162 Жыл бұрын
@ Czyli się nie opłaca.
@agnieszkabenelak5350
@agnieszkabenelak5350 Жыл бұрын
Tak naprawdę przez 3 najzimniejsze miesiące w roku gdzie zapotrzebowanie domu na energie cieplna to ok 60-70% rocznego zapotrzebowania, słońce świeci przez ok 5-10% dni i jak wiadomo dni są wtedy krótkie ( grudzień, styczeń ,luty)
Жыл бұрын
Dokładnie, cel był taki aby w dni słoneczne mieć CWU i CO za darmo. Wiadomo że jak nie świeci trzeba sobie radzić inaczej - ta instalacja nie miała załatwić problemu grzania domu zimą. Dodam, że gdyby wyłączyć pompę Co. To w grudniu w słoneczny dzień ten kolektor nagrzewa bufor 500 l do 60 stopni. 3 dni można korzystać za darmo z cieplej wody.
@lukaspulut3162
@lukaspulut3162 Жыл бұрын
@ Cześć. Ludziom tu chodzi o coś innego. O stosunek Koszt zysk. Bo ten bufor panele rurki i robocizna nie są za darmo. Za tą kasę można nakupić drzewa opałowego i palić przez kilka lat. Mam podobne solary - 4 Dają radę od kwietnia do października. Praktycznie jak Ciepło to nie potrzeba palić. Im lepiej opatulona chupa i mniej traci Ciepła tym sensowniej jest zastosować.
@TomaszZylkaPV
@TomaszZylkaPV Жыл бұрын
Ciepełko za darmo 🙂
@user-qh9zy6pw9z
@user-qh9zy6pw9z Жыл бұрын
👍
@kaziu44
@kaziu44 Жыл бұрын
Jest ciepło to najważniejsze 👍. Tylko słońce żeby było
@kaziu44
@kaziu44 Жыл бұрын
Tych termometrów sporo , chyba że 6szt 😉
Жыл бұрын
@@kaziu44 kontrola przy takiej prowizorce to podstawa;)
@problemiarz
@problemiarz Жыл бұрын
@ A co będziesz kontrolował, jak za chwilę miesiąc Słońca nie zobaczysz...? Kolektory w takiej skali to dla mnie katastrofa. Zimą kilka dni może będziesz miał użytek, a latem dramat - same straty , bo energia będzie leciała w eter. Masakra. Chyba, że masz jakiś sposób na jej wykorzystanie latem.
Жыл бұрын
@@problemiarz jak się wszystko dobrze ułoży to od lutego do końca listopada, mam temat ogrzewania z głowy. A na te dwa miesiące tez mam pomysł, także dopiero za rok to światu pokażę - powiem tylko, ze jeszcze takiego rozwiązania nie widziałem;)
@problemiarz
@problemiarz Жыл бұрын
@ Nie bądź taki pewien październikowej i listopadowej aury, bo już miałeś przedsmak, że całe tygodnie nie ma Słońca w tych miesiącach, a skoro ogrzewasz dom latem, no to szacun...
Tanie ogrzewanie - kolektor słoneczny jako wspomaganie ogrzewania - serwis
14:31
Nietypowe Rozwiązania
Рет қаралды 428 М.
Kolektory Słoneczne. Czy warto je mieć?
5:37
NieNaŻarty
Рет қаралды 7 М.
This mother's baby is too unreliable.
00:13
FUNNY XIAOTING 666
Рет қаралды 41 МЛН
Płot warzywnika 🔥grzeje wodę💧 (zwrot z inwestycji PONIŻEJ ROKU)
19:29
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Рет қаралды 125 М.
Darmowe ogrzewanie i chłodzenie! Gruntowy Wymiennik Ciepła
32:15
iZZi instalacje
Рет қаралды 624 М.
Kolektor sloneczny domowej roboty
2:52
Daniel “Didi_master” alan
Рет қаралды 129 М.
SOLARY - tak po ludzku błyskawiczne omówienie zalet i fizyki działania
5:49
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 103 М.
Test 2 x kolektor powietrzny
6:21
Marcin Mazur
Рет қаралды 13 М.
POPSUŁEM KOLEKTOR SŁONECZNY😵‍💫
16:21
BIKERATOR
Рет қаралды 62 М.