Pamiętam, jak w odcinku z naprawy Cambridge Audio stwierdziłeś, że spróbujesz dokonać naprawy po swojemu nie sprawdzając wielu elementów "tak jak robią to inni na youtube" i już wtedy jako ktoś, kto naprawia od 15 lat elektroakustykę miałem pewne obawy, ale wtedy miałeś farta - uszkodzony mostek (z tego co pamiętam) ogólnie audio jest niewdzięczne, dlatego, że mamy tutaj sygnał akustyczny, który musi sterować w takt sygnału zasilaczem dużego napięcia i prądu, idą za tym szeregi problemów, nieliniowość charakterystyk wzmocnienia tranzystorów etc. zniekształcenia THD, TIM itd. aby kompensować te niedoskonałości stosuje się w klasach AB różnorakie rozwiązania, źródła prądowe, kaskody, lustra, wstępną polaryzację tranzystorów mocy o której wspomniałeś itd. naprawianie tego na zasadzie twardych pomiarów miernikiem nie ma sensu, próby zwarciowe w układach THT również - tutaj element nie jest w stanie rozproszyć ciepła do płytki tak jak w SMD, a w dodatku występują napięcia kilkudziesięciu voltów - to się zawsze kończy tragedią, rozruch jeśli to możliwe należy przeprowadzać z żarówką, biasy przy wymianach skręcić na minimum, jeśli pacjent się odpala a nie działa, to pomiary napięć na punktach wzmacniacza i ocena ich prawidłowości daje wiele informacji, elementy często trzeba demontować i sprawdzać w podstawowym mierniku - testerze elementów (tranzystory) a czasami nawet lepiej mieć charakterograf, bo tranzystory różnie zachowują się przy różnych temperaturach i prądach co niesie za sobą przykre konsekwencje w analogowych rozwiązaniach , pozornie sprawny element potrafi pociągać za sobą kolejne, jakiekolwiek przepalania warto szukać w tył, jeśli są uszkodzone tranzystory mocy, a wzmacniacz posiada zabezp. przeciwzwarciowe + temperaturowe ja bym szukał przyczyny jednak w innych obwodach które je wykończyły, ewentualnie we wzbudzaniu się stopnia na skutek utraty pojemności elektrolitów, lub uszkodzeń małych kondensatorów kolektor-baza lub obwodach sprzężenia zwrotnego ;) od taka technika ;) powodzenia!
@marcinkowalczyk6475 ай бұрын
szacunek za wiedzę !
@przemysawpawlinski55365 ай бұрын
Ooo właśnie. Piknie napisane.
@zdzisiomisio5 ай бұрын
Dokładnie tak, elektronika audio to jest inny poziom doświadczenia i popalonych wzmacniaczy na początku. Nawet pozornie naprawiony wzmacniacz, może po np. 30 minutach używania wyzionąć ducha. Niestety jak napisałeś, na miernikach sprawny w układzie nie koniecznie.
@jamesciastko88615 ай бұрын
Miałem na studiach elektronikę analogową. Przeorało równo. Dla każdego był to mega ciężki temat. Podziwiam każdego kto się tym zajmuje. Trzeba mieć ogromną wiedzę i wielki łeb
@m44g55 ай бұрын
Wczoraj sobie zadawalałem pytanie kilka razy. Czemu Daniel audio sprawdza pod napięciem tak pewnie trochę na pałę , bez żarówki?
@markal19575 ай бұрын
Kiedyś za dzieciaka, nawet nie pamiętam ile miałem lat może 6-7, bawiłem sie auto alarmem gdzie była sama płytka i buzzer. Rozkminiłem gdzie jest plus i masa co szło zasilić zwykłą baterią 9v. Gdy napięcie spadło to wpadłem na iście szatański plan i znalazłem obcięty kabel z wtyczką i skitrałem się w ustronnym pomieszczeniu i przeszedłem do działania. Nic mnie nie poraziło ale tak efektownego wybuchu tak małej płytki to ja później długo nie widziałem. Co prawda mordka była piękna sadzo-czarna, mama w panice, tato oczywiście obowiązkowa wiązanka od mamy... A ja zaciesz ma gębie i było mało... :). Nadal lubię się grzebać przy takich sprzętach i rozkminiać. Trochę tego na wiosce, zreanimowane wieże w garażu które już działają, a jestem mechanikiem pracuję w kompozytach którego nadal dziecinne ciekawstwo nadal daje frajdę. Jak nawet nie skończysz tego, to mi może sprawić wiele radości przy dniach szukania schematów, oraz godzin spędzonych przy lampie i lutownicy... W sumie nie robiłem takich ciekawych rzeczy pewnie jakieś 10 lat a szkoda... Pozdro, fajny kontent ze względu na wesoły klimat i pomimo względnie trudnych przypadkach to łatwo przyswajalny i zrozumiały. Tak trzymajcie chłopaki!
@92rutkowski5 ай бұрын
Chętnie przygarnę ten umęczony wzmacniacz. Twój film przypomniał mi jak za dzieciaka reanimowałem diore ws354 i wysadziłem 2 komplety tranzystorów. Nauczyło mnie to jednej ważnej rzeczy, po naprawie takie sprzęty przy pierwszym uruchomieniu podłączałem przez szeregowo wpiętą żarówkę, gdy było zwarcie to nie było bum tylko zapalała się żarówka. Super!
@pawelczapiga5 ай бұрын
Też się tego nauczyłem na ZRK 9100 hehe 😂
@olo12995 ай бұрын
Stara szkoła😂😂 do dziś mam i ciągle używam na warsztacie jednego gniazdka z żarówką 5w i drugie z żarówką 60W w zależności od potrzeb sprawdzają się świetnie 😊
@mariuszgua805 ай бұрын
Tak było :) i w tym przypadku jak by Daniel wpiął żarówkę w szereg nie byłko by fajerwerków, wzmacniacze są bardzo wredne, nawet ustawiając prąd spoczynkowy można było upalić tranzystory, ale na żarówce to było doskonale widać :)
@olo12995 ай бұрын
@@mariuszgua80 są bardzo podobne od strony ścieżki serwisowej do sprzętów które naprawiam najczęściej czyli spawarek i falowników. Jeden drobny rozjazd w przebiegach na sterowaniu i albo mamy sylwestra na starcie albo w krótkim czasie po naprawie. Zbyt duże prądy i dużo składania wszystkiego do kupy, o cenach części nie wspominając by ryzykować uruchomienie na hejnał licząc na sukces w 100% zazwyczaj się udaje, ale nieraz byle pierdoła którą ciężko znaleźć lub nawet się nie da na sucho zmierzyć może popsuć humor na cały dzień. A najgorzej gdy jakiś oporny pacjent wchodzi nam na ambicje i postanawiamy go naprawić za wszelką cenę. Ja już miałem na warsztacie spawarkę ktorą koledzy ochrzcili pomnikiem😂 w końcu znalazłem dwie drobniutkie przyczyny powtarzającej się awarii , ale zajęło mi to tyle czasu ze stawka za robociznę wyszła mi w okolicach żubra/h i to takiego z promocji. O spalonych igbt nie wspomnę😂 a winny był jeden układ który po nagrzaniu się rozjeżdżał. A nagrzewał się bo gubił jeden z sygnałów przez zjedzoną rdzą przelotkę w laminacie. Oczywiście na stole za cholerę nie do zmierzenia na pierwszy rzut oka.
@przemysawpawlinski55365 ай бұрын
Bez żarówki ani rusz.
@skullshunter4 ай бұрын
Cześć. Za kawalera uzbierałem trochę polskiej klasyki kolumn: Altus 75 (+ jedyny wzmacniacz Unitra WS315 2x20W, w spadku po tacie), Alton 70, 2 zestawy Alton 80 (w różnych wersjach, jedna jako Alton 80 z potencjometrami, a druga na rynek zachodni Unicorn 80 bez potencjometrów), Alton 110 na kobaltowym głośniku niskotonowym, odbudowane Zg-40c (z membraną bierną) wersja z potencjometrem, Zg-15c (z którymi współpracuje wspomniany wcześniej wzmacniacz) oraz subwoofer aktywny Tonsil Aktiv 202. Tylko nie mam sprzętu by gdzieś choć część z nich grała, gdyż jako tata mam już swoją malutką ukochaną inwestycję, która dawną pasję (i środki) trochę inaczej ukierunkowała. Z chęcią bym się ucieszył z takiego wzmacniacza, a później nacieszył uszy. PS mam jeszcze Sanyo SX-150 do renowacji (uratowane ze śmietnika).
@arnoldstalone53415 ай бұрын
Siedzi Daniel kombinuje, coś ulepi coś zepsuje, dumek puści i iskierkami jakiś to jest umysł wielki, a zapomniał o żarówce takiej zwykłej w szklanej mówce, co by mu się zaświeciła, gdyby zwarcie gdzieś tam było. Wiec przy filmie nr 2 weź żarówkę ze 100 Wat podłącz próbuj już bez strachu już nie będzie buchu bachu, a i części w TME nie zamówisz cały worek może tylko rezystorek. Jak naprawisz już Harmana chętnie wezmę tego pana, bo posiadam kolumienki, ale grają niżli męki na tragicznym chińskim złomie, co nie daje rady sobie.
@arekm24065 ай бұрын
Wygral!!! 😂
@marcinnowak7775 ай бұрын
Chyba wygrałeś tego "ulepa". Przyczepię się tylko do tej "mówki"? Co to jest? Chyba, mufka jednak ma być, albo lepiej i bardziej po Polsku - cokół -;)
@piotrfryszka51255 ай бұрын
Ładnie to wyszło 🤦♂️🤦♂️🤦♂️😀😀😀 a żarówka tutaj w niczym nie pomoże, no chyba że ma uszkodzony transformator.
@nnnnnn36475 ай бұрын
większość tych "napraw" to amatorka i żenada.
@marcinnowak7775 ай бұрын
@@nnnnnn3647 Taaa... Jakoś po tych naprawach urządzenia nadal działają. Po Twoich pewnie nadawałyby się wyłącznie do utylizacji...
@dominikg.91035 ай бұрын
Wczoraj naprawiałem centrale alarmowa po przepięciu. Zwęglony tranzystor. A że cierpliwość nie jest moją mocną stroną plus brak schematu zamówiłem chyba niewłaściwy element. No i poszedł w dymek. Dziś zrobiło mi się od razu lepiej widząc, że się to zdarza lepszym. Chętnie przygarne amplituner. Ale ze względu że przeterminowała mi się gaśnica domowa przekazuje go chętnemu komentarz wyżej.
@andrzej35115 ай бұрын
Osobiście w takich wzmacniaczach gdy poleci końcówka zawsze stosuję następujące zasady: 1. sprawdzam stopień poprzedni z wylutowaniem tranzystorów, 2. robię staranną obdukcję "z lotu ptaka", wszystkie choćby tylko przygrzane rezystory out! (emiterowe z zasady out!), 3. wszystkie podejrzane elektrolity w tej końcówce out!, 4. sprawdzam kolejny stopień poprzedzający aż para okaże się idealnie sprawna (nigdy nie pomijam tranzystora symetryzacji/stabilizacji termicznej - przy zwartej końcówce zwykle dostaje on porządnie w dupę), 5. PRZED wlutowaniem tranzystorów sprawdzam porównawczo rezystancje w kanałach - nieważne wskazanie, ważne by było tak samo, 6. zawsze przed wlutowaniem półprzewodników pedantycznie je sprawdzam. Ktoś powie: człowieku ile to roboty? Tak, sporo czasu (ale nie wieczność), jednak jeszcze więcej roboty jest gdy sam zrobisz sobie usterkę - przez przeoczenie, przez zaniedbanie. Czasami można się pochlastać tępą brzytwą... Dlatego lepiej "lecieć po wojskowemu" - według sprawdzonego szablonu. Nie ma bardzo czasochłonnych niespodzianek. A swoją drogą to bardzo dziwny przypadek! Żeby zwaliły się CZTERY końcówki na raz? Nie wierzę w przypadki - musi być jakiś wspólny powód! Bo jeden padający kanał zawsze zadziała jak swoisty bezpiecznik dla reszty. Jeśli nie ma jakiegoś wyższego powodu. Moim zdaniem należy bardzo starannie obniuchać okolice tego spalonego ceramika z zasilacza. Zasilacz to część wspólna wszystkich końcówek i to może być ten wyższy powód. I KONIECZNIE sprawdzić czy wypluwa z siebie idealnie poprawne napięcia! Sprawdzić oscyloskopem poziomy tętnień. Ma być brzytwa bez obciążenia!!! Czasami usychające kędziory w zasilaczu powodują bardzo dziwaczne objawy! I mam wrażenie, że właśnie z tymi kędziorami jest coś nie halo... Na deser, przed zamontowaniem końcówy proponuję przecesać elektrolity. Jeśli z którymś jest cokolwiek nie tak - out! Taki wzmacniacz, który trochę już popracował i w dodatku swoje przeleżał to "elektrolityczna mina". Małe elektrolity nie kosztują fortuny, zaś spokój duszy bezcenny. No i w końcówkach zwykle nie ma ich dużo. Powodzenia.
@zreperujto5 ай бұрын
Bardzo dobra praktyka!
@genbu68315 ай бұрын
Może tym powodem było napięcie dosłownie prosto z nieba?
@yupiik5 ай бұрын
@@genbu6831 Nie wydaje mi się, były większe zniszczenia szczególnie w zasilaczu. Miałem kiedyś taki sprzęt ze spalonym jednym ceramikiem, wymieniłem działa super, oddałem a za tydzień wraca, ten nowy był cały za to padło 20 kolejnych ceramików, przy okazji pozabierały ze sobą tranzystory :)
@robertfijalkowski22925 ай бұрын
Witam. Zajmuje się Pan takimi piecami. Bo chętnie bym oddał w doświadczone ręce moje Onkyo. Pozdrawiam Robert
@yupiik5 ай бұрын
@@robertfijalkowski2292 Witam, zasadniczo tak, ale bardziej amatorsko, nie prowadzę firmy, myślę, że znajdzie Pan kogoś bardziej kompetentnego. Pozdrawiam Marek.
@LeszczAmiga5 ай бұрын
Kiedy uczono mnie by wymieniać wszystkie końcówki mocy. Nawet gdy pada jedna. Nauka swoją drogą a życie to weryfikuje i klienci chcieli tylko te uszkodzone. Podziwiam Cię, ze nawet porażki pokazujesz na wizji. Mało kto to robi.
@jabirex4 ай бұрын
Chciałem tak napisać ale mnie ubiegłeś .Daniel to jednak człowiek honoru 👍👍
@Andrrews90Ай бұрын
Powiem Ci dziękuję! na podstawie tego filmu nie wiem jak ale naprawiłem Harmana Kardona AVR 151/230 - dostałem od ojca sprzęt, który nie włączał się... tzn był Power Protected Mode, pomarańczowa lampka migała, co ciekawe sprawdziłem tranzystory, spadki napięć, wszystko było ok, zero zwarć. W moim wypadku zostawiłem płytę główną podłączoną do głównej płyty zasilającej i zrobiłem reset poprzez wciśnięcię Surround Mode przez kilka sekund - sprzęt zagadał, odblokował się. Kolejne testy podpiąłem po kolei taśmy, miałem jakiś tam głośnik to wpiąłem go początkowo w 3 kanały center, surr L i surr R. - działa! Ale pojawił się problem na głównych kanałach FL i FR - nie było dźwięku, a pojawiał się z charczeniem jak robiłem głośniej ... No to dzisiaj po kolei na kanałach wszystkie kondki wylutowałem sprawdzając czy wszystkie trzymają pojemność... Wszystkie sprawne. Już byłem zrezygnowany bo wszystko od początku każdej ścieżki FL i FR sprawdziłem - nic nie wydawało się podejrzane. Ale znów złożyłem, spiąłem i nagle kurde... działa! wszystkie kanały chodzą. Sprzęt testowałem ok 2h non stop, wszystko gra, bez problemów, bez trzasków. Zastanawia mnie to czemu był problem z kanałami FR i FL - może zimne luty na którymś kondensatorze ? albo przy gniazdach ? po przelutowaniu po prostu je zniwelowałem ? nie wiem. Oglądałem płytę długo i skrupulatnie i takich rzeczy nie widziałem, dodam że nie sprawdzałem tego pod mikroskopem (bo nie mam takiego sprzętu). Ale naprawione, działa, wszystko gra jak trzeba, nie ma żadnych problemów z portami IN/OUT wszystko przetestowane. Dodam, że dorwałem nawet instrukcje Harmana Kardona AVR151 gdzie są schematy board view, które niestety są w pdf i ciężko było idealnie namierzać te ścieżki - ktoś zna jakiś program który z pdfów jest wstanie wyciągnąć boardview tak by odpalić w aplikacji i sobie przeglądać połączenia itd ? bo nie doszukałem się. W każdym razie tak - dziękuję bo w sumie dzięki Twojej naprawie, szukania problemu - samemu udało mi się to ogarnąć, a dodam, że jestem amatorem który ma po prostu hobby i się cały czas uczy - tylko głównie na laptopach :P łatwiej mi tam znaleźć zwarcia na B+ i jakiś przepalony mosfet :D Dzięki jeszcze raz Danielu! robisz wspaniałą robotę przez to, że przy tych naprawach zawsze tłumaczysz o co chodzi!
@jakublis45603 ай бұрын
3:20 stałe napięcie na wyjściu niekoniecznie oznacza zwarty tranzystor mocy, równie dobrze może być zwarty tranzystor sterujący lub uszkodzony inny stopień sterujący na przykład op amp. Wówczas tranzystor mocy w stopniu końcowym wysterowywany jest napięciem stałym i na wyjściu również daje stałe napięcie.
@damianwisniewski73055 ай бұрын
niższą rezystancję na rezystorach emiterowych miałeś bo były zwarte tranzystory do linii zasilania a linie zasilania ze sobą przez inną parę zwartych tranzystorów, ogólnie na samym początku jeśli padły tranzystory mocy to koniecznie trzeba sprawdzić czy sterujące nie padły, tym bardziej że były popalone rezystory na bazach (a najlepiej to bez tranzystorów mocy potem jeszcze zweryfikować napięcia na bazach). Kiedyś swoją Yamaszkę upaliłem i było trochę zabawy, ale już dzielnie gra jakieś 7 lat od tamtej naprawy. Jeśli nie uda ci się go uruchomić to chętnie przygarnę, może sam się pobawię w film z naprawy. Niestety ale trzeba koniecznie przejrzeć cały obwód sterujący i kontrolujący prąd spoczynkowy bo jak coś będzie nie tak to na nowo wszystko się zjara - podłączając przez żarówkę możesz trochę zminimalizować ryzyko, tylko żarówkę musisz wpiąć w obwód pierwotny trafa bo inaczej część procesorowa i standby będzie protestować przy zbyt niskim napięciu.
@tomaszkluska64195 ай бұрын
To był świetny pokaz. Poprawi się przy kolejnym odcinku.
@zreperujto5 ай бұрын
No właśnie oglądając ten odcinek, od razu przyszło mi na myśl, że prawdopodobnie zapomniał sprawdzić tranzystory sterujące (chyba, że zrobił to poza kamerą). One bardzo często się przepalają, jak zwarte są końcowe! Dodatkowo, obowiązkowo powinien być zmierzony tranzystor od prądu spoczynkowego (skoro w tym obwodzie wystrzelony był kondensator i przepalony rezystor). Bardzo możliwe, że on też był przepalony, co mogło doprowadzić do np. zbyt wysokiego prądu spoczynkowego i tranzystorki poszły z dymem... Mam nadzieję jednak, że udało się Danielowi ogarnąć ten sprzęcik :) P. S. U nas w serwisie walczę teraz też z grubą usterką estradowej końcówki mocy Peavey PV-2600 - cały jeden kanał przepalony.
@olo12995 ай бұрын
Polać mu bo dobrze prawi😊 ogółem przy takiej usterce poza wymianą tego co widać na pierwszy rzut oka jak to się mówi zaczął bym testy bez tranzystorów mocy, nie znając wzmacniacza zwykle pomiary porównawcze między sekcjami dużo mogą powiedzieć. A żarówka przy takich naprawach to podstawa! Sprzęt uruchomi, pomiary można w spokoju wykonać, co ma się zaświecić to się zaświeci ale spustoszenia nie zrobi 😂. Ale nie tylko na pierwotnym można, to co prawda standard ale nieraz potrzeba w szereg ograniczenie prądowe wstawić w jedną z linii zasilania za trafem. Trafił mi się kiedyś taki dziad co przez żarówkę wystartować nie chciał, wzmacniacz poszedł pod siec ale symetryczne wyjście z transformatora na końcówkę puściłem przez 10W żarówki. Wystarczyło by pomiary zrobić i tranzystorów nie usmażyć😂
@tomaszkluska64195 ай бұрын
@@olo1299 Wolframowe włókno żarówki ma korzystną właściwość, jego rezystancja rośnie wraz z temperaturą. Takie PTC.
@olo12995 ай бұрын
@@tomaszkluska6419 dokładnie, idealne ograniczenie prądowe którego żadne zwarcie nigdy nie zabije 😂 Ps żarówki pewnego razu uratowały produkcję na pobliskiej firmie na ponad miesiąc. Padł falownik na maszynie, tyle że taki wielkości dużej lodówki gdzie tranzystory mocy były wielkości książki 😂 na szybko w środku nocy z tego co było pod reką powstał ulep jakiego często się nie widzi. A softstart to była jedna wielka wisząca na kablach latarnia morska 😂 A na innej firmie trafiła mi się.... A nie ważne co bo przyznawac się lepiej publicznie nie będę. 😂 Maszyna była istnym wrakiem od strony elektrycznej która kilka miesięcy później miała iść na naprawę główna. Trzeba było ją jakoś połatać bo póki firma remontowa jej nie zabrała to nie dało się jej zastąpić, ale pracowała tylko kilka razy w miesiacu. Instalacja była w takim stanie że podczas pracy w losowych momentach i miejscach robiła chwilowe zwarcia i paliła bezpieczniki topikowe ale na szczęście na sterowaniu. Naprawić się tego nie dało, więc w ruch poszły stare poczciwe żarówki. Co zwarcie to błyskały sobie z kabiny. Mina chłopaków którzy przyjechali ja zdemontować na remont była bezcenna 😂😂
@qwertyuiop101019885 ай бұрын
Poprawcie mnie jesli sie mylę ale ja zawsze od razu ustawiałem prad spoczynkowy. Po 20 minutach kontrola i doregulowanie. Trochę słaba ta naprawa, bo trzeba bylo od razu pastę wymienić na pozostałych tranzystorach i jakoś ogarnąć wizualnie płytki. Czasami po takim zabiegu widać kolejne usterki. No ale to moje zboczenie;) Tranzystory sterujące do sprawdzenia. Pozdrawiam :)
@Azqez5 ай бұрын
Też bym wymienił pastę. :) Jaką pastę polecisz w tym przypadku?
@qwertyuiop101019885 ай бұрын
@@Azqezszczerze to ja zawsze używałem zwykłej białej silikonowej. Nie wiem czy ma to sens jakaś inwestycja w drogą pastę skoro masz potężne radiatory.
@MM857095 ай бұрын
Odcinek wleciał to trzeba obejrzeć 💪Pozdrawiam!
@jamal97875 ай бұрын
daniel z miłą chęcią go przygarne do swojego "kina" we jednym z pokoi, głośników masa cały zestaw, a wzmacniacza brak. patrzałem kiedyś na tego piekny ma gust. Pozdrawiam gorąco. bardzo by się przydał. mam wielką nadzieję że go trafie :)
@kamilhenio72445 ай бұрын
kurde połowa mojego życia to ulepy więc przyjmę z ogromną radością tego ulepa będzie miał u mnie dobrze a właśnie szukam wzmacniacza do salonu MARZE O TYM ULEPIE POZDRAWIAM KAMIL
@piotrfryszka51255 ай бұрын
Tranzystory to są bipolarne, a nie unipolarne. I to jest para komplementarna... Przy takim uszkodzeniu gdzie papież został wybrany, uszkodzenie może być już mocno rozległe, począwszy od stopnia wejsciowego czyli tranzystory napięciowe, po tranzystory w cieście bias oraz tranzystory sterujące, naprawę oraz cześć sprawdzająca należy przejści od samego początku do pary komplementarnej, a na samym końcu regulacja, proponuję taki wzmacniacz uruchamiać bez pary. Zaoszczędzi się kasę 😀
@SamSeRobie5 ай бұрын
Jak bez ''pary'' nie wybuchnie, to będzie żyć?
@piotrfryszka51255 ай бұрын
@@SamSeRobie Nic nie wybuchnie 😀😀 przed para można powiedzieć że jest jakby druga para tylko dużo słabsza od tych tranzystorow końcowych, dlatego również zdarza się nazwa para sterującą, lub para tranzystorów prądowych.
@hubertbaran42605 ай бұрын
Na sam przód, ilu z was miało spalony rezystor o zbyt małej rezystancji? Bo jak narazie u mnie spalone mają zwykle nieskończoną....
@michast51185 ай бұрын
Będzie widowisko, biorę pistacje i oglądamy 😊
@11111olo5 ай бұрын
Ten odcinek to najlepszy przykład jak NIE NAPRAWIAĆ wzmacniaczy! Dobrze że od razu żaden tranzystor nie wybuchł. Uruchamianie wzmacniacza po naprawie TYLKO przez żarówkę wolframową. Więcej szczęści niż...
@andrzejch42195 ай бұрын
Ja mam gniazdo na żarówkę na stałe przy gniazdku tesowym
@adampegiel33055 ай бұрын
wolframową, no węglowych to już ze sto lat nie ma.
@tomaszkluska64195 ай бұрын
@@andrzejch4219 A ja mam pod sufitem.
@marcinnowak7775 ай бұрын
Gdzie mi tam do wiedzy i umiejętności Daniela, ale to uruchamianie bez użycia metody "na żarówkę", przy tak rozległych uszkodzeniach, mnie zdziwiło.
@oxford72075 ай бұрын
Jak działa to zabezpieczenie przez żarówkę? Chodzi zwyczajnie o to ze jest na niej spadek napiecia i tam naprawdę zasilacz nie ma pelnego napiecia?
@robertborowski87245 ай бұрын
Danielu fajnie prowadzisz odcinki ogladam zaciekawieniemz synkiem i mysle że złapie bakcula do naprawy elektroniki i bedzie tak dobrym i dokładnym fachowcem jak ty😊😊 Jeszcze nikt mi nic niedał zadarmo fajnie byłoby dostac Ulepa po twoimi tuningu widziałem wiele propozycji i cieszko bedzie byc tym szczęściarzem pozdrawiam i czekam na filmik finałowy z ulepem i wiecej takich🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉
@kedzi15 ай бұрын
Przypomniały mi się czasy technikum (buuu... to już 25lat temu ;( ). Jak wziąłem się za naprawianie Dior i Unitr kolegom z klasy, to do pierwszej naprawy dołożyłem z własnej kieszeni. Ten sam schemat naprawy, 2 komplety tranzystorów puszczone z dymem i spalony głośnik. Nie zapomnę pełnej pożałowania miny pana w osiedlowym "elektroniku" jak drżącą ręką podawałem mu resztę kieszonkowego na trzecią już parę tranzystorów mocy. (na szczęście ostatnią ;) ) Później już wiedziałem, że jak lecą tranzystory mocy to stopień sterujący i wcześniejsze trzeba dokładnie przejrzeć. Na 99% tam też coś padło..
@jarekqwerty64335 ай бұрын
Z chęcią go przygarnę, mam ponad miesiąc L4 więc dopieszczę ulepa :)
@bartowl5 ай бұрын
To jest niesamowite. Kiedyś ludzie robili tak skomplikowane obwody analogowe (polecam przeanalizować jakąś analogową kamerę video VHS) i były serwisy które to ogarniały. Później nastała cyfrówka której wszyscy się bali, bo to już nie stare znane metody, sygnałów nawet na oscyloskopie nie dało się za bardzo podejrzeć bo nie były okresowe, a cyfrowe oscyloskopy z pamięcią kosztowały krocie. No i dzisiaj okazuje się że tak na prawdę elektronika cyfrowa jest znaaaacznie prostsza od choćby „zwykłego” analogowego audio. I to co kiedyś każdy serwis ogarniał (i było tych serwisów sporo, bo wtedy jeszcze się naprawiało a nie wymieniało) dzisiaj potrafi stanowić nie lada wyzwanie… niesamowity zwrot wydarzeń. Odcinek świetny i życzę powodzenia.
@Pocztus5 ай бұрын
To tak jak ze samochodami :D Znajdź dzisiaj kogoś kto Ci poprawnie gaźnik przeserwisuje i wyreguluje :D Niemozliwe, hahah :D
@piotrc9665 ай бұрын
"na prawdę elektronika cyfrowa jest znaaaacznie prostsza" Nie jest. Jak byłaby prostsza to najpierw by powstała cyfrówka i z czasem przyszedł anaglog. Pierwsze maszyny liczące były właśnie analogowe oparte na wzmacniaczach operacyjnych (stąd nazwa - od operacji matematycznych), bo były znacznie prostsze cyfrowe. DZISIEJSZA elektronika jak np. laptopy i inne, są oparte na układach wielkiej skali integracji, które są w stanie uprościć ich budowę fizyczną. Ale składając się z miliardów tranzystorów. Technika analogowa przy tym jest wręcz żałośnie prymitywna. Po za tym żeby skutecznie naprawiać współczesną 'cyfrówkę' trzeba wyjść poza czyste komponenty i wejść w soft np. trzeba umieć przygotowywać wsady ROM i mieć wiedzę z tego zakresu itd.
@bartowl5 ай бұрын
Ok, może nie wyraziłem się precyzyjnie. Z punktu widzenia serwisanta elektronika cyfrowa jest prostsza od analogowej. Jesli chodzi o produkcję to oczywiście masz racje - dlatego też elektronika nie rozpoczęła się od cyfrowej bo jej produkcja wymagała technologii w tamtych czasach niedostępnych. Ale weźmy dla przykładu przetwarzanie sygnałów - w domenie analogowej głupie echo wymaga naprawdę sporego nakładu inwencji, analogowe linie opóźniające to też ciekawy temat. Narasta cała masa problemów ze zniekształceniami itd. W cyfrówce bierzesz ADC, DSP, trochę RAMu, DAC i w sofcie masz wszystkie efekty świata pod ręką. Zrobienie takiego multiefektu analogowo to wyzwanie któremu może sprostać tylko garstka. I owszem, w garażu nikt DSP nie zrobi. Ale i tranzystora bipolarnego też nie. Po prostu dostępność zaawansowanych technicznie podzespołów typu procki czy układy vlsi umożliwiły znacznie prostsze i bardziej przejrzyste układy dookoła nich. I przy cenie podzespołów vs roboczogodziny okazuje się że serwisowanie cyfrówki może być znacznie prostsze niż układów analogowych które niestety ale wymagają znacznie więcej czasu z powodu znacznie szerszego spektrum możliwych uszkodzeń. Ale może się nie znam, w końcu serwisantem ani projektantem nie jestem.
@piotrc9665 ай бұрын
@@bartowl Z punktu widzenia serwisanta elektronika cyfrowa jest prostsza od analogowej. Owszem, dzisiaj tak. Ale kiedy wprowadzano np. cyfrowe studia nagrań, to ich zakup i serwisowanie było znacznie droższe i skomplikowane. Wystarczy popatrzeć na DAC wiekości szafek zawieraj tysiące układów scalonych. Po prostu technika analogowa stanęła w miejscu w porównaniu do rozwoju cyfrowej, a jej złożoność jest ukryta u producentów, komponentów cyfrowych, a nie osób które z nich korzystają. Dlatego 50 lat temu żeby zmiksować dwa sygnały potrzebowałeś setek układów scalonych i było to zacznie bardziej skomplikowane niż wersja analogowa. A dzisiaj nie jest, dzięki właścnie rozwojowi. Ale nigdy bym nie powiedział, ze 'cyfrówka' jest 'prostsza'. Wiesz, napisać korektor barwy na DSP też trzeba umieć. Umiesz??? :)
@sanjyuu22985 ай бұрын
@@piotrc966 Kolejność nie ma tu nic do rzeczy. Analogówka, to już zwykły rezystor i kondensator, każdy układ cyfrowy jest zbudowany z wielu elementów analogowych (rezystory, tranzystory, kondensatory), cyfrówka jest pochodną analogówki, nie da rady tego "odkryć" w odwrotnej kolejności. Gdyby analogówka była łatwiejsza, to Arduino nie miałoby takiego wzięcia, a Github nie byłby zapełniony po brzegi projektami cyfrowymi. Sam jako amator zbudowałem rozszerzenie pamięci i kartę procesorową do Amigi na układach cyfrowych i nie musiałem się specjalnie czegokolwiek uczyć prócz zasady sterowania układami wg dokumentacji, powinienem więc wymiatać w analogu, a jakoś tak nie jest, na mikroprocesorze czy FPGA zrobie ci z łatwością układ migający 10-cioma diodami, a w analogu nie.
@sraksus5 ай бұрын
sam naprawiałem identyczny wzmacniacz, jego naprawa dużo mnie kosztowała . To inna szkoła niż laptopy, tu błędów sie nie wybacza.
@olo12995 ай бұрын
Wzmacniacze mają wiele wspólnego z wybaczaniem błędów co moje spawarki i falowniki. Jeden błąd, niedopatrzenie i siwy dym z nowych tranzystorów 😂
@CZARNASUKAful4 ай бұрын
Jestem chętny na przyjęcie Harmana. Jestem fanem tego sprzętu od młodszych lat odkąd miał go mój starszy brat. Ten wzmacniacz dawał radę na każdych głośnikach. Więc z chęcią przyjmę tego "ulepa" i będę z niego korzystał napewno w odpowiedzialny sposób Pozdrawiam Daniel.
@firekitesdrifting5 ай бұрын
To jest niesamowite ile człowiek może się od ciebie nauczyć! A sprzęt chętnie bym przygarnął ponieważ szukam amplitunera. Pozdrawiam
@Radek.685 ай бұрын
Chyba jak NIE naprawiać wzmacniaczy. Tu wręcz modelowo jest pokazane, jak tego NIE robić.
@kaktusmexico235 ай бұрын
Danielu fryzura jak Pan Wołodyjowski z Ogniem i mieczem ;p
@michasin64055 ай бұрын
Dokładnie
@Wikariuszek_gramy5 ай бұрын
Dzień dobry Panie Danielu,mój tata co tydzień ogląda pana filmy . Chciałabym mu zrobić niespodziankę,wiem że Pan tego nie zobaczy ale jakby jednak nadal mam nadzieję że się uda . Pozdrawiam ❤
@WD-qo8bu5 ай бұрын
W latach 70tych robiłem wzmacniacze dla kapeli ...ile to napaliłem 2N3055...zanim ogarnąłem temat..pozdro
@tadekrafa41215 ай бұрын
Nie wiem ,czy więcej niż ja na tym chujowym projekcie z Jabla do montażu końcówki 100W . Jak już skończyły się 2N3055 w elektronicznym , dałem sobie spokój z tym badziewiem . Skleciłem mostek na TDA7294 , który był bezawaryjny. A od paru lat do stereo mam swoją końcówkę mocy na jednym z wariantów holtona , 5 par tranzystorów .
@sawekzielnik72395 ай бұрын
Ha ja mam jeszcze gdzieś ze 25szt oryginałów 2n3055 toshiby.
@haterkmp5 ай бұрын
2N3055 paliły się od samego patrzenia XD
@tadekrafa41215 ай бұрын
@@haterkmp Nieprawda , zależy od aplikacji , przykładowo w Radmorze przetrwały tyle lat ostrego grania .
@krzysztofpabisz805 ай бұрын
@@tadekrafa4121 no to gratuluję niespieprzonego egzemplarza 👍
@felipe63555 ай бұрын
Oglądam Pana już od dłuższego czasu, wiele się nauczyłem a nawet udało mi się naprawić kilka sprzętów typu laptopy i wzmacniacze samochodowe. Chętnie bym przygarnął taki wzmacniacz jak z odcinka, na pewno by wzbogacił moje kino domowe.
@ignacykisiaa28104 ай бұрын
Bardzo chętnie przygarnę takiego ulepa 😅😅 do tej pory przypadkiem kupowałem same takie. Wynikało to głównie z braku wiedzy oraz desperackiej chęci posiadania fajnego wzmacniacza szkoda że tylko z wyglądu. Wiernie oglądam Pana kanał i wierzę że to najlepszy ulep jaki można mieć. Pozdrawiam serdecznie !
@danielewskidaniel5 ай бұрын
39:00 - PAPIEŻ WYBRANY !!! Biorę ten wzmacniacz!
@profaner6675 ай бұрын
Papież Daniel musi sobie wybrać teraz nowe imię ;-)
@danielewskidaniel5 ай бұрын
@@profaner667 sekundę po dymku wypowiedział magiczne słowa: "o urwa" :)
@profaner6675 ай бұрын
@@danielewskidaniel :-) no tak to nie może... nie było takiego świętego. Chociaż może? Wchooy knows jak to mówią anglicy.
@chudytech5 ай бұрын
Pojawiło się bardzo dużo komentarzy od osób które chciały by przygarnać ten amplituner. Szczerze mówiąc, to gdy wyciagnąłeś go z piwnicy na odcinku o naprawie laptopa, to sam przeszukałem portale w poszukieaniu tego rodzaju sprzętu, bo design ma niepowtarzalny, ale oczywiście nic nie kupiłem bo ceny nie są tak przystępne. Pytasz, co może być przyczyną problemów? Po pierwsze - tranzystory z allegro ściagane z chin. Proponuję przed montażem wykonać próbę magnesu - jeśli tranzystor jest przyciagany to na 100% podróbka. Test ten nie gwarantuje, że jak nie będzie przyciagany to na pewno oryginał, lecz przynajmniej można wykluczyć malowanki z chin które palą się zaraz po podaniu napięcia zasilania. Piszę z doświadczenia, bowiem przez moje ręce przeszły już dziesiątki wzmacniaczy a przy tym nie jestem wcale zawodowym elektronikiem. Cała wiedzę zdobyłem sam na drodze samodoskonalenia i doświadczenia. Do naprawy polecam zakup tranzystorów z TME - jeśli nie mają identycznych, można na drodze wyszukiwania po parametrach dobrać najbliższe odpowiedniki i mieć gwarancję, że są to tranzystory oryginalne i będą działały jak należy. Sam nauczony nieprzyjemnymi doświadczeniami z chińskimi półprzewodnikami unikam jak ognia kupowania na allegro czy allieexpres, a tylko i wyłącznie w TME lub ewentualnie w dwóch innych dużych hurtowniach części elektronicznych. Cały proces naprawy takiego wielokanałowego wzmacniacza to dość długi i czasochłonny proces. Po pierwsze należało by zdemontować wszystkie tranzystory końcowe i na drodze porównywania pomiarów wychwycić anomalie. Jako, że kanały są identyczne to łatwo odnaleźć różnice. Dopiero po usunięciu usterek i uzyskaniu równych pomiarów we wszystkich kanałach zamontować tranzystory końcowe. Tranzystory typu darlington, ze względu na swoje duże wzmocnienie są bardzo wrażliwe na wszelkie zakłócenia i wzbudzanie się. Mógłbym jeszcze sporo napisać o metodyce naprawy, ale domyślam się, że wśród widzów jest sporo osób które też mogły by się wypowiedzieć i które posiadają znacznie większą wiedzę. Ale jedno jest pewne - wzmacniacze audio i ogólnie elektronikę analogową trzeba trochę "czuć" bo pomiary to nie wszystko - daja bardzo dużo - ale trzeba je jeszcze potrafić dobrze zinterpretować. Niestety audio to nie 0 i 1 logiczne czy też stan nieustalony... to trochę więcej. I nie mam zamiaru umniejszać Tobie Danielu, bo w naprawach laptopów jesteś niezrównany, lecz jeśli chodzi o ten amplituner to trochę pokonał Cię brak doświadczenia. Życzę powodzenia w naprawie i sukcesów - po takich przejsciach, gdy w końcu zadziała, satysfakcja zapewne będzie ogromna. Znam to z doświadczenia, gdy nie raz sprzęt skazany na wyrzucenie i skreślony zupełnie mi udalo się ozywić i przywrócić do pełnej sprawności. Nie dla zysku - takie naprawy nie są opłacalne - ale właśnie dla uczucia, że dałem radę i że się udało. Pozdrawiam.
@miosnikgentoo35984 ай бұрын
chudytech kzbin.info/www/bejne/anzJenuvrJx6rsU Materiał nagrany dziewięć lat temu na ten temat.
@GameVentureGameplay5 ай бұрын
Chętnie przygarnę tego ulepa bo akurat kompletuje sobie audio do pokoju po w miarę sensownych kosztach 😎
@SuperMatrix19985 ай бұрын
Siema, Chętnie go przygarnę. Danielu jak zawszę mega film, najlepsze jest to jak czeka się na sam koniec odcinka aby zobaczyć czy udało się naprawić i twój uśmiech na twarzy na końcu jak wszystko działa aż zachęca żeby samemu siąść i coś naprawić.
@PioMusicdj4 ай бұрын
❤😂 W warsztacie Daniela, gdzie kable splątane, Każdy sprzęt zepsuty znów będzie naprawiany. Telewizor, radio, czy laptop co chwile, Daniel sprawi, że znów będą żywe.Lutownicę w rękach ma, każdy problem techniczny w mig rozpląta. Elektronik mistrz, naprawy czarodziej, Każdy klient do niego z radością podąży.Daniel zawsze uśmiech ma na twarzy, Każdy naprawiony sprzęt radością go obdarzy. Klienci odchodzą zadowoleni i wdzięczni, Bo u Daniela sprzęty znów jest użyteczny. Pozdrawiam Danielu ciebie i całą widownie i taaak jaaaa bardzo chciałbym ten Amplituner ❤😅😊
@piotrfitowski5425 ай бұрын
Chętnie przygarnę ulepa 🎉
@m44g55 ай бұрын
Nawet Wielkiemu Danielowi coś musi puścić Magiczny dym, tak jak Daniel na końcu mówił, " na takich przykładach najwięcej człowiek się uczy"
@olo12995 ай бұрын
Ale wiesz że to dzięki magicznemu dymkowi elektronika działa? Tak naprawdę to on napędza cały układ! Nie wierzysz? Zawsze gdy ucieknie to elektronika przestaje działać 😂😂😂
@PanStar19865 ай бұрын
To on wie uczy? On mq wiedziec takie rzeczy… nie chce zwby ktos uczyl siw na moim sprzecie i go popsuje do konca
@m44g55 ай бұрын
@@PanStar1986 ?🤔
@m44g55 ай бұрын
😆Ja to staram się nawet multimetr trzymać w miarę prosto, aby elektrony mi się na podłogę nie wysypały, bo ciężko je potem dostrzec i pozbierać. 😆
@dubs0n5 ай бұрын
@@PanStar1986 ale to akurat jest jego sprzęt i się na nim uczy.
@jogin2115 ай бұрын
Ale zajebisty odcinek! Sama esencja. Ja poprosze amplitunerrrrr 😅
@jakubczajka10095 ай бұрын
Mam ochotę na tego ulepa Dziękuję ci bardzo za twoje filmy. Skarbnica wiedzy bez dna
@RCHM-t4x5 ай бұрын
Dzień dobry Panie Danielu jestem zainteresowany pozyskiwaniem tego wzmacniacza nie szkodzi że jest to tzw ulep co raz więcej jest zmieniaczy a to jest piękne że tzw trup może cieszyć kogoś kto nie pędzi za nowinkami. Nie jestem audiofilem tylko będzie to służyć żonie jako wzmacniacz który umili sluchanie muzyki😊
@Fabi....5 ай бұрын
Siemano, ja wezmę nawet uszkodzonego 😊 Wzmacniacze są często trudne do naprawy, bo często usterka idzie lawinowo i trzeba zaczynać od nowa... Swego czasu sporo wzmacniaczy naptawiałem. Ja osobiście tranzystory ważę, jak te co kupiłem są znacząco lżejsze to ich nawet nie wkładam. W Twoim przypadku raczej tranzystory nie są problemem 🤔 Pozdro 👊👍
@Rumburak_AV_Lab4 ай бұрын
cyt. "Wzmacniacze są często trudne do naprawy, bo często usterka idzie lawinowo i trzeba zaczynać od nowa... Swego czasu sporo wzmacniaczy naptawiałem. " - Bzdury totalne. Jak się nie ma wiedzy i się nie potrafi logicznie myśleć to się pisze takie brednie. Naprawić to znaczy znaleźć przyczynę wystąpienia usterki a nie bawić się w wymieniacza ? Szczerze niczego nie naprawiałaś, tylko wymieniałeś uszkodzone elementy i nazywałeś tą procedurę naprawą ?
@Fabi....4 ай бұрын
@@Rumburak_AV_Lab Sporo naprawiałem, często nie da się wszystkiego przewidzieć - na przykład przerywającego lub zwierającego elementu...
@Rumburak_AV_Lab4 ай бұрын
@@Fabi.... Skoro mówisz coś się nie da tzn. że jesteś na etapie amatora. Ja elektroniką i elektroakustyką zajmuję się od 1984 roku teraz mam już 52 lata i praktycznie nie ma już przypadku, z którym bym sobie nie poradził. To kwestia wiedzy ( inżynier projektant, serwisant - specjalista ) i doświadczenia w tej branży. Filmiki na youtube cię tego nie nauczą ? cyt. "na przykład przerywającego lub zwierającego elementu.." - tego nie zrobi amator i serwisy typu januszex. Natomiast profesjonalista ma na takie rozwiązania - patenty, których nie będzie sprzedawał za parę groszy gdyż kosztowało go to sporo wyżeczeń i mądrych eksperymentów aby takie procedury wypracować.
@Fabi....4 ай бұрын
@@Rumburak_AV_Lab Ma Pan spore doświadczenie i jest Pan bardzo skromny 😋
@szeryfification5 ай бұрын
Biorę ulepa :) Z góry dzięki :)
@xTheMagxx5 ай бұрын
Chętnie przygarnąłbym taki wzmacniacz do garażu :)
@artursniper45925 ай бұрын
A ja nie uważam, że to ulep. To będzie ręcznie składany amplituner. Bardzo chętnie przygarne go pod swój dach. I już czekam na niedzielny film " Nie ulep przy kawce"👏💪
@kris_k935 ай бұрын
Mam ochotę na tego ulepa 😀 dzielnie znosi wszystkie awarie więc na pewno posłuży szczęśliwcowi jeszcze wiele lat Dzięki za super filmy, które tworzysz 💪
@elkikoriko5 ай бұрын
kawał sprzętu jak na tamte czasy
@CPrankk5 ай бұрын
smacznego życzę
@michast51185 ай бұрын
Dobrze jest oglądać w słuchawkach, bo muzyka najwyższych lotów 🫠
@KrzysztofJaniczek5 ай бұрын
Ogólnie to brawa dla Pana Miłosza za dobór muzyki, bo praktycznie za każdym razem jest ona zarówno bardzo dynamiczna jak i, co bardzo ważne, pasuje do ujęcia.
@michast51185 ай бұрын
@@KrzysztofJaniczek Brawo Panie Miłoszu 👏👏👏
@B3RyL5 ай бұрын
Dziękuję Wam serdecznie 😁
@djprosmoke5 ай бұрын
Chętnie przygarnę tego ulepa :) dwa tygodnie temu upaliłem mój stary garażowy sprzęt do słuchania muzy w garażu podczas majsterkowania. Dzięki za nowy materiał !
@michamalicki18195 ай бұрын
Ogladam Cię już od bardzo dawna i musze przyznac że dużo sie nauczyłem :) Z checia przygarnę ten wzmacniacz :) bedzie w sam raz do pokoju syna jako start w świat audio.
@wiesawc15705 ай бұрын
Nie biasu a prądu spoczynkowego :), emitery spalone.
@seybr5 ай бұрын
Panie a gdzie odpalanie na starą żarówkę, Reduktora Szumu nie oglądał? Kawał fajnego sprzętu, miałem kiedyś okazje go kupić za grosze, ale kupiłem co innego. Coś takiego przytuliłbym na garaż, ale to za jakiś czas. Buduje się, etap elektryki zakończony (położenie kabli), będę kład tynki.
@pingwinvonjelen65865 ай бұрын
jak to jeden ktoś kiedyś stwierdził, jak czegoś nie używa to znaczy że w laptopach tego nie ma, triaki, żarowki itp
@przemysawpawlinski55365 ай бұрын
Daniel robił próbę zwarciową :)
@pingwinvonjelen65865 ай бұрын
@@przemysawpawlinski5536 jak widać metody naprawiania laptopów nie sprawdzają się gdzie indziej
@slawomir.iracki5 ай бұрын
Poproszę tego HK. Nie dla chorej "curki", ale dla starszego faceta (to ja), który słucha dużo muzyki ale na "trochę" gorszym sprzęcie. I od razu przyznaję, że ten HK pracowałyby u mnie tylko w stereo. A teraz trochę lizustwa;) - gratuluję wiedzy, a przede wszytki chęci i umiejętności jej przekazywania. Kanał oglądam od dawna i dzięki Tobie (sorry za poufałość) próbuję bawić się w drobne domowe naprawy sprzętu elekrycznego, ale najważniejsze uczę się "o prądzie", bo wstyd przyznać - inżynier, ale zawsze była to dla mnie prawie czarna magia. A i jeszcze jedno - stać mnie na zakup (choć zawsze są ważniejsze wydatki). Pozdrawiam Sławek
@adamszubzda31355 ай бұрын
Witam, Oczywiście przyjmę sprzęcik przez Ciebie naprawiony ... powiem szczerze Danielu, że oglądając Twoje filmiki dużo się nauczyłem. Pozdrawiam Adam
@Wujek_Hujek5 ай бұрын
Cooo to jeeest? 😂😂 Nawalone elektroniki, za darmo bym tego nie chciał, żeby bezcześcić pożądane kolumny! Piękny to jest np. Denon PMA-2010AE 👌😊
@Rumburak_AV_Lab4 ай бұрын
cyt. "Piękny to jest np. Denon PMA-2010AE" - Chyba tylko z wyglądu, bo układowo to chiński chłam.
@Wujek_Hujek4 ай бұрын
@@Rumburak_AV_Lab Oczywiście! 🤣 Jest to wzorcowy model, jak powinien wyglądać PRAWDZIWY OSTATNI Z SERII Denona ANOLOGOWY wzmacniacz!! (Sama cena obecnie o tym świadczy, oraz że jest to już praktycznie biały kruk). A skoro jesteście takimi ekspertami, to mam nadzieję że wiecie dlaczego napisałem "prawdziwy ostatni analogowy wzmacniacz". A nie, zachwycać się jakimś g*wnem! Po waszej odpowiedzi już wszystko wiem na wasz temat i znajomości o sprzęcie audio! Żegnam! A wasze bajki dalej wciskajcie sobie laikom......
@Rumburak_AV_Lab4 ай бұрын
@@Wujek_Hujek Denon to taki tańszy Marantz. Nawet oznaczenia podobne. Widać że u Pana cieniutko z wiedzą. Mnie nikt nie przerobi. Elektroniką i elektroakustyką zajmuję się od 1984 roku wtedy miałem 12 lat. Marki liczące się w Japonii to w kolejności: Accuphase, Marantz, Kenwood , Luxman, Rotel, a reszta to tylko zabawki.
@Wujek_Hujek4 ай бұрын
@@Rumburak_AV_Lab Szanowny Panie. W swojej wypowiedzi niczym Pan nie uzasadnił mojego pytania i postu... Tylko dalej swoje racje bez konkretnego uzasadnienia i odpowiedzi. Nikogo nie obchodzi ile lat Pan siedzi w elektronice albo kto co ceni, bo ilu użytkowników tyle opinii a liczą się suche fakty. Dopracowanie sprzętu, budowa oraz jak i na czym został złożony. A opinie Pana lub japończyków to tak jak dyskusja z audiofilami na temat kabli. Więc może zacznijmy od początku, od części, elektrolitów, transformatorów, torów audio, projektu wzmacniacza. Czym jest gorszy od tych co Pan wymienił? Przez całe swoje życie przerobiłem tego tyle, oraz kupiłem raz Marantza, którego sprzedałem po dwóch miesiącach bo w życiu nie słyszałem tak jazgotliwego i metalicznego brzmienia! I proszę mi nie pisać że to zależy od kolumn bo mam ich cztery zestawy (b&w, klipsh, jbl, heco). Zadałem też proste pytanie, dlaczego akurat 2010ae a nie późniejsze modele są tak dobre? Bo podobały mi się Pańskie filmy, jak rozbiera pan wszystko i tłumaczy krok po kroku, co jest nie tak w architekturze sprzętu. A skoro Pan się zachwyca takim kardonem gdzie jest nawalone więcej elektroniki niż w Apollo 11, to proszę o rozłożenie na części pierwsze, tego Denona 2010 ae, a wcześniej o odpowiedź dlaczego nie wyższego modelu lub kolejnych obecnych??? Ponieważ każdy kto się interesuje sprzętem audio a tym bardziej wzmacniaczami, będzie wiedział dlaczego, a tym bardziej powinien Pan jako ekspert. A dopiero później o mówmy temat za i przeciw, oraz Pańską opinię omawiając krok po kroku jego budowę. I wydaje mi się, że to by było profesjonalne podejście do tematu. Pozdrawiam.
@Rumburak_AV_Lab4 ай бұрын
@@Wujek_Hujek Czytanie ze zrozumieniem się kłania ? Niestety u Pana z tym słabo bo nie zrozumiał Pan kompletnie mojej poprzedniej wypowiedzi albo widział Pan na oczy zawartość pod wiekiem i tym się Pan sugeruje. Jeszcze raz Panu powtarzam. Firma Denon nie jest jedynym wyznacznikiem wyrobów Japońskich a model o którym Pan wspomina jest niestety ulepionym już przez chińczyków. W Japonii w latach 70-tych liczyły się najbardziej tylko dwie marki : LUXMAN i SANSUI a Denon to dla nich taki "tańszy" odpowiednik marki Marantz. W latach 80-tych w Japonii wyłoniła się wiodąca marka Accuphase. Nie zna Pan kompletnie historii marek japońskich i tylko upiera się przy marce Denon jego nic nie znaczącym wzmacniaczu, który jest gorszy nawet pod względem parametrów i brzmienia od wyrobów z lat 80-90. Jest takie przysłowie: "Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" - obecnie takie są wyroby japońskiej masówki segmentu audio. W obecnych wzmacniaczach liczą się wodotryski ( niestabilne łącze -Bluetooth, DAC, WiFi, Music Cast ) a jakość dźwięku na szarym końcu dlatego to co produkowano w latach 70-80-90 wygrywa z obecnym "chińskim" chłamem bo z liczących marek na obudowie pozostały jedynie znaczki. Wśród starego asortymentu można nabyć wysokiej jakości wzmacniacze SANSUI w korzystnych cenach a nie płacić za obecny chłam z wodotryskami dla lemingów. audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/871-denon-pma-2010ae - to nie jest Denon a implementacja tańszego wyrobu firmy Marantz (do obudowy i znaczka marki Denon), która przejęła w/w przez Pana markę Denon.
@ukaszwittchen90795 ай бұрын
Ja przyjmę tego ulepa :-).Chciałem dać do Pana na serwis Marantz SR 4002 który wygląda praktycznie jak ten w środku,ale zostałem odesłany z kwitkiem. A ty taki myk i odcinek z podobnym amplitunerem . Mam nadzieję że uda mi się dzieki temu filmowi go naprawić. Bo naprawdę dawał radę.
@tomasznowak3825 ай бұрын
Danielu, dobrą metodą przy naprawie wzmacniaczy (i nie tylko) jest zasilenie go przy uruchamianiu poprzez żarówkę o mocy 60 - 150 W (w zależności od mocy sprzętu). Zaoszczędzi sie wtedy na nie tanich tranzystorach 🙂 W tym przypadku mozna by ja włączyć szeregowo z przekaźnikiem załączającym główny transformator, by zasilacz st-by produkował poprawne napięcie. Jesli z jakiś względów jest to utrudnione, czasem stosuję kilkudziesiecioomowe rezystory duzej mocy w gałęziach zasilania konciwki mocy. A poza tym nie bramki, ale bazy, w tym przypadku 😊 Tez moglbym tego ulepa przygarnąć, nawet uszkodzonego, zawsze mi się podobał 😊
@TechDaw5 ай бұрын
Bardzo chętnie przyjmę tego wspaniałego ulepa❤❤. Bede dumnym posiadaczem ulepa od Daniela❤❤. 3maj sie mistrzu.
@lukivisual5 ай бұрын
Ciekawie ogląda mi się twoje filmy, ale ten odcinek to była mega rozrywka, a tym bardziej na koniec widząc ten dymek symbolizujący, że to jednak nie koniec naprawy 😅. Bardzo chętnie przygarnąłbym do siebie takiego ulepa, czy składaka. Umiliłby mi czas w nauce na studiach i poprawiał humor, że w momencie kiedy jest najciężej człowiek uczy się najwięcej. Dużo zdrowia ekipo! ❤
@kamilkapinos41215 ай бұрын
Takie odcinki gdzie naprawa nie idzie łatwo ogląda sie najlepiej. Powodzenia i chętnie przygarnę tego ulepa. 😁
@krystiannowakowski13795 ай бұрын
Mi nie przeszkadza, że to ulep świetnie sobie radzisz i jest co oglądać, piękne widowisko. Także przyjmę z pocałowaniem ręki. 😊
@maciejturski19765 ай бұрын
Mój pierwszy UNIMOR kolorowy też tak zrobił jak go naprawiałem. Wtedy zdecydowałem, że na 100% zostanę elektronikiem z Hamanem :)
@LeoVanKozi5 ай бұрын
Może i nie wiem co jest uszkodzone, ale jako Wieloletni Fan Wierze w Ciebie, że Dasz Rade Danielu ❣ Marzy mi się taki Piękny Amplituner 😍 Choć wiem, że mogę co najwyżej sobie tylko pomarzyć..
@SDULEBA5 ай бұрын
10 lat temu taki Amplituner to było marzenie poza zasięgiem. Teraz to marzenie zacząłem realizować i kupiłem używane głośniki Harman Kardon w bardzo dobrym stanie HKTS9. Teraz brakuje Amplitunera do kompletu. Chętnie przygarnę. Nie zmarnuje się.
@terranova1585 ай бұрын
uratowałem Diorę WS442, uratowałem Technicsa SA-EH500, może temu Harmanowi... też wlutuję nowe życie, nie mniej jednak b.fajny odcinek. pozdrawiam
@warsztatpogodzinach5 ай бұрын
Mam ochotę na tego ulepa! Akurat potrzebuje pod audio do TV :D Super się ogląda, czekam na kolejny odcinek ;)
@filipem64175 ай бұрын
Pokora Panowie. Na prośbę kilku "importerów" z Dolnego Śląska, od trzech miesięcy zacząłem naprawiać wzmacniacze audio. Przez ostatnie 25 lat, były tylko decki, odtwarzacze CD, głośniki (też wstęgi). Na razie idzie dobrze. Trzeba mieć szacunek do "przeciwnika". Wtedy współpracuje. Bez tego nawet drobna naprawa może dokonać spustoszenia na płytkach. I oczywiście - żarówka ;) Pozdrawiam elektroników i nie tylko ;)
@mareket5 ай бұрын
Tak czy siak jak długo sobie oglądam ten kanał to pierwszy raz był prawdziwy zdrowy dymek na wizji :) ) Jak się dymi to wiadomo że robota idzie do przodu :) ))
@bb_tuvmon55685 ай бұрын
Z chęcią wezmę ten wzmacniacz. I fajnie było zobaczyć jak się naprawia na "sztuke".
@tomilixxx5 ай бұрын
Dobry odcinek, działo się, były emocje, taki prawie powrót do dzieciństwa był montaż przewlekany a zabrakło tylko lutownicy transformatorowej i żarówki w szereg przy odpalaniu ;)
@DamianB_7845 ай бұрын
Chętnie go przyjmę w prezencie. 🎉 świetny film jak zawsze.
@Pyrtas5 ай бұрын
Chętnie przyjmę, uwielbiam HK i Daniela tak samo! Pozdrawiam!
@bodzio1998r5 ай бұрын
Z chęcią przygarnę takiego ulepa. Lepszy ulep od Ciebie niż od niektórych serwisów.
@grzegorzkaduczka63675 ай бұрын
Chetnie przygarne takiego ulepa od Ciebie ;) Ogladam Cie juz troche i wiem, ze Twoje ulepy, to czesto lepsze niz z fabryki wychodza ;)
@FastenerPG4 ай бұрын
Daj go dzieciakowi który pierwszy napisał kom że chce. Ja mam zwykłe głośniki z bt do kompa - zwykle grały ok aż nie wiem czy reset biosa na płycie głównej bo mi się nie chciał włączać czy coś odwaliłem - nagle zaczęły mega bardzo głośno i fajnie grać . Zwykle max był na 43 a nagle wskoczył do 60 ( głośność na wyświetlaczu) I aż podłoga drży a głośniki stoją na biurku bez sooba. Teraz mogę wkurzać sąsiada który ma hobby wiertarkowe . Słyszę zza ściany przekleństwa i przestaje 😁 Moc tych głośników i muzyki której słucham jest silniejsza niż moc wiertła
@mrekt5 ай бұрын
Witam Danielu. Chętnie przygarnę tego "ULEPA". Baaaaaardzo fajnie ogląda się twoje filmy. Pozdrawiam i podziwiam za wiedzę.
@adamsawinski33415 ай бұрын
kolego Danielu, tranzystory mocy montujemy na podkładkach mikowych smarując pastą silikonową nieprzewodzącą ( białą). Smarujemy tranzystor i radiator. Po uruchomieniu i wstępnym wygrzaniu dociągamy śruby mocujące tranzystor do radiatora.
@arekgontarczyk23075 ай бұрын
Z elektroniki jestem ignorantem, ale Pana programy oglądam z przyjemnością. Są dla mnie połączeniem serialu Colombo i Dr.Hausa, wszyscy wiedzą że sprzęt nie żyje, ale kto go zabił😁. Z chęcią zrobię miejsce dla takiego amplitunera. Pozdrawiam i do nowego odcinka
@spider140815 ай бұрын
Właśnie dla takich odcinków oglądam ten kanał. Super dużo pracy, dużo informacji. Jednak laptopy znacznie łatwiejsze w diagnozie i naprawie ( nie licząc BGA ) :)
@pawelziom5 ай бұрын
Mam ochotę przygarnąć taki fajny amplituner poprawiony przez Daniela, oglądam wszystkie odcinki , już czekam na następny z kolejną dawką Funu i wiedzy. Pozdrawiam serdecznie Paweł
@tikkurilla855 ай бұрын
Serwus Daniel !! Ostatnio udało mi się wskrzesić gramofon i fajnie by było taki sprzęcik skompletować :) Pozdrawiam całą ekipę.
@maxdein89044 ай бұрын
Ja mam ochotę na tego ulepa, dla mnie i tak będzie sztos, robisz dobrą robotę, pozdro.
@uwagaautobus96165 ай бұрын
Mam ochotę na tego ulepa !
@tomaszlenartowicz79665 ай бұрын
Oglądam Daniela od samego początku i powiem że bardzo fajnie się ogląda odcinki. Duzo mozna sie nauczyć. Oczywiście nie wszystko idzie zgodnie z planem ale nie jest to takie łatwe. Chętnie bym przygarnął sprzęt. Powodzenia z naprawa oczywiście bede oglądać z mila chęcią. Pozdrawiam
@nolo71515 ай бұрын
Mam ochote na tego ulepa!! Kompletnie sie nie znam na elektronice i naprawach ,ale twoje filmy ogladam z otwartą paszczą 😅
@_ARWOLT_4 ай бұрын
Spełnisz moje marzenia o wzmacniaczu wezmę bez wachania. Dzieki
@andre352s5 ай бұрын
Z miłą chęcią przytulę tego Ulepa! Uwielbiam sprzęt Harmana, Ulep artystyczny to będzie kwintesencja marzeń :)
@pawelpieczynski46085 ай бұрын
Bardzo chcę taki ulepiony sprzęt. Nic się na tym nie znam ale bardzo lubie montaże jak lutujesz i leci techniawa. Powodzenia w lepieniu.
@Dominikleagueoflegends5 ай бұрын
Z chęcią przytulę tego ulepa Daniel,pozdrowienia z Mazur 😎
@st4rk1ng894 ай бұрын
Przygarnałbym takiego ulepa, bo nigdy nie mialem takiego sprzetu, przydalby sie dla melomana :) btw. obejrzalem u ciebie wszytskie produkcje zwiazane z glosnikami, fajnie sie to ogląda, serdeczne pozdro dla cb ;)
@kamilsokolowski12544 ай бұрын
Odcinek bardzo fajny, przyjemnie się ogląda. Może kiedyś uda się coś naprawić z elektroniki ale coś o większych częstotliwościach :). Generalnie kamera cię lubi, znasz się na robocie więc czego więcej chcieć. Zdrówka ! Pozdrawiam.
@maniek66004 ай бұрын
No mistrzu......Chętnie bym tego Harmana przygarnął...Mam już podobno i dzwięk idealny jak dla mnie! Pozdro dla Ciebie
@andrzejreichel15825 ай бұрын
Z miłą chęcią przytulę ulepa, a zwłaszcza jak widziałem proces ulepiania :P. Pozdro.
@Adi20715 ай бұрын
Chętnie przygarnę ten Amplituner Harman Kardon AVR370. Będzie idealny do moich Altus 300 po modyfikacji zwrotnicy. Do tej pory polowałem na HK990 lub starszy 6900.
@michad77615 ай бұрын
Super odcinek, naprawa prawie udana ale widzę że nie do końca :). Z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek i jeśli by sie na mnie trafiło to z chęcią przygarnął bym tego ulepa do mojego zestawu głośnikowego :). Życzę ci danielu powodzenia i udanej naprawy :).
@bartula8775 ай бұрын
Chętnie przygarnę tego uLePa😂. Dorwałem ostatnio fajne kolumny więc przyda mi się jakiś uLePiK
@mateo3001995 ай бұрын
Każdy ulep mile widziany, zwłaszcza taki od Ciebie, z chęcią bym przygarnął :)
@mvcxzaswq5 ай бұрын
Chętnie przygranę ten amplituner ponieważ wydaję sie spoko i chciałbym też zobaczyć tego "ulepa" na żywo. Pozdrawiam
@KrzysztofMesek5 ай бұрын
Dobry fiilm, w końcu wakacje, dymek w sam raz pasuje jak z grilla 🙂 chętnie przygarnę takiego "ULEPA" 🙂
@BunnyOfChaos5 ай бұрын
Cześć Danielu! Mam ochotę na tego ulepa! :) Jako "serwisant-samouk" który od dawna szkoli się na filmach z YT, głównie Twoich, uważam że jestem gotów przyjąć ten ulepiony kawałek artyzmu pod swoje skrzydła. Bo nawet gdy coś z tej ulepionej kupki sprzętu grającego coś po drodze odpadnie, to bez wahania złapię za miernik, lutownicę i podejmę się (pewnie kompletnie nieudolnie) próby poprawienia (naprawienia) tego kawałka zło... Tego ule... Tego niesamowitego dzieła które wyszło spod ręki tak niesamowicie szalonego artysty którym jesteś! :D Pozdrawiam! :)