dobrý deň mal by som otázku v jednom videu ste vyrábali vyťažovák fotovoltaiky na základe nabitia bateriek mohol by som vás poprosiť o schému alebo kde by som to našiel a bol by som zvedavý ci by bolo treba veľké zmeny keby to fungovalo aj na 24V aj 48V systém
@martinklimt93368 ай бұрын
Zdravím nebyl by výhodnější/zajímavější VICI LX107 SOLAR POWER METER? má externí čidlo, které se dá položit na panel i více funkcí. Je za obdobnou cenu. Děkuji za Váš případný nazor. Jinak máte zajímavá videa.
@to2208 ай бұрын
Tak rozhodne to vypadá zaujímavo/použiteľne a keď to stojí rovnaký peniaz, tak sa to asi oplatí kúpiť.
@frantisekreiter15098 ай бұрын
A co Parkside luxmeter R&D MT-30? (685 lux=1W/m2)
@rm68578 ай бұрын
Je to komplexní, já bych tam jako amatér dal fotodiodu a nějakej ampermeter, templotní čidlo, plus něco, co to pošle na display. Ale asi ten zbytek tam má nějakou funkci důležitou.
@to2208 ай бұрын
Podľa mňa niektoré integrované obvody sú tam len na parádu, hlavne tá rada cmos 4013, dalo sa to vyriešiť jednoduchšie. Ale chápem Číňana, takto to vypadá že to má aj svoju cenu, aj keď sú tam integrované obvody ktoré nestoja skoro nič.
@michalmazgal8 ай бұрын
81% účinnost panelů? 285/100*65=185Wp 150W/185Wp=0,81 => 81%? => => => Asi by bylo dobré všechny před instalací změřit, aby byly všechny tak nějak stejně výkonný...
@to2208 ай бұрын
Je to dosť možné že to nemá už tú maximálnu účinnosť ale: K meraniu som nepristupoval zodpovedne a panel bol špinavý a na 100% som nedodržal rovnaké uhly, panel vz merak. Ak by som chcel zistiť účinnosť, musel by som meranie niekoľkokrát opakovať za rôznych svetelných podmienok pri maximálnom a minimálnom osvetlení a všetko spriemerovať.
@Micko.Lubomir8 ай бұрын
Ahoj , kde by som mohol uvidieť predchádzajúce video s batériami?
@StefanKluka8 ай бұрын
Aký to má význam merať, keď sa neustále mení uhol slnka aj počasie počas dňa. Pri týchto malých fotovoltikách +-10% nič neznamená. Malo by to význam, keby sa fotopanely natáčali za slnkom. Ale zase cena za fotovoltiku by bola niekde inde. V lete sú prebytky elektrickej energie a v zime to zase málo vyrába. Skôr vyriešiť lacné uskladnenie elektrickej energie z leta na zimu. Uhol natočenia fotopanelov som riešil cez 20Wp fotopanel, kde som mu meral sratový prúd a najlepšie výsledky som mal pri kolmom natočení fotopanela na slnko. Inak som doteraz nevidel efektívnu fotovoltiku, ktorá by využila 100% výrobu elektrickej energie z fotopanelov. Aj ten bojler sa nahreje, akumulator nabije a už fotovoltika ide naprázdno. Koľko percent elektrickej energie z fotovoltiky zostáva nevyužitej ? Ja prebytočnú energiu z fotovoltiky premieňam na teplo, ale teraz ako sa oteplilo je to blbosť. Ani ten počítač nepúšťam každý deň, len aby som ho mal zbytočne zapnutý. Takže mi kopec energie zostáva nevyužitej. Takže by to chcelo ukladať prebytky elektrickej energie na horšie časy. A ak si mám kúpiť 100kWh akumulator, tak to môžem rovno fotovoltiku zrušiť. Za tú cenu takého akumulátora si môžem nakupovať elektrickú energiu tri životy.
@to2208 ай бұрын
Takéto zariadenia sa predovšetkým používajú na otestovanie panelov či vyrábajú toľko ako majú, či náhodou nie sú nejaké panely vadné. Priložíš na panel, zistíš koľko svetla dopadá, urobíš prepočet a hneď vieš ci nie je nejaký panel poškodený. A čo sa týka nevyužiteľnosti fotovoltaiky, tak neviem ako ty pracuje s tou energiou, Ale ja mám 8 kWp a budem to rozširovať, lebo osem mesiacov v roku mám nedostatočné množstvo energie. Reálne prebytky mám tak maximálne štyri mesiace v lete A to je zanedbateľné. Keď nemáš miesto na veľkú fotovoltiku tak ani nad tým neuvažuj, lebo panely sú najmenšia položka. Nové 400 W panely už stoja 90 euro.
@StefanKluka8 ай бұрын
@@to220 mne na to stačí okamžitý výkon z fotovoltiky, ktorý sa každý mesiac v roku opakuje pri peknom počasí. Jednoducho fotovoltiku zaťažím na 100% a kontrolujem výkon z fotopanelov. Špinavé panely keď očistím mám maximálne 7% energie naspäť. A tie ceny panelov išli dole, preto idem rušiť amorfi a nahradím ich novými monokryštalickými panelmi, ktoré vyrábajú oveľa viac elektrickej energie skoro na rovnakej ploche, ako amorfi. 8kWp by som nepovažoval za veľkú fotovoltiku. Na jednej budove pred týždňom namontovali 1,4 MWp fotovoltiku, to už sa dá považovať za za takú väčšiu fotovoltiku, keď to porovnáš so 400MWp fotovoltikou, ktorá sa tu v okolí kde bývam má stavať. 😎
@Slavomir-19778 ай бұрын
Podobné zariadenie mam doma. Pri meraní som ho priložil z prednej strany panelu. Samozrejme senzorom k slnku. Tým mám aspoň akú takú istotu že ho držím v rovnakom uhle ako je fv panel.
@to2208 ай бұрын
Áno má sa to položiť na panel, Len škoda že to nemá aspoň tú spodnú stranu rovnú.
@Slavomir-19778 ай бұрын
@@to220 To máš úplnú pravdu. Možno že by nebola na škodu aj nejaká šikovná prísavka zo spodu.
@martinklimt93368 ай бұрын
@@to220 možná by šel využít ten stativovým závit zespodu na nastavení úhlu apod...
@rm68578 ай бұрын
9V baterie dřív umře než se vybije
@ivanbenkocky32908 ай бұрын
Ja mám 9V baterku v testeri na baterky a mám ju už 11 rok. Je pravda, že vždy po meraní baterku odpajam a asi preto stále " žije ".
@rm68578 ай бұрын
To je dobře vyřešené. Já to vyřešil nabíjecí 9V do multimeteru@@ivanbenkocky3290