"W ramach odpoczynku od wojny opowiem wam o trzech wojnach". I to wszystko powiedziane z kamienną twarzą 😂. Mistrzostwo! 😆
@wernerh.17662 жыл бұрын
to ten czysty slowiański trunek w czystej slowianskiej szklance z czystym slowianskim koszyczkiem tak robi ;)
@MajkiPGWCh042 жыл бұрын
No co? Rozkręca się... 😉
@DAREKLIS1112 жыл бұрын
@@wernerh.1766 Herbatka którą sporządzili lekarze a wypił Stalin w 1953 roku i historia się zmieniła bolszewizmu i stalinizmu na świecie?
@wektorwg70392 жыл бұрын
@@MajkiPGWCh04 Ale tak bez łyżki w herbacie
@freuer0072 жыл бұрын
@@wektorwg7039 może już w oku ma
@bubensbubski33162 жыл бұрын
Mój pradziadek z Białegostoku był w armi carskiej i brał udział w wojnie z Japonia 1905 roku. Z opowieści rodzinnych wiem że jak wrócił z wojny przez wiele lat utrzymywał kontakt listowny w języku esperanto z Japończykiem którego poznał w obozie jenieckim.
@dice3809 Жыл бұрын
Można by to opublikować!
@mariak72542 жыл бұрын
Bardzo lubię Pana audycje. Duża wiedza, ciekawe analizy, i spokojny głos. Mam 75 wiosen ale historia i geopolityka bardzo mnie interesują. Pozdrawiam☺️ 👍📚🧩🧩🌍🎧
2 жыл бұрын
Dziękuję za dobre słowo
@damianlis61352 жыл бұрын
W sensie ze wiek taki imponujący?
@chloppkroczny89002 жыл бұрын
@@damianlis6135 ty No 75 lat to sporo A że ogarnia YT i inne rzeczy to już wogole Wiele starszych ludzi jest zaciskanych mediami ogólnymi a tutaj widzę 75 lat mocy
@ewabacklund37952 жыл бұрын
Też 76 wiosen i uwielbiam elegancję i wiadomości Pana
2 жыл бұрын
@@ewabacklund3795 Dziękuję pięknie, po takich pięknych komplementach będę musiał trzymać poziom.
@maciekszymanski68982 жыл бұрын
Mój pradziad uczestniczył w wojnie japońskiej, za co dostał później intratną posadę rządową w Petersburgu. Jednak będąc carskim urzędnikiem musiał uciekać po wybuchu rewolucji do Polski. Żonę i córkę pozostawił w Rosji. Rodzina połączyła się dopiero po pięciu latach, gdy po Pokoju Ryskim prababka mogła wrócić w rodzinne strony, na Litwę. Takie mnie naszło skojarzenie na temat wpływu wojen na losy jednostek.
@moni24152 жыл бұрын
Mój prapradziadek też uczestniczył w wojnie japońskiej - był felczerem w wojsku. Później nieźle na tym zarabiał, umiał nieźle składać kości. Znał rosyjski i łacinę medyczną, co wówczas nie było na wsi częste. Tylko tak długo był w tym carskim wojsku, że jak po tylu latach wrócił do rodzinnej wsi, to rodzina nie miała pewności, czy to ta sama osoba. No może to nie była ta sama osoba, któż to wie, może ktoś się podszył, ale moim prapradziadkiem jednak był xD
@nottgri2 жыл бұрын
I za co nas tak Bozia pokarała, żeby mieć związki z tym, kurna, krajem...
@krzysztoflanger60152 жыл бұрын
@@moni2415 świetna historia rodzinna!
@krzysztoflanger60152 жыл бұрын
@@nottgri taki psikus geopolityczny
@plrc45932 жыл бұрын
A był Rosjaninem, czy Polakiem?
@Pentaxk3 Жыл бұрын
Dzięki za ciekawy materiał. 😁
@A_Pirx2 жыл бұрын
Bardzo lubię Pana słuchać. W wypowiedziach mamy piękną polszczyznę, bez "yy" "ee" "tak? tak?". Również w każdym odcinku widać przygotowanie merytoryczne. Pozdrawiam serdecznie.
@ewaanetaczopik10162 жыл бұрын
Brawo Marcinie. Super zresztą, jak zawsze.Dziękuję.Pozdrawiam.
@kaneclone33872 жыл бұрын
Marcinie, zdecydowanie lepszy kadr niż wcześniej, pozdrawiam :)
@PatrickNerdu7442 жыл бұрын
Mógłbym napisać jakieś "No super zajebiste" ale napiszę trochę inaczej,... Bardzo mi się podoba iż nie ma tu żadnej muzyki, "zwracaczy uwagi" że tak to nazwę, prowadzący mówi stoickim i spokojnym niemal miodnym głosem idealne warunki do rysowania czy do spania. Kłaniam się nisko i dziękuję za kawałek mało znanego przeze mnie zakątka historii.
2 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo
@Futrzag2 жыл бұрын
Kanał "morskie opowieści" bardzo szczegółowo opowiada o wojnie rosyjsko japońskiej
@paulinagabrys88742 жыл бұрын
W trakcie tej wojny i zaraz po niej powstawały bardzo ładne japońskie drzeworyty o tej tematyce. Oprócz czysto propagandowych gdzie carskich wojaków rysowano totalnie karykaturalnie, były też drzeworyty gdzie wróg wyglądał neutralnie, czy nawet ówcześni Japończycy mieli pewną fascynację tamtejszymi mundurami
@wojciechk50742 жыл бұрын
Potwierdzam. Pan Gregor w Morskich Opowieściach bardzo doładnie i interesująco opowiada o bitwach morskich.
@600Pozdro2 жыл бұрын
Polecam, świetny kanał o tematyce marynistycznej!
@MaciejBogdanStepien2 жыл бұрын
Kamczatka!
@krzysztofgorny57432 жыл бұрын
@@MaciejBogdanStepien haha "Kamczatka"... Greg świetnie prowadził naryrację tej gawędy Morskie Opowieści najlepszy kanał marynistyczny w języku polskim
@sebelei2 жыл бұрын
"W ramach odpoczynku o wojnie postanowiłem opowiedzieć o........trzech wojnach." Świetne pozdrawiam.
@tomaszbaczek52472 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał. Przyjemnie pooglądać ciekawe materiały. Pozdrawiam serdecznie i tak dalej!!!
@neeth38522 жыл бұрын
Pobudzasz moją dociekliwość na wiele tematów historycznych. Zajebisty kanał, czekam na więcej odcinków :]
@tukuertus82372 жыл бұрын
Wojna Rosji z Japonią (luty 1904 - wrzesień 1905) miała taki sam powód jak obecna wojna Rosji z Ukrainą... Fröhlicher Krieg - radosna wojenka wywołana w celu zwiększenia wewnętrznego poparcia dla władzy w sytuacji pogarszania się wyników gospodarczych. Od 2020 roku w Rosji zapanowała stagflacja gospodarcza. Zmniejszenie długu publicznego w czasie boomu paliwowego w 2008 roku zaowocowało wzrostem zadłużenia wzajemnego podmiotów gospodarczych odkładającym się przez lata. W Rosji nadal 60-70% PKB tworzone jest przez sektor państwowy - niewiele się w tym względzie zmieniło od czasów ZSRR i zadłużenia wzajemne przedsiębiorstw mają charakter polityczny - są formą finansowania budżetowego. W ciągu całego panowania Putina płace pracowników w Rosji dynamiczne rosły. Ale w 2020 nadeszło spowolnienie gospodarcze zaczynające być odczuwalne przez istotną grupę Rosjan osiągających przychody z pracy, którym do tej pory wiodło się coraz lepiej - aż zaczynali się już przyzwyczajać do tego 'kapitalistycznego" i "dekadenckiego" konsumpcjonizmu (przynajmniej w dużych ośrodkach urbanistycznych tak się działo). Putin potrzebował wojny dla podratowania swojego wizerunku publicznego. Rosja mimo, że ma fikcyjną demokrację, to jednak poparcie społeczne dla wodza wpływa na postrzeganie go przez sferę wyższych urzędników, oligarchów partyjno-gospodarczych oraz wysokich funkcjonariuszy kierujących resortami siłowymi - tej całej urzędniczej mafii udającej demokratyczne państwo. Cała propaganda ery Putina cała działalność międzynarodowa rosyjskiej gospodarki przygotowywała Rosję na taką ewentualność - na konieczność wywoływania radosnych wojenek ku pokrzepieniu serc rosyjskiego społeczeństwa. W efekcie tego władza Rosji sama chyba uwierzyła we własną propagandę i wojna Rosji z Ukrainą, która miała być niedzielnym spacerkiem obliczonym na trzy dni, okazała się bagnem w którym utknęła połowa armii lądowej Rosji. Sojusze gospodarcze Rosji w zachodniej Europie zdążyły się w tym czasie załamać, a sojusze Ukrainy zaczęły się w tym czasie wzmacniać. Niewątpliwa klęska wojny Rosji z Ukrainą nie jest efektem błędnego planowania rosyjskiej generalicji czy wiary we własną propagandę... Niepowodzenie jest efektem rosyjskiego widzenia rzeczywistości geopolitycznej przez pryzmat ideologii wielkoruskiej / panslawistycznej i dążeń terytorialnych będących cechą moskiewskiej państwowości od czasów jej powstania w 1328 roku. Zdobycze terytorialne pod hasłami "opiekowania się" dawnymi ziemiami ruskimi czy słowiańskimi są podstawą istnienia Rosji - jej mitem założycielskim i duchem narodowym. Jeżeli kiedykolwiek Rosjanie zrozumieją, że nie ma żadnej wspólnoty słowiańskiej, która godzi się na tyranię Moskowi - że ta potrzeba "opieki" nad innymi narodami jest tylko rosyjskim urojeniem narodowym, to istnienie państwa rosyjskiego straci jakikolwiek sens.
@jgfjfgjfhjf2 жыл бұрын
Świetna koszulka!
@marcinwisniarski62652 жыл бұрын
Marcinie czy zrobisz może film na temat reform premiera Piotra Stołypina?
@lukaszkaczmarzyk23183 ай бұрын
Ciekawa opowieść. Fajnie, że Pan jest i że się zna Pan na rzeczy.
@dasboot59032 жыл бұрын
Brawo panie Marcinie !!!! :o)
@mradareader2 жыл бұрын
Panie Marcinie, pozdrowienia! Jak zwykle ciekawa i zachęcająca do samodzielnego myślenia opowieść. Może teraz coś o Wieliej Smucie i roli jaką w niej odegrał pewien wulkan o nazwie Huyna Putina (Wikipedia)?
@vito242222 жыл бұрын
3:16 tak na marginesie: nie cesarza Francji, cesarza Francuzów 😉
@grzegorzbuchalski81392 жыл бұрын
Świetny materiał.
@MateuszPietryga2 жыл бұрын
Panie Marcinie, może w ramach odpoczynku od wojny poprzez opowiadanie o wojnie, można prosić o jakiś wykład o tym w jakich górach leży Karabach i czym różni się Armenia od Azerbejdżanu? Ten temat jest jakoś pomijany w głównym nurcie, a wydaje się, że może nabierać na znaczeniu. Mam wrażenie, że w pana opracowaniu byłoby to bardzo interesujące i pouczające.
@ewabacklund37952 жыл бұрын
Uwielbiam pana słuchać! Wysoki poziom ! Pozdrawiam serdecznie Ewa
@wojciechbalajewicz86052 жыл бұрын
Panie Marcinie nie ma pan przypadkiem na zbyciu takiego uchwytu na szklankę... Bo kiedyś to u mnie były a teraz to wręcz obciach.. ale ten smak herbaty z takiej szklanki z uchwytem... Niepowtarzalny.. pozdrawiam serdecznie..
@DIraks Жыл бұрын
Jeden z ciekawszych odcinków!
@TheBorsooq2 жыл бұрын
Świetna koszulka, Marcinie!
@zbigniewkuchta20202 жыл бұрын
Super wiecej takich ludzi jak pan
@paulkellerman26032 жыл бұрын
Uwłaszczenie rosyjskich chłopów niewiele poprawiło ich sytuację. Nie byli już niewolnikami, ale potem przez wiele lat musieli spłacać szlachtę, a formalnie ziemia należała do wspólnot, z których chłopi nie mogli się wypisać ani opuścić miejsca zamieszkania. Wyjątek stanowili polscy chłopi, którzy dostali swoją ziemię na własność (to była największa korzyść z powstania styczniowego). Dlatego w 1920 r. na wezwanie Witosa stanęli do walki z bolszewikami.
@andrzejgrzybowski85352 жыл бұрын
Koszulka super. Gdzie można kupić taką ? A treść jest ciekawa...
2 жыл бұрын
Już niedługo w sklepie marki The Bear
@zwierzak20122 жыл бұрын
Rosja myśli jak w XIX wieku, a świat Zachodni jak w XXI.
@ewalewinska92032 жыл бұрын
Super się Pana słucha.
@aristejo2 жыл бұрын
Ktoś tu lubi klocki Cobi. Sam zaczynałem od modelu czołgu T-54 (COBI-2613) i wciąż bardzo mi się podoba ;)
@krzysztoflanger60152 жыл бұрын
Dzięki, że choć na chwilę odeszłes od obecnej wojny na Ukrainie- choc tylko na pozór. A odcinek świetny!
@MajkiPGWCh042 жыл бұрын
*odszedłeś!
@monya.peretz.8922 жыл бұрын
@@MajkiPGWCh04 no weź nie bądź takim purystą 😉😁
@Arpa612 жыл бұрын
@@monya.peretz.892 Język polski to nie śmietnik.
@MajkiPGWCh042 жыл бұрын
@@monya.peretz.892 kurde, no nie mogę się powstrzymać, chyba nie zmienię swojej natury 😽
@monya.peretz.8922 жыл бұрын
@@MajkiPGWCh04 rozumiem, bo mam ten sam "defekt" 😉 Z tego powodu zostałam nawet nazwana "ortofaszystką"😁😄
@piotrstanczyk73682 жыл бұрын
Wspaniały wykład
@tomasz-waszczyk2 жыл бұрын
Dziękuję za nagranie, może Pan polecić jakąś książkę o tym co żydzi z Nowego Jorku myśleli o żydach w Rosji carskiej? Wszystkiego dobrego!
@waratega30942 жыл бұрын
Swietna analiza 👍
@dzony75132 жыл бұрын
Wielkie dzięki za nagranie odcinku o który pytałem, uwielbiam cię marcin, trzymaj się
@cezarygrad40182 жыл бұрын
W wojnie Krymskiej w tym ostatnim starciu żaglowców, mały parowiec turecki pokazał że era żagli się kończyła, gdyż był w stanie utrzymać się na rufie rosyjskiego (chyba) liniowca w martwej strefie ostrzału, bez względu jak ów manewrował i a parowiec strzelał z armatki na dziobie (chyba kartaczami w pokład tylnego kasztelu, gdzie było centrum sterowania i dowodzenia okrętem) i po paru godzinach liniowiec poddał się małemu parowcowi. Kiedyś w jakiejś książce historycznej to wyczytałem, ale do weryfikacji. Natomiast w bitwie pod Cuszimą padł światowy rekord w zatopionych okrętach liniowych (rosyjskich), na których tonęły prawie całe załogi (kilka osób uratowanych z +-ośmiu setek załogi), bo okręty się przewracały, gdyż środek ciężkości był wysoko przez pancerz.
@jarok18912 жыл бұрын
Nie tyle przez pancerz co małe zanurzenie związane z małym zapasem węgla który zużyto by dotrzeć na miejsce oraz nowoczesną jak na owe czasy amunicja uzytą przez Japończyków której celem nie tyle było przebicie grubego pancerza okretu co zabicie załogi siłą eksplozji i wywołanie rozległych pożarów.
@cezarygrad40182 жыл бұрын
@@jarok1891 No możliwe, z tego by wynikało że flota powinna być nawęglona przed walką. Czytałem też że taktyka rosyjska walki okrętów liniowych była standardowa - że każdy okręt ostrzeliwuje odpowiadający mu okręt w linii wroga, natomiast wszystkie japońskie okręty z linii strzelały w pierwszy okręt linii rosyjskiej. Plus był taki że okręt można było szybciej wyeliminować, poza tym był to okręt dowodzący linią. Natomiast inne marynarki były niechętne tej taktyce, gdyż korekta strzału była utrudniona bo można było pomylić spadające własne salwy z innymi, oraz że reszta wrogiej linii mogła prowadzić w miarę bezstresowy ostrzał.
@jarok18912 жыл бұрын
@@cezarygrad4018 ładnie było to omówione na kanale Morskie Opowieści.
@Dominik-xi2hu2 жыл бұрын
Świetny materiał. Jak zwykle. Dzięki. Pozdrawiam
@wwmajor2 жыл бұрын
Co ten czaj taki cieniutki? Dziękuję za odcinek. Pozdrawiam.
@ziemowitzmarzy14052 жыл бұрын
W trakcie Wojny Zimowej największymi klęskami Sowietów były chyba powiązane ze sobą Bitwy: bitwa pod Suomussalmi i bitwa na drodze Raate. Te dwie bitwy to chyba jedna z największych porażek w historii Rosyjskiej wojskowości.
@humman0072 жыл бұрын
Najgorsza była bitwa morska z Japonią pod Cuszimą, może nie tak w ludziach bo tylko 5tyś przy 200 po stronie japońskiej ale w sprzęcie i tym samym pieniądzach kolosalna. Rosjanie stracili prawie 30 dużych okrętów w tym 8 pancerników, to w zasadzie cała znacząca flota a Japończycy nie stracili żadnego tylko kilka łodzi torpedowych i parę okrętów im uszkodzili wyłączając z użytku na kilka miesięcy
@ziemowitzmarzy14052 жыл бұрын
@@humman007 No to jak widać, ta bitwa to również jedna z największych porażek w historii Rosyjskiej wojskowości. Ale w podanych przeze mnie bitwach Sowieci stracili 2 dywizje, jedną w bitwie pod Suomussalmi i drugą w bitwie na drodze Raate.
@tytusblixen7932 жыл бұрын
@@ziemowitzmarzy1405 W ogóle wojna zimowa to największa masakra Armii czerwonej w historii
@ziemowitzmarzy14052 жыл бұрын
@@tytusblixen793 W sumie to tak, była to klapa nawet większa aniżeli Sowiecka interwencja w Afganistanie.
@tytusblixen7932 жыл бұрын
@@ziemowitzmarzy1405 Biała śmierć miał potwierdzone chyba 594 odstrzelen ale w rzeczywistości było ich ok 700
@krzychol832 жыл бұрын
Źródła pewnych wydarzeń, gdzie postępowanie, jest wynikiem zobowiązań względem Kultury, i Historii (1:38) nie doszukiwał bym się w logice, ale raczej w wygodzie tego rodzaju myślenia. To właśnie wygoda w myśleniu sprawia, że te rzeczy stają się przewidywalne jak generał Mróz, czy inne takie. No specjalnego sprytu (czy szpritu) bym się w tym nie dopatrywał. ;)
@zbirek2 жыл бұрын
Wielki szacunek za powagę (rzadko spotykaną w tych czasach), merytoryczne podejście jak i zmianę kadru! Pozdrawiam! P.S. Z tym kadrem to ukradłem z komentarza poniżej ale sam też zauważyłem i szczerze doceniam :) odskocznia co by monotonnie niebyło
@jarosawgaazka8562 жыл бұрын
Jesteś nie do podrobienia! Super robota!
@marekopata81092 жыл бұрын
Co do wojny zimowej, zasadniczo że wszystkim się zgadzam, ale przemawiają również do mnie pytania i argumenty przytaczane przez Suworowa. Kto wcześniej próbował rozpoczynać działania w zimie, gdy temperatura spada do minus 38, a nawet poniżej 40 stopni Celsjusza, wódka prawie zamarza, smar tężeje a chleb jest twardy jak beton?
@bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын
To świadczy o tym ile dla władz/ dowódców rosyjskich/radzieckich jest wart człowiek.
@ryszardgrudzinski48412 жыл бұрын
Przyspieszyłem dwukrotnie. Od razu lepiej!
@arkadiusz83rz2 жыл бұрын
Kolejny przyjemny odcinek i to by każdy sam trochę pomyślał wyciągnął wnioski
@dewygreen46462 жыл бұрын
Jacek Poszepszyński wspominał o jednej z tych wojen w zbiorze opowiadań "W Mandżurii w niezapomnianym roku 1904"
@karolkrakowiak76232 жыл бұрын
Dziadek Jacek Azja Poszepczyński od góry zimny od dołu gorący
@dewygreen46462 жыл бұрын
@@karolkrakowiak7623 i kapral Jedziniak w oblężonym Port Arturze
@jezuschrystus.onlycash2 жыл бұрын
Ciągle łapię się na tym że daje najpierw thumsupa, a potem oglądam. 😁
@qaq40812 жыл бұрын
Zawsze miewałeś przebłyski tego, co się dopiero wydarzy...
@jezuschrystus.onlycash2 жыл бұрын
@@qaq4081 Przebłyski były. Ale nic się nie sprawdziło. Tylko pssyt! Nikomu nie gadaj bo się wyda.😏
@zibo92922 жыл бұрын
napij się w końcu tego płynu z tej szklanki :D
@anon_242 жыл бұрын
Śliczna koszulka Marcinie.
@Robert-mr4kh2 жыл бұрын
Marcinie.Co do Wojny Zimowej w roku 1940.Zapomniałeś wspomnieć że duży wpływ na zakończenie ofensywy radzieckiej w końcówce tej wojny była presja USA której Stalin chyba najbardziej się przestraszył.A konkretnie sankcji gospodarczych.Tak bardzo że oddał Finom zajęte w tej wojnie Petsamo z cennymi kopalniami metali.
@Shepard4Life2 жыл бұрын
Ponownie piękna broda :D szybko odrasta, zazdroszczę :)
@grzegorzdomysawski54132 жыл бұрын
Dobry film
@tomaszk30142 жыл бұрын
29:28 Anglicy i Francuzi kombinowali jak podejść do tematu, i wymyślili że skoro Polska jest po 17 IX w stanie wojny z Sowietami, to do Finlandii wyślą naszą SBSP utworzoną we Francji. Skończyło się na tym, że SBSP walczyła w Narwiku.
@Zizi_top2 жыл бұрын
Świetny temat i merytoryka. Dzięki
@iliastra2 жыл бұрын
Świetna koszulka. Uwielbiam
@damianfox15312 жыл бұрын
Generalnie ludzie to hipokryci ,ale Rosjanie chcieli mieć jabłko i zjeść jabłko, czyli korzystać z zachodnich udogodnień ,jednocześnie je krytykując .Nie zrozumcie mnie źle zachodowi daleko do ideału, ale Rosja i sposób myślenia jej obywateli przebija wszystko
@tokarp3902 жыл бұрын
Emiraty i Arabia Saudyjska wanna bee :)
@paulinagabrys88742 жыл бұрын
Wszystkie państwa są de facto hipokrytami.
@monya.peretz.8922 жыл бұрын
Trudno określić dlaczego... Może dlatego że jeden car zaczął "cywilizowanie" od nakazania bojarom ogolenia bród?
@bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын
@@monya.peretz.892 Ja też nie lubię bród ale nie jestem Piotrem I☹️
@infeltk2 жыл бұрын
tu nie ma sprzeczności, była potrzeba chwili, poza tym należało walczyć o przeżycie komunizmu.
@paolloaftollo67942 жыл бұрын
Zajebista koszulka:)
@bydziok2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe :)
@jacekplacek22692 жыл бұрын
No i elegancko.
@KitkacyJones2 жыл бұрын
Porando kaiko!
@adamszulc63262 жыл бұрын
Rzeczywiście obecną wojnę można nazwać 2 wojną krymską,a stan armii rosyjskiej a zwłaszcza stan jej wyżywienia automatycznie nasuwa mi porównanie z wojna zimową.
@user-rh9tk9lf4p2 жыл бұрын
Odkryłem ciekawą rzecz, można puszczać twoje filmy na prędkości 2x i nadal brzmią normalnie
@micha53142 жыл бұрын
XDDD
@enigma95382 жыл бұрын
Koszulka super! :)
@pozytwnenewsy66872 жыл бұрын
"Dobrze" Rosjanom szło gdy szwadrony KGB strzelało w plecy swoim żołnierzom gdy chcieli się wycofać, to taka motywacja była
@bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын
Teraz to podobno robią kadyrowcy.
@nottgri2 жыл бұрын
@@bernardaprzybya-zaremba5252 Jeśli to prawda, to chiba to nie poprawi motywacji ruskiego wojska. Czyli kolejna wtopa wladimira. Popieram, dałoj rassija, czy jak to w tamtym jazyku jest.
@bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын
@@nottgri Jeśli to prawda to Władimir korzysta z doświadczeń "najlepszych" nauczycieli! W tym kraju od wieków władcy traktowali ludzi jak towar byle jakiej jakości.
@Miron_Marnic2 жыл бұрын
@@bernardaprzybya-zaremba5252 Paradoksalnie dla zwykłego żołnierza najlepiej było służyć w armii Carskiej, tam przynajmniej nie strzelali Ci w plecy.
@bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын
@@Miron_Marnic...bo jeszcze nie mieli czym? Może kule były za drogie? Albo nie wpadli na ten sposób podnoszenia morale? Czytałam jak carscy oficerowie traktowali poborowych. Masakra!
@wojteks88872 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. W ogóle w polskich szkołach tą wojnę 1905 się traktuje bardzo pobieżnie, a była ona bardzo ciekawa i ważna w historii
@wojciechturek16012 жыл бұрын
Świetny materiał super analogie! W Rosji liczyła liczy i liczyć będzie ilość nie jakość
@bohenastowell1122 жыл бұрын
Serdecznie pozdrawiam wszystkich:)
@BoskiJanusz2 жыл бұрын
Super koszulka
@82mircco2 жыл бұрын
💪🏻 Pozdrawiam
@sirmruk27032 жыл бұрын
Swietny film, dzięli
@wpunkt98492 жыл бұрын
Na Ukraine, nie tworzmy postepowej nowomowy
@786hubson2 жыл бұрын
super lokalizacja przedłużacza
@mamwaswdupie46832 жыл бұрын
Fajna koszulka;)
@jacekbialy61052 жыл бұрын
Świetny materiał, bardzo ładne ilustracje, tylko niestety zbyt krótko pokazywane (trzeba zatrzymywac, żeby się przyjrzeć)
@moni24152 жыл бұрын
Fajna koszulka w matrioszki. ❤
@KoKo-wu5oo2 жыл бұрын
Przez 35 minut patrzyłem na tą szklankę i nic z niej nie ubyło. Czy nie lepiej było ją po prostu odstawić? Haha Bardzo ciekawy film pozdrawiam
@TheLichy12342 жыл бұрын
Aaaaa! Jaki śliczny borsuk nie wytrzymam!
@wiesiekmarecki83512 жыл бұрын
Oj! Uwielbiam te pańskie opowieści!!!
@paulinagabrys88742 жыл бұрын
Przecież Rosja nigdy w ciągu ostatnich 220 lat nie wygrała samodzielnie wojny z równorzędnym przeciwnikiem. Zawsze dostawała lanie dekady albo ktoś inny zajmował się logistyką (Anglicy i blokada morska Francji napoleońskiej albo Amerykanie i Lend Lease) Edit. To mi się podoba, modele pojazdów wojskowych i maskotki, takie jak ta bardzo słodka wydra. Sama dorobiłam się F-16 z Cobi z polskimi odznaczeniami i mam nadzieję że szybko powstanie rewizja modelu F-15, F/A 18 i Rafale'a z pełnowymiatowym pilotem z maską)
@mordechajzuckerman90882 жыл бұрын
Dokładnie masz racje kolego... Więc powstaje pytanie czy skarcona Rosja "sojusznik" Chin nie odwróci się od Chin w zamian za "Land Lease"?
@mordechajzuckerman90882 жыл бұрын
Przepraszam! Koleżanko
@MPKb192 жыл бұрын
Z tym akurat bym polemizował ZSRR wygrał by wojnę gdyby nie pomoc Aliantów, ale wojna ta była by znacznie bardziej kosztowna dla Związku Radzieckiego
@peceed2 жыл бұрын
@@MPKb19 0 szans. Bez lend-lease armia radziecka nie miałaby żadnego potencjału ofensywnego. A gdyby nie wojna na zachodzie to byłoby pozamiatane błyskawicznie - zachód angażował 90% wydatków.
@MPKb192 жыл бұрын
@@peceed co rozumiesz pod pojęciem potencjał ofensywny?
@XaFFaX2 жыл бұрын
9:17 Podobno miałeś nie mówić nic o wojnie na Ukrainie ;). Od wtedy się widzę nic nie zmieniło.
@krzkam77922 жыл бұрын
biała herbatka?
@staregierki7602 жыл бұрын
mam zapytanie, skąd można dostać takie lego czołgi i samoloty jak masz na półce? Mam jedną samoróbkę, ale te też wyglądają ciekawie :)
@SeriousOSG2 жыл бұрын
pozdro
@martafitkowska9772 жыл бұрын
Herbatka lipowa?
@MichaelT_1232 жыл бұрын
Japończycy opierali swoje reformy polityczne, administracyjne i gospodarcze (Meiji Restoration) na wzorcach niemieckich. Określenie że wprowadzały systemy europejskie jest błędne. Taki mniej lub bardzej zunifikowany europejski system nie istniał.
@evil_cyc2 жыл бұрын
Był jeden taki okręt w rosyjskiej flocie, nazwijmy go " pechowy ". Który strzelał nie tylko do kutrów rybackich ale i do swoich. Załoga była ciągle pod wpływem używek. :)
@pozejstroniedrogi87022 жыл бұрын
Z doświadczenia powiem ci, że spirytus techniczny bardzo kopie, a na okręcie musieli mieć go sporo, tym bardziej, że tak szybko odparowuje😉. Nie dziw, że potem walili do wszystkiego, co zobaczyli.
@evil_cyc2 жыл бұрын
@@pozejstroniedrogi8702 Z doświadczenia powiadasz? Ciekawe jaka jest twoja historia. Też waliłeś do swoich? :)))
@pozejstroniedrogi87022 жыл бұрын
@@evil_cyc Tak szeroko nie szliśmy. Ale służyłem na okręcie, mieliśmy dostęp do technolu ( spirytus techniczny) i często mieliśmy kontakt z marynarzami radzieckimi, którzy stali u nas na stoczni. Zastrzegam, to było trzydzieści lat temu i się skończyło z wyjściem do cywila.
@evil_cyc2 жыл бұрын
@@pozejstroniedrogi8702 Kamczatka była napędzana węglem i pływała w latach gdy nasz jeszcze nie było na świecie. Podczas wojny Rosyjsko - Japońskiej. Swoją drogą nie tylko ten okręt cos tam odwalił podczas ekspedycji na Japonię. Temat historyczny warty przeczytania. A okręt na którym pełniłeś służbę? Jak się nazywał? Może też coś ciekawego znajdę, n ten temat. :)
@pozejstroniedrogi87022 жыл бұрын
@@evil_cyc ORP Gryf, ale nie ten z Helu, tylko trzeci w kolejności i chyba ostatni, bo jakoś nie słychać, żeby chcieli zachować ciągłość. Z tego, co wiem, już dawno ktoś się nim goli.
@jakbytu2 жыл бұрын
Po zakończeniu wojny japońsko-rosyjskiej w Warszawie krążyło powiedzenie, że "Rosja dostała pokój z japońskim obiciem". I nie chodziło tu bynajmniej o tapety. Wspomina o tym Tadeusz Boy-Żeleński w jednym ze swoich felietonów zebranych w tomie Reflektorem w mrok.
@monya.peretz.8922 жыл бұрын
Jakbytu... do dziś niestety nie ma załatwionej kwestii Wysp Kurylskich
@lightwin882 жыл бұрын
materiał super jak zawsze, ale przy okazji może mi koś powiedzieć co to za melodyjka w intro?
@rafalbastek64682 жыл бұрын
bez prędkości odtwarzania x2 było by zbyt trudne do oglądania xD
@bejzkik2 жыл бұрын
Dlaczego w herbacie nie ma herbaty?
@michalwojtass17692 жыл бұрын
Przestroga jest dla kogoś zupełnie nie zorientowanego - w 41r nic się specjalnie nie zmieniło a rosjanie chętnie się poddawali - zmiany zaszły dopiero na SKUTEK absurdalnego niemieckiego traktowania ich ( i ziem podbitych)
@prawdachocbolitoprawdawasw11552 жыл бұрын
Mądrze piszesz zbrodnie popełniane na ludności ZSRR (zwłaszcza przez oddziały SS, pchnęły cały lud do walki z Niemcami.
@bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын
Absurdalnego? Przecież to było NORMALNE postępowanie "nadludzi".
@tytusblixen7932 жыл бұрын
Dokładnie, mordowali tych co ich wcześniej kwiatami witali.
@tytusblixen7932 жыл бұрын
@@bernardaprzybya-zaremba5252 Było absurdalne bo kręcili powróz na swoje szyje
@bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын
@@tytusblixen793 Sądzili, że padną na twarz że strachu, a tu opór.
@alicjapszenicka50472 жыл бұрын
To nie jest pytanie czy Stalin planował atak na zachód, przecież to oczywista oczywistość. Hitler nie zaatakował ZSRR z powodu swojego widzimisię, po prostu uprzedził atak Stalina. Wielu ruskich oficerów miało przy sobie mapy z planami ataku aż do Berlina.
@andrew-zp9qx2 жыл бұрын
P. Marcinie, te ruskie koszulki to byl “ bad investment “ niestety…..
@adammagdziarz64812 жыл бұрын
To teraz poproszę materiał o układzie z Rapallo. Dlaczego Rosja pomagała Niemcom obejść ład wersalski ?
@marcinhajduk46552 жыл бұрын
Ten motyw z trzymaniem szklanki... bezcenny...
@rikitiki8162 жыл бұрын
Znowu słyszę "w Ukrainie" ...... Dalej już nie słucham.