No video

Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

  Рет қаралды 263,559

tvtech

tvtech

Күн бұрын

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.
Wskazanie rewolucyjnych produktów i technologii, które odniosły sukces, nie jest specjalnie trudne. O wiele trudniejsze jest wymienienie tych, które się nie przyjęły. Ponieważ były zwyczajnie nietrafione, słabo zrealizowane albo - nie poradziły sobie z konkurencją. W tym materiale wyciągniemy z odmętów historii kilka pomysłów, które ostatecznie okazały się być technologicznymi ślepymi uliczkami.

Пікірлер: 384
@Pandalka
@Pandalka 2 жыл бұрын
słuchanie o nietrafionych technologiach to jak słuchanie o alternatywnej rzeczywistości 👌
@ervczek
@ervczek 3 жыл бұрын
Myślę, że taka publicystyka na temat technologii to dobry ruch który rozwinie kanał. No i bardzo przyjemnie się ogląda:) Czekam na więcej!
@xnydr7552
@xnydr7552 2 жыл бұрын
Kinekt nie umarł bo jest ważnym krokiem w postaniu gogli wirtalnej rzeczywistości i dopiero połączenie gogli z ruchomym sterowaniem daje najrealistyczniejszy efekt gry
@jakubpiotrm.9648
@jakubpiotrm.9648 3 жыл бұрын
Są technologie, które można wielokrotnie rozwijać i takie, które raczej stanowią jedynie pewien etap w historii branży technologicznej, który istnieje tylko po to, aby albo być odpowiedzią na pewien pomysł przy jeszcze nie wystarczających możliwościach technicznych, albo celem wypełnienia pewnej luki lub zajęcia sobie miejsca na rynku by wyprzedzić w tym aspekcie konkurencję - taki można wysnuć morał po tym, jakże interesującym materiale. W sumie oglądając ten najnowszy materiał można było zauważyć, że Sony ma na swoim koncie chyba najwięcej takich eksperymentów. 3:05-3:09 - Coś brzmi znajomo, ale jednak trudno określić, w którym kościele bije dzwon. 8:53 - Winyle 70 lat temu to jedno, ale winyle dziś to wiecznie żywa sztuka patrząc po hobbystach. PS. Ciekawa kolekcja książek szanowny Kacprze.
@metsolainenpov8771
@metsolainenpov8771 2 жыл бұрын
W przypadku Betamaxa bardzo ważnym aspektem były filmy "dla dorosłych", ponieważ Sony nie zezwalało na ich emisję. Tymczasem na VHS można było bez problemu takie produkcje zdobyć.
@rg6098
@rg6098 2 жыл бұрын
No też słyszałem o tym, ale jak się mają filmy dla dorosłych do bajek dla dzieci na VHS?
@MasterAnimit
@MasterAnimit Жыл бұрын
@@rg6098 To, że na VHS mogłeś znaleźc i to i to kiedy na Betamax - nie
@mayilook
@mayilook 3 жыл бұрын
rozwijaj dalej ten kanał, dobra robota!
@berakfilip
@berakfilip 2 жыл бұрын
on tyz przejdzie do lamusa ?
@juri2001
@juri2001 2 жыл бұрын
prawie jak Max Kolonko w schowku na szczotki
@igorswoboda4876
@igorswoboda4876 2 жыл бұрын
świetny materiał, zazwyczaj w zestawieniach tego typu nic mnie nie zaskakuje ale tym razem faktycznie w życiu o tych wielu rzeczach nie słyszałem
@nieistotnekto
@nieistotnekto 2 жыл бұрын
To mało wiedziałeś
@mdziewietube
@mdziewietube 2 жыл бұрын
Akurat Minitela bym w tym zestawieniu nie umieszczał. To był jedyny tego typu system na świecie, który akurat "wypalił". Był używany masowo przez ponad dwa dziesięciolecia, a jego koniec wynikał po prostu z postępu technologii. To tak, jakby o kasecie magnetofonowej powiedzieć, że była ślepą uliczką (ślepą uliczką to był DAT).
@Daniel-wd3ok
@Daniel-wd3ok 2 жыл бұрын
Dokładnie. Skoro DVD był udanym projektem mimo że funkcjonowała niewiele ponad 10 lat to minitel tym bardziej był udanym rozwiązaniem. Tak samo w tych samych czasach telegazeta w telewizorach
@mlodyszulccc
@mlodyszulccc 2 жыл бұрын
Ten kanał to cudo!!! Rob to dalej
@shin823
@shin823 2 жыл бұрын
Pierwszym popularnym kontrolerem ruchowym był EyeToy do PS2.
@viaestra
@viaestra 2 жыл бұрын
W końcu ktoś o tym wspomniał. Niezależnie czy filmy na temat konsolowych technologii są polskie, czy zagraniczne, trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje o EyeToy, mimo że powstało strasznie dużo gier na PS2 z tą technologią. Sama posiadam dalej dwie kamery i 8-10 gier na ET, więc aż smutno było mi słyszeć o tym, że pierwsze było Nintendo z Wii.
@klulikxd
@klulikxd 2 жыл бұрын
@@viaestra Nintendo to spopularyzowało, na tyle że inne konsole sie tym zainteresowały (PSMove i Kinnect), to samo Nintendo DS, może był szybsze urządenie z ekranem dotykowym ale jak na 2006 to duże osiągnięcie...
@benioqu5448
@benioqu5448 2 жыл бұрын
Sega z dreamcastem miała np. wędke i wiele innych kontrolerów, wiem troche co innego ale to także jeden ze starszych kontrolerów ruchowych.
@Qui-Gon_Jinn69
@Qui-Gon_Jinn69 2 жыл бұрын
o kurde już zdążyłem zapomnieć, że takie coś wgl istniało xD
@Hak3m4ru
@Hak3m4ru 2 жыл бұрын
Pierwszy ruchowy con to miało Nin na Snesie. Powerglove działał w dużej mierze jak wiimonte
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 2 жыл бұрын
4:20 Nie do końca prawda! Standard "Beta" dłuuugo jeszcze był używany w profesjonalnych kamerach TV! Był też jeszcze system "V 2000" o niebo lepszy niż VHS. Nie pierwszy to wypadek, że zwyciężył najgorszy technicznie system i naprawdę nie ma się z czego cieszyć!
@jacekpodstawski8804
@jacekpodstawski8804 2 жыл бұрын
W kamerach profesionalnych był używany system Betacam był inny niż betamax ale używał tych samych kaset (Pudełek) z inną taśma magnetyczna tzw metal i troszkę innym opasaniem bębna rekordera i oczywiście dużo większą szybkością zapisu tylko 40 min na pełnej kasecie + 3 ścieżki fonii, synchro i rodzielony zapis wizji luminacji i barw. Oba systemy nigdy nie były kompatybilne. Później wprowadzono cyfrową betę na parę lat i wszyscy przeszli na nośniki na kartach pamięci.
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 2 жыл бұрын
@@jacekpodstawski8804 Dzięki za uściślenie! Pzdr!
@0raj0
@0raj0 2 жыл бұрын
Ale zastosowania profesjonalne czy półprofesjonalne to jest pewna nisza. W tym filmie chodzi o technologie powszechnie używane przez "zwykłych ludzi". Poza tym, tak jak ktoś zaznaczył w innym komentarzu, profesjonalny Betacam to co innego niż przeznaczony do powszechnego użytku Betamax (chociaż Betamaxa też używali półprofesjonalnie ludzie zajmujący się filmowaniem na wideo). Co do Video-2000 - zgoda, bardzo mi było swego czasu żal, że ten system przegrał. Powinien znaleźć się w takim zestawieniu jak to.
@karolgrabowski6809
@karolgrabowski6809 2 жыл бұрын
Akurat nokie n-gage miałem i byłem bardzo zadowolony. A gry w czasie gier Java były bardzo rozwinięte i rozbudowane. Naprawdę kilka dobrych perełek się znalazło. Do tego klimat gry na karcie pamięci sprzedawanej w specjalnym pudełku z instrukcją w tamtych czasach to była bardzo fajna opcja. Wszyscy którzy mieli ten telefon konsole, których znam byli z niego zadowoleni. Co do ergonomi to też nie mam się do czego przyczepić. Grałem godzinami. Telefon dopiero przestałem użytkować w momencie kiedy uszkodziłem gniazdo zasilania. Swoją drogą były 2 wersje tego telefonu.
@Fei_PL
@Fei_PL 2 жыл бұрын
Jak już wspomniałem w innym komentarzu - problemem kanału jest nazwa - sama zawartość jest przyzwoita i zasługuje na więcej subskrybcji.
@rolandwojciechowski4382
@rolandwojciechowski4382 2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o rodzaje nośników dla audio i wideo, które się nie przyjęły jest to temat rzeka i w materiale zabrakło wielu formatów np SACD dla audio lub LaserDisc dla wideo. Można też było wspomnieć o kwadrofonii. Poza tym materiał spoko 👌
@mmimmol
@mmimmol 2 жыл бұрын
zgadza się i np format Video 2000 pominięty tutaj , najlepszy i najbardziej praktyczny, przegrał z badziewnym VHS
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Oj dużo było tego. Po za wspomnianymi przez Kolegów wyżej , to: - digital tape - VideoCD - video8 i też jej konkurent mini-VHS - mini disc - zarówno dla audio, jak i danych A jak dorzucimy do woreczka nośniki danych, to mamy: - różne formaty kart pamięci po za SD, np ten od Sony, i jeszcze 2 lub 3. - dyskietki ZiP - można też tu zaliczyć wyjmowane kieszenie do HDD. Zapewne jest tego więc, ale już pamięć szwankuje, lub się z nimi nie spotkałem.
@mariusz_nawrot
@mariusz_nawrot Жыл бұрын
W kwestii video wypadałoby chociaż wspomnieć o systemie 2000, w którym to został opracowanym, wyprodukowanym i wprowadzonym do sprzedaży pierwszy magnetowid przez Philipsa lub Grundinga (nie mam pewności który z nich). Inne konkurencyjne BETA i BETACAM również nie powinny być pominięte. Oczywiście przetrwał, głównie za sprawą firm JVC i Sony, najniższej jakości i najtańszy VHS.
@bartekt1977
@bartekt1977 2 жыл бұрын
FMV było fajne na tamte czasy. Do dzisiaj pamiętam klimat Phantasmagorii (o ile mnie pamięć nie myli była wydana na 7 płytach), której fragment jest w filmiku. Świetny interaktywny horror, dwójka była o niebo lepsza. Ale zgodzę się, że technologia ta nie ma dzisiaj najmniejszego sensu, interaktywne filmy niespecjalnie kręcą ludzi, przykładem może być chyba Black Mirror - Bandersnatch - fajne ale zupełnie nie porywające ;)
@7667neko
@7667neko 2 жыл бұрын
Zamiast Minitela mógłby być Advanced Photo System, czyli próba dalszego rozwijania błony światłoczułej 35 mm. Nie wyszło, bo nie było to kompatybilne z rolkami 35 mm, a poza tym aparaty cyfrowe wtedy zaczynały być warte uwagi. A Minitel przecież wyszedł, używali go tak, jak u nas sieci komórkowej NMT - do samego końca.
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 2 жыл бұрын
A ja bym sobie raz jeszcze obejrzał "Avatar" w 3D!!! Byłem w kinie i wyszedłem jak zaczarowany! Pozdrawiam!
@grzegorzszyszo7548
@grzegorzszyszo7548 2 жыл бұрын
ja do kina chodzę przede wszystkim na 3D. szkoda że producenci spartaczyli sprawę, i nie mamy 3D w domu. to było błędne koło, tv 3D nie miał sensu bo nie było nadawców 3D, zaś nadawcy nie nadawali 3D bo ci co mieli telewizor 3D to była garstka. w dodatku sygnał 3D na tv 2D jawił się jako sieczka, co dodatkowo utrudniało sprawę. typowy brak standaryzacji, i projektowe partactwo.
@Qui-Gon_Jinn69
@Qui-Gon_Jinn69 2 жыл бұрын
no prawda jest taka, że każdy chciał sobie oglądać w 3D w domu na telewizorze, ale prawie nikt nie kupował filmów na Blu-rayu. tym bardziej, że tych wersji 3D było mniej, były droższe i trzeba było mieć specjalny odtwarzacz. każdy się napalił na 3D, a jak już kupił telewizor 3D to się okazało, że nie ma na nim co w tym 3D oglądać, a jak usłyszał, że musi sobie kupić specjalny odtwarzacz i kupować filmy na Blu-rayach to odpowiedź brzmiała: "a to p*****le takie coś"
@Qui-Gon_Jinn69
@Qui-Gon_Jinn69 2 жыл бұрын
moi rodzice mają w domu telewizor 3D od ponad 10 lat i tego 3D ani razu nie użyli, nawet okularów nie mają
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 2 жыл бұрын
Z grami na komórki jest dzisiaj ten problem, że albo są to niedające frajdy porty czy po prostu zwyczajne gry odpalone ba bardzo małym i niewygodnym interfejsie albo okrojone potworki tworzone jako masówka do wyciągania kaski. Klikaj, szybko klikaj albo regularnie klikaj i płać, żeby robić to wydajniej. Bardzo, rzadko (w stosunku do tego co jest) tak naprawdę zdarza się coś rozbudowanego z dobrym pomysłem co by w pełni wykorzystało możliwości takich urządzeń niepotrzebnie ich przy tym nie obciążając jakimś wodotryskiem.
@interlessserless9439
@interlessserless9439 2 жыл бұрын
Akurat nie wszystkie porty z PC są złe na telefonach. Moim zdaniem wszystkie gry od rockstara na android/IOS są bardzo dobre no może za wyjątkiem GTA SA.
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 2 жыл бұрын
Mnie raczej chodziło o komfort grania czy możliwość dobrego wczucia się w taką grę a nie od razu o zły stan techniczny. Po prostu uważam, że w taką grę zawsze jednak lepiej będzie się grać na PC niż na telefonie. Smartfon jednak ma swoją specyfikę i taka gra z przeznaczeniem na niego musi mieć trochę inaczej postawione akcenty. Coś jak stare gry pisane na konsole przenośne z grupy GB. Gra z PC zwykle będzie kładła większy nacisk na grafikę a na smartfonie to nie jest aż tak potrzebne i często ograniczające.
@AdrianXQ
@AdrianXQ 3 жыл бұрын
Największą ślepą uliczką jest pozbycie się płyt na PC na rzecz zawodnych chmur z grami, filmami
@osex
@osex 2 жыл бұрын
Wymienię ci kilka wad na przykładzie gier: 1. Konieczność podpisywania umów dystrybucyjnych przez niezależne studia produkujące gry, co sprawia że przestają być niezależne 2. Bezsensowne zużywanie ton plastiku i innych materiałów do produkcji płyt i opakowań 3. Dalsze problemy z dystrybucją bo np. builda gry trzeba mieć sporo czasu przed premierą, żeby tłocznie i dystrybucja się wyrobiły przed premierą. Dalsze zmiany trzeba łatać D1 patchem co utrudnia proces produkcji gier, w przypadku w pełni cyfrowej dystrybucji nie ma takich problemów. 4. Bezsensowne zużywanie energii zużywanej z dystrybucją fizycznych kopii m.in. paliwo przy transporcie 5. Ze strony konsumenta: brak możliwości grania tuż po zakupie, trzeba wybrać się do sklepu lub czekać na kuriera 6. Konieczność posiadania czytnika płyt w komputerze, co jest dodatkowym wydatkiem przy składaniu komputera. Ja np. taki posiadam ale wymontowałem lata temu i ani razu nie potrzebowałem. Tylko niepotrzebnie zajmował miejsce w obudowie. Znam minusy dystrybucji w pełni cyfrowej (np. to że tak naprawdę nie jesteśmy posiadaczami gry tylko licencji na granie) natomiast powyższe argumenty zdecydowanie przeważają te wady.
@AdrianXQ
@AdrianXQ 2 жыл бұрын
@@osex Jest jedna jedyna rzecz (obok tego że nie jesteśmy posiadaczami) przez którą nigdy nie zdzierże cyfrowych wersji - cena, która nigdy nie tanieje, tylko łaskawie może ze 2 razy na rok i potem znów wraca do wcześniejszego chorego poziomu
@osex
@osex 2 жыл бұрын
@@AdrianXQ No to chyba korzystamy z innych sklepów bo np. na Steamie, GOG czy Epicu można wyrwać niezłe okazje na wyprzedażach, za kilka dych można dorwać świetne gry np ostatnio kupiłem Disco Elysium. Już nie mówię o rozdawaniu darmowych gier tj GTA V, zestawu Tomb Raider, Psychonauts czy Loop Hero za darmo, coś takiego nie miało by miejsca bez dystrybucji cyfrowej.
@AdrianXQ
@AdrianXQ 2 жыл бұрын
@@osex No to darmowe to swoją drogą, i tak to co dawali to już miałem ograne. Ja chciałem tylko kupić Call of duty z 2019 i nowsze Cold War albo Forze Horizon 5 to się nie da, nie widziałem sensownej promocji jak na już tyle czasu po premierze, a jak była to na chwilę i potem znów cały czas cena jak na premierę, to jest dramat
@jonarryn5107
@jonarryn5107 2 жыл бұрын
Ale dzieki temu masz tansze gry
@SamoyedComputers
@SamoyedComputers Жыл бұрын
Oby subskrypcje i wynajmy urządzeń elektronicznych okazały by się porażką. Nie chodzi, żeby całkiem znikły, ale żeby nie zastąpiły własności
@dawidkozlowski1633
@dawidkozlowski1633 2 жыл бұрын
Co do muzyki w aucie to KZbin lub Spotify to nie to samo co oryginalna płyta. Jakość muzyki odtwarzanej ze spotify czy przesylanej przez Bluetooth, lub odtwarzanej strumieniowo z innych platform nie równa się płycie w jakości 320k/bps. Jestem fanem płyt i mam ich dziesiątki 👌
@lotnik1414
@lotnik1414 2 жыл бұрын
Zgadzam się z tobą. Pełne schowki płyt w moim samochodzie to potwierdzają… a najbardziej jakość obcinają transmitery…
@mkserwis8667
@mkserwis8667 2 жыл бұрын
Obserwując ten odcinek dochodzę do wniosku iż głównie Sony próbowało wymyślić wielokrotnie coś unikalnego z bardzo różnym skutkiem. W historii tego producenta trzeba powiedzieć iż takich ,, patentów,, był naprawdę ogrom. Karty pamięci z których Sony wiele lat nie chciało odejść a które dość utrudniały życie. Swój standard wejść do telefonu przez co zakup ładowarki czy np super jakości słuchawek też był różny. Ale cóż tak to jest jeśli ktoś toruje drogę do innowacji wiele razy okazuje się to ślepa uliczkom.
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Nie tylko Sony. Philips tez ma dużo takich innowacji. Zarówno przyjętych ( kaseta magnetofonowa), jak i upadłych ( LserDisc). Wspólnych z innymi dobrych ( płyta CD), jak i upadłych( digital tape- choć tu nie jestem pewiem czy Philips maczał w tym palce).
@tomekk.2620
@tomekk.2620 2 жыл бұрын
Dlatego mam jeszcze stary telewizor. Nie wyobrażam sobie dobrego telewizora bez 3D. To absolutna podstawa. Ani żadne HDRy, ani 4k nie zastąpią emocji, i wrażeń jakie daje film 3D
@MegaJanekM
@MegaJanekM 2 жыл бұрын
Zapomniał pan wspomnieć przy okazji VHS-a i Bety o formacie VIDEO 2000(Grundiga i Philipsa) , oraz VCR ,który w końcu lat 70 produkowany był w Polsce
@mmimmol
@mmimmol 2 жыл бұрын
zzgadza się V 2000 było bezkonkurencyjne jakościowo ( 2-stronne kasety)ale lobby gównianego VHS wygrało
@swirkens
@swirkens 2 жыл бұрын
Ja za to tęsknię za 3d. Dla mnie było super.
@OkrutnyCzarownik
@OkrutnyCzarownik 2 жыл бұрын
Ja cały czas bardzo sobie cenię technologie 3D w telewizorach :-)
@markkowal7849
@markkowal7849 Жыл бұрын
W ciemno można wymienić Segway. To miała być rewolucja na lata, a skończyło się totalną klapą.
@bzb4283
@bzb4283 Жыл бұрын
Apropo Betamaxa, jeśli chodzi o długość nagrania to nie, Betaxy w LP dochodziły do 500 min, w SP do 5 godzin. Betacamy, profesjonalna wersja, pełnoprawna, obslugujaca różne telewizje do konca czasow sd, miala tak krotki czas nagrania. O porażce BTM zdecydowały tanie magnetowidy, "lobbowanie" niektórych firm na rzecz VHSa i zaniedbanie przez Sony rynku domowego, przez rewolucje, jaka się odbywała na rynku profesjonalnym przy przejściu z U-Matików na Betamax
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Co do 3D to były też gazetki w tej technologii. Głównie z dinozaurami. Też się nie przyjęły ;-)
@Piotrobuz
@Piotrobuz 2 жыл бұрын
No może nie na śmietniku ale MiniDisc był jednym z nośników który się "nie przyjał" i warto o nim wspomnieć:)
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Jednym z wielu, jak nie bardzo wielu.
@pawwostr5873
@pawwostr5873 2 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, interesujący.
@Angel666TesterGier
@Angel666TesterGier Жыл бұрын
Myślałem że nic mnie nie zaskoczy w tym materiale a jednak fajne ciekawostki w szczególności nie dostępne w Polsce się pojawiły :D
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 2 жыл бұрын
Maddog był złą grą? Był grą krótką, może niezbyt trudną ale jednak naprawdę wciągał. W tamtym czasie to było naprawdę coś. Nie wiem jak inne gry bo tylko w Maddoga grałem ale uważam, że był naprawdę dobry.
Жыл бұрын
W przypadku firmy Sony przegrana ich nośników stała się już tradycją z powodu restrykcyjnej polityki licencyjnej. Za każdym razem potencjalnie postępowy nośnik przegrał na rynku, bo mało firm oprócz Sony produkowało napędy i nośniki, co blokowało ich popularyzację i tym samym motywację do produkcji przez więcej firm. Tak było z MiniDisc, kasetami DAT, kartami pamięci MemoryStick nie mówiąc o zastrzeżonym tylko dla Sony formacie UMD dedykowanym dla konsoli PSP. W przypadku konsol dedykowane formaty są normą, ale już w przypadku nośników multimedialnych to nie może się udać. Chyba jedynie format kaset do kamer Video 8 osiągnął rynkowy sukces wykraczający daleko poza kamery firmy Sony. Z kolei płyty CD stały się standardem dzięki temu, że jest to wspólny wynalazek firm Philips i Sony. Philips też ma za sobą wymarły standard, jakim były kasety DCC, które miały być pomostem między kasetami analogowymi a cyfrowymi, bo magnetofon DCC mógł też odtwarzać zwykle kasety analogowe
@retroguy777
@retroguy777 Жыл бұрын
No i nikt nie chciał płacić konkurencji za licencję
@Trojanus-_-
@Trojanus-_- 3 жыл бұрын
Bardzo przyjemny materiał
@Dydzio
@Dydzio 2 жыл бұрын
Co do Fmv warto byłoby wspomnieć o polskiej grze wykonanej w tej lub podobnej technologii, nazywała się chyba Reah. Zabrakło mi wzmianki o następcy VHS który przegrał (przynajmniej poza Stanami) z dvd czyli o laserdisku.
@WIDEOTOPIA
@WIDEOTOPIA 2 жыл бұрын
Dobry materiał. Dzięki! Ja ze swojej strony dodałbym jeszcze formaty Laserdisc oraz Minidisc.
@pundzior
@pundzior 2 жыл бұрын
były jeszcze te minidyski na muzykę takie małe cedeki w plastiku było i znikło szybko
@bartoszgowacki8337
@bartoszgowacki8337 2 жыл бұрын
Podobalo sie :) dziekuje i prosze o wiecej podobnych :)
@mykroz
@mykroz 2 жыл бұрын
Przy okazji raczkującego caraudio przydaloby się wspomniec jeszcze o 8-track'ach, ale tak to spoko materiał ;)
@0raj0
@0raj0 2 жыл бұрын
Ale 8-tracki to nie jest technologia która zanikła. W USA była bardzo popularna i jest chyba do dziś w użyciu.
@matrock6656
@matrock6656 2 жыл бұрын
Smuci mnie strasznie to że format dvhs się nie przyjął super się zapowiadał a w tamtym czasie był to jedyny format HD na rynku
@Lycras
@Lycras 2 жыл бұрын
Co do kaset VHS i BetaMax to płyty LaserDisk wyszły prawie równocześnie z nimi. Były sporo droższe, oferowały obraz "HD" i multimedialność bluraya już w latach 80. W sumie cena laserdiska spowodowała, że stał on się formatem dla koneserów kina.
@mirek190
@mirek190 2 жыл бұрын
Jakie HD czlowieku ..... Plyty LaserDisk nie mialy nawet jakosci obrazu 480p ani jakosci DVD a ty mowisz o HD? LD mialy rozdzielczosc 512x384 to duzo lepiej niz VHS 320x240.
@sawomirsiwek7558
@sawomirsiwek7558 2 жыл бұрын
@@mirek190 HD było w cudzysłowie. Tak to zrozumialem. Laserdisc miał jednak trochę więcej linii niż VHS.
@mirek190
@mirek190 2 жыл бұрын
@@sawomirsiwek7558 Zgadza sie mial wiecej lini niz VHS i obraz byl o wiele lepszy w porownaniu do VHS. Ale do DVD to bylo mu daleko . Tak samo DVD jest jeszcze dalej do BD ;)
@jacekpodstawski8804
@jacekpodstawski8804 2 жыл бұрын
Z laserdisców nagrywało się kasety VHS dla sieci wypożyczalni bo obraz miał największą stabilność i był bez zakłóceń lepszy niż z kaset MATEK w formacie U matic lub Betamax. Do tego przygotowywano napisy robione Amigą 2000 i miksowano w obraz synchronizatorem ramek. Gotowa wizja z napisami i dźwiękiem była zapisywana na zestawie 200 - 300 rekorderów uruchamianych jednocześnie klawiszem z konsoli. Po nagraniu filmu całą partia kaset była wyrywkowo sprawdzaną i taśma zwijana do kasety i wysuwana z rekorderów gdzie ręcznie operator wyjmował kasety i zakładał nowe do nagrania. Później były już automaty które same ładowały kasety do rekordera z magazynka na 50 kaset ale to była bardzo droga maszyna i taniej wychodziła ręczna obsługa rekorderów. Nadmienić należy że kopiowało się w czasie 1:1 tzn. godzinny film kopiowany był godzinę bo rekordery i odtwarzacze z szybszym kopiowaniem się nie sprawdziły.
@0raj0
@0raj0 2 жыл бұрын
O właśnie - LaserDisc to jest kolejna technologia która się nie przyjęła. Zresztą było tego więcej, np. MiniDisc do nagrań audio, albo Amstradowskie dyskietki 3-calowe (nie 3,5-calowe uzywane wszędzie indziej).
@nieznanenieznane6516
@nieznanenieznane6516 2 жыл бұрын
3D mi pasuje bardzo dobrze i nie rozumiem co bylo zle w filmie 3D
@alpagaparkowa2084
@alpagaparkowa2084 2 жыл бұрын
Ja do tej pory mam tv z 3D
@Fremek
@Fremek 2 жыл бұрын
funkcja nie była zła ale trochę bezużyteczna
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 2 жыл бұрын
Wydaje mi się że zbyt mała dostępności produkcji 3d (mogę się mylić). Ściągnąłem kilka dem 3d, obejrzałem, było fajne ale jakoś siedzenie w okularach do mnie nie przemawiało.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 2 жыл бұрын
@UCPKhp42hVTprz0u6fe9KOcA mam telewizor 3d, użyłem dwa razy, okulary sprzedałem. Akurat kupując nie zwracałem uwagi na 3d.
@alpagaparkowa2084
@alpagaparkowa2084 2 жыл бұрын
Ja puszczam znajomym podwodne III D o rybkach i każdemu się podoba jak głębie widać. Myślę, że powinna być dalej ta opcja. Czasami obejrzeć jest fajnie. Mi się podoba. Jestem za
@rafakrakowiak2719
@rafakrakowiak2719 2 жыл бұрын
Przed upowszechnieniem się kaset wideo wydaje mi się, że też były wojny formatów. Chociażby nie było jasne czy płyty winylowe mają się obracać z prędkością 33 czy 45 obrotów na minutę. No i kasety magnetofonowe compact cassette wygryzły ośmiościeżkową konkurencję. Konsoli z telewizorem w jednym kawałku nie widziałem, ale widziałem magnetowidy i odtwarzacze DVD w takich połączeniach.
@jacekcb
@jacekcb 2 жыл бұрын
Na rynku kaset magnetofonowych też była konkurencja formatów.compact casette, El- caset, a wcześniej w latach 50-60 panowały kasety 8 sciezkowe zwłaszcza w samochodach.A i dodam że w formacie płyt winylowych był jeszcze jeden format prędkości, mianowicie 78 .moi rodzice mieli taki gramofon. Ale tylko single na tym działały i niektóre pocztówki dźwiękowe
@mdziewietube
@mdziewietube 2 жыл бұрын
78 obrotów to były płyty normalnorowkowe - nie tyle konkurencyjny format, co poprzednia epoka.
@DLUUGI123
@DLUUGI123 2 жыл бұрын
Do dziś mam Panasonica combo VHS z DVD, i działa :)
@bolekbolkowski1118
@bolekbolkowski1118 Жыл бұрын
@@mdziewietube tak bylo. Predkosc 78 obrotów to przedwojenne plyty miały. A co do 33 i 45 to single nagrywane byly w 45. A lpngplay"e w 33. Byly tez wyjatki singli w wielkosci dużej plyty. Na ktorej bylo po 2 utwory na strone. Nawet mialem taką Depeche Mode. Ale nie pamietam na 100% jaka byla prędkość odtwarzania. Ale chyba 45 obr/min.
@iowa406
@iowa406 2 жыл бұрын
Format VHS stoczył jeszcze jeden bój ( po za tym z BetaMax'em). A ten rywalizujący format to V2000. Generalnie parametrami był lepszy niż VHS. Jednak przegrał przez już dużą popularność VHS i to, że wytwórnie filmowe nie chciały po zaledwie kilku latach wprowadzać nowego formatu. A pomiędzy wojnami VHS vs Beta i HD-DVD i BlueRay było jeszcze kilka bitew. w wideo VideoCD z początkami DVD w programach/grach dyskietki ZIP z płytami CD w nośnikach przenośnych kieszenie na HDD z kartami pamięci w kartach pamięci format SD z formatem od Sony i jeszcze dwoma czy trzema w audio digital Tape z płytami CD
@0raj0
@0raj0 2 жыл бұрын
V-2000 był wcześniejszy niż Beta, z tego co pamiętam...
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Obejżałem sobie jeszcze raz. I coś mi się przypomniało. Nawiązując do fuzji telewizora i konsoli od Sony. Wcześnie już łączono 2 urządzenia w temacie wideo. Otóż były to: telewizor+magnetowid, oraz telewizor+ odtwarzacz kasetowy. I o ile się nie mylę to i po producie Sony powstały też telewizor+ odtwarzacz DVD, a kto wie czy i nie z BluRay.
@januszszymonczyk9554
@januszszymonczyk9554 2 жыл бұрын
Warto posłuchać super
@BassRiderful
@BassRiderful 2 жыл бұрын
Teraz nikt mi nie uwierzy ale pamiętam jak mówiłem swojej mamie w około 2005 roku że fajnie by było na telewizor wrzucić windows XP bo można by było sobie pograć na dużym ekranie a przy okazji mieć telewizor pod ręką
@PtokoPies
@PtokoPies Жыл бұрын
Ale gry ruchowe to przecież była dość duża, dobrze zagospodarowana część branży gier która w swoim czasie dobrze się przyjęła i dziś jej naturalną kontynuacją jest VR. Trudno tu mówić że sprzęt skończył na śmietniku.
@phelot8814
@phelot8814 2 жыл бұрын
Tak, podobało się. Super materiał 👍
@gqx87
@gqx87 2 жыл бұрын
Ale FMV to super pomysł, to dziwne że niebieski laser droższy wygrał z czerwonym klasycznym HDDVD
@toliman_proxima
@toliman_proxima 2 жыл бұрын
czemu dziwne? mniejsza długość fali
@grzegorzkamosinski2756
@grzegorzkamosinski2756 2 жыл бұрын
Dla mnie taką ślepą uliczką technologiczną jest też format płyt Ultra HD Blu-Ray znany też jako 4K-UHD. Fajnie że filmy są w lepszej jakości, ale co z tego jak są one drogie, trzeba je kupować przez internet bo w sklepach jest jedna lub trzy na krzyż. No i trzeba mieć do nich lepszy telewizor bo tańszy telewizor mało daje przy odtwarzaniu tych płyt. Format jest już na rynku od 2016 roku i ciekawe jak długo jeszcze pociągnie?
@0raj0
@0raj0 2 жыл бұрын
1) Jeżeli chodzi o 3D, to nie przyjęło się głównie dlatego, że kino nie potrafiło wykorzystać tej technologii. Praktycznie nie było "prawdziwych" filmów 3D, czyli takich, w których wykorzystanie trzeciego wymiaru byłoby integralnym elementem filmu i wizji reżysera, tak jak np. kolor czy muzyka. Ja znam praktycznie tylko jeden taki film - "Avatar", którego bez 3D sobie po prostu nie wyobrażam. Jeszcze któryś z filmów z serii "Resident Evil" też był filmowany w 3D i wykorzystywał tę technologię z sensem. Cała reszta filmów 3D miała trzeci wymiar (często bardzo kiepskiej jakości, bo był on tworzony sztucznie, a nie były te filmy kręcone kamerami 3D) "doczepiony na siłę" jako pewnego rodzaju efekciarski bajer. Ponieważ nie było czego oglądać w 3D, stąd też i sprzęt 3D w domu się nie przyjął. Tutaj po prostu twórcy filmowi "nie dorośli" do technologii. Gdyby było inaczej, to spokojna głowa, na pewno 3D w domu też by się przyjęło. 2) A jeżeli chodzi o "wojnę formatów" kaset video i magnetowidów, to nie tylko VHS i Beta. Były jeszcze formaty VCR (nigdy się za bardzo nie rozpowszechnił), Video-8 i chyba najlepszy technicznie Video-2000 Philipsa/Grundiga. Pierwsza "wojna formatów" wideokaset to było właśnie VHS kontra Video-2000, dopiero po porażce Video-2000 (czego mi w tamtym czasie było niezmiernie żal, bo system był naprawdę bardzo dobry) do gry weszła Beta.
@MrVader86
@MrVader86 2 жыл бұрын
Mam w domu telewizor 3D i Kinecta 😀
@zixson2135
@zixson2135 2 жыл бұрын
Współczuję
@jsz9088
@jsz9088 3 жыл бұрын
Super materiał
@Muchomorism
@Muchomorism 2 жыл бұрын
Ciekawostka o betamax - Sony jako firma miała monopol na nośnik i pełną władzę nad tym, co może, a co nie pojawić się na betamaxach. Sony blokowało oficjalną dystrybucję pewnych treści na swoich nośnikach, podczas gdy VHS miał bardziej liberalne podejście. Tak, chodzi o pornosy. VHS przetrwał, betamax nie. Przypadek?
@AnalogNoise
@AnalogNoise 2 жыл бұрын
to jest mit, sony nie kontrolowało czy na betamaxie nagrywałeś pornosa czy nie betamaxy przegrały z vhsami z powodu gorszej designowo kasety, krótszego czasu nagrywania i najpewniej niezrozumiałych oznaczeń (VHSy oznaczało się po minutach taśmy, a bety - po metrach bieżących taśmy)
@Muchomorism
@Muchomorism 2 жыл бұрын
@@AnalogNoise chodziło mi o pornosy od wydawców pornosów, nie z inwencji użytkowników. Jeśli to też jest mit to chętnie się dowiem prawdy :)
@interlessserless9439
@interlessserless9439 2 жыл бұрын
Sony razem z philipsem dziś to samo robi z blu ray dodając chore zabezpieczenia antypirackie że nie można uruchomić na kodi.
@grzegorzkamosinski2756
@grzegorzkamosinski2756 2 жыл бұрын
@@interlessserless9439 Właśnie szkoda że wojny formatów w roku 2008 nie wygrał HD-DVD.
@empi1554
@empi1554 2 жыл бұрын
Pominięto jeszcze takie formaty, technologie jak: DCC cyfrowe kasety magnetofonowe, mini disc, płyty SACD, standard kaset S-VHS w magnetowidach. Zapewne jeszcze coś się znajdzie ? Może ktoś coś dopisze.
@kopiowanievhs
@kopiowanievhs 2 жыл бұрын
MiniDisc miał się dobrze w zachodniej Europie a w Japonii znakomicie. Natomiast S-VHS były chętnie wykorzystywane przez lokalne kablówki oraz kamerunów na weselach i komuniach. CO bogatsi korzystali z kamer Panasonic MS4, MS5, z których materiał był dopiero później kopiowany i "montowany". Niestety niewielu jednak miało opcję wyboru kasety dla klienta pomiędzy VHS a S-VHS, a mało który w ogóle dawał kasetę z dźwiękiem HiFi. Raz jeden otrzymałem w zleceniu kasetę zmontowaną w S-VHS i HiFi (z której pewnie ów kamerun robił zwykłe kopie dla ludu). Udało mi się z niej wyciągnąć rewelacyjny obraz i dźwięk, co zresztą zleceniodawca mi dodatkowo wynagrodził :)
@0raj0
@0raj0 2 жыл бұрын
@@kopiowanievhs Ale to, co piszesz o S-VHS to jest pewne niszowe zastosowanie. Takich niszowych technologii, uzywanych półprofesjonalnie lub profesjonalnie, było i jest więcej. MiniDisc do takich tez należy, "zwykli ludzie" nie uzywali MiniDisców, ale np. osoby zajmujące się robieniem nagrań z koncertów bardzo chętnie. Ale w tym filmie nie chodziło o tego typu niszowe technologie, tylko o to, co było w powszechnym użytku.
@adrianbernat1459
@adrianbernat1459 2 жыл бұрын
Jak już inni zauważyli: filmik zrobiony bez przygotowania. VHS vs Betamax to nie pierwsza wojna formatów, kinect to nie pierwszy "kontroler" ruchowy itp. Poza tym jest coś takiego jak moda - 3D nie było porażką, przestało być modne. Wcześniej pojawiało się wielokrotnie i znikało. Za parę czy paręnaście lat powróci.
@hulaszczezycie6130
@hulaszczezycie6130 2 жыл бұрын
3D ma podstawowy problem z występowaniem nudności i bólu głowy wśród bardzo dużej ilości użytkowników. Dodatkowo objawy te nasilają się z wiekiem i osoby po 30-tce czyli najbardziej zamożne automatycznie wypadają z grupy docelowej.
@iowa406
@iowa406 2 жыл бұрын
A jaka wojna była przed VHS vs Beta? Bo jakie były później to cokolwiek kojarzę: VHS vs V2000 ZIP vs CD VideoCD vs DVD SD vs MemoryStick vs jeszcze kilka innych cyfrowe taśmy magnetofonowe vs CD TV plazma vs TV LCD
@adrianbernat1459
@adrianbernat1459 2 жыл бұрын
​@@iowa406 Np. płyty winylowe LP kontra EP, kaseta audio kontra 8 ścieżkowiec.
@iowa406
@iowa406 2 жыл бұрын
@@adrianbernat1459 dziękuje za odpowiedź,
@0raj0
@0raj0 2 жыл бұрын
@@iowa406 ZIP vs CD to tak niekoniecznie, bo pierwsze CD były tylko do odczytu, zanim pojawiła się możliwośc zapisu na CD to trochę czasu upłynęło. Poza tym CD nigdy nie było nośnikiem swobodnego dostępu takim jak ZIP. Ale np. ZIP vs LS-120 to jak najbardziej (a przed nimi obydwoma chyba jeszcze było coś takiego jak Floptical).
@bforethenoise
@bforethenoise 2 жыл бұрын
Miałem blue Reya jak byłem dzieckiem, jakiegoś nowszego chyba, i szczerze to był spoko, fajnie się filmy oglądało
@carniculter
@carniculter 2 жыл бұрын
Sega 16-bitowa też kombinowała z video realnymi grami , oczywiście w bardziej skromny sposób. W grach typu wrestling, postacie nie były rysowane tylko wstawiane aktywne foto postaci . Mieli ułatwione zadanie ponieważ postacie były małe i odpadała i mimika twarzy .
@bartbarossa2665
@bartbarossa2665 2 жыл бұрын
Przed kinectem i wii był jeszcze Ps eye toy. To było coś
@michaelbytner9346
@michaelbytner9346 2 жыл бұрын
Zapomniałeś chyba formatu SONY MiniDisc, też skończył w niedługim czasie na "śmietniku".
@peceed
@peceed 2 жыл бұрын
Samochodowy odtwarzacz winyli powinien mieć orientację pionową.
@jaaaszczomb
@jaaaszczomb 3 жыл бұрын
super odcinek 😃
@tomaszdwornik6029
@tomaszdwornik6029 2 жыл бұрын
Świetny materiał.
@Ka-uk3zj
@Ka-uk3zj 2 жыл бұрын
dobrze, że próbują, nigdy nie wiadomo co i kiedy chwyci
@SergiuszRoszczyk
@SergiuszRoszczyk 2 жыл бұрын
Ja bym chyba Minitel klasyfikował jako sukces a nie porażkę. Na długo przed internetem Francuzi mieli zakupy i usługi online. A to, że został wyparty przez internet to tak samo jak ekrany CRT przez LCD. Do porażki w tym obszarze dużo bardziej pasuje dekoder Polsat i Investbanku, który obiecywał bankowość na ekranie TV, ale chyba nigdy ona nie dojechała.
@tymekboj
@tymekboj 2 жыл бұрын
Ja bym grał chętnie w filmowo realistyczne gry!
@ralfsak6893
@ralfsak6893 2 жыл бұрын
GoogleVRR 2/PS5 to jest to na co wszyscy czekamy i to będzie strzał w dziesiątkę. A nie wypał.
@ukaszc8770
@ukaszc8770 2 жыл бұрын
Jeszcze było takie coś jak "mini dysk"
@Bianko_cat
@Bianko_cat Жыл бұрын
myślałem że wspomnisz coś o nośnikach Laser Disc oraz Mini Disc
@klimszter2687
@klimszter2687 2 жыл бұрын
3D miało sens ale takie jak pokazywali w salonach a nie ta tandeta którą nam wciskały firmy byle było zarobić na dopisku 3D. Bo było to wypas i jak byśmy to mieli w domu na takim poziomie jakim było w kinie to super a tak to dostawaliśmy kicz
@radekpastusiak3415
@radekpastusiak3415 2 жыл бұрын
a co z mało popularnym nośnikiem Mini Dysk od Sony? Zabrakło mi go w tym programie
@77Patricius
@77Patricius 2 жыл бұрын
Pewnie, że się podobało!
@gren8881
@gren8881 3 жыл бұрын
Ło ch*j, to żyje
@polnapanda4934
@polnapanda4934 2 жыл бұрын
nieeeno na xboxie 360-tce gra na kinekcie to coś pięknego było zawsze jak do kolegi się przychodziło który miał to się grało na tym cały czas
@interlessserless9439
@interlessserless9439 2 жыл бұрын
Na x 360 kinect był bardzo dobry ale na xbox one to było takie gówno że szkoda gadać.
@Sobstus
@Sobstus 2 жыл бұрын
NGage w ogóle był dziwnym wynalazkiem. Miał to być pierwszy prawdziwy konsolofon w historii, ale zabiło go kilka rzeczy. Po pierwsze - brak wsparcia większych devów. Bali się, że sprzęt się nie przyjmie i w sumie mieli rację. Łącznie wydano tylko 58 gier. Po drugie - pozycja w czasie rozmowy przez telefon. NGage'a trzymało się... bokiem, wyglądało to bardzo głupio i ludzie się z tego śmiali. Z tego powodu Amerykanie nazywali go "Taco Phone", bo to wyglądało tak, jakby się trzymało taco przy uchu. Po trzecie - bardzo upierdliwe wyciąganie cartridge'y z grą. Trzeba było najpierw zdjąć klapkę, wyjąć baterię i dopiero można było wyjąć carta. Na to ludzie najbardziej narzekali. Po czwarte - bardzo krótki czas pracy na baterii. Gdy się grało, NGage trzymał góra 4 godziny, co jak na standardy lat 2003-2005, było czasem śmiesznie krótkim. Te 4 rzeczy sprawiły, że NGage nigdy nie zawojował rynku i stał się bardziej technologiczną ciekawostką, aniżeli faktycznym killerem. Co prawda wady konstrukcyjne wyeliminowano w modelu NGage QD, ale mleko się już rozlało i ludzie byli zrażeni do tego telefonu. Nokia planowała sprzedać 6 mln egzemplarzy w ciągu roku od premiery (czyli do października 2004), a dobiła do 3 mln dopiero w 2007. Już w 2 lata po premierze, NGage był uważany za porażkę przez producenta. Samo to świadczy o tym, czym naprawdę był.
@dassad9777
@dassad9777 2 жыл бұрын
Generalnie wszystko będzie technologiczną ślepą uliczką. Niektóre technologie przetrwają dłużej, inne krócej.
@kontoxbox118
@kontoxbox118 Жыл бұрын
Ja do dziś trzymam xbox one ze względu na kinect żeby pograć w Just Dance. Granie na xbox series x za pomocą telefonu zwłaszcza dla dziecka jest porażką. A przy kinect jest super zabawa.
@Agro.Landia
@Agro.Landia 2 жыл бұрын
Gramofon wymiata ....
@TrackZer0
@TrackZer0 2 жыл бұрын
Mam do dzisiaj na VHS Szeregowca Rayana :D
@PolskiKierowca
@PolskiKierowca 2 жыл бұрын
Co do video, polecam sprawdzić coś takiego jak gramovid - to się dopiero nie przyjęło :)
@grzegorzszyszo7548
@grzegorzszyszo7548 2 жыл бұрын
tv 3D padły dlatego, bo nikt nie zrobił prawidłowo kodowania 3D. np. w tv czarno białych, dawało się odebrać sygnał kolorowy. zaś w tv 2D, sygnał 3D to jakaś sieczka. aby nie emitować tej sieczki (patrz brak prawidłowo zdefiniowanego kodowania i to na etapie PROJEKTU), producenci nie nadawali 3D. więc zakup telewizora 3D nie miał sensu. i okulary polaryzacyjne lądowały w szufladzie. moje też :) ale czy 3D jako taki ma sens? moim zdaniem jak najbardziej tak, tym bardziej w erze 4K/UHD, bo FHD to było trochę za mało jak na 3D. osobiście nie cierpię tzw. rzeczywistości 3D w okularo-wyświetlaczach. dużo bardziej mi się podoba 3D w telewizorze w okularach polaryzacyjnych. dalej, kinnect. do XO jest o wiele lepszy, ale też ...... o wiele droższy. dla klienta cena zaporowa. rozwiązanie było/jest świetne, ale MS sam postawił mur z banknotów pomiędzy technologią a użytkownikiem. poza tym MS miał ogromny problem z ceną zestawu z kinnectem, więc ... zaorali go. a google3D ? ciężkie. nieporęczne. VHS wygrał z BetaCam, bo przemysł porno wybrał VHS. nie wiedziałeś? HD DVD, jedyna zaleta to zgodność z liniami produkcyjnymi DVD. BL wymagał adaptacji tych linii, ale wygrał z powodu dużo wyższej objętości płyty. w końcu i tak BL był niewypałem, bo producenci zawyżali ceny odtwarzaczy i płyt i zostali ukarani. nie wiedziałeś? jednak w międzyczasie rozwinęły się nośniki typu SD-Card, tańsze i o większej objętości, oraz ..... streaming przez internet. płyty DIVX, przegrała chciwość dystrybutorów. minitel? to jakaś lipa. pierwszą akceptowaną przez użytkowników siecią była sieć ....... Fido. nie wiedziałeś? Tak. też oparta o telefony analogowe i modemy. mobilni gracze wolą jednak ....... smartfona. zobacz ile ludzi gra na switchu, a ile na smartfonie :) konsola i telewizor w jednym. tu przegrywa chciwość. to samo mamy teraz, tzw. telewizor smart, którego aktualizacja jest dosyć szybko porzucana przez producenta, i ..... podłączamy do niego przystawkę np. android tv lub coś innego. po prostu producenci zrobili standaryzację uchwytu VESA, ale nie zrobil standaryzacji uchwytu i podłączenia dla "ętelegętnej" części telewizora, wraz z unifikacją telewizyjnego pilota. generalnie taki sobie ten twój materiał. niedogłębny. płytki.
@majabartnicka5270
@majabartnicka5270 2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o Kinecta, to moja rodzina do dzisiaj bawi się dobrze przy sportach na Xbox 360 hah
@VerbaPol
@VerbaPol 2 жыл бұрын
U mnie to samo, więcej się gra w gry na kinecta niż w tradycyjne (oczywiście na xbox 360)
@sergiusz6472
@sergiusz6472 2 жыл бұрын
fajny materiał
@100szek
@100szek 2 жыл бұрын
Fajny materiał. Zabrakło info o nośnikach MD ;)
@TheKamiloqe
@TheKamiloqe 2 жыл бұрын
Stwierdzam że szkoda że 3d w telewizorach się nie przyjęło. jeszcze gdyby to połączyć z 4k myślę że efekt mógłby być kozacki. Sam mam po rodzicach telewizor Philipsa (swoją drogą całkiem stary lecz, nie licząc Smart TV którego nie ma i lekkich ścin nawet w menu, dobrze działa), który posiada funkcję 3d i właśnie wczoraj postanowiłem podpiąć laptopa by pograć sobie w starszy tytuł jakim był Crysis 2. Nawet nie pamiętałem że tam było właśnie wspierane 3d i z chęcią je odpaliłem. Zupełnie inne odczucia z gry i oczywiście były na plus. Można sobie teraz poradzić pewnymi programami żeby symulować obraz czyli po prostu stworzyć jego dwie kopie obok siebie lecz wymaga to wtedy wydajniejszego komputera co przy nowszych tytułach niestety trochę niektórych (jak i mnie) może ograniczać a po za tym nie jest to tak fajne jak oryginalnie zaimplementowana funkcja w danej grze... Niektóre gry na ps3 też mają funkcje 3d lecz wiadomo że grafika na ps3 nie robi raczej szału w dzisiejszych czasach 😅
@szymonpluta3938
@szymonpluta3938 2 жыл бұрын
Co do ostatniego to się nie zgadzam. SNES, MegaDrive, NES, a nawet Magnavox Odyssey miały wersje wbudowywane w telewizor. Także Sony w tym temacie nie było oryginalne.
@TheLewy6910
@TheLewy6910 2 жыл бұрын
Podobalo sie
@DiamondBackPL
@DiamondBackPL 2 жыл бұрын
3:10 No chyba jednak nie. To był system seller. A że to się nie przyjęło to inna sprawa to miało sprzedawać konsole i to właśnie robiło.
@jakubkowalski2852
@jakubkowalski2852 2 жыл бұрын
Byky jeszcze telewizory kineskopowe z odtwarzaczami dvd czy coś... Szkoda, że o tym nie wspomniałeś... Widziałem na żywo kilka takich... A może tam było tylko cd... Nie pamiętam. Ale to był krótko istniejący i niezbyt popularny wynalazek...
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Ojojoj. To Ty widziałeś wnuczków. Dziadkami takiego łączenia były : telewizor+magnetowid, i telewizor+odtwarzacz kasetowy.
@interlessserless9439
@interlessserless9439 2 жыл бұрын
Skoro smartfony są takimi wspaniałymi urządzeniami do grania to dlaczego powstają na nie w większości crapy a grafika i grywalność w większości grach jest gorsza nawet od tej z PSP? Dla mnie smartfony nawet nie dają się do ebooków i oglądania filmów przenośnie dużo lepiej sprawdzają się od tego tablety.
@ZabixMix
@ZabixMix 2 жыл бұрын
można było także wspomnieć o formacie minidisc od sony
2 жыл бұрын
Jedyne 3D jakie zrobiło na mnie wrażenie to to z okularami polaryzacyjnymi. Migawkowe samsungi były uciążliwe i nie dawały tego efektu. Polaryzacyjne były lekkie i można było czasami założyć nakładki na okulary korekcyjne
@arturszymanski4327
@arturszymanski4327 2 жыл бұрын
11:10 Ej... Ale np. taka gra jak Myst III była całkiem spoko i ten efekt wypadał moim zdaniem bardzo dobrze.
@Wrublos212
@Wrublos212 2 жыл бұрын
N-Gage źle zaprojektowany i mało wydajny. W 2003 roku taka grafika na urządzeniu przenośnym to był kosmos, Gameboy mógł pomarzyć o tak wyglądających grach i grafice 3D. N-Gage też umożliwiał emulacje GB i GBC ( Nes, C64 i pewnie paru innych). Biorąc pod uwagę możliwość emulacji biblioteka gier była przeogromna. Projekt poległ, bo nie było "Sklepu Play" i załadowanie rzeczy na przełomowego wówczas Symbiana wymagała minimum wiedzy komputerowej. Max Payne zadebiutował w 2013 na Androida, GTA III w 2011.
@nieznany36D
@nieznany36D 2 жыл бұрын
Aż mi tymi okularami 3D przypomniałeś pewną wycieczkę szkolną do kina. Pamiętam że nic specjalnego przez nie nie widziałem we filmie. Po prostu odniosłem wrażenie, że to zwykłe, przyciemniane okulary xD
@WhiteArcaneBM
@WhiteArcaneBM 2 жыл бұрын
Chyba moje bycie motoryzacyjnym nerdem osiągnęło szczyt, bo rozpoznałem, że radio Sony, które było przedstawione, pochodzi na pewno z któregoś Forda z okolic lat 2005-2010. Były montowane chociażby w Mondeo MK3, Focusie MK2, C-Maxie, Kuga MK1 itp ;P
@kvmalines
@kvmalines Жыл бұрын
Ja bym dodal miniDisc do listy.
@retroguy777
@retroguy777 Жыл бұрын
ja bym dodał jeszcze lampy naftowe i toporki krzemienne ;)
@jedzeniecukrowjestprzyczyn2196
@jedzeniecukrowjestprzyczyn2196 2 жыл бұрын
Co do gamingowych telefonów, to odcinek jest do uaktualnienia, bo mamy chociażby Motorola Gaming Mods. Czy to skończy na śmietniku historii?
@gumstg
@gumstg 2 жыл бұрын
Tylko to nic innego jak kolejny pad do telefonu ktorych na rynku jest pelno. I pewnie ten caly mod pasuje tylko do jednego rodzaju telefonu. Natomiast jest wiele innych takowych urzadzen ktore sa uniwersalne
@interlessserless9439
@interlessserless9439 2 жыл бұрын
Na co komu gamingowy smartfon jak gry na smartfonach to są w większości crapy?
@makss911
@makss911 2 жыл бұрын
Zdecydowanie zabrakło w filmie formatu MINI DISC.
Wynalazki, które wyprzedziły swoje czasy
16:14
tvtech
Рет қаралды 158 М.
10 największych wpadek Apple
12:14
tvtech
Рет қаралды 289 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:40
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 39 МЛН
Harley Quinn's plan for revenge!!!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 33 МЛН
Can This Bubble Save My Life? 😱
00:55
Topper Guild
Рет қаралды 68 МЛН
🩷🩵VS👿
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 19 МЛН
Zaskakujące początki znanych firm technologicznych
14:25
Czy nośniki fizyczne mają jeszcze sens?
18:52
tvtech
Рет қаралды 41 М.
10 RZADKICH pojazdów w Polsce
14:42
TOP10Wszystkiego
Рет қаралды 252 М.
Efekty specjalne, które wyglądają jak żart
18:39
Szymon Hed Liebert
Рет қаралды 521 М.
Jak produkuje się moduły RAM?
27:11
ZMASLO
Рет қаралды 164 М.
Polak, który odmówił Fordowi.
7:52
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 208 М.
Najgłupsze SMART-gadżety
12:03
tvtech
Рет қаралды 49 М.
Legendarne firmy, które dziś już nic nie znaczą
14:22
tvtech
Рет қаралды 463 М.
MacBook Air M1 | Po roku użytkowania | RECENZJA (2022)
12:11
nieantyfan
Рет қаралды 88 М.
Pewex [TOWARY MODNE 223]
18:50
Adam Śmiałek
Рет қаралды 89 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:40
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 39 МЛН