2 Pociągi - EP07 i EN57 na starych przejazdach kolejowych w Mosinie

  Рет қаралды 75,551

artu927 – kolej w Małopolsce i nie tylko

6 жыл бұрын

Zapraszam do obejrzenia pierwszego filmu z największego, kolejowego wyjazdu nagraniowego, jaki kiedykolwiek odbyłem. Cykl, który właśnie rozpoczynam, dokumentuje przede wszystkim będące na wymarciu, stare typy urządzeń ostrzegawczych przejazdów kolejowych, na linii D29-271 Wrocław Poznań, a konkretniej odcinku Puszczykówko - Kąty pod Rawiczem. Modernizowana linia kolejowa 271 jest obecnie ostatnią w Polsce, na której wciąż jeszcze znaleźć możemy większą ilość niespełniających współczesnych norm, starych sygnalizatorów przejazdowych, takich jak jednokomorowe HZ-10, EHZ-12 i EHZ-13 czy dwukomorowe EHZ-31 i EHZ-32, wyposażone w oryginalne, małe soczewki o średnicy 200 mm. Znajdziemy tutaj także garść przejazdów wyposażonych w zabytkowe, mechaniczne rogatki, obsługiwane przy pomocy wind korbowych, bądź napędów JEG-10. Wyjazd mój odbył się pod koniec lipca 2016 roku, a od tego czasu na linii 271 zajść zdążyło bardzo wiele zmian. Mimo tego, jej modernizowana część wciąż pozostaje wyjątkowym, choć kurczącym się skansenem urządzeń SRK minionej epoki.
[...]
Dwa pociągi uwiecznione na starych przejazdach kolejowych w Mosinie, na ulicach Farbiarskiej i Sowinieckiej. Pierwszy pociąg to Regio z Poznania Głównego do Leszna (prawdopdobnie R 77142), złożone z tandemu SPOTów, EN57-2050 i EN57-2032. Jako drugi przejeżdża TLK 48153 "Gwarek" relacji Kraków Główny - Ustka, prowadzony przez lokomotywę EP07-1029.
Podczas nagrywania materiału, przejazd kolejowy na ulicy Farbiarskiej wyposażony był w cztery rogatki JEGD-50, dzwon mechaniczny KLD-4013 oraz dwa ciekawe, stare sygnalizatory dwukomorowe, będące mieszanką typów EHZ-2/12/13, EHZ-31 oraz EHZ-32, z przewagą elementów typu EHZ-31. Sygnalizator widoczny na nagraniu wyposażony był w głowicę "kielich", zapożyczoną z semafora, sygnalizatora Sp, To, Tm, Tz, bądź jednokomorowego sygnalizatora przejazdowego. Posiadał on po jednej konsoli mocującej typów EHZ-32 (do lewej komory) oraz EHZ-31 (do prawej komory), a jego prawa komora posiadała dodatkowo "ściętą" u dołu tarczę kontrastową, zapożyczoną z jednokomorowego sygnalizatora przejazdowego typu EHZ-12/13. Drugi, niewidoczny na nagraniu sygnalizator różnił się tym, iż posiadał dwie konsole mocujące typu EHZ-31, a w "ścięte" tarcze kontrastowe sygnalizatorów jednokomorowych, wyposażone były obydwie jego komory.
Widoczny w dalszej części nagrania przejazd kolejowy na ulicy Sowinieckiej wyposażony był w cztery rogatki JEGD-50 oraz dwa klasyczne sygnalizatory typu EHZ-32. Był on obsługiwany z umieszczonego przy nim posterunku SKP, który sterował również rogatkami na ul. Farbiarskiej.
Stara sygnalizacja zniknęła z przejazdów kolejowych, na ulicach Farbiarskiej i Sowinieckiej w Mosinie, w drugiej połowie 2017 roku. Wtedy też, zostały tutaj uruchomione nowe systemy ostrzegawcze, zainstalowane przez firmę Bombardier, złożone z rogatek EEG-3 oraz sygnalizatorów EHZ-75, z wbudowanymi głośnikami EDE-1.
Filmy nagrane 26 Lipca 2016 roku.
Zapraszam do polubienia facebookowej strony inicjatywy reaktywacji nieczynnej linii kolejowej PLK 115 z Tarnowa do Szczucina. Celem akcji jest doprowadzenie do udrożnienia nieczynnej od 10 lat trasy, aby następnie było możliwe uruchomienie na niej pociągów turystycznych, czy nawet pociągów planowych.
Fanpage: Szczucinka
Strona WWW: www.szczucinka.pl

Пікірлер: 54
@LiniaKolejowa207iinne
@LiniaKolejowa207iinne 6 жыл бұрын
Wreszcie doczekałem się pierwszego materiału z LK271! Piękne ujęcia! Pierwszy przejazd przedstawiony na filmie bardzo ciekawy
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Bardzo dziękuję! Z 271 będzie jeszcze duuużo materiałów ;)
@QeXo_YT
@QeXo_YT 5 жыл бұрын
Niezły zabytek ;-)
@windyipociagiwpolsce6079
@windyipociagiwpolsce6079 5 жыл бұрын
Fajny filmik z miasta, które jest mi bliskie ;) Like :)
@pociagizpodkarpacia550
@pociagizpodkarpacia550 6 жыл бұрын
Super film jak zwykle
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Dzięki :)
6 жыл бұрын
Fajny film!
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Dzięki!
@kolejnowosadecka3763
@kolejnowosadecka3763 6 жыл бұрын
Super filmik! :)
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Dziękuję :)
@piotr6715
@piotr6715 6 жыл бұрын
Super film! + ;)
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Dziękuję :)
@Mickles-Trainspotter
@Mickles-Trainspotter 6 жыл бұрын
Hi Artur! Nice video! Great detail and camera work! Thumbs up! Ciao, Mike :-)
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Hello Mike, thanks a lot! It was very important for me in here to record these signals in a detailed way. Greetings from Poland :)
@trzmielpryncypaka3792
@trzmielpryncypaka3792 Жыл бұрын
Ale fajny dzwięk rogatek
@freebrickproductions
@freebrickproductions 6 жыл бұрын
Great video! Shame they've since been replaced.
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Thanks :) And yes, that's a shame! Especially because these types of signals are now almost completely extinct on the national railway network. Greetings from Poland!
@zowikpl2365
@zowikpl2365 5 жыл бұрын
I've do not know.... I know in Stare Kurowo, old Crossings was replaced in to new
@filipski502
@filipski502 6 жыл бұрын
Fajnie jakbyś nagrał coś z Rząski ( koło Krakowa ) jeżdżą tam często kibelki, towarowe i czasem jakieś intercity pojedzie. Teraz jest tam remont. Ekrany i nowe szyny. Ale jest tam parę miejscówek. Jest taka jedna. Popatrzysz się do przodu pociągi, popatrzysz w prawo samoloty na Balice, a gdy spojrzysz w lewo autostrada : )
@filipski502
@filipski502 6 жыл бұрын
Albo z krakowskich Bronowic obecnie też jest tam remont ( wiaduktów ) ale często tam jeżdżą pociągi.
@oliwiermk7057
@oliwiermk7057 6 жыл бұрын
Bardzo super film like !!!
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Bardzo dziękuję ;)
@oliwiermk7057
@oliwiermk7057 6 жыл бұрын
Super masz kanał gratuluje
@oliwiermk7057
@oliwiermk7057 6 жыл бұрын
A czy denaturaty i budyńe jeżdżą ?
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Obecnie nie jeździ już ani jeden budyń
@bartekpas4831
@bartekpas4831 6 жыл бұрын
Bardzo interesujący film z ciekawą sygnalizacją przejazdową super sprawa duży kciuk za fajny filmik! :) Wydaje mi się że podobny sygnalizator jest koło przystanku Babica Kolonia ale to wkrótce się zmieni...
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Bardzo dziękuję :) Koło przystanku w Babicy nie ma niestety podobnej sygnalizacji i już od kilku lat stoją tam typowe, współczesne sygnalizatory KOMBUD, typu SD-K2. Ostatnim w województwie podkarpackim przejazdem kolejowym, wyposażonym w sygnalizatory EHZ-3 z małymi soczewkami o średnicy 200 mm, był znany nam przejazd kolejowy w Czarnej, na szlaku Tarnów - Dębica. Został on jednak ostatecznie zlikwidowany pod koniec ubiegłego roku, gdy obok otwarty został wiadukt pod torami. Dość ciekawe sygnalizatory EHZ-3, choć oryginalnie wyposażone w spełniające już współczesne wymogi soczewki o średnicy 300mm, znajdziemy natomiast na linii 108 w okolicach Sanoka. Są to sygnalizatory w rzadkich konfiguracjach, niewyposażone w tarcze kontrastowe, a na przejeździe na ul. Beksińskiego w Sanoku (który ogólnie jest bardzo ciekawie osygnalizowany) znajdziemy także sygnalizator EHZ-3 zredukowany do pojedynczej komory. Inne ciekawostki, głównie jednokomorowe modyfikacje sygnalizatorów EHZ-3, z soczewkami zmodernizowanymi jednak do standardu 300mm, znajdziemy w okolicach Stalowej Woli i na oczekującym modernizacji odcinku linii 68, w Niedrzwicy. Poza tym, w bardzo różnych częściach woj. Podkarpackiego, na liniach 108, 106, 68, 25 i innych, znajdziemy wiele typowych dla dzisiejszych czasów, zmodernizowanych, dwukomorowych sygnalizatorów EHZ-3, których soczewki zostały wymienione na większe przez kilka ostatnich lat. Abstrachując jeszcze od sygnalizatorów EHZ-3 i przechodząc na temat innych starych typów sygnalizacji, to na wspomnianym przejeździe na ul. Beksińskiego w Sanoku oraz na trzech przejazdach w Uhercach i Ustjanowej, na nieczynnym odcinku linii 108, znajdziemy wyjątkowe dla regionu Bieszczad, jednokomorowe sygnalizatory produkcji Fusit SYGNAŁY S.A. z soczewkami 300 mm. Niestety z uwagi na to, iż automatyka na wskazanym odcinku linii 108 nie była konserwowana od zamknięcia linii w 2010 roku, na przejazdach w Uhercach sygnalizatory te są niesprawne. Bezdyskusyjnie największą sygnalizacyjną perełką województwa podkarpackiego, są natomiast pochodzące z lat 80-ych, jednokomorowe sygnalizatory EHZ-12, z soczewkami 200mm, które znaleźć możemy na przejeździe kolejowym na stacji w Lipie. Jak Lipa prezentuje się pod kątem kolejowym, zapewne nie muszę Ci przedstawiać, jednak jest to naprawdę wyjątkowe miejsce, gdzie praktycznie absolutnie nic nie zmieniło się od jakichś dwóch dekad. W chwili obecnej jest to chyba moje ulubione kolejowo miejsce i bardzo smutnym jest, iż za jakiś rok, o jego obecnym kształcie będziemy mówić już w czasie przeszłym... Pozdrawiam serdecznie!
@bartekpas4831
@bartekpas4831 6 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za bardzo fachowe informacje na ten temat. Widać, że jesteś ekspertem w tym temacie. Teraz będę bardziej zwracać uwagę na sygnalizację przejazdową :D Stacja w Lipie jest mi bardzo bliska. Na tej stacji przez wiele lat mieszkał nieżyjący już wujek, który był maszynistów parowozów. Wybiorę się do stacji w Lipie na wiosnę. Czekam na Twój materiał ze stacji w Lipie. Również pozdrawiam Cię serdecznie! :)
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Muszę powiedzieć, iż z Lipy pojawi się u mnie zapewne więcej, niż tylko jeden materiał. Miejsce to jakoś dziwnie umknęło mi w latach poprzednich, jednak szczęśliwym trafem, udało mi się odkryć je podczas podróży pociągiem z Lubartowa do Kolbuszowej, w sierpniu ubiegłego roku. Gdy spoglądając kątem oka za okno, ujrzałem sygnalizację przejazdu w Lipie, był to dla mnie niezły szok, zważając na to, że wszystkie inne przejazdy na linii 68 zostały mniej lub bardziej zmodernizowane już kilka lat temu. Po tym odkryciu, w celach nagraniowych znalazłem się w Lipie już 5 dni później (na nagraniu zależało mi dość mocno, gdyż na przejeździe w Lipie miałem okazję nagrać pewną szczególną wariację sygnalizatora EHZ-12, której brakowało mi do skompletowania kolekcji nagrań, a która poza Lipą nie przetrwała już w żadnym innym miejscu na sieci PLK). Ostatecznie jednak to, co odnalazłem w Lipie, to dużo więcej, niż sam przejazd. Wspaniała stacja z sygnalizacją kształtową, na której praktycznie absolutnie nic nie zmieniło się od jakichś dwóch dekad (i to w szczegółach, gdyż nawet takie rzeczy, jak oprawy oświetleniowe lamp stacyjnych, w 100% pasują do epoki, podczas gdy na innych stacjach i przystankach linii 68, zdążyły już zostać powymieniane). Na stacji dwie nastawnie, w tym mniejsza, południowa, otoczona przez naprężacze zewnętrzne, a dodatkowo takie smaczki jak skrajnik, stara suwnica, wciąż istniejący tor stykowy do Stalowej Woli, rozpoczynający się przy południowej głowicy, czy klimatyczna bocznica nasycalni podkładów (która chyba nadal posiada zieloną 409Da, czyż nie?). Miejsce jest naprawdę wyjątkowe i w sobotę, półtorej tygodnia temu, mając na uwadze nadchodzącą modernizację, i zawieszenie kursowania pociągów pośpieszych na całym niezelektryfikowanym odcinku linii 68, postanowiłem powtórzyć wyjazd do Lipy, tym razem w wydaniu zimowym. Niestety, przez odwołanie części pociągów PKP IC, które planowałem nagrać (ahh te Gamy...), mam nieodwracalny już, lekki niedosyt w ilości złapanych w Lipie pośpiechów, jednak w wakacje planuję trzeci już wypad do Lipy, a więc ilość materiałów jeszcze trochę się powiększy ;) Podejrzewam jednak, iż filmy z Lipy, jak i całego przeznaczonego do modernizacji odcinka linii 68 (mam też co nieco materiału z okolic Niedrzwicy, a planuję także odwiedzić Kępę, Zaklików i pewnie parę innych miejsc), zacznę publikować dopiero po ukończeniu modernizacji trasy w 2019 roku. Do tego czasu materiały nabiorą już dość sporej wartości dokumentalno-historycznej, a przecież wciąż mam takie zaległości, iż piszemy pod "świeżo opublikowanym" filmem z... 2016 roku ;) I cóż więcej w temacie Lipy? Wielka szkoda, że takie wyjątkowe miejsce niebawem odejdzie do historii... Niestety, ciężko podsumować tę sytuację w bardziej optymistyczny sposób, choć wiadomo, że z czysto praktycznego punktu widzenia, modernizacja linii odbije się na niej bardzo korzystnie. Pozdrawiam!
@bartekpas4831
@bartekpas4831 6 жыл бұрын
Aha rozumiem, warto się wybrać! Coś dla Ciebie Artur kzbin.info/www/bejne/enfSeGV-mt2smMU :D
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Bartek Pas Dziękuję za link do kolejnego filmu z tej bardzo klimatycznej bocznicy :) Jeśli zawitam kiedyś do Gdańska, na pewno będzie dla mnie ona priorytetowym miejscem do odwiedzenia ;) Pozdrawiam!
@wratislaviatransport-train8532
@wratislaviatransport-train8532 6 жыл бұрын
Heh, filmy nagrano 26.07.2016 czyli w moje urodziny ;)
@Ducky_the_duck-m7p
@Ducky_the_duck-m7p 5 жыл бұрын
Dwóch rowerzystów i samochód zlekceważyły sygnał kolejowy.
@filipski502
@filipski502 6 жыл бұрын
I też koniecznie E 20 😉
@PolskiMK
@PolskiMK 6 жыл бұрын
No cudo! To kiedy nastepny film z Wlkp? Bo się rozochociłem :P
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Bardzo dziękuję :) Następny film z serii wielkopolskiej pojawi się prawdopdobnie już w marcu.
@hubigama4814
@hubigama4814 5 жыл бұрын
Nagrasz kiedyś coś w okolicach Rawicza ?
@kolejowykacper0429
@kolejowykacper0429 6 жыл бұрын
Fajny film!!! zapraszam też do mnie...
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Dziękuję :)
@koki7273
@koki7273 6 жыл бұрын
ale ten film też jest zajebisty polecam kanał artu
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Dziękuję :)
@olivierpiekarski9296
@olivierpiekarski9296 6 жыл бұрын
W tym drugim przejeździe czemu on tą ciężarówką nie staną
@koki7273
@koki7273 6 жыл бұрын
jedź do lubuskiego tam masz cuda
@przejazdykolejowekujawsko-5835
@przejazdykolejowekujawsko-5835 6 жыл бұрын
artu będziesz wchodzić na mój kanał ?
@MegaZsolti
@MegaZsolti 6 жыл бұрын
4:18 lol, scared by the gates. What are those modern standards though that these don't meet?
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
According to current standards, railroad crossing lights in Poland must have double lights with lenses of 300mm size in diameter (~12 inch). Almost all signals that don't meet those, have been replaced in the last few years. As the signals in the video had lenses of 200mm (~8 inch) size, they were outdated as well.
@MegaZsolti
@MegaZsolti 6 жыл бұрын
So if these 20cm plastic traffic lights on the white light holder were replaced with 30cm traffic lights, would that pass?
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Yup and a few years ago it was a widely used lights upgrade method. These upgraded ones are still very popular in Poland. Here is the example (at the beginning of the video): kzbin.info/www/bejne/gZirnqJ8gsyZl9U
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
And on this page: www.kolejowelk207.cba.pl/budowa.html below the sentence "Przebieg "powiększania" soczewek w komorach sygnalizatorów do przepisu średnicy 300mm:" you have it visualised with photos how the 200->300 upgrade looks like from the technical side.
@Kluczbork112
@Kluczbork112 6 жыл бұрын
Bardzo fajny kanał :) Zapraszam do mnie - trochę filmów kolejowych się znajdzie.
@artu927
@artu927 6 жыл бұрын
Dziękuję!
Llegó al techo 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 56 МЛН
Каха заблудился в горах
00:57
К-Media
Рет қаралды 9 МЛН
DAD LEFT HIS OLD SOCKS ON THE COUCH…😱😂
00:24
JULI_PROETO
Рет қаралды 16 МЛН
DEFINITELY NOT HAPPENING ON MY WATCH! 😒
00:12
Laro Benz
Рет қаралды 64 МЛН
Llegó al techo 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 56 МЛН