No video

Čtyřka za obrázek hada? Jsou to těžké rány, známky stigmatizují děti, říká rodič

  Рет қаралды 101,976

DVTV

DVTV

5 жыл бұрын

Součástí tradice je, že měříme všechno, co se měřit dá, známky v první a druhé třídě jsou ale těžké rány z hlediska stigmatizace, kam děti patří, míní vysokoškolský pedagog Peter Chvojka. Jeho devítiletá dcera dostala ve výtvarné výchově čtyřku za obrázek hada. Lidé v základním školství mají pocit, že vzdělávají, ale přitom segregují, v českém školství nemůžu dýchat, stejně jako moje děti a spousta učitelů, rodičům dává najevo, že nestojí o žádný dialog, říká Chvojka.
Celý rozhovor najdete na www.DVTV.cz
video.aktualne...

Пікірлер: 405
@HonzaKuranda
@HonzaKuranda 5 жыл бұрын
Školský systém je nastavený tak, aby zabil veškeré nadšení, zvědavost a kreativitu... A tohle je klasický příklad. Vždyť ten had je moc hezký...
@phaliyadhaniyeole7956
@phaliyadhaniyeole7956 5 жыл бұрын
Upřímně ti řeknu, že je to klasická dětská sračka - pro rodiče má ale velikou hodnotu a pro nás tady je to ideální a vhodný příklad problému, na který ukazuje každý.
@HonzaKuranda
@HonzaKuranda 5 жыл бұрын
@corpse despy Nepaušalizoval bych. Tohle se dělo i za nás a je to individuální. Ale společnost se holt mění. Přes 300 lety by fracka vyhodili na mráz a jestli umrzne nebo ne by asi málokdo řešil.. Možná. Nevím. Tady šlo asi o něco jiného. Tady nejde o nějakou vinu, to děcko asi nic neprovedlo, jenom nakreslilo obrázek. Kdyby někde naštvaně rozbilo sklo a rodič by ho chválil, tak pak ano, to je špatně.
@petrpetrovic2182
@petrpetrovic2182 5 жыл бұрын
Na druhou stranu, paní učitelka subjektivně ohodnotila jakýsi výtvor. Prostě se jí ten výkres nelíbí. Dítě vyroste a jeho výtvory budou také subjektivně hodnoceny. Často mnohem expresivněji, než známkou. Mělo by se s tím umět vyrovnat, nebo by mu rodiče měli vysvětlit, že učitelka má na vkus na hovno, ale v životě takových lidí potká.... Medializací dle mého názoru vyvolají v dítěti pocit, že i když rozmaže po stěně lejno, musíme všichni uznale pokyvovat hlavou a chválit to a kdo nekýve, ten tomu nerozumí, nebo je zakomplexovaný. To je IMHO stejně špatné, jako známkovat obrázky.
@HonzaKuranda
@HonzaKuranda 5 жыл бұрын
@@petrpetrovic2182 Ano, souhlasím... Život se často nejeví "fér" a je dobře, pokud děti vyrostou vědomi si toho, že je spousta věcí, které se prostě skousnou a jde se dál. A rosteme na nich tak, abychom byli spokojení s tím, jak se věci vyvíjejí.
@petrpetrovic2182
@petrpetrovic2182 5 жыл бұрын
@@HonzaKuranda Neřekl jsem, že musí skousnout, nebo být spokojený. Stačí to umět přijmout a nesesypat se z toho. Nemít pocit, že můj život stojí na názoru jednoho člověka, i když je to autorita. To neznamená, že musí být spokojená s hodnocením té učitelky, ale měla by být schopná přijmout její hodnocení, že se jí to nelíbí.
@matikanaprd
@matikanaprd 5 жыл бұрын
jak to řekl: "Jsou sféry, kdy by se měla dodržet disciplína a pořádek a jsou sféry, kdy bychom mělo nechat volnomyšlenkářství" naprosto souhlasím. Výtvarka není předmět, kdy by se mělo řídit striktními kritériemi.
@jakubjary9052
@jakubjary9052 5 жыл бұрын
stejně jako hudebka, drcení si nazpaměť jména idiotů které nikdo neposlouchá apod. to je prostě kravina.
@matikanaprd
@matikanaprd 5 жыл бұрын
@@jakubjary9052 Hudebka je spíš historie. Podobně jako literatura. Je dobrý si dávat všechny umělce jak hudební tak literární do kontextu s dobou (s dějepisem) a pak je zajímavý sledovat vývoj a pohnutky těch umělců, proč tvořili zrovna tak a tak. Kdybych se měl šprtat jenom interpreta a název díla, tak to by mě asi taky nebavilo a byl bych proti tomu.
@hydrangealarsson4644
@hydrangealarsson4644 5 жыл бұрын
@@jakubjary9052 Jedna z mála dobrých věcí, ke kterým mě škola navedla, je vážná hudba. A nevidím důvod, proč by normální člověk neměl znát Beethovena, Dvořáka, Wagnera, Verdiho... Prostě partu nejznámějších a nejvlivnějších skladatelů, jejichž motivy slyšíme i v dnešní hudbě (znělka z Pirátů z Karibiku je vypůjčená od Mozarta). Teď když jsem to napsala, tak vidím, jak je to naivní. Většina lidí totiž neví, jak zní Wagner, zato Helenku Vondráčkovou poznají bezpečně..
@hydrangealarsson4644
@hydrangealarsson4644 5 жыл бұрын
Oprava: Většina lidí ví, jak zní Wagner, ale nejsou schopni ho tak identifikovat :D
@_dead_inside1468
@_dead_inside1468 5 жыл бұрын
@Stroker nevyužiješ moc. Ale má to název "základní" a naučí tě základ do života
@Gulemo
@Gulemo 5 жыл бұрын
Podle miniatury jsem myslel, že to je nějaké známé umělecké dílo.
@leknicka298
@leknicka298 5 жыл бұрын
už ano :)
@Alojz4321
@Alojz4321 5 жыл бұрын
KNÍŽÁK BY TO PRODAL ZA RAKETU
@ondra_pavlovic
@ondra_pavlovic 5 жыл бұрын
Neasi já taky
@stanislavpres
@stanislavpres 5 жыл бұрын
Určitě by se v tom dal vidět hlubší význam
@Koprpe64
@Koprpe64 5 жыл бұрын
@@stanislavpres kdo chce, může v tom vidět co chce. Od hovna až po umělecké dílo za milion. Aneb, vítejte ve světě pseudouměleckých děl.
@666EuthanasiA666
@666EuthanasiA666 5 жыл бұрын
"Had na louce" - Olej na plátně - vyvolávací cena: 690 000,-
@ifin7347
@ifin7347 4 жыл бұрын
Vzpomněl jsem si na školku. Dostali jsme výkres s předkresleným deštníkem a měli jsme dokreslit, jak prší. Já jsem nakreslil jak prší. Logicky i před a za deštníkem. Že to nepochopily děti, to jsem zkousnul, ale když mi soudružka řekla, že mi prší pod deštníkem, tak to už sem byl v koncích... Vysvětluje někomu v pěti letech, že vnímáte prostor trojrozměrně... Každopádně byl to tak silný zážitek, že si to jako jednu z mála věcí z té školky dodnes pamatuji. Minulý rok přinesl kolega do práce výkres svého syna, který začal chodit do první třídy. Byl na něm přeškrtnutý krtek na hromádce. Dostal za něj pětku, mě se to jeho ztvárnění líbilo. Jak může učitelka hodnotit šestileté dítě a jeho pojetí kresby krtka? Dát mu pětku a navíc mu to ještě ostentativně přeškrtnout? Asi bych si s ní šel taky promluvit. Proč v těch dětech zabíjíte originální pohled na svět kolem a ještě jim hned ze začátku tu školu zhnusíte?
@rotten_girl00
@rotten_girl00 4 жыл бұрын
stalo se mi něco podobného. když jsem byla v první třídě, v sešitu matematiky jsem si (když už jsem měla vypočítané příklady samozřejmně) kreslila na okraje obrázky. nic sporstého nebo tak, prostě jsem tam nakreslila třeba kočku s bublinou ,,mňau" nebo tak, jen proto že jsem chtěla mít hezký sešit. když nám potom učitel na konci pololetí po kontrole vracel sešity, mně se ten můj vrátil... bohužel už ne tak, jak jsem ho odevzdala. všechny mé malůvky na okrajích sešitů byly přeškrknuté. tlustou. rudou. fixou. která se propíjela i na druhou stranu. bylo mi šest let. tolik mně to mrzelo, že jsem se dokonce rozbrečela. škola mi zabila kreativitu, zvídavost (paradoxně), chuť cokoliv dělat, chuť do ní chodit, abstraktní myšlení, lásku k učení (taky paradox, co?) a spoustu dalších věcí... přestali by dospělí už laskavě vraždit svoje děti?!?
@BloPsy__
@BloPsy__ 5 жыл бұрын
Učitelka očividně nemá špetku představivosti a ani nechápe jak funguje dětský mozek. Výtvarná výchova přeci není technické kreslení, kde je jasné dáno jak co má vypadat.
@Whaaat352
@Whaaat352 4 жыл бұрын
A takovýhle lidé učí. Smutné.
@petrnovotny2253
@petrnovotny2253 2 ай бұрын
Had je had vy magore, obrázek je hnusný.
@thomsonrodriguez7836
@thomsonrodriguez7836 5 жыл бұрын
Děcká představivost nelze hodnotit známkou... obraz je nádherný a reakce otce dle mého velmi dobrá a určitě potřebná na upozornění problému který zde ve školském systému spoustu let je a nikdo ho neřeší ... osekat děckou představivost jak to jen de aby i deváté třídy vylezl "správný" robot
@eleonoraks5492
@eleonoraks5492 5 жыл бұрын
Všichni víme, že naše školství je špatné. A není to jen subjektivní známkování. Děti jsou nuceni si v 15 letech vybírat své budoucí zaměstnání, od učení je odrazuje "biflování", neefektivní osnovy a přístup učitelů. Ze statistik vyplývá, že na pedagogické fakulty se hlásí i studenti, kteří to mají jako "záložní plán", když se jim nepodaří dostat na "lepší obor". A z těch, kterým onen "lepší obor" nevyjde, skončí ve školství. Skončí u něčeho, kde svou prací ovlivňují časem i stovky dětí, svou práci "jakž takž" odvedou a nemají žádnou motivaci ji dělat jinak. A to je ještě lepší případ, kdy své látce opravdu rozumí natolik, aby ji nějak vysvětlili. Tak kdy už ten přístup změní?
@jirifrantal2236
@jirifrantal2236 5 жыл бұрын
On je to komplexnější problém. Jednak je učitelské povolání ohodnoceno mizerně po finanční stránce (když můžu dělat za padesát a víc tisíc třeba programátora, proč bych šel dělat za usmolených pětadvacet* učitele?), jednak učitel nemá v dnešní době žádnou prestiž (tady problém není ani tak v dětech, jako spíše v rodičích, kteří očkují svoje děti proti pedagogům a když se dítěti nechce se učit, nechají mu udělat posudek na dyslexii nebo hned sepíší petici proti učiteli). Dokud nebude práce učitele řádně ohodnocena (zejména odpovídající prestiží), nemůžeme čekat valné zlepšení. Je plno pedagogů, kteří mají své povolání rádi a vykonávají ho jak nejlépe dokáží (ono vzhledem k tomu platu je láska k povolání jediným důvodem, proč učit), ale když děti a rodiče vytrvale sabotují jeho práci, je těžké udržet úsměv na tváři a chladnou hlavu. :-) * To samozřejmě záleží na pozici, vysokoškolský pedagog si vydělá víc než základoškolský, toto je tak nějak průměr. Navíc je třeba uvažovat i to, že do práce učitele je třeba započítat i domácí přípravu - ovšem to do platu zahrnuto nebývá... PS. Kdysi jsem viděl nějakou statistiku psychicky nejvypjatějších povolání (bohužel ji teď nějak nemůžu dohledat). Učitelé byli hned na druhém místě - za piloty nadzvukových letadel...
@katrinb8561
@katrinb8561 5 жыл бұрын
@@jirifrantal2236 Máte pravdu, je to jedno z nejstresovějších povolání, nejvíc asi právě na základní škole, nebo v mateřské. Ale z mého pohledu/zkušenosti není problém v tom, že jsou děti naočkované proti učitelům a že rodiče podrývají jejich autoritu, problém je právě v tom systému, kde je to nastavené tak, že učitel má být generál a všechny děti musí sedět a poslouchat, a to každý (všední) den, po celou dobu vyučování. Dnes máte v rámcových programech už zmíněné, že by měla být rozvíjena také kreativita, asertivní chování, schopnost ovlivňovat svoji situaci, vyjádřit svůj názor atd., ale jak například může být na základní škole rozvíjeno asertivní chování a schopnost ovlivnit svou situaci, když je dítě stále v pozici, kdy se musí jen podřizovat, jinak je potrestáno, a prostor vyjádřit svůj názor nebo nápad nemá skoro nikdy? Říkám skoro, protože mezi učiteli se najde pár světlých výjimek, které s dětmi vedou diskuze, řeší problémy, pracují se zpětnou vazbou, prostě chovají se lidsky... Tihle učitelé s dětmi problém nemívají, protože jejich vztah funguje na vzájemném respektu a vzájemné komunikaci. Pravidla jejich vztahu jsou stanovená společně. Jsou dnes prý i školy, které takto fungují, ale myslím, že jsou většinou soukromé, říká se jim "alternativní" a je jich velmi málo. Jak říkal pan Chvojka, čím menší město, tím je ten výběr horší. V klasické státní škole se spíš setkáte s tím, že je učitel tlačen, aby splnil osnovy, látky přibývá, takže má co dělat, aby všechno stihli probrat, musí všechny oznámkovat, na diskuzi není čas, komunikace mezi učitelem a žákem neexistuje, je jen vztah autority a podřízeného, který je upevňován právě známkami a poznámkami nebo tresty. Na pedagogických školách už se dnes učí o tzv. partnerském vztahu mezi učitelem a žákem a tzv. vedení namísto řízení, ale stávající systém takový přístup znemožňuje. Proto to mají učitelé tak těžké - jsou lisováni mezi tlakem systému a tlakem společnosti dětí a rodičů, kteří nebojují proti učitelům, ale proti systému, který se snaží stavit učitele do role diktátora a děti do role plnících rozkazy a snášejících šikanu. O tom tam taky mluvil, když se nějaké dítě nelíbí učiteli a řekne o něm něco hanlivého, stačí malá nálepka párkrát zopakovaná, ostatní děti, které se naučily plnit rozkazy, ho začnou pomlouvat, nedostane žádné dárky, nikdo s ním nemluví, smějí se mu, začíná šikana. A když se situace vyhrotí, učitel si toho ani nevšimne, protože nemá čas se zabývat osobními vztahy mezi dětmi, často vůbec nezná sociální dynamiku ve třídě, prostě je rád, že odučí svoje a že ho poslouchají a že není terčem šikany on/ona. Problém je, že některým učitelům/učitelkám tento mocenský přístup plně vyhovuje a vyžívají se v tom, že mohou rozkazovat, hodnotit, odsuzovat, rozdělovat děti na dobré a špatné. Dává jim to pocit, že jsou doopravdy "Někdo". A ti se starého systému nebudou chtít vzdát...
@jirifrantal2236
@jirifrantal2236 5 жыл бұрын
@@katrinb8561 Stručně řečeno jsou dobří učitelé a špatní učitelé. S tím nemohu než souhlasit. :-) Ovšem problém nevidím v systému (ač není dokonalý, co si budeme povídat), ale v daných učitelích. Jak sám uvádíte, existují i dnes učitelé, kteří dokáži učit tak, aby si z jejich hodin žáci skutečně něco odnesli, ať už to bude nový poznatek z biologie nebo třeba jen dobrá nálada. Osobně znám řadu učitelů, takže vidím danou problematiku i z "druhé strany barikády", abych tak řekl. Musím souhlasit i s tím, že učitel je po škole často rád, že už má "hotovo" (v uvozovkách proto, že například až na výjimky učitelé zpravidla neopravují sešity v hodinách atd.) - ale kdo to tak po práci necítí, že? ;-) Zkrátka, jak se asi shodneme, to, jestli učitel má či nemá ochotu vést s žákem dialog, nebo to, jak záživně umí svůj předmět prezentovat, záleží na učiteli. Učitel má v rukou obrovskou moc - právě na něm leží ta zodpovědnost za edukaci mládeže, právě on často vštěpuje dětem přístup ke světu a názory na něj a právě on se zpravidla stává jedním ze životních vzorů (ať už pozitivních či negativních). A je jen na něm, jak tu moc použije. To už neohlídá žádný systém... :-)
@dariors1298
@dariors1298 5 жыл бұрын
@@jirifrantal2236 Problém je v tom systému jelikož jsou určité osnovy podle kterých by se mělo učit a když to nebudou dodržovat tak z toho mají problém, ovšem bývá i problém v učitelích v tom že dodržují každou kravinu a pak to vypadá tak že jsou všichni žáci vyučovaní stejnou technikou takže to vypadá tak že ti pomalejší bezhlavě píšou a nezvládají nad tím co píšou ani přemýšlet a když místo toho psaní dávají pozor tak ještě dostanou za to že nepíšou. Nebo jsou i učitelé co jsou schopní nechat propadnout jedničkáře jen kvůli tomu že nemá vedený sešit..
@rybaluc
@rybaluc 2 жыл бұрын
@@jirifrantal2236 Mimo vec. Za 50 tisic bude dnes pracovat programator junior a jen jako nastupak. Za 40 minimalne ve velmi chudem regionu. Kdyz 30 bere pokladni se zakladkou, proc by vysokoskolak delal za 50? Seniori dnes pracuji za 100-250 tisic( dle specializace). To ze berou vic jak manazeri neni vyjimkou. Obvykle mam kolegy z pajdy s aprobaci fyzika/matematika/IT i telocvik :-). Nezalezi ani tak na vzdelani, jako na zpusobu mysleni a pristupu k problemu. A take bez anglictiny se v IT neobejdete. Tedy pokud chcete slusny plat.
@Czedaar
@Czedaar 5 жыл бұрын
Jsem jediný, komu se ten obrázek skutečně líbí? Je osobitý, extravagantní a má svou atmosféru, fakt, že to nakreslilo devítileté dítě, to celé ještě podrhuje. Holčička má dle mého potenciál.
@hughjanus2223
@hughjanus2223 5 жыл бұрын
Potenciál se z malé holky poznává špatně ,ale ve zbytku musím jenom souhlasit ! Náznak hada tam je.. tohle je mnohem sympatičtější než nějaká naivní snaha vyzobrazit hada co nejreálněji.
@jakubsorna36
@jakubsorna36 5 жыл бұрын
Jakej potenciál? Tohle není had. Žádný detaily tam nejsou. Výtvarka by se asi známkovat neměla ale tohle je totální patlanina.
@MrDoublebass01
@MrDoublebass01 5 жыл бұрын
Jediný určitě nejste, a je z reakce té učitelky i z těchto komentářů strašně signifikantní, jak zaslepení, zamindrákovaní, bezohlední a zakomplexovaní lidé s mentalitou otroků všude jsou mezi námi, jak si lidé dokonce zvykli trestat něco, co se vyniká průměru. Je mi z toho smutno. Trefně tyhle excesy trefně shrnuje o tradiční české škole psycholožka Jana Nováčková: Boj se otroka, udělá otroka i z tebe.
@jakubsorna36
@jakubsorna36 5 жыл бұрын
@@MrDoublebass01 Tady vůbec nejde o to, že lidi jsou ovce, nebo trestání něčeho, co není průměrné. Jde především o to, že ten obrázek je na první pohled odfláklý a vůbec nepřipomíná hada. Výtvarná výchova by se asi neměla známkovat, ale když už se to známkuje, tak ta holka dostala známku 4 oprávněně. Ne kvůli subjektivnímu názoru učitelky, ale kvůli tomu, že i naprostý idiot pozná, že si to dítě na tom nedalo vůbec záležet.
@MrDoublebass01
@MrDoublebass01 5 жыл бұрын
@@jakubsorna36 Není odfláklý a hada připomíná. Zadání splnila. Názor učitelky je samozřejmě ryze subjektivní, protože po studiu učitelství první stupně není dotyčná kvalifikovaná kunsthistorička, takže její názor nebyl, není a ani nemůže být objektivní. Hodnotící soudy ohledně něčí idiocie dělá jen ten, kterému pedagogika, resp. pedagogické zásady, vůbec nic neříká. Bohužel zjevně to nic neříká ani dotyčné pedagožce.
@ForcaMr
@ForcaMr 5 жыл бұрын
To mi připomíná podobný příběh z mýho života. Když jsem byla ve třetí třídě, učitelka nám dala za úkol namalovat školu, všechna děcka namalovala klasický čtverec s trojúhelníkem nahoře a komínkem, já to ale pochopila tak, že máme namalovat tu naší realistickou školu, do které chodíme, tak jsem to namalovala se vším všudy i s cestou a zahrádkou, trávníčkem...no co, dostala jsem vynadáno a jako jediná jsem dostala trojku kvůli té cestě. Nikdy nezapomenu učitelčina slova "a jediná Kristýnka má trojku za tu cestu s tou trávou".. doteď to cítím jako křivdu. P.S. paradoxem je, že 11 let jsem chodila do ZUŠ na výtvarku a byla jsem poměrně úspěšná. Ten had, co dívenka namalovala je super, dala bych jí jedničku s hvězdičkou za originalitu.
@terezagleichova
@terezagleichova 5 жыл бұрын
Taky nechápu proč čtyřku 🤔 je to malá holka , jak to cítí tak to namalovala.
@chatnickcz
@chatnickcz 5 жыл бұрын
mně osobně se to líbí.
@jakubjary9052
@jakubjary9052 5 жыл бұрын
je to boží obraz!
@warrax111
@warrax111 5 жыл бұрын
mne sa ten obraz tiez paci. Byt bohac, tak to z trucu kupim za niekolko tisic.
@meencz
@meencz 5 жыл бұрын
Ono jde o to kdo to namaluje. Random člověk= paskvil/hnus. van gogh (uplně stejný obraz)= Zázrak umění/milionový obraz
@warrax111
@warrax111 5 жыл бұрын
@@meencz Nieje to tak. To by mohol gogh malovat odkedy sa stal popularny, 10 obrazov kazdy den, ze by tam namachal nejake nahodne farby. Urcite by mu to nekupili len preto, ze to urobil on.
@aylarybar4659
@aylarybar4659 5 жыл бұрын
Někdy na prvním stupni jsme kreslili válku v době raného středověku. Já jako jediná tam namalovala jen několik rytířů a zbytek vojáků byl bez výzbroje. Dostala jsem za 4 plus se mi učitelka u výstavky před celou třídou vysmála, že jak si představuji tehdejší válku. Bylo to neuvěřitelně ponižující. No a pak jsem rostla, vzdělávala se a zjistila, že výzbroj byla v té době značné privilegium a mělo ji jen málo lidí...
@marianhorvath1345
@marianhorvath1345 3 ай бұрын
vtedy by som vykopol dvere kabinetu a vysmioal sa jej pred kolegami. To neni učitelka ale zakomplexovaná čičina
@GeorgisFasulis
@GeorgisFasulis 5 жыл бұрын
Dopadla ještě dobře vaše dcera, my měli malovat portrét souseda (cca r.1975 - věk asi 12 let). Já seděl v lavici sám, tak jsem se zeptal, koho mám malovat. Soudružka učitelka řekla, že je to jedno. Tak jsem se otočil a za mnou nástěnka k VŘSR, tak jsem si vybral Lenina, který tam visel. Přišel mi jako portrét jednoduchý. Pleš - bradka, co víc si přát. No, namíchal jsem rudou barvu (byl opravdu rudý na obrázku na nástěnce) a namaloval jsem jej, jak nejlíp jsem uměl. Dostal jsem taky 4 a ještě že prý můžu být rád, že to nepůjde hlásit ředitelce jako politickou provokaci! :-))))))
@marianhorvath1345
@marianhorvath1345 3 ай бұрын
to je klasický príklad zmanipulovaného človeka systémom. Takým treba cez prsty.
@petrnovotny2253
@petrnovotny2253 2 ай бұрын
Lenin nebyl váš soused, 4 byla správná i když zdůvodnění nikoli.
@tonyrockyhorror3497
@tonyrockyhorror3497 5 жыл бұрын
Umění nemá logiku, nemá žádnou šablonu, žadné techniky nejsou známkovatelné. Umění, je výrazem pocitu, osobiteho vkusu a mi se s dílem stotožnime, nějak na nás působí a nebo nikoliv. Podobný připad je i tělocvik atd. Myslim, že do školy rozhodně patří, ovšem mělo by být hodnoceno jinou metodou, než číslem. Nezabíjet talent. Posoudit přístup žáka např ve třech větách a podobně. Co by dostal chudák Fila za svá díla u pajčelky, kdyby to byl žák😁😁😁😁
@jirkapripekl2579
@jirkapripekl2579 5 жыл бұрын
samozřejmě ta hodina může být o tom, aby se dítě realizovalo v kreslení samo a dostávalo prostor pro svoji kreativitu... ale v současnosti jsou hodiny o tom, že se má to dítě něco naučit, naučit se míchat barvy, naučit se techniky a další věci, a to lze mohou hodnotit... těžko se něco vyjadřuje, když neví jak
@katrinb8561
@katrinb8561 5 жыл бұрын
@@jirkapripekl2579 Podle mě kreativita je o tom, že člověk přijde sám na svůj způsob, jak to dělat. Ano, můžeme se učit techniky, které už vymysleli lidé před námi, a pokud je daná technika dětem dobře vysvětlena i s ukázkami, jak to může vypadat a kdy už je to technika jiná, potom by bylo možné díla i známkovat. Ale také by bylo fajn, kdyby si dítě mohlo vybrat, zda bude malovat nabízenou technikou podle někoho, nebo zda se bude chtít rozvíjet ve své vlastní technice. Já si myslím, že školy se zbytečně snaží nutit dětem staré postupy a často tak jejich rozvoj dost brzdí. Holčička může přijít s vlastní technikou, kterou by mohla ohromit svět a třeba tisíce maleb prodat, ale po tom, co byla ve škole hodnocena čtyřkami, dítě snadno získá dojem "na to holt nejsem dost dobrá" nebo "nikdy to stejně nikdo neocení", což pak vede u mnoha dětí k tomu, že to přestanou dělat a v dospělosti už nenamalují ani čárku. Prostě se naučí, že se všechno musí dělat podle někoho jiného, a že když zkusí něco nového, tak se to nebude nikomu líbit, takže nemá cenu se o to ani pokoušet. A díky tomu se mimo jiné v mnoha věcech neděje žádný pokrok. Kdo jiný než dítě může přinést pokrok? Jenže problém je, že pro dospělé je stále těžké přijmout, že by děti mohly přijít s něčím lepším, než vymysleli oni nebo než co znají od starších. Mají problém si uvědomit, že by je děti mohly přesáhnout, a že by s pokorou museli uznat, že to oni by se mohli učit od těch dětí. Dospělí a hlavně učitelé mají v sobě ještě pořád zakořeněné, že musí za každou cenu budit dojem, že jsou chytřejší, jinak nebudou autorita a nikdo je nebude poslouchat. Proto je docházka stále povinná a vše se děje formou diktátu a vše je hodnoceno svrchu jednou osobou, a bez ohledu na to, jestli hodnotí objektivně, její hodnocení je prostě dané, vždy platné a rozhoduje o osudu dítěte.
@jirkapripekl2579
@jirkapripekl2579 5 жыл бұрын
@@katrinb8561 dítě asi pokrok nepřinese, muže třeba přinést nezkreslený čirý pohled na věc, kterej dospělí již nevidí... ale k tomu tématu, prostě by nebylo úplně nejlepší přistupovat k výtvarné výchově tak, že máme třídu plnou umělců, a ať si tvoří svoje díla... i v tomhle oboru je jednoduše hromada věcí, které se musí onen umělec naučit a objevovat objevené je zbytečné přeci... a nejspíše je i spousta dětí, které maji vlohy jinde a směrují jinam, než že by necházeli smysl třeba v barvách na papíře
@jirkapripekl2579
@jirkapripekl2579 5 жыл бұрын
@@katrinb8561 tím neříkám, že by tam děti ten svůj prostor mít neměli... ale nahrazovat tím právě tenhle jeden předmět není správně přeci
@katrinb8561
@katrinb8561 5 жыл бұрын
@@jirkapripekl2579 S tím pokrokem jsem to myslela tak, že k pokroku se dá dojít jedině tak, že mě napadne něco nového a zkusím to udělat - je to experiment. A tu touhu experimentovat můžete pozorovat hlavně u dětí, protože dospělí už jsou tím systémem tak zpracovaní, že už si jen tak nějaký experiment nedovolí. Samozřejmě je potřeba něco vědět a znát, abych neudělala experiment a nezničila tím planetu (v extrémním případě nějakého velkého experimentu). Ale co se může stát, když dítě experimentuje ve výtvarné výchově? Co tam vlastně potřebuje znát? Snad jen, které barvy jsou jedovaté, čím vším a na co všechno se dá malovat, nebo z čeho tvořit. Všechno ostatní, všechny techniky, všechno míchání barev, vykreslování tvarů, perspektivu, stíny, to všechno se mohou naučit samy pomocí pozorování a experimentů. Stačí jim jen chuť tvořit a vyjadřovat se a vlastní zvídavost. Můžu je pošťouchnout tím, že jim ukážu, že jde něco jinak, že se mohou na věc dívat jinak, nebo vyjádřit něco jinak, ale to je tak všechno, co bych ve výtvarce dělala. Jestli jste někdy pozoroval děti, jak vyrůstají, možná jste si všimnul, že na začátku je nesmírně baví všechno pozorovat, všechno zkoušet, že se neuvěřitelně rychle zlepšují a každou chvíli se naučí něco nového a rozvíjejí se úplně ve všem. Včetně vyjadřování se kresbou. Jenže od okamžiku, kdy do toho vstoupí hodnocení a dítě si zvykne, že výsledky jeho činnosti jsou hodnoceny někým druhým, pak se jeho chování deformuje. Místo pokračování ve svobodném rozvoji se začne podřizovat hodnocení, protože najednou více záleží na hodnocení, které mi říká dospělý, než na té radosti z vlastního procesu učení a objevování. Proto nás v průběhu spousta věcí přestalo bavit a přestali jsme se snažit. Ztratilo to smysl, protože jsme se začali honit za dobrými výsledky a podlehli jsme strachu z těch špatných výsledků, tedy z negativního hodnocení...no a v některých případech jsme to úplně vzdali.
@tomaslacus8086
@tomaslacus8086 5 жыл бұрын
Nevím jak ostatní, já tam vidím hada stočeného mezi listím :D To se teda asi snažila nakreslit, podle mě to v její hlavě vypadalo líp :D
@phaliyadhaniyeole7956
@phaliyadhaniyeole7956 5 жыл бұрын
Tohle samé mám na střední ve slohu. Za ten poslední byla krásná pětka i když paní učitelka poznamenala, že mám talent. Ad absurdum.
@jakubsorna36
@jakubsorna36 5 жыл бұрын
Jenže ve slohu je důležitý aby si dodržel určitej postup, kterej si žádá každej slohovej útvar. Takže když máš za úkol napsat vyprávění a napíšeš jenom popis děje, tak to může být sebevíc zajímavej a rozvětvenej příběh ale je to jasná pětka, protože si nesplnil zadání a dělal si uplně něco jinýho.
@phaliyadhaniyeole7956
@phaliyadhaniyeole7956 5 жыл бұрын
@@jakubsorna36 Konkrétně to bylo za to, že jsem napsal umělecký popis věci, ale pokud bych si zvolil popis umělecký, musel by se vztahovat jenom k místu. Takže dejme tomu bych takhle mohl popisovat krajinu, ale strom na ní už ne. Jaký to má smysl netuším.
@jakubsorna36
@jakubsorna36 5 жыл бұрын
@@phaliyadhaniyeole7956 Když popisuješ postavu člověka, tak se taky nerozepíšeš jaký má oči. Důvod, proč nemáš popisovat strom je, že když ho budeš popisovat podrobněji, tak potom tolik nepopíšeš celou krajinu.
@phaliyadhaniyeole7956
@phaliyadhaniyeole7956 5 жыл бұрын
@@jakubsorna36 To byl jenom jenom blbý příklad, držel jsem se jedné věci, jenom to prostě nebyla krajina.
@jakubsorna36
@jakubsorna36 5 жыл бұрын
@@phaliyadhaniyeole7956 Ja jsem ti vysvětli na to příkladu proč si dostal pětku. Kdyř máš popsat jednu věc jako celek a ty popíšeš jenom jednu její část, nebo věnuješ většinu textu týhle části, tak si neplnil zadání. Navíc ten popis není jenom o tom něco popsat ale umět si to rozvrhnout tak aby si právě ve většině textu neměl jednu věc a na poslední stránce ten zbytek.
@pinkpearl9849
@pinkpearl9849 5 жыл бұрын
U nás se spíše hodnotila aktivita když se někdo snažil tak dostal dobrou známku ať už to byla sebevětší prasárna. Takhle by se podle mě mělo přistupovat ke známkování v každé výchově.
@vratislavstrankmuller9581
@vratislavstrankmuller9581 5 жыл бұрын
Mně osobně se obrázek líbí. Otec má pravdu, že známkování ve výtvarné výchově je nesmysl.
@lukasrenger8260
@lukasrenger8260 5 жыл бұрын
A nejhorší je když například někdo dostane dvojku za pěkný výtvor kvůli tomu že někdo měl lepší
@martinsoukup1267
@martinsoukup1267 5 жыл бұрын
Mě se ten obraz upřímně líbí. Je to něco, co jsem ještě nikdy neviděl, je to velmi originální . Asi bych neřekl, že to nakreslila devítiletá dívka.
@aqirixu4842
@aqirixu4842 5 жыл бұрын
Proč se dívat na video, všichni víme jaké je naše školství. Nohy na stole, pustí to film a zase to neučí. To, že to chtějí tak žáci přece neznamená, že je to správně. To umění se stylem impressionismu vypadá náhodou dost dobře. Pokud je to šedomodré had a to červené padající listy a to žluté květiny. Ta květina na hadovi vypadá taky dost dobře. To všechno s kameny na až skoro pastelově zelené trávě.
@jiriruzicka6757
@jiriruzicka6757 4 жыл бұрын
Podle výsledku je zřejmé, že paní učitelka je živoucí příklad kdy ten, kdo neumi, se někdy bohužel dostane mezi ty, kteří učí. Skoro to vypadá, že o kreativitě ví žákyně víc, než ona pedagožka.
@tgx3529
@tgx3529 Жыл бұрын
Pamatuji si, když mi bylo 7 let. Měli jsme ve škole napsat něco pěkného o mamince. Pravidla na psaní slohu jsme se tenkrát ještě neučili, ani co je vlastně sloh. Každou větu jsem začala slovy - Moje maminka....Dala jsem do toho hlavně svou lásku, proto jsem opakovala neustále tato slova. Dostala jsem za to 4. Probrečela jsem pak celý den nikoli kvůli známce, ale za pocit, že moje láska nebyla dostatečná.
@eriksic1334
@eriksic1334 5 жыл бұрын
Pokud chcete něco hodnotit, musíte dát předem známá kritéria. Pokud zadání zní "nakresli hada", tak by měl mít jedničku každej, kdo nakreslí něco, co je protáhlý...
@proddby.sotrashy2517
@proddby.sotrashy2517 5 жыл бұрын
Plot twist: ta holka bude za 30 let slavnou malířkou.
@marikasmerekovska158
@marikasmerekovska158 5 жыл бұрын
Asi jako nejdůležitější point, který si odnáším od pana Chvojky z tohoto rozhovoru, je to, že na našem hodnocení (od ostatních) má velký podíl to, jestli se splňujeme normu toho, kdo nás hodnotí, nebo nikoliv. Druhou důležitou myšlenkou je zmíněný dialog. Diskutujme o normách, které jsou zakořeněné v naší společnosti, protože svět se mění, ale některé normy setrvávají stále stejné ač už je dnes situace jiná.
@rotten_girl00
@rotten_girl00 4 жыл бұрын
stalo se mi něco podobného. když jsem byla v první třídě, v sešitu matematiky jsem si (když už jsem měla vypočítané příklady samozřejmně) kreslila na okraje obrázky. nic sporstého nebo tak, prostě jsem tam nakreslila třeba kočku s bublinou ,,mňau" nebo tak, jen proto že jsem chtěla mít hezký sešit. když nám potom učitel na konci pololetí po kontrole vracel sešity, mně se ten můj vrátil... bohužel už ne tak, jak jsem ho odevzdala. všechny mé malůvky na okrajích sešitů byly přeškrknuté. tlustou. rudou. fixou. která se propíjela i na druhou stranu. bylo mi šest let. tolik mně to mrzelo, že jsem se dokonce rozbrečela. škola mi zabila kreativitu, zvídavost (paradoxně), chuť cokoliv dělat, chuť do ní chodit, abstraktní myšlení, lásku k učení (taky paradox, co?) a spoustu dalších věcí... přestali by dospělí už laskavě vraždit svoje děti?!?
@dusanhutira2675
@dusanhutira2675 5 жыл бұрын
Paní učitelka je prostě ovce ktera uči jako stroj podle osnov nikoli podle rozumu nebo citěni je absurdni že nekdo takovy znamkuje creativitu
@BetwixtDandD
@BetwixtDandD 5 жыл бұрын
Ten obrazek je uzasny na 9-lete dite. Hada tam je mozne rozpoznat, ale je velmi creativni, abstraktni a barevne dokonaly!
@petrpetrovic2182
@petrpetrovic2182 5 жыл бұрын
Učitelka je nadčasová... Vede děti k tomu, že v čínských montovnách jim bude kreativita k prdu. Tam bude hlavně třeba plnit zadání. Dnes, zítra, za měsíc, za rok, za deset let, pořád to samé. Na co kreativita? Kreativní lidé, kterým jsou uniformy malé dělají beztak jenom problémy :-)
@Englishcorner4U
@Englishcorner4U 5 жыл бұрын
Výkres je dokonalý, kdyby mí žáci na 2. stupni takto malovali, tak jsem nadšená.
@Kub98
@Kub98 5 жыл бұрын
Jako vážně? Není poznat co to je, i když člověk ví, co to je xD
@Englishcorner4U
@Englishcorner4U 5 жыл бұрын
@@Kub98 Ja tam hada vidim 🙂
@AddisTyKokot
@AddisTyKokot 5 жыл бұрын
@@Kub98 taky
@tomassadilek6698
@tomassadilek6698 5 жыл бұрын
Englishcorner4U to neni o tom co tam vidis ty, ale co tam vidi clovek, ktery to kreslil, je to prece jenom forma sebevyjadreni asi
@Englishcorner4U
@Englishcorner4U 5 жыл бұрын
@@tomassadilek6698 So? Had tam mel byt, hada holcina takto videla, hada vidim i ja. Nechapu, proc na muj komentar reagujete.
@Poslusna007
@Poslusna007 4 жыл бұрын
Má vlastní zkušenost: 3 z Výtvarné výchovy na vysvědčení v 8.třídě na ZŠ. Tehdy se ještě známky z vysvědčení průměrovali na přijímačky na SOU a SŠ. Důvod? Neumím kreslit a mé obrázky vypadají, jako bych se zasekla vývojem někde možná v první třídě. Zajímavý je ale fakt, že paní učitelka nám za celé roky nikdy nic nenamalovala.
@zwireobecne
@zwireobecne 5 жыл бұрын
Když to pověsí do nějaké galerie moderního umění, tak za to dostane 40 000,-
@tonyrockyhorror3497
@tonyrockyhorror3497 5 жыл бұрын
To není od Knižáka? Vydražit
@antoninmraz2967
@antoninmraz2967 5 жыл бұрын
Je rozdíl v zadání. Pokud je dětem řečeno "nakreslete hada tak a tak" a k tomu je jim pak dovoleno dle jejich vlastního uvážení dokreslit jakékoliv "spirálky" Tak výkres je dle mého uvážení nejhůř za 2. Pokud by učitelka zadala: "Nakreslete co nejvíce věrohodného hada tmavou barvou na zelený podklad a pak umístěte spirálku, tak aby se nedotýkala hada" pak chápu známku za 4. Pokud učitel neumí dostatečně srozumitelně říct co po dětech chce...Nemůže je za to pak ještě trestat, to přeci nejde.
@Kub98
@Kub98 5 жыл бұрын
Tys tam byl, ze vis, ze to tak neřekla xD? Navíc, me nikdo nemusel říkat, ze mám vsechno dělat co nejlépe dovedu, nejenom ve škole ;). Pokud ona ve třetí třídě neumí namalovat lépe hada, bez toho aby ji někdo řekl, ze to nemá ojebat, tak si čtyřku zaslouží
@antoninmraz2967
@antoninmraz2967 5 жыл бұрын
@@Kub98 Kubo, poslechl sis celý rozhovor?
@Kub98
@Kub98 5 жыл бұрын
@@antoninmraz2967 Jo, a věřím tomu chlapovi každý slovo ;). Holka je ve třetí třídě, jistě pochopila základní systém, jak to na škole chodí, paní učitelka ji a její spolužáky jistě nehodnotila poprvé, takže se budu víceméně opakovat, když napíšu, ze když to ta holka nedokáže pochopit, co je adekvátní, tak budiž čtyřka. Takového Frantíka jsme měli ve třídě taky a dodnes nemám pocit, ze ten borec neměl propadnout. V tu chvíli bych na to začal srát jako on
@Kub98
@Kub98 5 жыл бұрын
@@antoninmraz2967 A nejsem Kuba, dobrej pokus xD. Teď zkus vydedukovat 98, jako každej druhej chytrák xD
@antoninmraz2967
@antoninmraz2967 5 жыл бұрын
@@Kub98 Kubo bylo ve smyslu neurážejícího oslovení. Když už jsme si tak hezky potykali... Pravda mohl jsem napsat třeba "šiško" ,aby nebylo tolika důvodů k povyšování se. Ale uznávám, že to tak na 1. pohled nevypadá..Příště to napravím.
@MegaHovadak
@MegaHovadak 4 жыл бұрын
Jednou jsem na střední škole udělal spolužákovi domácí úkol. Nějaká lehká prezentace... Na té své jsem si dal vcelku záležet a tu jeho jsem odfláknul. Já dostal za 3 a on za 2. Učitelé hodnotí podle toho, jak vás mají rádi. ... Ale je to tak všude, na úřadech, v práci, stačí se s někým lehce chytnout a pokud je to ego blbec, tak máte problémy. :(
@stanislavpres
@stanislavpres 5 жыл бұрын
Typický příklad Another brick in the Wall !
@miroslavgalko4296
@miroslavgalko4296 5 жыл бұрын
No tak ja neviem s čím mala učiteľka problém... Venujem sa umeniu, organizoval som medzinárodné výstavy, sám maľujem a dovolím si tvrdiť že o umení niečo málo viem. Isteže, je to neštandardné vyjadrenie, ale o tom práve maľba je... Pokiaľ by to mala byť ilustrácia do encyklopédie, tak to asi nie, ale o tom predsa výtvarná výchova nieje, tá má byť o kreativite, tu sa holka odtrhla z reťaze a to je len dobre. Zo známky by som si nič nerobil, názor učiteľky nieje v tomto prípade podstatný.
@sarasobotkova8597
@sarasobotkova8597 5 жыл бұрын
Skvělý rozhovor!!!!! Pojd'me už to řešit!
@nositeltrickaaustraliabest4436
@nositeltrickaaustraliabest4436 5 жыл бұрын
Ten obraz je prostě skvělý.
@anetavancatova7516
@anetavancatova7516 5 жыл бұрын
Těžko soudit no... Záleží na zadání práce, jestli to bylo pravdu tak, že měli namalovat zelené pozadí, potom černou spirálu jako symbol hada a nakonec si mohli domalovat květinky atd., tak si myslím, že zadání splněno bylo a tudíž není známka na místě. My jsme na základce na výtvarné výchově měli zadání vždy jasně daná a různorodá. Někdy jsme měli dělat abstraktní věci, někdy se inspirovat známým malířem, jindy šlo o zcela konkrétní obrázek a horší známky měli jen ti, co na to kašlali a ke konci hodiny něco spatlali aby dal učitel pokoj.
@kryska367
@kryska367 5 жыл бұрын
Matematiku musíš hodnotit známkou... tam těžko lze být originální, pokud není matematický génius. S výtvarnou má pravdu.
@martinchomca995
@martinchomca995 4 жыл бұрын
Musím hodnotit známkou? Nemusím.
@kryska367
@kryska367 4 жыл бұрын
@@martinchomca995 Jistě... protože tam je i zadán postup, který máš při výpočtu zvolit. Pokud ne, hodnotí se zase známkou, zda zvolíš ten nejelegantnější možný.
@martinchomca995
@martinchomca995 4 жыл бұрын
@@kryska367 Známkou nemusím hodnotit nic. Existuje x jiných druhů hodnocení. Takže MUSÍM pouze umřít.
@pannzett5354
@pannzett5354 5 жыл бұрын
dát to do aukce, by se ukázalo , jestli za 4,nebo 1-2-3, za mě 1*
@Denithestrange1993
@Denithestrange1993 5 жыл бұрын
spomenme si na Maleho princa a jeho klobukohada, vidim v tom neskutocnu paralelu, my dospeli sme niekedy strasni kreteni...
@pavelweiss6279
@pavelweiss6279 4 жыл бұрын
Zrovna výtvarnou výchovu bych hodnotil stejně, jak se hodnotí některé předměty na vysokých školách. Tedy zápočtem. Známka je v tomto předmětu dost subjektivní názor učitele. Jednou složkou je potřeba pochopit metody kreslení a tvoření a druhou stránkou je představivost (podobně jako řikal pan Chojka). Pokud pochopí metody, zápočet dítě získá. Představivost by pak neměla být hodnocena z takové míry. Nelze totiž říci že vůbec nebo jenom. Prodávají se a hodnotí jako luxusní díla, která ostatním mohou připadat jako hnus. Tudíž jako subjektivní náror učitele.
@ivanakrivkova9532
@ivanakrivkova9532 5 жыл бұрын
Jsem také učitelka - sice na speciální škole - a myslím si, že ta paní učitelka se čtyřkou z výtvarky je "sprosté slovo"
@pivouk0072
@pivouk0072 5 жыл бұрын
Obraz vydražte. Majiteli jistě bude dělat radost.
@struplebill9542
@struplebill9542 5 жыл бұрын
Tvl mě nechali propadnout celej ročník kvůli tomu, že jsem si nevzpoměl u tabule na řešení příkladu... tak celej rok v prdeli... a živit mě nikdo nechce... podmínky nepříjmené... demotivace... pak jsem propadl zas a mrdám na to... matka mě vykopla a můj otec je někdo, koho poznat nechcete...a to mam ještě na krku exekuce za jízdu na černo před deseti lety... A tady se řeší nějakej debilní obrázek, že fotřík je nespokojenej... přitom taková píčovina... Jí někdo žádal o nějaké techniky? Jako had to prostě nevypadá...
@Mictlantecuhtli
@Mictlantecuhtli 5 жыл бұрын
Zadání jistě nebylo "nakreslete realisticky vypadajícího hada", ale prostě "nakreslete tmavého hada na světlém podkladu". Zadání je tudíž splněno a za jakýsi subjektivní dojem měla dostat maximálně dvojku. A had se použil prostě kvůli tomu, že pro dítě je to uchopitelnější než spirála. A tebe zajisté nenechali propadnout celý ročník, protože sis nevzpomněl na řešení příkladu. Očividně si na něj nevzpomněl minimálně dvakrát. Co bys chtěl, když nejsi schopný se naučit jeden pitomý vzorec? Tak nefňukej.
@kosakCZ
@kosakCZ 5 жыл бұрын
Naučil bych dcerku kreslit vaginu na další hodinu ❗️muj kluk mel neco obdobneho ve druhe tride tak sem mu vysvetlil ze si muze delat co chce a z vytvarky mu toleruju petky a sme doma vsichni spokojeni. Pan ale 👍🏻 super za tohle drzim palce at vydrzi ja bych na to nemel.
@prodrt1
@prodrt1 5 жыл бұрын
Taky možnost.
@martinkaymer5451
@martinkaymer5451 4 жыл бұрын
Nedavno jsem mel zkousku, pred tim jsem neodevzdal ukoly a mel sem zpozdeni, pani ucitelka mi vylicila pred celou tridou, jak byli ostatni studenti vzorni a jak jsem ja hrozny, porad opakovala jak ja sem jediny spatny. Jako by vedela, kdo jsem, co delam nebo o co se snazim. Cely muj zivot v podstate zhodnotila na zaklade ukolu. To co si ucitele neuvedomuji, je ze studenti se mohou chovat jinak k lidem mimo skolu, nebo v praci apod. Hodnoti studenty presne jenom podle toho co za cislo dostanou. Snazi se vyvolat pocit viny, protoze maji tu moc s lidmi manipulovat. Nevim jak by se pro zmenu ucitelum libilo, kdyby je jejich reditel srovnaval pred celym sborem, jak tamten ucitel je lepsi, nebo jakou ma kvalifkaci...
@martindrkal2802
@martindrkal2802 4 жыл бұрын
Pěkný had na louce pod květinama pohledem seshora.
@May04bwu
@May04bwu 5 жыл бұрын
To mi připomíná, jak jsem v 6 letech v 1. třídě dostala z tělocviku za 4, protože jsem neuměla vylézt na tyč. Snažila jsem se a nešlo to. Samozřejmě to vedlo k ponížení a další demotivaci v budoucnu. Všichni měli v 1. třídě na vysvědčení samý jedničky a já jsem měla jednu dvojku. Dnes bych nejradši omlátila tu tyč učitelce o hlavu :) Naprosto zvrácená mentalita.
@petrpetrovic2182
@petrpetrovic2182 5 жыл бұрын
A dnes už na tu tyč vylezeš, že bys něčím někoho mlátila? :-D
@nothinhereok
@nothinhereok 5 жыл бұрын
Myslím, že tím chtěla vyjádřit nějakou abstrakci
@TheKozaMusic
@TheKozaMusic 5 жыл бұрын
Na mě to celé působí moc přehnaně. Jak kdyby tatínek neunesl to , že jeho dokonalá dcerka dostala 4 . Svět se z toho přece nezboří. Sám říká, že zadání bylo namalovat hada - já tam teda hada nevidím . Je pravda že učitelka mohla volit max za 3 ale s tímhle ten člověk tu reformu opravdu neudělá . Spíš by si měli rodiče uvědomit , že známky jsou jen známky a že i jejich dítko nemusí být ve všem nejlepší. Když to shrnu - obrázek je to pěkný ale není to had. To je vše .
@Themostuselesssofa
@Themostuselesssofa 3 жыл бұрын
Na mé škole se výchovy neznámkují známkami horšími než 3 a na vysvědčení max 3, a tak by to mělo podle mě být všude. Výchovy by měly být předměty spíše na odreagování, ne něco čeho se dítě (a zejména na 1. Stupni ZŠ) musí bát...To je zkrátka špatná škola alespoň dle mých zkušeností, všude kde mají výchovy stejnou prioritu jako např matematika výuka za nic moc nestojí....
@kacp6485
@kacp6485 2 жыл бұрын
Úplně vidím tu situaci, jak by to ta učitelka byla schopná vzít z její lavice, zvednout aby se na to podívala celá třída, a zeptat se "vypadá takhle had?" A všichni ty kidi by se začali smát, že tohle vůbec nevypadá jako had, a ukazovat si na ní, a holčička by tam seděla úplně sama, cítila se poníženě a odnesla by si domů solidní trauma z odbočování z hranic a kreativních projevů. Neříkám že se mi stalo něco podobného, ale znám nemálo učitelek, které by tohle tomu dítěti udělaly, a nemálo spolužáků co by se mi fakt smáli
@lubosertl6986
@lubosertl6986 5 жыл бұрын
Když vydím co maluje Knižák tak je to za 5
@TheAlkoholiCZ
@TheAlkoholiCZ 5 жыл бұрын
No had to sice rozhodně nebyl, ale nemá cenu polemizovat. Známkování z uměleckých předmětů je rozhodně nesmysl.
@radovansemansky4618
@radovansemansky4618 4 жыл бұрын
To je KRAVINA!! Ved dospelak nemoze predsa pochopit kresbu deti!! Toto jako ten despelacky edukacny system nevie? Ja davam 5-ku pani ucitelke!!! Nech si napise vypoved!! Vytvarka sa predsa nesmie znamkovat. Ucitelka si mala obrazek zobrat dom a premyslat nad tym obrazkom, preco tam nieje nakresleny had podla systemu. Je to krasna kresba!!! Holcicke davam za 1*
@jobik333
@jobik333 4 жыл бұрын
V podstatě souhlasím s pánem. Já v tom hada vidím. Pokud bych to měl známkovat tak bych dal tak 2 a posléze bych si z holčičkou promluvil o tom proč a jak dílo vytvořila. Pokud by bylo zadání namalujte zcela realistického hada což nedokáže namalovat každý ,natož pak dítě. Možná by byla situace malinko jiná.
@beata1112
@beata1112 5 жыл бұрын
Škoda, že není zveřejněný celý rozhovor. Mám stejný názor jako tento rodič. Děkuji.
@HermelinCze
@HermelinCze 5 жыл бұрын
Celý rozhovor najdete na www.DVTV.cz video.aktualne.cz/dvtv/ctyrka... cely rozhovor (odkaz na nej) vždy najdeš v popisu videa
@beata1112
@beata1112 5 жыл бұрын
@@HermelinCze Děkuji.
@beata1112
@beata1112 5 жыл бұрын
@@squashyhat52 Děkuji i Vám.
@bathmanmarssmeagl
@bathmanmarssmeagl 5 жыл бұрын
u nas sme dostali zadanie, nakreslit mimozemsky zivot. Na cely vykres som spravil jedinu ciarku. | . S tym, ze zivot mimo Zem moze vyzerat uplne inak, a mozno tak raz budeme vyzerat aj my. Bolo to za 5 teda :D
@prodrt1
@prodrt1 5 жыл бұрын
No to je stejný jako když mi učitelka řekně at namaluju svoje pocity a já necham čistej papír xdx ani se jí nedivím teda xd
@TRuzkova
@TRuzkova 5 жыл бұрын
Devčátko je krasne kreativni mela by byt prave naopak podporovana, domnivam se, ze v techto lidi drima talent a v dospelosti mohou byt vytvarnici ale i pracovat v dalsich kreativnich oborech...ucitelka je bohuzel uzkoprsa a zahledena do norem spravnosti. Jem mi holcicky je docela lito, za tu 4, rodice se museli urcite neco navysvetlovat at si to tak nebere.
@Janko_Hrasko_z_Levoce
@Janko_Hrasko_z_Levoce 5 жыл бұрын
No, neviem ci kreativita bola jej cielom :D
@pcklub1754
@pcklub1754 5 жыл бұрын
Had v zahradnictví.. úča nemá představivost a nebo byla nasraná že ji zahnul starej ...
@dagmark.7472
@dagmark.7472 5 жыл бұрын
Učitel má učit a ne známkovat.
@ivaheidtkova1400
@ivaheidtkova1400 5 жыл бұрын
krásný obrázek...
@filip.brezina
@filip.brezina 5 жыл бұрын
Kreativita je neomezená.Líbí se mi to. A může za to učitelka?
@humr2346
@humr2346 5 жыл бұрын
myslím si, že řešení je celkem prozaické. Dcera chtěla nakreslit hada tak jak vypadá + nějaké spirálky nebo co. Je ale na kreslení jelito a její oko prostě nespolupracuje s rukou. Mluvím z vlastní zkušenosti :D Pochybuji že nějaká malá holka 6-7 let si řekne: " Já to nakreslím extravagantně, kašlu na běžný koncept". Tata se jí hezky zastává, ale záměr té holky udělat takovou mazanici určitě nebyl.
@TheGvurele
@TheGvurele 5 жыл бұрын
Podle toho, ze se nevejde do normy, to dotahne daleko....jen tak dal
@Lydievon
@Lydievon 5 жыл бұрын
Normy a standardy.... Tak tenhle systém ve kterém se pohybujeme je každopádně špatný. Já sám zažil na základní škole tyhle jejich normy a standardy, bohužel na vlastní kůži.... Tahle "výchova" se snaží utlačovat individualitu a s otcem toho dítěte naprosto souhlasím.
@jirivrba98
@jirivrba98 Ай бұрын
Obraz který má přesah - soudružku učitelku urazil ! Soudružka ♦učitelka nerozumí umění !
@martinaskupin9549
@martinaskupin9549 4 жыл бұрын
Výtvarka a hudebka by se vůbec neměla známkovat.
@jirijez5409
@jirijez5409 5 жыл бұрын
Tmavý had na světlém podkladu - zadání splněno, obrázek je krásný, dívenka kreativní a učitelka nekompetentní. Otec má mou úctu a obdiv.
@yinloveyang
@yinloveyang 4 жыл бұрын
V budoucnu budou říkat té ženě.... vy jste nová Van Gogh......
@jakubjurenka3495
@jakubjurenka3495 5 жыл бұрын
Myslím že veľa diskutujúcich si neuvedomilo podstatnu vec, že z tých žiakov nemusia byť špičkový umelci, cieľom je vytvoriť vzťah k umeniu. V podstate aj pre to sa to volá výtvarná výchova. Známkovanie je určitým spôsobom motivujúce, ale toto nieje zrovna príklad toho ako v niekom vytvoriť vzťah k umeniu.
@Whaaat352
@Whaaat352 4 жыл бұрын
Skolstvi v ČR je strašná sračka. Na druhém stupni jsme měli asi 4 kvalifikované učitele. Zbytek podle mě ani nevedel, co učí.
@hanakarafiatova7616
@hanakarafiatova7616 5 жыл бұрын
Mně se to teda libí a podle mě má talent, holčina.
@sugar3751
@sugar3751 5 жыл бұрын
*mně
@sugar3751
@sugar3751 5 жыл бұрын
@@klaratomaskova5345 ?
@klaratomaskova5345
@klaratomaskova5345 5 жыл бұрын
Jsem blbá, pardon, nevšimla jsem si, že je mně i na začátku věty, omlouvám se
@cubaleon1280
@cubaleon1280 5 жыл бұрын
Dítě asi vyjadřovalo svoje pocity ze školy.
@davidlostak3174
@davidlostak3174 5 жыл бұрын
:DDDDDD
@mumlal
@mumlal 5 жыл бұрын
mě spíš příjde že se tady z toho dělá trochu amerika. jemu se nelíbí že holka dostala za 4. a DVTV se hodí kritika školství.
@cenekherba2724
@cenekherba2724 5 жыл бұрын
Pravda ... 4 za to je moc dal bych 1- nebo 1, ale na druhou stranu české školství je skvělé, oproti Americe kde státní školy nenaučí nic jsou tam jen tak a děti z chudších rodin nedostanou vzdělání jako u náš. Takže na české školství bych neplival😊
@janaberec7355
@janaberec7355 4 жыл бұрын
ucitelka asi nepozná Kandinského :)
@victorian5838
@victorian5838 5 жыл бұрын
Další hrdý otec, který nemůže překousnout, že jeho dcera v určité činnosti asi není tak dokonalá jak si myslí. Ano, dávat 4 v předmětu, který je spíš okrajový a není nijak podstatný, je skutečně drzost, ale prostě pokud měli nějaké zadání... Obrázek je to zajímavý, na 9 let bych řekl až vyspěle abstraktní, ale... Každý fotbalista má třeba taky svůj styl hry, ale na tréninku musí dělat to, co mu trenér řekne.
@panizvierat7526
@panizvierat7526 5 жыл бұрын
Pán otec tiež nie je extra inteligentný. Riešia úplnú kravinu! Dcéra si predsa môže zlú známku opraviť.
@RaceKara
@RaceKara 5 жыл бұрын
Dobré by teď bylo obraz vydražit :-)
@zoomerland6806
@zoomerland6806 5 жыл бұрын
Jako student III. ročníku na SŠ si pamatuji, že z výtvarné výchovy mi vždycky dávala 3-5
@keltskysaman
@keltskysaman 5 жыл бұрын
Děkuji za video.
@bflmpsvz2252
@bflmpsvz2252 5 жыл бұрын
a kde je ten had?
@Messius
@Messius 5 жыл бұрын
Takových obrazů je mnoho a za některé se platí tučné mění. Podle mě je hloupost známkovat umění.
@reneeneumannova1398
@reneeneumannova1398 4 жыл бұрын
Zeptala bych se tý úči, jestli někdy viděla Matyse
@janpelka98
@janpelka98 5 жыл бұрын
jako na jednu stranu ano je pravda že škola spíše potlačuje kreativní myšlení ale když se na ten obrázek podívám tak ať se snažím sebevíc toho hada tam nevidím ale proč potlačovat dětskou kreativitu tedy učitelka výtvarné výchovy by neměla hodnotit známkou ale slovně typu " i když jsem si představovala ten obrázek jinak ale i takto jsi splnila zadání " z tohoto slovního hodnocení lze usoudit i známku a to je 1 protože jestly je tam vše co chtěla učitelka a to hada (pro méně abstrakt vnímající jedince to čené na tom obrázku) na trávě (to zelené) a nabídla možnost dodat spirálky kytičky atd. tak žačka zadání splnila a tedy hodnocení naprosto vyhovující navíc mi přijdde jako blbost ve školách nějak hodnotit hudebku vítvarku pracoví činosti atd. jsou to věci které jsou silně suběktivní a každý je vnímá trochu jinak navrhuji hodnotit tyto předměty slovně a výstup by byl akorát prospěl neprospěl (neprospěl pro jedince kteří např. nedonesou domací ukol nebo na výuku nechodily) nemělo by to však vliv na pokračování ve studiu pokud neprospěl ve výtvarce tak pokračuje do dalšího ročníku
@Tara-sp6ix
@Tara-sp6ix 2 жыл бұрын
Tak proč se za VV nedávají jen jedničky??? Když je to teda volná, kreativní disciplína.
@george5992
@george5992 4 жыл бұрын
Me se ten had vlastne velmi libi
@HussiteWarrior
@HussiteWarrior 5 жыл бұрын
Samozřejmě, že rodičům by se měla líbit jakákoli patlanice, protože ji napatlalo jejich dítě. A od toho je tu škola, aby těm dětem ukázala trošku náhled do reality a neudržovala je ve falešné představě o jejich vyjímečném nadání, tak jak to dělají rodiče. Mně osobně vadí klesající úroveň školství. Indoktrinace dětí ve školách horší než byla za komunistů. Dal bych cokoli za to, abych měl v okolí základní školu na takové úrovni jako byly za komunistů. Je utrpení sledovat dnešní školství ... a vědět, že nemůžu dát dítě do lepší, protože takové prostě dnes už nejsou.
@lubsus5189
@lubsus5189 5 жыл бұрын
Navrhuji ten výkres vydražit a zisk vložit do fondu na podporu kreativních a talentovaných dětí a jejich učitelek a učitelů. Učitelka, která je schopná dát dítěti za jeho "inovativní pojetí" čtyřku, je ostudou svého stavu a do školství nepatří.
@videljsemtevcera170
@videljsemtevcera170 5 жыл бұрын
Ten had je hezkej
@jirkapripekl2579
@jirkapripekl2579 5 жыл бұрын
napřed jsem byl taky v údivu a spíš se přikláněl k otci holčičky, ale když si pak vezmeme.... ve výtvarný výchově (určitě záleží na učiteli jak to vede) se máme naučit techniky a různé styly vytváření umění (jak bylo i řečeno v rozhovoru), a pokud chceme naučit dítě techniku, kterou ono "nezvládlo", tak to ohodnotíme sníženou známkou, to je přeci logický... mohli bychom po dětech chtít, aby vytvářeli to správné umění, podle jejich pocitů, myšlenek, podle jejich osobnosti, jak jim to pod tu ruku přijde prostě.. ale to není možný v podstatě, protože když neumí vytvořit tu vhodnou formu (techniku), kterou to bude sdělovat, tak ani v tom nebude svobodné... není to tak?
@jirkapripekl2579
@jirkapripekl2579 5 жыл бұрын
určitě dost zhrzených rodičů to uvidí stejně jako otec ve videu, protože jim vadí, že děcka nosí špatný známky
@tonyrockyhorror3497
@tonyrockyhorror3497 5 жыл бұрын
Umění nemá logiku a techniku si každý vytvoří klidně sám. Viz Voka/Rakousko
@monikasulasova9206
@monikasulasova9206 5 жыл бұрын
Techniku dítě zvládlo, jak vyplývá z rozhovoru, pokud jsem poslouchala dobře (na světlém pozadí tmavý had), pravděpodobně následné dokončení obrazu dítětem, přimělo paní učitelku subjektivně ohodnotit práci čtyřkou. Proč a jaká byla kritéria?
@jirkapripekl2579
@jirkapripekl2579 5 жыл бұрын
no ale ne jako malý děcko, když nevíš, jak věci a barvy fungují.... musíš něco znát napřed, a pak můžeš tvořit podle sebe
@jirkapripekl2579
@jirkapripekl2579 5 жыл бұрын
Monika, tady v tom přídapě nejspíš ano... ale zobecňovat to na to, že by se neměla výtvarná výchova známkovat?
@SABRINA11511
@SABRINA11511 5 жыл бұрын
Veselovský má neskutečně volské otázky..
@kracejiciAlchymista
@kracejiciAlchymista 5 жыл бұрын
Boží. Děkuji za info.
@patrikhruby1697
@patrikhruby1697 5 жыл бұрын
Je to krásná malba. Kterej dospělej by nakreslil něco tak nádhernýho a neobvyklýho, kdyby jste mu řekli ať nakreslí hada.
@jakubsorna36
@jakubsorna36 5 жыл бұрын
Tohle by zvládl nakreslit každej a očividně je to prostě odfláknutý a není v tom žádná snaha. Jsem zásadně proti známkování, když se dítě snaží, protože prostě nemůže za to, že nemá talent na malování, ale tohle není, že neumí kreslit, ale že to záměrně odflákla.
@jaucuko3465
@jaucuko3465 5 жыл бұрын
@@jakubsorna36 hele když se na to chvilku koukáš tak to odfláknuté není (hadovi se střídaj barvy v docela stejných intervalech) to okolí je trochu jiné ale každý v tom vidi svoje
@jakubsorna36
@jakubsorna36 5 жыл бұрын
@@jaucuko3465 Jako kdyby tam nebylo napsaný, že je to had, tak to ani nepoznám. :D Podle mě jí to zabralo mnohem míň času, než kdyby se snažila to nakreslit normálně. Tohle prostě podle mě není kresba hada, ale jenom nějaká patlanina.
@jaucuko3465
@jaucuko3465 5 жыл бұрын
@@jakubsorna36 100 lidí sto chutí. Taky nemůžeš soudit lidi podle toho co poslouchaj
@jakubsorna36
@jakubsorna36 5 жыл бұрын
@@user-ds5oo4ut7h To, že to zvládne namalovat každej, znamená, že není ničím vyjímečná, tudíž nemá talent. Ty nejkvalitnější díla jsou nakreslený tak, že poznáš, co na nich je. V dnešní době můžu rozlít kyblík s barvou, a když to uvidí nějakej "odborník", tak řekne, že to je umělecký dílo. Tu patlaninu lze namalovat přibližně za 15 minut. Kdyby se snažila, tak jí to zabere víc času a jinak to vypadá. Výtvarná výchova je především o snaze nakreslit něco a snaha je především o tom nakreslit něco co nejlíp dokážu, ale tohle je to nejhorší. Když někdo nakreslí hada realisticky, tak řeknu, že je to pěkný, pokud je to hodně realistický, ale když ho někdo nakreslí jako je ve videu, tak se nad tím taky nepozastavím, ani nad tím nepřemýšlím. Prostě je to patlanina. Ta holka buď nemá žádný estetický cítění a žádnej talent na malování, nebo se na to schválně vykašlala. To ovšem musí posoudit učitelka a podle toho jí ohodnotit. Já osobně se teda spíš přikláním tomu, že se na to vykašlala, protože já osobně maluju fakt hrozně ale hada bych nakreslil o dost líp
@adela_6000
@adela_6000 5 жыл бұрын
Já nevím, my jsme dostávali 4 i v první třídě z výtvarky a žijem, já jsem dokonce teď na umělecký škole. I ve výtvarné výchově jsou určitá pravidla, která se musí dodržovat, ikdyž to na první pohled nemusí být vidět. Uražený tatínek...
@Monke69420
@Monke69420 5 жыл бұрын
podle mě je tohle celé sra*ka :D (nemyslím tvůj comm)
@EroShynOObi
@EroShynOObi 5 жыл бұрын
4 v prvni tride... Oh, fak... Motivace jako prase...
@nopexd1520
@nopexd1520 4 жыл бұрын
Chtělo by říct že celkové známkování tělesné a výtvarné výchovy je těžce nespravedlivé někdo třeba umí sportovat ale za to neumí absulutně kreslit a někdo zase kreslí výborně a TV mu moc nejde TV a VV by spíš měly mít jinačí známkování
@nevermore5375
@nevermore5375 2 жыл бұрын
No co? Hadík je schovanej pod květinkama a učitelka si za to může sama, že to zblbla. Spirálky a kytičky nejsou prostě v přírodě černý! 😛
Otravujeme své děti a zabíjíme v nich radost, říká herec Jaroslav Dušek
27:35
Český rozhlas Radiožurnál
Рет қаралды 905 М.
Spot The Fake Animal For $10,000
00:40
MrBeast
Рет қаралды 212 МЛН
小丑把天使丢游泳池里#short #angel #clown
00:15
Super Beauty team
Рет қаралды 31 МЛН
Survive 100 Days In Nuclear Bunker, Win $500,000
32:21
MrBeast
Рет қаралды 150 МЛН
Martin Pospíchal: Dlouhodobé deprese a problémy dokážou potlačit imunitní systém
28:10
Život = párty | Bekim Aziri | TEDxBudweis
16:26
TEDx Talks
Рет қаралды 182 М.
Dva tátové  | Věty, které mohou děti zablokovat na celý život
23:07