No video

Убит ли е Георги Димитров - „Памет без давност“ 14.07.24

  Рет қаралды 3,930

Памет без давност

Памет без давност

Күн бұрын

Един чуждестранен художник има шансът да се окаже в България по време на преломен за младата държава период - Съединението и Сръбско-Българската война. Кой е той? Как увековечава българския героизъм в тази война? Каква е съдбата на цикъла от живописни платна, посветени на това събитие? И защо се ползва със симпатиите на първия български княз Александър? А кой е сънароникът на този художник, ценен от следващия български владетел - княз Фердинанд? Защо първите художници на българската монархия и армия не са българи? Историкът и художник д-р Александър Въчков ни среща с две забравени имена от началото на модерната българска живопис - поляците Антони Пьотровски и Тадеуш Айдукевич.
Във втората част на предаването отбелязваме 75-та годишнина от смъртта на Георги Димитров. Гост на Горан Благоев е проф. Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания при БАН. Защо Георги Димитров постепенно губи доверието на Сталин след 1946 г.? Само здравословни ли са причините за смъртта на вожда и учителя? А също - как комунистическата пропаганда използва смъртта и погребението на своя лидер, който превърна България в съветски сателит? Защо през юли 1949 г. се засилват репресиите срещу „неудобните“ за режима и лагерите се препълват от „въдворени“? Защо мавзолеят с мумията на Г. Димитров се превръщат в основа на комунистическия култ? Отговорите - в „Памет без давност“.
Очакваме ви и с този брой на „Памет без давност“ - в събота, 13 юли, както обикновено от 19.00 ч. Излъчването може да следите и онлайн на https: // PametBezDavnost
и в www.youtube.co...
Повторението на „Памет без давност“ е в неделя (14 юли) от 13.00 ч., както и в четвъртък (18 юли) от 22.00 ч.

Пікірлер: 29
@user-bl9kr3dv3v
@user-bl9kr3dv3v Ай бұрын
Много благодаря за интересните теми и изключително компетентните гости. Всеки път получавам стимул да науча повече по темите,които излагане!И всеки път осъзнавам колко недостатъчно е нашето обучение!
@MihaylIvanov-ct1ny
@MihaylIvanov-ct1ny Ай бұрын
Благодаря за хубавото филмче.
@peterlazar5234
@peterlazar5234 14 күн бұрын
Доколкото си спомням по времето на "болестта" на Димитров първите секретари в Чехия и Унгария като Имре Наги се оказаха също "болни" в някакъв смисъл. Изглежда съм загубил моя ориентир с толкова съвпадения по времето на болестите. Поне така се четеше по вестниците, както им нареждат. Доколкото си спомням не беше Берия, а главния покурор Вишински е бил в самолета. Не съм историк. Само читател на вестници. Може да е било както го пишат.
@katastrofeas1343
@katastrofeas1343 Ай бұрын
Много интересно но говоренето един върху друг не се разбира нищо ...
@DigitFalconer
@DigitFalconer Ай бұрын
Привет, мястото в картината "маневри на Витоша" най-вероятно е Горна Баня над сегашната танкова бригада, Люлин планина или хълмовете в Овча Купел - ако обърнете внимание на ъгъла под който се вижда Витоша. Сравнителни снимки от въздуха (ако имате интерес) могат да го покажат.
@user-lw7fb7vd6c
@user-lw7fb7vd6c Ай бұрын
Интересно видео... Много малко знаем за Георги Димитров, Васил Коларов, Червенков и за други български политици... Защо така?
@vany10101
@vany10101 Ай бұрын
Вече не са на мода! Целта е да бъде заличено миналото ни!
@peterlazar5234
@peterlazar5234 14 күн бұрын
И още две думи. Отношенията между България и Русия се управляваха от съветскот0 министерство на вътрешните работи като окупатор, или от външното министерство като с незвисима страна.
@elisavetaiordanova3280
@elisavetaiordanova3280 Ай бұрын
В желязната хватка на големия брат! Много добре ги знам тези времена.
@petkodimitrov3809
@petkodimitrov3809 Ай бұрын
Историци ЕвроАтлантици🔔
@user-rh9tg4ij5i
@user-rh9tg4ij5i Ай бұрын
Ами като няма обективни историци путинисти. Тези понятия са явно несъвместими: обективен и путинист.
@atanaspetrushev5743
@atanaspetrushev5743 Ай бұрын
Този винаги е лъгал.
@stanchostanchov6203
@stanchostanchov6203 Ай бұрын
Чудя се, защо в Ретро музея, още не са направили копие на саркофага.
@nikolaganchev5766
@nikolaganchev5766 Ай бұрын
1. Какво е станало с оригиналния саркофаг ? 2. Водещия твърди (52:54), че миризмата на формалин е изпълвала цялото пространство, което не е вярно. Като 14 год.деца (1962) обикаляхме с мой братовчед антикварните книжарници (за К.Май, Салгари, Емар) и лятно време, ако работеше, се шмугвахме за разхлаждане през мавзолея. Вярно е, обаче, че вътре беше много тягостно, и че изискваха да се преминава много бързо...
@stanchostanchov6203
@stanchostanchov6203 Ай бұрын
@@nikolaganchev5766 Аз съм по-малък и посетих мавзолея през 84-та. Обаче, тогава доста си миришеше на формалин. Може би междувременно през тези 22 години процедурата за съхранение са я променили. А относно саркофага, незнам какво е станало с него.
@slavtcho12
@slavtcho12 Ай бұрын
Фа
@user-bl9kr3dv3v
@user-bl9kr3dv3v Ай бұрын
Много благодаря за интересните теми и изключително компетентните гости. Всеки път получавам стимул да науча повече по темите,които излагане!И всеки път осъзнавам колко недостатъчно е нашето обучение!
هذه الحلوى قد تقتلني 😱🍬
00:22
Cool Tool SHORTS Arabic
Рет қаралды 33 МЛН
Алексей Щербаков разнес ВДВшников
00:47
艾莎撒娇得到王子的原谅#艾莎
00:24
在逃的公主
Рет қаралды 53 МЛН
Кои сме ние? | Силва Дончева
33:41
Новото познание
Рет қаралды 89 М.
КАКВА ВИЗАНТИЯ?
21:41
Костадин Костадинов
Рет қаралды 277 М.