UNIKAJ TEGO MATERIAŁU do instalacji wody użytkowej w Twoim domu.

  Рет қаралды 139,150

Marcin Boczulak - Okiem serwisanta

Marcin Boczulak - Okiem serwisanta

Жыл бұрын

Z jakiego materiału powinny być rurki do instalacji wody użytkowej?
Dlaczego jest to bardzo ważne? Jak wygląda instalacja wykonana z niewłaściwego materiału po paru latach?
Mieszkasz na Śląsku i potrzebujesz naszej usługi?👉 okiemserwisanta.pl
PORÓWNANIE KOTŁÓW Vitodens 050, 100 i 200 Viessmann 👉 • PORÓWNANIE KOTŁÓW Vito...
Rozkład odcinka:
01:12 - Jakie rurki do jakich zadań?
03:22 - Wizyta u klienta
06:50 - Jakie rurki do wody pitnej?
/ 61553586143527
/ okiemserwisanta.pl

Пікірлер: 360
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
TERMOSTAT POKOJOWY - wady i zalety 👉kzbin.info/www/bejne/r5fThWedgNt-ma8
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
Tylko na taniej budowie nie instaluje sie electrozaworow na grzejnikach.Wiem wszystkonkosztuje.Thermostat Crestron. najdrozszy model 500$.
@ValentinoSebo
@ValentinoSebo 11 ай бұрын
Dzień dobry Panie Marcine co poleci Pan do domki 160m bez ocieplenia
@MsLiextreme
@MsLiextreme Жыл бұрын
Na filmie są rurki ze stali galwanicznie cynkowanej.rury ocynkowane ogniowo spokojnie wytrzymują 30 lat bez awarii. Jako przyłącze do domu wąż PE a dalej za licznikiem rury ogniowo cynkowane o ściance minimum 3mm.woda twarda z dużą ilością kamienia i żelaza co powoduje osad w czajniku juz po pierwszym gotowaniu.
@Kreator1987
@Kreator1987 Жыл бұрын
W moim rodzinnym domu z lat 80-tych woda pitna jest rozprowadzana za pomocą stalowych rur kotłowych grubościennych. Wszystko działa do tej pory jak należy ale kiedyś to były rury a nie słomki.
@QnshT
@QnshT Жыл бұрын
2:52 ciśnienie wody będzie zawsze takie samo nie zależnie od przekroju rurki, tutaj zapewne chodzi o przepływ wody a to już ma znaczenie jakim przekrojem jest dostarczana do punktu odbioru...
@maxgo2
@maxgo2 Жыл бұрын
a Równanie Bernoulliego?
@QnshT
@QnshT Жыл бұрын
@@maxgo2 naczynia połączone...równanie dotyczy prędkości przepływu cieczy (i nie tylko cieczy)...
@aleksandramoczan3527
@aleksandramoczan3527 11 ай бұрын
​@@maxgo2że hydraulika 8:00
@wawrzynzatorski5631
@wawrzynzatorski5631 Жыл бұрын
Ja w domu mam instalacje wody pitnej zrobioną rurkami ocynkowanym, jak pamięcią sięgam to działa bez zarzutu od ponad 30 lat.
@marcinkwapisz7752
@marcinkwapisz7752 Жыл бұрын
Dokładnie tak jest. Dom z początku lat 90, rury ocynkowane na wodę pitną, czarne na CO. Działa to wszystko bez problemu. Jedyny problem był taki, że jak skuwałem kafelki, to nagle woda przestała lecieć. Okazało się że na sitku było całkiem sporo kamienia, który musiał się oderwać od rur podczas kucia. Ale w rurach takiego smalcu to nie widziałem, a część instalacji musiałem zdemontować, bo krany były przesuwane. Może zależy to od samej wody. Druga sprawa, to mieszkanie w starym bloku z lat 50. Co tam za rury są to pojęcia nie mam (stal na pewno). Działa do tej pory i nikt tego nie wymienia bo działa. A z jakich super materiałów się teraz rury robi to pojęcia nie mam, ale dla producenta ma być z tego duży zysk. Więc stali mało i gorszej jakości. Teraz jakbym robił instalacje w domu, to tylko miedź.
@andrewpoterek4447
@andrewpoterek4447 Жыл бұрын
@@marcinkwapisz7752 Rury czarne sluza do gazu. Do CO uzywa sie Cu schedule #40 a do instalacji wodnej Cu schedule # 80. Polska miedzia stoi i cooooo? Rury ze stali nierdzewnej uzywa sie w przemysle spozywczym i chemicznym. Tak lakonicznie polskim "fachofcom".
@marcinkwapisz7752
@marcinkwapisz7752 Жыл бұрын
@@andrewpoterek4447 W latach 90 w Polsce rur miedzianych nie było? Wtedy budowało się z tego co było, a wyboru nie było praktycznie wcale.Technologie się zmieniają, niestety bardzo często na zasadzie ma być szybciej i taniej. Tylko to taniej nie znaczy lepiej. Te rurki pokazane w filmie, to chyba z konserw robione. Pamiętam jak kiedyś w starym mieszkaniu żony, trzeba było spuścić wodę z instalacji CO (rury plastikowe). Tyle czarnego syfu co tam wyleciało w życiu nie widziałem. A w domu na stalowych rurach przy modernizacji kotłowni woda krystalicznie czysta leciała. Bez żadnych uzdatniaczy, które teraz do instalacji na potęgę się leje.
@jozefabuc9843
@jozefabuc9843 Жыл бұрын
Witam. Mam wodę w ocynku od 1980 roku. Nic się nie dzieje, ciśnienie normalne. Pozdrawiam.
@xMastJedi
@xMastJedi Жыл бұрын
dokładnie! I starsze instalacje też są. I działają.
@michaterczynski5308
@michaterczynski5308 Жыл бұрын
To prawda ale grubość ścianek robi swoje . Poza tym jak nie ma stacji uzdatniejacej średnio 45 lat i instalacja zatkana . Zanim zacznie spadać ciśnienie załóżcie stacje uzdatniania i będzie działać penwie już do końca naszych dni :)
@snajper43431
@snajper43431 Жыл бұрын
Ja mam z lat 70- tych i to dział do dzisiaj.
@godotnorton9846
@godotnorton9846 Жыл бұрын
Przecież kiedyś robiono tylko taki rurkami, instalacje mają ponad 50 lat i nic się nie dzieje, czy dawniej były inne rury ocynkowane? Wymieniam bojler i robię nowa instalację ale w ścianach są rury ocynkowane czy mam teraz pruć ściany?
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Robiono i działają bo żeby rura calowa zarosła trzeba sporo lat. Gdybym robił generalny remont wymieniłbym napewno, ale to moja subiektywna opinia.
@arturmac4474
@arturmac4474 Жыл бұрын
@@okiemserwisanta No ale, jak sam wiesz nie wiele idzie calowej rury, najczęściej to 1/2 i 3/4 więc gdzie tak straszna korozja, no chyba że ktoś nawali naprzemiennie mosiądzu z ocynkiem to wtedy tak. Mosiądz to stop miedzi i cynku, to miedz niszczy ocynk i faktycznie może zatkać rurę lub dojdzie do całkowitej korozji i będzie sikać .
@kulawygarbus3702
@kulawygarbus3702 Жыл бұрын
Pierdoły, mieszkałem w mieszkaniu wybudowanym w 1956, mieszkanie moich rodziców, do dziś mieszka w nim mój brat i nigdy z instalacją wodną czy CO nic złego się nie działo.
@maciejniewiarowski9881
@maciejniewiarowski9881 Жыл бұрын
Kiedyś nie robiono takimi rurkami, bo wodę i kiedyś i teraz robi się rurami obustronnie cynkowanymi, a nie zdobionymi cynkiem z zewnątrz. Mam nadzieję, że to pojedyńczy przypadek... Lepiej dać małpie zapałki, jak paprakowi narzędzia, w tym przypadku prasę i szczęki.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Póki w rurze jest woda to do korozji nie dojdzie. Zgnije wtedy gdy z wodą będzie lecieć powietrze. Czyli np źle złożone instalacje centralnego ogrzewania.
@tomasztomasz9266
@tomasztomasz9266 Жыл бұрын
Mieszkam w bloku z roku 1967 Rurki to chyba są ze złota bo nic się nie dzieje. Kiedyś to było kurła.
@visionstreetwear108
@visionstreetwear108 Жыл бұрын
żeliwne solidne piony wody z kibla .Tera cienki plastik i jak somsiad spłukuje wode po 1 czy 2 to wszystko słychać.Prywaciarz złodziej najtańszym kosztem tak buduje.
@Szyna301
@Szyna301 Жыл бұрын
@@visionstreetwear108 To prawda :)
@grzegorz16100
@grzegorz16100 Жыл бұрын
@@visionstreetwear108 Somsiat to menda.
@blebleble9995
@blebleble9995 Жыл бұрын
Witam a ja gustuje w rurach ocynkowanych przynajmniej dzieci grzejnika nie urwią i sam jestem w stanie szybko wszystko tanio naprawić
@grzegorz16100
@grzegorz16100 Жыл бұрын
Ale do grzejnikow raczej rurki czarne.
@Arzdnej
@Arzdnej Жыл бұрын
Rok temu wymieniłem zbiornik hydroforowy ze stali ocynkowanej. Data produkcji: 1962. Rury też nie były jakoś specjalnie zarośnięte. Także nie sądzę aby był to tak słaby materiał a raczej dobierany po taniości i cynkowany gorszymi metodami.
@tomasznowak6053
@tomasznowak6053 Жыл бұрын
Guzik prawda z tym zatykaniem, mieszkam w bloku z lat 50 z instalacją z ocynku, niedawno robiłem remont i wymieniałem instalacje wodną i tylko dlatego że robiłem remont i owszem zarośnięte ale w 50 % może i to te pół cala też, myśle że spokojnie mnie rury od pionu głównego przeżyją i woda będzie dalej leciała.
@AdekL1011
@AdekL1011 Жыл бұрын
Dobry ocynk i miękka woda
@Promilus1984
@Promilus1984 Жыл бұрын
@@AdekL1011 ja zmieniałem na PP. Rury zamontowane przez mojego śp. ojca po 10 latach nie miały widocznego przelotu. Rury z zewnątrz ok, wewnątrz masakra. Można było kamień "skuć" - przebijaliśmy to wtedy prętem gwintowanym. I ocynk na ściankach od wewnątrz jednak jeszcze był, po prostu kamień się osadzał (mangan, żelazo). Przy modyfikacji PP po kilku latach tylko trochę szlamu na ściankach (i jeszcze mniej po zastosowaniu filtrów). To jest diametralna różnica.
@AdekL1011
@AdekL1011 Жыл бұрын
@@Promilus1984 ja wymieniłem kilometry rur na wałbrzyskim osiedlu Podzamcze. Można by doktorat zrobic na podstawie tego, co powoduje korozje rur. Bo w jednym bloku, jedne rury zżarte, inne nie. Podejrzewam ze jakaś role odgrywają prady błądzące, tzn. czy ktoś się uziemił do rury. Tez pewnie niebagatelna role ma to, ile wewnętrznych instalacji było zrobionych w miedzi, bo ta jak wiadomo reaguje. Filtry minerałów raczej nie wychwycą. Jedynie drobne rzeczy typu piasek, kawałki kamienia. Polecam calmat, co by zapobiec powstawaniu kamienia, nie tylko w rurach, ale tez nie będzie zacieków na wylewkach itp
@Promilus1984
@Promilus1984 Жыл бұрын
@@AdekL1011 oj, rudy szlam w instalacji nie bierze się znikąd a osadza się ładnie na sznurku i piance. Rozpuszczonych soli i jonów metali jasne, że nie wychwyci, ale wytrącone, które też osiadają na dnie wymiennika i w rurach już tak.
@AdekL1011
@AdekL1011 Жыл бұрын
@@Promilus1984 osobiscie widzialem instalacje z różnymi filtrami i nie umywają sie do calmatu
@szredder
@szredder Жыл бұрын
Mam w domu instalacje wodna z rur stalowych ocynkowanych. Ma 50 lat i cały czas działa. Wątpienia, aby wasze nowinki przetrwały tyle. Robi się teraz z takich materiałów ze wzgledu na cenę. Szybko i tanio.... A ze za 10 lat zdechnie? Przyjdzie się znów i zarobi...
@antonitonieja9444
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
Problemem nie jest słaba jakość rur i kształtek stalowych ocynkowanych. Z tego materiału wykonywano instalacje wody pitnej i sanitarnej "od zawsze". I BYŁY TRWAŁE. Problem jest w elektrokorozji. Może pamiętacie ze szkoły, że po raz pierwszy zjawisko prądu elektrycznego w naturze odkrył Luigi Galvani. Nie wnikając w szczegóły zauważył, że gdy wodzie z dodatkiem soli zanurzymy paski blachy miedzianej i cynkowej to między nimi pojawi się napięcie. A gdy je połączymy- popłynie prąd. Tak budowano i buduje się do dziś baterie i akumulatory, stosując co prawda inne metale. Ale zawsze, gdy w roztworze elektrolitu mamy dwa różne metale- pomiędzy nimi może pojawić się napięcie ( i popłynie prąd). Co gorzej w trakcie przepływu prądu atomy jednego z tych metali przechodzą do elektrolitu. I metalu ubywa, co kończy się dziurą w instalacji. I już sprawa jasna- jeśli hydraulik montując instalację zastosuje w jednym rurociągu kształtki mosiężne i ocynkowane- jest to zaproszenie do kłopotów. Tajemnica dużej trwałości dawnych instalacji z "ocynku" polegała na tym, że w PRL-u mosiądz był deficytowy. Nikt nie mieszał kształtek mosiężnych z ocynkowanymi- bo mosiężnych ( czy miedzianych) nie było lub były mocno deficytowe.. Z powodu elektroerozji lepsi producenci zbiorników na wodę, np. podgrzewaczy montują w nich wymienne pręty z magnezu. W układzie dwóch metali: stal i magnez też powstaje ogniwo elektryczne, ale to magnez jest tym metalem, który traci atomy. Płaszcz zbiornika pozostaje nienaruszony. Dlatego elektrody magnezowe należy okresowo wymieniać, zgodnie z instrukcją producenta. Morał z tej opowieści: NIE MIESZAĆ MATERIAŁÓW W JEDNEJ INSTALACJI.
@momontiego8705
@momontiego8705 Жыл бұрын
temat w przyspieszonym tempie widać przy łączeniu uziomu np z bednarki ocynkowanej z miedzią- ocynk znika w oczach.
@allegro3785
@allegro3785 Жыл бұрын
Wiedza z 6 czy 7 klasy podstawówki uczona zarówno na chemii jak i fizyce. Ale większość "mąteruf' jest za głupia aby to zrozumieć. Moja prywatna hipoteza jest taka, ze gdyby się pilnie uczyli i rozumieli przerabiany materiał w szkole to wyrośliby na inżynierów albo lekarzy a nie na "mąteruf" właśnie. Podobnie jest z elektrykami mostkującymi przewód neutralny z przewodem ochronnym. Gdyby ci pseudoelektrycy wiedzieli jakie zagrożenie sprowadzają na użytkowników wykonanej przez siebie sieci to by tego nie robili. Ale skoro to robią to najlepszy dowód na to, ze własnej roboty nie rozumieją. Takich przykładów można mnożyć. Pozdrawiam :)
@grzegorz16100
@grzegorz16100 Жыл бұрын
@@allegro3785 A co z tym mostkowaniem nie tak??
@blazejelk2
@blazejelk2 Жыл бұрын
A stalowe kolanka bo mam z wodomierza mosiądz a później kształtki chyba stalowe srebrny kolor mają. Ale już widzę jak rdza jakąś leci przy tej notce teflonowej prawie na każdej ksztaltce. Co zrobić wymienić to?
@byry007
@byry007 5 ай бұрын
Mam przyłącze wody pe ale hydraulik wpadł na pomysł żeby z ziemi wyjść rurą stalową ocynkowaną. Robię teraz remont w kotlowni i tak się zastanawiam czy to zostawić wytrzymało 15 lat czy rozwalać pół podsadzki w kotlowni i kopać do rury i od nowa dać w plastiku?
@roninv84
@roninv84 Жыл бұрын
Też takie kwiatki mi sie trafiały ale z tą instalacją to ktoś grubo poleciał. Do pitnej tylko plastik miedź i mosiądz. Dobrze prawisz moze jakis inwestor kazał wykonawcy tak zrobić bo ładnie i tanio a teraz bed, ie drogo. Albo instalator dupa klienta w bambuko zrobił? Wątpie bo to sie nie oplaci szkoda wizerunku.
@kamilpyza4071
@kamilpyza4071 Жыл бұрын
Super kanał z wartościową wiedzą popartą doświadczeniem. Pozdrawiam
@andresokol3096
@andresokol3096 Жыл бұрын
Mam w domu instalację wody ocynkowaną dom z 1965 r i do tej pory nic nie wymieniałem
@andrewpoterek4447
@andrewpoterek4447 Жыл бұрын
@Andre Sokol No widzisz i dalej woda ci leci cienkim strumyczkiem, zamiast rznac jak ze strazackiego hydrantu. Kto co lubi.....
@wisroman
@wisroman Жыл бұрын
Niestety nie każdy fachowiec zna stare zasady montażu jakie rurki i kształtki do czego się nadają i montują tak jak im wygodniej , zwłaszcza że niektóre materiały ze sobą łączone powodują szybkie awarie instalacji.
@FisniA
@FisniA Жыл бұрын
Czasami chodzi o cenę, chce mało wydać i jak najwięcej zarobić.
@bagsikboss
@bagsikboss Жыл бұрын
A to ciekawe ! Przez dziesięciolecia były stosowane instalacje ocynkowane. I nagle okazuje się,że są one złe. Ale tylko dlatego,że próbuje się je zastąpić innymi technologiami. Podobno lepszymi. Przyczyną moim zdaniem, jest pójście na łatwiznę. Instalacja z tradycyjnego ocynku jest niezniszczalna, co powodowało że firmy instalatorskie musiały rozglądać się za klientami. Po rozpowszechnieniu się instalacji z miedzi,poszły w górę ceny surowca,wyrobów i oczywiście robocizny. I to tutaj należy szukać przyczyny dyskredytowania tradycyjnej instalacji cynkowej. A tak na marginesie, wiadomo jest,że na miedzi powstaje grynszpan który jest trujący. Spoiny z cyny zawierają ołów,który również jest szkodliwy. Tak,że zastosowanie miedzi w instalacji wody użytkowej,jest chyba nie wskazane. Ale to tylko takie moje spostrzeżenia.Ale w pogoni za zyskiem,klient nie jest o wszystkim informowany. I to jest źle!
@przemysawjanusz2247
@przemysawjanusz2247 Жыл бұрын
A cyna teraz nie jest bezołowiowa?
@nanab256
@nanab256 Жыл бұрын
I przez dziesięciolecia co chwile musiał hydraulik coś poprawiać. Normalnie niektóre rury z wodociągów są jeszcze ołowiane albo azbestowe, to kilka mikrogramów ołowiu nie zrobi różnicy nawet gdyby dało rade się uwolnić do wody zanim zarośnie kamieniem. ""Grynszpan, Cu(CH 3COO) 2·Cu(OH) 2 - organiczny związek chemiczny, sól podwójna (wodorotlenowa) miedzi i kwasu octowego. Powstaje w wyniku korozji miedzi w obecności kwasu octowego[2]." To raczej ci się nie wytworzy jak masz w rurach wodę a nie ocet.
@alchemik2010
@alchemik2010 Жыл бұрын
Do instalacji wody pitnej cyna nie może zawierać ołowiu, albo zawiera śladowe ilości.
@nanab256
@nanab256 Жыл бұрын
@@alchemik2010 cyna z definicji nie może zawierać ołowiu
@alchemik2010
@alchemik2010 Жыл бұрын
@@nanab256 ale wiadomo że chodzi o lut. W instalacjach wodnych ołów jest zakazany od kilkudziesięciu lat.
@tomekszymanski1587
@tomekszymanski1587 Жыл бұрын
Ja mam instalacje skręcana z rur stalowych ocynkowanych już 5 lat i nic się nie dzieje.A złączka mosiężna puściła po 2 latach
@pawwir
@pawwir Жыл бұрын
Ocynku do CO się nie stosuje tylko do wody użytkowej . Poza tym wiadomo że chiński ocynk za długo nie wytrzyma, też zależy od wody.
@andrzejsarnowski5588
@andrzejsarnowski5588 Жыл бұрын
Ocynk ogniowy różni się od ocynku galwanicznego albo alucynku.
@StopTeoriomSpiskowym
@StopTeoriomSpiskowym Жыл бұрын
nalezy też zostawiac czyste przepływy zadnych opiłków czy włókna. na włókno może przykeić się kamień podobnie do opiłku
@kkrolik2106
@kkrolik2106 Жыл бұрын
Mam instalacje wody z lat 50 na rurkach stalowych ocynk chyba lub z czego tam wtedy robili, I ciągle woda płynie.
@radosawrutkowski3220
@radosawrutkowski3220 Жыл бұрын
Ja mam wodę zimną podciągniętą rurkami PE już 22 lata i nic się nie dzieje.
@Mikejr043
@Mikejr043 Жыл бұрын
Rury stalowe ocynkowane nadają się do wody pitnej. Dla przykładu dodam, że zbiorniki hydroforowe są w całości ocynkowane. Pozdrawiam.
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
Dlaczego instalacje z rur ocynkowanych wytrzymują dłużej lub krócej? Słabym ogniwem takiej instalacji są nieocynkowane gwinty wewnętrzne w kształtkach oraz gwinty zewnętrzne na rurach. W czasie wykonywania instalacji, gwinty w kształtkach powinny być pokryte odpowiednią pastą, a na rurach gwinty powinny mieć odpowiednią długość, aby nie wystawały poza kształtkę po wkręceniu. Po drugie znaczenie ma środowisko, w którym położone są rury. W suchym środowisku niezabezpieczone niewkręcone gwinty na rurach wytrzymają nawet 50 lat, ale gdy rura leży w ziemi, wytrzyma najwyżej 30 lat. Rury ocynkowane nie są zalecane do ciepłej wody, jeżeli ktoś takie ma w domu, to powinien obniżyć temperaturę do której grzeje cwu, np. 45 stopni. Instalacja z rur ocynkowanych będzie szybko korodować na łączeniach, gdy spuszcza się z niej wodę.
@rafp4287
@rafp4287 Жыл бұрын
Mądra odpowiedz fchowca
@pawebarski6020
@pawebarski6020 Жыл бұрын
Hydraulik jak łączył rurki i kształtki z e stali ocynkowanej to gwinty owijał pakułami i smarował farbą olejną. I trzyma to już 20 lat.
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
@@pawebarski6020 farba nie zawsze zabezpiecza, bo mogła nie dotrzeć do gwintu, chyba że najpierw malował a następnie owijał. Wadą jest że trudno się rozkręca takie połączenia. Najlepsza jest pasta, która nie wysycha, sam stosowałem jakąś czeską...
@jarekszopinski6163
@jarekszopinski6163 Жыл бұрын
Jeśli dobrze pamiętam to rury z napisami czerwonymi to tuty do instalacji C.O. oraz C.T. natomiast z czarnymi były do instalacji Tryskaczowych czyli podwójnie ocynkowane....
@marcinszczesny4392
@marcinszczesny4392 Жыл бұрын
U mnie mają likwidować piecyki gazowe i podłączać ciepłą wodę z sieci, ale właśnie woda przez mieszkanie będzie szła takimi cienkimi rurkami stalowymi, to db, czy źle?
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Jeśli są ze stali szlachetnej to dobrze, jeśli ze stali ocynkowanej to źle.
@mechatron2775
@mechatron2775 Жыл бұрын
Korozja kontaktowa,galwaniczna,elektrochemiczna - w skrócie występuje ona podczas łączenia materiałów o różnym potencjale elektrodowym.Jeżeli nie będziemy łączyć materiałów o różnym potencjale elektrodowym to korozja nie wystąpi lub wystąpi dużo później.
@SlawKing
@SlawKing Жыл бұрын
Ja bardzo często montuje instalacje wody użytkowej albo z tworzywa albo ze stali nierdzewnej właśnie. Niestety łatwo nierdzewke pomylić z ocynkiem, gdy się nie ma dużego doświadzenia, czego efektem są zdjęcia z początku filmu. No i też nie pracuje w Polsce, więc nasze doświadczenia mogą się różnić ;) PS. Jak jeszcze lata temu pracowałem na sporych obiektach w Polsce to główne piony wody użytkowej ZIMNEJ szły z rury grubościennej ocynkowanej, ale nie wolno takiej rury stosować przy wodzie ciepłej użytkowej. Pozdrawiam
@michazastrow2925
@michazastrow2925 9 ай бұрын
Dziękuję
@aleksander1610
@aleksander1610 Жыл бұрын
A mam pytanie jaka miedź ma być stosowana do wody pitnej jaka odmiana jaki rodzaj z jakimi oznaczeniami czy każda miedź jest dopuszczona do wody pitnej
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Powinna mieć oznaczenia DVGW ale z tego co wiem, to każda rurka miedziana do instalacji wodnej ma takie dopuszczenie.
@pawegawe547
@pawegawe547 Жыл бұрын
Różnica między stalą a mosiądzem sto procent, i to nie jest dużo 😂😂😂, kurna chciałbym mieć takie problemy. No sorry ale 100 proc różnicy w budowie domu przy takim podejściu do wszystkich tematów to jest BARDZO dużo
@pawetulski7115
@pawetulski7115 Жыл бұрын
Doliczyłeś do tej tańszej wersji ile kosztuje remont zalanego domu, wymiana instalacji, kucie, malowanie, kafle i robocizna ? O tym tu mowa. Biednego nie stać na tandetę. Jak teraz nie stać, to buduj tańszą/mniejszą chatę. Na starość tym bardziej możesz nie mieć sił ani kasy na grube remonty.
@pawegawe547
@pawegawe547 Жыл бұрын
@@pawetulski7115 Widać czytanie ze zrozumieniem szwankuje. Gdzie ja napisałem że ma robić z tańszego? Chodziło mi o podejście: że sto procent różnicy to nie różnica
@Sayeru16
@Sayeru16 Жыл бұрын
Na kolanku 1/2" nawet więcej, ok. 2,5x.
@therednask
@therednask Жыл бұрын
Też miałem wszystko w mosiądzu a jedno kolanko w stali bo brakło i tak sobie chodziło aż się za to wziąłem , po rozkręceniu widziałem to co ty , zarośnięty trójnik
@sawomirkarwinski4348
@sawomirkarwinski4348 Жыл бұрын
Na tej instalacji do wymiany uszkodzeń można użyć mosiądzu, ale rurki nie wymieniać na miedź jak zostają stalówki, bo jony miedziane przyspieszą korozję stali.
@michalxl600
@michalxl600 Жыл бұрын
"bo jony miedziane przyspieszą korozję stali." - wreszcie ktoś napisał o co chodzi - dokładnie tak!
@tomaszwiesik2921
@tomaszwiesik2921 Жыл бұрын
A piony w nowych wieżowcach to z czego są miedź plastik czy stalowe ocynk ? 🚒
@rumburakblekota4310
@rumburakblekota4310 Жыл бұрын
w AGH krakow niedawno oddali do uzytku nowy budynek przy Czarnowiejskiej ...cala instalacja wodna jest zrobiona takim systemem takimi rurkami , fajnie sie to robi bo tylko zaciska i ok w łączkach sa gumowe uszdzczelki ciekawe ile to wytrzyma te rurki naprawde byly cieniutkie
@SlawKing
@SlawKing Жыл бұрын
mogły to być rury ze stali nierdzewnej. Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne i taki sam sposób montażu co z rurami ocynkowanymi. Poza tym są w środku gładsze w porównianiu z innymi materiałami przez co nie ma takich oporów, przez co zastosowana średnica może być mniejsza. To tylko moje przypuszczenia po 8 latach doświadczenia jako hydraulik i przeczytanych różnych książkach\obejrzanych filmach, ale mogę się oczywiście mylić ;)
@radekzmazur3389
@radekzmazur3389 Жыл бұрын
A ja mam w domu 35 letnim rury do wody pitnej ze stali i nic sie nie dzieje .jest ciagle dobry przeplyw. i nie ma zadnej rdzy rury sa pomalowane z zewnatrz farba
@rysiekkoim5205
@rysiekkoim5205 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, czasami samemu coś człowiek chce sobie poprawić i można se pogorszyć. Ja coś takiego zauważyłem już dawno temu u siebie w domu, ale nie wiem czy największe znaczenie nie ma jakość i właściwości wody dostarczanej do naszych domów.Stara pierwsza instalacja z rur stalowych ocynkowanych zrobiona w 78 roku dostarczała wodę ze studni przydomowej przez 13 lat, ale we wsi😉 została rozbudowana sieć wodociągowa, studnia się zepsuła(zamuliła przy dużych deszczech) i podłączyliśmy wodę z sieci do tej samej instalacji i w tedy rurki były normalne, pełny prześwit.Mineło następne 10 lat robiłem remont w domu i potrzeba była pozmieniać kilka rzeczy, okazało się że rurki były zalezione tym rudym dziadostwem tak jak w tym filmiku i potrzeba było wymienić całą instalacje na pcv, więc dlatego wydaje mi się że jakość wody też ma znaczenie.Pozdrawiam.
@SILVESTROThingS
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
Jeżeli komuś wycierają się kolanka miedziane w instalacji, tzn. że ma zbyt szybki przepływ wody w instalacji, czyli zbyt małej średnicy rurki i duże ciśnienie, najlepiej wtedy zredukować ciśnienie w instalacji wody zaworem redukcyjnym.
@jarosawpolok9372
@jarosawpolok9372 Жыл бұрын
Nie przesadzaj 5-10 lat, że rur stalowych ocynkowanych nie można dawać do wody mam 70 lat takie rury do studni 2 calowe i zero problemów, tylko kiedyś to były rury a nie zabawki miały z 6 milimetrów mięsa pokryte grubo o cynkiem i nie szyte i sądzę ze do 100 dociągną spokojnie. A stosowanie miedzi w wodzie pitnej szczególnie o odczynie kwaśnym spowoduje problemy zdrowotne i szybką utylizację rur.
@kamil4367
@kamil4367 Жыл бұрын
mam całą instalacje z miedzi oraz częściowo plastik całe CO też na miedzi oprócz rur pomiędzy piecem a buforem ciepła
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
Dobrze!! Jak nie dotyka innego metalu, bo electrokprozja.Nalezy odizolowac
@canislupussilver
@canislupussilver Жыл бұрын
Bredzisz jakbys sie napił wody z instalacji "ocynkowej" :D:D wes sie zajmij moze lepiej pleceniem warkoczyków na brodzie czy co...
@marcinkudlaty1363
@marcinkudlaty1363 Жыл бұрын
kamień plus elektrokorozja . jak się łączy z mosiądzem . Mosiądz też zarośnie :) kwiestia czasu i jakości wody . Prezentowane złączki zaprasowane nie mają kwalifikacji do pracy z wodą pitną tylko do C.O
@kia00007
@kia00007 Жыл бұрын
doszedlem do rdzy i kamienia w rurach stalowych i wiem ze dalej nie ma sensu ogladac
@Extrem999pl
@Extrem999pl Жыл бұрын
Hej! instalator ktory pracuje na takim tandetnym materiale dobrze wiedza co sie stanie za okolo 4 lata! (deweloperka) robia to aby inny kolega po fachu mial robote po jakims tam czasze! Kiedys pseldo hydraulicy specjalnie wkladali gwozdzie czy cos podobnego do rur aby korodowaly i tym samym powodujac zniszczenie instalacji aby ja wymienic kawalek po kalalku! Pozdrawiam sedecznie!
@kia00007
@kia00007 Жыл бұрын
dobra fachowcy. to w jaki sens ma rozpatrywanie innej instalacji niz stalowa gdy w polsce prawie 100 proc wodociagow jest wykonana w stali a zawory sa mosiezne
@marcinq
@marcinq Жыл бұрын
A najciekawsze jest to, że pracuje przy bardzo dużych instalacjach wody użytkowej i w większości firm np. Cukrowni gdzie są kilometry rur i wszystko idzie stalowe w ocynku być może chodzi o wytrzymałość ze względu na duże ciśnienie
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Nie dlatego. Na miedzianych rurach zwykłych do wody często robi się instalacje w chłodniach. Ciśnienia są i wiele wyższe niż przy wodzie 😉
@marcinq
@marcinq Жыл бұрын
@@olo1299 wodę w chłodniach? Chyba bardziej chodzi Ci o azot, czy jakiś gaz, dlatego są instalacje miedziane w chłodniach, a chodzi o to, że instalacja pracuję i zwykła stał pod wpływem zimna mogła by pękać
@pawetulski7115
@pawetulski7115 Жыл бұрын
Fachowcem nie jestem, ale dawno temu mieszkałem obok cukrowni i jej pracowników. Z tego co pamiętam z wizyt na cukrowni, większość stosowanych tam rur to były kwasówki lub nierdzewki. Kwasówki w ocynku, stąd może to wrażenie "zwykłych rur". Powód - duża kwasowość oparów i osadzanie się drobin melasy/cukru, które z wilgocią zeżarłyby każdą zwykłą stal.
@kondzio2003
@kondzio2003 Жыл бұрын
Czy ma pan nagranie o sondach magnezowych lub tytanowych do zasobników CWU? A jeżeli nie to czy można prosić o taki materiał? Na polskim YT nikt nie porusza fachowo tego tematu.
@ekorych
@ekorych Жыл бұрын
A jak eksploatować, konserwować i naprawiać stare stalowe instalacje wody użytkowej aby działały jak najdłużej bez kucia ścian? Zauważyłem, że najgorszą rzeczą jest łączenie stali z miedzią, wtedy 10 razy szybciej to skoroduje, trzeba się tego wystrzegać. Nie łączymy nowej instalacji ze starą. Niestety praktycznie zawsze stare budownictwo oznacza stalowe rury.
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
Dwa rozne metale to electro korozja.Wieksza, mniejsza ,zalezy od potecjalu electr.
@maxgameseu
@maxgameseu Жыл бұрын
Przeplukaj octem
@stanisawdabkowski3851
@stanisawdabkowski3851 Жыл бұрын
Nieprawda , ja mam rury ocynkowane zewnątrz i w środku do wody pitnej , do centralnego ogrzewania od 15 lat i nic się nie dzieje . W przypadku co , tszeba pamiętać i pilnować aby tempera nie przekraczała 65C, bo po wyżej tej temperatury , wytranca się ocynk . To cała filozofia . Pozdrawiam .
@marcinkobus78
@marcinkobus78 Жыл бұрын
Nie tyle wytrąca się cynk co narasta kamień kotłowy . Przy normalnym użytkowaniu i temperaturze wody 40-50 stopni instalacje z rur ocynkowanych wytrzymują dziesiątki lat bez żadnych problemów !
@marcinkobus78
@marcinkobus78 Жыл бұрын
​@@FrankFast-ps6ck Proszę o odpowiedź w jaki sposób cynk ma ulegać degradacji powyżej 60 st C ? Czy to jest degradacja chemiczna, mechaniczna bo jakoś nie mogę do tego dojść ? Co do kamienia to rzeczywiście ma na to wpływ skład wody ale też temperatura !!! Przy wyższych temperaturach wytrącanie kamienia jest dużo intensywniejsze .
@marcinkobus78
@marcinkobus78 Жыл бұрын
@@FrankFast-ps6ck Ale dlaczego akurat 60 st ? Ogniwo elektrochemiczne może się wytworzyć w KAŻDEJ temperaturze. W temp 20 st będzie większy potencjał niż w 10 st a w 70 st większy od 60 st ! Nie ma żadnej granicy początku powstania ogniwa ! Poza tym MUSI być uszkodzona warstwa cynku, żeby powstało ogniwo galwaniczne ! Poza tym pod wpływem m in. wilgoci na powierzchni cynku powstaje warstwa węglanu cynku, która zapobiega tworzeniu się ogniw ! A co do kamienia to powstaje w KAŻDEJ wodzie i w KAŻDEJ temperaturze ! Po prostu czym twardsza woda i większa temperatura, kamień powstanie szybciej i będzie go więcej.
@marcinkobus78
@marcinkobus78 Жыл бұрын
@@FrankFast-ps6ck Nawet jak naukowcy zbadali to trzeba jeszcze zrozumieć ! Nie jest prawdziwe stwierdzenie ,ze przy 60 st cynk ulega jakieś degradacji !!!!! Bzdura kompletna i przed napisaniem takich rzeczy doucz się człowieku ! Reakcje elektrochemiczne następują przy KAŻDEJ temperaturze i nie wiem skąd bierzesz te 60 st ? Jeżeli nie będzie mechanicznie uszkodzona powierzchnia cynku to i przy temp 100 st nic się nie stanie a jeżeli będzie uszkodzenie to i przy 10 st powstanie ogniwo !!! To samo jest z kamieniem , osadza się w każdej wodzie i w każdej temperaturze . Proponuję nie zabierać głosu w sprawach o których nie ma się pojęcia !
@marcinkobus78
@marcinkobus78 Жыл бұрын
@@FrankFast-ps6ck Człowieku gdzieś coś czytałeś ,coś ci się o uszy obiło i rżniesz specjalistę ! Gdzieś ty wyczytał o tych 60 st to tylko twoja tajemnica ! Jeszcze raz ci mówię , nie zabieraj głosu jak nie masz bladego pojęcia !!!
@on9676
@on9676 Жыл бұрын
w 2017 robiłem 3 łazienki w starym obiekcie, właśnie z nierdzewki.jej koszty są porównywalne do miedzi,ale same gwinty to cena kosmos. nierdzewka wygląda mniej ładniej niż ocynk,
@Adam90155
@Adam90155 Жыл бұрын
Też miałem taką sytuację po montażu nierdzewki ,klient się spytał czy te rury były że złomu hehe takie przyjechaly
@sebastosMC_0
@sebastosMC_0 Жыл бұрын
:D Zobacz co się dzieje jak połączysz miedź i stal ocynkowaną :D
@Alexander-ny5kr
@Alexander-ny5kr Жыл бұрын
Ileż to razy można powtarzać to samo w kółko?
@domex891
@domex891 Жыл бұрын
Fajny materiał,co do rur do wody pitnej ze stali nierdzewnej to w moim bloku wymieniano piony, kanalize, cw,zw. Wymieniono rury stare stalowe na rury z nierdzewki. 28 pionów dużo klatek. Można? - Można!
@danio3334
@danio3334 Жыл бұрын
Nie wierzę, że spółdzielnia weszła w takie koszty. Zwykle przybijają najtańszy przetarg
@janka9832
@janka9832 Жыл бұрын
@@danio3334 Przecież na przetargu muszą zarobić prezes i jego króliczki. Im wyższa cena materiałów i wykonawcy tym lepiej dla spekulantów, a niepotrzebne koszty i tak pokryją mieszkańcy w funduszu remontowym. Tak to wygląda w mojej spółdzielni, bo mieszkańcy ofiary tych nachlojek milczą
@januszkubic47
@januszkubic47 Жыл бұрын
Wydaje Mi się że nawet rurki miedzianej nie warto stosować do wody użytkowej, miedź utlenia się w natlenionej wodzie i dochodzi do ubytku wpłukiwania. Kiedyś miałem uszczelkę z siatką miedzianą (teraz są z nierdzewki) po latach została tylko uszczelka i skrawki siatki w gumie. W rurkach miedzianych zaciskanych większy ubytek miedzi jest na krawędziach ciętych rurek. Jak rozkręcałem przyłącze miedziane pod kotłem, krawędź rurki za uszczelką dociskową była cieńsza jak wytrawiona.
@yaro5144
@yaro5144 Жыл бұрын
To nie tak że się nie robi ze stali ocynkowanej teraz bo jest zła, po prostu w takim wykonaniu jest dużo więcej pracy. Dalej jest to stosowane i niezawodne, czasami lepsze od miedzi bo trzeba naprawdę się starać aby taką rurę uszkodzić. Nowe technologie takie jak miedź, pex, pp, nierdzewka mają tą przewagę że montaż jest szybszy i łatwiejszy. Co do używania słych rur do CWU, tak też widziałem jak instalatorowi zabrakł nypel ocynkowany to wziął czarny (taki do CO), po roku już był zjedzony.
@tadeuszzaranski5863
@tadeuszzaranski5863 Жыл бұрын
Stal ocynkowana nie cynkowa. Tutaj rury były ocynkowane tylko z zewnątrz i zastosowane niezgodnie z ich przeznaczeniem.
@JanVVu
@JanVVu Жыл бұрын
Przyczyną ,,zarastania'' rur stalowych nie jest korozja, tylko woda z dużą zawartością żelaza i pewnie manganu i w takim przypadku trzeba również przebadać wodę, pewnie nie nadaje się do picia :-( gdyby wydzieliło się tyle ,,korozji'' - rdzy, rur by już nie było, a przecież jak usuniesz tą ,,rdzę'' to rurki wewnątrz są tylko lekko nadgryzione. Dodatkowo proces potęguje obecność w instalacji anody magnezowej (np. w zbiorniku na c.w.u.) Zgadzam się z tezą, że w obecnych czasach stosowanie rur stalowych ocynkowanych nie ma sensu, ale nie dlatego, że są szkodliwe, ale drogie, pracochłonne i trudne w instalacji.
@momontiego8705
@momontiego8705 Жыл бұрын
Przy podawaniu rodzaju materiału na wodę pitną zabrakło WYRAŹNEGO ostrzeżenia przy miedzi odnośnie pH w jakim można jej użyć bez ryzyka uszkodzenia nerek domowników.
@marm9665
@marm9665 Жыл бұрын
Stal ocynkowana jest stosowana od lat i nikomu nie szkodzi. Kamień wytwarza się na wszystkich rodzajach rur. Rura miedziana ma cieńką ściankę to nie wiem czy dłużej wytrzyma od stalowej. Nie łączy się miedzi , mosiądzu, aluminium i innych bo może dochodzić do elektrolizy i to niszczy rury a nie samo wykonanie instalacji.
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
Nie "electrolizy" a electro korozji.To sa totalni rozne rzeczy.
@SramNalgbtq
@SramNalgbtq Жыл бұрын
U mnie w bloku z 1965 roku rura stalowa skorodowała dopiero w tym roku czyli po 57 latach a nie po 4 latach!
@Nemrod712
@Nemrod712 Жыл бұрын
Zmieniłem w domu instalację wodną (woda pitna) ze stalowej na miedzianą . Stalowa w łazience jest cała i funkcjonalna a z miedzianej cieknie. Już wykułem 0,6 m2 ściany w kuchni by się dostać do rurek miedzianych. Przyszedł fachowiec i powiedział mi, że pod żadnym pozorem nie wolno stosować miedzi do instalacji wodnej. Mam c.o. rozprowadzone w miedzianych rurkach i jest ok, ale te rurki były zakupione 12 lat wcześniej. Kolejne były zakupione w tej samej hurtowni i po10 latach robią się dziurawe. wczoraj znalazłem kolejny wyciek z miedzianej instalacji wodnej i czeka mnie kolejne kucie ściany. MASAKRA. Może coś podpowiesz??? Pozdrawiam.
@D-cki
@D-cki Жыл бұрын
Drogi Panie miedź się wyciera, a w wodzie jest pełno mikrodrobin piasku. Pierwsze lecą wszelakie kolanka itp.
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Wyciera się - zgadza się. Choć z drugiej strony przez 5 lat miałem tylko jeden przypadek wycieku na miedzi bezpośrednio na rurze czy kształtce, więc chyba nie jest tak o to łatwo, a najprawdopodobniej tam to była wada fabryczna. Co innego miejsca lutowania ... tam zdecydowanie łatwiej o błąd.
@Konrad016pl
@Konrad016pl Жыл бұрын
A nie masz.czasem zmiękczacza wody? Moze Masz za.miekka wode. Miedz takirj nie lubi
@kaktus7283
@kaktus7283 Жыл бұрын
@@D-cki co ty za glupoty opowiadwsz mam wszystko w miedzi sam robilem , zadnych wyciekow , ani na co , ani wodzie uzytkowej , wyciera to sie wam mozg
@jerzydieppe69
@jerzydieppe69 Жыл бұрын
Jak kladziesz rury miedziane w mur to musisz je klasc w genie i beda 50 lat lub wie ej i laczej spawu miedzi nie robi sie w murze betonie itd itp duzo gachmanow opowiada glupoty a nic nie rozumie
@DJ123DJ123DJ
@DJ123DJ123DJ Жыл бұрын
Ale nie rozumiem co by zmienilo to ze plynela by tam woda do grzejnika a nie do kranu? Nie rdzewialo by wtedy po wierzchu?
@MichalK_Photo
@MichalK_Photo Жыл бұрын
Ocynk - trójnik za licznikiem wody przeżarło na wylot po 18 latach i zaczął płakać krwawymi łzami. Nie chce myśleć co by było gdybym nie zauważył, bo mam 6 bar do tego miejsca. W środku oczywiście zarośnięty wiec wszytko oprócz podejścia fi63 w ziemi wymieniłem na mosiądz i dalej PE.
@MrZibigu
@MrZibigu Жыл бұрын
Daj info za kilka lat czemu mosiądz nie wytrzymał
@MichalK_Photo
@MichalK_Photo Жыл бұрын
@@MrZibigu czemu miałby nie wytrzymać? Mam elementy mosiężne z przebiegiem 21 lat, najwyżej zarosną, przecież nie korodują.
@LHITS350
@LHITS350 Жыл бұрын
Dobrze że te stare rury o tym nie wiedzą bo by przerdzewiały i pozatykały się. W domu mam stal i to też czarna jest ok mimo 1/2cala. U rodziców w domu też stare rury stalowe czarne i ocynkowane od pół cala do cala i co i nic. Ani nie pozatykane ani nie przerdzewiały. Jedyna korozja to była w stropie od zewnętrznej strony rury od co i przy zbiorniku wyrównawczym bo była tam otwarta instalacją. Do wody pitnej są te same od 50 czy 60 lat. I co ? No inic.
@tekwojtekwoj6157
@tekwojtekwoj6157 Жыл бұрын
U siebie w domu mam podobnie i wszystko ma sie dobrze...Bo kiedyś wszystko robili porządnie i na wiele lat. A teraz liczy sie komercja i ...kasa... kasa i kasa.. Aby się nachapać w ciągu roku do końca życia
@jozeffurman9343
@jozeffurman9343 Жыл бұрын
No cóż... napisałeś dokładnie to co ja miałem zamiar- a i nawet okres eksploatacji się zgadza😁
@polskinarodowiec2912
@polskinarodowiec2912 Жыл бұрын
U mnie to samo.
@krzysztof9359
@krzysztof9359 Жыл бұрын
Bzdury wszyscy opowiadacie, to że się trzyma kupy nie znaczy że jest dobrze, przy stali czarnej leci zardzewiała woda, szczególnie gdy się chwilę nie używa wody. Kiedyś chodziło się do wychodka i było ok teraz chcesz srać w domu, więc wodę też chcą ludzie pić przynajmniej przezroczysta a nie rudą. Tak to wygląda chłopcy
@polskinarodowiec2912
@polskinarodowiec2912 Жыл бұрын
@@krzysztof9359 Jedź na Warszawską Pragę i tam to powiedz 😉
@powolidoprzodu4977
@powolidoprzodu4977 Жыл бұрын
Co Pan sadzi o cwu wykonanej z rur Pp ?? Mam stracha że po latach zacznie mi to cieknąć 😐
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Będzie ok - jedynie łatwiej popełnić gafę przy zgrzewaniu, niż przy zaciskaniu ale PP generalnie do zimnej wody sprawdza się bardzo ok. Jedynie czasem instalatorzy dają za małe średnice rurek ale to już inna bajka ;)
@on9676
@on9676 Жыл бұрын
najlepszy i najtańszy materiał na rynku.zaciski są debilo - odporne,a zgrzewać to jednak trzeba umieć
@maciekczechura1078
@maciekczechura1078 Жыл бұрын
klientom wciska sie kit byle zarobić ...
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Kitu nie wciskam zazwyczaj ale pakuły jak najbardziej :)
@kamilk1403
@kamilk1403 Жыл бұрын
Też takie kwiatki widuję i naprawiam - ostatnio zapychały się zaworki kątowe bo były na stalowych przedłużkach, które siały rdzą
@StopTeoriomSpiskowym
@StopTeoriomSpiskowym Жыл бұрын
zaworki kątowe stają zawsze.
@kamilk1403
@kamilk1403 Жыл бұрын
@@StopTeoriomSpiskowym kulowe jak są nieużywane to tak - grzybkowe chyba po 10 latach i ewentualnie mogą nie trzymać ciśnienia jak się ruszy
@maxgameseu
@maxgameseu Жыл бұрын
Ja mam bezprzewodowa wodę żadnych rur itp
@jazinzbazin3362
@jazinzbazin3362 3 ай бұрын
Ciekawe i przydatne informacje. Bardzo fajnie. Ale... ktoś tu opanował metodę wrzutek filmowych oraz zabawę na dwie kamerki, no i przegina, masakrując nadmiarem niepotrzebnych i niezbyt powiązanych z tematem dodatków. Typowy błąd popełniany przez osoby nabywające nowe umiejętności. Przeginają. Ale z czasem zaczynają rozumieć, że takie popisy więcej szkodzą niż pomagają. To tak jakby stary hydraulik, nagle dostał super zaciskarkę i w euforii pakował co 5 cm złączkę, żeby pokazać jak on to ma opanowany temat. Profesjonalizm to minimalizm. A tak ogólnie to bardzo fajne informacje, podane w spokojnym tonie. Pozdrawiam
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta 3 ай бұрын
Dzięki!
@pracowniandt1713
@pracowniandt1713 9 ай бұрын
bo to jest ocynk galwaniczny. Dlatego tak rdzewieje. Do pitnej muszą być rury z ocynkiem ogniowym.
@knak199
@knak199 Жыл бұрын
To kolega mało widział z 10 lat temu robiłem zakład produkcyjny i cała woda pitna która była na wierzchu robiliśmy z stali nierdzewnej
@marek5773
@marek5773 Жыл бұрын
2:30 - 2:50 Cyt. "... z czasem po prostu koroduje od wewnątrz , tam się wytwarza kamień, czy cokolwiek to jest, nie jestem ekspertem od tego... " Jeśli nie jesteś ekspertem od tego, to jak możesz się tym zajmować, nie wiedząc, czy to jest osadzony kamień z wody, czy to jest rdza? Jeśli tego nie wiesz, to nie znasz przyczyny zjawiska i nie wiesz jak temu zaradzić. Czy myślisz, że rury miedziane, czy plastikowe nie zarastają kamieniem? Czy w wodzie z rur miedzianych nie ma związków miedzi? U mnie w bloku woda płynie od 1968 roku. Jak myślisz, jakimi rurami, mosiężnymi 🙂 ? Pozdrawiam. 🙂
@Vertex_HD
@Vertex_HD Жыл бұрын
Przy budowie domu można patrzyć na wszysto wten sposób 5 czy 10 zł to żadna różnica, koszt budowy zamiast 300.000 wyjdzie 600.000, według mnie instalacja z ocynku jest ok, tylko żeby to były kształtki produkcji polskiej a nie chińskiej, Ocynk i nierdzewka są najzdrowsze, PP i miedź tak średnio do wody pitnej. Jednak z dystansem patrzyłbym na łączenie różnych metali ponieważ może dochodzić do korozji elektrochemicznej.
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
W USA tylko miedz i mosiadz.Nie ma pozwolenia inaczej.
@Vertex_HD
@Vertex_HD Жыл бұрын
@@waclawpelech3628 co kraj to obyczaj, w UK można znaleźć jeszcze ołowiane rury 😀, a PL to istne Eldorado jeśli chodzi o instalacje, rury ocynkowane, PP, nierdzewne, miedziane, PCV (w starszych instalacjach). A to co pokazał na tym filmie to po części osad a po części korozja, jednak jeśli popatrzyłby na stare dobre złączki polskiej produkcji, oczysciłby z osadu i byłaby jak nowa.
@Vertex_HD
@Vertex_HD Жыл бұрын
@@waclawpelech3628 są tylko zdefiniowane przepisy co do budownictwa przeciwpożarowego oraz użyteczności publicznej.
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
@@Vertex_HD Jak juz napisalem w odp. Sa kody budowlane.WUSA.Instalujesz shit to masz shit.Wiedza kosztuje.Miedziane rury USA a chinskie.W klimatyzacji robocze cisnienie to 450 -500 PSI. 30+atm. A do testow lini to bije nawet wiecej i nie ma prawa byc leak!Zawsze trzeba patrzec co za producent.Nie tani .
@Vertex_HD
@Vertex_HD Жыл бұрын
@@waclawpelech3628 ładnych kilka lat wstecz pracowałem w sklepie hydraulicznym, w miedzi zdążały się po kilku latach przetarcia od przepływającej wody na kolankach, testy testami a trwałość trwałością, nic do miedzi nie mam jednak do wody pitnej bym jej nie dał ze względu na jony miedzi.
@marekma.3021
@marekma.3021 Жыл бұрын
Tylko przy wodzie ciepłej użytkowej wydziela się kamień żelazo te rury zarastają . Woda pitna czyli nie podgrzewana nie zarasta przewód u mnie przez 30lat jest tylko powierzchnia lekko rdzawa i nic więcej . Ważne też jest by bojler czy inny podgrzewacz nie przekraczał 75 st.C bo wówczas ocynk zachodzi w reakcję z metalem ale jednak na jakiś czas raz na miesiąc trzeba na krótko przekroczyć ta temperaturę w celu wyeliminowania bakterii .
@andrzej21111
@andrzej21111 Жыл бұрын
Rury ocynkowanez PRL spokojnie wytrzymywały 60 lat. Zero korozji. Widać były lepiej wykonane.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
Wtedy stosowano inna metode cynkowania mniej oszczedną.
@andrzej21111
@andrzej21111 Жыл бұрын
@@kwestionariusz1 Możliwe ale tamte rury wytrzymywały ponad 60 lat i bez śladów korozji. Ciekawe ile wytrzymają rury PP ?
@marekkaczmarczyk4726
@marekkaczmarczyk4726 Жыл бұрын
@@andrzej21111 wytrzymaja jeszcze więcej
@plelektryk
@plelektryk Жыл бұрын
Do pitnej wody tylko PP zgrzewalne. Żadna miedź nawet żadne rury inox.
@ukaszgodula5054
@ukaszgodula5054 Жыл бұрын
z filmu można wnioskować że hydraulik zostawił klienta z cieknącą rurą 😁Ech ci współcześni fachowcy.
@marekkaczmarczyk4726
@marekkaczmarczyk4726 Жыл бұрын
No tak jest😀 z drugiej strony co miał zrobić jak przy wejściu w ścianę się ukrecalo. Fakt że jak zaczęło mu syczeć to ta rura dokona żywota zaraz po wyjściu, więc nie ma siły młot i kucie, no ale wtedy powiedzą że naciągacz 😂
@ukaszgodula5054
@ukaszgodula5054 Жыл бұрын
@@marekkaczmarczyk4726 jak mu zaleje całaą chałupę, bo było szkoda 5 płytek to zmieni zdanie.
@Lukasz_Driver
@Lukasz_Driver Жыл бұрын
Jeszcze jedno jestem przed wykonaniem instalacji w nowo wybudowanym domu. I Jaki z tych trzech wymienionych materiałów Mosiądz, miedź czy Plastik by Pan polecił. Dodam że zależy mi na instalacji zdrowej dla nas ludzi żeby nie emitowała jakiś dziwnych toksyn ;) pozdro
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Teoretycznie chyba do miedzi najtrudniej się przyczepic ale: główne wodociągi i tak są prowadzone w plastiku, wiec nie wiem czy ma to sens. Dla mnie plastik jest ok ale wiem, że krążą po internecie różne teorie :)
@Lukasz_Driver
@Lukasz_Driver Жыл бұрын
@@okiemserwisanta Dziękuję za sprostowanie że i tak wodociągi są z plastiku :/ Więc co mi da zrobienie w końcowej fazie coś dobrego jak od samego początku (fundamentu) jest wykonane w drugą stronę 😐🤷🏻‍♂️
@erratazdenek
@erratazdenek Жыл бұрын
@@Lukasz_Driver Z rur miedzianych spijasz miedź czyli nie są za zdrowe. Najzdrowsze są polibutylenowe - nie przyjmą żadnego osadu na ściankach a w efekcie nie rozwijają się żadne mikroorganizmy, w tym legionella, jednak mają wielu przeciwników i mało kto chce w tym robić. Mają wadę, nadają się wyłącznie do wody zimnej. Co do głównych arterii wodnych to ten "plastik" jest tak odporny na wszelakie warunki, że nie widzę alternatywy dlatego nie można mówić, że coś jest wykonane w "złą stronę" 😀
@Lukasz_Driver
@Lukasz_Driver Жыл бұрын
@@erratazdenek Dzięki kolego za informację pewnie zostanie plastik tak jak jest w planach szukałem jakiejś dodatkowej alternatywy no ale cóż też trzeba iść na ustępstwa i logikę ;) dzięki jeszcze raz pozdro ;)
@marcinkobus78
@marcinkobus78 Жыл бұрын
Najtaniej i najłatwiej w plastiku !! Albo w PEXie.
@micharadecki1491
@micharadecki1491 Жыл бұрын
Nie zgadzam się z wnioskami które Pan wygłasza. Co prawda zajmuję się wykonywaniem różnych instalacji dopiero ok. 30 lat, ale udało mi się zebrać nieco doświadczenia. To co wykonano w kotłowni którą widać na filmie, to jest po prostu błąd w sztuce, czyli zdarzenie które całkowicie dyskwalifikuje wykonawcę, a właściciel budynku powinien go pozwać o odszkodowanie. Dla laików porównam to do sytuacji, że ktoś wykonał ośkę do roweru z marchewki bo przecież jest twarda i ma ładny kolor - ten sam poziom fachowości. "Zarośnięte" kształtki czy kawałki rury stalowej ocynkowanej pokazywane na filmie to zapewne efekt zanieczyszczenia wody która była przez nie transportowana a nie korozji samej rury ( choć to też jest możliwe) czyli twardości wody ( kamień kotłowy), zawartości związków żelaza (rdzawy osad ) czy zawartości związków manganu ( gnilny zapach osadu w rurze) czy też zwykłych kamieni. Proszę pamiętać, że dopiero relatywnie nie tak dawno jakość wody pitnej jest dobra lub bardzo dobra, ale często sieć jest stara ( i "zarośnięta") co powoduje, że jakość wody u odbiorcy jest słaba. Mógłbym pokazać rurę miedzianą , która "zarosła" po ok 12 latach tak samo jak te z filmu, gdyż w czasie remontu mieszkania w przed wojennej kamienicy wymieniono tylko nie wielkie odcinki rur ( co wynikało ze zmiany lokalizacji odbiorników), a cała reszta w mieszkaniu , budynku, ulicy została stara. Uważam, że dobrej jakości rury stalowe ocynkowane i kształtki do nich, są nadal najbardziej uniwersalnym materiałem do budowy instalacji, ale mają oczywiście też pewne wady. Wszystkie materiały stosowane w hydraulice mają wady i zalety. Stal ocynkowana jest dosyć tania, ma bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną ( największą ze wszystkich materiałów), można ją stosować prawie wszędzie ( bez c.o.), w starych budynkach jest nie zastąpiona, wymaga niestety dużego nakładu pracy przy montażu i "zarośnie" zapewne szybciej niż inne, co nie znaczy, że szybko. Miedź ma dość dobrą wytrzymałość mechaniczną, jest łatwa w montażu - tylko stosowana z kształtkami zaciskanymi, lutowana wcale nie jest taka łatwa w montażu, niestety jest bardzo droga w zakupie oraz ma bardzo dużą przewodność cieplną co w instalacjach cwu jest dużą wadą. Wszelkiej maści plastiki są tanie w zakupie, proste i szybkie w montażu ( chociaż to zależy od tego jaki system zastosujemy), ale mają bardzo słabą wytrzymałość mechaniczną oraz sprzyjają narastaniu bakterii legionelli. Na tempo degradacji niektórych rur plastikowych ma też duży wpływ jaka jest temperatura transportowanego medium - generalnie im wyższa temperatura tym krótszy okres eksploatacji . Reasumując, to jakie zastosować materiały zależy od lokalnych warunków i oczekiwań klienta. Ja stosuję kilka prostych zasad - instalacje przemysłowe - ocynk, zgrzewany PE lub nierdzewka, w ziemi - PE, w garażu, piwnicy ( rury na ścianie) ocynk lub miedź, w ścianach raczej plastik ( bo tanio), woda pitna ( zimna) plastik lub ocynk, cwu - miedź lub ocynk. Własny dom mam od dawna, ale gdyby zaszła potrzeba budowy nowego, to zrobiłbym tak: zimna woda - ocynk ( mam własną studnię i stację uzdatniania to nie zarośnie) lub miedź, cwu - miedź lub ocynk ( legionella), co - pex - dzieci już się wyniosły, a ogrzewam pompą ciepła to jest OK. Jeszcze jedna sprawa o której zapomniałem - przy budowie lub odtwarzaniu instalacji co grzejnikowej takie rury stalowe jak pokazane w filmie są OK , ale tylko w co, nigdy do wody pitnej.
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Serdecznie dziękuje za tak wyczerpująca wypowiedź. Po komentarzach widzę, ze problem zarastania kształtek miedzianych może być mocno zależny od regionu (działam na Śląsku). Ilość wyremontowanych przeze mnie fragmentów instalacji myślę ze spokojnie przekroczyła 10, więc wydaje mi się ze to nie były wyjątkowe instalacje, natomiast jak najbardziej biorę pod uwagę, ze w zaleznosci od składu chemicznego wody, proces zarastania może postepowac w zupełnie różnych tępach. Z pewnością przy następnym remoncie ocynku zabiore statyw i kamerę :)
@c_r_i_s_s_u5089
@c_r_i_s_s_u5089 Жыл бұрын
Jak może być rura ocynkowana jednostronnie??? Przecież wszystkie są ocynkowane ogniowo, a nie galwanicznie🤔🤔🤔
@adambielicz
@adambielicz Жыл бұрын
-myślę że to sprawa chińskiej jakości tych rur, ostatecznie większość budynków w Polsce ma wieloletnią instalację ocynkowaną.
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
Do twoich spostrzezen PL musi dorosnac.W USA to wiedza od dziesiatkow lat. Chinskie bywa ze pekaja, a USA nie.Miedziane rury do wody typ L ,grubsze.Do klimatyzacji inne bo cisnienie dochdzi do 40 atm.
@andrzejjodziukin7637
@andrzejjodziukin7637 Жыл бұрын
@@waclawpelech3628 rury typu L sa stosowane w miejscach o wiekszych wymaganiach naprezeniowich normalnie stosuje sie ciensze rury N znakowane czerwono a ruy L na niebiesko
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
@@andrzejjodziukin7637 Nie mieszkam w PL od '94 roku.Nie jestem hydraulikiem, air condition mech/service tech.Ukonczylem.szkole pracowalem na miliomerskich budowach Manhattanu.Z hydraulikami scisle wspolpracowalem.Czesto proeadzacy to polacy.Znam ta robote ,cody. .Inzynier okresla rodzj trzymajac code.W ptzypadku problemow jest sad.L to do wody cisnienie M do innej,drain do sciekowej np condensatu A/C.Klimatyzacyjne sa inne bo robocze cisnienie to 30+ atm -500PSI.N takiego G nie ma , ovzywiscie Made In USA.bo to gwarancja jakosci.
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
@@andrzejjodziukin7637 Dodam ze teraz nawet papier toaletowy jest i z napisem STRONG. Ten cienki jest do D i jest do D.
@waclawpelech3628
@waclawpelech3628 Жыл бұрын
@@andrzejjodziukin7637 Dodam Zydzi mowia : kupujesz tanio placisz wiecej.Przyklad to pokazuje.Czy budynek nie zasluguje na L type?
@krzysztofddkk9422
@krzysztofddkk9422 Жыл бұрын
U mnie miedź i pex skręcany ogólnie ok od 25lat
@darth230
@darth230 Жыл бұрын
Generalnie robię w instalatorstwie i nie daje się tych rur do wody bo nawet na nich jest przekreślony kran i tu ktoś odjebał na maksa, a jak jeszcze ta instalacja jest pociągnięta na cały dom to już jedno wielkie XD I pieniądze wywalone w błoto. Rury ocynkowane można stosować bez żadnych przeciwwskazań, ale nie są to rury nieśmiertelne i dziś do wody pitne tylko plastik czytaj: pex, pp, miedź bądź nierdzewk która jest droga fest. Kolana ocynki tylko kotłownia bądź gaz bo w wodzie zarosną, a jak jeszcze jest ocynk z miedzią na wodzie pitnej to tylko przyśpieszy proces zarośnięcia w środku.
@afacecik
@afacecik Жыл бұрын
Dzięki za ostrzeżenie 👍🏻🙂
@michalgerlak8256
@michalgerlak8256 Жыл бұрын
Ocynk 1mm ścianka tylko do ogrzewania.
@mateuszarnold520
@mateuszarnold520 Жыл бұрын
Ocynk z miedzią się nie łączy. Te metale reagują i przyśpiesza rdzewienie stali ocynkowanej.
@kondzio2003
@kondzio2003 Жыл бұрын
To czemu w ogóle jest to w sprzedaży jak to gnije po 4 latach?
@mariuszchaber9363
@mariuszchaber9363 Жыл бұрын
Smacznego, dla wody z plastiku
@pawwir
@pawwir Жыл бұрын
A kiedyś były ołowiane rury ,do dziś woda w nich płynie.
@andrzejjodziukin7637
@andrzejjodziukin7637 Жыл бұрын
niestety olowiane rury sa rakotworcze i od wielu dziesiatek lat niestosowane, nawet spoiwo do lutowania rur miedzianych jest bezolowiowe i w USA i w Kanadzie nie wolno stosowac spoiwa z zawartoscia olowiu. Obecnie na kontynencie amarykanskim stosuje sie system rurek plastykowych laczonych kszta;tkami zaciskowymi , jest system niebywele szybki w instalacji.
@jangertner8519
@jangertner8519 Жыл бұрын
Kto cię człowieku zawodu uczył gadasz głupoty od przynajmniej 100 lat do wody pitnej stosuje się rury ocynkowane i wytrzymują one bez korozji do tej pory , jak instalacja jest zrobiona z gównolitu a nie z ocynku to efekty są opłakane.
@ondre1557
@ondre1557 Жыл бұрын
Panie Marcinie zawsze cenię Pana fachowe opinie. Kanał bardzo dobrze się rozwija , 3 mam kciuki.Wracając do tematu, mieszkam w starszym budynku gdzie mam instalację wody pitnej opartej na rurach ocynkowanych w większości schowanych w murze.Po obejrzeniu filmiku wolę nie myśleć w jakim sa stanie i ile czasu jeszcze będą mi służyć? Pozdrawiam.
@okiemserwisanta
@okiemserwisanta Жыл бұрын
Trudno na to pytanie powiedzieć. W mieszkaniu w którym mieszkam instalacja jest z ocynku i dopiero teraz jest problem na wylewce do pralki - "leci" bardzo słabo. W przypadku tego wypływu jest akurat kształtka 1/2 i już ledwo ledwo przepuszcza. Ile ma ten blok? Z 40 lat, coś takiego. Tak wygląda sytuacja w centrum Katowic gdzie jest chyba najlepsza woda na Śląsku. Z drugiej strony zdarzało mi się wymieniać fragmenty instalacji ocynkowanych w Chorzowie np. po około 10 latach - tam przy liczniku był ocynk i zarósł tak że już z prysznica woda płynęła zauważalnie wolniej. Nawet uwzględniając to - rozrzut jest dosyć duży, a patrząc po komentarzach z różnych części kraju może być jeszcze większy. Ja osobiście wymieniłbym ocynk przy okazji remontu albo kiedy zaczną się problemy, bo to niewątpliwie duże przedsięwzięcie.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
No około 30 tu . wymieniałem licznik u siebie i rura w pionie okazała się przerdzewiała farba resztkę stali trzymała w kupie
@michaxd1776
@michaxd1776 Жыл бұрын
Co zrobiłeś z zaoszczędzonym czesem po napisaniu 3 zamiast trzy?
@ondre1557
@ondre1557 Жыл бұрын
@@michaxd1776 Nie bądź Pan rura i nie pękaj :)
@michagredka4779
@michagredka4779 Жыл бұрын
@@okiemserwisanta Sorry, ale ciężko się czyta takie teksty, które pewno nie wynikają z pełnego zrozumienia tematu. Primo po pierwsze: rura ocynkowana ma dopuszczenia do stosowania do wody pitnej i ciężko z tym polemizować. Primo po drugie: porządna rura ocynkowana jest z obu stron i posiada odpowiednią grubość ścianki. Rura ocynkowana z wierzchu i cienkościenna ładnie wygląda. I tylko tyle. Primo po trzecie: złe ocynkowanie- "nie dolanie" lub za mała grubość warstwy ocynku lub jego brak skutkuje szybszym przerdzewieniem niż "zatkaniem " osadami. Vide rurki z filmu. Primo po czwarte: osady w rurach to nie rdza, a tylko ten syf, który przelatuje przez stacje uzdatniania wody. Nawet mając plastiki po "wyłączeniu" na magistrali dostajemy po uruchomieniu żółtą wodę. To te osady z rur "na ulicy". Ilość osadów i co za tym idzie przekrój czynny rury zależny jest od jej używania. Rury doprowadzające, piony, odgałęzienia do indywidualnych wodomierzy są z reguły w najlepszym stanie. Natomiast te z ciepłą wodą, np. do prysznica są "zarościałe". Bo w nich ta woda stoi najczęściej. A osadza się dlatego, że powierzchnia ocynku jest chropawa. Plastik i miedziunia nie ma takiego problemu. Ale wszystko to mamy w kawie, zupie itp. Co w ocynku zostaje, tego nie zjemy. Dlatego przyjrzyjcie się także usytuowaniu zardzewiałych kolanek. Primo po piąte: na każdej rurze z zimną wodą występuje tzw. Punkt rosy. Rura pokrywa się wodą na zewnątrz i z zewnątrz może korodować nawet szybciej niż wewnątrz. Vide grubość ocynkowania. Nawet utopiona w zaprawie rura pokrywa się wilgocią i tam koroduje. A po szóste primo w centrum Katowic wymieniałem instalacje po 25 latach. Tylko w dwóch miejscach przekrój budził uzasadniony niepokój, zgodny zresztą z oczekiwaniami. Przebudowa instalacji, a nie konieczność. Zmieniłem na Hepwortha. Piony już były zmienione, a ten system preferuję. Także nie ma co piesów wieszać na starym poczciwym ale właściwym i solidnym ocynku. Zwłaszcza, że są miejsca w instalacjach, gdzie jest wymagany.
@pawwir
@pawwir Жыл бұрын
Zawsze się stosowało ocynk do wody a czarne do co.Tylko że w naszych czasach to chiński ocynk który nie wytrzyma jak rury z PRL. Mam poniemiecki dom gdzie do dziś są rury ocynkowane poniemieckie.
@Dragon_78
@Dragon_78 Жыл бұрын
100 % prawdy w tym co piszesz
@pawej9676
@pawej9676 Жыл бұрын
👍
@tekwojtekwoj6157
@tekwojtekwoj6157 Жыл бұрын
Rownież mam to samo i popieram. Tylko dom nie poniemiecki . Wspólczesne rurki to ocynk ale w wydaniu chińskim i zapewne ścianka rurki cieniutka jak papier.
@andrzejjodziukin7637
@andrzejjodziukin7637 Жыл бұрын
@@tekwojtekwoj6157 chinskie gowno to podlej jakosci zelazo bo napewno nie stal i jeszcze gorszej jakosci ocynk
@romandmowski4610
@romandmowski4610 Жыл бұрын
Ja żałuję że wodę pitną w miedzi zrobiłem, lepiej z nierdzewki, zdrowsza jest dla człowieka, ale ogólnie to pp stabi najlepsza
@StopTeoriomSpiskowym
@StopTeoriomSpiskowym Жыл бұрын
2:50 to jednak warto by się było dowiedziec co to odkłada się w tych rurach jak i dlaczego. jest pewna kwestia wykonania gdzie sam przepływ i jego predkośc sprawia że nie osadza się nic. Nieszczelności lubią wprowadzac powietrze do układu, pozostalosci opiłków czy uszczelnien lubią generować osad, ale też łączenie korodujacej miedzi
@nanab256
@nanab256 Жыл бұрын
w żadnej instalacji nie masz przepływu ciągle, a żadna nieszczelność nie wprowadzi powietrza, no chyba że specjalnie je przez nią wpompujesz pod ciśnieniem 10 bar.
@lukeduke9304
@lukeduke9304 Жыл бұрын
👍
@michaxd1776
@michaxd1776 Жыл бұрын
A tam głupoty gadasz, do chlewa mam doprowadzoną wodę rurą ½ cala i przez 30 lat się nie zapchała, a woda ciągle napływała świeża bo zwierzęta piły
@zlotnikzlotnik
@zlotnikzlotnik Жыл бұрын
Panie Doktorze Specjalisto - jak żeś taki mądry i teraz w sklepie /2022 r / możesz kupić co tylko sobie zamarzysz - to możesz się wymandrzać . Ludzie w tamtych latach robili z tego co można było dostać . Sam nikt sobie rury nie zrobi w domowych warunkach .
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
ee , a ochrona katodowa ? To koszt raptem kilkaset złotych jednorazowo. A potem wymiana elektrod ,koszt max parę stówek raz na kilka lat.
5 Błędów, Które Zrujnują Instalację Wodną w Twoim Domu
11:36
Pan Hydraulik
Рет қаралды 175 М.
NACZYNIE PRZEPONOWE - jak sprawdzić czy działa?
7:06
Marcin Boczulak - Okiem serwisanta
Рет қаралды 33 М.
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15
Final muy increíble 😱
00:46
Juan De Dios Pantoja 2
Рет қаралды 52 МЛН
你们会选择哪一辆呢#short #angel #clown
00:20
Super Beauty team
Рет қаралды 32 МЛН
Каха и суп
00:39
К-Media
Рет қаралды 2,7 МЛН
REDUKTOR CIŚNIENIA - Dlaczego warto? Jak wyczyścić? Jak działa?
8:55
Marcin Boczulak - Okiem serwisanta
Рет қаралды 30 М.
Rozprowadzenie wody w systemie pex ,Na rozdzielaczu...
28:19
remonty bez cenzury
Рет қаралды 12 М.
Rozdzielaczowy system wody użytkowej HERZ T-Less
11:42
Stanisław Migas GLOB ENERGY
Рет қаралды 36 М.
Cyrkulacja ciepłej wody - co to jest i po co ją montować?
10:09
Pan od Rurek
Рет қаралды 81 М.
Jak zrobiłem instalację wody w domu z rozdzielacza - remont4you
16:47
Lepsze od pompy ciepła? Czy to możliwe?
21:40
iZZi instalacje
Рет қаралды 1,4 МЛН
Jak nie należy podłączać kominka z płaszczem wodnym !!!
24:14
Stanisław Migas GLOB ENERGY
Рет қаралды 295 М.
Korozja w instalacji c.o. - jak się zabezpieczyć?
16:52
AFRISOpl
Рет қаралды 28 М.
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15